اطلاعات عمومی دندانپزشکی

دندانپزشکی کودکان ناتوان جسمی ذهنی

دندانپزشکی کودکان ناتوان جسمی ذهنی

به نظر می رسد کودکان و نوجوانان دارای معلولیت سلامت دهان و دندان ضعیف تری نسبت به همتایان غیر معلول خود دارند. دسترسی کمتر به مراقبت های دندانپزشکی، بهداشت ناکافی دهان و عوامل مرتبط با ناتوانی ممکن است بر اهمیت دندانپزشکی کودکان ناتوان جسمی ذهنی بیافزاید.

دندانپزشکان برای درمان کودکان مخصوصاً کودکانی که از ناتوانی جسمی ذهنی رنج می‌برند نیازمند تخصص منحصر به فرد و آموزش های تکمیلی هستند. با توجه به اینکه بسیاری از دندانپزشکان عمومی کودکان ناتوان چه از نظر جسمی و چه از نظر  ذهنی را معالجه نمی کنند، والدین و مراقبان این کودکان ممکن است در پیدا کردن دندانپزشکی برای کودکان ناتوان با چالش های عدیده مواجه شوند. به همین دلیل مراقبت از دندان مهمترین نیاز در بین کودکان ناتوان جسمی و ذهنی است.

دندانپزشکی در حال معاینه کودک دارای معلولیت

مراجعه کودکان ناتوان جسمی ذهنی به دندانپزشک

همه اقشار جامعه باید بتوانند از خدمات دندانپزشکی بهره مند شوند . با این حال، برخی از افراد در زمان  ارائه این مراقبت ها به امکانات یا خدمات ویژه ای نیاز دارند. کودکان دارای معلولیت جسمی ممکن است برای جراحی یا حتی نشستن روی صندلی دندانپزشکی با مشکل روبرو شوند. از سوی دیگر آن دسته از کودکانی که مبتلا به اختلالات یادگیری هستند ممکن است با فکر مراجعه به دندانپزشک بیش از حد مضطرب شوند و به اطمینان خاطر بیشتری نیاز داشته باشند.

کودکانی که از مشکلات شدید جسمی ذهنی رنج می برند ممکن است نیاز به اقدامات احتیاطی و مراقبتی بیشتری داشته باشند. تیم های ماهر در دندانپزشکی کودکان ناتوان جسمی ذهنی همه این موارد را در نظر می گیرند. اگر کودکی حرکات کنترل نشده بدن دارد، دندانپزشک باید نورها و صداهایی را که می توانند رفلکس ها را تحریک کنند به حداقل برساند. به عنوان آخرین راهکار برای انجام اقدامات لازم برای درمان این کودکانی که حرکات کنترل نشده زیادی دارند دندانپزشک متخصص از بیهوشی عمومی برای درمان دندان استفاده می کند.

مشکلات دندانپزشکی کودکان ناتوان جسمی ذهنی

کودکان ناتوان جسمی ذهنی ممکن است به دلیل موارد زیر دچار خرابی دندان شوند:

 • مشکل در مسواک زدن و نخ دندان کشیدن (به دلیل گاز زدن بیش از حد / ریفلاکس و اختلال در هماهنگی).
 • مشکلات رفتاری منجر به عدم تمایل به خوردن غذا از طریق دهان می‌شود.
 • مشکل در بلع (دیسفاژی) ، که باعث می شود غذا بیش از حد معمول در دهان بماند.
 • ساییدن بیش از حد دندان که مینا را از بین می برد.
 • داروهایی که سرشار از قند هستند و یا عوارض جانبی آن ها منجر به کاهش تولید بزاق است.
 • ریفلاکس معده، که ممکن است باعث فرسایش دندان شود.

سوالات متداول دندانپزشکی کودکان ناتوان جسمی ذهنی

1-چه دندانپزشکی برای کودکان ناتوان جسمی ذهنی مناسب است؟

دندانپزشکان اطفال جزو بهترین ها در این زمینه می باشند و به خوبی می توانند به رفع نیازهای دندانپزشکی کودکان ناتوان بپردازند. این دندانپزشکان در زمینه مراقبت از بیماران و کودکان ناتوان جسمی ذهنی به طور ویژه آموزش دیده اند. فراتر از دانشکده دندانپزشکی ، دندانپزشکان کودکان 2-3 سال آموزش تخصصی در زمینه هایی مانند رفع اضطراب در حین ویزیت های دندانپزشکی را دارند.

2-چه مواردی را باید با دندانپزشک کودکان ناتوان جسمی ذهنی در میان گذاشت؟

دندانپزشک باید از تاریخچه پزشکی بیمار و هر دارویی که مصرف می کند آگاهی داشته باشد. این شامل هر نوع استنشاق و داروهای تجویز شده منظم از طرف پزشک است. تیم دندانپزشکی همچنین باید نام پزشک خانواده و مشاور بیمارستان و هرگونه عمل جراحی و آلرژی اخیر بیمار را بداند. اگر تیم دندانپزشکی از نگرانی یا اضطراب بیمار مطلع باشد، بسیار مفید خواهد بود چرا که می تواند به راحتی بیمار کمک کند. این اطلاعات می تواند توسط والدین یا مراقب بیمار ارائه شود.

3-شروع درمان در دندانپزشکی برای کودکان معلول چگونه است؟

اقدامات اولیه دندانپزشکی برای این کودکان معمولاً تحت تاثیر آرام بخش یا بیهوشی عمومی انجام می شود. زیرا این کودکان به سرعت حوصله شان سر می رود و بی قرار می شوند یا ممکن است در باز نگه داشتن دهان خود برای مدت زمان طولانی مقاومت کنند. به والدین و یا پرستار کودک معلول توصیه می شود که در کنار کودک در مطب دندانپزشکی بمانند.

4-چه اقداماتی برای پیشگیری پوسیدگی دندان در کودکان ناتوان مناسب است؟

بسیاری از محصولات مانند نخ دندان، شستشو دهنده حاوی فلوراید و وسایلی اعم از مسواک می توانند به کودک ناتوان جسمی ذهنی در جلوگیری از پوسیدگی دندان و بیماری لثه کمک کنند. هنگام مسواک زدن و کشیدن نخ دندان بر کودک خود نظارت کنید و اطمینان حاصل کنید که وی پس از مسواک زدن خمیردندان را به بیرون تف می کند و آن را نمی بلعد. خمیر دندان حاوی فلوراید برای جلوگیری از خطر پوسیدگی و سایر مشکلات دندانی برای آنها مفید است.

5-دندانپزشکی کودکان ناتوان جسمی ذهنی چه خدماتی را شامل می‌شود؟

این نوع از دندانپزشکی معمولا شامل ارتودنسی و اصلاح شیوه جویدن در این کودکان می شود. همچنین ترمیم دندان های پوسیده و دیگر خدمات دندانپزشکی نیز برای این کودکان انجام می شود.

6-چه زمانی از روز بهترین زمان برای مراجعه کودکان معلول به دندانپزشکی است؟

بعضی از بیماران بسته به نیازشان ترجیح می دهند در ساعات خاصی از روز ویزیت شوند. به عنوان مثال، قرارهای شب برای بیمارانی که به راحتی خسته می شوند یا ممکن است روز را با نگرانی سپری کنند، مناسب نیست. برخی از بیماران نیازهای خاص خود را دارند و ممکن است به همراه نیاز داشته باشند.

دکتر جمیلیان

درباره دکتر جمیلیان

دکتر جمیلیان، متخصص ارتودنسی دارای فلوشیپ تخصصی جراحی ارتودنسی و ناهنجاری های فک و صورت و استاد تمام (پروفسور) بخش ارتودنسی دانشکده دندانپزشکی دانشگاه آزاد اسلامی، دارای بورد تخصصی ایران و اروپا و عضو انجمن ارتودنتیست های ایران و آمریکا و اروپا هستند.

2 دیدگاه برای “دندانپزشکی کودکان ناتوان جسمی ذهنی

 1. Avatar جلال الدین ندافی گفت:

  سلام آقای دکتر پسرم سی پی
  ۳ تا از دندنها میخواستم پر کنم و از استانهای شمالی مصدع اوقات شدم میخواستم ببینم در یک جلسه درست میشه کرد و هزینه اش هم رو سوال کنم

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. باید معاینه کلینیکی انجام گردد. بستگی به میزان پوسیدگی و پرکردگی دندان دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *