ارتودنسی

درمان دندان نیش نهفته با ارتودنسی

درمان دندان نیش نهفته با ارتودنسی

در میان دندان های یک انسان بالغ به طور معمول دندان های نیش به احتمال بیشتری دچار نهفتگی خواهند شد. علت های مختلفی را می توان برای نهفتگی دندان های نیش بیان نمود که از شایع ترین آن ها، عدم وجود فضای کافی برای حضورشان است و یکی از بهترین روش های درمان آن ارتودنسی می باشد.
برای اینکه بتوان درمان دندان نهفته را به بهترین نحو ممکن انجام داد اولین و اساسی ترین گام تشخیص به موقع این موضوع است که به درمان فرد کمک شایانی خواهد کرد. گاهی اوقات نیز دندان نیش شیری باید به موقع کشیده شود تا این امکان حاصل شود که دندان نیش دایم با حالتی مناسب و عمودی به سمت جایگاه اصلی خود حرکت نمایند و دچار شیب و حالتی افقی نشود.

درمان دندان نیش نهفته با ارتودنسی

دندان نیش نهفته

دندان نیش آخرین دندانی است که می روید و معمولا در سن یازده یا دوازده سالگی است که دندان های شیری به طور کامل می افتند و دندان های دائم جای آن ها قرار می گیرند. معمولا دندان نیش آخرین دندانی است که بخصوص در فک بالا قرار است بروید، و ممکن است که دندان های دیگر جا ها را گرفته باشند. مخصوصا در بیمارانی که دندان های بزرگ و فک کوچک دارند.

درمان دندان نیش نهفته با ارتودنسی
هنگامی که دندان های قبلی تمام فضا را اشغال می کنند، دندان نیش دیگر جایی برای رویش کامل ندارد، در نتیجه دندان نیش نهفته می شود و زمانی که از بیمار عکس گرفته می شود دیده خواهد شد که نیش در ناحیه زیر بینی و گاهی خیلی بالاتر و زیر چشم قرار دارد. در چنین شرایطی برای بیمار چکار می توان انجام داد؟ در این شرایط نیش نهفته را می توان در قوس مورد نظر قرار داد. با توجه به ترفند های ارتودنسی می توان فک بالا را باز و بزرگ کرد. با روش های ارتودنسی فک که باز و بزرگ شود، جا برای دندان نیش باز خواهد شد و به راحتی می توان آن را در داخل قوس قرار داد.

درمان دندان نیش نهفته با ارتودنسی

در ادامه برای بیمار سیم ارتودنسی بسته می شود. سیم به گونه ای کار گذاشته می شود که فک بالا باز شود، گسترده بشود و کم کم فضا درون ناحیه نیش ایجاد شود و سپس دندانی که در واقع زیر بینی قرار گرفته است توسط یک جراح و متخصص فک و صورت مورد بررسی قرار می گیرد. وی با کنار زدن لثه باعث می گردد که دندان قابل رویت باشد سپس متخصص دندان را آرام آرام با کش در جایگاه خود قرار می دهد. در نتیجه دندان های نهفته را نیز می توان در فک جای داد.

درمان دندان نیش نهفته با ارتودنسی

موقعیت دندان نیش نهفته

دندان هایی که موقعیت عمودی دارند بسیار راحت تر در فک جای خواهند گرفت. همینطور دندان های مایل هم، چنین شرایطی دارند. ولی دندان هایی که افقی هستند بسیار کار سختی است و درست هم نیست اینکار را انجام داد چون باعث لقی دندان های مجاور می شود و بیمار برای کشیدن این دندان ها راهنمایی خواهد شد. پس اینطور نیست که ما هر دندان نهفته ای را که دیدیم سریعا تصمیم بر کشیدن آن ها داشته باشیم. ممکن است دندان نهفته ای به صورت عمودی و شیب دار باشد و امکان جای دادن آن ها درون قوس وجود دارد.
امکان دارد در برخی از بیماران هر چهار دندان نیش نهفته باشد و برخی از بیماران تنها دو دندان نیش در فک بالا، و یا یک دندان نیش نهفته داشته باشند. امکان نهفته بودن دندان های دیگر به غیر از دندان نیش نیز وجود دارد. مثلا دندان های چهار و پنج که این موضوع در آن ها نیز صدق می شود. در واقع هنگامی که ترتیب رویش دندان ها بهم می ریزد، دندان های دیگر هم نهفته می شوند. و به طور کلی برای هر دندان نهفته هم می توان فضا باز کرد و با سیم ارتودنسی و کش ارتودنسی دندان را در فضای مناسبش قرار داد.

دکتر جمیلیان

درباره دکتر جمیلیان

دکتر جمیلیان، متخصص ارتودنسی دارای فلوشیپ تخصصی جراحی ارتودنسی و ناهنجاری های فک و صورت و استاد تمام وقت بخش ارتودنسی دانشکده دندانپزشکی دانشگاه آزاد اسلامی، دارای بورد تخصصی ایران و اروپا و عضو انجمن ارتودنتیست های ایران و آمریکا و اروپا هستند.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *