اصول بیومکانیک ناندا در دستگاههای ارتودنسی

درمان های جدید مال اکلوژن CLII

درمان های جدید مال اکلوژن CLII

واقعیت و ابهامات درمان CLII

وقتی که Edward Angle طبقه بندی خود را معرفی نمود،پیشنهاد کرد، درمان Cl II Div I یا CLII Div II باید با دستگاه مخصوص و استاندارد آن ناهنجاری، انجام گیرد. همانگونه که در پزشکی هم مطرح است، تشخیص بیماری، نوع درمان را، مشخص می نماید. امروزه انواع مختلفی از بیماران CLII از نظر فرم اسکلتال، دندان و شکل بافت نرم وجود دارد. درمان بیماران CLII  در ارتودنسی نوین دارای اهداف بیشماری می باشد. و تکنیکهای اختصاصی برای رسیدن به این اهداف بکار می رود.

به منظور موفقیت در درمان CLII داشتن پایه علمی ضروری است. این فصل واقعیت درمان CLII را، مورد بحث قرار می دهد و به شناخت روشهای موثر در درمان مال اکلوژن CLII کمک می نماید.

رشد و اثرات درمانهای اسکلتال

اثر رشد عمودی یا افقی در تصییح مال اکلوژن CLII شناخته شده است. شکل 1-14 درمان بیمار CLII با خارج کردن 4 دندان پره مولر و استفاده از کش CLII را، نشان می دهد. با superimpose کردن قاعده جمجه در شکل 2-14 بهبودی رابطه اکلوزالی به صورت اولیه ناشی از تفاوت رشد بین فک بالا و پایین مشاهده می شود. فک پایین نسبت به فک بالا، به طرف جلو سریعتر رشد داشته است.

این سوال مطرح است، که تفاوت های رشد در دو فک، نشانه رشد طبیعی بیمار است یا نتیجه کاربرد نیروهای ارتوپدی می باشد؟ این دو حالت را، با توجه به اثرات رشد طبیعی باید از همدیگر، جدا نمود. شکل 4-14 superimpose بر روی قاعده جمجمه بیماری، با شرایط رشد طبیعی که gnathion در مسیر yaxis حرکت می کند را، نشان می دهد.

شکل 5-14 بیمار همراه با چرخش مخالف عقربه ساعت به صورتی که yaxis حرکت می کند را نشان می دهد. در این دو شخص، که افراد نرمال درمان نشده ای هستند، فک پایین سریعتر از فک بالا نسبت به پلان فرانکفورت یا پلان اکلوزال بطرف جلو حرکت می نماید. الگوی رشد در بیماران اسکلتال بدون درمان، بیشتر در جهت اصلاح اسکلت است. رشد فک پایین بعنوان یک فاکتور موثر می باشد. نظرات زیادی درباره میزان رشد فک پایین وجود دارد. شکل 6-14 افزایش فاصله articular-pogonion برای افراد مذکر در 14/5 سالگی را، نشان می دهد. متوسط رشد برای هر سال در این سن در حدود 4/75 میلیمتر است.

دانلود فصل 14 از کتاب اصول بایومکانیک ناندا  (درمان های جدید مال اکلوژن)

دکتر جمیلیان

درباره دکتر جمیلیان

دکتر جمیلیان، متخصص ارتودنسی دارای فلوشیپ تخصصی جراحی ارتودنسی و ناهنجاری های فک و صورت و استاد تمام وقت بخش ارتودنسی دانشکده دندانپزشکی دانشگاه آزاد اسلامی، دارای بورد تخصصی ایران و اروپا و عضو انجمن ارتودنتیست های ایران و آمریکا و اروپا هستند.

5 دیدگاه برای “درمان های جدید مال اکلوژن CLII

 1. Avatar نیکو گفت:

  سلام. ایا با دادن کش از فک بالا به پایین می توان فک پایین را جلو اورد

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. بله وقتی به بیمار از فک بالا به پایین کش داده می شود که به ان Class 2 Elastic می گویند می توان فک پایین را جلو اورد

 2. Avatar درویش گفت:

  سلام. در چند سالگی می توان برای جلو اوردن فک در بیماری که فک پایین ایشان عقب است این جراحی را انجام داد ؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. جراحی جلو اوردن فک پایین باید بعد از ۱۸ سالگی باشد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *