ناهنجاری های فک

درباره ارتودنسی فک بالا بیشتر بدانیم

درباره ارتودنسی فک بالا بیشتر بدانیم

جلو بودن فک بالا یکی از ناهنجاری های شایع می باشد که درمان آن از طریق ارتودنسی فک بالا انجام می شود.

در شرایط طبیعی و موقعیت آناتومیکی نرمال، دندان های مولر فک بالا و پایین در زمان بسته بودن دهان، باید به طور کامل روی هم قرار بگیرند و با هم همپوشانی داشته باشند. زمانی که فک بالا جلوتر باشد یا فک پایین عقب تر از حالت نرمال باشد، دندان های عقبی روی هم قرار نگرفته و به اصطلاح اوربایت اتفاق می افتد.

عوامل موثر در ارتودنسی فک بالا

اصلی ترین عامل مداخله گر در نیاز به درمان ارتودنسی فک بالا، ژنتیک و ساختار مادرزادی استخوان های فک و صورت است.

همچنین، پوسیدگی دندان های شیری، از دست دادن پیش از موعد دندان های شیری، ضربات، عادات نامناسب مانند مکیدن انگشت، التهاب و عفونت های شدید در زمان جایگزینی دندان های دائمی و عدم رعایت نکات بهداشتی دهان و دندان، عوامل محیطی هستند که می توانند منجر به انواع مال اکلوژن ها از جمله اوربایت و در نتیجه تشخیص لزوم ارتودنسی فک بالا، شوند.

خانمی با ارتودنسی فک بالا

درمان ارتودنسی تک فکی

ممکن است در مواردی که علت اصلی عارضه عقب تر بودن فک پایین تشخیص داده می شود، نیاز به ارتودنسی فک بالا به همراه فک پایین و یا تنها فک پایین باشد.

علاوه بر آن، ممکن است بیماری با تشخیص نیاز به ارتودنسی فک بالا و پایین و یا هر نوع درمان ارتودنسی دیگر، متقاضی درمان به صورت تک فکی باشد. در این شرایط متخصص ارتودنسی می تواند براکت را فقط بر روی دندان های یک فک قرار داده و اگر نیاز به ادامه درمان در دندان های فک دیگر باشد، پس از اتمام ارتودنسی فک قبلی درمان فک دیگر را شروع کند.

اگر انجام ارتودنسی ثابت در دو فک مد نظر متخصص ارتودنسی باشد، اکثرا در ابتدا ارتودنسی فک بالا انجام می شود. علت این تقدم را می توان آسان تر شدن درمان فک پایین و امکان کار گذاشتن راحت تر براکت و بریس بر روی دندان های فک پایین بدون ضربه از بالا به پایین، دانست.

درمان ارتودنسی فک بالا

مهمترین نکات موثر در روند ارتودنسی فک بالا و نتیجه حاصل از آن، سن بیمار و شدت عارضه می باشد.

اگر بیمار کودک بوده و در سن رشد قرار داشته باشد، ارتودنسی فک بالا عمدتا با استفاده از هدگیر انجام می شود. هدگیر وسیله ای متحرک است که از خارج به دهان متصل می شود. نتیجه درمان در این روش، به همکاری کودک و توجه والدین وی در رعایت حداقل زمان استفاده از هدگیر در طول روز بستگی دارد.

لازم به ذکر است که دکتر جمیلیان متخصص ارتودنسی دستگاه ارتودنسی کوچکی را اختراع کردند که جایگزین مناسبی برای این دستگاه های بزرگ خارج دهانی (هدگیر) می باشد. این دستگاه کوچک به راحتی در داخل دهان بیمار قرار می گیرد و باعث تسریع در روند درمان می شود. این اختراع دستگاه ارتودنسی دکتر جمیلیان در آمریکا به ثبت و تایید رسیده است.

در ارتودنسی بزرگسالان در موارد خفیف بودن عارضه موجود، درمان ارتودنسی فک بالا با استفاده از براکت های ثابت، همراه یا بدون نیاز به کشیدن دندان، انجام می شود.

اگر جلو آمدن فک بالا و شدت عارضه های موجود بیشتر باشد، علاوه بر ارتودنسی فک بالا، جراحی فک و صورت نیز ضروری تشخیص داده می شود.

پسری که برای درمان فک بالا از هدگیر استفاده می کند

هزینه ارتودنسی فک بالا

در اغلب موارد به دلیل سختی کار، ارتودنسی فک بالا هزینه ای بیشتر نسبت به ارتودنسی فک پایین نیاز دارد.

اما توجه کنید که براورد هزینه درمان، چه در ارتودنسی فک بالا و چه در فک پایین، بستگی به نوع درمان و نوع براکت مورد استفاده برای درمان ارتودنسی دارد.

روش های ارتودنسی ثابت یا متحرک، ارتودنسی دیمون، ارتودنسی شفاف، ارتودنسی لینگوال، ارتودنسی نامرئی، از جمله روش هایی هستند که امروزه با استفاده از براکت های مختلف، انجام می شوند که هر کدام تعرفه قیمتی جداگانه داشته و استفاده از هر یک برای درمان ارتودنسی فک بالا با هزینه های خاص هر کدام تعیین می شود.

توجه کنید که تجهیزات مورد استفاده در مرکز ارتودنسی مورد نظر شما و شدت عارضه دندانی که از آن رنج می برید نیز در هزینه ارتودنسی فک بالا یا هر نوع درمان ارتودنسی دیگر، اهمیت دارد.

همچنین در صورت وجود دندان یا دندان های نهفته در فک بالا، معمولا قیمت ارتودنسی فک بالا کمی بیشتر حساب می شود چرا که حساسیت کار در حضور این دندان ها بیشتر است.

موارد مهم در ارتودنسی فک بالا

الگوی کلی دندان ها در درمان ارتودنسی فک بالا یا به طور کلی ارتودنسی تک فکی مهم است. نحوه قرارگیری دندان ها در فک پایین نباید به گونه ای باشد که موجب برخورد نامناسب دندان های دو فک به هم، و در نتیجه تداخل در ارتودنسی فک بالا شود.

در برخی موارد، ارتودنسی فک بالا به تنهایی، موجب بدتر شدن وضعیت جویدن بیمار می شود چرا که ممکن است دندان های فک بالا و پایین تماس مناسبی با هم برقرار نکرده و نیروی غیر یکسان برای جویدن وارد شود که می تواند حتی به ارتودنسی فک بالا آسیب وارد کند.

دکتر جمیلیان

درباره دکتر جمیلیان

دکتر جمیلیان، متخصص ارتودنسی دارای فلوشیپ تخصصی جراحی ارتودنسی و ناهنجاری های فک و صورت و استاد تمام (پروفسور) بخش ارتودنسی دانشکده دندانپزشکی دانشگاه آزاد اسلامی، دارای بورد تخصصی ایران و اروپا و عضو انجمن ارتودنتیست های ایران و آمریکا و اروپا هستند.

48 دیدگاه برای “درباره ارتودنسی فک بالا بیشتر بدانیم

 1. Avatar پوریا گفت:

  سلام من دندونام کج و نا مرتب هستن هر دو فک. بعد موقع خندیدن لثه فک بالام معلومه ایا با اورتودنسی قابل درمان هست؟ممنون میشن پاسخ گو باشید.

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. با درمان ارتودنسی اصلاح می گردد. ابتدا باید توسط متخصص ارتودنسی معاینه سپس تشخیص درمان مناسب داده می شود. اطلاعات بیشتر مراجعه به این لینک لبخند لثه ای چیست؟

 2. Avatar افسانه حسینی گفت:

  سلام اقای دکتر من مشکل فک نداشتم فقط دندونام نامرتب بود بعد از دوسال ارتودنسی الان فک بالام یک سانت به راست کج شده دکترم میگه مادرزادی بوده من فک بالا و پایین هم روی هم چفت نمیشه من باید چیکار کتم

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. باتوجه به سوالی که شما مطرح نمودید طرح درمان ارتودنسی بدرستی انجام نشده است. لازم به ذکر است در انتخاب متخصص ارتودنسی خود دقت فراوان کرد زیرا ارتودنتیست تاثیرات بسزایی در انجام زیبایی دندان های شما دارد .

 3. Avatar سینا گفت:

  سلام من دوتا دندون سمت راست ندارم دندون اسیا الان دندون بالا خودشو کشیده پایین میخواستم بدونم با ارتودنسی حل میشه با تشکر

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. برای دادن طرح درمان صحیح نیاز به اطلاعات بیشتری است. بنابراین به شما توصیه میشود برای طرح درمان مناسب از مطب وقت معاینه بگیرید. معاینه به صورت رایگان انجام می شود.

 4. Avatar امیر گفت:

  سلام آقای دکتر من 18 سالمه و فک پایینم یکم کوچکه با ارتودنسی میشه بزرگش کرد یا باید جراحی بشه؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. برای دادن طرح درمان صحیح نیاز به اطلاعات بیشتری است. مثلا اطلاعاتی راجع به شیب دندان ها، وضعیت فکین، نیمرخ، میزان شلوغی دندان ها، وضعیت رادیوگرافی و غیره. بنابراین به شما توصیه میشود برای طرح درمان مناسب از مطب وقت معاینه بگیرید. معاینه به صورت رایگان انجام می شود.

 5. Avatar لیا گفت:

  سلام من ۱۴ سالم هست تازه یک روزه که فعلا فقط فک بالا رو ارتودنسی کردم فشار کمی روی فک قرار داره ولی نمیدونم چرا فک پایینم درد میگیره و دوباره آروم میشه دلیلیش چیه ؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. این احساسی هست که شما دارید. درمان ارتودنسی فک بالا ربطی به فک پایین شما ندارد.

 6. Avatar الهام مهدیانی گفت:

  سلام اقای دکتر من فک بالام دندونای دومیم از هرطرف کجن هردکتری میرم عکسم رو نشون میدم میگن باید د وتا فک ارتودنسی بشه ولی دکتر خودم میگه من فک بالا رو خودم درست میکنم الان هم دندون چهار بالا رو کشیدم نمیدونم چکار کنم

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. ابتدا باید مشکل کجی دندان شما توسط ارتودننتیست بررسی شده تا مناسب‌ ترین روش برای شما انتخاب شود. برای این کار توصیه می‌شود به ‌یک متخصص ارتودنسی باتجربه مراجعه کنید، چراکه نوع تشخیص، طرح درمان ارتودنسی مناسب، به‌ شما در رسیدن به‌ بهترین نتیجه درمانی کمک خواهد کرد. در صورت تمایل می توانید با شماره تلفن مطب 22011892 جهت گرفتن وقت قبلی تماس بگیرید.

 7. Avatar سمیرا گفت:

  خسته نباشید
  من پایین دوتا دندون ندارم بعد دندون بالا اومده پایین کشیده خودشو با ارتودنسی درست میشه یعنی میشه کشیدش بالا..

  ممنون

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. نزد یک ارتودنتیست باتجربه مراجعه نمایید تا پس از معاینه راهنمایی های لازم به شما داده شود.

 8. Avatar امیر گفت:

  سلام من ۱۶ ساله هستم و فک بالا بین دو دندان جلویی فاصله هست میخاستم بپرسم که با روش ارتودنسی
  چه مدت و با چه هزینه ای درست میشه؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. بله، با درمان ارتودنسی اصلاح می شود. فاصله بین دو دندان جلو یا دیاستم با ارتودنسی ثابت درمان می گردد. نزد متخصص ارتودنسی مراجعه نمایید. در هنگام معاینه نوع دستگاه، طول درمان ارتودنسی، روش درمان اعم از درمانهای ارتودنسی ثابت، ارتودنسی متحرک، هزینه ارتودنسی و یا غیره به شما گفته می شود. در صورت تمایل می توانید با شماره تلفن مطب 22011892 جهت گرفتن وقت قبلی تماس بگیرید.

 9. Avatar گندم گفت:

  سلام خوب هستین من دندون های بالام فقط دوتای جلو روی هم و دوتا نیشم بالا هستن میخاستم بدونم میشه فقط فک بالا رو ارتودنسی کرد و اینکه با ارتودنسی دهان و لب ها و دندان گفتن عوارضش این بزرگ تر و بد میشه و اینکه من ۲۰ ساله ام اما فعلا هزینه درمانشو در دسترس ندارم امکانش هست یکم راهنمایی کنید

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. دوست عزیز، برای ایجاد فضا و ردیف شدن دندان های شما باید دندان های اطراف و شاید کل دندان های فک بالا تحت درمان ارتودنسی قرار گیرد. توصیه میکنم نزد متخصص ارتودنسی مراجعه نمایید. تا پس از معاینه راهنمایی های لازم را به شما بدهد. معاینه از دندان شما لازم است. در صورت تمایل می توانید با شماره تلفن مطب 22011892 جهت گرفتن وقت قبلی تماس بگیرید. معاینه رایگان است. در مطب بنده هزینه ارتودنسی بصورت اقساط پذیرفته می شود.

 10. Avatar سانا گفت:

  سلام خسته نباشین
  من ۱۵ سالم هست و یکی از دوندونام در طرف راست فک بالام داخل لثم دراومده وقتی به دکتر مراجعه کردم گفتن که اول باید یک چیزی بزارن لای دوندونام که جا باز بشه و بعد دوتا از دوندونای فک بالامو بکشم و بعد ارتودنسی هم باید الاستیک بزارم نظر شما چی هست ؟ به نظر شما نباید همزمان فک پایینم رو هم ارتودنسی کنم ؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. بین دندان ها یک لاستیکی گذاشته می شود و سپس به آن حلقه انداخته می شود. اگر متخصص ارتودنسی معالج شما تشخیص داده است که دندان کشیده شود باید اینکار را انجام داد. طرح درمان ارتودنسی بین ارتودنتیست ها متفاوت است. شاید نزد یک متخصص ارتودنسی دیگری بروید و نظرشان این باشد که لازم نیست دندان کشیده شود. برای اینکه در این خصوص بنده اظهار نظر کنم. باید دندان های شما معاینه شود. در صورت تمایل می توانید با شماره تلفن مطب 22011892 جهت گرفتن وقت قبلی تماس بگیرید. معاینه رایگان است.

 11. Avatar پارسا گفت:

  سلام دو دندان جلوی فک بالای من به دلیل اینکه از بچگی بهشون زبون میزدم به سمت داخل رشد کرده و الان شیب زیادی داره من هنوز 17 سالمه و ارتودنسی انجام ندادم به نظرتون باید عمل جراحی صورت بگیره یا با ارتودنسی مشکل حل میشه؟!

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید توسط متخصص ارتودنسی دندان های شما معاینه شود. سپس راهنمایی های لازم داده می شود. معاینه رایگان است. در صورت تمایل می توانید با شماره تلفن مطب 22011892 جهت گرفتن وقت قبلی تماس بگیرید.

 12. Avatar بهار گفت:

  سلام اقای دکتر من ۱۴ سالمه و فک بالام جلو بوده و ارتودنسی کردم ولی هنوز دندونام عقب نرفتن تقریبا ۱ ساله ارتودنسی کردم خیلی نگرانم

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. اگر در درمان ارتودنسی بعد از این مدت نتیجه مطلوبی را بدست نیاورده اید. در این خصوص با متخصص ارتودنسی معالج خود که در جریان درمان دندان های شما هست صحبت نمایید.

 13. Avatar جهانگیر گفت:

  سلام آقای دکتر خسته نباشید ببخشید من فک بالام سمت چپش به علت مکیدن انگشت تو بچگی کج شده و بیرون زدگی پیدا کرده میشه لطف کنید بفرمایید که باجراحی قابل درمانه یا فقط با ارتودنسی مشکلم حل میشه
  لطف کنید جوابم رو بدید ممنون میشم ازتون

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. برای دادن طرح درمان صحیح نیاز به اطلاعات بیشتری است. مثلا اطلاعاتی راجع به شیب دندان ها، وضعیت فکین، سن فرد، میزان بیرون زدگی دندان ها، وضعیت رادیوگرافی و غیره. بنابراین به شما توصیه میشود برای طرح درمان مناسب از مطب وقت معاینه بگیرید. معاینه به صورت رایگان انجام می شود. در صورت تمایل می توانید با شماره تلفن مطب 22011892 جهت گرفتن وقت قبلی تماس بگیرید.

 14. Avatar مبینا گفت:

  سلام آقای دکتر من فک بالا رو ارتودنسی کردم و بعد از چند روز دچار مشکل در گذاشتن دندان ها روی هم و کمی جویدن غذا شدم درصورتی که باید هردو فک رو ارتودنسی میکردم
  اما دکترم گفت که این طبیعی هست چون دندان ها دارن جابه‌جا میسن و به مرور درست میشه
  بنظر شما درست میشه یا باید فک پایین رو هم ارتودنسی کنم؟؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید هردو فک ارتودنسی ثابت انجام شود تا هماهنگی بین دو فک برقرار باشد.

 15. Avatar سپیده گفت:

  سلام آقای دکتر من دندونپزشکی ک رفتم گفتن فقط باید فک بالام ارتودنسی بشه پایین نیازی نداره ولی من فک پایینم ی چن تا از دندونام رو هم‌رفتن البته خیلی کم.
  میخواستم بدونم فک پایین با کارای زیبایی که رو هم رفته مث تراشیدن درست میشن؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. لازم به ذکر است حتما می بایستی در انتخاب متخصص ارتودنسی خود دقت فراوان کرد زیرا ارتودنتیست خوب نقش موثری در انجام زیبایی دندانهای شما دارد. اصولا برای هماهنگی فکین باید هر دو فک تحت درمان ارتودنسی باشد.

 16. Avatar مهسا گفت:

  سلام آقای دکتر ببخشید یه سوال داشتم من یکی از دندونای جلوییم بلند تر از بقیه ست با ارتودنسی درست میشه؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. احتمالا با درمان ارتودنسی اصلاح می شود. برای دادن جواب قطعی باید معاینه کلینیکی انجام شود. در هنگام معاینه راهنمایی های لازم داده می شود. در صورت تمایل می توانید با شماره تلفن مطب 22011892 جهت گرفتن وقت قبلی تماس بگیرید.

 17. Avatar آذین گفت:

  سلام من الان دارم فک بالا و ارتودنسی میکنم بعد کش هایی که تو دندونم گذاشته سمت راست فقط یه دونه کش هست کلا تو ارتودنسی سمت راست یه کشه یا دکتر نزاشته یا من گمش کردم؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید با متخصص ارتودنسی معالج خود که در روند درمان دندان های شما هستن، راهنمایی های لازم را بپرسید.

 18. Avatar ناهید گفت:

  سلام آقای دکتر
  من ۱۸ سالمه چند سال پیش یعنی در ۱۲ سالگی ارتودنسی انجام دادم و به دلیل اینکه یه چسب از سیم هام کنده شد و بعد از چند روز رفتم دکتر و چسبید برام فک بالام از قسمت راست برآمدگی داره و دندونام نامتعادل شدن الان میخوام اگه بشه دوباره ارتودنسی انجام بدم عکس هم گرفتم ولی میترسم چونکه حس میکنم دندونام رو در ارتودنسی قبلی خیلی تراشیدن چکار کنم به نظر شما؟؟؟؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. شما می توانید به یک متخصص ارتودنسی ماهر و باتجربه مراجعه نمایید تا دندان ها و فک شما معاینه شود. سپس راهنمایی های لازم به شما داده می شود. در درمان ارتودنسی دندان تراشیده نمی شود.

 19. Avatar فاطمه گفت:

  با عرض سلام و خسته نباشید ببخشید آقای دکتر من دندون نیشم از بالا در اومده ومیخوام فقط فک بالام رو سیم کشی کنم ایا امکان پذیر هست یان نیاز به درمان دوتا فک دارم چون دندونای فک پایینم صاف هستن و نمیخوام که ارتودنسی کنم

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. بین دو فک هماهنگی اتجام گردد. باید معاینه کلینیکی انجام شود. در هنگام معاینه راهنمایی های لازم به شما گفته می شود. معاینه رایگان است. می توانید با شماره تلفن مطب 22011892 جهت گرفتن وقت قبلی تماس بگیرید.

 20. Avatar مهدی گفت:

  سلام اقای دکتر من دوتای جلو فاصله داره میخام این فاصله رو کم کنم
  چقدر هزینه داره.
  فک هم مشکل نداره . فقط دندون های جلو فاصله داره

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید معاینه کلینیکی انجام شود. در هنگام معاینه راهنمایی های لازم داده می شود. می توانید با شماره تلفن مطب 22011892 جهت گرفتن وقت قبلی تماس بگیرید.

 21. Avatar فاطمه گفت:

  سلام من درحال حاضر ارتودنسی انجام دادم ولی فک بالا جلو و حتی با کش هم عقب نرفته ،دکتر دندانپزشکم گفتن که باید دندان بکشم واگر اینکارهم بکنم بین دندونام فاصله میوفته
  میخواستم بدونم راهی جز دندون کشیدن وجود نداره؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. بیمارانی که دارای مشکل فکی و دندانی باشند اگر بعد از سن بلوغ (بدلیل اسکلتی شدن فک ) به متخصص ارتودنسی مراجعه نمایند ابتدا تحت درمان ارتودنسی سپس جراحی فک نزد متخصص فک و صورت باید قرار گیرد. ولی اگر در سن پایین یا قبل از سن بلوغ اقدام کنند با دستگاه های ارتودنسی بدون عمل جراحی مشکل فکی درمان خواهد شد. با کشیدن دندان مشکل فک حل نمی شود.

 22. Avatar طهماسبی گفت:

  سلام خسته نباشید اگه مشکل فک ارثی باشه آیا با ارتودنسی خوب میشه؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. بیمارانی که دارای مشکل فکی باشند اگر بعد از سن بلوغ (بدلیل اسکلتی شدن فک ) به متخصص ارتودنسی مراجعه نمایند ابتدا تحت درمان ارتودنسی سپس جراحی فک نزد متخصص فک و صورت باید قرار گیرد. ولی اگر در سن پایین یا قبل از سن بلوغ اقدام کنند با دستگاه های ارتودنسی بدون عمل جراحی مشکل فکی درمان خواهد شد.

 23. Avatar آرتین گفت:

  سلام آقای دکتر آیا میشه فقط یک فک را ارتودنسی کرد؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام باید معاینه کلینیکی انجام شود. ممکن است در مواردی که علت اصلی عقب تر بودن فک پایین تشخیص داده می شود، نیاز به ارتودنسی دندان های فک بالا به همراه دندان های فک پایین و یا تنها دندان های فک پایین باشد.

   1. Avatar کاوه گفت:

    سلام دکتر جان
    ببخشید من 22سالمه و فک بالام جلو است. ایا میتوان بدون جراحی این مشکل را با ارتودنسی شفاف درمان کرد؟

    1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

     با سلام. بیمارانی که دارای مشکل فکی باشند اگر بعد از سن بلوغ (بدلیل اسکلتی شدن فک ) به متخصص ارتودنسی مراجعه نمایند ابتدا تحت درمان ارتودنسی سپس جراحی فک نزد متخصص فک و صورت باید قرار گیرد. ولی اگر در سن پایین یا قبل از سن بلوغ اقدام کنند با دستگاه های ارتودنسی بدون عمل جراحی مشکل فکی درمان خواهد شد. باید معاینه کلینیکی انجام شود. در هنگام معاینه راهنمایی های لازم داده می شود. می توانید با شماره تلفن مطب 22011892 جهت گرفتن وقت قبلی تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *