اطلاعات عمومی دندانپزشکی

خمیر دندان تولید شده با عصاره چای سبز

خمیردندان با عصاره چای سبز

بسیاری از افراد از خیر نوشیدنی های بسیار سرد یا خیلی گرم می گذرند چون می دانند که این کار به بهای حساس شدن دندان هایشان تمام می شود. اگر شما هم جز این دسته از افراد هستید می توانید منتظر آمدن خمیردندان چای سبز جدیدی به بازار باشید که به رفع حساسیت دندان هایتان کمک می کند، هم درد را کم می کند هم از پوسیدگی دندان پیشگیری می کند و اثر بلندمدت دارد.

به گزارش فرتاک نیوز، ساییدگی و خرابی دندان اغلب شایع ترین دلیل درد یا ناراحتی دندان ها است و خمیردندان هایی که در حال حاضر در بازار وجود دارند و برای کاهش حساسیت طراحی شده اند اثر بلند مدتی ندارند. پیش از این گفته شده بود که یک ماده شیمیایی گیاهی در نوشیدنی های گیاهی می تواند با یک نوع باکتری که منجر به خرابی دندان ها می شود مقابله کند.

تصویر عصاره چای سبز و یک دندان

خمیر دندان عصاره چای سبز برای حساسیت دندان

محققان دانشگاه ووهان چین برای رسیدگی به مشکل حساسیت و مقابله با باکتری ها از نانوهیدروکسی لاپاتیت و یک عصاره چای سبز به نام اپی‌ گالوستاچین گالت یا EGCG استفاده کردند که ظاهراً می تواند با باکتری های جهش یافته استرپتوکوک و سازنده بیوفیلم های مخرب مقابله کنند. سپس این مواد با نانوذرات معدنی سیلیکا ترکیب شدند.

محققان مجموع این مواد را روی دندان های عقل کشیده شده آزمایش کردند و متوجه شدند که این فرمولاسیون توانست روی عاج دندان بچسبد. همچنین ماده EGCG را دست کم به مدت 96 ساعت آزاد کرد، در برابر ساییدگی دندان در اثر مسواک کردن کارساز بود و از تشکیل زیست لایه باکتری پیشگیری کرد. علاوه بر این، حالت سم زایی بسیار پایینی داشت.

ترکیبات چای سبز همچنین می تواند نفس را به صورت طبیعی تازه و مطبوع کند. به گفته محققان همه خوب می دانیم که کاتچین های موجود در چای سبز فواید بسیاری برای بهداشت دهان و دندان دارد. کاتچین ها که EGCG هم از این نوع هستند می توانند چسبندگی شکر را که شامل مواد تولید کننده اسید هستند و می توانند فرایند خرابی سطح دندان را سرعت ببخشند متوقف کند. اثر آنتی باکتریال بودنش از رشد باکتری که موجب درد دندان و تنفس بد می شود جلوگیری می کند. همچنین این ماده شیمیایی می تواند بوی بد سولفور را گرفته و نفس طبیعی و تازه ای را به ارمغان بیاورد. گفتنی است این تحقیق جدید داده دیگری به اثرات شناخته شده چای سبز و نیز پژوهش های دهان و دندان اضافه می کند.

خمیر دندان چای سبز برای جلوگیری از پوسیدگی دندان

همانطور که می دانید استفاده منظم از مسواک برای جلوگیری از پوسیدگی دندان امری ضروری است. اما استفاده از یک خمیر دندان مناسب نیز به استحکام و سلامت بیشتر دندان ها نیز کمک می کند. از آنجایی که روغن درخت چای سبز یک خاصیت آنتی باکتریال قوی دارد برای جلوگیری از پوسیدگی دندان ها بسیار موثر است. به علاوه با تقویت مینای دندان ها منجر به بهبود استحکام دندان ها می شود. هرچه دندان ها سالم تر باشند در مقابل مصرف مواد غذایی اسیدی و مضر مقاوم تر خواهند بود. البته به این معنا نیست که با مصرف خمیر دندان حاوی عصاره چای سبز بدون ملاحظه از این خوراکی های مضر استفاده کنید. زیرا قرار نیست که خمیر دندان چای سبز یک روکش دندان جدید بر روی دندان های شما ایجاد کند.

سوالات متداول خمیردندان چای سبز

1-آیا خمیر دندان چای سبز به دندان ها آسیب می رساند؟

برخی از این خمیر دندان ها همراه با ذغال می باشند تا دندان ها را سفیدتر کنند. این در حالی است که عصاره چای سبز به تنهایی آسیبی به دندان ها نمی رساند. اگر خمیر دندان شما حاوی سفید کننده باشد امکان دارد بعد از هر بار استفاده لایه بسیار نازکی از مینای دندان شما را از بین ببرد.

2-آیا خمیر دندان چای سبز مینای دندان را ترمیم می کند؟

چای سبز می تواند روند آسیب به مینای دندان ها را کند یا متوقف کند. زیرا باکتری های روی دندان ها را از بین می برد و مانع پوسیدگی دندان با این باکتری ها می شود. بنابراین از خاصیت ضدباکتریایی چای سبز می توانید برای جلوگیری از پوسیدگی دندان سود ببرید.

3-آیا خمیر دندان چای سبز تحلیل لثه را درمان می کند؟

هنوز هیچ ماده یا گیاهی کشف نشده است که لثه های تحلیل رفته را به حالت اولیه آنها بازگرداند. اما با کمک خمیردندان چای سبز می توانید روند تحلیل لثه کند و یا متوقف نمایید.

4-آیا روغن درخت چای سبز در خمیردندان خوراکی است؟

روغن درخت چای سبز در خمیر دندان ها خاصیت ضد باکتریایی و ضد میکروبی دارد. اما این به این معنا نیست که خوراکی است. بعد از استفاده از خمیردندان چای سبز یا دهانشویه های حاوی روغن درخت چای سبز آنها را از دهان خارج کنید و دهان را به خوبی بشویید.

دکتر جمیلیان

درباره دکتر جمیلیان

دکتر جمیلیان، متخصص ارتودنسی دارای فلوشیپ تخصصی جراحی ارتودنسی و ناهنجاری های فک و صورت و استاد تمام (پروفسور) بخش ارتودنسی دانشکده دندانپزشکی دانشگاه آزاد اسلامی، دارای بورد تخصصی ایران و اروپا و عضو انجمن ارتودنتیست های ایران و آمریکا و اروپا هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *