ناهنجاری های فک

درباره ارتودنسی فک بالا بیشتر بدانیم

درباره ارتودنسی فک بالا بیشتر بدانیم

جلو بودن فک بالا یکی از ناهنجاری های شایع می باشد که درمان آن از طریق ارتودنسی فک بالا انجام می شود.

در شرایط طبیعی و موقعیت آناتومیکی نرمال، دندان های مولر فک بالا و پایین در زمان بسته بودن دهان، باید به طور کامل روی هم قرار بگیرند و با هم همپوشانی داشته باشند. زمانی که فک بالا جلوتر باشد یا فک پایین عقب تر از حالت نرمال باشد، دندان های عقبی روی هم قرار نگرفته و به اصطلاح اوربایت اتفاق می افتد.

عوامل موثر در ارتودنسی فک بالا

اصلی ترین عامل مداخله گر در نیاز به درمان ارتودنسی فک بالا، ژنتیک و ساختار مادرزادی استخوان های فک و صورت است.

همچنین، پوسیدگی دندان های شیری، از دست دادن پیش از موعد دندان های شیری، ضربات، عادات نامناسب مانند مکیدن انگشت، التهاب و عفونت های شدید در زمان جایگزینی دندان های دائمی و عدم رعایت نکات بهداشتی دهان و دندان، عوامل محیطی هستند که می توانند منجر به انواع مال اکلوژن ها از جمله اوربایت و در نتیجه تشخیص لزوم ارتودنسی فک بالا، شوند.

درمان ارتودنسی تک فکی

ممکن است در مواردی که علت اصلی عارضه عقب تر بودن فک پایین تشخیص داده می شود، نیاز به ارتودنسی فک بالا به همراه فک پایین و یا تنها فک پایین باشد.

علاوه بر آن، ممکن است بیماری با تشخیص نیاز به ارتودنسی فک بالا و پایین و یا هر نوع درمان ارتودنسی دیگر، متقاضی درمان به صورت تک فکی باشد. در این شرایط متخصص ارتودنسی می تواند براکت را فقط بر روی دندان های یک فک قرار داده و اگر نیاز به ادامه درمان در دندان های فک دیگر باشد، پس از اتمام ارتودنسی فک قبلی درمان فک دیگر را شروع کند.

فاکتورهای موثر بر ارتودنسی فک بالا

اگر انجام ارتودنسی ثابت در دو فک مد نظر متخصص ارتودنسی باشد، اکثرا در ابتدا ارتودنسی فک بالا انجام می شود. علت این تقدم را می توان آسان تر شدن درمان فک پایین و امکان کار گذاشتن راحت تر براکت و بریس بر روی دندان های فک پایین بدون ضربه از بالا به پایین، دانست.

درمان ارتودنسی فک بالا

مهمترین نکات موثر در روند ارتودنسی فک بالا و نتیجه حاصل از آن، سن بیمار و شدت عارضه می باشد.

اگر بیمار کودک بوده و در سن رشد قرار داشته باشد، ارتودنسی فک بالا عمدتا با استفاده از هدگیر انجام می شود. هدگیر وسیله ای متحرک است که از خارج به دهان متصل می شود.

لازم به ذکر است که نتیجه درمان در این روش، به همکاری کودک و توجه والدین وی در رعایت حداقل زمان استفاده از هدگیر در طول روز بستگی دارد.

در ارتودنسی بزرگسالان در موارد خفیف بودن عارضه موجود، درمان ارتودنسی فک بالا با استفاده از براکت های ثابت، همراه یا بدون نیاز به کشیدن دندان، انجام می شود.

اگر جلو آمدن فک بالا و شدت عارضه های موجود بیشتر باشد، علاوه بر ارتودنسی فک بالا، جراحی فک و صورت نیز ضروری تشخیص داده می شود.

هزینه ارتودنسی فک بالا

هزینه ارتودنسی فک بالا

در اغلب موارد به دلیل سختی کار، ارتودنسی فک بالا هزینه ای بیشتر نسبت به ارتودنسی فک پایین نیاز دارد.

اما توجه کنید که براورد هزینه درمان، چه در ارتودنسی فک بالا و چه در فک پایین، بستگی به نوع درمان و نوع براکت مورد استفاده برای درمان ارتودنسی دارد.

روش های ارتودنسی ثابت یا متحرک، ارتودنسی دیمون، ارتودنسی شفاف، ارتودنسی لینگوال، ارتودنسی نامرئی، از جمله روش هایی هستند که امروزه با استفاده از براکت های مختلف، انجام می شوند که هر کدام تعرفه قیمتی جداگانه داشته و استفاده از هر یک برای درمان ارتودنسی فک بالا با هزینه های خاص هر کدام تعیین می شود.

توجه کنید که تجهیزات مورد استفاده در مرکز ارتودنسی مورد نظر شما و شدت عارضه دندانی که از آن رنج می برید نیز در هزینه ارتودنسی فک بالا یا هر نوع درمان ارتودنسی دیگر، اهمیت دارد.

همچنین در صورت وجود دندان یا دندان های نهفته در فک بالا، معمولا قیمت ارتودنسی فک بالا کمی بیشتر حساب می شود چرا که حساسیت کار در حضور این دندان ها بیشتر است.

موارد مهم در ارتودنسی فک بالا

الگوی کلی دندان ها در درمان ارتودنسی فک بالا یا به طور کلی ارتودنسی تک فکی مهم است. نحوه قرارگیری دندان ها در فک پایین نباید به گونه ای باشد که موجب برخورد نامناسب دندان های دو فک به هم، و در نتیجه تداخل در ارتودنسی فک بالا شود.

در برخی موارد، ارتودنسی فک بالا به تنهایی، موجب بدتر شدن وضعیت جویدن بیمار می شود چرا که ممکن است دندان های فک بالا و پایین تماس مناسبی با هم برقرار نکرده و نیروی غیر یکسان برای جویدن وارد شود که می تواند حتی به ارتودنسی فک بالا آسیب وارد کند.

دکتر جمیلیان
درباره دکتر جمیلیان

دکتر جمیلیان، متخصص ارتودنسی دارای فلوشیپ تخصصی جراحی ارتودنسی و ناهنجاری های فک و صورت و استاد تمام وقت بخش ارتودنسی دانشکده دندانپزشکی دانشگاه آزاد اسلامی، دارای بورد تخصصی ایران و اروپا و عضو انجمن ارتودنتیست های ایران و آمریکا و اروپا هستند.

18 دیدگاه برای “درباره ارتودنسی فک بالا بیشتر بدانیم

 1. Avatar مهسا گفت:

  سلام آقای دکتر ببخشید یه سوال داشتم من یکی از دندونای جلوییم بلند تر از بقیه ست با ارتودنسی درست میشه؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. احتمالا با درمان ارتودنسی اصلاح می شود. برای دادن جواب قطعی باید معاینه کلینیکی انجام شود. در هنگام معاینه راهنمایی های لازم داده می شود. در صورت تمایل می توانید با شماره تلفن مطب 22011892 جهت گرفتن وقت قبلی تماس بگیرید.

 2. Avatar آذین گفت:

  سلام من الان دارم فک بالا و ارتودنسی میکنم بعد کش هایی که تو دندونم گذاشته سمت راست فقط یه دونه کش هست کلا تو ارتودنسی سمت راست یه کشه یا دکتر نزاشته یا من گمش کردم؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید با متخصص ارتودنسی معالج خود که در روند درمان دندان های شما هستن، راهنمایی های لازم را بپرسید.

 3. Avatar ناهید گفت:

  سلام آقای دکتر
  من ۱۸ سالمه چند سال پیش یعنی در ۱۲ سالگی ارتودنسی انجام دادم و به دلیل اینکه یه چسب از سیم هام کنده شد و بعد از چند روز رفتم دکتر و چسبید برام فک بالام از قسمت راست برآمدگی داره و دندونام نامتعادل شدن الان میخوام اگه بشه دوباره ارتودنسی انجام بدم عکس هم گرفتم ولی میترسم چونکه حس میکنم دندونام رو در ارتودنسی قبلی خیلی تراشیدن چکار کنم به نظر شما؟؟؟؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. شما می توانید به یک متخصص ارتودنسی ماهر و باتجربه مراجعه نمایید تا دندان ها و فک شما معاینه شود. سپس راهنمایی های لازم به شما داده می شود. در درمان ارتودنسی دندان تراشیده نمی شود.

 4. Avatar فاطمه گفت:

  با عرض سلام و خسته نباشید ببخشید آقای دکتر من دندون نیشم از بالا در اومده ومیخوام فقط فک بالام رو سیم کشی کنم ایا امکان پذیر هست یان نیاز به درمان دوتا فک دارم چون دندونای فک پایینم صاف هستن و نمیخوام که ارتودنسی کنم

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. بین دو فک هماهنگی اتجام گردد. باید معاینه کلینیکی انجام شود. در هنگام معاینه راهنمایی های لازم به شما گفته می شود. معاینه رایگان است. می توانید با شماره تلفن مطب 22011892 جهت گرفتن وقت قبلی تماس بگیرید.

 5. Avatar مهدی گفت:

  سلام اقای دکتر من دوتای جلو فاصله داره میخام این فاصله رو کم کنم
  چقدر هزینه داره.
  فک هم مشکل نداره . فقط دندون های جلو فاصله داره

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید معاینه کلینیکی انجام شود. در هنگام معاینه راهنمایی های لازم داده می شود. می توانید با شماره تلفن مطب 22011892 جهت گرفتن وقت قبلی تماس بگیرید.

 6. Avatar فاطمه گفت:

  سلام من درحال حاضر ارتودنسی انجام دادم ولی فک بالا جلو و حتی با کش هم عقب نرفته ،دکتر دندانپزشکم گفتن که باید دندان بکشم واگر اینکارهم بکنم بین دندونام فاصله میوفته
  میخواستم بدونم راهی جز دندون کشیدن وجود نداره؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. بیمارانی که دارای مشکل فکی و دندانی باشند اگر بعد از سن بلوغ (بدلیل اسکلتی شدن فک ) به متخصص ارتودنسی مراجعه نمایند ابتدا تحت درمان ارتودنسی سپس جراحی فک نزد متخصص فک و صورت باید قرار گیرد. ولی اگر در سن پایین یا قبل از سن بلوغ اقدام کنند با دستگاه های ارتودنسی بدون عمل جراحی مشکل فکی درمان خواهد شد. با کشیدن دندان مشکل فک حل نمی شود.

 7. Avatar طهماسبی گفت:

  سلام خسته نباشید اگه مشکل فک ارثی باشه آیا با ارتودنسی خوب میشه؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. بیمارانی که دارای مشکل فکی باشند اگر بعد از سن بلوغ (بدلیل اسکلتی شدن فک ) به متخصص ارتودنسی مراجعه نمایند ابتدا تحت درمان ارتودنسی سپس جراحی فک نزد متخصص فک و صورت باید قرار گیرد. ولی اگر در سن پایین یا قبل از سن بلوغ اقدام کنند با دستگاه های ارتودنسی بدون عمل جراحی مشکل فکی درمان خواهد شد.

 8. Avatar آرتین گفت:

  سلام آقای دکتر آیا میشه فقط یک فک را ارتودنسی کرد؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام باید معاینه کلینیکی انجام شود. ممکن است در مواردی که علت اصلی عقب تر بودن فک پایین تشخیص داده می شود، نیاز به ارتودنسی دندان های فک بالا به همراه دندان های فک پایین و یا تنها دندان های فک پایین باشد.

   1. Avatar کاوه گفت:

    سلام دکتر جان
    ببخشید من 22سالمه و فک بالام جلو است. ایا میتوان بدون جراحی این مشکل را با ارتودنسی شفاف درمان کرد؟

    1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

     با سلام. بیمارانی که دارای مشکل فکی باشند اگر بعد از سن بلوغ (بدلیل اسکلتی شدن فک ) به متخصص ارتودنسی مراجعه نمایند ابتدا تحت درمان ارتودنسی سپس جراحی فک نزد متخصص فک و صورت باید قرار گیرد. ولی اگر در سن پایین یا قبل از سن بلوغ اقدام کنند با دستگاه های ارتودنسی بدون عمل جراحی مشکل فکی درمان خواهد شد. باید معاینه کلینیکی انجام شود. در هنگام معاینه راهنمایی های لازم داده می شود. می توانید با شماره تلفن مطب 22011892 جهت گرفتن وقت قبلی تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *