ناهنجاری های فک

آنچه که از مفصل فکی گیجگاهی TMJ نمی دانید

درباره مفصل فکی گیجگاهی

مفصل فکی گیجگاهی ( TMJ ) یکی از نقاط فیزیولوژیک بدن انسان است که با بیمار شدن آن ممکن است دردهایی را در ناحیه فک و صورت  و یا حتی کمر احساس کنید که هرگز متوجه منشا آن نباشید. گاها دلیل درد و رنج در ناحیه فک مشخص نمی شود. اما نکته جالب اینجاست که منشا اکثر این دردها در مفصل فکی گیجگاهی است.

این مفصل وظیفه جویدن و صحبت کردن را به عهده دارد و اگر دچار عارضه شود بسیار آزاردهنده و دردناک خواهد شد. تا زمانی که این مفصل به وظیفه خود عمل می کند متوجه اهمیت آن نیستیم اما به محض آنکه دچار درد و ناراحتی می شود دردسر عظیم و غیر قابل تحملی می شود.

موقعیت مفصل فکی گیجگاهی را به دیسکی تشبیه می کنیم که در بین سطوح مفصلی قرار داد و هنگام جویدن باعث کاهش اصطکاک در بین سطوح مفصلی و محافظت بافت های سخت استخوانی در مقابل فشارهای ایجاد شده می شود. موقعیت مفصل فکی گیجگاهی برای حفاظت و تنظیم سیستم های ارتوپدیک بدن نقش ویژه و مهمی دارد.

شاید برای عموم مردم قابل باور نباشد که وجود عارضه در این مفصل می تواند منجر به بروز کمر درد شود. برای مثال وقتی موقعیت فیزیولوژیک این مفصل به هم می خورد و به سمت جلو تمایل پیدا می کند، منجر به بروز مشکلاتی در ستون فقرات می شود و در نهایت بروز کمر دردی که نمی دانید منشا آن از کجاست.

آناتومی مفصل فکی گیجگاهی

ناراحتی های مفصل فکی گیجگاهی   TMJ

ناراحتی های این مفصل را می توان به سه گروه عمده تقسیم کرد

 • صداهای ناحیه فک
 • دردهای ناحیه فک و صورت و نقاط دیگر بدن
 • محدودیت حرکتی در فک یا مفصل فک

صداهای ناحیه فک ناشی از اختلال های TMJ

گاها نحوه قرار گیری فک و دندان ها از وضعیت طبیعی و استاندارد خارج می شود. این ناهنجاری می تواند هم به دلیل اختلال ژنتیک و وراثت باشد و یا عوامل محیطی و بی توجهی به رشد صحیح فک به خصوص در دوران کودکی و نوجوانی. به همین دلیل به والدین توصیه می شود توجه ویژه ای در این دوران به سلامت  و رشد کودکان خود بدهند تا در بزرگسالی دچار عوارض گوناکون به خصوص عوارض فک و دندان نشوند. یکی از ناهنجاری هایی که منجر به بروز صدا در این مفصل می شود عارضه ارتفاع فک Vertical Dimension می باشد.

ارتفاع مفصل فکی گیجگاهی

گاها درمان های غلط دندانپزشکی نیز می تواند منجر به بروز این عارضه شود. برای مثال انتخاب روش غلط ارتودنسی و حتی پر کردن و ایمپلنت نا به جا عارضه ارتفاع فک را ایجاد می کند.

دردهای ناحیه فک و صورت

بروز ناهنجاری در مفصل فکی گیجگاهی می تواند منشا دردهای زیر شود و شما هیچگاه متوجه آن نشوید. به دردهایی که بر اثر ناهنجاری در مفصل فکی گیجگاهی رخ می دهد TMD می گویند که اختصار این جمله Temporomandibular Disorders است. TMD به بیماری هایی گفته می شود که منشا فکی دارند و می توانند در نقاط دورتری از فک هم بروز کنند.

 • سردرد
 • گردن درد
 • دردهای نامشخص صورت
 • میگرن های عصبی
 • صدای وزوز گوش
 • افسردگی
 • دندان قروچه
 • چرخش لگن و یا کوتاهی یک پا

درمان ناهنجاری مفصل فکی گیجگاهی

برای تشخیص صحیح این عارضه پیشنهاد می کنم به یک متخصص جراحی فک و صورت مراجعه کنید و یا به یک متخصص ارتودنسی مجرب که فلوشیپ جراحی و درمان فک و صورت را دارد مراجعه کنید.

خبر خوش درباره درمان مفصل فکی گیجگاهی این است که الزما تمامی مراجعین تحت عمل جراحی قرار نمی گیرند و در بسیاری از موارد با استفاده از دستگاه های ثابت یا متحرک ارتودنسی و یا با استفاده از گاردهای دندانی مخصوص تحت درمان قرار می گیرند.

گاردهای دندانی این وظیفه را به عهده دارند که با اندازه گیری دقیق موقعیت درست و صحیح فکی را تنظیم کنند. همچنین یک گارد دندانی مناسب و حرفه ای از بروز پاسخ های فیزیولوژیک غیر صحیح بدن جلوگیری کرده و عارضه هایی که در بالا نام برده شد را کاهش می دهد.

مشخصات گاردهای دندانی با توجه به میزان ناهنجاری و شرایط فیزیولوژیک هر بیمار متفاوت است. به طور کل این گاردها از جنس آکریل ها، پلی اتیلن و فلزات مقاوم ساخته می شود. پس از ساخت گارد دندانی در لابراتوار مرحله درمان بیمار آغاز می شود و این بیمار است که باید طبق برنامه و به طور منظم از گارد دندانی خود استفاده کند تا به مرحله پایان درمان برسد.

دکتر جمیلیان

درباره دکتر جمیلیان

دکتر جمیلیان، متخصص ارتودنسی دارای فلوشیپ تخصصی جراحی ارتودنسی و ناهنجاری های فک و صورت و استاد تمام (پروفسور) بخش ارتودنسی دانشکده دندانپزشکی دانشگاه آزاد اسلامی، دارای بورد تخصصی ایران و اروپا و عضو انجمن ارتودنتیست های ایران و آمریکا و اروپا هستند.

104 دیدگاه برای “آنچه که از مفصل فکی گیجگاهی TMJ نمی دانید

 1. Avatar فرانک گفت:

  سلام آقای دکتر من سالهاست که دچار سابیدگی دندان ها میشم و الان خیلی شدیدتر شده و درد فک و درد دندان شدیدی دارم و بخاطر شغلم مشکلات گردن هم دارم آیا مشکل و درد گردن میتونه باعث فشار و درد در ناحیه فک و دندان بشه ؟ یا اینکه دلایل دیگه ای داره ؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. سایش دندان ها بیشتر در هنگام خواب اتفاق می افتد که به آن دندان قروچه می گویند. دلیل اصلی دندان قروچه استرس هست. شما می توانید به مطب مراجعه کنید. مخصوص دندان هایتان نایت گارد (یا محافظ شب) تهیه می شود. شب در هنگام خواب در دهان گذاشته می شود که در اثر فشار و کشیدن دندان ها روی هم دندان ساییده نشود و آسیب نبیند. در صورت تمایل می توانید با شماره تلفن مطب 22011892 جهت گرفتن وقت قبلی تماس بگیرید. اطلاعات بیشتر مراجعه به این لینک درمان دندان قروچه

 2. Avatar ناصر رهبر گفت:

  سایت خوب با مقالاتی بسیار بی نظیری دارین

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   درود و سپاس بر حسن توجه شما.

 3. Avatar نسیم رضوی گفت:

  سلام اقای دکتر دختر ۱۶ساله ای دارم که حدود یکسال و نیم از درد فک رنج میبرد به متخصص های جراح فک و دهان زیادی مراجعه کردیم فیزیوتراپی و نایت گارد هم استفاده کرده ولی هنوز درد داره ایا شما میتونید به ما کمک کنید؟ممنون میشم دراین مورد منو راهنمایی کنید دیگه نمیدونیم باید چه اقدامی کنیم تا درد این بچه کم بشه

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. بنده متخصص ارتودنسی هستم. در زمینه ردیف و مرتب کردن دندان ها، ناهنجاری های فک و صورت و تصحیح انحراف فکین تخصص دارم. در مورد این مشکل فرزندتان به متخصص جراح فک و صورت مراجعه نمایید. در ساعات کاری مطب با منشی تماس بگیرید تا راهنمایی شوید. شماره تلفن مطب بنده 22011892

 4. Avatar الهه خبازی گفت:

  سلام، آیا مشکلات TMJ خودبخود بهبود پیدا می کند؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. برای بیشتر افراد، ناراحتی ناشی از اختلالات TMJ خود به خود از بین می رود. در صورت نیاز به درمان، باید به متخصص مراجعه گردد تا تشخیص و درمان درست و مناسب داده شود.

 5. Avatar میترا گفت:

  سلام. از اطلاعات خوب و جامع در خصوص مفصل فکی گیجگاهی که در وب سایت گذاشته اید، تشکر می کنم.

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید توسط متخصص ارتودنسی یا متخصص جراح فک و صورت معاینه انجام گیرد تا تشخیص درمان مناسب داده شود.

  2. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید فک و دندان های شما توسط متخصص ارتودنسی یا متخصص جراح فک و صورت معاینه شود تا اظهار نظر قطعی داده شود.

  3. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سپاس و درود بر شما.

 6. Avatar زهرا کاملی گفت:

  سلام آقای دکتر من ۱۴ سالمه ودیروز توی بازی خوردم زمین از قسمت فک والان دهنم رو کامل نمیتونم باز کنم و موقع غذا خوردن هم کنار گوشم درد میگیره دلیل رو میشه بگید

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. به یک متخصص جراح فک و صورت مراجعه نمایید تا پس از معاینه راهنمایی های لازم به شما داده شود.

 7. Avatar سجاد گفت:

  سلام آقای دکتر
  عذر میخام من یک ماهه سر گیجه و وزوز گوش سمت چپ دارم قرص دیمن هیدرینات و اکتوسرک هم خوردم ولی تاثیری نداشته
  وقتی که دهانم باز میشه فک سمت چپم صدا میکنه و همون طرف هم وزوز گوش هست و درد ممنون میشم راهنمایی کنید.

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. به شما توصیه می شود برای معاینه و تشخیص مناسب به یک متخصص جراح فک و صورت مراجعه نمایید.

 8. Avatar مرضیه گفت:

  سلام درد مفصل گیجگاهی فکی می تونه به دلیل پیش روی دندان عقل انتهای فک پایین باشه؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. ارتباطی بین مفصل گیجگاهی و دندان عقل وجود ندارد. درد مفصل گیجگاهی می تواند بدلیل ضربه باشد، رشد یکطرفه و یا دلایل دیگر که در هنگام معاینه کلینیکی راهنمایی های لازم داده می شود.

 9. Avatar ماری گفت:

  سلام من پارسال بعد از انجام ایمپلنت دچار وزوز گوش شدم و درد در ناخیه مفصل گوش خسته شدم انقدر دکتر رفتم دردش قابل تحمله و همیشگی نیست اما واقعا این وزوز گوشی که داره چطور قطع میشه ؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید معاینه انجام گیرد به این شکل بصورت مجازی تشخیص داده نمی شود. به متخصص جراح فک و صورت یا متخصص گوش و حلق و بینی مراجعه نمایید.

 10. Avatar سارا گفت:

  سلام من 16 سالمه تمام علاِیم این سندرم رو دارم و پیش متخصص هم رفتم و تشخیص ارتودنسی ثابت و مینی اسکرو دادن.الان 2 3 ماهه انجام دادم و دردم هنوز خوب نشده و بازم دیپ بایت هست دندونام
  تشخیص اشتباه دادن؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید معاینه کلینیکی انجام شود. در هنگام معاینه راهنمایی های لازم داده می شود. می توانید با شماره تلفن مطب 22011892 جهت گرفتن وقت قبلی تماس بگیرید.

 11. Avatar مهیار مشهدی تفرشی گفت:

  سلام آقای دکتر،خسته نباشید؛
  بنده خیلی وقته که وقتی یه چیز سفت مثل نون رو محکم میجَوَم سمت راست فکم یه صدایی میده(تقریبا کنار گوش) که تا یه مدتی انگار فکم قفل میشه و به سختی میتونم دهنم رو باز کنم،این یک ماه خیلی بیشتر شده این اتفاق و درد ایجاد میکنه،
  علت ش چی هست؟ به درمان نیاز داره؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. بهتر است به متخصص جراح فک و صورت مراجعه کنید. باید معاینه کلینیکی انجام شود. در هنگام معاینه راهنمایی های لازم داده می شود.

 12. Avatar حامد گفت:

  سلام آقای دکتر وقتتون بخیر
  من حدود یک ماهه وزوز گوش دارم بصورتی که دائما صدای سوت تو سرم هستش و با گاز گرفتن شئی سفت یا تغییر حالت فک صدای سوت زیاد میشه
  دکتر مغز و اعصاب رفتم ولی برطرف نشده
  فکر میکنم فک من داره رو اعصاب گوشم تأثیر میذاره که سوت میکشه
  خیلی اذیتم میکنه چیکار باید بکنم

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید معاینه کلینیکی از فک و دندان های شما انجام گیرد تا تشخیص درمان مناسب داده شود.

 13. Avatar شیرین گفت:

  سلام دکتر
  من چند ماهه گوشم درد میکرده بارها دکتر رفتم و گفتن مشکلی نداری و مشکل فک و مفصل قکی داری
  الان از نایت گارد استفاده میکنم اما هنوز خوب نشدم چیکاز کنم؟؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید معاینه کلینیکی انجام شود. در هنگام معاینه راهنمایی های لازم داده می شود. به متخصص جراح فک و صورت مراجعه نمایید.

   1. Avatar مریم گفت:

    سلام وقت بخیر.من هنگام غذا خوردن و گاهی باز کردن بیش از حددهان مفصل تمپورو مندیبولارم با صدا جابجا میشه‌.ازنظر خودم سمت راست این جابجا شدن بیشتر هستش.ممنون

    1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

     باسلام. برای اینکه جواب درستی به سوال شما داده شود باید معاینه کلینیکی انجام شود. در هنگام معاینه نوع دستگاه (ارتودنسی ثابت و ارتودنسی متحرک)، طول درمان ارتودنسی، روش درمان اعم از درمانهای ارتودنسی ثابت، ارتودنسی متحرک، جراحی، هزینه ارتودنسی و یا غیره به شما گفته می شود. می توانید با شماره تلفن مطب 22011892 جهت گرفتن وقت قبلی تماس بگیرید.

 14. Avatar سهیلا گفت:

  سلام آقای دکتر وقت بخیر
  در موقع جویدن فکم صدا می دهد و بشدت درد می کند. حدود دو هفته هست. بعد از یک تصادف این اتفاق برام افتاد. کجاو باید چیکار کنم؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. به متخصص جراح فک و صورت برای معاینه مراجعه کنید.

  2. Avatar مشکات گفت:

   سلام.هنگام غذا خوردن و حرف زدن تو گوش چپ و گاهی پشت سرم صدای تق تق می شنوم وعلایم خاصی هم ندارم.درمانش چیه؟

   1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

    با سلام. برای معاینه فک و دندان هایتان شما باید به متخصص جراح فک و صورت مراجعه نمایید.

 15. Avatar محمدجواد گفت:

  با سلام
  من حدود یکی دو ماهی هست که بعضی مواقع (حدودا هفته ای 3 4 بار) موقع جویدن غذا بصورت ناگهانی و لحظه ای دچار یک درد خطی بسیار زیاد در سمت چپ سرم از شقیقه تا پایین گوشم به همراه یک صدای تق می شوم. من از ابتدای کرونا دچار استرس بسیار شدید و یک کاهش وزن حدود 20 کیلویی شدم.
  ممنون

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید معاینه کلینیکی انجام گردد. به متخصص جراح فک و صورت مراجعه کنید.

 16. Avatar حیدری گفت:

  سلام وقت بخیر
  من 38 سالمه از بچگی دکتر دندانپزشک م متوجه شد دندانهای من روی هم کیپ نمیشن نه اینکه دندانهای عقب بلند تر باشن مدل فک من طوریه که وقتی دندان هام روی هم میزارم دندانهای جلو بهم نمی رسن، و من کاری در این زمینه انجام ندادم و دو سال قبل یه ضربه شدید به فک من خورد چند روز درد داشتم و بعد اون درد خوب شد ولی من وقتی چیزی میخورم فک م تق تق صدا میده و گاهی بالای جای همان تق تق، گوشم درد میگیره ، حالا آقای دکتر آیا این تق تق برای اون ضربه س یا بخاطر مدل فک م، و من باید چی کار کنم و به چه دکتری مراجعه کنم چون گوش درد و صدای فک اذیت م میکنه..
  تشکر از لطف شما .

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. دندان های شما باید توسط یک متخصص جراح فک و صورت با تجربه و ماهر معاینه شود.

   1. Avatar حیدری گفت:

    بسیار ممنون از لطف شما
    آقای دکتر خود شما دکتر ماهری را به من معرفی میکنید من ساکن قزوین هستم

    1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

     با سلام. متاسفانه متخصص ارتودنسی یا جراح فک در قزوین نمی شناسم.

   2. Avatar مریم گفت:

    سلام وقت بخیر.من مقداری فک جلوم جلوتر از حدمعمولش هست .و هنگام غذا خوردن و گاهی باز کردن بیش از حددهان مفصل تمپورو مندیبولارم با صدا جابجا میشه‌.ازنظر خودم سمت راست این جابجا شدن بیشتر هستش .ممنون میشم منو راهنمایی بفرمایید

    1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

     باسلام. برای اینکه جواب درستی به سوال شما داده شود باید معاینه کلینیکی انجام شود. در هنگام معاینه نوع دستگاه (ارتودنسی ثابت و ارتودنسی متحرک)، طول درمان ارتودنسی، روش درمان اعم از درمانهای ارتودنسی ثابت، ارتودنسی متحرک، جراحی، هزینه ارتودنسی و یا غیره به شما گفته می شود. می توانید با شماره تلفن مطب 22011892 جهت گرفتن وقت قبلی تماس بگیرید.

 17. Avatar كاوه گفت:

  با سلام. من مدت ١٥ سال است كه در گوشم صداى وزوز مى شنوم. همون موقع پيگيري كردم، اما با آزمايشاي مختلف دكترها نتونستن به نتيجه برسن. چون اين صدا اذيت كننده نبود، به مرور از حساسيتم كم شد تقريبا بهش عادت كردم. اما تقريبا ٣ ماهه ارتودنسى ثابت انجام دادم و حدود ٢ هفته هست كه صداى وزوز گوشم در حد آزار دهنده اى بلند شده. آيا اين ربطي به ارتودنسى داره؟ ممنون

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. بهتر است توسط یک متخصص جراح فک و صورت معاینه شوید.

 18. Avatar عبدالحلیم گفت:

  سلام اقای دکتر یک پسر ۱۵ ساله هستم حدود یک ساله که یکی از دندونام شکسته منظورم دندون جلویی برای همین سطح فکم به هم ریخته و گهگاهی دچار قفلی فک میشم ولی اینبار این خیلی بیشتر بود و هرکاری کردم باز نشد میشه بگید درمانش چیه؟اگه دندانم رو درست کنم مشکلم حل میشه؟اگه نیاز به جداحی باشه هزینش چقدر میشه؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید به یک متخصص جراح فک و صورت مراجعه نمایید. در حین ویزیت متخصص راهنمایی های لازم را به شما می دهد.

 19. Avatar نگار گفت:

  سلام آقای دکتر.
  حدودا در ماه دی یا بهمن بود که سمت رست فکم شروع کرد به تق صدا دادن و با گذر زمان دیگه نمیتونستم چیزهای سفت بخورم و فکم رو زیاد باز کنم. متاسفانه متوجه بیماری نشدم چون درد نداشتم و فکر کردم برای سینوس و سرماخوردگیه. اما شش ماه بعد درد شروع شد و تیرماه به دکتر مراجعه کردم که بهم نایت گارد دادن و گفتن که دهان بیشتر از دو سانت باز نشه و چیز سفت جویده نشه اما با اینکه پیوسته نایت گارد میزارم و تا جایی که حواسم هست رعایت میکنم. همچنان درد دارم. یه مدت خوب میشه و دوباره شروع میشه.
  ممنون میشم اگه راهنماییم کنید که الان باید چه کاری بکنم.
  بیست و یکسالمه و باید بگم که آدم مضطربی هم هستم. آیا باید دارویی مثل منیزیم یا فلوکستین برای آروم شدن فک بخورم؟ البته قطعا تحت نظر دکتر.

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. برای درمان به متخصص جراح فک و صورت با تجربه مراجعه کنید.

 20. Avatar سنا گفت:

  سلام
  اقای دکتر من یه ماهه فک بالام ارتودنسی بستن و چون یکی دندون پایین عقبی به براکت میخورد روی دندونای اخر کامپوزیت چسبوندن که یکم فاصله ایجاد شه و به براکت نخوره
  ولی از اون روز که ۲ هفته اس وزوز گوش گرفتم
  چیکار کنم اقای دکتر…اگ کامپوزیتو بردارن دندونم ب براکت میخوره اخه…این چندماهو اگه وزوز گوش و تق فکو تحمل کنم طوری نمیشه؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. این مشکل شما باید توسط متخصص ارتودنسی معالج شما برطرف شود. اگر فک می کنید نتیجه ای نمی گیرید با شماره تلفن مطب 22011892 برای گرفتن وقت قبلی تماس بگیرید.

 21. Avatar سینا گفت:

  سلام خسته نباشید من سه یال پیش دماغم در اثر خوردن زمین شکست من از ترس این موضوع رو مخفی کردم و خدار شکر دماغم یه انحراف خیلی خیلی جزعی داره بعد از دوسال پیش یعنی از سن ۱۳ سالگی فک راستم موقع باز کردن بیش از حد صدا میداد ولی هیچ دردی نداشتم و تا الان که ۱۵ سالمه هنوز هم صدا میده بهتر بدونید که مشکلی در غذا خوردن صحبت کردن ندارم ولی جدیدا احساس میکنم تنفسم دچار مشکل شده و بر خلاف فک راستم الان فک سمت چپم موقع باز کردن درد جزعی داره ولی صدا نمیده میخواستم بدونم من تا الان در این مورد به پزشک مراجعه نکردم ولی الان ایا ممکن یه مشکل جدی مثل در فتگی باشه که بعد از دو سال داره شروع یا بیشتر جابه جا میشه

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. بهتر است توسط یک متخصص جراح فک و صورت یا متخصص ارتودنسی فک شما معاینه شود.

 22. Avatar مهناز گفت:

  سلام
  چند ماه هست که دندان هایم روی هم قرار نمیگیرد و غذا رو نمیتونم بجوم باید به چ دکتری مراجعه کنم سونو هم انجام دادم اما چیزی تشخیص ندادن

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. به یک متخصص جراح فک و صورت با تجربه مراجعه کنید.

 23. Avatar زهره گفت:

  سلام ، وقتتون بخیر ، آقای دکتر من از اردیبهشت ماه دچار درد گردن و شانه شدم بعد از مدتی دچار درد گلو و زبان شدم که به خاطر اینکه نمی‌دونستم مشکلم چیه به پزشکان مختلفی مراجعه کردم که در نهایت با صدای فک و درد فکی که پیدا کردم پیش جراح فک و صورت رفتم که با عکس opj که از فکم گرفتند ، به من گفتند که فکم مقداری ساییدگی داره و برام نایت گارد تجویز کردند الان با گذشت یکماه از این درمان من همچنان درد فک و گلو و محدودیت در غذا خوردن دارم ، آیا این مشکل من به مرور برطرف میشه یا نیاز به عمل دارم؟ ممنون

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. برای اینکه جواب درستی به سوال شما داده شود باید معاینه کلینیکی انجام شود. به متخصص فک و صورت مراجعه گردد.

 24. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

  با سلام. باید معاینه کلینیکی انجام شود . رادیوگرافی فک و دندانهای شما بررسی گردد بعد میتوان اظهار نظر کرد.

 25. Avatar Am_gh گفت:

  با سلام
  بنده ۱۸سال دارم و هفت سالگی یکبار با صورت روی چارچوب آهنی پایبن در افتادم و سه چهار تا از دندونام شکست دوسال زیر نظر دندونپزشک بودم
  ولی سه سالی هست که مفصل گیجگاهی فکیم داره ساییده میشه و الان تقریبا پنج تا شش سانت بیشتر نمیتونم دهنم رو باز کنم استخون از جا در میره
  وقتی که دندونام جفت میکنم لثه قسمت دندونهای آسیاب درد میگیره و دندونای جلو روی هم جفت نمیشن فاصله دارن و گوشهام میگیره
  به دکتر اعرابی،هنرپیشه و وجدانی(شیراز) مراجعه کردم ولی هیچ درمانی بهم پیشنهاد ندادن فقط گفتن باید فشار روحی روانی کم بشه و رعایت کنم زیاد دهنم باز نکنم ولی به شدت دارم اذیت میشم ولی اقای دکتر قاسم زاده(تهران) گفتن که باید عمل کنید و من الان گیج شدم که ایقدر تضاد بین نسخه ها هس و واقعا گیج شدم باید چیکار کنم😔

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. می توانید با شماره تلفن مطب 22011892 جهت گرفتن وقت قبلی تماس بگیرید. تابعد از معاینه کلینیکی حضورا راهنمایی شوید.

 26. Avatar محمد جواد گفت:

  سلام دکتر
  من دیشب یک دوستم با دستش زد به فک من
  الان از دیشب هست که فکم در ناحیه چپ‌ قسمت مفصل گیجگاهی درد میکنه
  باید چه کار کنم؟؟؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید معاینه کلینیکی انجام شود . می توانید با شماره تلفن 22011892 جهت گرفتن وقت قبلی تماس حاصل نمایید. حضورا راهنمایی خواهید شد.

 27. Avatar امیر گفت:

  سلام من 47 سال سن دارم فکم سالهاست صدا میده وقتی ملاحظه می کنم برطرف میشه وزوز گوش نیز دارم آیا علت وزوز گوشم همینه آیا درمان داره ممنون میشم راهنمایی کنید

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام . شما می توانید با شماره تلفن مطب 22011892 جهت گرفتن وقت قبلی تماس بگیرید. پس از معاینه کلینیکی دندانها و فک به شما راهنمایی لازم داده می شود.

 28. Avatar علی گفت:

  با سلام مدت یک ماه است که سمت چپ و راست صورتم از سمت فک تا گوش احساس سنگینی میکنم طوری که به گوش هایم فشار می آورد.لطفا راهنمایی کنید با تشکر

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. علتش عفونت دندانتان می باشد. برای درمان به دندانپزشک مراجعه شود.

  2. Avatar پریسا گفت:

   سلام وقت بخیر، دکتر من گاهی احساس درد و خستگی و سنگینی در صورتم و در ناحیه فک دارم و بعضی اوقات هم گوش درد دارم، دکتر گوش و‌حلق و بینی به من گفتند مشکل از فک هستش، ایا میتونم برای رفع مشکل بیام خدمت شما؟

   1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

    با سلام. لطفا از مطب در ساعات ادلری با شماره تلفن 22011892 جهت گرفتن وقت قبلی تماس بگیرید.

 29. Avatar عیسی گفت:

  سلام آقای دکتر من 32سالمه دوسال پیش فک سمت راستم بدجوری درد میکرد و گوش درد شدیدی داشتم همراه با وزوز گوش ک به متخصص گوش مراجعه کردم ام آر ای گرفت گفت چیزی نیست چنتا دارو داد ک بعد ی مدت خوب شدم ولی بعد دوسال باز همون علایم با شدت بیشتر سراغم آمده صدای ترق ترق در ناحیه فک هست و احساس ورم و خستگی صورت دارم با گوش درد و وزوز شدید گوش به چنتا دکتر مراجعه کردم ولی نتیجه نگرفتم لطفا راهنماییم کنید تورو خدا دارم دیونه میشم

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام باید رادیوگرافی تهیه شود و به یک متخصص فک و صورت مراجعه شود.

   1. Avatar علی گفت:

    سلام آقای دکتر من قبلا صبح ها که بلند میشدم و دهانم رو زیاد باز میکردم صدای تق می داد و فکم جا به جا میشد و بعد از مدتی خوب شد.و الان هم که دهانم رو زیاد باز میکنم صدای خِرت مانند کمی میدهد.مشکلی که دارم صدای ممتد توی گوش چپم هست و سوالم اینه که ممکنه این صدا به فکم مرتبط باشه؟

    1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

     سلام. بله مربوط به مفصل گیجگاهی فکی است

  2. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام . فکین و دندانهای شما باید معاینه کلینیکی انجام شود . رادیوگرافی تهیه شود. بدون معاینه نمیتوان اظهار نظرکرد.

 30. Avatar هراتی گفت:

  با سلام خدمت شما آقای دکتر
  من وز وز گوش دارم البته بیشتر شبیه سوت کشیدن که مداوم هست و گاهی هنگام استرس بیشتر میشه.
  وقتی که دهنمو باز میکنم و در واقع فک پایین رو باز میکنم و نگه میدارم صدای وزور بیشتر میشه.
  ماه پیش چند تا فیکسچر ایمپلنت انجام دادم. نمیدونم بیشتر شدن صدا از اون هست یا نه؟
  با تشکر

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام . باید معاینه کلینیکی انجام گردد. با این توضیحات بدون معاینه نمیتوان پاسخ داد.

 31. Avatar سحر گفت:

  با سلام.من موقع خمیازه یا جویدن غذا(مخصوصا زمان بستن دهنم)درد سنگینی رو توی مفصل فکی گیجگاهیم احساس میکنم.اوایل فقط زمان خمیازه یا جویدن بود و تو حالت عادی دردی حس نمیکردم اما چند روزه که وقتی دهنم بسته ست درد کمی حس میکنم دردش بیشتر شبیه گرفتگیه.شبا سر درد بدی میگیرم.با توجه به شیوع کرونا واقعا الان نمیخوام به پزشک مراجعه کنم.اگر ممکنه یکم کمکم کنین

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام . بعضی وقتها نحوه قرار گیری فک و دندان ها از وضعیت طبیعی و استاندارد خارج می شود. این ناهنجاری می تواند هم به دلیل اختلال ژنتیک و وراثت باشد و یا عوامل محیطی و بی توجهی به رشد صحیح فک به خصوص در دوران کودکی و نوجوانی. به همین دلیل به والدین توصیه می شود توجه ویژه ای در این دوران به سلامت و رشد کودکان خود بدهند تا در بزرگسالی دچار عوارض گوناکون به خصوص عوارض فک و دندان نشوند. ادامه مطلب مراجعه به لینک آنچه که از مفصل فکی گیجگاهی TMJ نمی دانید

 32. Avatar مهدی گفت:

  سلام و عرض ادب خدمت دکتر جلیلیان
  من در سن ۱۸ سالگی به علت استرس ناشی از امتحانات هنگام خوابدچار یک حمله عصبی نسبتا قوی شدم وقتی صب از خواب بیدار شدم متوجه شدم بعلت انحراف فک پایین به سمت راست قادر به سوت زدن نیستم و فک پایینم از حالت عادی خارج شده
  به پزشک و بعد از ان فیزیوتراپی مراجعه کردم و ضمن فیزیوتراپی مصرف دارو هم داشتم
  صورتم و پلکم به حالت قبل برگشت ولی تا الان ک ۳۸ سالمه با انحراف فک پایین ساختم. آیا با ارتودنسی ثابت مشکلم برطرف میشه یا درمان دیگری نیاز هست؟؟ ممنون میشم راهنمایی بفرمایید

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام . با توجه به سن شما ارتودنسی ثابت به همراه جراحی فک برای درمان شما لازم است.

   1. Avatar مهدی گفت:

    با تشکر از لطف شما دکتر عزیز
    آیا خود شما جراحی فک و ارتودنسی ثابت رو انجام میدید؟ و اینکه هزینه ی این عملها به صورت تقریبی در چه حدیست ؟
    باز هم از لطف شما سپاسگزارم

    1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

     با سلام در مطب اینجانب کارهای مربوط به ارتودنسی که توسط متخصص ارتودنتیست انجام می شود. باید حضوری مراجعه فرمایید و معاینه کلینیکی انجام پذیرد. و کارهای مربوط به جراحی فک و صورت توسط متخصص جراح فک و صورت انجام پذیر است.

 33. Avatar سریرا گفت:

  البته باید عرض کنم با رعایت ها داره به مرور بهتر میشه. همچنین چند روزه فلوکستین به تجویز پزشک شروع کردم اما نمیدونم این دارو هم تاثیری بر مفصل داره یا نه

  1. Avatar پگاه گفت:

   سلام و روز بخیر آقای دکتر
   من از آلمان مزاحم شما میشم. به علت فشار دادن دندانها به متخصص ارتودنسی مراجعه کردم. که گفتند فک راستم مشکل دارد و فعلا برای من گارد نایت عالب گیری و تجویز کردند. گفتند به علت فقدان گپ در سمت راست باعث ایجاد کوتاهی یک پا شده و عدم قرینگی اناتویک که البته در ظاهر مشخص نیست و معمولا ارتوپد تشخیص میدهد. پیشنهاد کردند جراحی فک و سپس اصلاح با ارتودنسی . ولی من ۳۹ ساله هستم و انتخاب اپشن جراحی را گذاشتن به عهده خودم. گفتند گارد تجویز میشه ولی ممکن در اینده ایجاد درد و مشکلات مفاصل بدن را بوجود بیاره. من دندانهای ضعیفی دارم و نایل به ارتودنسی نیستم . حتی یک عدد دندان ایمپلنت دارم ولی لزوم جراحی همراهی ان با ارتودنسی هست. میخواستم نظر شمارا بدانم . ایا در این سن جراحی انجام دهم . قد اینجانب ۱۷۴ یانتی متر است و خیلی زود از صاف نشستن خسته میشوم و اطرفیان تذکر میدهند غوز نکنم . آیا این مساله ربطی به مشکل فک راست من دارد . بیمه ای که من دارم بخشی از هزینه متقبل میشود. شک و تردید بنده صرفا به جهت لزوم این عمل در حفظ سلامت اناتومیک در سنین کهولت هست . میخواستم نظر شمارا بپرسم. اگر راهنمایی بفرمایید بسیار سپاسگذارم.

   1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

    با سلام . در مورد جراحی تا وقتی که رادیوگرافی ، شرایط دندانی و فکی شما راندیده باشم نمی توان اظهارنظرکرد. ولی با توضیحات شما من جراحی را صلاح نمیدونم . شما می توانید با آقای دکتر امیر سیف الدینی که در هانفر آلمان مطب دارند و در این خصوص سالیان سال تحقیق کرده اند مشورت کنید. در رابطه به نشستن شما که قوز میکنید ربطی به فک تان ندارد.

 34. Avatar سریرا گفت:

  سلام. لاله گوش چپ من بسته است و کلا سمت چپ صورتم جمع تر است و این باعث شده که عدم تقارن کنی در دو مفصل tmj من وجود داشته باشه. دو سال پیش دکتر متخصص گوش و حلق و بینی به من گفتند که مفصل کمی اسیب دیده اما با رعایت های غذایی(غذای نرم و…) مشکلی ایجاد نمیشود. چند ماه است که به علت خوردن دو تا بادام مفصلم درد گرفته و درست باز نمیشه و با قاشق مربا خوری غذا میخورم. رعایت های غذایی رو انجام میدم. اما میخوام بدونم اگه مشکل جدید ایجاد نمیشه به پزشک مراجعه نکنم. چون فعلا مشکلات مالی دارم. همچنین من بعد از یک عمل جراحی به فیبرومیالژی مبتلا شدم که خودم گاهی حس میکنم شاید این هم ناشی از همون مشکله که حالا اینجا رو درگیر کرده. میخواستم محبت کنید و راهنمایی کنید

  1. Avatar Abdolreza Jamilian Orthodontist گفت:

   سلام توصیه می کنم به یک متخصص ارتودنسی فلوشیپ جراحی فک و یا یک متخصص جراحی فک و صورت مراجعه کنید تا وضعیت اسکلتی ناحیه فک و صورت بررسی شود. بدون معاینه نمی توان در این مورد نظر داد.

 35. Avatar Glx گفت:

  سلام اقای دکتر وقتتون بخیر،پسری 20 ساله هستم،5 سال پیش در یک مسابقه فوتبال،توپ به فکم(ناحیه گیجگاهی) خورد و به شدت تا یکی دو روز درد گرفت،من بی تفاوت بودم و هر موقع دهانمو کامل باز میکردم،اون ناحیه قفل! میکرد و درد شدیدی میگرفت،فکر کردم به مرور بهتر میشه…،درد تمام شد (فقط موقع باز کردن کامل دهان،فک صدا میداد)و من در سن 16 سالگی!به دلیل وسواس فکری که داشتم که نکنه چیز مهمی باشه(فکر میکردم بعد از اون ضربه،دو طرف فک و صورتم ورم کرده!) و …،به متخصص فک و دهان و صورت(در مرکز استانم کرمان) مراجعه کردم،ایشون گفتن چیزی نیست و فقط کارهای مراقبتی انجام بده…،از اون موقع تا الان فقط همون صدا هست و نه درد(اما گاهی اوقات انگار چیزی داخل گوش داخلیم یا میانیم تکون میخوره…هنگام باز کردن کامل دهان)،وسواس فکریم تو این چند سال تموم نشده و به خاطر کنجکاو بودنم،همیشه فکر میکنم باید عمل میشدم و …،چون فکر میکنم این ضربه و اختلال،تو رشد فک و صورت من تاصیر منفی داشته و همچنین التهابی رو ایجاد کرده و به اصطلاح اختلال فکی و صورتی در من ایجاد کرده(برای مصال پیشانیم از بینیم کمی جلوتر اومده/رشد عرضی پیشانیم نسبت به فک و دور سرم کمتر بوده/ارتفاع صورتم کم هست/گونه ام رشد زیادی داشته/فکم رشد کمی داشته و …)!این فکر همیشه با من بوده و تبدیل به وسواس و افسردگی شده،لطفا راهنماییم کنید که این حدسیات من از رشد و التهاب و …،ممکنه درست باشه؟ و اگر جوابتون مصبته،ایا راهی برای درمان و اصلاحش هست هم اکنون؟!،ممنون میشم راهنماییم کنید🙏،من از مناطق محرومم و دسترسی به متخصص خوب فک و دهان ندارم.(لازمه بدونین در 3 سال اخیر درمان کامل ارتدنسی همراه با کشیدن 2 دندان فک بالا و 2 دندان فک پایین انجام دادم)،پیشاپیش ممنون از لطفتون

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. بهتر است برای رفع مشکل مفصل (ناحیه گیجگاهی) به متخصص این رشته در ایران مراجعه کنید من به شما توصیه می کنم به مطب اقای دکتر امیر سیف الدینی مراجعه نمایید مطب اصلی ایشان در المان است ولی هر ماهی چند روز در ایران در مطب خودشان در خیابان پاسداران بیماران را ویزیت می کنند می توانید به مطب من در ساعات بین 3 تا 7 عصر زنگ بزنید و شماره مطب اقای دکتر امیر سیف الدینی را از منشی من بگیرید

 36. Avatar پوریا گفت:

  سلام من یه مدت که اول صبح ها وقتی میخوام غذا بخورم دهنمو تا آخر نمیتونم باز کنم و وقتی باز میکنم یه صدای بزرگ میده و به سختی لقمه میجوم الان ۱ هفته است اینجوریم کمک کنید

  1. Avatar Abdolreza Jamilian Orthodontist گفت:

   سلام به یک متخصص ارتودنسی با تجربه که ترجیحا فلوشیپ جراحی فک باشد مراجعه کنید تا وضعیت شما را بررسی کنند

 37. Avatar ملیکا گفت:

  با عرض سلام وخسته نباشید..

  ۱۰ ماه از عملم فک(بایمکس)میگذره..ولی همچنان گوش درد دارم..تشخیص دادن که اسپاسم هست همه روشها بوتاکس قرص متوکاربامول پلاک برام گذاشتن..ولی هیچکدومش جواب نداده..الآن تشخیص دادن که مفصل تحت فشاره باید آزادش کنیم..عوارضش چیه؟؟باید پیش دکتر باتجربهعمل کنم..عمل حساسیه؟؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. این مورد را باید حتما با یک جراح فک و صورت با تجربه مطرح کنید . قبل از جراحی مجدد لطفا با مطب دکتر جمیلیان تماس بگیرید شاید با یک راهکار غیر جراحی بتوان این مشکل را حل کرد

 38. Avatar سینا گفت:

  با سلام
  الان نزدیک 3 هفته است که درد بدی در ناحیه چپ فک بالا و پایین دارم که تا مفصل میره و تمام دندان ها بالا وپایین درد میگیره و زمان شروع درد ها موقع غذا خوردن و از لحاظ روانی نمی خوام فکم باز کنم و موقعی فکم باز می کنم یک صدا تق مانند از ناحیه اتصال دوفک میادو تایم درد هم معمولا بالای 2 ساعته به طوری اگه مسکن نخورم نمی تونم تحمل کنم حدود 7 ماه پیش همین مشکل برام پیش اومد که دکتر برام نورتریپتلین 10 تجویز کرد خوب شدم اما اینبار دوز دارو هم بردم بالا هیچ تغییری نکرد می خواستم بدونم احتمالا tmj دارم و ایا راه حل درمانی هست

  1. Avatar Abdolreza Jamilian Orthodontist گفت:

   سلام بیماری شما با مصرف دارو درمان نمی شود و تنها می توان با مصرف دارو درد را موقتا تسکین داد. به یک متخصص ارتودنسی که فلوشیپ جراحی فک و صورت است مراجعه کنید تا وضعیت فکین و دندان های شما را به خوبی بررسی کند. در صورت نیاز متخصص ارتودنسی شما را به جراح فک و صورت معرفی می کنند

 39. Avatar اميرعلي گفت:

  سلام اقاي دكتر من فكم شكسته ،الان 3بار عمل كردم ،عمل اخرم پروتز براي زاويه فك تحتاني گذاشتم الان دهانم كامل باز نميشه وموقع باز شدن به سمت راست كج ميشه

  1. Avatar Abdolreza Jamilian Orthodontist گفت:

   سلام ممکن است به دلیل التهاب عمل باشد و به مرور زمان بهبود می یابد در این خصوص با متخصص جراحی فک خود در ارتباط باشید تا جای نگرانی باقی نماند

 40. Avatar نگار گفت:

  سلام دکتر عزیز
  من سقف کامم گوده و فکم کوچیکه و عقبه .
  پیش جراح فک که رفتم گفتن چانه ام باید باجراحی جلو کشیده بشه اما برای فک بالا گفتن با ارتودنسی و دستگاه یکم پهن میشه اما از ارتفاعش کم نمیشه .
  درسته؟ کاری نمیشه کردد؟
  ارادتمند

  1. Avatar Abdolreza Jamilian Orthodontist گفت:

   سلام به طور معمول با expand کردن فضای داخلی فک بالا از میزان گودی آن نیز کاسته خواهد شد. اما بیماران مختلف شرایط گوناگونی دارند که بعد از معاینه می توان نظر قطعی داد. دقت کنید قبل از اقدام به جراحی چانه و فک باید درمان ارتودنسی را آغاز کنید.

   1. Avatar نگار گفت:

    ممنونم از پاسخگوییتون

 41. Avatar نگار گفت:

  بعد ببخشید از عوارض جراحی فک امان داره تطابق دندونام بهم بریزه یا لب پایینم بیاد جلوتر
  باجراحی درد گردنم از بین میره یا رشد کرده

  1. Avatar Abdolreza Jamilian Orthodontist گفت:

   اگر به بهترین متخصص ارتودنسی مراجعه کنید و تشخیص صحیحی برای شما گذاشته شود و روش درمانی مناسبی برای شما انتخاب شود دچار هیچ گونه عود یا عارضه ای نخواهید شد

   1. Avatar انصارب گفت:

    سلام من دندون ۶ پایین که پین داخلش داشت کشیدم و به مدت ۲ماه هست فکم قفل کرده ۸جلسه فیزیوتراپی رفتم بهبودی کامل پیدا نشده میخواستم ببینم دقیقا درمانش چی عست و پیش کدام متخصص باید برم ارتودنسی یا فک؟

    1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

     با سلام. به دندانپزشک متخصص جراح فک و صورت مراجعه نمایید.

 42. Avatar نگار گفت:

  سلام دکتر
  من سقف کامم گوه فک بالا و پایینم هم رشد نکرده
  بعضی وقتا گردن درد و درد پشت کمر دارم.
  سن بلوغم تموم شده کاری میشه کرد؟

  1. Avatar Abdolreza Jamilian Orthodontist گفت:

   سلام با مطب تماس بگیرید و یک وقت معاینه رایگان ارتودنسی بگیرید. با توجه به وضعیت کلی فک و دندان شما روش درمان مناسب برای شما انتخاب خواهد شد. با توجه به تجربه و دانشی که در این زمینه دارم بهترین روش درمان را به شما پیشنهاد خواهم داد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *