اطلاعات عمومی دندانپزشکی

حرکت فکین در وضعیت اورجت

حرکت فکین در وضعیت اورجت

حرکت فکین در وضعیت اورجت یکی از مواردی است که شناخت آن در درمان این عارضه نقش مهمی دارد. در شرایط طبیعی معمولادندان های بالا باید به میزان اندکی ( حدود 2 میلی متر) جلوتر از دندان های پایینی قرار گیرند، حال اگر این تفاوت بیشتر از 2 میلی متر باشد به این وضعیت اورجت می گوییم. این ناهنجاری ترکیبی از ناهنجاری های فکی –دندانی است یعنی در بروز این مشکل هم رشد نامتوازن فک ها نقش دارند و هم دندان های بالا و پایین. مسلما این مشکل علاوه بر بالا رفتن خطر آسیب پذیری دندان ها دارای باری منفی در ظاهر و زیبایی است. حتی ممکن است در نتیجه این امر اعتماد به نفس در فرد مبتلا به عارضه دندانی –فکی سرکوب شود.

حرکت فکین در وضعیت اورجت در سه بعد

حرکت فکین در وضعیت اورجت را باید به طور جامعی بررسی کنیم، این وضعیت را در سه بعد تجسم می کنیم:
جلو و عقب ( افقی)
بالا و پایین (عمودی)
عرضی
این ابعاد به این معنی است که دستگاه طراحی شده در سه جهت به فک فرد تحت درمان نیرو وارد می کند. برای طراحی دستگاه و رفع مشکل بیمار در ابتدا باید دید که بیمار در چند جهت مشکل دارد. مثلا در بیماری می خواهیم فک پایین را به جلو بیاوریم، پس یک بعد ما باید در جهت قدامی –خلفی( در جهت افقی) باشد و با وارد کردن نیرو در این بعد فک را به جلو می آوریم. حال در بعد عمود نیز باید دندان هایی که در فک بالا، پایین آمده اند برای نمایان شدن به سمت بالا رفته و چیدمان مناسبی داشته باشند. این دو تغییر و اصلاح می تواند توامان باشد یعنی دستگاهی را طراحی کنیم که در بعد افقی و هم عمودی با وارد کردن نیرو تغییرات و اصلاحات مد نظر ما را اعمال کند. دستگاه های ارتودنسی خیلی متنوع و شامل دستگاه های ثابت و متحرک هستند و همچنین براساس کیس مورد نظر در ساخت دستگاه می توانیم از ترکیب آنها نیز استفاده کنیم.

اورجت
حال اگر مسئله به عقب راندن استخوان باشد، چه کاری را می توان انجام داد؟
در این مورد اگر بیمار در سن مناسبی به متخصص مراجعه کند، می توان این کار را از طریق وارد کردن نیرو به آن، اجازه رشد ندادن به استخوان و در کنار آن رشد کردن سایر اعضای صورت و ثابت ماندن عضو مورد نظر انجام داد و اختلاف دو فک را که اصطلاحا اورجت نامیده می شود را برطرف کرد. البته این فشار و اعمال نیرو دردناک نیست و همچنین به گونه ای نیست که بیمار در اثر آن دردی را احساس کند ولی باعث تغییر در فک خواهد شد. البته بیماری که تحت درمان ارتودنسی است ممکن است دچار درد مختصری شود که 3-4 روز بعد از ویزیت اولیه و با ویزیت بعدی این درد که غیر قابل تحمل هم نیست و به صورت خفیف بروز می یابد، معمولا از بین می رود.
پس اگر هدف ما این باشد که یک نیمه فک رشد کرده و نیمه دیگر فک رشد نکند و یا مثلا فک پایین رشد کند و فک بالا رشد نکند، همین امر باعث خواهد شد که دستگاه های مورد استفاده چه ثابت و چه متحرک متفاوت باشد و براساس نیاز بیمار می توان باعث حرکت فک و یا جلوگیری از حرکت فک شد.
درمان وضعیت اورجت در هر مورد فرد متفاوت است و یک متخصص ارتودنتیست می تواند راه حل های خاصی را براساس موقعیت بیمار و بنابر شکل ظاهری مناسبی که می خواهید به آن برسید را در نظر گرفته، اعمال کند و از این طریق به حل این مشکل دندانی –فکی کمک کند.

دکتر جمیلیان

درباره دکتر جمیلیان

دکتر جمیلیان، متخصص ارتودنسی دارای فلوشیپ تخصصی جراحی ارتودنسی و ناهنجاری های فک و صورت و استاد تمام وقت بخش ارتودنسی دانشکده دندانپزشکی دانشگاه آزاد اسلامی، دارای بورد تخصصی ایران و اروپا و عضو انجمن ارتودنتیست های ایران و آمریکا و اروپا هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *