اطلاعات عمومی دندانپزشکی

حرکت فکین در وضعیت اورجت

حرکت فکین در وضعیت اورجت

در شرایط طبیعی معمولادندان های بالا باید به میزان اندکی ( حدود 2 میلی متر) جلوتر از دندان های پایینی قرار گیرند، حال اگر این تفاوت بیشتر از 2 میلی متر باشد به این وضعیت اورجت می گوییم.

این ناهنجاری ترکیبی از ناهنجاری های فکی _دندانی است، یعنی در بروز این مشکل هم رشد نامتوازن فک ها و همچنین دندان های بالا و پایین نقش دارند. مسلما این مشکل علاوه بر بالا رفتن خطر آسیب پذیری دندان ها دارای باری منفی در ظاهر و زیبایی است. حتی ممکن است در نتیجه این امر، اعتماد به نفس در فرد مبتلا به عارضه دندانی _فکی سرکوب شود.

درمان اورجت افزایش یافته با ارتودنسی

اورجت با کمک ارتودنسی و حرکت فک ها قابل درمان است. حرکت فک ها در وضعیت اورجت را باید به طور جامعی بررسی کنیم، این وضعیت را در سه بعد تجسم می کنیم:

  • جلو و عقب ( افقی)
  • بالا و پایین (عمودی)
  • حرکت به سمت عقب

حرکت افقی فک ها

برای طراحی دستگاه ارتودنسی و رفع مشکل بیمار در ابتدا باید دید که بیمار در چند جهت مشکل دارد. در صورتی که بخواهیم فک پایین بیماری را به جلو بیاوریم، بنابراین باید در جهت قدامی_خلفی( در جهت افقی) و با وارد کردن نیرو در این بعد فک را به جلو می آوریم.

فک فردی سالم و فک فردی مبتلا به اورجت

حرکت عمودی فک ها

در صورتی که لازم باشد دندان های فک بالای بیمار که پایین آمده اند، برای نمایان شدن به سمت بالا رفته و چیدمان مناسبی داشته باشند، باید دستگاه به گونه ای طراحی شود که نیرو در جهت عمود به این فک وارد شود. این دو تغییر و اصلاح می تواند همزمان باشد، یعنی دستگاهی را طراحی کنیم که به صورت همزمان در بعد افقی و عمودی با وارد کردن نیرو تغییرات و اصلاحات مد نظر ما را اعمال کند.

دستگاه های ارتودنسی خیلی متنوع و شامل دستگاه های ارتودنسی ثابت و ارتودنسی متحرک هستند و همچنین براساس نوع ناهنجاری، نوع دستگاه ارتودنسی طراحی می شود.

حرکت به سمت عقب

در صورتی که لازم باشد فک ها به عقب حرکت کنند، نیرو باید در بعد افقی ولی به سمت عقب وارد شود. در این مورد اگر بیمار در سن مناسبی به متخصص مراجعه کند، می توان از طریق وارد کردن نیرو به فک، اجازه رشد به استخوان ها نداده و در کنار آن رشد سایر اعضای صورت را متوقف کرد تا عضو مورد نظر ثابت بماند و اختلاف دو فک، برطرف شود.

این فشار و اعمال نیرو دردناک نبوده و به گونه ای نیست که بیمار در اثر آن دردی را احساس کند، ولی باعث تغییر در فک خواهد شد. البته بیماری که تحت درمان ارتودنسی است ممکن است دچار درد مختصری شود که 3-4 روز بعد از ویزیت اولیه و با ویزیت بعدی این درد که غیر قابل تحمل هم نیست و به صورت خفیف بروز می یابد، معمولا از بین می رود.

بهترین نوع درمان ارتودنسی در وضعیت اورجت

درمان وضعیت اورجت در هر مورد فرد متفاوت است و یک متخصص ارتودنتیست می تواند راه حل های خاصی را براساس موقعیت بیمار و بنابر شکل ظاهری مناسبی که می خواهید به آن برسید را در نظر گرفته، اعمال کند و از این طریق به حل این مشکل دندانی _فکی کمک کند.

سوالات متداول حرکت فکین در وضعیت اورجت

1-آیا درمان اورجت افزایش یافته با ارتودنسی دردناک است؟

به طور کلی درمان اورجت چندان دردناک نیست. البته این موضوع می تواند برای بیماران مختلف متفاوت باشد و بسته به شدت عوارض و نوع درمان ارتودنسی هر بیمار ممکن است درجات مختلفی از درد را تجربه کند.

2-مهم ترین دلیل ایجاد اورجت چیست؟

اورجت می تواند دلایل متفاوتی داشته باشد. مهم ترین دلایل این عارضه فکی-دندانی می تواند به علت مشکلات ارثی باشد ولی زود و یا دیر افتادن دندان های شیری، التهابات و بیماری های لثه، وارد شدن ضربه به فک ها، تومور های دهانی یا فک هم می تواند باعث کاهش و یا افزایش اورجت شود.

3-چگونه اورجت را تشخیص دهیم؟

تشخیص اورجت تنها بر عهده متخصص ارتودنسی است. از همین رو بهتر است کودکان خود را از سنین کم برای معاینه نزد متخصص ارتودنسی ببرید تا در صورت وجود هر گونه مشکل در اسرع وقت اقدام نمایید. به طور کلی بهتر است به صورت دوره ای برای معاینه، خود و فرزندانتان نزد دندانپزشک بروید.

4-علائم اورجت که باید آن ها را جدی بگیریم چیست؟

بارزترین علامت، دندان های بیرون زده، اختلاف دو فک و قرار گرفتن فک بالا با فاصله زیاد از فک پایین می باشد.

دکتر جمیلیان

درباره دکتر جمیلیان

دکتر جمیلیان، متخصص ارتودنسی دارای فلوشیپ تخصصی جراحی ارتودنسی و ناهنجاری های فک و صورت و استاد تمام (پروفسور) بخش ارتودنسی دانشکده دندانپزشکی دانشگاه آزاد اسلامی، دارای بورد تخصصی ایران و اروپا و عضو انجمن ارتودنتیست های ایران و آمریکا و اروپا هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *