ارتودنسی

درمان دندان نیش نهفته با ارتودنسی

درمان دندان نیش نهفته با ارتودنسی

در میان دندان های یک انسان بالغ به طور معمول دندان های نیش به احتمال بیشتری دچار نهفتگی خواهند شد. علت های مختلفی را می توان برای نهفتگی دندان های نیش بیان نمود که از شایع ترین آن ها، عدم وجود فضای کافی برای حضورشان است و یکی از بهترین روش های درمان آن ارتودنسی می باشد.
برای اینکه بتوان درمان دندان نهفته را به بهترین نحو ممکن انجام داد اولین و اساسی ترین گام تشخیص به موقع این موضوع است که به درمان فرد کمک شایانی خواهد کرد. گاهی اوقات نیز دندان نیش شیری باید به موقع کشیده شود تا این امکان حاصل شود که دندان نیش دایم با حالتی مناسب و عمودی به سمت جایگاه اصلی خود حرکت نمایند و دچار شیب و حالتی افقی نشود.

درمان ارتودنسی دندان نهفته

دندان نیش نهفته

دندان نیش آخرین دندانی است که می روید و معمولا در سن یازده یا دوازده سالگی است که دندان های شیری به طور کامل می افتند و دندان های دائم جای آن ها قرار می گیرند. معمولا دندان نیش آخرین دندانی است که بخصوص در فک بالا قرار است بروید، و ممکن است که دندان های دیگر جا ها را گرفته باشند. مخصوصا در بیمارانی که دندان های بزرگ و فک کوچک دارند.

درمان ارتودنسی دندان نهفته
هنگامی که دندان های قبلی تمام فضا را اشغال می کنند، دندان نیش دیگر جایی برای رویش کامل ندارد، در نتیجه دندان نیش نهفته می شود و زمانی که از بیمار عکس گرفته می شود دیده خواهد شد که نیش در ناحیه زیر بینی و گاهی خیلی بالاتر و زیر چشم قرار دارد. در چنین شرایطی برای بیمار چکار می توان انجام داد؟ در این شرایط نیش نهفته را می توان در قوس مورد نظر قرار داد. با توجه به ترفند های ارتودنسی می توان فک بالا را باز و بزرگ کرد. با روش های ارتودنسی فک که باز و بزرگ شود، جا برای دندان نیش باز خواهد شد و به راحتی می توان آن را در داخل قوس قرار داد.

درمان دندان نیش نهفته با ارتودنسی

در ادامه برای بیمار سیم ارتودنسی بسته می شود. سیم به گونه ای کار گذاشته می شود که فک بالا باز شود، گسترده بشود و کم کم فضا درون ناحیه نیش ایجاد شود و سپس دندانی که در واقع زیر بینی قرار گرفته است توسط یک جراح و متخصص فک و صورت مورد بررسی قرار می گیرد. وی با کنار زدن لثه باعث می گردد که دندان قابل رویت باشد سپس متخصص دندان را آرام آرام با کش در جایگاه خود قرار می دهد. در نتیجه دندان های نهفته را نیز می توان در فک جای داد.

درمان ارتودنسی دندان نهفته

موقعیت دندان نیش نهفته

دندان هایی که موقعیت عمودی دارند بسیار راحت تر در فک جای خواهند گرفت. همینطور دندان های مایل هم، چنین شرایطی دارند. ولی دندان هایی که افقی هستند بسیار کار سختی است و درست هم نیست اینکار را انجام داد چون باعث لقی دندان های مجاور می شود و بیمار برای کشیدن این دندان ها راهنمایی خواهد شد. پس اینطور نیست که ما هر دندان نهفته ای را که دیدیم سریعا تصمیم بر کشیدن آن ها داشته باشیم. ممکن است دندان نهفته ای به صورت عمودی و شیب دار باشد و امکان جای دادن آن ها درون قوس وجود دارد.
امکان دارد در برخی از بیماران هر چهار دندان نیش نهفته باشد و برخی از بیماران تنها دو دندان نیش در فک بالا، و یا یک دندان نیش نهفته داشته باشند. امکان نهفته بودن دندان های دیگر به غیر از دندان نیش نیز وجود دارد. مثلا دندان های چهار و پنج که این موضوع در آن ها نیز صدق می شود. در واقع هنگامی که ترتیب رویش دندان ها بهم می ریزد، دندان های دیگر هم نهفته می شوند. و به طور کلی برای هر دندان نهفته هم می توان فضا باز کرد و با سیم ارتودنسی و کش ارتودنسی دندان را در فضای مناسبش قرار داد.

دکتر جمیلیان

درباره دکتر جمیلیان

دکتر جمیلیان، متخصص ارتودنسی دارای فلوشیپ تخصصی جراحی ارتودنسی و ناهنجاری های فک و صورت و استاد تمام وقت بخش ارتودنسی دانشکده دندانپزشکی دانشگاه آزاد اسلامی، دارای بورد تخصصی ایران و اروپا و عضو انجمن ارتودنتیست های ایران و آمریکا و اروپا هستند.

16 دیدگاه برای “درمان دندان نیش نهفته با ارتودنسی

 1. Avatar مرتضی گفت:

  سلام ممنون از راهنماییتون خواستم بپرسم آیا واس کسایی که چن سال از نهفته شدن دندان نیش بالا در قسمت زیر بینی میگذره هم میشه با ارتودنسی در جایگاهش قرار داد یا باید کشیده بشن؟؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. بهتر است با ارتودنسی دندان در قوس قرار گیرد

 2. Avatar کیوان گفت:

  سلام دکتر بنده دندان نیش نهفته دارم که افقی است و سنم نیز ۳۳ سال است. آیا با ارتدونسی به مسیر اصلی خواهد رفت یا بایستی جراحی کرده و دندان را بکشم و سپس ایمپلنت انجام دهم؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. بهتر است با ارتودنسی دندان به قوس اورده شود

 3. Avatar zeynab گفت:

  سلام دکترعزیز، من فک کوچک و دندان هایی کمی درشت دارم، برای همین دندون نیش فک بالای من روی دندون هام قرار داره
  میخواستم بدونم آیا امکانش هست که بتونم این دندون های نیس رو جایی جراحی کنم؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. بهترین درمان برای شما ارتودنسی است . اگر دندانهای نیش را بکشید چند سال دیگر فک در ناحیه دندان نیش کشیده شده گود و چروک می شود و باعث پیری زودرس می شود

 4. Avatar النا گفت:

  سلام دکتر عزیز ببخشید دختر من ۶ ساله است و دندون شیریش وقتی کوچک بود شکسته فقط ریشش مونده الان تقریبا از زیر بینیش یه دندون سر زده چه چیزی رو پیشنهاد میکنید؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. می توانید با شماره تلفن مطب 22011892 جهت گرفتن وقت قبلی تماس بگیرید. تا دندان کودک شما معاینه و حضورا راهنمایی شوید.

 5. Avatar Ali reza گفت:

  سلام آقای دکتر خسته نباشید دختر من ۱۷ ساله است و الان دندان نیش نهفته دارد که در سقف دهان شروع به رشد کرده است بهترین درمان چیست؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. چهت معاینه کلینیکی به مطب مراجعه شود. شما با شماره تلفن مطب 22011892 جهت گرفتن وقت قبلی تماس بگیرید. بعد از معاینه حضورا راهنمایی خواهید شد.

 6. Avatar امیرمحمد گفت:

  سلام دکتر من یک دندان نیش نهفته دارن اگر بخواهیم ارتودنسی کنیم همه دندان ها باید ارتوندسی شود؟؟؟؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام . باید معاینه کلینیکی انجام شود. شما می توانید با شماره تلفن مطب 22011892 جهت گرفتن وقت قبلی تماس بگیرید. تا پس از معاینه راهنماییهای لازم حضوری داده شود.

 7. Avatar احمد گفت:

  سلام دکتر من دوتا دندون نیش نهفته دارم ۱۴ سالمه . پیش دکتر که رفتم گفت پنجاه پنجاه هست ممکنه بکشمشون خیلی نگرانم اگه میشه راهنمایی کنید ، به نظرتون باید کشیده شه ؟
  میگه ممکنه فک جوش باشن

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. برای اینکه جواب درستی به سوال شما داده شود، باید معاینه کلینیکی انجام شود. می توانید با شماره تلفن مطب 22011892 جهت گرفتن وقت قبلی تماس بگیرید.

 8. Avatar میرخانی گفت:

  سلام
  ببخشید برای کسی که فک کوچکی دارد و همینطور دندون نهفته دارد نیاز به جراحی دارد یا با ارتودنسی قابل درمان است؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. برای اینکه جواب درستی به سوال شما داده شود باید معاینه کلینیکی انجام شود. در هنگام معاینه نوع دستگاه، طول درمان، روش درمان اعم از درمانهای ثابت، متحرک، جراحی، هزینه ارتودنسی و یا غیره به شما گفته می شود. معاینه رایگان است. می توانید از مطب وقت بگیرید. تلفن 22011892

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *