اطلاعات عمومی دندانپزشکی

درمان پوسیدگی دندان جلو

درمان پوسیدگی دندان جلو

پوسیدگی دندان جلو علاوه بر دردناک بودن و ایجاد ناراحتی در بیمار، سبب به خطر افتادن سلامتی و خدشه دار شدن ظاهر و زیبایی فرد نیز می شود. دندان های جلویی یا Incisors که هشت دندان و شامل چهار دندان بالایی و چهار دندان پایینی است، در 6-8 ماهگی پدیدار شده و علاوه بر نقش مهم آنها در غذا خوردن، بخش مهم و قابل توجهی از طرح لبخند به شمار می آیند. روند اصلاحی انجام شده در این منطقه از دهان بسیار مهم است. اگر می خواهید لبخند کودک شما زیبا باشد، با پیشگیری از پوسیدگی دندان به خصوص پوسیدن دندان جلو به این امر کمک کنید. در این مطلب در مورد اینکه دندانپزشکان چطور با پوسیدگی ها برخورد می کنند، توضیح خواهیم داد.

پوسیدگی دندان جلو

پر کردن، درمانی مناسب برای پوسیدگی دندان جلو

پر کردن دندان، متداول ترین روشی است که دندان پزشکان برای رفع حفره و پوسیدگی، حتی برای دندان های جلو استفاده می کنند. بسیاری از مردم برای پر کردن دندان خود به پر کردن با آمالگام فکر می کنند که به راحتی دیده می شود. با این حال، دندانپزشکان برای پر کردن و رفع پوسیدگی دندان جلو معمولا از مواد پر کننده ای که همرنگ دندان هستند استفاده می کنند. این مواد پر کننده به شما اجازه می دهند که حتی بعد از درمان لبخندی زیبا داشته باشید.

درمان پوسیدگی شدید دندان جلو

در مواردی که دندان جلو به شدت پوسیده و پوسیدگی به ریشه رسیده است؛ تنها پر کردن دندان با مواد ترمیمی همرنگ دندان مشکلی را حل نمی کند و باید با توجه به میزان پوسیدگی بخصوص در قسمت ریشه و با در نظر گرفتن سایر عوامل طرح درمان مناسب انتخاب شود. در این موارد معمولا از دو روش درمانی می توان استفاده کرد. در روش اول درمان ریشه انجام می شود و سپس با استفاده از یک روکش، ظاهر دندان بازسازی می گردد. توصیه می شود روکشی برای دندان جلو انتخاب کنید که کاملا همرنگ دندان های دیگر باشد و سفید تر و براق تر از دندان های طبیعی خودتان نباشد.

روش دوم استفاده از ایمپلنت دندان یا همان کاشت دندان است. در صورتی که بافت لثه سالم باشد و پوسیدگی دندان جلو به حدی باشد که نیاز به کشیدن دندان باشد این روش پیشنهاد می شود. بعد از کشیدن دندان، ایمپلنت در استخوان فک کاشته شده و سپس اجزاء دیگر و نهایتا روکشی که همرنگ دندان های طبیعی شما است بر روی آن قرارگرفته و به این ترتیب دندان جدیدی جایگزین دندان از دست رفته می شود.

پیشگیری از ابتلا به پوسیدگی دندان جلو

گرچه راههایی برای درمان دندان پوسیده وجود دارد؛ ولی بهتر است با انجام اقدامات پیشگیرانه جلوی آن را گرفت. مهمترین و مؤثرترین اقدام در این مورد، معاینات منظم و دوره ای دندان ها توسط دندانپزشک است. این اقدام ساده می تواند لبخندی زیبا و دندان هایی سالم را برای فرزندان شما فراهم کند. هر فردی ( حتی کودکان یک ساله) برای معاینات دوره ای و بررسی سلامت دندان های خود باید هر شش ماه یکبار توسط دندانپزشک معاینه شوند.

دومین اقدام رعایت نکات بهداشتی و تمیزکردن دندانهاست. به محض اینکه اولین دندان ها شروع به رشد کردند، شما می توانید دندان های فرزند خود را با مسواک انگشتی تمیز کنید. هنگامی که سن فرزندانتان به اندازه کافی رسید، به آنها آموزش های لازم را بدهید تا برای حفظ سلامت دندان های خود روزی دو بار دندان های خود را مسواک بزنند.

همچنین استفاده از نخ دندان برای بیرون آوردن غذاهایی که بین دندان ها گیر کرده اند و همچنین استعمال دهانشویه در پیشگیری از پلاک و پوسیدگی دندان ها به خصوص دندان های جلویی نقش مهمی دارند. بدلیل نقش مؤثر شیرینی ها و نوشیدنی های شیرین در تسریع پوسیدگی دندانها، برای حفظ سلامت دندان ها بویژه دندان های جلویی شما، باید استفاده از این مواد را محدود کرد.

فلوراید تراپی و نقش آن در پیشگیری از پوسیدگی دندان جلو

یکی روش های پیشگیری از پوسیدگی دندان جلو فلوراید تراپی است. فلوراید تراپی می تواند در مدارس و توسط کارشناسان بهداشت و در طی زمانی کوتاه و بدون تحمل هیچ گونه دردی از جانب کودک انجام گیرد. همچنین فلوراید تراپی را می توان در مطب های خصوصی و غیره انجام داد و با انجام موارد فوق و همچنین تاکید بر رعایت بهداشت دهان و دندان، از پوسیدگی و ایجاد حفره به خصوص در دندان های جلویی جلوگیری و سلامت دندان را حفظ کرده و همچنین از صرف هزینه های زیاد برای درمان پوسیدگی دندان های جلویی اجتناب کرد.

دکتر جمیلیان

درباره دکتر جمیلیان

دکتر جمیلیان، متخصص ارتودنسی دارای فلوشیپ تخصصی جراحی ارتودنسی و ناهنجاری های فک و صورت و استاد تمام (پروفسور) بخش ارتودنسی دانشکده دندانپزشکی دانشگاه آزاد اسلامی، دارای بورد تخصصی ایران و اروپا و عضو انجمن ارتودنتیست های ایران و آمریکا و اروپا هستند.

436 دیدگاه برای “درمان پوسیدگی دندان جلو

 1. Avatar نسرین گفت:

  سلام.آقای دکتر دختر ۱۱ ساله من با اینکه مسواک میزنه اما بین دو دندان جلوش و بین دندان کنار نیش حفره ایجاد شده…خودم هم تا حالا ندیده بودم تو این سن برای کسی این اتفاق بیفته…خواهش میکنم راهنمایی کنین چیکار باید بکنم ..واقعا تمام ذهنم درگیر شده

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. به یک دندانپزشک متخصص ترمیمی مراجعه نمایید. پس از معاینه تشخیص درمان مناسب داده می شود. پر کردن دندان با ماده پرکردگی رایج ترین روشی است که دندانپزشکان برای رفع حفره و پوسیدگی دندان انجام می دهند، حتی برای دندان های جلو نیز استفاده می کنند. اطلاعات بیشتر مراجعه به این لینک مواد ترمیمی در دندانپزشکی

 2. Avatar زهرا گفت:

  سلام اقای دکتر وقتتون بخیر بین دوتا دندونی که کامپوزیت شدن قسمت کناری یکیشون در اصل یه خط سیاه افتاده یه پزشک معاینه کردن گفتن پوسیدگیه و میشه از پشت ترمیم کرد و نیازی به برداشتن کامپوزیت نیست و دوتا پزشک دیگه گفتن رنگ خود کامپوزیته حالا میخواستم بدونم اگه پوسیدگی باشه میشه از پشت بدون برداشت کامپوزیت ترمیم کرد؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. اگر پوسیدگی دندان باشد باید همان قسمت پوسیدگی که سیاه است برداشته شود و پر گردد. نمی توان از پشت دندان آن ناحیه را ترمیم کرد.

 3. Avatar طناز گفت:

  سلام ببخشید من دندان های کنار نیشم چون فاصله دار بوده از کنار خراب شده خیلی نگرانم چیکار کنم ؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. در اولین فرصت به دندانپزشک مراجعه نمایید. بعد از معاینه تشخیص درمان مناسب داده می شود.

   1. Avatar کریمی گفت:

    سلام آقایی دکتر برا ایمپلنت کردن دندان اقساطی کسی رو سراغ دارین کرج

    1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

     باسلام. در کرج همکاری را نمیشناسم. معمولا برای درمان ایمپلنت در دفعات متعدد مراجعه می نمایید و هزینه ایمپلنت نیز در چندین بخش پرداخت می گردد.

 4. Avatar مجید گفت:

  سلام آقای دکتر من دندونامو جرم گیری کردم و بعد از آن دندون جلوم یکم انگار پوسیدگی پیدا کرده چکار کنم

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. برای درمان پوسیدگی دندان به دندانپزشک مراجعه نمایید. پوسیدگی برداشته می شود و دندان با ماده همرنگ دندان یا کامپوزیت پر می گردد. اطلاعات بیشتر مراجعه به این لینک جرم گیری دندان

  2. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. برای درمان پوسیدگی دندان به دندانپزشک مراجعه نمایید. پوسیدگی برداشته می شود و دندان با ماده همرنگ دندان یا کامپوزیت پر می گردد. اطلاعات بیشتر مراجعه به این لینک جرم گیری دندان

 5. Avatar اعظم کهندل گفت:

  سلام من 3ازدندون جلوم خیلی خراب شده ویکه افتاده میشه اون دوتا رو درست کنم ویکی بکارم

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. با مراجعه به دندانپزشک دندان های پوسیده ترمیم خواهد شد و می توان جایگزین دندان کشیده شده ایمپلنت گذاشت. اطلاعات بیشتر مراجعه به این لینک ایمپلنت دندانی

 6. Avatar میس گفت:

  با سلام و وقت بخیر من دندون های جلو جرم دارن و ی جورایی احساس میکنم که دارن پوسیده میشن
  و پشت دندون های پایینی نمیدونم چیکار کنم ؟؟ خیلی درد داره اگه برم دکتر؟ البته در هر صورت باید برم بنظرتون زودتر باید برم؟؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. باید به دندانپزشک مراجعه نمایید. پوسیدگی دندان ها برداشته می شود. برای زیبایی کار دندان های جلویی با ماده همرنگ دندان یا کامپوزیت پر می گردد.

 7. Avatar نرگس گفت:

  سلام. دو تا دندان جلویی من پوسیدگی داره. بهتره ایمپلنت بشه یا ترمیم کنم؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. توصیه می شود به یک متخصص باتجربه مراجعه نمایید. پوسیدگی برداشته می شود. دندان با ماده سفید رنگ پر می گردد.

 8. Avatar زهرا گفت:

  سلام اقای دکتر من 18 سالمه اما حدود هفتا دندون خراب دارم که همشون عرض یکسال اینطوری شدن ودو سه تا ترمیم کردم ولی اونا هم خراب شدن علت این همه سریع خراب شدن چیه ؟ و اینکه از بچگی هم مسواک میزدم و نخ دندان استفاده میکردم واقعا این همه تخریبشون برا عجیبه

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. توصیه می شود شش ماه یکبار برای معاینه دندان به دندانپزشک مراجعه نمایید. برای سلامت دندان ها مواد غذایی سالم و مفید نقش موثری را دارد. مراجعه به این لینک مواد غذایی مفید برای سلامت دندان ها

 9. Avatar علی رضا گفت:

  اگر دندان نیاز به عصب کشی داشته باشد اگر به مدت چند ماه عصب کشی نکنیم دندان خراب و می افتد

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. در اولین فرصت به متخصص ریشه مراجعه شود. باید عصب کشی و درمان ریشه انجام گردد.

 10. Avatar علی رضا گفت:

  دندان من نیاز به عصب کشی دارد ایا عصب کشی درد دارد

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. خیر، دندان بی حس می شود و عصب کشی دندان انجام می گردد.

 11. Avatar شریفه گفت:

  سلام خسته نباشید. دخترم 13 سالشه دندون بالا لکه سفید شده مثل کچ میوفته علتش چیه؟؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. دندان در زمان تشکیل شدنش خوب کلسیفیه نشده است. درمان آن پرکردن دندان با ماده همرنگ دندان یا کامپوزیت است.

 12. Avatar کبری گفت:

  باسلام دکتر ترمیم دندان جلوی (لب پر شده بود) که پر کنم بعد از مدتی دوباره اون نمی افته؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید مراقب کنید. ممکن است در فشار دوباره اون ناحیه که با کامپوزیت یا ماده همرنگ دندان پر شده بشکند.

 13. Avatar سارا گفت:

  سلام اقای دکتر من یکی از دندان های جلو ام گوشش خراب شده و رفتم دندانپزشکی گفتن باید اول عصب کشی کنم و بعد روکش کنم به نظرتون این روش خوبیه؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. دندان باید توسط دندانپزشک معاینه شود تا تشخیص درمان مناسب داده شود. اگر ریشه دندان پوسیدگی داشته باشد باید عصب کشی و درمان ریشه انجام گردد.

 14. Avatar راضی گفت:

  سلام آقای دکتر من یه لکه خیلی ریز بین دوتا دندان جلوی فک پایینم دارم به نظرتون چ روشی برای رفعش بهتره؟تاکید میکنم خیلی کوچکه

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید معاینه شود. جرم گیری دندان انجام گیرد. اگر از بین رفتن نشانه شروع پوسیدگی دندان است که باید با ماده همرنگ دندان یا کامپوزیت پر گردد.

 15. Avatar دختر آبی گفت:

  سلام آقای دکتر.
  آقای دکتر من ۷ ماه پیش ۴ دندونم رو پر و عصب کشی کردم ولی با اینکه مدت زیادی از روش نگذشته هر ۴ تاشم به شدت پوسیده شدن و الان من تحت درمان ارتودونسی هستم و به دندون های ۶ و ۷ من کامپوزیت گذاشته متخصص ارتودونسی تا بین دندونای فک پایین و فک بالا ارتفاع وجود داشته باشه و اون دندونای من که ۷ ماه پیش عصب کشی شدن دقیقا دندون های ۶ و ۷ هستن. آیا احتمال ترمیم مجدد این دندان ها وجود دارن؟
  و من بهداشت دندون رو فوق العاده خوب رعایت میکنم و همچنین متخصص ارتودونسی هم ازم به دلیل رعایت خوب بهداشتم تشویش کردن ولی با این حال بازم دندونام زود به زود خراب میشن

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. دندان و ریشه دندان باید معاینه شود تا تشخیص درمان مناسب داده شود. علاوه بر مسواک زدن حین درمان ارتودنسی و نخ دندان در ارتودنسی و رعایت بهداشت دهان و دندان استفاده از مواد غذایی مفید در سلامت دندان ها از اهمیت بالایی برخوردار است.

 16. Avatar یهناز گفت:

  سلام. آقای دکتر من برای پیشگیری پوسیدگی دندان ها از آب نمک استفاده می کنم؟ از نظر شما خوبه و چه زمانی استفاده شود بهتر است.

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. آب نمک محیط دهان را ضدعفونی می‌نماید، باعث کاهش پوسیدگی دندان می‌شود. بهترین زمان استفاده از آب نمک قبل از خوابیدن و بعد از مسواک زدن است.

 17. Avatar بهار گفت:

  سلام . من یکی از دندونام کامل شکسته و هیچ تاجی نداره الآن میخواستم بپرسم شرایط ترمیم چطوریه براش اول میخواستم برم درست کنم ولی از ترس نمی‌رفتم تا کامل تاجش رفت عفونت هم بکنه همون قسمت هستش . الآن میخواستم بپرسم چطوری میتونم ترمیم کنم . آیا نیاز به عمل هستش و چطوری میتونم جای خالیشو بدون ایپلمنت پر کنم

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید دندان توسط متخصص معاینه گردد. آیا ریشه دندان سالم است یا خیر. در صورت امکان دندان با روشهای مناسب ترمیم می شود. پس از ترمیم حتما باید روکش دندان گذاشته شود.

 18. Avatar فائزه گفت:

  سلام دکتر
  کنار های دندون های نیشم ی حفره کوچیک ایجاد شده و سیاه شده علتش رو نمیدنم ولی خیلی ب بهداشت دندونام اهمیت میدم الا تقریبا یک ماهی میشه که اینجوری شده از چه روشی باید برای درست کردنشون استفاده کنم

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید دندان و ریشه دندان معاینه شود. دندانپزشک پوسیدگی دندان را بر میدارد و پر کردگی دندان با ماده همرنگ دندان انجام می گردد.

   1. Avatar میترا گفت:

    سلام اقای دکتر به سوراخ کوچیک سفید رو دندون جلویی امده و ریز است اما خیلی غصه دارم قسمت بالاش هم یکم سغید تر شده ناراحتم چیکار کنم زیاد نشه. ممنون میترا

    1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

     باسلام. نزد دندانپزشک مراجعه شود. باید دندان شما معاینه کلینیکی شود تا تشخیص درمان مناسب انجام گردد. پوسیدگی دندان برداشته و با ماده همرنگ دندان پر می شود.

 19. Avatar آیناز گفت:

  سلام خسته نباشید .مادر من دندون های عقبش پوشیده‌شده .جدیدا هم دندون جلوش از پشت داره سیاه میشه .ولی بخاطر استرس و مشکل قلبی که داره نمیتونه جراحی کنه.باید چیکار کنه تا بتونه از پوسیدگی جلوی دندون جلوگیری کنه؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. دندان های پوسیده باید ترمیم شود. پوسیدگی دندان زیاد باشد باید دندان کشیده شود. در صورتیکه مشکل قلبی دارند باید قبلش آنتی بیوتیکی که دندانپزشک تجویز کرده را طبق دستور دندانپزک میل نمایند و بعد دندان کشیده شود. برای جلوگیری از پوسیدگی دندان باید از خمیر دندان حاوی فلوراید یا ژل های حاوی فلوراید استفاد نمایند.

 20. Avatar بهراد گفت:

  سلام اقای دکتر پوسیدگی دندان جلو آیا با آمالگام پر میشه؟ ظاهر دندان زشت میشه. لطفا میشه راهنماییم کنید

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. دندان های جلو با ماده پرکردگی همرنگ دندان پر می شود. دندان های عقبی با آمالگام پر می گردد.

 21. Avatar آرشیدا گفت:

  سلام من دوتا دندونای جلوم روی هم قرار گرفتن و اون یکی دندون جلوم رنگش خاکستری شده و وسط دندان های جلوم زرد شده. چیکار کنم؟ چطوری از بین میره؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. با برداشتن پوسیدگی جلوی دندان می توان دندان را ترمیم نمود. با تهیه رادیوگرافی از وضعیت ریشه دندان باید مطلع شد. اگر نیاز باشد باید عصب کشی و درمان ریشه انجام می شود. سپس دندان با ماده پرکردگی همرنگ دندان پر خواهد شد.

 22. Avatar مریم گفت:

  سلام دکتر پسر من ۸ سالشه دندون جلوش از پشت پوسیده شده و از وقتی دندون اصلی هاشو در آورده مسواک میزنه
  چون دندون اصلیشه و از جلو هست خیلی نگرانم
  آیا درمان داره

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. دندانپزشک پوسیدگی دندان را بر میدارد. دندان را با ماده پرکردگی همرنگ دندان پر می کند.

 23. Avatar رها گفت:

  سلام
  من یه چند ماهی هست که پشت دندان های جلوم قهوه ای شدن با اینکه پشت دندان هامو مسواک میزنم بیشتر میشن.
  به نظرتون باید چیکار کنم؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید توسط دندانپزشک معاینه شود. تا تشخیص درمان مناسب داده شود. اگر پوسیدگی دندان باشد باید درمان گردد. یا دندان نیاز به جرم گیری دارد.

 24. Avatar زینب گفت:

  سلام اقای دکتر ببخشید من ۱۵ سالمه دیروز دو سه تا لکه ریز توی دندون یکی مونده به اخر فک پایینم مشاهده کردم لکه ها بسیار ریز هستند و رنگ قهوه ای مایل به زرد دارن و اصلا دردی احساس نمیکنم حتی وقتی فشارش میدم یا با خلال دندون داخل فشار میدم اصلا دردی احساس نمیکنم باید چیکار کنم

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید توسط دندانپزشک دندان شما معاینه شود. تا تشخیص درمان مناسب داده شود.

 25. Avatar مرجان گفت:

  سلام وقت بخیر من چندروزه دندانهایی جلویی فک پایین درد میکنه نسبت به سردی وگرمی حساس نیست الان حس کرختی وبی حسی توی دندونای جلویی دارم واینکه ظاهر سالمی دارن اصلا هیچ وقتم درد نمیکردن یکهو وبی دلیل درد گرفته دردش دوروز اول مثل دندونی که ضربه خورده باشه بود اما الان دردش توی چونه هست وبی حسن فشار میارم مثل دندنیه که بی حس بوده تازه داره بی حسیش تموم میشه دندون پزشکی مراجعه کردم گفت که جرم گیری میخاد دندون ۵و۶بالا پرکردنیه بعدش یه دندون پزشک دیگه رفتم گفتن دوتا دندون جلویی لقه اما من احساس نمیکنم که لق باشن ایا میشه جرم دندون باعث درد بشه یا لق بودن دندون چه علایم دیگه ای داره

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. جرم دندان سبب رشد باکتری ها در ناحیه دندان و لثه می شود. جرم گیری دندان در حفظ سلامت لثه نقش مهمی را دارد. برای برداشتن جرم دندان بهترین راه جرم گیری دندان است. برای اطلاعات بیشتر به لینک جرم گیری دندان مراجعه نمایید.

 26. Avatar وان گفت:

  با سلام و عرض خسته نباشید خدمت دکتر گرامی
  من دندان عقبی سمت چپ فک م رو چند سال پیش پر کردم الان بین این دندون و یه دندون سمت راستش خالی شده (نمیدونم چرا اینجوری شد. اول یه گوشه ش تیز شد و بعد یواش یواش یه فاصله بین دو تا دندونم ایجاد شد) طوریکه غذا با اون قسمت فکم نمیتونم بجوم و عملا استفاده نمیکنم!
  الان پیشنهاد شما چیه و هزینه ش چقدر درمیاد؟
  ممنون میشم راهنمایی کنید
  با تشکر

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید معاینه کلینیکی توسط دندانپزشک انجام شود تا تشخیص درمان مناسب برای دندان شما داده شود.

 27. Avatar فاطمه صفری گفت:

  سلام من پسرم ۶ سالشه ولی دندانهای فکه بالا به خاطره قطره اهنن پوسیده شده واز بین رفته وفقط ریشه باقی مونده الان باید چه کاری انجام داد به جراحی نیاز داره یا نهف

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. بهتر است به دندانپزشک متخصص اطفال مراجعه نمایید. ریشه دندان باید کشیده شود. و در سن 6 الی 7 سالگی رویش دندان اصلی شروع می شود.

 28. Avatar نازنین گفت:

  سلام آقای دکتر..من دندان های جلوم کم کم لک های قهوه ای ایجاد شده..نمیدونم دلیلش چیه و.. هست یا دندون های عقلم که نکشیدم میتونه روشون تاثیر گذاشته باشه یا نه..ممنون میشم جوابمو بدین..اینم بگم لکا ریز ریز بود احساس میکنم داره زیادتر و بزرگ تر میشن هی

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. لک های قهوه ای روی دندان شما بعلت عدم رعایت بهداشت است. ممکن است از زمان کودکی این حفره ها ایجاد شده، دندان ها خوب آهکی نشدن. با افزایش سن این لک ها بیشتر می شود. راه درمان اینست که بهداشت دهان و دندان رعایت شود. از خمیر دندان حاوی فلوراید استفاده نمایید. شش ماه یکبار برای معاینات دوره ای و فلوراید تراپی به دندانپزشک مراجعه نمایید. اگر این نواحی زیاد بشود باید این لک ها با ماده همرنگ دندان پر گردد.

 29. Avatar نیره گفت:

  سلام من چندسال پیش در اثر تصادف چهارتا از دندونای اصلی جلوم سمت بالا چهارتای وسط دوتا نیش شکستند و دندون مصنوعی گذاشتم حالا دندون کناری که نیش باشه سیاه شده و حفره ای شده و لثه تک بالا رفته و عاج دندونم دیده میشه باید چیکار کنم

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید نزد متخصص، ریشه دندان معاینه گردد. اگر لازم باشد ریشه دندان عصب کشی می شود. پوسیدگی دندان برداشته و در نهایت بهتر است دندان روکش شود.

 30. Avatar محمدی گفت:

  سلام، وقت بخیر 🌹
  من 4 تا دندون های بالایم خراب شدن، بین شون سیاه شده، میخوام درست شون کنم و میخواستم بدون هزینه هاش چقدر میشه (بازه قیمتیش با هر روشی چقد میشه؟) و اینکه چند روز طول میکشه که همش درست بشه؟ یعنی تویه 2 هفته هر 4 تاش درست میشن؟؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. شما باید به یک دندانپزشک متخصص ترمیمی مراجعه نمایید. هزینه درمان دندان شما با توجه به عوامل مختلف متغیر باشد. تا زمانی که بیمار برای معاینه و مشخص شدن شرایط و شدت عارضه و غیره به دندانپزشک مراجعه نکرده باشد، نمی توان یک هزینه مشخص را برای درمان در نظر گرفت.

 31. Avatar فاطمه گفت:

  با سلام من رفتم دندون پزشکی گفتن دندون شماره هفت پوسیدگی داره ولی نه درد می‌کنه و تا جایی که نگاه کردم سوراخ هم نشده بهم نوبت دادن برای پر کردن چطور انجام خواهد شد ؟ ممنون میشم راهنمایی کنید

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. ممکن است پوسیدگی دندان وجود داشته باشد. به علت اینکه هنوز به عصب نرسیده شما درد ندارید. پوسیدگی بین دندانی است و بادقت با وسایل دندانپزشکی قابل معاینه و درمان است.

 32. Avatar مریم گفت:

  سلام خسته نباشید من وسط دو تا دندان جلوییم یه کوچولو خراب شده چکارش میکنند که دندونام زیباییشونو از دست ندن؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. در اسرع وقت به یک متخصص ترمیمی مراجعه نمایید تا پوسیدگی دندان برداشته شود و دندان ترمیم گردد.

 33. Avatar سام گفت:

  باسلام ۴تا ازدندانهای بالایم ازبغل سیاه وسوراخ شده اند بایدچکارشون کنم؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. توصیه می شود در اولین فرصت به یک دندانپزشک برای ترمیم دندان های خود مراجعه نمایید.

 34. Avatar محمد گفت:

  سلام خسته نباشید
  کنار یکی از دندان های جلویی من پوسیده شده است ایا میشه با روکش کردن جلوی پوسیدگی را گرفت؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. ابتدا باید پوسیدگی دندان برداشته شود. اگر لازم باشد عصب کشی و درمان ریشه انجام گردد سپس روکش دندان انجام گیرد.

 35. Avatar نازنین گفت:

  سلام
  من 18سالمه ولی وضع دندونام اصلا خوب نیس دندونا جلوایم یکیشون خراب شده بقیشم دارن خراب می شن لثه هام شل شده رنگشونم تغییر کرده تا یه ذره دست می زنم خون میاد چیکار کنم😪

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. به شما توصیه می شود حتما برای تشخیص درمان مناسب به یک دندانپزشک خوب مراجعه نمایید.

 36. Avatar طباطبائی گفت:

  من دندون جلوم از بغل پوسیدگی داره آیا برای رفعش، از بغل پوسیدگی رو می‌تراشن یا از تکه‌ی جلوی دندان سوراخ می‌کنن و یه تیکه‌ی کامل از دندون حذف می‌شه

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید معاینه کلینیکی از دندان انجام گیرد. سپس متخصص با مهارت خاص خود تصمیم درمان مناسب را می گیرد. یک دندانپزشک باتجربه سعی می کند کمترین آسیب را به قسمت سالم دندان شما وارد کند.

 37. Avatar امیرعلی گفت:

  سلام وقت بخیر.الان مدتی هست ک کمی از دندان بالایی جلوییم بیرنگ شده . آیا لازم است کاری کنم؟اشکالش چیست؟ممنون

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید دندان شما معاینه شود تا تشخیص درمان مناسب داده شود.

 38. Avatar سارا گفت:

  سلام ببخشید چند روزه دهنم بومیده بعددندانپزشک گفت دندونت جرم گیری میخواد بعدش میفهمیم پوسیدگی دارید یانه؟خواستم بدونم اگه پوسیدگی داشته باشم هزینه ش چقد میشه درست کنند؟چیکارش میکنن پوسیدگی از بین بره؟ممنون از شما

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. پوسیدگی دندان توسط دندانپزشک متخصص برداشته می شود و دندان با ماده پرکردگی دندان پر می شود. هزینه دندان بستگی به میزان پوسیدگی و آمالگام یا کامپوزیت استفاده شده متغیر است.

 39. Avatar محدثه گفت:

  سلام ببخشید دو تا دندون جلویی من از کنار دندون خیلی کم سوراخ شد ولی درد نمیکنه آیا نیاز هست به دندان پزشک مراجعه کنم برای پرکردن ؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. دندان شما پوسیدگی دارد به دندانپزشک مراجعه نمایید تا پوسیدگی دندان برداشته شود و دندان با ماده پرکردگی پر گردد.

 40. Avatar مریم گفت:

  سلام ,آقای دکتر۴ تا از دندان های پایین سوراخ شده،سوراخ ها خیلی بزرگ نیستند،ریز هستند. درد هم نمی‌کنند ،یکی از دندان ها هم سیاه شده و روی آن چندتا سوراخ ریز داره میخواستم ارتودنسی کنم،ایا مشکلی ایجاد میکنه؟ کدوم یکی به ترمیم نیاز داره لطفا راهنماییم کنید.

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. در جلسه مشاوره متخصص ارتودنسی پس از معاینه دندان های شما، راهنمایی های لازم جهت ترمیم و پرکردن دندان ها به شما می دهد.

 41. Avatar دانی گفت:

  سلام.
  من ۱۴ سالمه و یکی از دندان های جلوم کمی سیاه و سوراخ شده.
  هزینه درست کردنش تغریبی چقد میش؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید معاینه کلینیکی انجام شود. در هنگام معاینه راهنمایی های لازم داده می شود.

 42. Avatar هانی گفت:

  سلام
  دندون پایینی جلوم وقتی نفس میکشم و نفسم بهش میخوره درد میگیره باید چیکار کنم؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. دندان شما پوسیدگی دارد و به عصب رسیده است. در اسرع وقت به متخصص ریشه مراجعه نمایید.

 43. Avatar حسین گفت:

  سلام من 13 سالم هستش و دندون های جلویی فک پایینم درد میکنه ولی ن خیلی نزدیک 2 روز میشه باید چیکار کنم

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. جهت تشخیص و درمان مناسب باید توسط یک دندانپزشک دندان های فک پایین شما معاینه شود.

 44. Avatar سمیرا راد گفت:

  سلام من یه مدت افسردگی شدید گرفتم و از دندان هام غافل شدم و چون بعد از زایمانم بود خیلی بیشتر از حد معمول دچار پوسیدگی شد الان برای درمان نمیدونم به کجا مراجعه کنم شما انجام میدید؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. بله، باید معاینه کلینیکی انجام شود. در هنگام معاینه راهنمایی های لازم داده می شود. می توانید با شماره تلفن مطب 22011892 جهت گرفتن وقت قبلی تماس بگیرید.

 45. Avatar حسام راد گفت:

  سلام آقای دکتر بنده ۱۷ سالمه و ۲ تا دندان های جلویی بالا در حال سوراخ شدن هستن از ناحیه نزدیکه به ریشه ، چه کاری باید بکنم
  آیا میشه با پر کردگی درستشون کرد؟؟؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. بله، باید دندان معاینه شود و ریشه دندان بررسی گردد. اگر ریشه سالم باشد و عصب کشی لازم نباشد دندان با ماده همرنگ دندان یا کامپوزیت پر می شود.

 46. Avatar عفت گفت:

  سلام. آقای دکتر علت پوسیدگی دندان چی می تواند باشد؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. دلایلی که باعث پوسیدگی دندان می شود رعایت نکردن بهداشت دهان و دندان، رژیم غذایی، زمینه‌های ژنتیک و گذشت زمان در ایجاد پوسیدگی دندان نقش مهمی را دارند.

 47. Avatar سما گفت:

  سلام من جنس دندان هایم اصلا خوب نیست دندان جلوییم دوم از چپ را قبل پرکرده اند وماده ونیر رویش بوده که الان از زیر سیاه شده و کمی شکسته امکان ترمیم هست؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید دندان و ریشه معاینه شود تا تشخیص درمان مناسب داده شودو سپس دندان باید روکش شود.

 48. Avatar حیدری گفت:

  سلام خسته نباشید من ۲ ساله که دندون هام همشون دارن خراب میشن ۱۷ سالمه به دکتر مراجعه کردم گفتن خراب شدن دندون هام به خاطر نرمی استخوانم هستش میشه راهنمایی کنید باید چیکار کنم؟؟؟😣

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید یک آزمایش خون بدهید و میزان کلسیم خونتون را چک کنید. بهتر است شش ماه یکبار برای چکاب معاینات دوره ای به دندانپزشک مراجعه نمایید. مطالعه بیشتر مراجعه به این لینک معاینات دوره ای دندانپزشکی

 49. Avatar Banafshe گفت:

  سلام آقای دکتر من در لای دندان های بالایی و جلویی، دچار پوسیدگی کم شدم ولی خیلی نگرانم که بعد گذاشتن مواد ،حتی کامپوزیت به مرور زمان زرد بشه و شکل نازیبا پیدا کنه چون به ظاهر هم پوسیدگی هم در لای دندان هم روی دندان است برای جلوگیری باید به چه متخصصی مراجعه بشه؟ و این مساله لای دندان نگرام کرده

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. به یک متخصص ترمیمی با تجربه مراجعه شود. باید معاینه از دندان های شما انجام گیرید تا تشخیص درمان مناسب داده شود.

 50. Avatar ستایش گفت:

  سلام،دختر من ۱۵ سالشه و بین۲ تا دندونای جلوش سیاه شده اما درد نمیکنه و همچنین دندون های عقب فک پایین هم روشون سوراخ شده با اینکه خیلی رسیدگی میکنه و همش دندونپزشکی میبرمش اما دوباره این مشکل بوجود میاد
  راه درمانش چیه؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. به دندانپزشک مراجعه نمایید. پوسیدگی دندان برداشته می شود و دندان با ماده پرکردگی پر می گردد.

 51. Avatar فرناز گفت:

  سلام
  من پشت دندان جلوم یک لکه ی قهوه ای رنگ‌ هست ولی دندان درد ندارم و وقتی دستم رو هم میزارم روش، درد نمیگیره
  آیا باید ترمیم‌ بشه و یا فقط باید روش تراشیده بشه؟ می تونم باهاش ارتودنسی بکنم؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید دندان معاینه شود. اگر لازم باشد پوسیدگی برداشته می شود و با ماده سفید رنگ پر می گردد. و مشکلی برای درمان ارتودنسی وجود ندارد. سپس می توانید اقدام به انجام ارتودنسی کنید.

 52. Avatar بابک گفت:

  سلام اقای دکتر من دوتا از دندان های جلو از پشت به اندازه یه خال پوسیدگی زده دکترم رفتم گف باید تراشیده بشه با مواد پرشه خواسم بدونم ایا روش بهتری وجود نداره اخه دندون های جلو خیلی قطرشون کمه میترسم دکتر اشتباه کنه کلا بتراشه همه رو اگه راهی هست ممنون میشم راهنمایی کنید

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. به متخصص ترمیمی خوب و با تجربه مراجعه نمایید. باید پوسیدگی دندان برداشته شود و دندان با ماده همرنگ دندان یا کامپوزیت پر گردد.

 53. Avatar طناز گفت:

  دکتر من دندون جلوم تا ته پوسیده شده
  بطوری ک دهانم دیده میشه از دندونام
  روشی هست بجز کامپوزیت برای درمان؟؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. جایگزین برای این دندان، ایمپلنت دندانی است.

 54. Avatar کمال گفت:

  سلام
  ببخشید دندانهای جلوم قسمت بالا از ریشه داره پوسیده میشه تازگی یکم سیاه شدن باید چیکار کنم برای جلوگیری از پوسیدگی

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. به دندانپزشک مراجعه نمایید. تا پوسیدگی دندان برداشته شود و دندان با ماده پرکردگی پر شود.

 55. Avatar محدثه گفت:

  سلام اقای دکتر خسته نباشین . من از سن 13 سالگی تا الان که 19 سالمه مرتبا دندونای جلوم خراب و پوسیده میشه و حتی پر هم کردم و عصب کشی هم شده و تا الان یک بار هم خمیردندون و نخ دندونو کنار نزاشتم روزانه 2 بار مسواک میکشم ولی نمیدونم مشکلش چیه میتونین راهنمایی کنین؟ دارویی خمیردندانی چیزی …. سراغ دارین معرفی کنین؟ نمیدونم چیکار کنم خیلی ناراحت کنندست
  دندون های شماره ۱ و ۲ ها خراب میشن . پوسیدگی بین این دندونا ایجاد میشه به صورت گسترده . لطفا راهنمایی کنین . ممنون

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید به یک متخصص ریشه خوب و حاذق مراجعه نمایید. باید بطور کامل عصب کشی انجام شود و پوسیدگی برداشته شود. احتمالا این کار برای شما بخوبی انجام نشده است.

 56. Avatar علی رضا گفت:

  سلام
  من دندونم پشتم لک سفید روش و خیلی زیاده و میخواستم بپرسم شیوه درمان آن به چه صورت هست

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید معاینه کلینیکی از دندان شما انجام گیرد تا تشخیص درمان مناسب داده شود.

 57. Avatar علی محمد گفت:

  سلام.دندان جلویی من با خوردن آب سرد درد میکند باید چیکار کنم؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. دندان شما پوسیدگی دارد باید به متخصص ریشه مراجعه نمایید. رادیوگرافی تهیه گردد ریشه دندان بررسی گردد. سپس تشخیص درمان مناسب داده می شود.

 58. Avatar مصطفی گفت:

  سلام من دو تا از دندون های پایینیم( وسط) فاصله کمی افتاده وقتی مسواک میزنم درد میگیره چیکار کنم

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. با مراجعه به دندانپزشک و معاینه کلینیکی پوسیدگی دندان شما تشخیص داده می شود و درمان می گردد.

 59. Avatar حوريه گفت:

  سلام. دندانهاي جلويي فك پايين من خيلي درد ميكنه طوريكه موقع خوردن شيريني يا شوري تمام دندانهاي جلوي فك پايين درد ميگيره، تغيير رنگ زيادي هم ندارن، چكار بايد كنم؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید توسط دندانپزشک دندان های شما معاینه شود تا تصمیم برای درمان گرفته شود.

 60. Avatar مریم گفت:

  سلام وخسته نباشید پسرم ۱۴سالشه ودندونای جلوش ازبقل سیاه وسوراخ شدن وقبلا پرش کردیم دوباره خالی شده ویکی دیگه از دندونای بقلیش لق شده الانم باوجود این ویروس کرونا میترسم ببرمش دندونپزشکی لطفا کمکم کنید باید کجا ببرمش چکار کنم تشکر

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. به یک مرکز بهداشتی یا مطب دندانپزشک قابل اطمینان از نظر رعایت پروتکل های بهداشتی مراجعه شود. باید پوسیدگی دندان برداشته شود و دندان پر گردد.

 61. Avatar علی ناظری گفت:

  سلام آقای دکتر من الان ۱۵ سالمه ودر ۱۲سالگی ر ۳ تا از دندان جلو من خراب شده و یکی شکسته راحل چیست

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. به متخصص مراجعه شود اگر ریشه دندان سالم باشد می توان تاج دندان را درست کرد. در نهایت روکش بگذارید. اگر ریشه سالم نبود باید ریشه کشیده شود و جایگزین ایمپلنت کنید.

 62. Avatar امیر گفت:

  سلام جناب دکتر من دندون های جلو و عقبم استعداد خرابی دارن و خوب من مدام مسواک ، نخ دندان و دهان شوی استفاده میکنم ولی خوب بازم مدام خراب میشن من همه چیز هم رعایت میکنم ولی خوب بازم نمیدونم مشکل دندون هایم چیه
  یه سوال دیگه اینکه اعصاب نداشتن و استرس واسه دندون مضره؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. دندان های شما بهتر است شش ماه یکبار تحت نظر دندانپزشک معاینه شوند.مطالعه بیشتر مراجعه به این لینک معاینات دوره ای دندانپزشکی

 63. Avatar پارسا گفت:

  سلام میخواستم بدونم که هزینه پوسیدگی دندان جلو چقدر است؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. در مطب بنده درمان های ارتودنسی انجام می گردد. برای پوسیدگی دندان به متخصص ترمیمی مراجعه و هزینه درمان پوسیدگی دندان جلو را سوال بفرمایید.

 64. Avatar آیلین زرجویان گفت:

  سلام، آقای دکتر سیاهی دندان جلو را چگونه درست می کنند؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. پوسیدگی دندان جلو برداشته می شود و سپس با ماده پرکردگی سفید رنگ دندان را پر می کنند. اگر پرکردگی زیاد باشد بهتر است دندان روکش شود در غیر اینصورت خیر.

   1. Avatar نازنین گفت:

    سلام من ۱۹ سالمه یک ساله دندانمام شروع به لپ پرشدن کرده اول فقط یکی از دندان بود ولی حالا طی سه ماه بیشتر دندانای جلوم لپ پرشدن

    1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

     با سلام. باید معاینه کلینیکی انجام شود. در هنگام معاینه راهنمایی های لازم داده می شود. می توانید با شماره تلفن مطب 22011892 جهت گرفتن وقت قبلی تماس بگیرید.

 65. Avatar علی گفت:

  سلام من از جلو بالا سمت چپ دندانم یک سوراخ داشت وبعداز مدتی از همون قسمت سوراخه از بالا تا پایین دندان شکسته راه درمانش چیه

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. قسمت شکسته باید برداشته شود. باید رادیوگرافی تهیه و وضعیت ریشه بررسی گردد. بستگی به مقدار شکستگی دارد با معاینه می توان تشخیص درمان مناسب را داد. اگر نیم بیشتر مینا را داشته باشید می توان تاج دندان را ساخت و بهتر است دندان روکش شود. به یک متخصص با تجربه و خوب مراجعه نمایید.

 66. Avatar سید محسن گفت:

  با سلام.دختر 15 ساله ام دوتا دندان های جلویه بالا دچار پوسیدگی متوسط است .ایا میتواند مشکل پوسیدگی از تنگ بودن جایه دندان هایه جلویش باشد؟! راه حل چیست؟!

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. بله، می تواند باشد. با درمان ارتودنسی می توان اصلاح کرد در ابتدا باید دندان شما معاینه شود. در هنگام معاینه راهنمایی های لازم داده می شود.

 67. Avatar محمد مهدی گفت:

  سلام. یکی از دندان های اسیاب پایین کرم خورگی داره بعدش هم همان دندان شکسته، دندان کلا عوض بشود یا ترمیم هم می شود؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید معاینه کلینیکی انجام شود و رادیوگرافی از دندان تهیه شود و وضعیت ریشه دندان مورد بررسی قرار گیرد. تا تشخیص درمان مناسب داده شود.

 68. Avatar نادیا گفت:

  سلام آقای دکتر. من دندون جلوییم سه سال پیش با مواد پر کردم الان پوسیده، دوباره باید پر شود؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید رادیوگرافی تهیه شود تا تضعیت ریشه دندان بررسی شود. پوسیدگی دندان برداشته می شود مجدد دندان با مادهپرکردگی سفید رنگ پر می شود.

 69. Avatar دریا گفت:

  سلام آقای دکتر من دندون جلو رو عصب کشی کردم یه ماده سفید رنگ دکترم بین دو تا دندون زده اگه در بیاد مشکل پیش میاد ..آخه هر لحظه ممکنه در بیاد

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. اگر بعد از عصب کشی دندان، دندان جلو شما با ماده پرکردگی سفید پر شده مشکلی نیست.

 70. Avatar عارفه گفت:

  سلام اقای دکتر ی حفره سیاه رنگ بین دو تا دندونم ایجاد شده و میخواستم ببینم نشونه ی چیه و ی سوال دیگه هم داشتم من دندونم شکسته و میخواستم ببینم که کلا ی تیکه از دندون پریده من الان نزدیک یگ سال با این دندون دارم غذا میخورم ولی الان یماهه درد میکنه باید چیکار کنم

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. سیاهی بین دو دندان پوسیدگی و عفونت دندان وجود دارد باید به متخصص ریشه مراجعه کنید. ابتدا باید رادیوگرافی تهیه شود. دندانی هم که شکسته بوده باید سریع ترمیم می شد. حالا دندان احتیاج به عصب کشی دارد و سپس با ماده پر کردگی آمالگام پر شود.

 71. Avatar فاطمه گفت:

  سلام آقای دکتر یکی از دندان های جلویم داره پوسیده میشه و کمی کم درد دارد باید چکار کنم؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید جهت درمان پوسیدگی دندان جلو به دندانپزشک مراجعه شود. پوسیدگی دندان برداشته می شود چون دندان جلو هست با ماده سفید رنگ یا کامپوزیت پر می شود. اطلاعات بیشتر مراجعه به این لینک پرکردن دندان با آمالگام یا کامپوزیت

 72. Avatar یلدا حیدری گفت:

  با سلام . من ارتودنسی دارم و لای ۲ تا از دندان های جلوم پوسیدگی داره. برای برداشته شدن پوسیدگی ها باید ارتودنسی ها رو بردارم ؟ یا راه حل دیگه ای هم هست بدن اینکه ارتودنسی ها رو برداشت ؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. اگر پوسیدگی دندان بزرگ باشد بهتر است براکت های همان دو دندان را برداشت و پر کردگی دندان و ترمیم انجام گیرد ولی اگر پوسیدگی کوچک است می توان با داشتن براکت روی دندان ترمیم را انجام داد.

 73. Avatar یلدا قاسمی گفت:

  با سلام . آقای دکتر برای پر کردن پشت دندان جلو با آمالگام انجام می شود؟ و بعد باید روکش شود؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. برای پرکردگی دندان های جلو برای زیبایی از ماده پرکردگی سفید رنگ (کامپوزیت) استفاده می شود. اگر مقدار پرکردگی کم باشد نیازی به روکش نیست.

 74. Avatar منیژه ترکی گفت:

  با سلام . آقای دکتر برنامه های تلویزنونی شما بسیار آموزنده و مفید است ممنون از وقتی که برای هموطنانتون می گذارید.🙏🙏

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. ممنون از توجه شما.

 75. Avatar هلالییی گفت:

  سلام و خسته نباشید خدمت شما بزرگوار
  من ۱۷ سالمه اما یک قسمت از دندانم خراب شده و درد زیادی داره ممکنه اگر دیر اقدام کنم برای درست کردنش پوسیدگی زیاد بشه و مجبور شم بکشم ؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. قطعا همین اتفاق خواهد اقتاد. پوسیدگی بیشتر می شود و به ریشه دندان هم می رسد و باید عصب کشی انجام گردد.

 76. Avatar سهراب گفت:

  سلام دندان جلوی من از پشت امروز متوجه شدم حفره پیدا کرده خیلی نگرانم دندانم را پر کنم سیاه و زشت میشه . چیکار کنم؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. به یک متخصص با تجربه مراجعه کنید. پوسیدگی دندان برداشته می شود. دندان جلو با ماده پرکردگی سفید رنگ پر می گردد.

 77. Avatar کوروش گفت:

  سلام . آقای دکتر ممنون از سایت خوب و کاملتون. مطالب خیلی خوب و کاربردین. کاش همه دکترا مث شما اینقدر دلسوز بودن.

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. ممنون از حسن توجه شما.

 78. Avatar مسعود گفت:

  سلام دکتر من دوتا دندون جلو فک پایینم اندازه یه نقطه سیاه شدن، درد هم نداره وفقط اندازه یع خال کوچک سیاه شده، میشه با روزی دو بار مسواک با جوش شیرین و پودر زغال فعال در خانه ازبین برد یا به دکتر مراجعه کنم؟ رد ضمن اگر زود تر مراجعه کنم بهتره یا فرقی نمیکنه

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. استفاده زیاد از جوش شیرین باعث از بین رفتن مینا دندان می شود. باید به دندانپزشک متخصص مراجعه شود تا پوسیدگی برداشته شود سپس دندان با ماده پرکردگی پر گردد.

 79. Avatar نازی گفت:

  سلام من دندونام عصب کشی کردم پرش کردم حالا خال زده و وسطش یکم زرد مث حالت پوسیدس چکارکنم

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید رادیوگرافی تهیه شود و آن ناحیه باید عصب کشی مجدد انجام گیرد.

 80. Avatar Namdar گفت:

  سلام آقای دکتر من چند ماهی هست ک دندون های جلومو کامپوزیت کردم ولی هر دو دندون کناریشون پوسیده شده مشکلی برای کامپوزیت هام ب وجود نمیاد اگ برای پوسیدگی اقدام کنم؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. بهر حال شما باید دو تا دندان کناری را درمان کنید به دندانپزشک با تجربه مراجعه کنید. پوسیدگی برداشته شود و دندان با ماده سفید رنگ (کامپوزیت) پر شود.

 81. Avatar سلام گفت:

  سلام
  پشت دندان یک چپ کمی سیاه شده و کمی هم سوراخ شده
  خیلی نگرانم
  میشه بگید چی کار کنم؟؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. به متخصص خوب و با تجربه مراجعه نمایید. باید رادیوگرافی تهیه شود. اگر ریشه سالم باشد. پوسیدگی برداشته می شود. و دندان با ماده پرکردگی سفید پر می شود.

  2. Avatar شیدا گفت:

   سلام. برای پرکردگی دندان جلو با چه ماده پر کردگی پر میشه؟ اگر با آمالگام پر بشه خیلی زشت میشه باید چیکار کرد؟

   1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

    با سلام. پوسیدگی برداشته می شود و دندان جلوی شما با ماده پرکردگی سفید پر می شود.

 82. Avatar فاطمه گفت:

  سلام. ببخشید من تقریبا پارسال ارتودنسی کردم فک بالا رو . و بخاطر کرونا 5 یا 6 ماهی که رفتن به دکتر ارتودنسی رو پیش میندازم من امروز متوجه شدم که در دندان نیش سمت چپ بالای من بغلش یه سوراخ اندازه سر سوزن پیش اومده خیلی نگرانم
  میشه بگید چیکار کنم.

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید معاینه انجام شود و پوسیدگی دندان ترمیم گردد.

   1. Avatar موسی عزیزی گفت:

    با سلام . آقای دکتر مطالب سایت عالیه بخصوص به سه زبان ترجمه شده . کارتون بی نظیره. بهترین متخصص ارتودنسی شما هستید.

    1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

     با سلام. این سایت برای هموطنان عزیزم و دوست داران علم دندانپزشکی طراحی شده است. خوشحالم که مفید برایتان بوده است.

 83. Avatar بهاره گفت:

  سلام من دوتا از دندونم پوسیده ولی درد نمیکنه دندون ها جلو چیکار باید کرد

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. برای درمان پوسیدگی دندان باید توسط متخصص دندانپزشک معاینه و پوسیدگی دندان برداشته شود در صورت داشتن ریشه سالم و با ماده پر کردگی دندان پر شود.

 84. Avatar مهدی گفت:

  سلام دندان جلو قسمت پایین از پشت سیاه شدن و از پایین احساس میکنم احساس تیزی میکنم و انگار از قسمت پایین داره دندونم کنده میشه ولی دندونام محکمه میخواستم ببینم چیکار کنم دکتر

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. جهت درمان و معاینه به متخصص مراجعه شود.

 85. Avatar مریم گفت:

  سلام اقای دکتر
  ممنون ازشما بابت وقتی که برای پاسخ دادن میگذارید
  وسط دو دندان جلوبالایی من سیاه شده و سمت چپی از بغلش حفره ایجاد شده
  و دندان کنار اونم کج شده به سمت راست
  اینارو چطور درمان کنم؟
  درمان داره؟
  و علت پوسیدگیها بخاطر کمبود ویتامین هس یا…؟
  24سالمه

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   یا سلام. بله، با درمان ارتودنسی اصلاح می شود. قبل از درمان ارتودنسی دندانهای پوسیده باید ترمیم شود.در هنگام معاینه راهنمایی می شوید. نوع دستگاه، طول درمان، روش درمان اعم از درمانهای ثابت، متحرک، هزینه ارتودنسی و یا غیره به شما گفته می شود.
   می توانید با شماره تلفن مطب 22011892 جهت گرفتن وقت قبلی تماس بگیرید.

  2. Avatar Mobin گفت:

   سلام و عرض ادب.
   من بین دندان های جلویی بالام خراب شده و از پشت حفره ایجاد شده.خیلی ناروحتم و واقعا موقع خنده هام زود دهانم رو می بندم که کسی نبینه و وقتی حرف میزنم خیلی کم دهنمو باط میکنم.
   من اصلا اعتماد به نفس نداشتم و الان دیگه امید ندارم.به دلیل مشکل مالی هم متاسفانه نتونستم از قبل پیشگیری کنم و الان خیلی حاد شده.ازتون خواهش میکنم بگید هزینش چه مقداره و من باید چکار‌کنم؟
   متشکرم از شما

   1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

    با سلام. بنده در مطب کار درمان ارتودنسی را انجام می دهم. شما به متخصص ریشه مراجعه کنید تا ریشه دندان درمان شود و پوسیدگی دندان برداشته شود. سپس باید دندان های جلویی را برای زیبایی روکش یا کامپوزیت کرد.

 86. Avatar ابوالفضل گفت:

  سلام من دندان کرسی آخر بالا داخلش سیاه شده است و درد میکنید سنم 15 سال است باید چه کار کنم

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. برای درمان باید پوسیدگی دندان برداشته شود و با آمالگام (ماده پر کردگی ) دندان پر شود.

 87. Avatar نبوی گفت:

  سلام خسته نباشید من دندان جلوییم یه مقدار خیلی کمی از گوشش فرو رفته اما اصلا تغییر رنگ نداده و اینکه من تازه متوجه شدم و انگار یهویی این اتفاق افتاده و دندانم فرو رفته از نخ دندان و مسواک و دهان شویه هم استفاده میکنم میشه راهنمایی کنید دلیل این فرو رفتنگب چی میتونه باشه ؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. پوسیدگی دندان است . باید معاینه انجام شود تا بتوان جواب دقیق را به شما داد.

 88. Avatar امیرحسین گفت:

  سلام آقای دکتر ببخشید من 4 دندان جلووییم در قسمت پایینشون یه سری سیاهی خیلی کم ایجاد شده و گاهی وقت ها تکه های بسیار کوچکی از دندانم کنده میشه و برای جلوگیری باید چکار کنم?

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید پوسیدگی برداشته شود و با ماده سفید رنگ پر گردد. جهت معاینه و درمان به دندانپزشک متخصص ترمیمی مراجعه نمایید.

 89. Avatar عرفان باقری گفت:

  سلام آقای دکترمن یکی ازدندونای بالام داخلش خالی شدن و بعضی وقت ها آب سردمیخوره به این دندون خالیم دردمیکنه باید پرش کنم و دوتا دندون دیگم سیاه شدن میخواستم شمابگیدچکارکنم؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. از علائم پوسیدگی دندان است باید عصب کشی و با ماده پرکردگی پر شود.

 90. Avatar علیرضا گفت:

  سلام
  من کنار دندانم یه سیاهیه کوچک دارم باید ترمیم شه یا با شستن حل میشه

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید معاینه شود . اگر پوسیده باشد باید ترمیم شود وگرنه پوسیدگی دندان زیاد می شود و به عصب دندان می رسد.

 91. Avatar علی گفت:

  سلام
  من 10 سالمه یه دندان هایم خیلی رسیدگی میکنم و هر روز دندان هایم را ۲ یا ۳ بار می شویم در خانواده مادرم ارث است که دندان ها زود خراب میشه این ارث به منم افتاده چی کار کنم دندان هام خراب نشه

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. با رعایت بهداشت دهان و دندان و هر شش ماه یکبار توسط دندانپزشک دندانهای شما چکاپ شود. مراجعه به این لینک معاینات دوره ای دندانپزشکی

   1. Avatar ارمانم گفت:

    سلام اقای دکتر من دوتا دندون جلو درفک بالا بینشون یه پوسیدگی کوچیک داره من میتونم اونارو لکه گیری کنم ؟

    1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

     با سلام. به دندانپزشک متخصص ترمیمی مراجعه کنید. پوسیدگی برداشته می شود. با ماده پرکردگی سفید رنگ پر می کنند.

 92. Avatar معصی گفت:

  آقا دکتر دندان جلوم از بالا سوراخ شده معمولا دکترای دندانپزشکی چیکار میکنن؟اقای دکتر دندان پایینم هم خالی شده قهوه ای رنگه اون نیاز به کشیدن یا عصب کشی داره؟اونو باید چیکار کنم؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. پوسیدگی دندان برداشته می شود و دندان با ماده سفید رنگ پر می گردد. اگر ریشه دندان سالم باشد وگرنه باید عصب کشی هم انجام شود. اگر مقدار پر کردگی زیاد باشد برای محافظت دندان ، دندان را روکش می کنند.

 93. Avatar Zrw گفت:

  سلام آقای دکتر دندونای جلوم ردیف پایین احساس میکنم از لابه لاشون هوای سرد رد میشه و تیر میکشع ینی خراب شده؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. از علایم پوسیدگی دندان است.

 94. Avatar Masi گفت:

  سلام آقای دکتر میشه کمک کنید سوال داشتم راجب اینکه دندان بالای من سوراخ شده و در پایین هم پنجمین دندانم خراب. شده چیز سردی میخورم درد میگیره اما دردش یه لحظه زیاد طول نمیکشه الان اون دندان من خالی شده احساس درد خفیفی دارم میشه بگین باید چیکار کنم

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. حساسیت به سرما و گرما از علایم پوسیدگی است باید معاینه انجام شود تا مشکل تشخیص داده شود.

 95. Avatar مریم گفت:

  سلام آقای دکتر یه سوال داشتم ، فک بلایم دندون شماره یک از طرف چپم به شدت درد میکنه یعنی جوری درد میکنه و یه جورایی حتی جفتیاشم درد میگیرن اما امروز مطمئن شدم درد مال خودشه جوری ک حتی آب خوردنم واسم سخت شده آقای دکتر حتی عکسم گرفتم اما تو عکس نشون نداد ک دندونام مشکلی دارن حتی همین دندانم پوسیدگیی نشون نداد اما من نمیدونم چشه حتی با لدوکایین هم آروم نمیشه آقای دکتر میخواستم بپرسم امکان داره از داخل ریشش پوسیده شده باشه و اینکه در اون صورت من مجبور به از دست دادن دندونم میشم ؟ و اینکه وقتی ک کوچکتر بودم قسمت کوچکی از این دندونم حدود نصف یک دانه برنج شکسته و ترمیمش کردم

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید رادیوگرافی از دندان تهیه شود و دندان شما عصب کشی لازم دارد.

 96. Avatar سمیه گفت:

  سلام خسته نباشید..من دندان جلوییم ازکنار سوراخ شده خیلی هم دردمیکنه یعنی میشه باپرکردن درست بشه یاعصب کشی میخاد؟؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. بله درمان میشه. پوسیدگی برداشته میشه با ماده سفید پر میشه.

 97. Avatar ماهان گفت:

  سلام دندان جلوی من رو پر کردند والان خالی شده ایا امکان دارد پوسیدگی بیشتر شود

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید به متخصص مراجعه کنید پوسیدگی برداشته شود.با ماده سفید پر گردد. برای محافظت از شکستگی و ریختگی (و زیبای دندان جلو ) بهتر است دندان روکش شود.

 98. Avatar وحید. گفت:

  سلام خسته نباشیم آقای دکتر من وحید ۲۰ سالمه دندونای جلو دهنم پوسیده باید چیکار کنم ‍

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. به دندانپزشک مراجعه شود. پوسیدگی برداشته و با ماده سفید پر می شود. در صورت نیاز می توان روکش کرد.

 99. Avatar Fahkm گفت:

  سلام دكتر
  من ١٧سالمه تا الان س تا از دندان هامو عَصّب كشي و پر كردم
  تازه يكي ديگ هم خرابه
  نميدم چيكار كنم تو اين سن كم چرا اينقدر دندون خراب دارم؟؟؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. بهداشت دهان و دندان را رعایت کنید و از دهانشویه و نخ دندان استفاده کنید

 100. Avatar زیبا گفت:

  سلام دکتر خسته نباشید
  عصب کشی دندان شماره ۵با چه موادی باید پرکرد
  آیا پر کردن با ماده ی همرنگ دندان (سفید) مقاوم است برا عصب کشی ؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. بله با ماده پرشدگی همرنگ دندان هم می شود انجام داد.

 101. Avatar امیرعباس گفت:

  سلام اقای دکتر. پسر ۱۸ ساله ای هستم. در قسمت جلو، پایین ، ۳ عدد از دندان هایم قسمت پایینیشان تغییر رنگ داده . سیاه نشده ، تقریبا میشه گفت پایین ترین قسمت قابل دیدن دندان با چشم غیرمسلح که با لحثه در ارتباطه قهوه ای متمایل به زرد شده …به نظرتون پوسیدگی هست؟ درمان میشه؟ بعد از درمان ممکنه دوباره به همین صورت برگرده؟….درضمن چند روزی هست در همین دندان ها درد مداوم هم دارم.

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. پوسیدگی دارد. باید عصب کشی شود . می توان رویش را کامپوزیت کرد تا رنگش سفید شود.

 102. Avatar رامین گفت:

  سلام آقای دکتر دندان جلوی من تغییر رنگ داده باید چیکار کنم؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. دندان شما دجار پوسیدگی شده به متخصص مراجعه کنید رادیوگرافی باید تهیه شود اگر نیاز به عصب کشی داشته باشد باید عصب کشی انجام گردد.

 103. Avatar رضا گفت:

  سلام آقای دکتر احساس درد در دندان شماره 5 دارم و غذا بین دندانهام گیر میکنه چیکار کنم؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. دندان شما پوسیدگی داره . به دندانپزشک چهت درمان مراجعه کنید. باید پوسیدگی برداشته شود و با آمالگام پر گردد.

 104. Avatar مونا گفت:

  سلام من یه سوال داشتم من ۲۹ سال دارم ودندونای جلوی من باوجود اینه مسواک ونخ دندون استفاده می کنم به عصب میرسن دلیلش چیه آقای دکتر؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. برای اینکه جواب درستی به سوال شما داده شود باید معاینه کلینیکی انجام شود.

 105. Avatar نهال گفت:

  سلام ببخشید من همیشه مشواک میزنم وای گاهی نخ نمیکشم بین دوتا از دندون های جلوییم درد میکنه و با فلش گوشی میشه متوجه تغییر رنگی که بین دندونا نفوذ کرده شد سوراخی ایجاد نشده که بشه پر کرد باید چکار کنم؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. دندان شما دچار پوسیدگی شده است. برای جلوگیری از پوسیدگی بیشتر و عفونت دندان جهت درمان به دندانپزشک مراجعه کنید.

 106. Avatar Shayan jahan mahin گفت:

  سلام من امروز برای صبحانه داشتم تون میخوردم که چندتا از دندون های جلو شروع به درد کرد زمانی که نون را گاز میزدم درد میکرد ٱیا روش خانگی برای درمان وجود دارد؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. دندان شما پوسیدگی داره و عصب کشی هم نیاز دارد . به متخصص ریشه مراجعه کنید.

 107. Avatar Elph گفت:

  سلام .من چند سالی حفره ی کوچکی به اندازه سر سوزن کنار دندان جلویی ایجاد شده بود بدون تغییر رنگ. دندانپزشکی مراجعه کردم که اون رو پر کنه.اما به حدی دندان من را تراشید که به عصب رسید.هفته ی بعد پرکردن حفره،برای عصب کشی مراجعه کردم.الان تمام نگرانی من اینه که بدون عصب دندونم سیاه نشه و خراب نشه.و اینکه چرا برای پرکردن حفره دندون من رو تراشیده ,عادیه؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید پوسیدگی بطور کامل برداشته شود و بعد با آمالگام پر می شود. بهتر است روکش شود.

 108. Avatar حسن گفت:

  سلام من در بین دوتا ازدندان هایم یک خط مایل به قهوه ای میبنم احساس میکنم که میخاد پوسیده بشه نمیدونم چطوری جلوش رو بگیرم نمیدنم که داره پوسیده میشه یا نه

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. بهداشت و مسواک زدن را رعایت کنید و در اولین فرصت بهتر است به متخصص جهت درمان مراجعه شود.

 109. Avatar آیلین گفت:

  سلام آقای دکتر دخترمن ۱۸ماهشه وسط دندونای نیشش یکم خراب شده اگرببرم متخصص کودکان براش چه کاری انجام میدن؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سبلام. اگر پوسیده باشد پر می کنند.

 110. Avatar حسین گفت:

  با سلام و احترام
  حدود 5 سال پیش پشت دندنای جلوم بین دو تا شون حفره ای بود که متخصص پرشون کرد ولی بعد از دو سال اون ماده نقره ای ریخت بعدش گفتم با مسواک زدنم بد تر نمیشه ولی شد هنوز به جلو سرایت نکرده اما هر روز جلو اینه با دیدنش استرس میگیرم کامپوزیت کنم الان ؟ و اینکه تقریبا رسیده به جلو دندونام میشه کامپوزیتش کرد ؟؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. بله امکانش هست. همان زمان که پر کرده بودین بهتر بود برای حفاظت از دندانتان روکش کرده بودید.

 111. Avatar محمد گفت:

  سلام اقای دکتر تقریبا 3ماه هستش که دندان های جلو بالا هرچندوقت دردمیگیره.دندان های جلو سالم هستش.
  اما 3تا دندان کرسی پایین خراب دارم.
  فک پایبن سمت راست دندون عقلمم خراب هستش.اقای دکترخیلی بدتیرمیکشه دندون جلو بالا.بعضی موقعه فکم.وگلوم تیرمیکشه.
  توراخدا یه راهنمایی کنید.اقای دکتر

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. به دندانپزشک مراجعه کنید تا دندان های پوسیده درمان شود.

 112. Avatar سعید گفت:

  سلام . جناب دکتر جان دندان جلو من احتیاج به پرکردگی دارد آیا با ماده پرکردگی سیاه پر می شود؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. دندانپزشکان برای پر کردن و رفع پوسیدگی دندان جلو معمولا از مواد پر کننده ای که همرنگ دندان هستند استفاده می کنند. این مواد پر کننده به شما اجازه می دهند که حتی بعد از درمان لبخندی زیبا داشته باشید.

 113. Avatar علی گفت:

  سلام آقای دکتر آیا فلوراید در پوسیدگی دندان تاثیر دارد؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   یا سلام. روش های پیشگیری مثل فلوراید تراپی می توان از ابتلای به پوسیدگی دندان جلو پیشگیری کرد.

 114. Avatar فرسان گفت:

  سلام، حدود ۲۰ روز پیش دندان ۲ بالا رو عصب کشی کردم، کانالش بسته بود و حین عصب کشی خیلی اذیت شدم، درد دندونم از بین رفته اما وقتی روی لثه رو فشار میدم یه درد مختصری داره نگران شدم که مشکلی پیش اومده یا نه، راهنمایی میفرمایید آقای دکتر؟متشکرم

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام . اگر تا دو روز دیگه درد کمتر نشده بود غیر طبیعی است به دندانپزشک معالجتون مراجعه کنید.

 115. Avatar سحر گفت:

  سلام
  آقای دکتر واقعا مطالب سایت عالیه و برای من خیلی کاربردی بود . ممنون و سپاسگزارم که شما به فکر هموطنانتون هستید. 🙏🙏🙏🙏

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. سپاس از حسن توجه شما

 116. Avatar sr3 گفت:

  سلام
  ایا میشه دوتا دندون جلو رو همزمان پر کرد

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. بستگی به پوسیدگی و شکستگی دندان دارد.

 117. Avatar سمیرا گفت:

  سلام
  من یه حفره کوچیک روی دندون نیشم داشتم که بعد کامل دندون به سمت بالا عمودی شکست
  واینکه دندون پنجم هم شکسته باید چیکار کنم

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. ترمیم دندان شکسته به علت و میزان آسیب و پوسیدگی دندان بستگی دارد.و برای ترمیم دندان شکسته مراجعه به این لینک ترمیم دندان شکسته

 118. Avatar با سلام گفت:

  سلام خسته نباشید. دخترم 3 ساله هست. پوسیدگی شدید دندان دارد. تقریبا دندانهایش نصف شده و نصف دیگه باقی مونده. به دندانپزشک مراجعه کردم گفتند چون دندانهایش ریز هست نمیتونند کاری بکنند. دندانهای جلوش تقریبا به لثه رسیده . شما راه حلی پیشنهاد میکنید ؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. دندانهای که به لثه رسیده باید کشیده شود. و منتظر دندانهای اصلی باشید. بهتر است برای اینکار به دندانپزشک متخصص اطفال مراجعه شود.

 119. Avatar ناشناس گفت:

  سلام اقای دکتر،من ۱۶ سالمه،روی سطح دوتا دندون جلویی بالام و یکی از دندونهای جلویی پایینم خط تَرَک مانند وجود داره که از بالا تا پایین مینای دندونم هستن.خیلی قابل مشاهده نیستن و برای دیدنشون دقت لازمه.بنظر شما خطرناکه و نیاز به درمان داره؟
  درد هم ندارم فقط گاهی خیلی کم تیر میکشه.آیا ممکنه به ریشه دندونم راه پیدا کنه؟لطفا راهنمایی کنید خیلی نگرانم

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. بابد رادیوگرافی تهیه شود تا وضعیت ریشه دندان بررسی شود. اگر ریشه سالم باشد باید دندان را ترمیم سپس روکش کرد.

 120. Avatar elnaz گفت:

  سلام اقای دکتر
  من ارتودنسی دارم و حس میکنم دندانم داره پوسیده میشه باید چیکار کنم که دندانم پوسیده نشه و به حالت عادی خودش در بیاد

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید نکات بهداشتی در زمان ارتودنسی را رعایت کنید. از دهان شویه استفاده شود. مطالعه مراجعه به این لینک مسواک زدن حین ارتودنسی ثابت و استفاده از نخ دندان

 121. Avatar ارسلان گفت:

  باسلام من ۱۵ سالمه وحدود ۳ سال پیش بادوچرخه خوردم زمین و به گفته ی دکتر دندونام شکست البت ۴ تا دندون بالاییم بعدش سیمکشیش کرد وگفت به سلامت حالا دندونام روز به روز داذن بیشتر سیاه و زشت میشن و سوراخای بزرگیم در بینشون تشکیل شده آقای دکتر خواهش میکنم بهم بگید ببینم من باید چیکار کنم تا خوب بشه یه جوری که هم هزینش کم باشه و هم نخوام دندونامو مامل بکنم
  باسپاس از شما عزیز گرانقدر

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. حتما باید این دندانها عصب کشی شوند

 122. Avatar نازگل گفت:

  سلام اقای دکتر من ۲۰ سالمه دندون جلوییم یکیش تو ردیف بالا آب ک میخورم یا چیزای شیرین دندونم درد مگیره ولی هیچ خرابی پیدا نیس سیاه نشده حفره نداره ولی دو روزه فقط درد میگیره نمیدونم داره خراب میشه یا ن خیلی رسیدگی مبکنم تعجب میکنم اگه خراب بشه

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. از دندان شما باید عکس گرفته شود تا بتوان جواب قطعی داد

 123. Avatar مهتاب گفت:

  سلام
  ردیف دندان های فک بالای من مقدار کمی کج است. به سمت پایین. یعنی وقتی دو فک بالا و و پایبن را روی هم میذارم بینشون فاصلست و دوفک روهم قرار نمیگیره.میخوام که فک بالام یک خط راست باشه. چه روشی استفاده میشه آقای دکتر؟؟؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. شما نیاز به ارتودنسی ثابت دارید

 124. Avatar محمدرضا گفت:

  سلام … آیا دندان های آسیاب 1و2و3 با پوسیدگی خفیف با سوراخ های ریز بدون درد حساس به گرما و سرما حتما باید پر شود ؟ ( میدونم باید معاینه بشه ولی اگه ممکنه توضیح مختصری بدید)

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید پوسیدگی برداشته شود وگرنه پیشرفت می کند و به عصب دندان می رسد آن موقع عصب کشی لازم است.همچنین هزینه درمان هم بیشتر خواهد شد.

 125. Avatar سارا گفت:

  سلام خسته نباشید من دندان شماره ی ۱ ام رو پرکردم ولی بعد از مدتی فاصله ی بین دندون ۱ و ۲ سیاه شد ماده ایی که دندون ا رو پرکرده بودم باهاش در فاصله ی بین دو دندون وجود داشت به طوری که حتی نخ دندان هم رد نمیشد از این فاصله فکر میکنم این ماده از بین فاصله ی دو دندون باید برداشته میشد و الان این فاصله سیاه شده چه باید کرد خیلی پشیمونم که دندونم رو پر کردم

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. دچار پوسیدگی شده و دندان شما رنگ سیاه پیدا کرده است.

 126. Avatar عسل گفت:

  سلام من22 سالمه دندان جلویم یک مقدار خیلی کمش دچار خوردگی شده(کمی پایینتر از لثه)که وقتی حتی آب سرد میخورم اذیت میشم وقتی به دندان پزشک مراجعه کردم گفتن باید مقدارش بیشتر بشه بعد پرش کنن برام
  آیا نمیشه جلوگیری کرد از بیشتر شدنش؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. پس از معاینه کلینیکی و دیدن رادیوگرافی دندان شما می توان اظهار نظر کرد.

 127. Avatar فاطمه گفت:

  سلام من قبلا ارتودنسی کرده بودم الان دوباره دندان جلو من روی هم اومده فک پایین بعد دندونم دچار پوسیدگی شده از داخل باید برای ترمیم دندانم چون روی هم اومده اول دوباره ارتودنسی کنم یا میشه ترمیم کرد

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام .طرح درمان خوب نبوده.به متخصص ارتودنسی با تجربه مراجعه کنید .

 128. Avatar Ensiyeh گفت:

  سلام آقای دکتر
  من دندونام همش سالمه و زیاد هم لکه زرد نداره منتها پوسیدگی زیاد داره.میخوام دندونام کاملا سیفید و براق بشه. خواستم بپرسم دقیقابایدد چیکار کنم که نیاز به روکش نداشته باشه؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام . باید جرم گیری و سپس بلیچینگ توسط دندانپزشک انجام گیرد. مطالعه بیشتر مراجعه به این لینک جرم گیری دندان

 129. Avatar آرمینا گفت:

  با سلام خسته نباشید من دندان های جلوم خراب شده باید به چه پزشکی مراجعه کنم؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. برای درمان به متخصص ترمیمی و متخصص ریشه مراجعه شود.

 130. Avatar مریم گفت:

  سلام وقتتون بخیر دندان‌ 6 من به سرما و گرما حساس شده علتش چی میتونه باشه؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. بعد از مرحله پوسیدگی، دندان‌ها به سرما و گرما حساس می‌شوند. این علائم موجب تشدید التهاب داخل دهان و آسیب به عصب دندان می‌شود که در این حالت دندان نیاز به عصب کشی دارد. مراجعه به این لینک پوسیدگی دندان

 131. Avatar مجتبی گفت:

  سلام آقای دکتر من دندون جلوم خراب شده میخواستم بگم که راهی نیس که درست بشه واقعا ظاهرمو خراب کرده حالا اگه میشه بهم پاسخ بدید ممنون

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید رادیوگرافی از دندان تهیه شود. و دندان معاینه شود. تا راه درمان را تشخیص گردد. و راهنمایی شوید. در نهایت روکش انجام می شود و از نظر ظاهر مشکلی نیست.

 132. Avatar Sahel گفت:

  سلام خسته نباشید . من ۱۷ سالمه و دندان های جلوم روشون لکه های قهوه ای ایجاد میشه و مثل یه لکه تو لبخندم دیده میشه:)))) مسواکم میزنم و نمیدونم اینا واسه چیه!؟
  و الانم تو این کرونا نمیتونم برای پوسیدگی دندانم برم دندونپزشکی و واقعا میترسم به حد کشیدن برسه پوسیدگیش. میشه بگید چیکار کنم که روند کند بشه حداقل؟!

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام . دندان شما باید معاینه شود. تشخیص داده شود که دندان زرد است یا در خال پوسیده شدن است . حالا که بصورت مجازی امکان معاینه نیست این دو مطلب کهدر سایت مطب هست میتوان مطالعه کرد. علت زرد بودن دندان ها و پوسیدگی دندان و راه های جلوگیری از پوسیدگی دندان

 133. Avatar Saba گفت:

  سلام من ۱۶ سالمه و به تازگی متوجه شدم که بین دوتا از دندان های جلوییم یکم سیاه و سوراخ شده برای چیه و باید چی کار کنم خیلیم میترسم

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام . دندان شما عفونت دارد باید رادیوگرافی تهیه شود به یک متخصص ریشه با تجربه مراجعه کنید . باید دندان عصب کشی شود.

 134. Avatar یاسین گفت:

  سلام خسته نباشید،دندون جلوی من ۴ سال پیش به علت شکستی کوچکی ازش دادم پر کرد ولی الان قسمت بالایی بخش کوچکی از دندونم رنگش رفته و سفیدیش رفته و قهوه ای شده ،یکیش هم رنگ سفیدی بالای دندونم ظاهر شده و باعث درد دندونم میشه چیکار کنم؟(با تشکر)

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام . باید به متخصص مراجعه شود باید دندان شما عصب کشی انجام شود.

 135. Avatar Saber گفت:

  سلام
  آ
  یکی از دندونام پوسیدگی داره
  روز به روز بیشتر میشه
  به خاطر این مریضی هم نمیتونم به دندون پزشک مراجعه کنم . ،
  حالا چطوری جلوی پوسیدگی دندونمو بگیرم تا ک کلن از بین نره تا هروقت شرایط مهیا شد به دندون پزشک مراجعه کنم؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام با این توضیحات مشخصه که شما باید زودتر از اینها به دندانپزشک برای معالجه دندانهایتان مراجعه میکردید. بهداشت دهان و دندان امری ضروری است که زیبایی دهان و همچنین سلامت شما را تضمین می کند. مسواک و نخ دندان دو عنصر اصلی در سلامت دهان و دندان می باشد که باید به طور روزانه به صورت صحیح مورد استفاده قرار گیرد . با رعایت نکات ساده روزانه و به طور پیوسته می توانید از پوسیده شدن دندان ها و از بین رفتن آن ها جلوگیری کنید این امر در نهایت می تواند از هزینه های سنگین درمان پوسیدگی های دندان جلوگیری کند. ادامه مطلب مراجعه به لینک بهداشت دهان و دندان کنید.

 136. Avatar Nomonia گفت:

  سلام خسته نباشید دوتا دندون جلویی فک بالای من از پشت قسمت پایین نازک شده اند و هر وقت به چیزی گاز میزنم درد شدیدی در دندانم مبپیچد باید چه کار کنم مثل این است که لایه پشتی دندان از پایین تحلیل میرود چه کار کنم

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام بهتر است برای دندان شما فلورایدتراپی انجام شود. و دو دندان فک بالای شما که نازک هستن با کامپوزیت یا مواد همرنگ دندان پر گردد.

 137. Avatar Mahsa گفت:

  سلام
  دندان جلو من سمت بالا یه لکه خاکستری روشه
  اما دردی نداره
  ممکن علت پوسیدگی باشه؟
  چون توی ظاهر و لبخند تاثیر داره و الان به خاطر کرونا نمیتونم به دندون پزشک مراجعه کنم
  تا چه مدت دیگه ممکنه سیاه تر بشه؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام فعلا تا بعد نیمه دوم فروردین ماه را صبر کنید.

 138. Avatar Sahel گفت:

  سلام دندونی که عصب کشی کرده بودم لق شد و افتاد الان فقط ریشه اش مونده چی باید بشه؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام باید از محل دندان رادیوگرافی تهیه شود . باید ایمپلنت گذاشته شود.

 139. Avatar حسین گفت:

  با سلام یکی از دندان های من تقریبا نصف اج ان خراب شده است ایامیشه ان را ترمیم کرد

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام . اگر نصف بیشتر مینا شما سالم باشد می توان با پرکردگی سپس با درست کردن تاج دندان شما را ساخت و برای محافظت بیشتر از دندانتان بهتر است روکش شود.

 140. Avatar Mina گفت:

  سلام آقای دکتر
  من دندون جلو پایینم از سمت داخل پایین انگار خالی شده با زبون میتونم حس کنم اما دندون سالم هست. علتش چی میتونه باشه؟ چکار باید بکنم؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام با معاینه و رادیوگرافی می توان اظهار نظر کرد.

 141. Avatar باران عشق گفت:

  سلام
  دندان آخر از بالا من پوسیده و نصفش رفته و تیز شده
  در این موقعیت چیکار باید پیش چه متخصصی بروم

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام . با معاینه کلینیکی ، دیدن رادیو گرافی دتدان و ریشه و عصب دندان می توان تشخیص درمان را داد.

 142. Avatar فرشاد گفت:

  سلام..دندون های ۱ /۱ یکم پوسیدگی داشتن ،ترمیم کردن با دندون های عقب یا همون عقل سمت راست ترمیم کردم، هفته هستش ولی درد گرفتن تیر میکشه

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام . با معاینه کلینیکی و رادیوگرافی دندان شما می توان اظهار نظر کرد.

 143. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

  با سلام . باید پوسیدگی را درمان کنید وگرنه پیشرفت خواهد کرد.

 144. Avatar یسناگلی گفت:

  سلام وقتتون بخیر انتهای دندون جلویی پایین لثه انگار پایین رفته قرمز و دردناک بود جرمگیری کردم دردش افتاده اما همچنان قرمز و پایه دندون معلوم و سیاه.دلیلش چی میتونه باشه؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. بعلت وجود جرم چندین ساله مشکل لثه براتون بوجود آمده.خالا با جرم گیری وضعیت لثه و التهاب بهتر میشه . شما حتما به یک متخصص لثه مراجعه فرمایید.

 145. Avatar کتایون گفت:

  سلام آقای دکتر من دندان های جلوی فک بالاییم 4تاش پوسیده شده از پشت ریخته و حفره ایجاد شده ولی سیاه نشده سفید شده خواستم بپرسم ازتون بهترین راه واسه درست کردنَش چه روشی هست

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام . با داشتن رادیوگرافی از دندان شما می توان اظهار نظر کرد.

 146. Avatar Mahdavi گفت:

  سلام سوالی داشتم من دندون کنار نیشم که کج دراومده مادرزادی اینا به هم چسبیده بودن حالا نگاه که میکنم از هم جدا شدن اما معلوم نیست که خرابه و گاهی اوقات درد بدی بین اونا هست من هرشب مسواک میزنم اسم خمیر دندون من مریدنت ۷ هستش دندون من خراب شده آیا
  بعد چرا با اینکه مسواک میزنم دندونای من خراب میشن

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام . عوامل دیگری هم مثلا جنس دندان ، خوب مسواک نزدن ، به هم چسبیدگی دندانها که اگر بهداشت رعایت نشودو…در پوسیدگی تاثیر دارد . شما باید توسط یک دندانپزشک با تجربه معاینه شوید

 147. Avatar نسترن گفت:

  سلام دکتر من دندان جلوییم یه کم سرد و گرم میشه موقعی هم که نخ دندان میزنم بازم درد حس میکنم رفتم دکتر ترمیم گفتم کامپوزیت میشه منم گفتم یعنی پرش میکنید؟گفتن بله کامپوزیته همون میشه توضیح بدین دقیقا چطوری میشه این دندونم؟؟پرش میکنن؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. احتمالا دندان شما دارای پوسیدگی هست.با برداشتن پوسیدگی و پر کردن با ماده سفید رنگ یا کامپوزیت دندان ترمیم و مشکل حساسیت به سرما و گرما هم حل می شود.

 148. Avatar تنیان گفت:

  سلام دکتر 2تا دندان جلو فک بالا سیاه شده 2دکتر رفتم یکیشون گفته برکنم یکی دیگشم میگه روکش. کدومشون برا موقعیت دندونام فک بالا جلویی درست‌تر. با تشکر

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام . بهتر دندان جلو با ماده سفید رنگ پرشود تا اینکه روکش شود.اگر با ماده سفید پر شود در آینده می توانید روکش انجام دهید.

 149. Avatar محمد حسین حسینی گفت:

  سلام دکتر من ۱۷سالمه دندان های جلوی بین آنها کرم خورده وسیاه شده امکان این وجود داره که پر بشه

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. بله دندانها ی شما قابل ترمیم است شما باید از یک دندانپزشک با تجربه وقت پر کردن بگیرید

 150. Avatar فاطمه گفت:

  سلام خسته نباشید اقای دکتر من19 سالمه و ریشه دو دندان جلو فک پایین کمی سیاه شده واز سمت داخل گوشه ای از این دندان پریده است به چه نوع درمانی نیاز دارد؟

  1. Avatar دکتر جمیلیان گفت:

   سلام باید سلامت ریشه توسط متخصص بررسی شود و در صورت امکان ترمیم و درمان شود. در غیر این صورت ممکن است دندان خود را از دست بدهید و کاشت دندان با یکی از روش های متداول را انجام دهید. مثلا ایمپلنت دندانی

 151. Avatar Masoume گفت:

  سلام اقای دکتر خسته نباشید
  18 سالمه و دندانهای جلوی فک بالام کم کم دارع پوسیده میشه و بین دو دندان دارع تیره میشه
  دندانپزشک میتونه اون تیرگی ها رو ا بین ببره ؟؟؟

  1. Avatar دکتر جمیلیان گفت:

   علت پوسیدگی را مشخص کنید و نسب به رفع آن اقدام کنید. به علاوه برای درمان پوسیدگی نیز به دندانپزشک یا متخصص ترمیمی مراجعه کنید.

 152. Avatar زینب گفت:

  سلام 21 سالم هست. دوتا دندون جلوییم سیاه شده یکبار پر کردم الان دوباره سیاه شده درد میکنه. چیکار کنم خیلی ناراحتم

  1. Avatar دکتر جمیلیان گفت:

   سلام باید برای ترمیم دندان خود دوباره اقدام کنید در غیر این صورت دندان خود را از دست می دهید. در صورتی که متخصص تشخیص دهد که ترمیم امکانپذیر نیست می توانید از روش کاشت دندان با ایمپلنت استفاده کنید.

 153. Avatar پریچهر گفت:

  سلام آقای دکتر من یکی از دندان های جلویی فک بالایم وجود ندارد باید چکار کنم ؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام.دو روش درمانی وجود دارد یکی اینکه جای دندان خالی را با ایمپلنت پر کرد و یا با ارتودنسی فضا را بست من راه دوم را پیشنهاد می کنم یعنی بهتر است با ارتودنسی ثابت فضای دندان را بست

 154. Avatar گوگوش گفت:

  سلام آقای دکتر من یکی از دندان های جلوییملب پریدگی دارد باید چکار کنم ؟۱

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام.اطفا به یک متخصص ترمیمی با تجربه مراجعه نمایید

 155. Avatar علی گفت:

  سلام آقای دکتر من یکی از دندان های جلوییم رو ترمیم کردم حالا روی دندانم زبر شده انگار یه خورده از مواد روی دندانم کنده شده باید چکار کنم

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. لطفا به دندانپزشکی که دندان شما را ترمیم کرده است مراجعه نمایید

 156. Avatar علی گفت:

  با سلام و خسته نباشید
  چهار دندان جلو فک بالا تراشکاری شده و منتظر روکش هستم ک چون دوره حدود ده پونزده روز طول میکشه.عجالتا یه روکشی گذاشتن ولی یکیش یه مقدار لثم رو اذیت میکنه.چیکار کنم؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. باید به دندانپزشک معالجتان مراجعه نمایید تا مقداری از روکش موقت کوتاه کند تا باعث صدمه به لثه نشود

 157. Avatar ستاره گفت:

  سلام امروز ۲ دندان جلو فک بالای من وقتی مواد سرد یا گرم می خورم درد میکند در صورتی که دندان های جلو سالم هستند ولی وقتی چیزی می خورم انگار دندان تیر می کشد
  چه کار کنم

  1. Avatar دکتر جمیلیان گفت:

   به یک متخصص مراجعه کنید تا وضعیت دندان های شما را بررسی کنند. اگر پوسیدگی دندان وجود نداشته باشد ممکن است دچار حساسیت دندانی شده باشید.

 158. Avatar فاطمه توکلی گفت:

  با سلام من یک دختر یک سال و نیمه دارم که دوتا دندون جلو بالا خراب شده آیا میشه درستش کرد تا از بین نره لطفا راهنمایی کنین ممنون

  1. Avatar Dr Jamilian گفت:

   دندان های شیری در زمان مناسب باید رشد کنند و در زمان مناسب نیز کشیده شوند نگهداری آنها از مدت زمان های تعیین شده نه باید بیشتر باشد و نه کمتر. به یک متخصص مراجعه کنید تا دندان ایشان را ترمیم کنند.

 159. Avatar احمد شیر محمدی گفت:

  سلتم من تازه کامپوزیت ترمیمی کردم نه ونیر ،دندان های جلو رو . الان احساس درد میکنم ایا میخوام بدونم کی میشه مسواک بزنم ایا در نمیا کاپوزیتش

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام.اگر درمان کامپوزیت درست انجام شود بیمار نباید درد داشته باشد و کامپوزیت ها از زوی دندان نمی افتد. شما باید بعد از هر وعده غذایی مسواک بزنید

 160. Avatar پریسا گفت:

  سلام وقتتون بخیر
  ببخشید من دکتر متخصص ترمیمی رفتم گفتن که پوسیدگی بین دندانی دارم
  میخواستم ببینم که چجوری بین دندان رو میشه پر کرد ؟ اگه از کنار پر شه معلوم میشه اخه ، ممنون میشم توضیح بدید
  و آیا شما میتونید این کار رو انجام بدید یا خیر

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام.شما می توانید از مطب برای ترمیم بین دندانها وقت بگیرید

   1. Avatar روشنک گفت:

    سلام اقای دکتر من پارسال دندون جلوم دچار پوسیدگی شد و نیازبه عصب کشی داشت ولی چون کانال دندونم بسته شده بود دکتر فقط با مواد همرنگ پرش کرد ولی الان بد از یکسال قسمت بالای دندونم از پشت سیاه شده دکترم گفت چیز خاصی نیست میخواستم بپرسم علتش چیه؟؟؟

    1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

     سلام. باید از ان دندان عکس گرفت و اگر کانال ان دندان عفونی شده باشد باید ان کانال را عصب کشی کرد

 161. Avatar فاطمه توکلی گفت:

  با سلام .آقای دکتر دخترم یک سال و نیمشه دوتا دندونای بالا جلویی خراب شده آیا میشه درستشون کنیم تا دندوناشو از دست نده و بقیه دندوناش خراب نشن لطفا راهنمایی کنین خیلی ناراحت ونگران ام ممنون

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. باید از یک دندانپزشک باتجربه وقت بگیرید این دندانها با ترمیم قابل اصلاح هستند

 162. Avatar ناصر گفت:

  سلام من 17سالمه و دندان های جلویم ردیف پایین بسیار زرد شده اند و تقریبا نصفهی پایین میشه گفت خراب شدن و شیرینجات زیاد نمی خورم لطفا میشه بگید راه درمانش چیه

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. برای سفید کردن دندانها اول باید جرم گیری و سپس بلیچینگ انجام شود

 163. Avatar ريحان گفت:

  سلام من 30 سالمه و تمام دندان هايم حتي دندان هاي جلو را پر كرده ام به خاطر اين از ازدواج و بچه دار شدن ميترسم چون شنيدم با بارداري و شيردهي دندان ها ضعيف تر مي شوند نظر واقعي شما را مي خواهم بدانم …..به دليل اينكه بيشتر عمرم را در دندان پزشكي گذراندم واقعا ديگه روحيه خودم رو از دست دادم و سلامت رواني ام هم تحت تاثير اين موضوع قرار گرفته…..من شغل و درآمد هر چند در حد پايين دارم و مي تونم تنها زندگي كنم .آيا شما هم فكر مي كنيد تصميم درستي گرفتم

  1. Avatar Abdolreza Jamilian Orthodontist گفت:

   سلام خیر تصمیم درستی نگرفته اید!!! با بارداری و شیردهی دندان ها ضعیف تر می شوند اما راه حل آن تغذیه مناسب و مراقبت صحیح از دندان ها است. با انجام آزمایشات سالیانه می توانید ضعف ها و کمبودهای بدن را شناسایی و برای جلوگیری از عوارض آن اقدام کنید. با یک مشاور نیز در این مورد صحبت کنید.

 164. Avatar الهام گفت:

  دندان جلوی من درد دارد چه کنم

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. دندان شما نیاز به عصب کشی دارد و سپس باید پر شود

 165. Avatar آیگین گفت:

  سلام آقای دکتر، وقت بخیر، دوتا دندون جلویی فک بالام بنظر میان تا حدودی خالی شدن، آیا نیاز به پر شدن هست یا کار دیگه ای باید انجام داد؟
  با تشکر

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. دو دندان جلو حتما باید با ماده همرنگ دندانها ترمیم شود

 166. Avatar الهام گفت:

  ببخشید دکتر من مورد سئوال قبلی هستم اگر مورد پوسیدگی باشد چون بچه همکاری نمیکند میشود با sdf پوسیدگی رامتوقف کرد

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. تا حدودی می توان این کار را انجام داد .توقف پوسیدگی بستگی به میزان ان دارد

 167. Avatar الهام گفت:

  سلام آقای دکتر من یک بچه یک ونیم ساله دارم که از وقتی دندون پیش جلویی بالاش در آمد به صورت تیز و هفت وهشتی در اومد الان یک مقدار این هفت و هشتی گرد شده و بیشتر شده و لبه دندونش خاکستری شده براش چه کار میتونم بکنم با توجه به اینکه برای یک دندون نمیخوام بیهوشش کنم

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. صلاح نیست که برای یک دندان کودک بیهوش شود. اگر دندان کمی تیز است می توانید به دندانپزشک با تجربه مراجعه نمایید تا تیزی ان را بردارد تا کودک اذیت نشود و دندان می تواند در دهان باقی بماند

 168. Avatar مهدی گفت:

  سلام سعوالی داشتم از خدمتتون من دندان های جلویی را پوسیدگیش گرفت دکتر برام وبا مواد سفید پرکرد میخاستم ببینم دندای که زیر موادپری هست از بین نمیرود وایا میتوانم کارزیبایی روی این دندان انجام بدهم چون خیلی شکل زیبایی نداره ممنون از راهنمایی شما

  1. Avatar Abdolreza Jamilian Orthodontist گفت:

   سلام شما باید ویزیت شوید. اگر دندان به طور کامل ترمیم شده باشد ممانعتی برای انجام درمان های روتین زیبایی دندان وجود ندارد.

 169. Avatar اعظم گفت:

  سلام جناب دکتر امروز بین دوتا دندان پایینجلو با کشیدن نخ قطعات ریز گچ مانندی جداشده واز داخل با برخوردزبان احساس زبری آزاردهنده ای ایجاد شده است شکاف ریزی هم بینشان قابل رویت شده ممنون میشوم بفرمایید مشکل من چیست؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. قطعات جدا شده مینای دندان است که باید با ماده سفید همرنگ دندان پر شود

 170. Avatar Saba گفت:

  سلام
  من پوسیدگی دندان جلو رو پر کردم اما الان موقع گاز زدن دندان پایینم با پشت دندان بالا برخورد می کنه. آیا این عادیه یا می شه مواد پرکننده دندان رو تراش داد تا انحنای پشت دندان بالا ایجاد شود.

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. اگر تماس اضافی وجود دارد و دندانهای دیگر در فک پایین با دندان بالای شما تماس ندارد باید تماس اضافی برداشته شود

 171. Avatar Ali گفت:

  سلام اقای دکتر من دندون جلوم سوراخی ایجاد شده میخواستم بدونم پر یا ترمیم میشه یا باید روکش بزارم؟؟

  1. Avatar Abdolreza Jamilian Orthodontist گفت:

   شما باید توسط یک متخصص معاینه شوید. در صورتی که نیاز به درمان ریشه نداشته باشید با مواد همرنگ دندان می توان سوراخ ایجاد شده را پر کرد. در غیر این صورت ابتدا کار عصب کشی و درمان ریشه انجام می شود و سپس عملیات ترمیم و پر کردن دندان انجام می شود

 172. Avatar هاشم گفت:

  سلام جناب دکتر
  بنده در اثر تصادف 4 تا از ددندانهای جلوم شکسته . بنظرتون بهترین روش بجز ایمپلنت برای درمان چی هست

  1. Avatar Abdolreza Jamilian Orthodontist گفت:

   باید معاینه شوید

 173. Avatar asd گفت:

  slm man chan sale pish tasadof kardam 2ta az dandune joloyim shekastan va alan por kardam mikhastam bedunam cheghad omr mikone va bayad ba letafat barkhord konamo chize seft aslan nahkoram?!

 174. Avatar امیر حسین گفت:

  سلام آقای دکتر یکی از دندان‌جلوم به خاطر فضای کم کج درآمده یعنی الان یکی از دندان جلوم به خاطر فضای کم پشت دندان جلوم در آمده و این دندان هم پوسیده شده وقتی برم پیش دکتر دکتر نیتواند پوسیدگی دندانم را ببیند چون آن دندانی که پوسیده شده پشت یکی از دندان جلو است و الان میخواستم بدونم دندان پزشک با این دندان پوسیده شده ام چکار می‌کند

  1. Avatar Abdolreza Jamilian Orthodontist گفت:

   شما باید به یک متخصص ارتودنسی مراجعه کنید تا همزمان با ترمیم پوسیدگی دندان درمان ارتودنسی را نیز برای شما آغاز کند. و یا در صورت لزوم دندان اضافی را بکشند. در صورتی که شلوغی دندان ها را درمان نکنید مجددا دچار پوسیدگی دندان خواهید شد و دندان های سالم خود را از دست خواهید داد.

 175. Avatar ماهی گفت:

  سلام آقای دکتر.من دندون لترال سمت راست فک بالام دچار پوسیدگی اولیه بین دندانی شده طرح درمانم چه مواردی خواهد بود؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. می بایست دندان شما ترمیم شود در غیر اینصورت پوسیدگی وسیع تر می شود

 176. Avatar روشنک گفت:

  سلام دندان جلو چه نوع پر کردنی مناسب است؟!

  1. Avatar Abdolreza Jamilian Orthodontist گفت:

   سلام بستگی به نوع آسیب دندانی دارد و باید معاینه شوید

  2. Avatar محمد گفت:

   سلام دندان جلوی من پوسیدگی زیاد دارد و درد دارد ایا نیاز به عصب کشی دارم.

   1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

    سلام. به علت وجود درد دندان باید عصب کشی شود

 177. Avatar سرگلزایی گفت:

  سلام آقای دکتر
  ببخشید من دندان نیش فک بالام درد میگیره میخواستم بپرسم که عصب کشی لازم داره یانه؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام . وجود درد یکی از علایمی است که نشانگر نیاز یه عصب کشی است

 178. Avatar فاطی گفت:

  سلام آقای دکتر. من دندان جلوییم کمی پوسیدگی پیدا کرده. البته دوسال پیش شروع شد. ولی الان کمی بیشتر شده. الان وقتی چیز سرد یا گرم میخورم دندونم درد میگیره. باید عصب کشی بشه یا فقط ترمیم؟

  1. Avatar Abdolreza Jamilian Orthodontist گفت:

   سلام احتمالا پوسیدگی وسعت زیادی دارد و ممکن است نیاز به عصب کشی و درمان ریشه داشته باشید. تا قبل از اینکه دندان را از دست بدهید سریعا به دندانپزشک مراجعه کنید.

 179. Avatar حسن گفت:

  سلام دکتر خسته نباشید،میخواستم بدونم موادی که با اون دندان های جلویی را پر می کنن چقدر دوم داره؟

  1. Avatar Abdolreza Jamilian Orthodontist گفت:

   سلام بستگی به نوع مواد و مراقبت های شما دارد بین یک سال تا 10 سال و حتی بیشتر متغییر

 180. Avatar امیر گفت:

  سلام.اقای دکتر من برای ارتودنسی به دکتر متخصص مراجعه کردم و ایشان گفتند چونکه دندان نیشت قبلا هم پوسیده بوده و الانم در جای خودش نیست باید کشیده بشه.ایا کشیدنش ضرر برای زیبایی صورتم نداره؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. به طور طبیعی دندان نیش نباید کشیده شود چون باعث تو رفتگی ناحیه ای که دندان نیش در ان ناحیه قرار دارد می شود.

  2. Avatar علیرضا گفت:

   سلام
   م فقط ۱۳ سالمه یه دندان هایم را ترمیم کردم و هر روز دندان هایم را ۲ یا ۳ بار می شویم در خانواده مادرم ارث است که دندان ها زود خراب میشه این ارث به منم افتاده چی کار کنم دندان هام خراب نشه

   1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

    با سلام. با رعایت بهداشت دهان و دندان و هر شش ماه یکبار توسط دندانپزشک دندانهای شما چکاپ شود. مراجعه به این لینک معاینات دوره ای دندانپزشکی

 181. Avatar عباس گفت:

  سلام
  دکتر دندان جلویی من یکم وسطش تیره شده
  برای از بین بردن تیرگی چکار کنم؟(ریتینر شیشه ای دارم و فلوراید میزنم)

  1. Avatar Abdolreza Jamilian Orthodontist گفت:

   سلام به متخصص ارتودنسی معالج خود مراجعه کنید تا علت تیره شدن دندان شما را بررسی کنند و بر اساس علت تیرگی روش درمان مناسب را به شما پیشنهاد بدهند

 182. سلام من دندان پیش جلویی بالا،از وسط دچار کمی پوسیدگی و سوراخ شده باید چه کاری انجام بدهم ( 14سالمه)

  1. Avatar Abdolreza Jamilian Orthodontist گفت:

   سلام سریعا به یک متخصص دندانپزشک با تجربه جهت ترمیم مراجعه کنید تا دندان را از دست ندهید

 183. Avatar Hani گفت:

  سلام.من نزدیک دوماهه دوتا دندون شماره ۱ فک بالا رو پر کردم بدون عصب کشی.اوایل که درستش کردم پشت دندونم اذیتم میکرد رفتم مطب و سیقل داد واسم ولی از اون موقع دندونم نسبت به اب سرد حساس شده و سرد و گرم میشه مشکل چیه؟ درضمن من برای اینکه دندونامو بتونم مثل قبل روی هم بزارم دوبار سیقل داد تا به نتیجه مطلوب رسیدم.

  1. Avatar Abdolreza Jamilian Orthodontist گفت:

   سلام درمان شما تکمیل نشده برای جلوگیری از عفونت حتما به پزشک معالج مراجعه کنید تا درمان شما را تکمیل کنند. همچنین از پزشک خود بخواهید تا دندان های مجاور را نیز بررسی کنند.

 184. Avatar راحیل... گفت:

  و یه سوال دیگه اینکه بین دندونایه بالا که خیلی با دقت نگاه میکنم بین دندانم اون قسمتی که متصل به لثه هست لکه های خیلی کوچیکه که مایل به استخوانی رنگن ایا پوسیدگیه؟

  1. Avatar Abdolreza Jamilian Orthodontist گفت:

   ممکن است بیماری مربوط به لثه باشد یا کیست باشد بهداشت دهان و دندان خود را به درستی رعایت کنید و حتما به یک دنداپزشک متخصص بیماری های دهان مراجعه کنید

 185. Avatar راحیل... گفت:

  سلام دکتر من چند وقت پیش با آیینه پشت ۶تا دندون جلوی فک پایینمو نگاه کردم و بین همشون لکه های سفید هست که موازی با خود دندونمه.این لکه ها پوسیدگی هستن؟

 186. Avatar امین گفت:

  سلام دکتر خسته نباشی.
  دکتر من از دندون پزشک متنفرم از بچگی میترسم ازش. الان ی مشکلی پیش اومده که دندون جلو دوتاش پوسیدگی خییلی کمی داره. میترسم برم اونجا بهم بگه که باید عصب کشی بشه!درحالی ک اصلا نه دردی داره نه به عصب نزدیکه چون از بغلش پوسیده شده. میشه بگی عصب کشی میشه یا پر میشه؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. تا بیمار معاینه نشود و از ایشان عکس گرفته نشود نمی توان گفت دندان عصب کشی می خواهد یا نمی خواهد

 187. Avatar فاطمه گفت:

  سلام .۲۵ساله هستم .چهارتا دندان عقل دارم که از سن کم رشد کردند وحالا انگار قسمتش از لثا جدا شده یعنی ناخن بین دندان و لثه میرود .مشکلش چی هست . شش تا دندون جلوم پایین و بالا داره سیاه میشه و ازبین میرن بخاطر چی هست و چه کار کنم؟

  1. Avatar Abdolreza Jamilian Orthodontist گفت:

   سلام شما برای درمان نامرتبی و شلوغی دندان های خود نیاز به درمان ارتودنسی دارید. دندان های نامرتب به خوبی تمیز نمی شوند و در نهایت این سطح پایین بهداشت موجب پوسیدگی دندان ها می شود

 188. Avatar علی گفت:

  سلام من وسط دو تا از دندون های جلوم خیلی کم خراب شده اگر پر بشه معلومه رنگش فرق داره???

  1. Avatar Abdolreza Jamilian Orthodontist گفت:

   سلام به یک متخصص با تجربه مراجعه کنید تا به بهترین شکل دندان شما ترمیم شود

 189. Avatar محمد گفت:

  سلام. خسته نباشید
  من الان تقریبا 4سال هست که ارتودنسی دارم و مدتی هست که دندون های جلو و بالایی من سوارخ شده اما هنگام لبخند زدن معلوم نیست و فقط از پشت دچار پوسیدگی شده
  ایا دندون من باید کشیده بشه؟ یا همچین موردی با پر کردن درست میشه؟
  (19سالم هست)

  1. Avatar Abdolreza Jamilian Orthodontist گفت:

   از قسمت منو سایت به بخش بهداشت در ارتودنسی مراجعه کنید و مطالب این بخش را به طور کامل مطالعه فرمایید. در مورد سرنوشت دندان شما نیز متخصص ارتودنسی معالج شما تصمیم خواهند گرفت. به سرعت برای ترمیم دندان خود اقدام فرمایید

 190. Avatar ماهی گفت:

  سلام دندان های جلو از بالا ب سمت ریشته زردو خراب شده اما پایینش سفیده دلیلش چی میتونه باشه؟

  1. Avatar Abdolreza Jamilian Orthodontist گفت:

   ممکن است دندان شما دچار پوسیدگی شده باشد و یا بر اثر عدم رعایت بهداشت رنگ دندان تغییر کرده باشد که با یک بلیچینگ ساده و رعایت اصول بهداشتی زردی دندان برطرف خواهد شد

 191. Avatar مانی گفت:

  سلام وخسته نباشید
  چهارتا دندون پایین جلوییم از داخل سطح روییش برداشته شده میشه برا ترمیم یا درمانش کاری کرد؟

  1. Avatar Abdolreza Jamilian Orthodontist گفت:

   سلام بله درمان های گوناگونی برای ترمیم دندان شما وجود دارد. بعد از معاینه بهترین روش درمان و ترمیم به شما پیشنهاد خواهد شد

   1. Avatar شادی گفت:

    سلام
    پسر من ۱۷ ماهشه. و ۴دندون بالاش قهوه ای شده و دوتاش حفره دار شده . یکی این دندون خرابها ۷ ماهه ک در اومده و دومیش۶ ماهه سومی ۴ ماهه ، چهارمین دندون ۳ماهه ک در اومده.
    اولین دندانش ۸ ماه و ۱۰ روزگی در آورد.
    دندانش هم جفتی در نیومد یکی در میاد وقتی کامل شد دندون بعدش درمیاد
    شیر مادر میخوره شبها بیدار بشه شیر ب دهن میگیره ولی نمیخوره خوابش میبره.
    شیر مادر هم مقدارش کمه .
    چرا ب این زودی دندانش خراب شده؟؟ باید چکار کنم؟؟
    کمبود کلسیم داره؟؟؟
    با تشکر

    1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

     با سلام . ماندن شیر در دهان بخصوص شب ها باعث پوسیدگی دندان می شود . دندانهای کودک شما توسط یک متخصص دندانپزشک کودکان حتما معاینه شود.

 192. Avatar Faezeh گفت:

  سلام دندان ر و یک ماه پیش ترمیم کردم الان از همان سوراخ شده نسبت به گرمی وسردی حساسه باید چکار کنم نوبت ارتودنسی دارم دکتر گفت پوسیده نیس قبلا پوسیدگیس عمیق بوده بخاطر همین درد داره الان باید چکار کنم فبل ارتو‌ونسی عصب کشی کنم یا مشکلی پبش نمیاد

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. شما بیمار ارتودنسی ما نیستید . برای جواب قطعی دادن به پرسش شما باید معاینه شوید معاینه رایگان است

 193. Avatar عرفان گفت:

  سلام.من دندان های جلوی فک پایبنم از پشت زرد شده و از پایین یک تکشون پریده
  باید چیکار کنم؟ میشه درستشون کرد؟

  1. Avatar Abdolreza Jamilian Orthodontist گفت:

   سلام بله امکان ترمیم دندان پوسیده جلویی هست و تا زمانی که دچار عوارض بیشتری نشده برای ترمیم اقدام کنید. با مطب تماس بگیرید معاینه اولیه رایگان است پس از معاینه راه کار درمانی مناسب به شما پیشنهاد خواهد شد

 194. Avatar مریم گفت:

  سلام اقای دکتر،وقت شما بخیر
  من تقریبا۶ماهه ارتودنسی انجام دادم،ازدیروز لثم متورم شده
  تاحالا هیچ وقت لثم ورم نکرده بود.
  مسواک ام خوب میزنم ازنخ دندونم استفاده میکنم امابازلثم متورم شده.
  درمانش چیه؟خیلی نگرانم و استرس دارم.

  1. Avatar Abdolreza Jamilian Orthodontist گفت:

   سلام سریعا به متخصص ارتودنسی خود مراجعه کنید تا علت حساسیت و تورم لثه شما را بررسی کنند.

 195. Avatar mohammad گفت:

  سلام من بین دندون‌های پیش نیم‌فک بالا راست و مشابه همین وضعیت در سمت چپ پوسیدگی وخوردگی‌دندون رو دارم. متاسفانه یکی از دندون‌های پیشم لقه.آیا برای درمانش راهی هست؟
  درمانش چقد طول میکشه؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام
   اطلاعاتی را که شما مرقوم فرموده اید ناقص و کم است . برای دادن طرح درمان صحیح نیاز به اطلاعات بیشتری است . ولی باید گفت لقی دندان به علت وجود جرم های دندانی ایجاد شده است شما می بایست به یک متخصص لثه مراجعه نمایید.

 196. Avatar ماهو گفت:

  سلام من یکی از دندون های دائمی جلو از زمان در اومدنش یه لک زرد روش‌ بود بعد الان همون دندون از بغل سوراخ شده علتش چیه و چجوری درمان میشه؟؟؟

  1. Avatar Abdolreza Jamilian Orthodontist گفت:

   سلام در برخی موارد دندان ها در مواجه با برخی مواد غذایی یا داروها مثل تتراسایکلین لک می شوند پس از مدتی اگر به این مورد رسیدگی نشود دندان رفته رفته پوسیده می شود و از بین می رود. برای درمان به موقع پوسیدگی اقدام کنید و به یک متخصص مراجعه کنید تا تشخیص دقیق و به موقعی برای شما گذاشته شود

 197. Avatar Nafas گفت:

  سلام.مدتی هست که بین دو دندان جلو فک بالا رنگ قهوه ای هست و دکتر هم گفتن که پوسیدگی هست.خیلی نگرانم که برم درستش کنن‌ نکنه لبخندم زشت بشه و رنگش متفاوت باشه؟هرچند الانم زشت شده انگار خال افتاده😔

  1. Avatar دکتر جمیلیان متخصص ارتودنسی گفت:

   سلام دقت کنید کار درمان پوسیدگی دندان جلو را به یک متخصص با تجربه بسپارید

 198. Avatar زهرا گفت:

  سلام من ۱۵ سالمه دندان های بالام داره از بغل خراب می شود و کمی خراب شده من قبلا ارتودنسی کردم ولی زود برام برداشت و دوباره هم داره بر میگرده خیلی نگران لب خندم هستم و افسرده شدم آیا می توانم دوباره لبخندمو داشته باشم

  1. Avatar دکتر جمیلیان متخصص ارتودنسی گفت:

   سلام به یک متخصص ارتودنسی با تجربه مراجعه کنید. اگر تشخیص اولیه ناهنجاری دندان های شما از ابتدا درست گذاشته شود مسلما می توان روش درمان ارتودنسی مناسبی برای شما انتخاب کرد که بازگشت نداشته باشد. یکی از علل پوسیدگی دندان همین ناهنجاری های دندان و فکین است. اگر به موقع اقدام کنید می توانید طرح لبخند زیبایی را در آینده داشته باشید

 199. Avatar ناهید دغلاوی گفت:

  سلام خسته نباشید من 28 سالمه بالای دندان نیش جلوم یکم خراش کوچیک داره باید چیکار کنم ممکنه یشتر بشه یا حتی بشکنه ؟

  1. Avatar دکتر جمیلیان متخصص ارتودنسی گفت:

   سلام شما باید معاینه شوید به طور معمول اگر پوسیدگی و شکستگی دندان ترمیم نشود به مرور زمان آسیب پذیری دندان بالا خواهد رفت و روش های درمانی پرهزینه تر و زمانبر تر خواهد شد

 200. Avatar مریم گفت:

  سلام خسته نباشید
  از یکی از دوستانم شنیدم که گفت بجای خمیردندان از بتادین استفاده کنید.
  میخواستم ازشما بپرسم که استفاده از بتادین بجای خمیر دندان مناسبه؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. استفاده از بتادین به جای خمیر دندان به هیج وجه تو صیه نمی شود. هر محصولی باید به جای خودش استفاده شود. به عبارت دیگر بتادین باید برای شستشوی زخم به کار رود و خمیردندان برای شستشوی دندانها استفاده شود

 201. Avatar Saba گفت:

  سلام خسته نباشید،اینکه دندان های جلورو پر میکنن؛ممکنه ک اون مواد پرشده بریزن و از بین برن؟

  1. Avatar دکتر جمیلیان متخصص ارتودنسی گفت:

   سلام بله ممکنه زیرا مواد پر کردن دندان هم عمری دارد و در نهایت از بین می رود. اگر از دندان پر شده به خوبی نگهداری کنید می توانید مدت زمان زیادی از آن بهره ببرید

 202. Avatar مریم گفت:

  سلام خسته نباشید
  دندان های جلوییه مادره من دچار پوسیدگی شده(ازپایین یعنی ازسمت ریشه ب بالا)ولی بالای دندان هاسالمه وفقط پایینشون خراب شدن،به دکترهم مراجعه کرده وگفته بایدهمروبکشه!
  میخواستم ازشمابپرسم راه دیگه ای نداره؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. اگر مادر شما مشکل لثه نداشته باشد ودندانها لق نباشند می توان انها را ترمیم کرد.

 203. Avatar شیرین گفت:

  سلام اقای دکتر
  دندانی که سوراخ شده داومش تاچند وقت هست؟
  دندان نیش فک بالای من سوراخ شده
  و تا۵-۶ماه دیگه نمیتونم برم دکتر
  تااونموقع چکارکنم تا حفظ بشه؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. حتما باید سریعا دندان پر شود در غیر اینصورت پوسیدگی گسترش می یابد و بزرگتر می شود

 204. Avatar گل کار گفت:

  با سلام
  ببخشید آقای دکتر پسر من 19 سالشه حدود یک ماهه پیش دیدم دندان جلو ردیف پایینش مقداری سیاه شده به پوسیدگی نمی خورد می خواستم ببینم دلیلش چیه در ضمن دو سال پیش تو فوتبال در قسمت بینی و دهان لگد خورده بود که بینی اش شکسته بود آیا ممکنه به خاطر همون ضربه باشه؟ و من باید چه کار کنم در ضمن دندانهایش هم نیاز به اورتودنسی داره. متشکرم گل کار

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. به علت ضربه وارد شده عصب دندان اسیب دیده و رنگ دندان به سیاهی متمایل شده و دندان سیاه شده نیاز به عصب کشی دارد که برای عصب کشی باید به متخصص ریشه مراجعه نمایید می توانید از مطب برای متخصص ریشه وقت بگیرید و برای ارتودنسی نیز می توانید همزمان برای ارتودنسی از مطب وقت بگیرید.

   1. Avatar مهرداد گفت:

    سلام ببخشید دندان جلو من وسطش ( بین دو دندان) حفره ایجاد شده مشابه عکسی که در سایت گذاشتید ولی بزرگ نیست و سیاه شده خواستم بپرسم من باید چیکار کنم و هزینش چند میشه؟ و این یکی سوالم در صورت ممکن دکتر جان بی زحمت جواب بدید ایا با مسواک زدن مرتب روزی یک یا دوبار میتونم از خرابی بیشتر جلوگیری کنم؟

    1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

     با سلام. باید به دندانپزشک (جهت پرکردن با ماده پر کننده سفید رنگ )مراجعه کنید.برای معاینات دوره ای هرچند وقت یک بار( مثلا شش ماه یکبار ) برای بررسی سلامت دندان های خود باید توسط دندانپزشک معاینه شود. از نخ دندان و مسواک هم استفاده شود. مطالعه بیشتر مراجعه به این لینک درمان پوسیدگی دندان جلو

 205. Avatar منصوری گفت:

  سلام دندان هایجلو رو باکامپوزیت ترمیم کردم اما سه ماه نگذشت که باشکستن یه تخمه کدو دندون۱سمت راستم شکست امروزم بعدازیک ماه همون دندونم باجویدن یه تکه نان یه لایه از روش برداشته شد،بایدچکارکنم

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. بهتر است شما به یک متخصص دندانپزشکی ترمیمی خوب مراجعه نمایید.

   1. Avatar مهربانو گفت:

    سلام ببخشید من دندان بالا جلو دهانم یک حفره از پشت و یک حفره در کنارش به وجود اومده راه پیشنهادیتون چیه؟

    1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

     سلام. این دندان باید با ماده کامپوزیت پر شود

     1. Avatar آبایی گفت:

      سلام من دندان جلو را کامپوزیت کردم ولی دوباره سیاه شده چیکار باید انجام بدم؟

     2. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

      با سلام. باید مجدد با ماده سفید پر شود به یک دندانپزشک حاذق و با تجربه مراجعه شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *