دندان پزشکی ترمیمی

دندان مصنوعی

دندان مصنوعی

عادت به دندان مصنوعی در روزهای اول اصلا آسان نیست. ممکن است بترسید لبخند بزنید، حرف بزنید، غذا بخورید و غیره شاید ندانید چه کنید اما با گوش سپردن به توصیه‌های ساده دندان‌پزشکان می‌توانید کم‌کم با دندان مصنوعی‌تان کنار بیایید. یک راه کنار آمدن با این دندان‌ها این است که در روزهای اول سعی کنید ساعت های بیشتری دندان مصنوعی را در دهان خود نگه دارید. حتی یکی، دو روز اول شب‌ها هم آنها را خارج نکنید تا زودتر عادت کنید. بهتر است روزهای اول روبروی آینه بایستید، با خود حرف بزنید (با صدای بلند)، لبخند بزنید، شکلک درآورید، سوت بزنید، دهان خود را باز کنید و غیره  این کار به شما اعتماد به ‌نفس بهتری می‌دهد و باعث می‌شود زودتر به بودن دندان مصنوعی در دهان تان عادت کنید.

خانمی که بخشی از دندان مصنوعی را در دست گرفته است

مشکلات دندان مصنوعی

به ازای هریک دهه عمر شما، حداقل یک هفته زمان لازم است تا به دندان جدید عادت کنید. در بعضی افراد این مدت به چند ماه می‌رسد. پس صبور باشید.

در بیشتر موارد، دندان مصنوعی در روزهای اول به لثه فشار می‌آورد. حتی کسانی که سال‌ها از یک دندان مصنوعی استفاده کرده بوده‌اند، بعد از استفاده از دندان مصنوعی جدید دچار مشکل می‌شوند. حتی ممکن است زخم‌هایی روی لثه ایجاد ‌شود که طبیعی است و شستشوی با آب نمک ولرم می‌تواند کمی آرام‌ بخش باشد.

معمولا بعد از چند روز لازم است دوباره به دندان‌پزشک مراجعه کنید تا دندان مصنوعی را بررسی کند و اگر لازم باشد، تنظیم های لازم را روی آن انجام دهد. کسانی که برای اولین بار از دندان مصنوعی استفاده می‌کنند، عادت ندارند تمام‌مدت این دندان‌ها در دهانشان باشد به همین دلیل مغز تصور می‌کند این عامل غذاست درنتیجه به غدد بزاقی پیغام ترشح بزاق می‌دهد.

این اتفاق به‌خصوص در روزهای اول رخ می‌دهد و زیادشدن آب دهان (بزاق) محسوس است. نوشیدن آب به مقدار فراوان، استفاده از قرص‌های مکیدنی نعناع و قورت دادن مداوم آب دهان می‌تواند تا حدی موثر باشد.

مشکل دیگر، «عق‌زدن» است. بعضی افراد تحمل وجود دندان مصنوعی در دهان را ندارند. این مشکل گاه به دلیل لق بودن دندان و گاه به علت ضخیم یا بزرگ ‌بودن آن است. بزرگ بودن دندان مصنوعی فک بالا باعث می‌شود به قسمت کام نرم (در انتهای سقف دهان) فشار بیاید و احساس عق ‌زدن به فرد دست دهد. در این صورت باید با مراجعه به دندان‌پزشک مشکل را حل کرد.

مشکل دیگر افرادی که از دست دندان مصنوعی استفاده می‌کنند، ‌کم شدن حس چشایی است. بیشتر کسانی که برای بار اول از دندان مصنوعی استفاده می‌کنند، از این مشکل شکایت دارند به‌خصوص کسانی که دندان مصنوعی فک بالا را دارند. اما این مشکل به مرور رفع می‌شود.

جویده شدن مداوم زبان، لب و گونه هم در روزهای اول شایع است اما به تدریج که فرد به بودن دندان در دهانش عادت ‌کند این مشکل حل خواهد شد.

صحبت کردن با دندان مصنوعی ابتدا دشوار است. به خصوص ادای کلماتی که حرف «س» دارند این طبیعی است و چند هفته زمان می‌برد تا به صحبت کردن با دندان مصنوعی عادت کنید. کتاب خواندن با صدای بلند و روبروی آینه و شمردن اعداد با صدای بلند تا حدی می‌تواند مشکل را سریع‌تر رفع کند. حتی می‌توانید صدای خود را ضبط کنید و به آن گوش دهید تا متوجه شوید در ادای چه کلمه‌هایی مشکل دارید و آنها را تمرین کنید.

یکی از روش‌هایی که گیر دندان مصنوعی را بهتر می‌کند، قراردادن یک یا چند ایمپلنت زیر آن است. با این کار استحکام، گیر و ثبات دندان مصنوعی بهتر می‌شود و غذاخوردن و صحبت کردن نیز آسان‌تر خواهد شد. امروزه بسیاری از دندان‌پزشکان چند ایمپلنت روی استخوان فک قرار می‌دهند و بعد دندان مصنوعی را روی آن سوار می‌کنند.

تصویر قبل و بعد از استفاده از دندان مصنوعی

قراردادن دندان مصنوعی برای اولین بار در دهان سخت است. فرد احساس می‌کند دهانش خیلی پر شده است. غذاخوردن با این دندان‌های جدید ابتدا غیرممکن، سخت یا حداقل خسته‌کننده به نظر می‌رسد اما زمان مشکل‌گشاست. سعی کنید ابتدا غذاهای نرم بخورید تا کم‌کم به غذاخوردن با دندان‌های جدید عادت کنید. غذا را به قطعات ریز تقسیم کنید و لقمه‌ها را کوچک بردارید و به مدت طولانی آن را بجوید. کلید اصلی موفقیت در این کار، آرام غذاخوردن است. به دهان خود فرصت بدهید تا به حضور دندان مصنوعی در دهان عادت کند.

برای جویدن غذا از هر دو طرف دهان کمک بگیرید تا نیروهای جویدن متعادل شوند و دندان ثبات داشته باشد. می‌توان به کمک چسب‌های مخصوص، دندان مصنوعی را بهتر در محل خود محکم کرد تا موقع غذاخوردن تکان نخورد. در این مورد با پزشک خود مشورت کنید.

هرکس به طریقی با دندان مصنوعی کنار می آید. اگر دوستی به شما گفته از روز اول به راحتی همه چیز میخورده، به این معنی نیست که شما هم باید همینطور باشید. بهتدریج یاد خواهید گرفت از دندان خود به خوبی استفاده کنید و از غذاخوردن لذت ببرید. بعد از مدتی که به آنها عادت کردید، اصلا یادتان میرود که دندان مصنوعی در دهان دارید.

در هنگام خواب به علت كاهش ترشح بزاق، باکتری ها در دهان تجمع كرده و اگر قبل از صبحانه مسواک نزنید تمامی آنها وارد معده مي شود.

مراقبت از دندان مصنوعی با مسواک زدن

راه های مراقبت از دندان مصنوعی

تجمع پلاک میکروبی زیر دندان مصنوعی می‌تواند باعث التهاب لثه  شود. بنابراین لازم است حتما چند ساعت در طول شبانه‌ روز (شب‌ها) دندان مصنوعی از دهان خارج شود تا لثه استراحت کند. شستشوی مداوم دندان مصنوعی با آب ولرم و خمیردندان نیز ضروری است. این کار مانع رنگ گرفتن و ایجاد بوی بد دهان می‌ شود اما باید به خاطر داشت هرگز آن را با آب داغ نشویید. لازم است لثه‌ ها هم هر روز شسته شوند. این کار را بهتر است با مسواک نرم یا انگشت انجام دهید تا مالش لثه، مانع ایجاد التهاب و عفونت در محل شود. دیگر نکات مهم در مراقبت از دندان مصنوعی به شرح زیر است:

 • نگه داشتن دندان مصنوعی در محل نیز مشکل دیگری است که روزهای اول شدیدتر است. این مشکل در مورد دندان مصنوعی فک پایین بیشتر بروز می‌کند و هنگام حرف زدن و غذاخوردن معمولا دندان از جای خود بیرون می‌آید اما به تدریج عضلات زبان و گونه یاد می‌گیرند چگونه دندان را در محل نگه دارند.
 • شب‌ها که دندان مصنوعی را از دهان خارج می‌کنید، حتما آن را در آب قرار دهید تا تغییر حجم ندهد. گاه از مایعات تمیزکننده هم می‌توان همراه آب استفاده کرد.
 • دقت کنید دندان مصنوعی از دستتان نیفتد چون شکستنی است به خصوص هنگام تمیزکردن آن لازم است حوله یا کاسه‌ای آب زیر دستتان باشد.
 • اگر دندان مصنوعی شکست یا لق شد، سعی نکنید آن را تعمیر کنید و حتما به دندان‌پزشک مراجعه کنید تا مشکل را حل کند.
 • از خوردن غذاهای سفت و چسبناک در روزهای اول اجتناب کنید. همراه غذای خود مایعات زیاد بنوشید.
 • موقع خوردن و نوشیدن غذاهای داغ دقت کنید. شاید نتوانید درجه حرارت غذا را خوب حدس بزنید.
 • جویدن با دندان‌های جلو باعث جداشدن دندان مصنوعی می‌شود. بهتر است از دندان‌های عقب کمک بگیرید.
 • دندان‌های مصنوعی باید کاملا اندازه باشند تا از مشکلات دندانی، ناراحتی و نیاز به تعمیر جلوگیری شود.
 • دندان مصنوعی باید حداقل یک بار در روز به طور کامل شسته و تمیز شود.
 •  اگر دندان مصنوعی روزانه برای مدتی از دهان خارج نشود، استخوان‌های دهان تحلیل می‌رود. بنابراین توصیه می‌شود که یک سوم از شبانه روز یعنی 8 ساعت، دندان ها از دهان خارج شود.
 •  از خلال دندان برای پاک کردن دندان مصنوعی استفاده نکنید.
 • عارضه اصلی دندان مصنوعی در برخی از افراد، وجود لبه‌های بلند است که می‌تواند موجب زخم شدن دهان و لثه‌ها شده و نسوج اضافی ایجاد کند
 •  پس از غذا خوردن، دندان مصنوعی را با آب ولرم و صابون تمیز کنید.
 •  با ماساژ دادن روزانه لثه، بیرون آوردن دندان مصنوعی و غرغره کردن آب نمک لثه‌‌هایتان را سالم نگه دارید.
 •  استفاده از مسواک و خمیردندان ضد جرم برای دندان مصنوعی توصیه نمی شود.
 •  برای ضد عفونی کردن دندان مصنوعی از روش جوشاندن آن هرگز استفاده نکنید، زیرا ممکن است آسیب جدی ببیند.

خارج کردن دندان مصنوعی از دهان

 •  اگر نمی خواهید برای مدتی از آن استفاده کنید، در محلول های شوینده مخصوص دندان مصنوعی و یا در آب قرار دهید.
 •  دندان مصنوعی بعد از خارج شدن از دهان، باید داخل آبی حاوی قرص‌های تمیزکننده گذاشته شود. بهتر است آب ولرم باشد تا پاکیزگی کامل صورت بگیرد.
 •  برخی از افراد از سرکه یا وایتکس برای تمیز کردن دندان مصنوعی استفاده می‌کنند. استفاده از وایتکس برای شستن دندان مصنوعی مناسب نیست و موجب بوی بد دهان می‌شود.
دکتر جمیلیان

درباره دکتر جمیلیان

دکتر جمیلیان، متخصص ارتودنسی دارای فلوشیپ تخصصی جراحی ارتودنسی و ناهنجاری های فک و صورت و استاد تمام (پروفسور) بخش ارتودنسی دانشکده دندانپزشکی دانشگاه آزاد اسلامی، دارای بورد تخصصی ایران و اروپا و عضو انجمن ارتودنتیست های ایران و آمریکا و اروپا هستند.

22 دیدگاه برای “دندان مصنوعی

 1. Avatar سمیرا گفت:

  سلام من هفت روز دندون مصنوعی متحرک گذاشتم برا فک بالا.خیلی کیپ نمی تونم درش بیارم.تواین هفت روز حتی یکبار هم نتونستم درش بیارم.لثه ها اذیت داره.چیکار باید بکنم؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. دندان مصنوعی را باید براحتی از دهان خارج کرد و دو مرتبه گذاشت. در صورتیکه مشکل وجود دارد برای تنظیم به دنداتپزشک معالج خود مراجعه شود.

 2. Avatar دانیال گفت:

  سلام. مهم ترین تفاوت دندان مصنوعی و ایمپلنت در چی هست؟ متشکرم

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. مهم ترین تفاوت بین دندان مصنوعی و ایمپلنت در قابلیت حرکت دندان ها است. دندان های مصنوعی متحرک بوده و می توانیم دندان را از دهان خارج کنیم که شاید برای برخی اشخاص ناخوشایند باشد. اما ایمپلنت ثابت است و نیازی به خارج کردن آن از دهان نیست.

 3. Avatar ناهید عباسی گفت:

  سلام . آقای دکتر جمیلیان گرامی یکطرف فک بالا دندان های مادرم تقریبا وجود دارد و خوب هستند. ولی دندان های فک سمت مقابل را ندارند. آیا باید تمام دندان ها کشیده شود و دندان مصنوعی بگذارد؟ ممنون از راهنمای شما

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. می تواند از ایمپلنت دندانی استفاده نمایند. به دندانپزشک متخصص پروتز مراجعه نمایید. پس از معاینه راهنمایی های لازم به شما داده می شود.

 4. Avatar طلا گفت:

  با سلام. مادر من بدلیل کم عمق بودن لثه اش (۲ میلیمتر) نتوانست ایمپلنت بذاره و دکترها گفتن حتی ریسک گذاشتن ۲-۴ ایمپلنت با استفاده ازپیوند استخوان در فک پایین هم بالاست. درنهایت ناچار شد دندان مصنوعی بذاره و دکتر گفته چند روز اول دندان رو موقع خواب از دهانش خارج نکنه (خودش هم میگفت اگر خارج کنه نمیتونه دوباره جا بندازه). بعد از دو روز صورتش ورم کرده و بخصوص دور لب پایین اش التهاب داره. به نظرتون این طبیعی هست؟ درد زیادی هم داره. ممنون میشم راهنمایی کنید

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. دست دندان مصنوعی را شب ها باید از دهان خارج کرد و صبح به راحتی در دهان قرار داد. باید دست دندان به راحتی گذاشته و برداشته شود. اگر التهاب و ورم زیاد دارد غیرطبیعی است. ممکن است لثه آزرده و آسیب دیده باشد که با مراجعه به دندانپزشک قسمت های بلند دست دندان را اصلاح خواهد شد.

 5. Avatar اکرم کوثری گفت:

  سلام خسته نباشید من از ۱۰سال پیش دندان مصنوعی در فک بلااستفاده میکنم ویکسال هم هست برای فک پایین اقدام کردم ولی فک بالا خیلی جاوتر از فک پایینه ومماس نیستن ونمیدونم عدا بجوم یعنی کاملا صدای تق تق دندونام اطرافیانم و اذیت میکنه لطفا بفرمایید آیا دندونهای باید روی هم باشن یا جلو وعقب الان انگار مشکل فکی دارم خیلی جلو وعقبن

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. شما مشکل فکی دارید فک بالا جلوتر از فک پایین یا به عبارتی فک پایین عقب است. مراجعه به این لینک عقب ماندگی فک و درمان آن

 6. Avatar مهدی گفت:

  با سلام و خسته نباشید
  بنده فک بالا رو دندون مصنوعی گذاشتم چقدر زمان می‌برد جا بیفته کامل یا چه کنم
  تمام این کارها که فرمودید انجام میدم

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. بهتر است که به دندانپزشک معالج مراجعه کنید تا دندان مصنوعی را بررسی و تنظیم نماید.

 7. Avatar فرهاد گفت:

  سلام آیا باید در هنگامخواب دندان مصنوعی را از دهان خارج کرد؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. در هنگام خواب بهتر است دندان مصنوعی از دهان خارج گردد. یک دلیل بعلت جلوگیری از التهاب لثه و دیگر اینکه بعلت ساختاری که دندان مصنوعی دارد، باعث افزایش باکتری در دهان می شود و بهتر است در هنگام خواب از دهان خارج شود.

 8. Avatar نیاز خلیلی گفت:

  سلام دکتر مرسی از سایت و مقاله های خوبتون.

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سپاس و درود بر شما.

 9. Avatar نگار گفت:

  سلام من بناچار مجبور به استفاده دندان مصنوعی درفک بالا شدم اما متاسفانه به محض اینکه دهانم رو باز میکنم برای غذاخوردن دندان از فک جدا میشه و میفته و موقعی که شروع به جویدن میکنم دندون جابه جا میشه وازهرطرف که شروع به جویدن میکنم اون طرف ازجاش درمیار و تق تق صدا میده هرچقدرم میرم پیش پزشکم درست نمیشه چیکارکنم عاجز شدم کمکم کنید

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. دندان مصنوعی مناسب فک شما نیست. به دندانپزشک مراجعه نمایید تا پس از معاینه راهنمایی های لازم به شما داده شود.

 10. Avatar بهار گفت:

  با عرض سلام و ادب
  مطالب بسیار آموزنده بود
  سپاس فراوان

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام و درود بر شما.

   1. Avatar امید گفت:

    سلام، سپاس از سایت خوب و راهنمایی‌های آموزندتون.
    آقای دکتر من یک هفته‌س که یک دست دندان کامل مصنوعی گذاشتم، فک بالا از روز اول فیت دهانم بود و هیچ مشکلی نداشتم، اما فک پایین، بعد از یک هفته هنوز توو دهنم جا نیفتاده، اصن نمیتونم چیزی بخورم، با هر طرف که میخام غذا رو بجوم طرف مقابل از جا در میاد و غذا هم به طرف لوپم میره، طوری که مجبور میشم برم دندون رو دربیارم بشورم و زیرشو تمیز کنم و دوباره بزاره توو دهنم، به دنداساز هم مراجعه کردم، میگه عادیه… باید صبور باشی تا دهنت عادت کنه، به نظرتون چیکار کنم، لطفا راهنماییم کنید. ممنونم

    1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

     باسلام. دوست محترم در خصوص دندان مصنوعی توصیه می شود به دندانپزشک معالج خود مراجعه نمایید تا مشکل را برایتان برطرف نماید. البته بعد از مدتی استفاده از دندان مصنوعی به آن عادت خواهید کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *