ناهنجاری های فک

درمان تنگی فک بالا

درمان تنگی فک بالا

زمانی که بیمار تنفس طبیعی ندارد و به جای تنفس با بینی با دهان نفس می کشد منجر به بروز فشار در فکین شده و فک بالا به مرور زمان بر اثر این فشار منفی که در بینی ایجاد شده تنگ و کوچک می شود. گاهی نیز بیمار انگشت می مکد و این مکیدن به گونه ها فشار وارد می کند و باز هم منجر به کوچک شدن و تنگ شدن فک بالا می شود. این در حالی است که این عادات غلط و
از ناهنجاری های دیگر که منجر به بروز این عادات غلط و تنفس دهانی می شود می توان این موارد را نام برد:
• بروز آلرژی های مزمن که دائما راه تنفس بیمار را از بینی بسته است
• وجود پلیپ بینی
• لوزه های بزرگ و مزاحم

درمان ارتودنسی تنگی فک بالا

عوارض تنگی فک بالا

اولین عارضه ای که این وضعیت ایجاد می کند شلوغی دندان ها است. در تصویر زیر در وضعیت قبل از درمان تنگی فک بالا مشاهده می کنید که بر خلاف حالت طبیعی دندان های بالا دندان های پایین را نپوشانده اند به خصوص در ناحیه دندان های عقب و همینطور در دندان های جلو این حالت پوشانندگی مشاهده نمی شود. این ناهنجاری به دلیل کوچک بودن فک بالا و حالت گنبدی شکلی که فک بالا به خود گرفته است می باشد. فک گنبدی یعنی کامی عمیق و فک بالای عمیق داشتن است. این اشخاص زمانی که زبانشان را به سقف دهان خود می زنند متوجه این عمق زیاد فک می شوند. این ناهنجاری در هنگام صحبت کردن شکل زشتی به صورت بیمار می دهد. از طرفی دیگر وقتی دندان ها تماس مناسب و استانداردی با هم ندارند آسیاب و جویدن غذای مصرفی نیز ناقص می ماند و منجر به بروز اختلالات گوارشی می شود. از سوی دیگر در وضعیت نامناسب زبان بیمار نیز در بین این فواصل قرار می گیرد و مشکل را روز به روز حادتر و دوچندان می کند.
این تنگی فک بالا در تکلم نیز تاثیرگذار است و در گفتار کلماتی که زبان باید به دندان های بالا یا کام برخورد کند اختلال ایجاد می کند
همچنین این تنگی منجر به تنگ شدن حفرات بینی نیز می شود و بدشکل شدن بینی و اختلال در تنفس از راه بینی را منجر می شود.

از چه زمانی تنگی فک بالا عارض می شود

ممکن است این ناهنجاری در شیرخوارگی و زمانی که کودک شروع به مکیدن انگشت می کند شروع به پیدایش کند و شاید زمانی که کودک 8 یا 9 ساله است و مشکلات تنفسی و آلرژی به سراغ او می آید و به دنبال این مشکلات تنفسی مزمن شده تنگی فک بالا نیز طی طولانی مدت عارض می شود.

درمان تنگی فک بالا

مداخله ای که برای درمان این وضعیت پیشنهاد می شود این است که ابتدا علت بروز تنگی فک بالا را برطرف کنید یعنی اگر مشکل با مکیدن انگشت و یا تنفس غیرطبیعی ایجاد شده این موارد را حل کنید. در این حین ارتودنتیست با گذاشتن دستگاهی داخل دهانی در ناحیه کام و فک بالا به استخوان های طرفین فک بالا فشار آورده و این استخوان ها را از هم دور کرده و فک بالا را باز می کند. همانطور که در تصویر می بینید دندان ها نیز شیب به سمت خارج دارند و این مورد نیز باید با ارتودنسی اصلاح شود
پیشنهاد می شود در حین ارتودنسی فک بالا و دندان ها بیمار به یک متخصص گوش حلق و بینی نیز مراجعه کند و اگر مشکل مربوط به تنفس غیر طبیعی است از طریق این متخصص اقدامات درمانی و توصیه های لازم انجام شود.

تنگی فک بالا
گاها بروز این مشکل ژنتیکی و مادرزادی است. زمانی که تنگی فک بالا از همان بدو تولد با نوزاد همراه است بهترین زمان برای شروع درمان این گروه از زمان رویش دندان های شیری و دائم است. که می توان گفت به طور نرمال در سن 6 یا 7 سالگی می باشد.
وقتی فک بالا را با دستگاه باز کردیم دندان ها در قوس بزرگتری چیده می شوند. بنابراین فضای بیشتری برای چیدمان دندان ها وجود خواهد داشت.
توصیه می شود درمان ارتودنسی و مراجعه به متخصص گوش و حلق و بینی تواما و همراه با هم انجام شود. اگر این اتفاق نیافتد تا زمانی که سیم ارتودنسی هست دندان ها مرتب است اما به محض این که سیم ها برداشته می شود دوباره دندان ها تمایل پیدا می کنند به حالت قبلی این بدان علت است که عامل اصلی بروز ناهنجاری که همان تنفس غیر طبیعی است درمان نشده و دوباره همان مشکل را با برداشتن سیم های ارتودنسی ایجاد می کند.
در مرحله آخر در برخی بیماران متوجه می شویم که بیمار زبان بزرگی دارد و یا در موقعیت قدامی قرار دارد و منجر به بزرگ جلوه داده شدن زبان می شود. بیمارانی که زبان بزرگ دارند زمانی که زبانشان را بیرون می آورند زبان به پایین چانه یا بینی می رسد. در این مقطع بیمار به جراح فک و صورت معرفی می شود. زبان از قسمت میانی و مرکز جراحی می شود تا به حس چشایی نیز صدمه وارد نشود. این جراحی بعد از اتمام درمان ارتودنسی پیشنهاد می شود.

دکتر جمیلیان

درباره دکتر جمیلیان

دکتر جمیلیان، متخصص ارتودنسی دارای فلوشیپ تخصصی جراحی ارتودنسی و ناهنجاری های فک و صورت و استاد تمام وقت بخش ارتودنسی دانشکده دندانپزشکی دانشگاه آزاد اسلامی، دارای بورد تخصصی ایران و اروپا و عضو انجمن ارتودنتیست های ایران و آمریکا و اروپا هستند.

33 دیدگاه برای “درمان تنگی فک بالا

 1. Avatar اریانا گفت:

  سلام من از کودکی تنفس دهانی داشتم.فک بالام جلو هست همچنین چانه امم هم رشد نکرده (صورت برنده ای)
  1)عقب بودن چانه ربطی به تنفس دارد ؟2)عمل فک بالا و جانه امکان ژذیره؟
  3)فک بالا چون به بینی نزدیکه ممکنه رو بینی تاثیر زاره؟
  4)از عوارض جراحی فک بالا اگر با ارتودنسی نباشه عدم تطابق دندانی و به هم نرسیدن لب ها به یکدیگر است. با توجه به اینکه تنفس دهانی دارم و برمیگرد ه عاقلانس جراحی؟

  1. Abdolreza Jamilian Orthodontist Abdolreza Jamilian Orthodontist گفت:

   سلام یکی از عوارض تنفس دهانی همین تنگی فک بالا است. شما برای درمان عوارض این بیماری هم باید به متخصص گوش و حلق و بینی مراجعه کنید و هم متخصص ارتودنسی. همزمان با رفع عوامل بروز تنفس دهانی متخصص ارتودنسی شروع به کار خواهد کرد اولویت بر این است که بیمار با ارتودنسی و بدون جراحی درمان شود و اگر اطمینان حاصل شد که با ارتودنسی نمی توان درمان قطعی و بدون بازگشت را انجام داد از روش ارتوسرجری یا ارتوگناتیک استفاده می شود. ناهنجاری های فک و دندان بر روی بافت نرم صورت مثل بینی و لب ها تاثیرگذار است. پس از درمان لب و بینی در حالت استاندارد قرار خواهند گرفت. اگر تشخیص و درمان بیماری شما به طور دقیق انجام شود مسلما هیچگونه عارضه و بازگشتی وجود نخواهد داشت. منشا تنفس دهانی همزمان با درمان ارتودنسی درمان می شود زیرا اگر به این مورد رسیدگی نشود درمان نیمه کاره است و بازگشت خواهد داشت

  2. Avatar مریم احمدی گفت:

   سلام علیکم ایا درمان تنگی فک بالا روی ظاهر هم تاثیر میذاره

   1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

    با سلام . ممکن است این ناهنجاری در شیرخوارگی و زمانی که کودک شروع به مکیدن انگشت می کند شروع به پیدایش کند و شاید زمانی که کودک 8 یا 9 ساله است و مشکلات تنفسی و آلرژی به سراغ او می آید و به دنبال این مشکلات تنفسی مزمن شده تنگی فک بالا نیز طی طولانی مدت عارض می شود. ادامه مطلب به این لینک مراجعه شود درمان تنگی فک بالا

 2. Avatar اریانا گفت:

  من یه دوره سه ساله قبلا انجام دادم اما فرمش برگشت حالا دارم چیگیری میکنم . از پاسخگوییتون ممنونم

 3. Avatar نگار گفت:

  سلام دکتر
  میشه چند تاعکس از سقف کام گود و تنگی فک بالا و موقعیت زبان بعد جراحی بزارید
  ممنون

  1. Abdolreza Jamilian Orthodontist Abdolreza Jamilian Orthodontist گفت:

   سلام بله به زودی به همین صفحه اضافه خواهم کرد

 4. Avatar نگار گفت:

  عذر میخوام فک پهن میشه اما میخواستم ببینم گودیش کم میشه؟ زبان راحت توش قر ار میگیره
  و در مورد کوچکی فک بالا و پایین با جراحی میشه کاری کرد چون من از سن بلوغم گذشته ممنون میشم جواب بدین

  1. Abdolreza Jamilian Orthodontist Abdolreza Jamilian Orthodontist گفت:

   وقتی کام باز می شود و یا به اصطلاح expand می شود از گودی آن کاسته می شود و زبان به خوبی در جایگاه خود قرار می گیرد در مورد درمان تنگی فک بالا و پایین این موضوع را بدانید که دستگاه های ارتودنسی داخل دهانی کمک زیادی به درمان این ناهنجاری می کنند حتی اگر از سن بلوغ گذشته باشد. از مطب یک وقت مشاوره رایگان ارتودنسی بگیرید بعد از معاینه نظر قطعی درمورد تنگی فک شما را اعلام خواهم کرد و بهترین روش درمان را به شما پیشنهاد خواهم داد. تمامی تلاش متخصصین بر این است که حدالامکان درمان با ارتودنسی و بدون جراحی و در عین حال بدون بازگشت انجام شود

 5. Avatar فرنوش گفت:

  سلام من دندان های عقبی فک بالام شکسته و فقط ریشه هاش مونده برای روکش رفتم گفتن فک کوچیک یا تنگ هست نمیتونیم انجام بدیم ایا راه حلی داره؟ شما انجام میدین؟

  1. Abdolreza Jamilian Orthodontist Abdolreza Jamilian Orthodontist گفت:

   سلام بله راه حل آن یک دستگاه ارتودنسی کوچک داخل دهانی است که فضای داخلی را باز می کند که به این کار اصلا expansion می گویند. احتمالا دندان های عقبی شما نیز به دلیل کمبود فضا روی هم افتاده بودند و دچار پوسیدگی شده اند.

   1. Avatar فرنوش گفت:

    ببخشید وقتی تاج دندان های عقب شکسته چجوری دستگاه ارتودنسی رو داخل دهان قرار می دهند؟

    1. Abdolreza Jamilian Orthodontist Abdolreza Jamilian Orthodontist گفت:

     قبل از انجام ارتودنسی دندان های پوسیده و آسیب دیده ترمیم می شود

 6. Avatar مارال گفت:

  سلام گودی سقف کام روی گرفتگی بینی تاثیر داره؟
  من ent رفتم گفتن که مشکلی ندارم فقط انحراف خفیه . میشه همزمان با سارپه بینیرم حل کرد. صدام تودماغیه حل میشه این مشکل؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام
   اطلاعاتی را که شما در مورد مشکل دندانی فکی مرقوم فرموده اید ناقص و کم است . برای دادن طرح درمان صحیح نیاز به اطلاعات بیشتری است . مثلا اطلاعاتی راجع به شیب دندانها ، وضعیت فکین ، نیمرخ بیمار ، میزان شلوغی دندانها ، وضعیت رادیوگرافی بیمار و غیره. بنابراین به شما توصیه میشود برای طرح درمان مناسب از مطب وقت معاینه بگیرید. معاینه رایگان است.

 7. Avatar محمودی گفت:

  سلام اقای دکترببخشید بنده فک پایین وچانه ان را نزد متخصص جراحی فک جراحی کردم ولی فک بالا که تنگ هم بوده به دلیل ترس از عمل جراحی وسختی عمل فک بالا عمل نکردم باتوجه به اینکه فک بالا بنده تنگ است و از سن بلوغم گذشته ایا امکان بازشدن زاویه فک بالا با روشهای نوین ارتودنسی وجود دارد یا خیر ؟ با تشکر

  1. Abdolreza Jamilian Orthodontist Abdolreza Jamilian Orthodontist گفت:

   سلام بله با روش های نوین ارتودنسی می تواند عمل اکسپنشن یا باز کردن فک را در هر سنی با ارتودنسی انجام داد. برای این منظور به یک متخصص ارتودنسی با تجربه و مدرن مراجعه کنید

 8. Avatar ایلای گفت:

  با سلام
  آقای دکتر بفرماییر برای اصلاح تنگی فک بالا چه مدت زمان لازم هست؟ برای سن بالای ۳۰
  ممنون

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام یکسال و نیم زمان می خواهد . برای بیمار ارتودنسی بهمراه جراح فک لازم است.

 9. Avatar نگارین گفت:

  با سلام
  من 20 سالمه. سقف کامم گوده فکم کلاس 2 شبا نمیتونم با دهان بسته بخوابم. انحراف خیلی خفیفی هم دارم بینیم هم کوچیکه از کجا باید شروع کنم؟ کدوم جراحی ها همزمان میشه؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام.درمان شما با ارتودنسی ثابت شروع میشود احتمالا شما نیاز به جراحی فک هم دارید. ولی برای پاسخ قطعی جراحی باید به مطب مراجعه کنید و به صورت حضوری معاینه شوید.

 10. Avatar مریم احمدی گفت:

  سلام علیکم آقای دکتر من از ۱۲ سالگی گرفتگی بینی وهم چنین تنفس دهانی داشتم الان ۲۵ سالمه خیلی چاق بودم الان که لاغر شدم تازه فهمیدم که چقدر فرم صورتم بد شده اواسط صورتم خیلی باریک شده وهم چنین عرضی پایینم زیاد شده و صورتم کشیده شده خواهش میکنم بگین با وارتودنسی وجراحی فک وصورت مشکل دراز شدن صورتم حل میشه

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام با معاینه کلینیکی ، بررسی فکین ، شیب دندانها و دیدن رادیوگرافی می توان اظهار نظرکرد.

 11. Avatar احسان گفت:

  سلام خسته نباشید
  من تصادف داشتم. فک بالا شکست و دندون های جلو ریخین. در ۸ سالگی هم بینیم شکسته.کلی تحلیل استخوان داشتم سمت دندون های از دست رفته. جراحی فک کردم تو ۲۵ سالگی و فک و جلو آوردن. وهمچنین برای دندون از دست رفته ایمپلنت گذاشتن.
  الان ۳۰ سالمه و فک بالا احساس تنگی میکنم و روی لولا های فکی احساس فشار دارم.و حس جلو زدگی فک پایین. بینی رو که بالا میگیرم. فشار کم میشه
  تو این شرایط میشه برای اصلاح تنگی فک بالا اقدام کرد.
  با تشکر

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باا سلام . باید رادیوگرافی دتداتهای شما دیده شود. معاینه کلینیکی انجام گردد. تا بتوان اظهار نظر کرد. شما می توانید با شماره تلفن مطب 22011892 برای گرفتن وقت قبلی تماس بگیرید.

 12. Avatar مریم گفت:

  سلام علیکم خواهش میکنم بگین موردی مثل من تا حالا مشکلش حل شده

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام . ممکن است این ناهنجاری در شیرخوارگی و زمانی که کودک شروع به مکیدن انگشت می کند شروع به پیدایش کند و شاید زمانی که کودک 8 یا 9 ساله است و مشکلات تنفسی و آلرژی به سراغ او می آید و به دنبال این مشکلات تنفسی مزمن شده تنگی فک بالا نیز طی طولانی مدت عارض می شود. ادامه مطلب به این لینک مراجعه شود درمان تنگی فک بالا

 13. Avatar سارینا شهری گفت:

  سلام اقای دکتر من ۲۰ سالمه و به دلیل این عارضه یکی از دندان‌های نیش من بالاتر از ردیف دندان های بالام قرار داره.چه مدت اصلاحش طول میکشه؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. یکسال و نیم الی دو سال. ولی برای گفتن زمان دقیق باید معاینه حضوری انجام گردد.

 14. Avatar رجبی گفت:

  سلام آقای دکتر.
  من 15 سال پیش این درمان رو انجام دادم اما متاسفانه به خاطر درمان ناقص پزشک قسمت جلویی فک همچنان تنگی داره و اذیت کنندست و گودی کام. با توجه به اینکه به خاطر ارتودنسی به ریشه ها فشار اومده و مقداری هم ریشه تحلیل رفته درمان با فقط جراحی و دستگاه باز کننده امکان پذیر هست؟ 30ساله هستم
  متاسفانه در اون زمان تعداد پزشک ارتودنتیست در استان ما کم بود و من با پزشک کم تجربه به این مشکل برخوردم.
  همیشه موفقو سلامت باشید آقای دکتر
  ممنون از لطف و راهنماییتون

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. سپاس، موفق باشید.

 15. Avatar سام گفت:

  سلام
  مدت زمان اینکه پلاک رو قرار بدیم تا فک بالا باز بشه چقد طول میکشه؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. با معاینه دندانها و فک شما به صورت حضوری راهنمایی خواهید شد. می توانید با شماره تلفن مطب 22011892 جهت گرفتن وقت قبلی تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *