اطلاعات عمومی دندانپزشکی

خمیر دندان تولید شده با عصاره چای سبز

خمیردندان با عصاره چای سبز

بسیاری از افراد از خیر نوشیدنی های بسیار سرد یا خیلی گرم می گذرند چون می دانند که این کار به بهای حساس شدن دندان هایشان تمام می شود. اگر شما هم جز این دسته از افراد هستید می توانید منتظر آمدن خمیردندان چای سبز جدیدی به بازار باشید که به رفع حساسیت دندان هایتان کمک می کند، هم درد را کم می کند هم از پوسیدگی دندان پیشگیری می کند و اثر بلندمدت دارد.

به گزارش فرتاک نیوز، ساییدگی و خرابی دندان اغلب شایع ترین دلیل درد یا ناراحتی دندان ها است و خمیردندان هایی که در حال حاضر در بازار وجود دارند و برای کاهش حساسیت طراحی شده اند اثر بلند مدتی ندارند. پیش از این گفته شده بود که یک ماده شیمیایی گیاهی در نوشیدنی های گیاهی می تواند با یک نوع باکتری که منجر به خرابی دندان ها می شود مقابله کند.

تصویر عصاره چای سبز و یک دندان

خمیر دندان عصاره چای سبز برای حساسیت دندان

محققان دانشگاه ووهان چین برای رسیدگی به مشکل حساسیت و مقابله با باکتری ها از نانوهیدروکسی لاپاتیت و یک عصاره چای سبز به نام اپی‌ گالوستاچین گالت یا EGCG استفاده کردند که ظاهراً می تواند با باکتری های جهش یافته استرپتوکوک و سازنده بیوفیلم های مخرب مقابله کنند. سپس این مواد با نانوذرات معدنی سیلیکا ترکیب شدند.

محققان مجموع این مواد را روی دندان های عقل کشیده شده آزمایش کردند و متوجه شدند که این فرمولاسیون توانست روی عاج دندان بچسبد. همچنین ماده EGCG را دست کم به مدت 96 ساعت آزاد کرد، در برابر ساییدگی دندان در اثر مسواک کردن کارساز بود و از تشکیل زیست لایه باکتری پیشگیری کرد. علاوه بر این، حالت سم زایی بسیار پایینی داشت.

ترکیبات چای سبز همچنین می تواند نفس را به صورت طبیعی تازه و مطبوع کند. به گفته محققان همه خوب می دانیم که کاتچین های موجود در چای سبز فواید بسیاری برای بهداشت دهان و دندان دارد. کاتچین ها که EGCG هم از این نوع هستند می توانند چسبندگی شکر را که شامل مواد تولید کننده اسید هستند و می توانند فرایند خرابی سطح دندان را سرعت ببخشند متوقف کند. اثر آنتی باکتریال بودنش از رشد باکتری که موجب درد دندان و تنفس بد می شود جلوگیری می کند. همچنین این ماده شیمیایی می تواند بوی بد سولفور را گرفته و نفس طبیعی و تازه ای را به ارمغان بیاورد. گفتنی است این تحقیق جدید داده دیگری به اثرات شناخته شده چای سبز و نیز پژوهش های دهان و دندان اضافه می کند.

author-avatar
درباره دکتر جمیلیان

دکتر جمیلیان، متخصص ارتودنسی دارای فلوشیپ تخصصی جراحی ارتودنسی و ناهنجاری های فک و صورت و استاد تمام وقت بخش ارتودنسی دانشکده دندانپزشکی دانشگاه آزاد اسلامی، دارای بورد تخصصی ایران و اروپا و عضو انجمن ارتودنتیست های ایران و آمریکا و اروپا هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *