دندان پزشکی کودکان

بیهوشی کودکان برای دندانپزشکی

استفاده از بیهوشی عمومی در بیمار کودک توسط دندانپزشک برای درمان دندان

دندانپزشکی کودکان همواره یکی از نگرانی های مهم برای والدین کودک بوده است زیرا اغلب کودکان به علت برخورداری از ترس و استرس از دندانپزشکی، معمولا در مقابل درمان مقاومت کرده و مانع از انجام آن می شوند. بیهوشی در دندانپزشکی اطفال یکی از راه حل های کاربردی برای غلبه به این مشکل بوده که ویژگی های مثبت و عوارض خود را نیز دارد. در این شرایط، اغلب والدین به محض اینکه درباره بیهوشی دندانپزشکی می‌ شنوند، دچار اضطراب شده و حتی تصمیم می‌ گیرند به سایر کلینیک‌ های دندانپزشکی مراجعه کنند. مطالعه ادامه این مطلب به شما عزیزان کمک می‌کند که با شرایط بیهوشی کودکان در دندانپزشکی و عوارض آن آشنا شده و در مواقع مشابه دچار استرس نشوید.

شرایط استفاده از بیهوشی عمومی در دندانپزشکی کودکان

ابتدا لازم می‌ دانیم به این نکته مهم اشاره کنیم که برای تمامی کودکان از این روش درمانی استفاده نمی‌ کنند. همان‌ طور که ابتدای مطلب اشاره کردیم، این روش برای شرایط خاص کاربردی است. به صورت کلی در شرایط زیر از بیهوشی کودکان برای دریافت خدمات دندانپزشکی استفاده می‌ کنند:

 • کودکان دارای استرس شدید: گاهی اضطراب و ترس کودکان از دندانپزشکی قابل توصیف نیست و نمی‌ توان با گفتگو میزان استرس آنها را کاهش داد. اگر برای درمان این کودکان از بیهوشی عمومی استفاده نشود، عواقب خطرناک‌ تری وجود دارد. برای مثال ممکن است کودک حین درمان دچار استرس بیشتر شده و بی‌ قراری کند. در نتیجه دندانپزشک نیز قادر به ارائه خدمات با کیفیت نخواهد بود.
 • کودکان بیش فعال، اوتیسم و ناتوان جسمی: اگر والدین کودک بیش فعالی باشید بدون شک نسبت به مسئله بیهوشی کودکان برای دریافت خدمات دندانپزشی درک روشن‌ تری خواهید داشت. برای این دسته از کودکان ممکن است ماندن بر روی یونیت دندانپزشکی برای مدت نسبتا طولانی دشوار و آزار دهنده باشد. در نتیجه بیهوشی عمومی بهترین راهکار ممکن برای درمان دندانپزشکی کودکان ناتوان جسمی، اوتیسم و بیش فعال است.
 • کودکان با تعداد بالای دندان‌ های خراب: در برخی مواقع ممکن است مدت زمان دریافت خدمات دندانپزشکی کودکان قدری طولانی‌ تر از حد معمول باشد. در این شرایط دندانپزشک باید به صورت همزمان به روی تعدادی از دندان‌ های کودک کار کند، در نتیجه روند درمان طولانی‌ تر شده و برای راحتی کودک از بیهوشی عمومی استفاده می‌ کنند.

اگر کودک شما نیز جزء سه گروه نامبرده است و برای او بیهوشی عمومی در زمان دریافت خدمات دندانپزشکی توصیه شده، حتماً درباره عوارض بیهوشی نگران هستید. در ادامه این مطلب این عوارض را مورد بررسی قرار می‌ دهیم.

دندانپزشکی که بیمار کودک را برای بیهوشی آماده می کند

آماده کردن کودک برای بیهوشی توسط دندانپزشک

عوارض بیهوشی کودکان برای ترمیم دندان‌ ها

بدون شک دریافت دارای بیهوشی بدون عوارض نیست. ترجیحاً پزشکان سعی بر این دارند که بدون بیهوشی کودکان دندان آنها را ترمیم کنند؛ اما در شرایط خاص استفاده از بیهوشی عمومی ضرورت دارد. موارد زیر از جمله شایع‌ ترین عوارض بیهوشی محسوب می‌ شوند:

 • ممکن است کودک در زمان بیهوشی حین درمان دندانپزشکی مقداری خون بلعیده باشد، در نتیجه تهوع و استفراغ یکی از عوارض کاملاً طبیعی است.
 • برخی از کودکان دچار سر درد و سرگیجه خفیف می‌ شوند که به زودی رفع می‌ شود.
 • از دیگر عوارض بیهوشی عمومی کودکان در دندانپزشکی می‌ توان به حالت خواب آلودگی اشاره کرد.
 • برخی از کودکان نیز در مدت کوتاهی پس از بیهوشی دندانپزشکی دچار تنگی نفس می‌ شوند.

نکات مراقبت بعد از بیهوشی کودکان در دندانپزشکی

اگر دندانپزشک کودک شما از بیهوشی برای روند درمان آن استفاده کرده یا تمایل به این کار دارد، توصیه می‌ کنیم به موارد و نکات زیر توجه کنید. نکات مراقبتی زیر به فرزند شما کمک می‌ کند که زودتر بهبود یابد. این نکات مهم عبارت‌ اند از:

 • پس از به هوش آمدن فرزندتان اجازه دهید به اندازه کافی استراحت کرده و از بازی‌ های مهیج و پرتحرک نیز اجتناب کند.
 • اگر فرزندتان علائمی مشابه تهوع، ترشحات خونی دهان، تب و لرز و تکرر ادار نگران نباشید؛ زیرا کاملاً طبیعی است و چند ساعت بیشتر طول نمی‌ کشد.
 • چنانچه کودک در ناحیه ترمیم شده دندان احساس درد داشت، با مشورت دندانپزشک هر 6 ساعت یک بار به او داروی مسکن بدهید.
 • ممکن است کودک براثر عوارض بیهوشی لب خود را گاز بگیرید؛ بنابراین حواستان به این مسئله نیز باشد.
 • تا زمانی که حس لامسه فرزندتان در ناحیه دهان برنگشته، از دادن غذاهای گرم به آن پرهیز کنید.
 • اگر مشکلات تنفسی فرزند شما بعد از بیهوشی شدید بود، حتماً به مرکز دندانپزشکی مراجعه کرده و این مسئله را با متخصص مربوطه درمیان بگذارید.
دندانپزشک با استفاده از بیهوشی در حال بررسی دندان کودک

دندانپزشک با استفاده از بیهوشی در حال بررسی و درمان دندان کودک

مزایای بیهوشی عمومی دندانپزشکی کودکان

در برخی مواقع استفاده از بیهوشی عمومی برای کودکان پیش از انجام درمان دندان لازم است. اگرچه عوارض بیهوشی ممکن است برای برخی از والدین خطرناک به نظر برسد؛ اما باید بگوییم که این روش درمانی مزیت‌ هایی نیز دارد. در این راستا می‌ توان به موارد زیر اشاره کرد:

 •  در یک مرحله درمانی می‌توان دندان‌ های کودک را ترمیم کرده و لازم نیست به صورت مکرر به دندانپزشکی مراجعه کنید.
 • در اغلب مواقع کودکان روند درمان دندان‌ های خود را به خاطر نیاورده و هیچگونه احساس منفی و اضطراب‌ آوری نسبت به این قضیه ندارند.
 • کیفیت خدمات دندانپزشکی که در حالت بیهوشی عمومی کودک ارائه داده می‌ شود، به مراتب بالاتر از شرایط عادی است.
 • افراد متخصص در تمام مدت درمان بالای سر فرزند شما بوده و علائم حیاتی او اعم از ضربان قلب، تنفس و… مانیتورینگ می‌ شود و تکنسین بیهوشی تا پایان روند درمان همراه بیمار خواهد بود.

در این مطلب از وب‌ سایت دکتر جمیلیان برایتان درباره عوارض بیهوشی کودکان در دندانپزشکی صحبت کردیم. در پایان نیز باید بگوییم که سال‌ ها است این روش درمانی اجرا شده و به هیچ عنوان تهدیدی برای کودکان محسوب نمی‌ شود. بیهوشی معمولاً به صورت تزریق وریدی انجام شده و کودک در مدت زمان کوتاهی به هوش می‌ آید.

سوالات متداول درباره بیهوشی کودکان برای دندانپزشکی

1- آیا روش بیهوشی کودکان در دندانپزشکی برای سلامتی ایمن است؟

بله، همانطور که عنوان شد عوارض بیهوشی چندان خطرناک نبوده و می‌ توان گفت که هیچگونه خطری جان فرزند شما را تهدید نمی‌ کند.

2- مدت زمان بیهوشی کودکان برای ترمیم دندان چقدر است؟

مدت زمان بیهوشی کودکان به تعداد دندان های ترمیمی و شدت پوسیدگی دندان ها بستگی دارد بنابراین نمی توان زمان دقیقی برای مدت بیهوشی اعلام کرد. اما به طور کلی زمان بیهوشی عمومی کودکان در دندانپزشکی کوتاه می باشد.

3- آیا ممکن است کودک بعد از دریافت داروی بیهوشی برای ترمیم دندان‌ها به هوش نیاید؟

خیر، این اتفاق بسیار نادر بوده و اگر کودکی بیماری زمینه‌ ای نداشته باشد، بعد از بیهوشی هیچگونه مشکلی را تجربه نمی‌ کند.

4- عوارض بیهوشی کودکان در دندانپزشکی چیست؟

عوارض بیهوشی کودکان در دندانپزشکی شامل تهوع، سردرد خفیف، سرفه و گلو درد جزئی است.

دکتر جمیلیان

درباره دکتر جمیلیان

دکتر جمیلیان، متخصص ارتودنسی دارای فلوشیپ تخصصی جراحی ارتودنسی و ناهنجاری های فک و صورت و استاد تمام (پروفسور) بخش ارتودنسی دانشکده دندانپزشکی دانشگاه آزاد اسلامی، دارای بورد تخصصی ایران و اروپا و عضو انجمن ارتودنتیست های ایران و آمریکا و اروپا هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *