دانستنی های ارتودنسی

درصورت بلعیدن براکت ارتودنسی چه باید کرد؟

متخصص ارتودنسی قرار می دهد براکت ارتودنسی را روی دندان

بلعیدن براکت ارتودنسی یکی از اتفاقات رایجی است که ممکن است برای هر کسی که تحت درمان ارتودنسی است، اتفاق بیفتد. برخی خوراکی ها مانند شکلات های مغز دار و هر گونه خوراکی سفت از جمله مواد غذایی هستند که متخصص ارتودنسی توصیه می کند بیماران در صورت داشتن براکت ارتودنسی از مصرف آن ها خودداری کنند، چرا که امکان دارد باعث جدا شدن براکت ارتودنسی و بلیعده شدن آن توسط بیمار شود.

اما اگر براکت ارتودنسی را ببلعید چه اتفاقی می افتد؟ در ادامه این مقاله توضیح خواهیم داد که در صورت بلعیدن براکت ارتودنسی چه باید کرد؟

بلعیدن براکت ارتودنسی چگونه اتفاق می افتد

همانطور که پیش تر گفته شد، بلعیدن براکت ارتودنسی به صورت غیر عمد و اغلب همراه با استفاده از مواد غذایی سخت ممکن است اتفاق بیفتد. همچنین وارد شدن آسیب به دندان ها، مسواک زدن دندان ها به صورت اشتباه و استفاده نادرست از نخ دندان و خلال دندان از جمله مواردی است که ممکن است باعث جدا شدن براکت ارتودنسی و بلعیده شدن آن توسط بیمار شود. هیچ بیماری عمدا براکت ارتودنسی خود را نمی بلعد!

بلعیده شدن براکت ارتودنسی توسط بیمار اتفاق نادری است که احتمال رخ دادن آن بسیار پایین است، با این وجود بهتر است که از اقدامات لازم در صورت بلعیدن براکت ارتودنسی و خطرات احتمالی ناشی از آن آگاه باشید.

مجموعه براکت های ارتودنسی در مطب متخصص ارتودنسی

در صورت بلعیدن براکت ارتودنسی چه اتفاقی می افتد

بدن انسان اغلب تمامی ذرات خارجی را به راحتی دفع می کند، پس بلعیدن براکت ارتودنسی چندان هم جای نگرانی ندارد. چرا که این براکت به عنوان جسم خارجی، مسیر گوارشی را طی کرده و بدون هضم شدن از بدن خارج می شود. با این وجود احتمال بسیار کمی وجود دارد که این جسم خارجی (براکت ارتودنسی) در قسمتی از مسیر گوارش گیر کرده یا جراحت ایجاد کند و باعث درد یا در طولانی مدت باعث عفونت شود. در صورت گیر کردن براکت ارتودنسی در دستگاه گوارش ممکن است شما احساس درد در ناحیه شکم را تجربه کنید. همچنین اگر این براکت در شش های شما فرو رفته باشد، ممکن است در قفسه سینه خود احساس درد کرده و یا تنفس شما دچار مشکل شود. در صورت داشتن هر یک از علائم شکم درد، درد در قفسه سینه یا تنگی نفس سریعا به اورژانس مراجعه کنید.

در صورت بلعیدن براکت ارتودنسی چه کار باید بکنم

اگرچه احتمال رخ دادن این مشکلات اندک است، اما توصیه می شود به هیچ وجه آن ها را نادیده نگیرید و اقدامات لازم را انجام دهید. اولین قدم بعد از بلعیدن براکت ارتودنسی حفظ خونسردی است. همانطور که پیش تر گفته شد، دستگاه گوارش شما در اغلب موارد هر گونه جسمی که وارد شود را تا جای ممکن با اسید معده حل کرده و باقی مانده آن را دفع می کند. پس خطر جدی شما را تهدید نمی کند.

برخی از بیمارانی که براکت ارتودنسی خود را می بلعند، تصور می کنند که باید خود را وادار به استفراغ کنند تا قطعه از دستگاه گوارش خارج شوند. یکی از خطراتی که ممکن است این کار داشته باشد، برگشتن قطعه به اجزای گوارشی منقبض شده می باشد که ممکن است باعث بریدن و ایجاد زخم در این نواحی و خونریزی داخلی و مشکلات حادتر شود.

در صورت خوردن براکت و یا سیم ارتودنسی پیشنهاد می شود بیمار از نان یا پوره سیب زمینی استفاده کند تا راحت تر سیم و یا براکت ارتودنسی دفع شود. پس از رسیدگی به علائم ایجاد شده در اثر بلعیدن براکت ارتودنسی (یا در صورت نداشتن هیچ علائمی) باید به متخصص ارتودنسی خود مراجعه کرده که براکت را برای شما جایگزین کند تا در روند درمان ارتودنسی شما اختلالی ایجاد نشود. در صورتی که علائمی داشتید، سریعا به اورژانس مراجعه کنید.

پیشگیری از بلعیدن براکت ارتودنسی

بلعیدن براکت ارتودنسی می تواند اضطراب و سختی های زیادی برای بیمار به همراه داشته باشد. از همین رو بهتر است حتی الامکان از بلعیدن آن پیشگیری شود. جلسات معاینه ارتودنسی را جدی بگیرید و به خوبی از دستگاه ارتودنسی خود مراقبت کنید. در صورتی که حس می کنید بریس ها یا براکت های شما شل شده اند، حتما با متخصص ارتودنسی خود در میان بگذارید تا مشکل برطرف شود.از دست زدن یا بازی کردن با بریس های خود خودداری کنید و روش صحیح مسواک زدن حین ارتودنسی ثابت را بیاموزید تا به دستگاه ارتودنسی و براکت های خود آسیبی وارد نکنید. همچنین هنگام ورزش کردن یا انجام فعالیت های پر جنب و جوش بهتر است مراقب باشید ضربه یا فشار به دهان شما وارد نشود. علاوه بر این موارد، با توجه به اهمیت رژیم غذایی در ارتودنسی باید از خوردن غذاهایی که به دستگاه ارتودنسی شما آسیب وارد می کنند، پرهیز کنید.

سوالات متداول در مورد بلعیدن براکت ارتودنسی

1-در صورت بلعیدن براکت ارتودنسی، چقدر باید صبر کنم که براکت از بدنم خارج شود؟

اگر براکت ارتودنسی وارد ریه نشده باشد، در اینصورت براکت یا سیم ارتودنسی وارد معده می شود. در آنجا به همراه مدفوع از بدن خارج می شود. این روند بین 24 تا 48 ساعت ممکن است زمان ببرد.

2-آیا ممکن است سیم های ارتودنسی بلعیده شوند؟

بله، بخش هایی از سیم های ارتودنسی که اضافی هستند و از کناره های دستگاه خارج شده اند، توسط متخصص ارتودنسی بریده می شود و اگر قسمتی از آنها از سیم انتهایی بیرون زده شود بایستی توسط یک ناخن گیر با دقت بریده و جدا شوند، چرا که این سیم ها نه تنها می توانند به بافت دهان آسیب بزنند، بلکه ممکن است خود به خود جدا شده و همراه با مواد غذایی بلعیده شوند.

3-آیا ممکن است براکت ارتودنسی بلعیده شده به طور کامل توسط اسید معده حل شود؟

در صورتی که پس از بلعیدن براکت ارتودنسی علائمی در شما ظاهر نشد پس جای هیچ نگرانی نیست. تنها باید منتظر باشید که براکت دفع شود. دفع براکت بین 24 تا 48 ساعت زمان می برد. با توجه به جنس براکت ها که فلزی هستند معمولا توسط اسید معده حل نمی شوند.

4-براکت های من شل شده اند و احتمال بلعیدن وجود دارد ولی امکان مراجعه به متخصص ارتودنسی خود را ندارم، چه کنم؟

اگر امکان مراجعه فوری به متخصص ارتودنسی خود را ندارید، باید قسمت های شل شده را با موم ارتودنسی در جای خود ثابت کنید و مراقبت بیشتری خصوصا حین غذا خوردن از ارتودنسی خود به عمل آورده و در اسرع وقت به ارتودنتیست خود مراجعه نمایید.

دکتر جمیلیان

درباره دکتر جمیلیان

دکتر جمیلیان، متخصص ارتودنسی دارای فلوشیپ تخصصی جراحی ارتودنسی و ناهنجاری های فک و صورت و استاد تمام (پروفسور) بخش ارتودنسی دانشکده دندانپزشکی دانشگاه آزاد اسلامی، دارای بورد تخصصی ایران و اروپا و عضو انجمن ارتودنتیست های ایران و آمریکا و اروپا هستند.

4 دیدگاه برای “درصورت بلعیدن براکت ارتودنسی چه باید کرد؟

 1. Avatar ملیکا گفت:

  سلام .جناب دکتر من موقع غذا خوردن یه قسمت از سیم شکسته شده رو همراه با غذا قورت دادم باید چه کاری انجام بدم؟ ایا مشکل سازه؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. مشکلی نیست. جسم خارجی مسیر گوارشی را طی کرده و بدون هضم شدن از بدن خارج می شود. به متخصص ارتودنسی معالج خود مراجعه نمایید تا براکت ارتودنسی جایگزین نماید.

 2. Avatar نرگس گفت:

  سلام. جناب آقای دکتر جمیلیان عزیز، مطالب عالی و مفید بود. ممنون بابت اطلاعات ارزنده شما.

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   درود و سپاس بر شما.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *