ارتودنسی

دندان های ردیف

دندان های ردیف دختری که لبخند می زند

اگر شما هم جزو آن دسته از افرادی هستید که به بیماری های دهان و دندان خود اهمیت زیادی می دهید، مسلما به داشتن دندان های ردیف نیز باید توجه خاصی داشته باشید. همانطور که می دانید نامرتبی و شلوغی دندان ها باعث ایجاد بسیاری از بیماری های مربوط به لثه و دندان ها می شوند. این موضوع می تواند به درست تمیز نشدن دندان ها به دلیل ردیف نبودن آن ها ارتباط داشته باشد. پس اولین گام برای رفع این نگرانی ها اقدام برای داشتن دندان های ردیف و منظم است.

در نظر داشته باشید که برای ردیف کردن دندان ها ابتدا باید به یک متخصص ارتودنسی با تجربه مراجعه کنید.  در صورتی که متخصص ارتودنسی به این تشخیص رسیدند که علت  نامرتبی دندان های شما در اثر مشکلات دندانی فکی ایجاد شده است  در این صورت  لمینت دندان برای درمان نامرتبی دندان های شما کاربردی ندارد. در این مواقع لازم است که ابتدا با دستگاه مناسب ارتودنسی نسبت به مرتب کردن موقعیت قرارگیری دندان ها و فکین اقدام نمایید. اما اگر دندان های شما بیش از اندازه کوچک هستند، شکسته اند یا ترک دارند، و یا ساختار آنها مشکل دارد و یا تغییر رنگ بزرگی روی دندانها وجود دارد لازم است از یکی از روش های ترمیم دندان مثل لمینت استفاده نمایید. روش های ترمیم دندان مثل لمینیت، ونیر و کامپوزیت به بهبود وضعیت قرارگیری دندان ها در دهان بیمار کمکی نمی کنند. در اصل  روش های ترمیمی برای تصحیح رنگ و اندازه دندان ها و یا تصحیح ساختار آنها  کاربرد دارند.

برخی بیماران که کوچکی دندان آنها به دلیل وراثت است، می توانند از درمان ارتودنسی برای دستیابی به دندان های ردیف سود ببرند. استفاده از روش های ترمیمی مثل لمینیت، ونیر و کامپوزیت برای این گروه از بیماران اشتباه است و درمان اصولی آنها با ارتودنسی انجام می شود.

نقش ارتودنسی در داشتن دندان های ردیف

افرادی که دچار ناهنجاری های دندانی می باشند برای داشتن دندان های ردیف و منظم بهتر است قبل از شروع سن بلوغ به متخصص ارتودنسی مراجعه کنند و برای درمان اقدام نمایند. از آنجایی که همه ما می دانیم ارتودنسی جزو بهترین درمان ها در این زمینه می باشد لذا مراجعه به موقع به یک کلینیک تخصصی ارتودنسی می تواند بیمار را زودتر و راحت تر به نتایج مطلوب و دلخواه او برساند.

بیماری که برای ردیف کردن دندان ها از ارتودنسی استفاده کرده است

دندان های نامنظم با گذاشتن سیم ارتودنسی به راحتی ردیف می شوند. هم دندان های ردیف بالا و هم دندان های ردیف پایین هر دو نظم و ترتیب طبیعی خود را بدست خواهند آورند.

ارتودنسی برای داشتن دندان های ردیف به عنوان ارجح ترین و بهترین راهکار در زمینه دندانپزشکی شناخته شده است. ارتودنسی به مرور زمان و در حالتی بسیار مناسب دندان هایی را که ردیف نیستند در کنار یکدیگر قرار می دهد. نظم و ترتیبی که در پایان درمان ارتودنسی مشاهده می شود با حالت اولیه دندان ها کاملا متفاوت خواهد بود.

متخصص ارتودنسی با توجه به سن و شرایطی که بیمار دارد از ارتودنسی ثابت یا ارتودنسی متحرک جهت ردیف کردن دندان ها استفاده می کند. طرح برنامه ریزی شده برای بیمار به گونه ای خواهد بود که سلامت دندان ها پس از ارتودنسی به طور کامل حفظ شود و تمیز کردن آن ها نیز به آسانی صورت پذیرد.

خوشبختانه درمان ارتودنسی به طور اصولی دندان های نامنظم را در کنار هم می چیند. ارتودنسی هیچ عارضه ای در بر ندارد و جالب این است که فرد را با داشتن دندان های ردیف از بروز پوسیدگی دندان ها و سایر خطرات احتمالی که ممکن است دندان ها را تهدید کند، در امان نگه خواهد داشت.

خانمی با دندان های ردیف و زیبا

ارتباط سن بیمار با ردیف کردن دندان ها با ارتودنسی

در سنین قبل از بلوغ، متخصص ارتودنسی می تواند از روند رشد بیمار استفاده کند و همزمان با ارتودنسی دندان ها، ناهنجاری های فک را نیز درمان نماید و بیمار را از جراحی فک و صورت در سنین بالا بی نیاز کند. برای مثال تا سن 12 یا 13 سالگی می توان افرادی را که تنها دندان هایشان مشکل دارد و ناهنجاری فک ندارند را به راحتی با ارتودنسی درمان نمود.

این بدین معنی نیست که یک بیمار 20 یا 30 ساله را نمی توان برای داشتن دندان های ردیف پذیرش کرد و درمانی برای او انجام داد. البته به این شرط که این بیماران در این سنین مشکلات لثه ای نداشته و سلامت حفره دهان آن ها حفظ شده باشد. در این صورت می توان برای یک بیمار 30 یا 40 ساله هم ارتودنسی را انجام داد و به نتایج مورد نظر دست یافت. در صورت وجود هرگونه آسیب و بیماری لثه و دهان ارتودنتیست ابتدا برای درمان لثه و دهان و دندان اقدام می کند و سپس از وسایل و تجهیزات ارتودنسی برای درمان اصلی کمک می گیرد.

 در بیمارانی که در سن ارتودنسی بالا هستند، لثه سالمی دارند و بهداشت دهان را به خوبی رعایت می کنند، می توانند ارتودنسی انجام دهند. اما بهتر است این آگاهی به بیماران داده شود که بهترین زمان مراجعه به ارتودنتیست و اقدام به درمان ارتودنسی در همان سنین پایین و قبل از بلوغ بیمار است. در صورت مراجعه به موقع، بیمار می تواند از دندان های ردیف خود بهترین استفاده را کند. در واقع کارایی دندان ها که نقش بسیار مهمی را بازی می کند نباید تا سنین بالا دچار نقص باشد.

دکتر جمیلیان

درباره دکتر جمیلیان

دکتر جمیلیان، متخصص ارتودنسی دارای فلوشیپ تخصصی جراحی ارتودنسی و ناهنجاری های فک و صورت و استاد تمام (پروفسور) بخش ارتودنسی دانشکده دندانپزشکی دانشگاه آزاد اسلامی، دارای بورد تخصصی ایران و اروپا و عضو انجمن ارتودنتیست های ایران و آمریکا و اروپا هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *