ارتودنسی

درمان فاصله بین دندان ها

درمان فاصله بین دندان ها

در بیمارانی که بین دندان هایشان فاصله است، با افزایش سن این فاصله بیشتر می شود و فضای دهان و چهره فرد را بدمنظره و نازیبا خواهد کرد. البته در این میان نباید مشکلات احتمالی به وجود آمده برای تکلم فرد را نادیده گرفت، لذا بهتر است هر چه زودتر برای درمان اقدام نمود. در حالت کلی درمان فاصله بین دندان ها به دو روش انجام می گیرد که در ادامه به آنها خواهیم پرداخت.

درمان فاصله بین دندان ها با روکش کردن

در روش اول با اضافه کردن ماده سفید به دندان هایی که از هم فاصله دارند یا روکش کردن آن ها، این فاصله پر خواهد شد. طی اجرایی کردن این شیوه ممکن است که ماده سفید جدا شود، بشکند و یا تغییر رنگ دهد. در واقع هنگامی که ماده ای به دندان اضافه می شود هر چقدر هم که پولیش شود باز هم خوب به نظر نمی رسد. در این روش میکرو ارگانیزم ها در ناحیه جمع می شوند و لثه را در طولانی مدت به مخاطره می اندازد.

ارتودنسی فاصله بین دندان
از سوی دیگر هنگامی که دو دندان شماره یک از هم فاصله داشته باشند و قرار باشد برای درمان فاصله بین دندان ها روکش به هر دو دندان داده شود، بدون شک این دو دندان خیلی بزرگ تر از حالت نرمال به نظر خواهند رسید. دندان های روکش شده تناسبی با اندازه عادی مابقی دندان ها ندارند و این حالت زیبایی طبیعی صورت را نیز از بین می برد.

درمان فاصله بین دندان ها با ارتودنسی

بهترین حالت برای درمان فاصله بین دندان ها بستن این فضا با ارتودنسی است. در واقع فاصله بین دندان ها دو به دو اتفاق می افتد و این فضای خالی به انتهای فک انتقال داده خواهد شد. وقتی که این فضا بسته می شود در هر حال مریض دندان های خودش را دارد. چیزی از خارج به آن اضافه نشده است، ماده پر کردگی وجود ندارد که بیفتد، تغییر رنگ دهد و مشکلات لثه ای پیش نخواهد آمد ضمن اینکه مهم تر از همه این فضا دیگر بر نخواهد گشت.

درمان فاصله بین دندان ها با ارتودنسی

اصول درمان فاصله بین دندان های شماره دو

با توجه به اینکه تکامل بشر رو به کم شدن دندان است، بعضی از افراد دندان های شماره دو را ندارند. در این حالت دو روش قابل اجراست. یک روش اینکه فضا را تنظیم کنیم و دندان شماره دو را بکاریم (ایمپلنت). در این حالت هر چقدر هم که خوب کار شود باز هم بیمار دندان مصنوعی دارد نه یک دندان طبیعی. رنگش با دندان کناری خوب جور در نمی آید، غذا زیر دندان ایمپلنت گیر می کند و فلز زیر آن نیز دیده خواهد شد.

بهترین درمان فاصله بین دندان ها در این حالت چسباندن این دندان ها به هم با ارتودنسی است. خوبی این روش اینست که یک دندان مصنوعی به فضای دهان اضافه نشده است و دندان های خود بیمار بهم نزدیک شده است.

اصول درمان فاصله بین دندان های شماره دو

ارتودنسی زمانی جوابگو خواهد بود که فضای بین دندان ها خیلی زیاد نباشد. گاهی اوقات این فاصله آنقدر زیاد است که ارتودنسی جوابگو نیست و باید حتما از ایمپلنت استفاده شود.

دندان شماره 3 نوک تیز است. اما دندان شماره 1 و 2 نوک تیز نیستند. هنگامی که با ارتودنسی دندان شماره 3 جایگزین دندان شماره دو می شود نوک تیز آن باید زده شود تا مثل دندان شماره 2 شود تا تغییر شکلی به دندان ها داده شود. گاهی دندان ها به سمت جلو هم شیب دارند که اگر به سمت عقب برده شوند به طور کامل فضای بین آن ها بسته خواهد شد.

طول درمان فاصله بین دندان ها با ارتودنسی

متخصصین ارتودنسی بر این باورند درمان فاصله بین دندان ها حدود دو سال زمان نیاز دارد. برای ارتودنسی تمامی ناهنجاری های دندان و مرتب کردن دندان ها چه با ارتودنسی ثابت و چه با ارتودنسی متحرک ارتودنتیست مجاز است هر دندان را ماهی یک میلیمتر تغییر مکان دهد.

کامپوزیت دندانی

اگر این تغییر مکان از یک میلیمتر بیشتر شود بی شک مشکلاتی برای ریشه دندان و لثه فرد ایجاد خواهد شد، چرا که گاهی اوقات ریشه کوچک خواهد شد و تحلیل پیدا می کند. در نتیجه نباید نیروی زیادی به ریشه دندان وارد شود و باید یک نیروی ملایم به تدریج دندان ها را تغییر مکان دهد. در ارتودنسی وارد کردن نیروی کم سبب حفظ سلامت ریشه و لثه خواهد شد.

سوالات متداول درمان فاصله بین دندان ها

1-بهترین روش درمان فاصله بین دندان ها چیست؟

بهترین شیوه برای ‌از بین بردن فاصله‌ دندان‌ها درمان ارتودنسی است ‌که میتواند با استفاده ‌از ارتودنسی متحرک یا ارتودنسی ثابت باشد. هدف از ارتودنسی ایجاد فشار بر روی دندان‌ها برای ‌نزدیک ‌ترشدن آنها ‌به همدیگر و از بین بردن فواصل موجود است.

2-آیا فاصله بین دندان ها مشکل ساز ‌است؟

مهم‌ترین دلیل برای رفع فاصله دندان ها سلامت لثه‌ها می‌باشد زیرا عمل جویدن باید با دندان‌ها انجام شود نه با لثه‌ها. از سوی دیگر بستن فاصله بین دندانها باعث بهبود زیبایی و تکلم  می گردد.

3-علت ایجادفاصله بین دندان ها‌ چیست؟

عوامل مختلفی میتواند برروی فاصله بین دندان ها در کودکان تاثیر گذار باشد. مثل : عادت به مکیدن شست در کودکان ، فشار آوردن به زبان به پشت دندان های جلویی و البته عوامل بسیار دیگری مثل فاصله زمانی طولانی بین افتادن دندان های شیری و رشد دندان‌های دائمی و غیره هم باعث این مشکل می شود. در بزرگسالان نیز کوچک بودن دندان‌ ها، بزرگ بودن اندازه‌ی فک، بیماری‌های لثه در اثر ضعیف شدن استخوان فک و کشیدن دندان باعث ایجاد فاصله دندانی می شود.

4-چه زمان برای بستن فاصله دندان ها باید به متخصص ارتودنسی مراجعه نمود؟

پیشنهاد می شود کودکان در سن هفت سالگی به متخصص ارتودنسی مراجعه نمایند و تحت نظر قرار داشته باشند تا مشخص شود فاصله بسته خواهد شد یا خیر.

5-با دندان های فاصله دار در بزرگسالی چه کار کنیم؟

ارتودنسی ثابت بهترین درمان محسوب می‌شود. اگر در بزرگسالی بخواهید درمان ارتودنسی را برای از بین بردن فاصله دندانهایتان انجام دهید ، متخصص ارتودنسی می تواند از براکت‌های سرامیکی هم‌ رنگ دندان برایتان استفاده کند تا از لحاظ ظاهری دچار مشکل نشوید. ارتودنسی کمک می‌کند دندان‌ها به صورت منظم و مرتب در کنار هم قرار گیرند.

دکتر جمیلیان

درباره دکتر جمیلیان

دکتر جمیلیان، متخصص ارتودنسی دارای فلوشیپ تخصصی جراحی ارتودنسی و ناهنجاری های فک و صورت و استاد تمام وقت بخش ارتودنسی دانشکده دندانپزشکی دانشگاه آزاد اسلامی، دارای بورد تخصصی ایران و اروپا و عضو انجمن ارتودنتیست های ایران و آمریکا و اروپا هستند.

32 دیدگاه برای “درمان فاصله بین دندان ها

 1. Avatar کیمیا گفت:

  سلام دکتر ببخشید دوتا دندون جلوی من اندازه یک میلیمتر خیلی کم فاصله داره میخواستم ببینم برای چسبیدن این دو هزینه اش چقدر است؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام، باید معاینه کلینیکی انجام شود. در هنگام معاینه نوع دستگاه (ارتودنسی ثابت و ارتودنسی متحرک)، طول درمان ارتودنسی، روش درمان اعم از درمانهای ارتودنسی ثابت، ارتودنسی متحرک، هزینه ارتودنسی و یا غیره به شما گفته می شود. می توانید با شماره تلفن مطب 22011892 جهت گرفتن وقت قبلی تماس بگیرید.

 2. Avatar زهرا گفت:

  سلام اقای دکتردودندان پیشین وپایینی من۷میلیمتر فاصله پیداکرده که این فاصله به مرورایجادشده الان ۴۲سالمه ودر۲۰سالگی خیلی کم بود یه دکترپیشنهادارتودنسی ودکتر دیگرپیشنهادبریج ویاایمپلنت دادن بنظرتون من چکار کنم چون لثها هنوزم درحال تحریک شدن ویک نوع درد هستن وموقع گاز زدن خوراکی ها خیلی بایدمراقب باشم چون درد داره

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. اگر مشکل لثه نداشته باشید بهترین گزینه که هیچگونه آسیب فیزیکی به دندان وارد نمی شود برای بستن فاصله دندان ها درمان ارتودنسی هست. در غیر اینصورت باید از دندان ها معاینه کلینیکی انجام گردد. در هنگام معاینه راهنمایی های لازم داده می شود.

 3. Avatar سارا گفت:

  سلام خسته نباشید من ۱۷ سالمه و بین دو دندان جلوم ۲ میلیمتر فاصله داره دندون پزشکی رفتم به من گفت که با کامپوزیت برات جفت میکنم تو یه جلسه تموم میشه من گفتم با ارتودنسی چی
  گفت که حدود یک سال و نیم طول میکشه کامپوزیت راحت تره به نظر شما چیکار کنم من شنیدم که کامپوزیت دندون رو بزرگ میکنه و تیره میشه به دکترم گفتم گفت نه نمیشه میشه لطفا راهنمایی کنید

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. بهترین درمان برای بستن فاصله دندان درمان ارتودنسی است گرچه دوره درمان طولانی است ولی دندان شما تراشیده نمی شود و آسیب فیزیکی نمی بیند. ولی برای گذاشتن کامپوزیت مینای دندان باید تراشیده شود. حیف است مینای دندان سالم شما تراشیده شود و کامپوزیت گذاشته شود. و کامپوزیت بمرور زمان با خوردن غذاهای با رنگدانه های رنگی، قهوه و چای تغییر رنگ پیدا می کند. اگر دندان های جلوی شما تیره رنگ، پریدگی و یا پرکردگی داشت الویت با کامپوزیت بود.

  2. Avatar ارزو گفت:

   سلام آقای دکتر دندان های برادرزاده من را شما با ارتودنسی کردید. واقعا از جراحی نجات پیدا کرد. خیلی ممنون و سپاسگزارم. هر وقت لبخند برادرزاده ام را می بینم بیاد شما و یاد کارحرفه ای شما می افتم و به شما افتخار می کنم.

   1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

    با سلام. خوشحالم از اینکه رضایت دارند و با درمان ارتودنسی بدون جراحی دندان ایشان اصلاح شد.

 4. Avatar عرفان گفت:

  با سلام
  آقای دکتر بنده ۱۴ سال سن دارم و بین دو دندان جلو در فک بالا حدود ۲ میلیمتر فاصله است
  میخواستم بدونم با توجه به این شرایط چه نوع ارتودنسی بهتره و هزینه و طول درمان تقریبن چقدر میشه

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید معاینه کلینیکی از دندان و فک شما انجام گیرد. در هنگام معاینه نوع دستگاه، طول درمان ارتودنسی، روش درمان اعم از درمانهای ارتودنسی ثابت، ارتودنسی متحرک، هزینه ارتودنسی و یا غیره به شما گفته می شود. می توانید با شماره تلفن مطب 22011892 جهت گرفتن وقت قبلی تماس بگیرید.

 5. Avatar anam_rst گفت:

  سلام من 16 سال سن دارم 4 تا دندون جلویی بالا از هم فاصله دارن
  از طرفی آخرای لثه بالا و پایین جمعا 4 تا دندون در حال رشد کردنه
  امکان داره خود به خود با مرور زمان این فاصله ها ک بشه

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. خیر، باید معاینه کلینیکی انجام شود. در هنگام معاینه راهنمایی های لازم داده می شود. می توانید با شماره تلفن مطب 22011892 جهت گرفتن وقت قبلی تماس بگیرید.

 6. Avatar کاوه گفت:

  سلام. آقای دکتر آیا فاصله دندان با ارتودنسی درمان می شود؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. بله، با درمان ارتودنسی اصلاح می شود. در هنگام معاینه نوع دستگاه، طول درمان ارتودنسی، روش درمان اعم از درمانهای ارتودنسی ثابت، ارتودنسی متحرک، هزینه ارتودنسی و یا غیره به شما گفته می شود.
   می توانید با شماره تلفن مطب 22011892 جهت گرفتن وقت قبلی تماس بگیرید.

 7. Avatar پارمیدا گفت:

  سلام من بین دندان هام یه مقدار خیلی کمی فاصله وجود داره و پیش دکتر رفتم و گفتن که چون کیفیت دندان هام خوب نیست نمیتونم ارتودنسی کنم شما چه راه حل دیگه ای پیشنهاد میکنید؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید دندان شما معاینه کلینیکی انجام شود. می توانید با شماره تلفن مطب 22011892 جهت گرفتن وقت قبلی تماس بگیرید.

 8. Avatar Sama گفت:

  سلام بین دودندان جلویی من (اولین دندان هایی که رشد میکنن در واقع) در فک پایین بسیار فاصله هست میتونم بگم به اندازه ی یک دندان کامل سنم ۳۴ سال هست ،، با ارتودنسی این فاصله برطرف خواهد شد ؟ اگر نه راهکار چیست ؟ چون نمیتوان یک دندان هم کاشت، ترتیب ظاهری دندان هایم بهم میریزد
  تشکر

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. بهترین گزینه درمان، درمان ارتودنسی ثابت است. با درمان ارتودنسی اصلاح می شود. در هنگام معاینه نوع دستگاه، طول درمان ارتودنسی، روش درمان اعم از درمانهای ارتودنسی ثابت، ارتودنسی متحرک، هزینه ارتودنسی و یا غیره به شما گفته می شود.
   می توانید با شماره تلفن مطب 22011892 جهت گرفتن وقت قبلی تماس بگیرید.

 9. Avatar ستاره گفت:

  سلام آقای دکتر لطفا راهنمایی فرمائید من ارتودنسی تمام شده ولی بین همه دندانها نیم تا یک میلی متر فاصله هست از دکتر که سوال میکنم میگه حالتش اینه براکت دندانها هم از دندان هفت گذاشته در صورتی که بین دندان هفت و هشت هم‌فاصله هست خیلی ناراحتم

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. شما تحت درمان متخصص معالج ارتودنسی خودتان هستید و بنده هیچگونه اطلاعاتی راجب موقعیت دندانها و فک شما ندارم. بهتر است در این خصوص با متخصص معالجتان مشورت کنید تا مشکل را حل کنند.

 10. Avatar نادری گفت:

  سلام.من ارتودنسی داشتم تا ۲ سال پیش،و بعد از ان از سیم ثابت پشت دندان استفاده میکنم،ولی بین دوتا دندان جلو کمی فاصله افتاده است.علت این مشکل چیست؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. بنده هیچگونه اطلاعاتی راجب موقعیت دندانها و فک شما ندارم و نمیتوانم اظهار نظر کنم. بهتر است در این خصوص با متخصص معالجتان مشورت کنید تا مشکل را حل کنند. اگر طرح درمان خوب باشد نباید چنین اتفاقی بیفتد.

 11. Avatar علیرضا گفت:

  سلام فاصله بین دو دندان جلویی من ۵ میلیمتر هست تقریبا . این مشکل با ارتودنسی حل میشه؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. بله. مشکل برطرف میشه. . می توانید با شماره تلفن مطب 22011892 جهت گرفتن وقت قبلی تماس بگیرید.

 12. Avatar F.s گفت:

  با سلام خدمت آقای دکتر من ۴۰ سال سن دارم و فاصله دندان های جلو در فک بالا زیاد میباشد آیا با ارتودنسی این فاصله برطرف می شود؟
  البته فک ها هیچ مشکلی جز فاصله دندان حلو ندارد مدت درمان کم شدن فاصله دندان ها چقد طول میکشد ایا از همون روز اول نصب دستگاه ارتودنسی دندان شروع به حرکت می کند یا بعد از چند ماه
  ممنون میشم پاسخ سوالم را بدید
  با تشکر

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. بله با درمان ارتودنسی مشکل بر طرف میشه. باید معاینه کلینیکی انجام شود و حضورا راهنماییهای لازم داده می شود. می توانید با شماره تلفن مطب 22011892 جهت گرفتن وقت قبلی تماس بگیرید.

 13. Avatar اتوسا گفت:

  با سلام.
  دندون های من کمی فاصله دارن
  آیا نیاز به ارتودنسی داره؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام.بله، امکان پذیر است. باید معاینه کلینیکی انجام شود. می توانید با شماره تلفن مطب 22011892 جهت گرفتن وقت قبلی تماس بگیرید.

 14. Avatar بهناز گفت:

  با سلام
  به فاصله بین دندانها به انگلیسی چه می گویند

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. به این فاصله ها space می گویند

  2. Avatar زهرا گفت:

   وقت بخیر .من علاوه بر فاصله بین دندان های جلو بین دندان های ۲و۳رهم فاصله دارم .با ارتودنسی هر دو فاصله رفع میشود ؟ ۲۱ ساله هستم.

   1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

    یا سلام. بله، با درمان ارتودنسی اصلاح می شود. در هنگام معاینه نوع دستگاه، طول درمان ارتودنسی، روش درمان اعم از درمانهای ارتودنسی ثابت، ارتودنسی متحرک، هزینه ارتودنسی و یا غیره به شما گفته می شود.
    می توانید با شماره تلفن مطب 22011892 جهت گرفتن وقت قبلی تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *