اطلاعات عمومی دندانپزشکی

دندان درد کودکان

دندان درد کودکان

دندان درد کودکان که درد در داخل یا اطراف آن است، ممکن است مانند یک درد تیز یا یک تیر کشیدن احساس شود. نشانه هایی مثل التهاب یا عفونت نیزممکن است بروز کند. این عارضه ممکن است به علت فشار، گرما، سرما یا مصرف شیرینی باشد. در موارد شدید درد، شناسایی مشکل دندان اغلب دشوار است. کودکانی که مبتلا به درد دندان می شوند، باید به همراه والدین خود به یک دندانپزشک متخصص و مجرب برای تشخیص مشکل و درمان آن مراجعه کنند. بیشترین دردهای ایجاد شده در صورت عدم درمان، بدتر می شود.
در این زمانه مسواک زدن امری رایج است. با این حال، مردم در اوایل قرن بیستم به طور متوسط حفره های دندانی کمتری نسبت به قرن نوزدهم داشتند، و این امر به این دلیل است که در اواخر قرن 19 بسیاری از شهرها فلوراید را به آب آشامیدنی اضافه کردند و بسیاری از دندانپزشکان شروع به تجویز قرص فلوراید به عنوان یک اقدام پیشگیرانه کردند. در نتیجه حفره های دندانی کمتر و سلامت دندان ها بهتر شده و در نهایت این امر منجر به کاهش دندان درد به خصوص در کودکان شد.

دندان پوسیده و دندان درد کودک

علل دندان درد کودکان

برای درمان این عارضه بهتر است علل بروز آن را بدانید که نسبت به رفع و جلوگیری آن اقدام کنید اکثر دندان دردهای کودکان به دلیل یکی از موارد زیر بروز می کند:

 • پوسیدگی دندان
 • التهاب مغز دندان (پالپیت)
 • بروز آبسه دندان
 • ابتلا به بیماریهای لثه، از جمله پریودنتیت
 • شل شدن یا شکستن دندان
 • ترک یا وارد شدن آسیب به دندان
 • بی حفاظ ماندن ریشه دندان
 • باقی ماندن غذای مصرفی کودک بین دندان ها یا زیر لثه
 • آسیب وارد شده در اثر ترومای به دندان

علائم دندان درد کودکان

کودکان قادر به مطرح کردن علائم دندان درد خود نیستند و این وظیفه والدین بیمار است که به علائم و ناراحتی های بیمار توجه کنند بنابراین به موارد زیر توجه کنید:

 • تحریک عصب دندانی با خم شدن یا چرخاندن دندان ها (برکسیسم)
 • احساس درد و فشار به دلیل سینوس های پر شده

راه های پیشگیری از بروز دندان درد کودکان

برای پیشگیری از بروز دندان درد کودکان و به حداقل رساندن مراجعات اورژانسی به دندان پزشک می توان عاداتی خوب را به کودک آموزش و این موارد را در او نهادینه کرد و متعاقب آن باعث کاهش بروز موارد دندان درد شد:

 • به کودک خود آموزش دهید که دو بار در روز مسواک بزند، به خصوص در قسمت پشتی دندان که معمولا حفره هایی که در دندان تشکیل می شود در آن ناحیه است.
 • همچنین یک بار کشیدن نخ دندان هم به عنوان مکملی برای مسواک زدن توصیه می شود.

پسر بچه ای که دندان درد دارد

راه های درمان یا فروکش کردن دندان درد کودکان

سعی کنید از یک کمپرس سرد برای قرار دادن بر روی فک کودک خود بهره بگیرید. همچنین می توان از یخ پیچیده شده در دستمال مرطوب استفاده کرد؛ این وسایل می توانند برای کمک به تسکین دندان درد کودکان مورد استفاده قرار گیرند.
سعی کنید تا زمان بهبودی نوشیدنی یا خوردنی گرم یا سرد به کودک خود ندهید. همچنین سعی کنید که کودک شما تا زمان برطرف شدن درد دندان بستنی مصرف نکند. مصرف این ماده غذایی پرطرفدار در میان کودکان، درد ایجاد شده را تشدید می کند.
اگر دندان درد بیش از 24 ساعت طول بکشد، باید به دندانپزشک مراجعه کنید. همچنین اگر کودک دچار تب، تورم، درد شدید یا خونریزی علاوه بر دندان درد شدید شد، باید بلافاصله به دندانپزشک مراجعه کنید.
درمان بستگی به علت اساسی دندان درد دارد. اگر درد ناشی از افتادن دندان باشد، دندانپزشک منطقه پوسیده و قسمت شکسته دندان را با آمالگام یا رزین کامپوزیتی اصلاح می کند. اگر مغز دندان آسیب دیده باشد، درمان کانال ریشه یا همان عصب کشی لازم است. دندانپزشک یا متخصص مغز فاسد شده را حذف کرده و آن را به وسیله یک تاج برای محافظت از آن می پوشاند. اگر آسیب با این روش ها درمان نشود، یا اگر دندان آسیب شدیدی دیده باشد، دندان باید کشیده شود. اگر دندانپزشک علل دندان درد کودکان را یک عفونت تشخیص داد، معمولا برای درمان از آنتی بیوتیک استفاده می شود.

دکتر جمیلیان

درباره دکتر جمیلیان

دکتر جمیلیان، متخصص ارتودنسی دارای فلوشیپ تخصصی جراحی ارتودنسی و ناهنجاری های فک و صورت و استاد تمام (پروفسور) بخش ارتودنسی دانشکده دندانپزشکی دانشگاه آزاد اسلامی، دارای بورد تخصصی ایران و اروپا و عضو انجمن ارتودنتیست های ایران و آمریکا و اروپا هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *