ارتودنسی

درمان دندان نیش نهفته با ارتودنسی

تصویری از فکی که دارای یک دندان نیش نهفته است

در میان دندان های یک انسان بالغ به طور معمول دندان های نیش به احتمال بیشتری دچار نهفتگی خواهند شد. علت های مختلفی را می توان برای نهفتگی دندان های نیش بیان نمود که از شایع ترین آن ها، عدم وجود فضای کافی برای حضورشان است و یکی از بهترین روش های درمان آن ارتودنسی می باشد.
برای اینکه بتوان درمان دندان نهفته را به بهترین نحو ممکن انجام داد اولین و اساسی ترین گام تشخیص به موقع این موضوع است که به درمان فرد کمک شایانی خواهد کرد. گاهی اوقات نیز دندان نیش شیری باید به موقع کشیده شود تا این امکان حاصل شود که دندان نیش دایم با حالتی مناسب و عمودی به سمت جایگاه اصلی خود حرکت نمایند و دچار شیب و حالتی افقی نشود.

درمان ارتودنسی دندان نهفته

دندان نیش نهفته

دندان نیش آخرین دندانی است که می روید و معمولا در سن یازده یا دوازده سالگی است که دندان های شیری به طور کامل می افتند و دندان های دائم جای آن ها قرار می گیرند. معمولا دندان نیش آخرین دندانی است که بخصوص در فک بالا قرار است بروید، و ممکن است که دندان های دیگر جا ها را گرفته باشند. مخصوصا در بیمارانی که دندان های بزرگ و فک کوچک دارند.

وضعیت دندان نیش نهفته در دهان بیمار
هنگامی که دندان های قبلی تمام فضا را اشغال می کنند، دندان نیش دیگر جایی برای رویش کامل ندارد، در نتیجه دندان نیش نهفته می شود و زمانی که از بیمار عکس گرفته می شود دیده خواهد شد که نیش در ناحیه زیر بینی و گاهی خیلی بالاتر و زیر چشم قرار دارد. در چنین شرایطی برای بیمار چکار می توان انجام داد؟ در این شرایط نیش نهفته را می توان در قوس مورد نظر قرار داد. با توجه به ترفند های ارتودنسی می توان فک بالا را باز و بزرگ کرد. با روش های ارتودنسی فک که باز و بزرگ شود، جا برای دندان نیش باز خواهد شد و به راحتی می توان آن را در داخل قوس قرار داد.

ارتودنسی دندان نیش نهفته چگونه است؟

در ادامه برای بیمار سیم ارتودنسی بسته می شود. سیم به گونه ای کار گذاشته می شود که فک بالا باز شود، گسترده بشود و کم کم فضا درون ناحیه نیش ایجاد شود و سپس دندانی که در واقع زیر بینی قرار گرفته است توسط یک جراح و متخصص فک و صورت مورد بررسی قرار می گیرد. وی با کنار زدن لثه باعث می گردد که دندان قابل رویت باشد سپس متخصص دندان را آرام آرام با کش در جایگاه خود قرار می دهد. در نتیجه دندان های نهفته را نیز می توان در فک جای داد.

شماتیک درمان ارتودنسی دندان نیش نهفته

موقعیت دندان نیش نهفته

دندان هایی که موقعیت عمودی دارند بسیار راحت تر در فک جای خواهند گرفت. همینطور دندان های مایل هم، چنین شرایطی دارند. ولی دندان هایی که افقی هستند بسیار کار سختی است و درست هم نیست اینکار را انجام داد چون باعث لقی دندان های مجاور می شود و بیمار برای کشیدن این دندان ها راهنمایی خواهد شد. پس اینطور نیست که ما هر دندان نهفته ای را که دیدیم سریعا تصمیم بر کشیدن آن ها داشته باشیم. ممکن است دندان نهفته ای به صورت عمودی و شیب دار باشد و امکان جای دادن آن ها درون قوس وجود دارد.
امکان دارد در برخی از بیماران هر چهار دندان نیش نهفته باشد و برخی از بیماران تنها دو دندان نیش در فک بالا، و یا یک دندان نیش نهفته داشته باشند. امکان نهفته بودن دندان های دیگر به غیر از دندان نیش نیز وجود دارد. مثلا دندان های چهار و پنج که این موضوع در آن ها نیز صدق می شود. در واقع هنگامی که ترتیب رویش دندان ها بهم می ریزد، دندان های دیگر هم نهفته می شوند. و به طور کلی برای هر دندان نهفته هم می توان فضا باز کرد و با سیم ارتودنسی و کش ارتودنسی دندان را در فضای مناسبش قرار داد.

دکتر جمیلیان

درباره دکتر جمیلیان

دکتر جمیلیان، متخصص ارتودنسی دارای فلوشیپ تخصصی جراحی ارتودنسی و ناهنجاری های فک و صورت و استاد تمام (پروفسور) بخش ارتودنسی دانشکده دندانپزشکی دانشگاه آزاد اسلامی، دارای بورد تخصصی ایران و اروپا و عضو انجمن ارتودنتیست های ایران و آمریکا و اروپا هستند.

54 دیدگاه برای “درمان دندان نیش نهفته با ارتودنسی

 1. Avatar هستی گفت:

  سلام و درود

  من 25 سال سن دارم دندان نیش نهفته دارم متخصص ارتودنسی من رو به متخصص لثه برای برداشتن لثه و استخوان ارجاع دادن سوالم اینه باید به متخصص فک مراجعه کنم یا لثه تا تاج دندون رو بیرون بیاره؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. برداشتن لثه و آزاد شدن تاج دندان نهفته می تواند توسط متخصص جراح فک و صورت یا متخصص لثه انجام گردد.

 2. Avatar شمس گفت:

  سلام وقت بخیر
  من دندان نیش نهفته دارم و باید دندونهام رو ارتودنسی کنم با توجه به اینکه امسال کنکور دارم به نظر شما به روند درس خوندن من لطمه وارد نمیکنه؟ چون دندانپزشکی که دندونهام رو معاینه کردن گفتن کار سختیه و ممکنه اذیت شی.

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. با درمان ارتودنسی می توان دندان نیش نهفته را به قوس دندانی هدایت کرد. بهتر است نزد متخصص ازتودنسی مراجعه نمایید تا پس از معاینه راهنمایی های لازم به شما داده شود.

 3. Avatar عباس رزم پوش گفت:

  سلام. من 40 سال سن دارم و دندان نیش نهفته ام به دندان 1 رسیده و به پائین حرکتش داده. می خواستم بدونم آیا تا به حال پیش اومده که با ارتودنسی دندان نیش را به جای دندا 1 هدایت کنند؟ چون دندان 1 من دیگه قابل استفاده نیست.

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. به یک ارتودنتیست مجرب مراجعه نمایید تا پس از معاینه راهنمایی های لازم به شما داده شود.

 4. Avatar دیانا گفت:

  سلام
  یه سوال داشتم ازتون آقای دکتر. با ارتودنسی متحرک دندان نهفته میاد سرجاش؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. با درمان ارتودنسی ثابت می توان دندان نهفته را به قوس دندانی هدایت کرد. به یک متخصص ارتودنسی باتجربه مراجعه نمایید.

 5. Avatar نامی گفت:

  با سلام آقای دکتر . یه سوال داشتم اینکه من یه دندان نهفته در بالا دارم یعنی دندان سوم نهفته شده . حالا رفتم پیش چند دکتر و ارتودنسی انجام دادم . حالا گفتن باید جراحی کنم حالا اگر جراحی را انجام بدهم دندانم سر جایش می آید؟؟ نظر شما چیه؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. دوست عزیز، دندان نهفته یا نهان را با درمان ارتدنسی می تواون به قوس دندانی هدایت کرد. برای اینکه در این خصوص بنده اظهار نظر کنم. باید دندان های شما معاینه شود. در صورت تمایل می توانید با شماره تلفن مطب 22011892 جهت گرفتن وقت قبلی تماس بگیرید. معاینه رایگان است.

 6. Avatar سارا گفت:

  سلام اقای دکتر من ۲۵ سالمه دو سه سالی میشه که دندون نهفته ام درامده و پایین امده و چند وقت طول میکشه کامل مثل بقیه دندانها بیاد پایین؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. در صورتی که دندان نهفته با درمان ارتودنسی خارج شده است. باید از متخصص معالج که در روند درمان شما هستند در این خصوص سوال بفرمایید.

 7. Avatar سینا شاهقلی گفت:

  سلام آقای دکتر
  من ۱۶ سال سن دارم یک دندان نهفته دارم که کاملا زیر لثه است .
  خواستم ببینم کی نیش میزنه؟
  میشه با ارتودنسی حل بشه؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. به یک متخصص ارتودنسی مراجعه نمایید. تا پس از معاینه راهنمایی های لازم به شما داده شود.

 8. Avatar صبا گفت:

  سلام من دیروز دندان نیش نهفته ام رو کشیدن و الان صورتم ورم داره فکر میکنم یکمی بیشتر از دیروز ورم داشته باشم ، آموکسی‌سیلین میخورم هر ۸ ساعت ، ورم صورتم چند روز بعد درست میشه

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. داروهایی که توسط دندانپزشک تجویز شده است استفاده نمایید. ورم صورت برطرف خواهد شد.

 9. Avatar نادر گفت:

  سلام دکتر آیا ممکنه که برای دندان نیش نهفته قبل از گذاشتن براکت فلزی از ریتینر استفاده بشه یا ریتینر فقط بعد درمان ارتودنسی استفاده میشه و قبلش امکان نداره ؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. رتینر، بعد از درمان ارتودنسی و مرتب شدن دندان ها استفاده می شود. برای اطلاعات بیشتر به این دو لینک مراجعه شود. ریتینر چیست و ریتینر ثابت یا متحرک بعد از ارتودنسی

 10. Avatar ستاره گفت:

  سلام خسته نباشید دختر من 10 سالشه و دندان نیش نهفته مایل دارد ایا سنش جوابگوی این هست که بدون کشیدن دندان نیش. بیرون بیاید ؟ یک دکتر به من گفته خود نیش نهفته رو باید بکشیم و دکتر دیگر گفته چرا دیر اقدام کردی؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. می توان با ارتودنسی دندان را به قوس دندانی هدایت کرد. البته برای جواب قطعی باید معاینه کلینیکی انجام شود. می توانید با شماره تلفن مطب 22011892 جهت گرفتن وقت قبلی تماس بگیرید.

 11. Avatar سپیده حسینی گفت:

  سلام.من۱۶سالمه و نزدیک ب ۲سال است ک چهاردندون نهفته دارم.به چند دکتر مراجعه کردم نظرشون ارتودنسی بود ولی باز میگن ۵۰٪احتمالش هست درست بشه.
  نظر شما چیه؟؟ایا برم ارتودنسی کنم یا بکشم اینارو؟؟؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید معاینه کلینیکی انجام گردد. فک و شرایط دندانی شما بررسی شود. تا تشخیص درمان مناسب را به شما داد. می توانید با شماره تلفن مطب 22011892 جهت گرفتن وقت قبلی تماس بگیرید.

 12. Avatar یاسمن عبدلی گفت:

  سلام ممنون از اطلاعاتتون دندون نیشی که در فک بالا هست و به صورتی افقی و خلاف جهت جایگاه خود دندان هست با جراحی و ارتودنسی قابل برگشت به سر جاش هست؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. در بسیاری از موارد اگر دندان نیشی در جای نامناسب، به صورت نهفته و افقی باشد با درمان ارتودنسی و کنار زدن لثه با جراحی مختصری در فک دندان را در جایگاه خودش در قوس آورد. ولی جواب قطعی برای شما موقعی است که بصورت کلینیکی دندان و فک شما معاینه شوید و رادیوگرافی بررسی گردد.

 13. Avatar محمد گفت:

  سلام آقای دکتر
  بنده دندان نیش نهفته دارم و عکس های رادیولوژی و سه بعدی فک هم گرفتم .باتوجه به اینکه شهرستان هستم و نمیتونم حضوری خدمت برسم آیا امکانش هست تصاویر را خدمتتان ارسال کنم؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید رادیوگرافی حضوری دیده شود تا عکس از زوایای مختلف مورد بررسی قرار گیرد. تا راهنمایی دقیق و درست به شما داده شود.

 14. Avatar Elahe گفت:

  سلام من ۱۵ سالمه
  من حدود ۶ ماهه ارتودنسی کردم و در کنارش نیش نهفته هم داشتم چقدر طول می‌کشه دندون نهفته بیاد سرجاش

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. شما تحت درمان متخصص معالج ارتودنسی خودتان هستید و بنده هیچگونه اطلاعاتی راجب موقعیت دندان ها و فک شما ندارم و نمیتوانم اظهار نظر کنم.

 15. Avatar محمد گفت:

  سلام دکتر
  بنده 37 سال دارم و دو دندان نیش نهفته در فک بالا دارم.البته الان جای دندانهای میشم خالی است.عکسهای سه بعدی دندانها را هم دارم.آیا می شود با ارتودنسی دندانهای نهفته را درست کرد؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید معاینه کلینیکی انجام شود. در هنگام معاینه راهنمایی های لازم داده می شود. می توانید با شماره تلفن مطب 22011892 جهت گرفتن وقت قبلی تماس بگیرید.

 16. Avatar سپیده گفت:

  ایا دندانی که نهفته است میتوان همین طور نگه داشت و ان را نکشید

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید معاینه انجام شود بستگی به شرایط دندانی دارد. مثلا آیا به ریشه دندان های دیگر صدمه می زند یا خیر و موارد دیگر. بهتر است با درمان ارتودنسی به قوس دندانی هدایت کرد.

 17. Avatar پویا گفت:

  سلام آقای دکتر.
  من 30 ساله هستم و دندان نیش بالا سمت راست دارم که کاملا زیر لثه پنهان شده است و دندان شیری من هم هنوز سرجای خودش است.
  آیا دندان نیش من قابل بازگشت به جای خودش است یا باید کشیده شود؟
  آقای دکتر سوال بعدی اینکه من در دبی هستم و آیا شما کلینیکی که جراحی و ارتودنسی را انجام بدهد میتوانید معرفی کنید؟
  با تشکر

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید معاینه کلینیکی انجام شود. متاسفانه در دبی همکاری را نمی شناسم.

 18. Avatar سحر گفت:

  با سلام و خسته نباشید جناب دکتر در زیر دندان نیش بنده ضایعه ای سفید رنگ و سفت مشاهده می شود ،روی دندان نیش از روی لثه هم برآمدگی سفید مشاهده می شود که قبلا این برآمدگی فقط در زیر ریشه قرار داشت می خواهم علت این قضیه را از خدمت شما سوال کنم آیا این یک ضایعه دندانی است یا یه کیست؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. احتمالا دندان شما عفونت کرده و از انتهای ریشه ناحیه لثه خارج شده. باید رادیوگرافی تهیه شود به یک متخصص ریشه متبحر مراجعه شود.

 19. Avatar Mahshad گفت:

  سلام دکتر، من ۱۴ سالمه و دندون نیش بالام سمت چپ نهفته است و نزدیک به دو ساله که تحت درمان ارتودنسی هستم و با دو جراحی دندون رو به سمت پایین حرکت دادن و الان با کمک کش ارتودنسی سعی دارن تا دندون رو در محل خود قرار بدن، اما مشکل اینجاست که دندون نیش با پایین اومدن خودش به دندون دو هم فشار اورده و به سمت پایین کشوندتش، به صورتی که دندون دو از رده دندونا خارج شده و داره غیر قابل کنترل میشه، چه باید کرد؟ ممکنه نیاز به کشیدن دندون پیدا کنم؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. شما تحت درمان متخصص معالج ارتودنسی خودتان هستید و بنده هیچگونه اطلاعاتی راجب موقعیت دندانها و فک شما ندارم و نمیتوانم اظهار نظر کنم. بهتر است در این خصوص با متخصص معالجتان مشورت کنید تا مشکل را حل کنند. اگر متخصص ارتودنسی شما طرح درمان خوبی را داده باشد نباید مشکلی داشته باشید.

 20. Avatar میرخانی گفت:

  سلام
  ببخشید برای کسی که فک کوچکی دارد و همینطور دندون نهفته دارد نیاز به جراحی دارد یا با ارتودنسی قابل درمان است؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. برای اینکه جواب درستی به سوال شما داده شود باید معاینه کلینیکی انجام شود. در هنگام معاینه نوع دستگاه، طول درمان، روش درمان اعم از درمانهای ثابت، متحرک، جراحی، هزینه ارتودنسی و یا غیره به شما گفته می شود. معاینه رایگان است. می توانید از مطب وقت بگیرید. تلفن 22011892

 21. Avatar احمد گفت:

  سلام دکتر من دوتا دندون نیش نهفته دارم ۱۴ سالمه . پیش دکتر که رفتم گفت پنجاه پنجاه هست ممکنه بکشمشون خیلی نگرانم اگه میشه راهنمایی کنید ، به نظرتون باید کشیده شه ؟
  میگه ممکنه فک جوش باشن

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. برای اینکه جواب درستی به سوال شما داده شود، باید معاینه کلینیکی انجام شود. می توانید با شماره تلفن مطب 22011892 جهت گرفتن وقت قبلی تماس بگیرید.

 22. Avatar امیرمحمد گفت:

  سلام دکتر من یک دندان نیش نهفته دارن اگر بخواهیم ارتودنسی کنیم همه دندان ها باید ارتوندسی شود؟؟؟؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام . باید معاینه کلینیکی انجام شود. شما می توانید با شماره تلفن مطب 22011892 جهت گرفتن وقت قبلی تماس بگیرید. تا پس از معاینه راهنماییهای لازم حضوری داده شود.

 23. Avatar Ali reza گفت:

  سلام آقای دکتر خسته نباشید دختر من ۱۷ ساله است و الان دندان نیش نهفته دارد که در سقف دهان شروع به رشد کرده است بهترین درمان چیست؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. چهت معاینه کلینیکی به مطب مراجعه شود. شما با شماره تلفن مطب 22011892 جهت گرفتن وقت قبلی تماس بگیرید. بعد از معاینه حضورا راهنمایی خواهید شد.

 24. Avatar النا گفت:

  سلام دکتر عزیز ببخشید دختر من ۶ ساله است و دندون شیریش وقتی کوچک بود شکسته فقط ریشش مونده الان تقریبا از زیر بینیش یه دندون سر زده چه چیزی رو پیشنهاد میکنید؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. می توانید با شماره تلفن مطب 22011892 جهت گرفتن وقت قبلی تماس بگیرید. تا دندان کودک شما معاینه و حضورا راهنمایی شوید.

 25. Avatar zeynab گفت:

  سلام دکترعزیز، من فک کوچک و دندان هایی کمی درشت دارم، برای همین دندون نیش فک بالای من روی دندون هام قرار داره
  میخواستم بدونم آیا امکانش هست که بتونم این دندون های نیس رو جایی جراحی کنم؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. بهترین درمان برای شما ارتودنسی است . اگر دندانهای نیش را بکشید چند سال دیگر فک در ناحیه دندان نیش کشیده شده گود و چروک می شود و باعث پیری زودرس می شود

 26. Avatar کیوان گفت:

  سلام دکتر بنده دندان نیش نهفته دارم که افقی است و سنم نیز ۳۳ سال است. آیا با ارتدونسی به مسیر اصلی خواهد رفت یا بایستی جراحی کرده و دندان را بکشم و سپس ایمپلنت انجام دهم؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. بهتر است با ارتودنسی دندان به قوس اورده شود

 27. Avatar مرتضی گفت:

  سلام ممنون از راهنماییتون خواستم بپرسم آیا واس کسایی که چن سال از نهفته شدن دندان نیش بالا در قسمت زیر بینی میگذره هم میشه با ارتودنسی در جایگاهش قرار داد یا باید کشیده بشن؟؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. بهتر است با ارتودنسی دندان در قوس قرار گیرد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *