ناهنجاری های فک

جلو بودن فک پایین علل و روش درمان

جلو بودن فک پایین علل و درمان

جلو بودن فک پایین که به آن در اصطلاح آندربایت گفته می شود، به حالتی می گویند که دو فک بالا و پایین در حالت نامتناسب قرار دارند و فک پایین جلوتر از فک بالا قرار می گیرد. این نوع ناهنجاری می تواند باعث ایجاد مال اکلوژن کلاس سه شود.
جلو بودن فک پایین می تواند در درجات مختلفی باشد. در برخی از افراد این جلو بودن شدید می باشد و در برخی دیگر درجات خفیف تری از جلو آمدگی فک و دندان وجود دارد که ممکن است زیاد هم قابل تشخیص نباشد.
مشکل جلو بودن فک پایین، نه تنها به دلایل زیبایی می تواند برای فرد دردسرساز شود، بلکه در موارد شدید، از نظر سلامت دندانی نیز باعث ایجاد مشکلات فراوانی می شود. از جمله مشکلاتی که هنگام جلو بودن فک برای بیمار ایجاد می شود عبارتند از:

 • عدم توانایی در گاز زدن و جویدن صحیح مواد غذایی
 • مشکلات مربوط به تکلم و صحبت کردن
 • درد در ناحیه دهان و صورت به دلیل عدم وجود تناسب در فک بالا و پایین
 • ساییدگی دندان ها
 • تحلیل لثه
 • پوسیدگی زود هنگام دندان ها

عقب کشیدن فک پایین

علل جلو بودن فک پایین

قرار گیری صحیح و متناسب فک ها در کنار یکدیگر به عوامل مختلفی بستگی دارد. در حالت عادی فک ها باید به صورت کامل روی هم قرار بگیرند و دندان های فک بالا تقریبا روی دندان های مشابه خود در فک پایین قرار می گیرند. این تناسب باعث می شود تا شما لب، زبان و گونه خود را گاز نگیرید.
اما جلو بودن فک پایین در اثر دلایل مختلفی بوجود می آید. از جمله:

1. ژنتیک

در بیشتر موارد، جلو بودن فک پایین دلایل ژنتیکی دارد. اگر شما در اعضای خانواده خود حداقل یک نفر را داشته باشید که دچار ناهنجاری جلو بودن فک پایین می باشد، به احتمال زیاد شما نیز این شرایط را خواهید داشت. عوامل ژنتیکی علاوه بر اندازه فک ها، در نحوه قرار گیری فک ها و دندان ها نیز موثر هستند.
اکثر کسانی که به بیماری جلو بودن فک پایین دچار هستند، آن را به صورت مادرزادی و از زمان تولد به همراه دارند. این افراد به دلیل عدم قرار گیری صحیح فک ها روی هم، بیماری ها و ناهنجاری های دندانی مختلفی از جمله آندربایت دچار می شوند.

2. عوامل محیطی

علاوه بر عامل ژنتیک، عوامل بیرونی و محیطی مختلفی نیز وجود دارد که می تواند باعث جلو بودن فک پایین شود. از جمله این عوامل می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • عادت های غلط کودکی: برخی از رفتار و عادت های بد دوران کودکی می تواند در نحوه رشد فک ها تاثیر گذار باشد. از جمله کارهایی که در دوران کودکی می تواند باعث ایجاد این حالت شوند، مکیدن انگشتان دست، استفاده طولانی مدت از پستانک و شیشه شیر نامناسب می باشد.
 • آسیب و ضربه به فک ها: ضربه و آسیب های شدید به صورت، می تواند باعث ایجاد مشکلات دائمی در استخوان های فک شود. یکی از شایع ترین عوامل غیرژنتیکی ایجاد کننده جلو بودن فک پایین، تصادفات می باشند. هنگامی که استخوان فک شکسته می شود، در اغلب موارد از طریق انجام جراحی قابل درمان می باشد اما پس از جراحی در اکثر اوقات، فک ها دیگر همانند قبل در محل صحیح خود قرار نمی گیرند.
 • تومورها: برخی از سرطان های استخوان فک یا دهان، می توانند منجر به بروز ناهنجاری جلو بودن فک پایین شوند.

درمان جلو بودن فک پایین

در اکثر موارد، جلو بودن فک پایین به قدری خفیف و جزئی می باشد که توسط دیگران قابل تشخیص نیست، در نتیجه با ارتودنسی و بدون جراحی به راحتی درمان می شوند. اما در موارد شدید متخصص ارتودنسی با تجربه تشخیص می دهد که آیا نیاز به مداخله جراحی هست یا خیر.
راه های درمانی جلو بودن فک پایین به شرح زیر است:

 • جراحی: در موارد شدید، از عمل جراحی برای اصلاح موقعیت فک ها و متناسب کردن آنها استفاده می شود. در این حالت قسمتی از استخوان فک پایین بیمار برداشته می شود تا موقعیت آن اصلاح شود. این عمل معمولا برای بزرگسالان و افراد بالغ انجام می شود.
 • استفاده از ارتودنسی: در این روش در مواردی که مشکل بیمار خفیف باشد به عبارتی دیگر میزان جلوزدگی فک پایین کم باشد می توان از Chin cap و دستگا های ارتودنسی برای کاهش سرعت رشد و ممانعت از رشد فک پایین استفاده می شود. در این حالت با رشد فک بالا، موقعیت فک ها متناسب می شود. تنها اشکالی که این روش دارد بسیار زمان بر است و نیاز به صبر و حوصله و همکاری بیمار داردو از سوی دیگر در موارد شدید جلوزدگی فک پایین کاربرد ندارد.

سوالات متداول جلو بودن فک

1-اگر جلو بودن فک درمان نشود چه عوارضی دارد؟

افراد مبتلا به این ناهنجاری هنگام خواب از دهان تنفس می کنند و باعث افزایش ناهنجاری و کوچک شدن کام می شود همچنین منجر به بروز اختلال در گوارش بدلیل جویدن ناقص، اختلال در بیان کلمات، ساییدگی دندان ها ، تحلیل لثه و فک ، پوسیدگی زود هنگام دندان ها ، بهم ریختن نظم دندان ها و تاثیر روی زیبایی چهره نیز می گردد.

2-آیا درمان جلو بودن فک محدودیت سنی دارد؟

خیر، قبل از سن بلوغ با ارتودنسی درمان می شود و در صورتیکه بیمار بالغ شده باشد در  طی درمان ارتودنسی بیمار نیاز به جراحی هم دارد. به این روش درمانی ارتوسرجری یا جراحی ارتوگناتیک می گوییم.

3-آیا درمان جلو بودن فک با ارتودنسی بازگشت دارد؟

جلو بودن فک پایین نیاز به کنترل کامل دارد اگرمشکل خفیف باشد و درمان ارتودنسی   بیمار تا سن 18 سالگی   کنترل شود دیگر جلوزدگی  فک پایین بر گشت ندارد و اگر بیمار کاندید  جراحی فک شود ودرمان شامل ارتودنسی ثابت و جراحی فک باشد  نیز برگشت وجود ندارد

4- عقب کشیدن فک پایین بر روی تکلم تاثیر دارد؟

در حالت عادی فک ها باید به صورت کامل روی هم قرار بگیرند در صورت بی نظمی دندان ها و ناهنجاری فکین این حالت امکان پذیر نیست و ادا کردن حروف و تکلم با مشکل مواجه می شود. زمانی که درمان جلو بودن فک به پایان می رسد نه تنها بیمار در تکلم مشکلی نخواهد داشت بلکه وضعیت تکلم بیمار درمان شده بهتر خواهد بود.

دکتر جمیلیان

درباره دکتر جمیلیان

دکتر جمیلیان، متخصص ارتودنسی دارای فلوشیپ تخصصی جراحی ارتودنسی و ناهنجاری های فک و صورت و استاد تمام وقت بخش ارتودنسی دانشکده دندانپزشکی دانشگاه آزاد اسلامی، دارای بورد تخصصی ایران و اروپا و عضو انجمن ارتودنتیست های ایران و آمریکا و اروپا هستند.

4 دیدگاه برای “جلو بودن فک پایین علل و روش درمان

 1. Avatar محمد آریا مهر ابراهیمی گفت:

  با درود به آقای دکتر جمیلیان

  آقای دکتر من از نگاه ژنتیک مشکل فک و صورت ندارم اما اینکه اگر دندان های من مشکل داشت فقط دندان رو می گویم و این مشکل رو شما درست می کنید ؟ برای اینکه صورت و زاویه فکم برجسته تر داشته باشم شما زاویه فک رو هم انجام می دهید؟

  یا پس اینکه زاویه فک داشته باشم قبلش باید حتما داندان هایم ببنید؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام . کار ارتودنسی را یک متخصص ارتودنسی انجام می دهد . برای زاویه فک نیز این درمان با یک متخصص جراح فک و صورت انجام می شود. اول باید درمان ارتودنسی انجام شود درمان ارتودنسی یکسال و نیم طول می کشد که در وسط این یکسال ونیم جراحی انجام می گردد.

   1. Avatar محمد آریا مهر ابراهیمی گفت:

    سپاس اگر نخست برای برجسته تر کرد فک با متخصص فک وصورت حرف بزنم و بعدش برای ارتودنسی بیام مشکلی پدید نمیاد؟
    یا باید نخست دندان ها رو به شما نشان دهم بعدش برای برجسته تر کرد فک با متخصص حرف بزنم؟

    1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

     با سلام حتما ابتدا ارتودنسی ثابت و بعد جراحی باید انجام شود. در غیر اینصورت نتیجه درمان موفقیت آمیز نخواهد بود.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *