اطلاعات عمومی دندانپزشکی

درمان دندان درد عصبی

دندان درد عصبی

دندان درد عصبی به وضعیتی گفته می شود که بیماری دردی مانند تیر کشیدن در دندان خود احساس می کند که ممکن است منشا آن اعصاب و روان تحت فشار بیمار، حساسیت دندان یا حتی پوسیدگی و آسیب به عصب دندان باشد. برای این که بدانید بهترین درمان دندان درد عصبی شما چیست لازم است ابتدا علت بروز درد را بدانید. یک متخصص ریشه یا دندانپزشک ماهر می تواند در این زمنیه شما را یاری نماید.

علائم دندان درد عصبی

در هنگام نوشیدن مایعات مثل قهوه داغ، مسواک زدن دندان و یا شاید حتی در هنگام لبخند زدن ممکن است دچار دندان درد عصبی شوید. درد شدید یا کوبنده ای از دندان هایتان به مدت چند ثانیه در دندان شما احساس شده و بعد از آن رفع می شود. اگر چه چند لحظه حساسیت و درد دندان معمول نشان دهنده عوارض دندانی نیست، ولی نیاز است که برای یافتن علت این امر توسط یک توسط یک دندانپزشک یا یک متخصص ریشه ویزیت شوید. در عین حال، شما می توانید به پیشگیری و درمان دندان درد عصبی خود از طریق درمان های خانگی کمک کنید.

خانمی که دندان درد عصبی دارد

دلایل دندان درد عصبی چیست؟

دردهای عصبی دندان ممکن است در اثر اتفاقی که برای دندانها یا لثه های شما می افتد ایجاد شود. آنها همچنین می توانند در اثر درد در سایر قسمتهای بدن ایجاد شوند. علل شایع دندان درد عصبی شامل موارد زیر است:

 • آسیب دهان یا فک: این موارد ممکن است از ترومای فشار ناگهانی به ناحیه صورت رخ دهد.
 • عفونت سینوس: تخلیه ناشی از عفونت سینوس ممکن است باعث دندان درد عصبی شود.
 • پوسیدگی دندان: هنگامی که باکتری ها باعث پوسیدگی دندان ها شوند، ممکن است اعصاب موجود در دندان شما باعث ایجاد درد شود.
 • کشیدن یا پر کردن: در صورت کشیدن یا پر کردن دندان، عصب داخل دندان ممکن است در معرض درد باشد.
 • آبسه دندان: عدم رسیدگی به دندان های پوسیده، امکان رسیدن عفونت به ریشه و عصب دندان و در نتیجه ایجاد آبسه دندان وجود دارد.
 • مواد غذایی یا بقایای دیگری که در دندانهای شما باقیمانده است: ماده آلی و معدنی که در دندانهای شما باقیمانده است می تواند باعث فشار بین دندان ها شود.
 • اختلالات مفصل گیجگاهی: مفصل فکی گیجگاهی ( TMJ )وظیفه جویدن و صحبت کردن را به عهده دارد و اگر دچار عارضه شود بسیار آزاردهنده و دردناک خواهد شد. می تواند روی دندان های شما نیز تأثیر بگذارد.
 • بیماری لثه: بیماری های لثه می تواند باعث دندان درد عصبی شود.
 • دندان قروچه: ساییدن دندانها در شب موقع خواب، ناشی از استرس و فشارهای عصبی  می تواند باعث درد شود.

پیشگیری از دندان درد عصبی

برای جلوگیری از دندان درد عصبی، از مصرف مواد غذایی محرک و داشتن عاداتی که ممکن است به مینای دندان شما آسیب برساند، اجتناب کنید. هنگامی که دندان هایتان را می شویید، با ملایمت از مسواک نرم استفاده کرده و همچنین مطمئن شوید که روزی یک بار از نخ دندان استفاده می کنید. اگر شما  دندان های حساسی دارید، مصرف غذاهای اسیدی و نوشیدنی های خاصی را محدود کنید، از جمله این موارد آبمیوه های درست شده از مرکبات، سودا، نوشیدنی های الکلی و ماست است که می تواند به مینای دندان شما آسیب برساند. اگر دندان قروچه می کنید و درد دندان هایتان شما را اذیت می کند، در مورد استفاده از یک محافظ دندان با دندانپزشک خود مشورت کنید.

درمان دندان درد عصبی به صورت کوتاه مدت

روش های متفاوتی وجود دارد که می توان از آن ها برای درمان دندان درد های عصبی استفاده کرد. در ادامه برخی از آن ها را مورد بررسی قرار خواهیم داد.

 • شما می توانید با استفاده از خمیر دندان بی حس کننده، درد عصب دندان خود را کاهش دهید.
 • دو بار در روز با یک مسواک نرم، مسواک بزنید و یک بار در روز نیز با یک دهانشویه حاوی فلوراید دهان و دندان خود را شستشو دهید. اگر متوجه شوید که مسواک زدن با خمیر دندان برای دندان های حساس، باعث کاهش فوری دندان درد شما نمی شود، ناامید نشوید. با توجه به گزارش موسسه ADA، معمولا برای کاهش حساسیت دندان، چندین روش کاربردی وجود دارد.
 • شما همچنین می توانید از طریق بهبود عادات و رژیم غذایی، دندان درد عصبی خود را کاهش دهید. لبنیات بدون قند، غلات، میوه ها و سبزیجات و گوشت لخم مصرف کنید.
 • یخ نجوید چون این عادت اشتباه می تواند باعث ایجاد شکستگی در دندان شما شود، و از خوردن غذاهای شیرین اجتناب کنید.
 • خوردن پنیر های عمل آوری مانند پنیرسوئیسی، پنیر پارمسان و پنیر چدار می تواند با افزایش جریان بزاق، باعث محافظت از دندان های شما در مقابل حساسیت شده و در نتیجه باعث درمان دندان درد عصبی شود.
 •  برخی بیماران در مواقعی که تحت شرایط عصبی و روانی سخت قرار می گیرند دندان درد عصبی به سراغ آنها می آید. به این گروه از بیماران توصیه می شود که تا حد امکان خود را از فشار و استرس روانی دور کنند.
 • برای درمان دندان درد عصبی در شرایط فشار و استرس توصیه می شود که تمرینات مربوط به آرام کردن عضلات و اعصاب را انجام دهید و با تنفس عمیق و منظم از میزان استرس خود بکاهید.

دختری که دندان درد عصبی دارد و دستش را روی صورت خود گذاشته است

درمان دندان درد عصبی به صورت بلند مدت

بعید است که علائم دندان درد عصبی خود به خود و به طور کامل از بین برود. برای تسکین درازمدت این عارضه، در مورد علائم ایجاد شده در شما با یک دندانپزشک مشورت کنید. یک دندانپزشک می تواند برای درمان این نوع دندان درد از روش های زیادی استفاده کند. برخی از این روش ها شامل موارد زیر می شوند:

 • برای درمان یک شکستگی دندان، دندانپزشک می تواند تاج دندان را ترمیم کند، مگر اینکه دندان شما دچار شکستگی پیچیده ای شده باشد، که در این صورت ممکن است نیاز به درمان کانال ریشه که از راه های درمان دندان درد عصبی است، داشته باشید.
 •  برای بیماران با دندان های حساس ژل فلوراید یا داروهای برطرف کننده حساسیت تجویز می شود.
 • در صورت پوسیدگی ترمیم دندان انجام می شود.
 • پوشش دندان نیز یکی از روش های درمانی است که برای برطرف کردن بسیاری از عوارض دندانی که باعث دندان درد عصبی می شوند، مناسب است.
 •  پرکردن قالبی دندان نیز یکی از روش های درمان ریشه آسیب دیده دندان است.
 • اگر لثه های شما تحلیل یافته باشد، دندانپزشک شما ممکن است پیوند لثه را پیشنهاد کند.

اجازه ندهید که درد دندان عصبی باعث خراب شدن روز شما شود. سعی کنید علائم دندان درد عصبی را در خانه کاهش دهید ولی اگر دچار درد شدید شدید، نیاز است که به یک دندانپزشک مراجعه کنید تا شما را معاینه کند. او قادر به درمان علت اصلی و کاهش شانس شما برای تجربه یک حمله دیگر خواهد بود.

درمان سریع دندان درد در شب

معمولا تحمل دندان درد در شب بسیار سخت تر از روز است. چرا که فرصت استراحت کردن را از ما گرفته و اثرات خستگی تا روز بعد نیز ادامه خواهد داشت. روش های سریع زیادی برای رفع دندان درد در شب وجود دارد که در ادامه برخی از آن ها را مورد بررسی قرار خواهیم داد.

1-داروهای ضد درد دندان

مسکن ها و داروهای ضد درد بدون نسخه اولین راه حلی است که به ذهن هر کسی می رسد. داروهایی مانند استامینوفن، مفنامیک اسید و ایبوپروفن (کسانی که دچار خونریزی یا مشکلات قلبی هستند نمی توانند از قرص ایبوبروفن استفاده کنند) از جمله داروهایی هستند که سریعا دردهای جزئی تا متوسط را برطرف می کنند.

فردی که داروی ضد درد در دستش دارد

2-کمپرس سرد

استفاده از کمپرس سرد از دیگر روش های رفع دندان درد خفیف در شب است که رگ های خونی را التیام بخشیده و درد را کاهش می دهد.

خانمی که کمپرس سرد استفاده می کند

3-بالا نگه داشتن سر

بالا نگه داشتن سر باعث می شود خون کمتری در رگ های خونی سر و صورت تجمع یافته و احساس درد تا حد زیادی التیام یابد. می توانید برای التیام دندان درد سر خود را دقایقی بالا نگه داشته یا هنگام خواب زیر سر خود را بلند قرار دهید.

خانمی که زیر سرش را بالا آورده است.

4-استفاده از ژل های بی حس کننده

پماد های دارویی و ژل های بی حس کننده از دیگر روش های سریع رفع دندان درد در شب است. داروهایی مانند لیدوکائین و بنزوکائین از جمله ژل های بی حس کننده هستند که دندان و ناحیه اطراف آن را بی حس می کنند و درد را از بین می برند. البته توجه داشته باشید که این داروها برای کودکان مناسب نیستند.

پسری در حال استفاده از ژل بی حسی

5-شستشوی دهان با دهانشویه

شستشوی دهان با دهانشویه به خصوص دهانشویه های حاوی پروکسید هیدروژن باعث کاهش التهاب و التیام درد می شود. بهتر است دهانشویه را با مقداری آب گرم رقیق کرده و چندبار دهان خود را با آن بشویید. تکرار این روش از ایجاد پلاک و بیماری های لثه نیز جلوگیری می کند.

کودکی در حال استفاده از دهانشویه

6-شستشوی دهان با محلول آب و نمک

آب نمک ماده ضد عفونی کننده و آنتی باکتریال طبیعی می باشد که نه تنها باعث تکسین درد و التهاب لثه و دندان ها شود بلکه می تواند به از بین بردن ذرات غذایی بین دندان ها و همچنین از بین بردن باکتری ها کمک کرده و از دندان ها در برابر پلاک و پوسیدگی جلوگیری کند.

پسری در حال شستشو دهان با آب نمک

ارتباط دندان درد عصبی با درمان ارتودنسی

بیماری با دندان درد عصبی به دندانپزشک مراجعه می کند. دندانپزشک بعد از معاینه و تهیه عکس از دندان ها هیچ گونه عفونت یا پوسیدگی را مشاهده نمی کند. در این مواقع سلامت مفصل فکی گیجگاهی و سلامت آناتومی فک و دندان مورد بررسی قرار می گیرد. چنانچه دندانپزشک به هرگونه ناهنجاری در فک و دندان شما مشکوک شود شما را به متخصص ارتودنسی معرفی خواهد کرد.

جالب است بدانید ناهنجاری های مفصل فکی گیجگاهی نه تنها منجر به بروز دندان دردهای عصبی می شود، بلکه می تواند منجر به بروز دردهایی در گردن، نیز بشود. با روش های نوین درمان ارتودنسی اکثر این بیماران بدون جراحی فک به سلامت کامل دهان و دندان دست می یابند.

سوالات متداول درمان دندان درد عصبی

1. از کجا بفهمیم دندان درد عصبی داریم؟

اگر به دندان درد عصبی دچار باشید حین خوردن انواع غذا و نوشیدنی ممکن است است دردی ناگهانی مانند درد تیز، مانند فرو رفتن چاقو یا سوزن حس کنند.

2. چقدر زمان می برد تا دندان درد عصبی از بین برود؟

اگر درمان عصب کشی توسط دندانپزشک اجرا شود، درد آن برای همیشه از بین می رود. با این وجود اگر از روش هایی مانند خوردن مسکن استفاده کنید، حدودا نیم ساعت بسته به شدت درد طول می کشد تا درد تسکین یابد و اثر آن تا حدود 2 ساعت طول می کشد.

3. آیا دندان درد عصبی خودش از بین می رود؟

در اغلب موارد دندان درد عصبی در ساعت مشخص و به مدت زمان مشخصی درد می گیرد و پس از آن آرام می شود. اما به طور کلی درد دندان به خودی خود از بین نمی رود و باید به آن رسیدگی شود. در غیر این صورت ممکن است شرایط آن بدتر نیز بشود.

4. چه کاری انجام دهیم تا پوسیدگی دندان به عصب نرسد؟

با معاینه دقیق توسط دندانپزشک قابل تشخیص است و درمان آن بسیار راحت تر و کم هزینه خواهد بود و احتمال آسیب دیدن عروق و اعصاب دندان کاهش می یابد.

5. چگونه از ایجاد دندان درد عصبی جلوگیری کنیم؟

مناسب ترین راه برای پیشگیری از دندان درد عصبی حفظ بهداشت دهان و دندان است. از مصرف بیش از حدخوراکیها و نوشیدنی های شیرین پرهیز کنید و در صورت مصرف حتما بعد از آن مسواک بزنید. بطور منظم شش ماه یکبار به دندانپزشک مراجعه کنید.

دکتر جمیلیان

درباره دکتر جمیلیان

دکتر جمیلیان، متخصص ارتودنسی دارای فلوشیپ تخصصی جراحی ارتودنسی و ناهنجاری های فک و صورت و استاد تمام (پروفسور) بخش ارتودنسی دانشکده دندانپزشکی دانشگاه آزاد اسلامی، دارای بورد تخصصی ایران و اروپا و عضو انجمن ارتودنتیست های ایران و آمریکا و اروپا هستند.

96 دیدگاه برای “درمان دندان درد عصبی

 1. Avatar نور گفت:

  سلام و خسته نباشین
  آقای دکتر من سه هفته پیش به مرکزی مراجع کردم و اون دکتر سه تا دندون فک بالا از اخر رو برام پر کردن ، ولی توی این سه هفته در طول روز حدوده دو بار همون محل درد خیلی عجیبی دارم طوری که تا مغز سرم میره ، ولی منشا درد معلوم نیس از کدوم دندونمه ، یعنی هر سه تاش با همه ، و توی عکس مجددی که گرفتم و پیش دکتر دیگری بردم ، هیچ چیزی که نشون بده نیاز به عصب کشی هست وجود نداره ، و فقط گویا سه تا عصب ها ملتهب شده ، من الان باید چیکار کنم ؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. دو الی سه روز بعد از عصب کشی دندان، درد دندان طبیعی است ولی بیشتر خیر. باید با معاینه و بررسی رادیوگرافی دندان علت درد تشخیص داده شود.

 2. Avatar مجتبی گفت:

  سلام اقای دکتر
  دندان من درد عصب داره و هر درمان خانگی رو که بگین امتحان کردم
  تمام قرص ها رو خوردم
  لطفا اگه بتونید ی راهی به ما نشون بدید ممنون میشم
  دندان پزشکی هم رفتم گفت چون دندان سالم هست نمیکشیم

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. باید توسط دندانپزشک دندان شما معاینه شود. درد ناشی از پوسیدگی دندان است.

 3. Avatar رامیار گفت:

  سلام. من گاهی دندان درد عصبی دارم چیکار کنم؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. به دندانپزشک جهت معاینه دندان ها مراجعه نمایید. اگر مشکلی باشد پس از معاینه ایشان راهنمایی های لازم را به شما داده می شود.

 4. Avatar محمدیوسفی گفت:

  سلام علیکم آقای دکتر وقت بخیر
  من دندانم را پر کرده بودم.اما پرکردگیش ازش خارج شد و دندانم سرخوردن شام با یک لقمه یک دفعه شکست.حالا سه روزه از استامینوفن تا ژلوفن.ژل میخک.اسپری بی حسی هرچه استفاده میکنم فایده ندارد و دردش کمی فروکش میکنه وباز دوباره از اول دردمیگیره.دردش خیلی شدیده که سرمو میگیرم.چه پیشنهادی دارید؟
  ممنونم

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. به متخصص ریشه مراجعه نمایید. دندان شما باید عصب کشی و درمان ریشه شود.

 5. Avatar محمد گفت:

  ممنون آقای دکتر امروز رفتم عکس گرفت گفت ریشه داخلش نیست.گفت لثه رو استخون جوش نخورده ممکنه یک ماه هم درد داشته باشه مرتب مسواک بزن و آب نمک قرقره کن تا جوش بخوره گفت پانسمانم کنم ۴ ساعت آرومه باز.. الان ۱۱ روز شده، به نظرتون تشخیص همینه؟ چجوری میتونم آرومش کنم؟
  بازم ممنون از راهنماییتون

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. باید معاینه انجام شود تا تشخیص درمان مناسب داده شود. اگر درد ادامه دارد توصیه می شود به متخصص جراح فک و صورت مراجعه نمایید.

 6. Avatar محمد گفت:

  با سلام آقای دکتر
  من ۱۰ روز هست که دوتا دندون وسط بالا رو با هم کشیدم . دکتر توی عفونت کشید و ریشه هر کدومم نزدیک به دوبند انگشت. اون دومی ک کشید به سختی کشید دگزا برام نوشت و بخیه شد. اما الان با گذشت ۱۰ روز هنوز درد میکنه گاهی شدیدتر .باید چیکار کنم؟ ممنون

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. باید قبل از کشیدن دندان یک دوره آنتی بیوتیک مثل آموکسی سیلین میل می کردید. سپس دندان کشیده شود. به دندانپزشک معالج مراجعه نمایید ممکن است از ریشه دندان در هنگام کشیدن دندان درفک باقیمانده که باعث درد شده است.

 7. Avatar مریم گفت:

  باسلام آقای دکتر من دندونم رو کشیدم یک هفته هست خیلی درد داره ودردش به سر و صوتم‌زده چه کار کنم

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. اگر درد بعد از کشیدن دندان هنوز ادامه دارد. ممکن است درد بخاطر باقی ماندن ریشه در هنگام کشیدن در فک باشد. توصیه می شود به دندانپزشک معالج خود مراجعه نمایید. باید محل دندان کشیده شده معاینه گردد.

 8. Avatar سحر گفت:

  باسلام من دندانمو عصب کشی کردم ولی هنوز درد میکرد دوباره عصب کشی انجام دادم و هنوزم درد داره متخصص ریشه هم رفتم ولی مبگه عصب کشی مشکل نداره لطفا راهنمایی کنید

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام، درد دندان بلافاصله بعد از عصب کشی دندان و درمان ریشه طبیعی است. اما اگر بعد از مدتی از زمان عصب کشی شما گذشته، باید علت بررسی شود.

 9. Avatar مینا گفت:

  سلام آقای دکتر گرامی, وقتتون بخیر.
  چندین سال پیش برای اولین بار که دندانپزشکم دندانهایم را جرم گیری کردن, و چند روزی تمام دندانهای جلویی پایین درد میکرد, دردی که حس میکنم عصبی هست, بعد ازون هر بار که دندانهام جرم گیری بشه این درد برای چند روز برمیگرده, پنج روز پیش یکی از دندانهایم را کشیدم ولی سه چهار روزی میشه که دندانهای جلویی پایین و بالا همزمان به طور پیوسته و بدون وقفه درد میکنند. درد عصبی که با مسکن هم آروم نمیشه! من ساکن خارج از ایران هستم و نمیدونم واقعا چجور باید این درد رو برای دکتر توصیف کنم و چه کنم؟!
  لطف میکنید راهنماییم کنید
  سپاسگزارم

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. طبیعتا بعد از جرم گیری دندان، دندان ها حساس می شوند. سعی کنید علائم دندان درد عصبی را در خانه کاهش دهید ولی اگر دچار درد شدید بودید، حتما در اولین فرصت به یک دندانپزشک مراجعه کنید تا دندان شما را معاینه کند.

 10. Avatar شیرین گفت:

  سلام دکتر خسته نباشید،من یکی دندان هایم درد میکرد که نیاز به عصب کشی داشت؛پیش پزشک مراجعه کردم خود پزشکم متوجه شد اما به جای اینکه دندان من رو عصب کشی کنه ،ترمیم کرد؛بعد که ازشون پرسیدم گفتن که دندان نزدیک به عصب بود ما دارو گذاشتیم پُر کردیم ؛ولی همچنان دندان من درد میکنه!!میخواستم بدونم اصلا همچین درمانی داریم برای دندونی که به عصب رسیده؟اینکه با دارو دندان رو درمان کنن بجای عصب کشی؟!
  لطفا پاسخ دهید متشکر از توجهتون🙏🏻

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید دندان عصب کشی شود. به یک متخصص ریشه باتجربه و خوب مراجعه نمایید.

 11. Avatar ژیلا گفت:

  سلام دکتر من دندون جلوم دومی به شدت درد میکنه چه کار کنم که بی حس بشه روش های بالا هیچ اثری نداشت

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. دندان شما پوسیدگی و عفونت دارد. به دندانپزشک جهت تشخیص درمان مناسب مراجعه نمایید.

 12. Avatar نرگس گفت:

  سلام
  من چند تا از دندان های بالا چند روزه که درد شدید داره و خرابی هم نداره وقتی چیزی میخورم بد تر میشه علت چیه؟؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید دندان شما معاینه شود تا تشخیص درمان مناسب انجام گیرد.

 13. Avatar هادی خجسته گفت:

  درود بر شما جناب دکتر
  مدتیهاست که با خوردن چیزهای سرد دندون های من در میگرفت تا اینکه 2 روز پیش وسط شب بلند شدم و طالبی سرد از یخچال درآوردم و خوردم، متاسفانه بعد از دردی که مطابق معمول همان لحضه گرفت الان این درد شبها به شدت اذیتم میکنه و فک بالا و پایین سمت چپ من را درگیر کرده، لطفاً راهنمایی کنین علت از چیست و راه درمان آن چیست ؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. دندان شما پوسیدگی دارد و به عصب رسیده به متخصص ریشه مراجعه نمایید. باید معاینه سپس رادیوگرافی تهیه گردد، تا اقدامات بعدی صورت گیرد.

 14. Avatar زهرا بیک محمدی هزاره گفت:

  .سلام ببخشید دندان من به عصب رسیده و به دندان پزشکی مراجع کردم پُر کرد ولی عصب کشی نکرده

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. تشخیص دندانپزشک شما به این صورت بوده است. باید از دندان رادیوگرافی تهیه شود تا ریشه دندان بررسی شود. به متخصص ریشه با تجربه مراجعه کنید تا تشخیص درمان مناسب داده شود.

 15. Avatar هادی گفت:

  سلام یک هفته است که دندان درد دارم به صورت عصبی وعفونت میکنه هرقرصی مصرف کردم دردم کم نشد چیکارکنم

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. به یک دندانپزشک مراجعه کنید تا دندان شما را معاینه کند. دندانپزشک می تواند علت اصلی درد را پیدا و تشخیص درمان مناسب را دهد.

 16. Avatar ذوانشناس گفت:

  سلام و خسته نباشید
  من دو تا دندون های نیش ام تیر می‌کشه …
  از اعصاب دندان هست آیا؟ با شاید آب سرد یا آب گرم
  دو سه روزه این جوری شده
  چیکار کنم دکتر ؟

  1. Avatar دکتر جمیلیان گفت:

   سلام احتمالا به درمان ریشه نیاز دارید. اگر ریشه سالم باشد این علائم می تواند نشانه حساسیت دندانی نیز باشد. در هر صورت باید معاینه شوید تا بتوان نظر قطعی را اعلام کرد.

 17. Avatar رضا عاملی گفت:

  سلام آقای دکتر خسته نباشید.بنده دندونم آب میخورم چای میخورم. ویا هوایی وارد دهنم میشه یه دفعه همه دندون هام مثل اینکه بی حس و یا کمی درد میکنند.دندون خالی هم ندارم.بنظر جنابعالی علت چیست؟تشکر

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید دندان های شما توسط دندانپزشک معاینه شود تا تشخیص درمان مناسب داده شود.

 18. Avatar کمال گفت:

  سلام چند مدت هست که دندانم درد میکند که دردش به فک صورت و زیر گوشم میرسه خیلی شدید درد میگیره با انواع قرص و …اروم نمیگیره

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید معاینه کلینیکی از دندان شما انجام گیرد تا تشخیص درمان مناسب داده شود.

 19. Avatar مهری گفت:

  سلام بهترین کپسول چرک خشک کن برای عفونت وچرک دندان کدومه؟؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید معاینه کلینیکی انجام شود. در هنگام معاینه تجویز دارو لازم داده می شود. اطلاعات بیشتر مراجعه به این لینک ها آموکسی کلاو برای عفونت دندان

 20. Avatar سمیرا رحیمی گفت:

  سلام من دندونم یبار پر کردم موادش افتاده خالی شد دوباره پر کردم ایندفعه بدون عصب کشی خیلی درد میکنه تمام مسکن هارد مصرف کردم اصلا خوب نمیشه دردش آیا پوسیده دندونم رادیوگرافی کنم

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. به متخصص ریشه با تجربه مراجعه شود باید معاینه گردد و رادیوگرافی دندان بررسی شود تا تشخیص درمان مناسب داده شود.

 21. Avatar شهناز گفت:

  سلام وقت شما بخیر.دندان های ردیف بالا سمت راست،آسیابی اول و دوم ۸ سال پیش عصب کشی شده والان دو روز میشه که درد شدیدی داره.وقتی دراز کشیدم و نشستم همچنان درد داره ولی به محض اینکه می ایستم دردش آروم میشه.دردش خیلی زجرآوره.با هیچ دارویی هم آروم نمیشه نه گیاهی نه مسکن و غیره.کل زندگی از مسواک و نخ دندان قافل نمیشدم ولی دندان هام خیلی پوسیده میشه و خیلی هاش پر شده.سپاسگزارم میشم اگه راهنمایی بفرمایید.

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید معاینه و رادیوگرافی از محل دندان تهیه شود. باید دندان شما عصب کشی شود. این درد ناشی از عفونت دندان است.

   1. Avatar مریم گفت:

    سلام
    من نزدیک به شش روزه که دندون درد شدید گرفتم و هرکاری میکنم خوب نمیشه دوتا دوتا قرص ژلوفن میخورم باز هم هیچی نمیشه لطفا یه راهکار بهم بدین که این درد خیلی عذاب اوره😔

    1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

     با سلام. باید دندان های شما توسط دندانپزشک معاینه شود تا تشخیص درمان مناسب داده شود.

 22. Avatar سحر گفت:

  سلام اقای دکتر من حتی گاهی اوقات مسواک میزنم هم دچار دندان درد عصبی میشم؟درمان خانگی داره؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. از مصرف غذاهایی که به مینا دندان آسیب می رساند (غذاهای اسیدی، نوشیدنی های خاص) اجتناب کنید. از مسواک نرم استفاده کنید. به دندانپزشک مراجعه کنید تا برای شما محافظ دندان تهیه شود.

 23. Avatar شكيب گفت:

  با سلام و عرض خسته نباشيد
  ببخشيد من يكى از دندون هام رو تقريبا سه ماه پيش پر كردم از تقريبا يك و ماه و نيم بعد از پر كردنش يك بار قاشق به طور اتفاقى خيلى اروم با اون دندونم تماس پيدا كرد و يك درد شديد به مدت چند ثانيه ايجاد شد براى غذا اين طور نيست فقط وقتى جسم فلزى بهش ميخوره اينطورى ميشم ممنون ميشم لطف كنيد راهنمايى كنيد سپاس 🙏🌹

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید معاینه کلینیکی انجام شود. در هنگام معاینه راهنمایی های لازم داده می شود.

 24. Avatar Mahmod... گفت:

  سلام
  عصب دندانم داره ازارم میده!اسپری یا هر چیز دیگه ای امتحان کردم جواب نداده

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید به متخصص ریشه مراجعه کنید.باید معاینه کلینیکی انجام شود.

 25. Avatar Elnaz گفت:

  سلام من دندون آخریم از شب درد گرفته تا امروز صبح بهش زبون میزنم دردش به دندونای جلویی میاد بعد من شبش مسواک زدم دردش خوب شه اما خوب نشده الان دندون آخریم هی احساس میکنم وسطش میسوزه ودردش جلوی دندونام میزنه

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. به دندانپزشک مراجعه کنید تا معاینه انجام شود.

 26. Avatar امیر گفت:

  باسلام.تقریبا۹ ماه پیش آمالگام دندانم که سالها پیش سطحی پرشده بودبه اندازه ی یک ریگ ، افتاد، فقط زمانی که با آن سمت دندانهاشیرینی وشکولات میخورم شدیدادردمیگیره که مجبور میشم سریع شستوشو بدم ودرشرایط دیگه هیچ دردی نداره.میخواستم بدونم اگه پنج شش ماه دیگه صبرکنم خالی شدگیشوپرنکنم تااوضاع کرونابهتربشه دندونم خراب نمیشه ؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. درد نشانه، پوسیدگی و عفونت است. باید اقدام به درمان کنید. وگرنه عفونت بیشتر می شود. در نتیجه هزینه درمان هم برای شما بالاتر می رود.

 27. Avatar Faremeh گفت:

  سلام
  من گاهی دندان درد عصبی دارم چیکار کنم؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. اگر درد کمه و بندرت پیش می آید می توانید از مسکن استفاده کنید.

 28. سلام آقای دکتر من چند روز پیش آب بسیار یخ زده خوردم دندود سمت چپ آخر از پاید سالمه ولی یکم تیر کشید موقه مصرف آب یخ ولی الان بعد چند روز به شدت داره زیر دندونم درد میکنه که امونم بریده لطفا بفرماید چکار کنم خیلی درد داره مرسی

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. دندان شما پوسیدگی دارد و احتیاج به عصب کشی . باید معاینه شود.

 29. Avatar احمد حیدربیکی گفت:

  سلام من یکسال است که دندان های سمت چپ درد مبهمی داره با عصب کشی یکی از دندونام برطرف نشد موقع جویدن غذا فقط درد احساس میکنم باید چه کنم ؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. پوسیدگی دندانم است باید معاینه و رادیوگرافی دیده شود تا بتوان علت را تشخیص داد.

 30. Avatar علی علمی گفت:

  سلام. آقای دکتر من فکم درد میکنه . بعضی اوقات دندان دردهای عصبی می گیرم کجا و به چه متخصص مراجعه کنم؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. بعلت داشتن درد فک . شما به متخصص فک و دندان مراجعه کنید. بعضی وقت ها ناهنجاری های مفصل فکی گیجگاهی باعث دندان دردهای عصبی می شود.

 31. Avatar دریا سلیقه گفت:

  سلام آقای دکتر دندان نیش پایین سمت چپم بدونه هیچ مشکلی از ریشه درد عجیبی داره نمیتونم بگم درد یعنی حس فشار دارم یا میتونم بگم داخل دندانم نبز میزند حیلی حس بدی دارم از فلوراید مسواک و پرسیکا و ژلوفن استفاده کردم تاثیری نداشت دلم میخواد دندونمو بکنم از جاش تروخدا بگین چیکار کنم دارم دیوونه میشم

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام . به متخصص ریشه مراجعه شود و عصب کشی دندان لازم است.

 32. Avatar امیر گفت:

  با سلام. ببخشید آقای دکتر، مادر من مدتی است که دندان خود را کشید است ولی هر از چند گاهی دچار دردهای وحشتناک عصبی از ناحیه فک می شود. چندین بار عکس گرفته شده و مشکل خاصی دیده نشده.‌در ابتدا گفتند شاید شکستگی دندان باشد و بقایای آن باشد، ولی در عکس ها هم چیزی مشخص نشد. اگر راهنمایی بفرمایید، ممنون میشوم

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید راددیوگرافی بررسی و معاینه کلینیکی انجام شود تا بتوان اظهار نظر کرد.

 33. Avatar فرناز گفت:

  سلام علیکم آقای دکتر
  من دندان درد عصبی دارم ، خیلی اذیتم نمیکنه فقط گاهی ممکنه موقع خوردن چیزی به دندونم درد لحظه ای داشته باشه و خوب شه (اعم از غذا و نوشیدنی ) ، شب هام اصلا درد ندارم موقع خوابیدن. ظاهر دندونمم چیز خاصی رو نشون نمیده که بخوام بگم خراب شده ، فقط یه جرم یک میلی متری رسوب مانند کنار دندونم هست که بهش دست زدنی همون درد میاد سراغم ، لثم خیلی کم حس میکنم التهاب داره.
  نظر شما چیه؟
  وضع شهر ما خوب نیست نمیتونم برم دندونپزشکی.

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. مواردی که ذکر کردید. از علایم بیماری لثه می باشد . به یک متخصص لثه مراجعه کنید. مراجعه به این لینک هابیماری های لثه و 6 خطر بروز بیماری های لثه

 34. Avatar سونیا گفت:

  سلام اقای دکتر
  وقت بخیر
  حدود سه هفته پیش دندان ۷ فک بالا سمت چپ رو عصب کشی کردم و با امالگام پر کردم‌ الان درد این دندون امونم رو بریده. نمیدونم چون امالگام زدم به گرما و سرما حساسه این ماده که درد میکنه. اصلا هلاک شدم. علت و راهکار چیه اقای دکتر؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. عصب کشی دندان شما کامل و درست انجام نشده است. دندانی که کامل و درست عصب کشی شود دیگر نباید درد داشته باشد.

 35. Avatar سیما همراهی گفت:

  سلام اقای دکتر وقت بخیر من دندان درد عصبی دارم میتونه از مفصل گیجگاهی باشد؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. ناهنجاری های مفصل فکی گیجگاهی نه تنها منجر به بروز دندان دردهای عصبی می شود بلکه کمر درد و گردن و درد ستون فقرات هم می شود.

 36. Avatar مانا گفت:

  لطفا آقای دکتر بفرمایید برای دندان درد عصبی باید چیکار کرد؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. برای دندان درد عصبی، از مصرف مواد غذایی که به مینای دندان شما آسیب برساند، پرهیز کنید. از مسواک نرم استفاده کرده و همچنین مطمئن شوید که روزی یک بار از نخ دندان استفاده می کنید.

 37. Avatar حسن گفت:

  سلام و خسته نباشید
  من مادرم چند روزیه دندونش به شدت عفونت کرده و دکتر بهش کلی مسکن و چرک خشک کن داده و گفته تا عفونتش خوب نشه نمیشه کاریش کرد، بعد الان با وجود اینکه مسکن میخوره دندونش شبا درد میگیره شدید و لپش هم ورم کرده خواستم بدونم باید چکار کنه؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید معاینه کلینیکی انجام شود . بدون معاینه نمیتوان اظهار نظر کرد.

 38. Avatar نیما گفت:

  سلام، خسته نباشید، من دندان نیشم رو یکم فشار میدم درد خیلی شدیدی میگیره، دوتا دندونپزشکی هم رفتم معاینه کردن و عکس گرفتن گفتن سالمه، میخواستم بدونم چیکار باید بکنم

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. برای اینکه جواب درستی به سوال شما داده شود باید معاینه کلینیکی انجام شود. رادیوگرافی دندان بررسی شود.

 39. Avatar فاطمه دهنوی گفت:

  سلام
  ۱۰روز است همسرم بشدت دندان درد دارد ۴روز پیش عصب کشی کرده ولی درد آنقدر شدیده که باوجود مصرف اموکسی سیلین و ژلوفن ۴ساعتی شبها تاصبح راه می رود و ناله میکند دکترهم متعجب است.چه راهی پیشنهاد میکنید؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. دندانی که درست و کامل عصب کشی شده باشد نباید درد داشته باشد . برای معاینه کلینیکی مجدد به دندانپزشک معالج خود مراجعه کند.

 40. Avatar پوریا گفت:

  سلام دندونم رو عصب کشی کردم در زمان عصب کشی درد بسیار زیادی داشتم که با هیچ قرصی خوب نمی شد حتی دکتر دو بار دگزامتازون تجویز کرد برام که خوب شد و قطع شد الان دوباره 2 روزه که تمام فک بالا و پایینم درد می کنه و دکتر هم می گه هیچ مشکلی نداری چه باید بکنم به نظر شما؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. برای اینکه جواب درستی به سوال شما داده شود باید معاینه کلینیکی انجام شود.

 41. Avatar علیرضا گفت:

  سلام من دندون شماره ۵خیلی اذیت میکردچندسال دست که به صورتم میزنم یهوتیرمیکشه تاتوی سرم . چندوقت قبل عصب کشی کردم واموکسی سیلین ومترونیدازول هم مصرف کردم . روزی سه بارآب نمک غرغره میکنم ولی هنوز که هنوزه خوب نشده. دکترم عکس گرفت گفت چیزی نیست..به نظرتون چکارکنم؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. برای اینکه جواب درستی به سوال شما داده شود باید معاینه کلینیکی انجام شود. رادیوگرافی تهیه شود تا علت درد را بتوان تشخیص داد.

 42. Avatar ساغر گفت:

  سلام حدودا ۱۰ سال پیش دندون عقل و دندان کناریش و کشیدم .تقریبا یک هفته است جای این دندانهای کشیده درد میکند بیشتر هم زمان خواب و یا موقع دراز کشیدن.
  دندان پوسیده و یا درد گوش هم ندارم.لطفا بنده را راهنمایی کنید.ممنون

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید معاینه کلینیکی انجام شود و اگر لازم باشد رادیوگرافی تهیه شود .ممکن است از ریشه دندان باقی مانده باشد.

 43. Avatar هنگامه گفت:

  دندون ۴ و ۵ و ۶ بالا سمت چپ پوسیدگی داشت که ۵ و ۶ عصب کشی و با آمالگام پر شد و دندون ۴ فقط پر شده ولی درد ضربان دار بدی داره با آمالگام پر شده ولی خیلی درد داره بخصوص شبا آیا نیاز به عصب کشی هست؟ چون موقع عصب کشی اذیت شدم اگر این دندان نیاز به عصب کشی داره میتونم بکشم؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام بهتر است دندان را حفظ کنید . بله، باید عصب کشی لازم است.

 44. Avatar سرابندی گفت:

  دندونم و سه روز پیش کشیدم دندون‌ کناریش حس میکنم ی کم لق شده دستم بهش میخوره تا سرم و گوشم و حتی گلوم درد میگیره اصلا انگار ن انگار دندونم و کشیدم دردش همچنان هست .

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. به دندانپزشک معالجتون مراجعه کنید. تا مجدد معاینه انجام شود.

 45. Avatar ... گفت:

  سلام خسته نباشید.دندونم درد میکنه باید عصب کشی بشه داخلش خالیه دردش خیلی شدیده بخاطر کرونا نمیتونم دندون پزشکی برم قرص فومون بامترونیدازول بااموکسی سیلین هم مصرف میکنم ولی خیلی درد داره چیکارکنم؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. مصرف مسکن و آنتی بیوتیک درمان نیست فقط درد و عفونت درمان بطور موقت قطع می شود. باید برای درمان قطعی به دندانپزشک مراجعه شود تا عصب کشی و دندان پر شود.

  2. Avatar زهرا گفت:

   سلام. برای دندان درد عصبی کوتاه مدت باید چیکار کرد؟

   1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

    با سلام. می توانید از خمیر دندان بی حس کننده، استفاده نمایید. روزی دو بار در روز با یک مسواک نرم، مسواک بزنید و یک مرتبه با دهانشویه فلوراید دهان و دندان خود را شستشو دهید.

    1. Avatar فاطمه گفت:

     سلام آقای دکتر وقت بخیر
     من یک ماه قبل بیلیچینگ انجام دادم البته دو دندان جلو دوسال قبل کامپوزیت زیبایی انجام شد برای تناسب رنگ بین کامپوزیت ها و باقی دندان ها مجبور به انجام بیلیچینگ شدم بعد از ۵ شب استفاده دندان یک سمت چپ شروع به درد ضربانی کرد که به دکتر مراجعه کردم بعد از گرفتن عکس تک دندان گفتن مشکلی نداره شاید ملتهب شده دوروز مسکن مصرف کردم و یک هفته خمیردندان ضد حساسیت درد کاملا متوقف شد اما الآن مجدد بعد گذشت حدود ده روز درد بصورت ضربانی شروع شده یعنی فقط انگار شبیه نبض ضربان داره اطراف لثه و دندانم اما درد شدیدی نداره به سرما و گرما حساس نیست اما وقتی با انگشتم بهش فشار وارد میکنم انگار ضربان تندتر میشه مجدد آروم میشه این درد و ضربان وقتی فشار عصبی و استرس بهم وارد میشه شروع میشه به دو دکتر دیگه مراجعه کردم برای معاینه اونها هم گفتن ریشه مشکلی نداره اما چون دندان جلو هست و زیباییش مهمه نگران هستم ممنون میشم راهنمایی کنید که این درد به چه علت هست و برای سلامت دندان خطرناکه و راه درمان چیه؟ پیشاپیش برای وقتی که میزارین سپاسگذارم

     1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

      با سلام. دندانی که با کامپوزیت یا با ماده همرنگ دندان پر می شود. این پرکردگی بعلت اینکه تطابق کاملی بین دندان و ماده پرکردگی وجود ندارد یک فاصله میکوسکوپی ریزی وجود دارد. و وقتی بلیچینگ انجام می شود، ممکنه اسید بلیچینگ عصب دندان را تحریک کند و شما بعد از چند روز احساس درد یا درد بصورت ضربانی خواهید داشت. اگر این ادامه پیدا کرد باید دندان عصب کشی شود. وگرنه با فلوراید تراپی درمان خواهد شد. راهنمایی های لازم پس از معاینه دندان انجام می گیرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *