ناهنجاری های فک

جلو بودن فک پایین علل و روش درمان

جلو بودن فک پایین علل و روش درمان

جلو بودن فک پایین که به آن در اصطلاح آندربایت گفته می شود، به حالتی می گویند که دو فک بالا و پایین در حالت نامتناسب قرار دارند و فک پایین جلوتر از فک بالا قرار می گیرد. این نوع ناهنجاری می تواند باعث ایجاد مال اکلوژن کلاس سه شود.
جلو بودن فک پایین می تواند در درجات مختلفی باشد. در برخی از افراد این جلو بودن شدید می باشد و در برخی دیگر درجات خفیف تری از جلو آمدگی فک و دندان وجود دارد که ممکن است زیاد هم قابل تشخیص نباشد.
مشکل جلو بودن فک پایین، نه تنها به دلایل زیبایی می تواند برای فرد دردسرساز شود، بلکه در موارد شدید، از نظر سلامت دندانی نیز باعث ایجاد مشکلات فراوانی می شود. از جمله مشکلاتی که هنگام جلو بودن فک برای بیمار ایجاد می شود عبارتند از:

 • عدم توانایی در گاز زدن و جویدن صحیح مواد غذایی
 • مشکلات مربوط به تکلم و صحبت کردن
 • درد در ناحیه دهان و صورت به دلیل عدم وجود تناسب در فک بالا و پایین
 • ساییدگی دندان ها
 • تحلیل لثه
 • پوسیدگی زود هنگام دندان ها

عقب کشیدن فک پایین

علل جلو بودن فک پایین

قرار گیری صحیح و متناسب فک ها در کنار یکدیگر به عوامل مختلفی بستگی دارد. در حالت عادی فک ها باید به صورت کامل روی هم قرار بگیرند و دندان های فک بالا تقریبا روی دندان های مشابه خود در فک پایین قرار می گیرند. این تناسب باعث می شود تا شما لب، زبان و گونه خود را گاز نگیرید.
اما جلو بودن فک پایین در اثر دلایل مختلفی بوجود می آید. از جمله:

1. ژنتیک

در بیشتر موارد، جلو بودن فک پایین دلایل ژنتیکی دارد. اگر شما در اعضای خانواده خود حداقل یک نفر را داشته باشید که دچار ناهنجاری جلو بودن فک پایین می باشد، به احتمال زیاد شما نیز این شرایط را خواهید داشت. عوامل ژنتیکی علاوه بر اندازه فک ها، در نحوه قرار گیری فک ها و دندان ها نیز موثر هستند.
اکثر کسانی که به بیماری جلو بودن فک پایین دچار هستند، آن را به صورت مادرزادی و از زمان تولد به همراه دارند. این افراد به دلیل عدم قرار گیری صحیح فک ها روی هم، بیماری ها و ناهنجاری های دندانی مختلفی از جمله آندربایت دچار می شوند.

2. عوامل محیطی

علاوه بر عامل ژنتیک، عوامل بیرونی و محیطی مختلفی نیز وجود دارد که می تواند باعث جلو بودن فک پایین شود. از جمله این عوامل می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • عادت های غلط کودکی: برخی از رفتار و عادت های بد دوران کودکی می تواند در نحوه رشد فک ها تاثیر گذار باشد. از جمله کارهایی که در دوران کودکی می تواند باعث ایجاد این حالت شوند، مکیدن انگشتان دست، استفاده طولانی مدت از پستانک و شیشه شیر نامناسب می باشد.
 • آسیب و ضربه به فک ها: ضربه و آسیب های شدید به صورت، می تواند باعث ایجاد مشکلات دائمی در استخوان های فک شود. یکی از شایع ترین عوامل غیرژنتیکی ایجاد کننده جلو بودن فک پایین، تصادفات می باشند. هنگامی که استخوان فک شکسته می شود، در اغلب موارد از طریق انجام جراحی قابل درمان می باشد اما پس از جراحی در اکثر اوقات، فک ها دیگر همانند قبل در محل صحیح خود قرار نمی گیرند.
 • تومورها: برخی از سرطان های استخوان فک یا دهان، می توانند منجر به بروز ناهنجاری جلو بودن فک پایین شوند.

درمان جلو بودن فک پایین

در اکثر موارد، جلو بودن فک پایین به قدری خفیف و جزئی می باشد که توسط دیگران قابل تشخیص نیست، در نتیجه با ارتودنسی و بدون جراحی به راحتی درمان می شوند. اما در موارد شدید متخصص ارتودنسی با تجربه تشخیص می دهد که آیا نیاز به مداخله جراحی هست یا خیر.
راه های درمانی جلو بودن فک پایین به شرح زیر است:

 • جراحی: در موارد شدید، از عمل جراحی برای اصلاح موقعیت فک ها و متناسب کردن آنها استفاده می شود. در این حالت قسمتی از استخوان فک پایین بیمار برداشته می شود تا موقعیت آن اصلاح شود. این عمل معمولا برای بزرگسالان و افراد بالغ انجام می شود.
 • استفاده از ارتودنسی: در این روش در مواردی که مشکل بیمار خفیف باشد به عبارتی دیگر میزان جلوزدگی فک پایین کم باشد می توان از Chin cap و دستگا های ارتودنسی برای کاهش سرعت رشد و ممانعت از رشد فک پایین استفاده می شود. در این حالت با رشد فک بالا، موقعیت فک ها متناسب می شود. تنها اشکالی که این روش دارد بسیار زمان بر است و نیاز به صبر و حوصله و همکاری بیمار داردو از سوی دیگر در موارد شدید جلوزدگی فک پایین کاربرد ندارد.

سوالات متداول جلو بودن فک

1-اگر جلو بودن فک درمان نشود چه عوارضی دارد؟

افراد مبتلا به این ناهنجاری هنگام خواب از دهان تنفس می کنند و باعث افزایش ناهنجاری و کوچک شدن کام می شود همچنین منجر به بروز اختلال در گوارش بدلیل جویدن ناقص، اختلال در بیان کلمات، ساییدگی دندان ها ، تحلیل لثه و فک ، پوسیدگی زود هنگام دندان ها ، بهم ریختن نظم دندان ها و تاثیر روی زیبایی چهره نیز می گردد.

2-آیا درمان جلو بودن فک محدودیت سنی دارد؟

خیر، قبل از سن بلوغ با ارتودنسی درمان می شود و در صورتیکه بیمار بالغ شده باشد در  طی درمان ارتودنسی بیمار نیاز به جراحی هم دارد. به این روش درمانی ارتوسرجری یا جراحی ارتوگناتیک می گوییم.

3-آیا درمان جلو بودن فک با ارتودنسی بازگشت دارد؟

جلو بودن فک پایین نیاز به کنترل کامل دارد اگرمشکل خفیف باشد و درمان ارتودنسی   بیمار تا سن 18 سالگی   کنترل شود دیگر جلوزدگی  فک پایین بر گشت ندارد و اگر بیمار کاندید  جراحی فک شود ودرمان شامل ارتودنسی ثابت و جراحی فک باشد  نیز برگشت وجود ندارد

4- عقب کشیدن فک پایین بر روی تکلم تاثیر دارد؟

در حالت عادی فک ها باید به صورت کامل روی هم قرار بگیرند در صورت بی نظمی دندان ها و ناهنجاری فکین این حالت امکان پذیر نیست و ادا کردن حروف و تکلم با مشکل مواجه می شود. زمانی که درمان جلو بودن فک به پایان می رسد نه تنها بیمار در تکلم مشکلی نخواهد داشت بلکه وضعیت تکلم بیمار درمان شده بهتر خواهد بود.

دکتر جمیلیان

درباره دکتر جمیلیان

دکتر جمیلیان، متخصص ارتودنسی دارای فلوشیپ تخصصی جراحی ارتودنسی و ناهنجاری های فک و صورت و استاد تمام وقت بخش ارتودنسی دانشکده دندانپزشکی دانشگاه آزاد اسلامی، دارای بورد تخصصی ایران و اروپا و عضو انجمن ارتودنتیست های ایران و آمریکا و اروپا هستند.

39 دیدگاه برای “جلو بودن فک پایین علل و روش درمان

 1. Avatar محمد آریا مهر ابراهیمی گفت:

  با درود به آقای دکتر جمیلیان

  آقای دکتر من از نگاه ژنتیک مشکل فک و صورت ندارم اما اینکه اگر دندان های من مشکل داشت فقط دندان رو می گویم و این مشکل رو شما درست می کنید ؟ برای اینکه صورت و زاویه فکم برجسته تر داشته باشم شما زاویه فک رو هم انجام می دهید؟

  یا پس اینکه زاویه فک داشته باشم قبلش باید حتما داندان هایم ببنید؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام . کار ارتودنسی را یک متخصص ارتودنسی انجام می دهد . برای زاویه فک نیز این درمان با یک متخصص جراح فک و صورت انجام می شود. اول باید درمان ارتودنسی انجام شود درمان ارتودنسی یکسال و نیم طول می کشد که در وسط این یکسال ونیم جراحی انجام می گردد.

   1. Avatar محمد آریا مهر ابراهیمی گفت:

    سپاس اگر نخست برای برجسته تر کرد فک با متخصص فک وصورت حرف بزنم و بعدش برای ارتودنسی بیام مشکلی پدید نمیاد؟
    یا باید نخست دندان ها رو به شما نشان دهم بعدش برای برجسته تر کرد فک با متخصص حرف بزنم؟

    1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

     با سلام حتما ابتدا ارتودنسی ثابت و بعد جراحی باید انجام شود. در غیر اینصورت نتیجه درمان موفقیت آمیز نخواهد بود.

     1. Avatar محمد آریا مهر ابراهیمی گفت:

      سپاس از شما یک پرسش دیگر دارم

      پس از اینکه شما داندان های من رو معاینه کردین و مشکلی رو درست کردین آیا در مورد زاویه فک خودتان هم نظری می دهید؟

      مثلا داندان ها درست بشن بعد شما با رسم شکل صورت به من بگوید زاویه فک و فرم صورت این شکلی میشه به صورت من میاد و… نظری میدهید؟

     2. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

      با سلام. شما نیاز به ارتودنسی ثابت دارید در اواسط درمان باید جراحی فک و صورت انجام گیرد که در جراحی زاویه فک تنظیم می شود. در هنگام معاینه ، قبل از درمان این مطالب به شما گفته می شود که چه تغییری انجام می گیرد.

     3. Avatar امین گفت:

      سلام آقای دکتر وقت بخیر . بنده 23 ساله هستم و از نوزادی مشکل شکاف کام داشته ام و تاکنون دو با عمل شده ام ولی باز هم مشکل تکلم دارم و مشکل دیگه ای هم دارم اینه که چند تا از دندونای جلو هم نامرتب هستن و فک پایین هم جلوتر از فک بالا هستش اخیر که به دکتر مراجعه کردم برای درمان شکاف کام گفتن که باید اول ارتودنسی بشه بعد عمل جراحی فک بشه و در نهایت عمل کام انجام بشه میخواستم بدونم نظر شما در این رابطه چیست ؟

     4. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

      با سلام با توجه به سن شماو فک پایین جلوتر از فک بالا قراردارد، باید ارتودنسی ثابت به همراه جراحی فک انجام شود. در هنگام جراحی فک اگر ناحیه کام باز باشد باید بسته شود اگر ناحیه خیلی بزرگ باشد یک عمل دیگری نیاز است .

 2. Avatar مهدی گفت:

  سلام اقای دکتر من ۳۷سالمه چند وقت پیش دندون های بالارو کشیدم یک مدت پروتز متحرک استفاده کردم برا فک بالا فک پایینمم غیر چندتا دندون جلو بقیه رو کشیده بود که بعدم یک مقدار دندونها کج شده بودن تا چند وقت پیش که دوسال ازاین قضیه تقریبا گذشت فک بالا رو ایمپلنت کردم و فک پایینمم روکش وپلاک ثابت فقط مشکلی که الان دارم که قبلا نبود اصلا دندونهای بالا رو عقبتراز حدنرمال خودش گذاشته که البته با دندونهای پایین همسان شده ولی باعث شده بالای لب یک فرورفتگی توذوق زننده ای بوجود بیاد که تقریبا انگار دندون بالا ندارم حالا خواستم ببینم راه حلش چیه باتزریق ژل حل میشه یا نمیدونم چیکار باید بکنم ممنون

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. درمان اصلی شما جراحی فک و صورت هست که با جراحی فک بالا به سمت جلو بیاید. با ژل تا حدودی مشکل حل خواهد شد ولی درمان درستی نیست .

 3. Avatar مهرداد گفت:

  اقای دکترمن 37سالمه ازدوران بچگی فک پایینم خیلی جلو وکمی انحراف بسمت چپ میباشد الانم چهارتادندون یعنی دوتا دندون فک بالا وسه تادرقسمت پایین هست میخام قبل از عمل فک پایینم بدونم نیازی هست همه دندونم بکشم یانه? وبعدازعمل بلافاصله میتونم اقدام به گذاشتن دندان مصنوعی بکنم یامدتی بایدصبرکنم?

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام . حتما شما با یک متخصص ارتودنسی مشورت کنید. رادیوگرافی دندانها ، قالب های شما، شیب فکین و بافت نرم دندانهای شما باید معاینه شود که بتوان اظهار نظر کرد.

 4. Avatar حمید گفت:

  سلام اقای دکتر وقتتون بخیر
  من دچار بیماری جفت گیری نامناسب فک هستم به متخصص ارتودنسی مراجعه کردم گفتن باید ارتودنسی بشی همزمان هم جراحی بشی
  من 19 سالمه و هزینه جراحیشو ندارم
  میشه با ارتودنسی این مشکل رو حل کرد؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام با توجه به سن شما باید ارتودنسی به همراه جراحی فک انجام شود.

 5. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

  با سلام . اولین کار بررسی فک بیمار است.

 6. Avatar حبیبه گفت:

  سلام آقای دکتر
  وقتتون بخیر
  من خانم هستم و 27 سالمه و دندونهام نیاز به ارتودنسی دارن. منتها دو تا از دندونهام رو خالی و پر کردم یکیشون هم ک کلا موادش ریخته و فقط ریشه اش مونده. برای شروع بکار باید چیکار کرد؟ اونه دندونهام کشیده میشن؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام باید معاینه کلینیک انجام شود تا پاسخ قطعی به شما داده شود.

 7. Avatar حمید گفت:

  با سلام و احترام،
  پسرم تحت درمان ارتودنسی شما میباشد با توجه به شرایط ویروس کرونا و اینکه ما باید از جنوب به تهران بیاییم میخواستم وقت ویزیت دوره ای را برای بعد عید بگذارم و لذا زمان عقب افتادگی ویزیت 3 ماه میشود، آیا امکانپذیر است یا حتما در زمان مقرر بیاید مطب

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام . نگرانی شما بابت ویروس کرونا قابل درک هست . به شما اطمینان میدهیم درکلینیک ما تمام وسایل ضد عفونی می شود . کادر مطب از ماسک استفاده می کنند و برای هر بیمار از یک دستکش یکبار مصرف استفاده می شود و محلول ضد عفونی در مطب قرار داده ایم و کلیه نکات بهداشتی رعایت میگردد. و نمیگذاریم جای نگرانی برای بیماران باقی بماند .

   1. Avatar علی گفت:

    سلام بنده ۲۰ سال دارم و فک پایینم جلو هست بعد از چند سال یه مقدار هم فکم دچار انحراف به سمت چپ شده ایا جلو بودن فک پایین باعث این ناهنجاری شده؟؟و اینکه هزینه ارتودونسی چقدر هست ماکزیمم؟

    1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

     با سلام. مشکل جلو بودن فک پایین، نه تنها به دلایل زیبایی می تواند برای فرد دردسرساز شود، بلکه در موارد شدید، از نظر سلامت دندانی نیز باعث ایجاد مشکلات فراوانی می شود. از جمله مشکلاتی که هنگام جلو بودن فک برای بیمار ایجاد می شود عبارتند از:عدم توانایی در گاز زدن و جویدن صحیح مواد غذایی ، مشکلات مربوط به تکلم و صحبت کردن ، درد در ناحیه دهان و صورت به دلیل عدم وجود تناسب در فک بالا و پایین ، ساییدگی دندان ها ، تحلیل لثه، پوسیدگی زود هنگام دندان ها ادامه مطلب مراجعه به لینک جلو بودن فک پایین علل و روش درمان

 8. Avatar سارا گفت:

  با سلام و خسته نباشید آقای دکتر من 17 سالمه و مشکل جلو بودن فک پایینمو دارم دندان هام مشکل ندارند و سالمند ولی مقداری فک پایینم جلوتر از فک بالامه که قابل مشاهدست سوالم این بود که با ارتودنسی درمان میشه یا احتیاج به جراحی داره؟???

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باا سلام . باید رادیوگرافی دتداتهای شما دیده شود. معاینه کلینیکی انجام گردد.شرایط فکین ، شیب دندانها بررسی شود، تا بتوان اظهار نظر کرد. شما می توانید با شماره تلفن مطب 22011892 برای گرفتن وقت قبلی تماس بگیرید.

 9. Avatar مینا گفت:

  سلام خسته نباشید
  و بابت مطالب مفیدی که گذاشتید ممنون هستم
  فک پایین فرزندم جلو هست الان می توانم برای درمان مراجعه کنم؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام ، قبل از سن بلوغ با ارتودنسی درمان می شود و در صورتیکه بیمار بالغ شده باشد در طی درمان ارتودنسی بیمار نیاز به جراحی هم دارد. به این روش درمانی ارتوسرجری یا جراحی ارتوگناتیک می گوییم.

 10. Avatar علی گفت:

  سلام فک پایین پسرم پایین است بعلت مشکلات و هزینه بالا اگر این جراحی انجام نشود چه عارضه ای دارد؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. ااین فرد هنگام خواب از دهان تنفس می کنند و باعث افزایش ناهنجاری و کوچک شدن کام می شود همچنین منجر به بروز اختلال در گوارش بدلیل جویدن ناقص، اختلال در بیان کلمات، ساییدگی دندان ها ، تحلیل لثه و فک ، پوسیدگی زود هنگام دندان ها ، بهم ریختن نظم دندان ها و تاثیر روی زیبایی چهره نیز می گردد.

 11. Avatar آیدا گفت:

  سلام خسته نباشید
  و بابت مطالب مفیدی که گذاشتید ممنون هستم
  فک پایینی من جلو تر است و من ۱۸ سال دارم به متخصص ارتودنسی هم مراجعه کردم ولی گفتند بهتر است بعد از هجده سالگی جراحی شود ولی من هم به خاطر والدینم به هیچ وجه نمیتوانم‌ ریسک جراحی رو بپذیرم
  آیا فقط با ارتودنسی درمان نمیشود؟
  و آیا نیاز است من دکترم را عوض کنم چون ایشان میگفتند بهتر است همه چیز بعد از سن قانونی انجام شود
  خوشحال میشوم راهنماییم کنید

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام . باید رادیوگرافی دتداتهای شما دیده شود. معاینه کلینیکی انجام گردد.شرایط فکین ، شیب دندانها بررسی شود، تا بتوان اظهار نظر کرد. شما می توانید با شماره تلفن مطب 22011892 برای گرفتن وقت قبلی تماس بگیرید.

  2. Avatar سجاد گفت:

   با سلام خدمت اقای دکتر من پسر۱۸ساله هستم که فک پایینم حدود یک سانت جلو تر از فک بالا هست میخواستم بدونم هزینه ارتودنسی و هزینه عمل ان چند میشه باتشکر 🌷🌷🌹

   1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

    با سلام . باید معاینه کلینیکی انجام شود. لطفا حضوری تشریف بیاورید. خوشحال می شوم جهت لبخندی ریبا راهنمایتان نمایم. شما می توانید بعد از تعطیلات با شماره تلفن مطب 22011892 برای گرفتن وقت قبلی تماس بگیرید.

 12. Avatar زینب گفت:

  سلام جناب آقای دکتر جمیلیان
  کودک من از سن 6 ماهگی تا الان که 11 ماهش هست انگشت میمکد آیا مشکلی در بزرگی برایش ایجاد می شود؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. عادت های غلط کودکی: برخی از رفتار و عادت های بد دوران کودکی می تواند در نحوه رشد فک ها تاثیر گذار باشد. از جمله کارهایی که در دوران کودکی می تواند باعث ایجاد این حالت شوند، مکیدن انگشتان دست، استفاده طولانی مدت از پستانک و شیشه شیر نامناسب می باشد.ادامه مطلب مراجعه به این لینک جلو بودن فک پایین علل و روش درمان

 13. Avatar Yegane گفت:

  با سلام
  بنده 23 سالمه و فک پایینم جلوئه ک قابل مشاهدس اما مشکلاتی از قبیلی تکلم و جویدن غذا و … را ندارم سوالم اینه که ممکنه با ارتودنسی این مشکل برطرف بشه و یا بدون عمل جراحی امکان اصلاح این مشکل وجود نداره؟
  باتشکر از پاسخگوییتون

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام . باید معاینه کلینیکی انجام شود. شیب دندانها و فکین و شرایط فیزیکی بررسی شود. رادیوگرافی دندانهای شما دیده شود . شما می توانید بعد از تعطیلات با شماره تلفن مطب 22011892 برای گرفتن وقت قبلی تماس بگیرید.

 14. Avatar الهه گفت:

  سلام یه چندهفته ای هست که دندونای قسمت پایین دهان من بهم فشرده شه و کج شده ویه کم درحد یه لپه دندان پایینم فک پایینم جلوتراز فک بالاست الان به علت کرونا دندان پزشکی بازنیست به نظرتون نیاز به ارتودنسی داره ؟؟؟؟ خیلی میترسم بیشتربشه و صورتم ازشکل بیفته میشه راهنمایی کنید

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   ا سلام . باید معاینه کلینیکی انجام شود . تا جواب قطعی و درست به شما داده شود. اوایل اردیبهشت می توانید با مطب شماره تلفن 22011892 جهت گرفتن وقت قبلی تماس بگیرید.

 15. Avatar ali گفت:

  سلام آقای دکتر
  عمل چقدر سنگینه و تا چه مدت نیاز به استراحت داره؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام . برای عمل جراحی فک باید به متخصص فک و صورت مراجعه کنید. و مدت زمان را بپرسید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *