عصب کشی و مشکلات لثه

جرم گیری دندان

خانمی در حال جرم گیری دندان

عوامل مختلفی ممکن است موجب پوسیده شدن دندان ها شود که یکی از مهم ترین آن ها جرم است. جهت جلوگیری از این ‌دست اتفاقات از راهکارهای مختلف از جمله جرم گیری دندان استفاده می شود. بزاق، میکروب های موجود در دهان و مصرف مواد غذایی مختلف از عوامل تشکیل جرم دندان می باشند. جرم به صورت لکه های زرد رنگ روی دندان ها تشکیل می شود. این جرم‌ ها با نام پلاک میکروبی نیز شناخته شده‌اند.

درصورتی ‌که دندان ها برای مدت طولانی شسته نشوند، این پلاک ها سفت شده و حتی بعد از مسواک زدن نیز از بین نخواهند رفت. در این شرایط دندان ها نیاز به جرم گیری دارند.

بهتر است بدانید جرم گیری هیچ گونه دردی ندارد و رسوب هایی که روی دندان جمع شده اند با استفاده از این روش به طور کامل از بین می روند. وجود جرم روی دندان می تواند منجر به بوی بد دهان شود و در صورتی که اقدامی برای از بین بردن آن ها صورت نگیرد، پوسیدگی های دندان و بیماری های لثه ای را به دنبال خواهد داشت.

سؤالات مختلفی درباره جرم ‌گیری مطرح می‌شود که در ادامه به بررسی آن ها خواهیم پرداخت تا ابهامات ذهن شما را برطرف کنیم؛ از این‌ رو تا انتهای مطلب همراه ما باشید.

نحوه جرم گیری دندان

برای جرم گیری دندان درابتدا دندانپزشک باید معاینه فیزیکی انجام دهد. او دراین روش با کمک یک آینه کوچک، دندان، لثه و اطراف آن‌ ها را مورد بررسی قرار می ‌دهد. با این کار می ‌تواند به تشخیص مشکلات دندان و لثه شما بپردازد. سپس نوبت به حذف جرم و پلاک می ‌رسد. تمیز کردن جرم‌ ها با کمک ابزاری تحت عنوان جرم ‌گیر یا اسکیلر انجام می‌ شود. البته در این مرحله یک سری صدای گوش ‌خراش خواهید شنید که کاملاً طبیعی است.

جرم گیری دندان با ابزار جرم گیری و آینه کوچک توسط دندانپزشک

جرم گیری دندان با ابزار جرم گیری و آینه کوچک توسط دندانپزشک

در مرحله بعد نوبت به تمیز کردن دندان‌ ها یا بروساژ با کمک خمیردندان ساینده می ‌رسد. برای این کار از یک مسواک برقی پرقدرت استفاده می ‌شود که می‌ تواند به ‌صورت کاملاً عمیق دندان ‌های شما را تمیز کند. اگر از مرحله قبل نیز جرمی باقی مانده باشد، با این مسواک کامل تمیز خواهد شد. سپس متخصص نسبت به تمیز کردن فواصل بین دندان ‌های شما با استفاده از نخ دندان تخصصی اقدام می ‌کند.

حالا نوبت به شستشوی دهان می‌رسد تا از این طریق تمام جرم ‌ها و آلودگی ‌های موجود در دهان تمیز شوند. برای شستشوی دهان می ‌توان از دهانشویه ی حاوی فلوراید استفاده کرد. فلوراید یک عامل محافظتی است که می تواند مقاومت دندان را در برابر پوسیدگی افزایش دهد.

دندانپزشک در حال انجام جرم گیری و بروساژ دندان ها

دندانپزشک در حال انجام جرم گیری و بروساژ دندان ها

فواید جرم گیری دندان

جرم گیری دندان توسط دندانپزشک از اقدامات لازم برای هر فردی است. موارد زیر تعدادی از فواید جرم گیری دندان است:

 •  جلوگیری از التهاب و خونریزی لثه
 • کاهش بوی بد دهان
 • جلوگیری از گسترش پوسیدگی دندان
 •  جلوگیری از گسترش عفونت در لثه ‌ها و سفید شدن دندان‌ ها

خطر جرم گیری دندان

بهتر است بدانید جرم گیری دندان خطرناک نیست آن چه باید به عنوان خطر در نظر گرفته شود، جرم دندان است. زیرا وجود جرم منجر به ایجاد پوسیدگی های جدی روی دندان ها می شود و این امر به مرور زمان می تواند باعث از بین رفتن کامل دندان شود.

اگر چه برخی افراد باور دارند که جرم گیری می تواند بافت دندان را از بین ببرد، اما این امر واقعیت ندارد. جرم گیری تنها راه درمان جرم دندان است و اگر در زمان مناسب اقدامی صورت نگیرد ممکن است منجر به هزینه های گزافی شود. زیرا با گذر زمان پوسیدگی های دندان جدی می شود و باعث بیماری های لثه می گردد. در نتیجه بیمار نیازمند درمان های بیشتری است. به همین دلیل سعی کنید در اسرع وقت اقدامات مربوطه را در نظر بگیرید .

برخی افراد اظهار می کنند که پس از جرم گیری دندان، هنگام نوشیدن نوشیدنی های سرد و گرم، دندان هایشان تیر می کشد. این مشکل در همه ی افراد دیده نمی شود. همچنین ممکن است ریشه در برخی بیماری های دهانی داشته باشد. بنابراین اگر بعد از جرم گیری دندان، دچار درد و یا هرگونه عارضه دیگری شدید آن را به جرم گیری دندان نسبت ندهید و برای بررسی مشکلات دندانی خود اقدامات جدی تری انجام دهید.

معمولا جرم گیری دندان سالی یکبار انجام می شود. مگر در موارد ی که دندانپزشک به بیمار خود سفارش کند که در سال دو بار این کار را انجام دهد. تکرار بیش از این تعداد دفعات توصیه نمی ‌شود و می‌تواند مضر باشد.

آیا جرم گیری دندان درد دارد؟

جرم گیری دندان هیچ گونه دردی ندارد. زیرا دستگاه التراسوند به صورت چرخشی و به آرامی به جرم ها ضربه وارد می کند و بیمار هیچ گونه دردی را احساس نمی کند. برخی از افراد گمان می کنند که جرم گیری سبب لق شدن دندان می شود ولی این تصور کاملاً اشتباه است. زیرا لق شدن دندان از قبل رخ داده است و جای خالی لق شدن دندان را جرم گرفته است و پس از خارج شدن جرم، لق شدن دندان بیشتر احساس می شود.

به طور کلی اگر احساس می کنید جرم هایی روی دندان شما ایجاد شده است بلافاصله قبل از ضخیم شدن لایه های آن اقدامات مربوط به جرم گیری دندان را پیش بگیرید.

جرم گیری دندان بعد از درمان ارتودنسی

بعد از برداشتن براکت های ارتودنسی ثابت، ممکن است دندان ها کمی تغییر رنگ داده باشند. به همین دلیل، برای رسیدن به نتیجه بهتر و مطلوب تر، متخصص ارتودنسی، جرم گیری دندان و یا سفید کردن و بلیچینگ دندان را توصیه می کند. زیرا علاوه بر زیباتر شدن لبخند دندان های ارتودنسی شده، از بروز پوسیدگی دندان ها نیز جلوگیری می شود.

دندان جرم گیری شده بعد از درمان ارتودنسی

دندان جرم گیری شده بعد از درمان ارتودنسی

نقش جرمگیری دندان ها در سلامت لثه ها

جرم گیری دندان در حفظ سلامت لثه ها نقش مستقیمی ایفا می کند. دندان ها و لثه ها دائماً در معرض برخورد با بزاق املاح دار دهان، خوراکی ها و نوشیدنی ها می باشند که باعث تشکیل ماده چسبنده پلاک یا همان جرم دندان می گردد. وجود جرم دندان موجب تکثیر باکتری ها در ناحیه دندان و لثه و در نتیجه تحلیل رفتن لثه و پوسیدگی دندان ها می گردد.

بافت لثه ­های سالم، محکم به دندان ها چسبیده است. زمانی که حجم پلاک های چسبنده به دندان افزایش می یابند، به مرور لثه را از بین می برند و خود جایگزین بافت لثه می شوند. همین امر منجر به سست شدن پایه دندان ­ها می­شود.

روند تحلیل لثه و جایگزینی آن با جرم و پلاک های دندانی، به مرور زمان بروز می کند و اکثر بیماران متوجه تخریب و تحلیل لثه های خود نمی ­شوند. به همین دلیل برخی از بیماران بعد از جرم ­گیری دندان تصور می ­کنند که انجام عملیات جرم­ گیری منجر به از بین رفتن بافت لثه آن ­ها شده است. در واقع لثه­ ای که قبلاً بر اثر افزایش جرم دندان عقب نشینی کرده بود، بعد از جرم ­گیری به یک باره نمایان می ­شود. شما می­ توانید با جرم گیری به موقع دندان­ ها از تحلیل و عقب نشینی لثه ­ها جلوگیری کنید.

مراقبت ‌های پس از جرم گیری دندان

پس از انجام بروساژ دندان، باید از راهکارهای مراقبتی بهره ببرید تا در آینده مشکلی به وجود نیاید. در ابتدا باید بگوییم ممکن است تا چند روز بعد از جرم ‌گیری در ناحیه دندان‌ ها یا لثه‌ ها احساس درد شدید تا خفیف داشته باشید. همچنین لثه‌ ها حالت متورم پیدا خواهند کرد و شاهد خونریزی ‌های مکرر خواهید بود. جهت جلوگیری از عفونت، دندانپزشک به ‌احتمال زیاد برای شما قرص یا دهانشویه تجویز می‌کند.

همچنین دندانپزشک شما ممکن است داروی داکسی سایکلین را به شما پیشنهاد دهد. جهت ارزیابی روند بهبودی، هرچند وقت یک بار باید با دندانپزشک خود مراجعه نمایید. اگر دردهای شما عمیق ‌تر شده باشند، در آن صورت دندانپزشک فرآیندهای دیگری را روی دندان ‌های شما آغاز خواهد کرد. به‌ طورکلی در خانه باید به ‌خوبی از دندان‌ های خود مراقبت کنید تا از این طریق نسبت به عود کردن بیماری ‌های مربوط به لثه جلوگیری کنید. به این نکات بعد از جرم گیری دندان حتماً توجه کنید:

 • هر روز دندان ‌هایتان را دو مرتبه با مسواک نرم تمیز کنید.
 • بین دندان‌ هایتان را روزانه تمیز کنید. برای این کار می‌ توانید از نخ دندان استفاده کنید.
 • داشتن رژیم غذایی متعادل نیز بسیار ضروری است.
 • به ‌هیچ‌ عنوان سیگار و دخانیات را مصرف نکنید.
مسواک زدن بعد از جرم گیری دندان

مسواک زدن یکی از مراقبت های مهم پس از جرم گیری دندان است.

چند وقت یک بار دندان را جرم ‌گیری کنیم؟

یکی از سؤالات رایجی که برای افراد پیش می‌آید این است که هرچند وقت یک بار باید برای جرم ‌گیری یا بروساژ دندان‌ ها اقدام کنیم؟ پاسخ به این سؤال بستگی به این دارد که شما تا چه حد به بهداشت دهان و دندان‌ های خود اهمیت می‌دهید. گاهی اوقات افراد تنها یک بار جرم‌ گیری انجام می‌دهند و از این طریق تمام پلاک‌ های میکروبی دندان‌ هایشان را تمیز می ‌کنند و بعد از آن مراقبت‌ های لازم را به عمل می‌ آورند؛ اما به ‌طورکلی هر فردی نیاز دارد سالانه یک بار نسبت به جرم گیری دندان اقدام کند.

این کار باعث خواهد شد هر جرمی که با کمک مسواک قابل پاک شدن نیست، از بین برود و در نهایت دندان ‌های سالمی داشته باشید. در دندانپزشکی می ‌توانند از ابزارهای بهتری به ‌منظور ازبین ‌بردن جرم دندان‌ های شما استفاده کنند. در کل می‌ توانیم این ‌طور بیان کنیم که هر چقدر شما مراقبت ‌های بیشتری از دندان‌ هایتان به عمل بیاورید، به همان اندازه نیز جرم ‌ها و پلاک ‌های میکروبی راحت تر پاک خواهند شد. همچنین بر اساس برخی از توصیه‌ ها گفته می‌شود هر 6 ماه یک بار نسبت به این فرایند اقدام کنید؛ اما می‌ توانید با مراجعه به یک دندانپزشک متوجه شوید که آیا این کار ضروری است یا خیر.

اگر دندان را جرم ‌گیری نکنیم چه می‌ شود؟

جرم در واقع نوعی باکتری است، ازاین‌ رو اگر از دهان و روی دندان ‌ها تمیز نشوند، به ‌مرور باعث پوسیدگی خواهند شد. اگر زیر لثه جرم تشکیل شده باشد، باعث التهاب لثه ها خواهند شد. زمانی که مسواک می‌ زنید، لثه‌ ها خونریزی خواهند کرد. جرم ‌ها به‌ مرور زمان بیشتر می‌شوند و در نهایت فعالیت باکتری ‌هایی که زیر لثه وجود دارند نیز بیشتر خواهد شد. این اتفاق باعث می شود سیستم ایمنی بدن وارد عمل شود و برای دفاع یک سری مواد شیمیایی ترشح کند که علاوه بر باکتری، استخوان ‌هایی که دورتا دور دندان را احاطه کرده ‌اند را نیز از بین می برد؛ پس حتماً باید هر چند وقت یک بار نسبت به برطرف ‌کردن جرم‌ های دندان اقدام کنید.

جرم گیری پشت دندان ها توسط دندانپزشک

جرم گیری پشت دندان ها توسط دندانپزشک

قبل و بعد جرم گیری دندان

بسیاری از افراد در برابر جرم گیری دندان از خود مقاومت نشان می ‌دهند؛ درحالی ‌که کافی است نتایج آن را بدانند تا برانجام آن مشتاق باشند. قبل از جرم ‌گیری ممکن است دندان ‌های شما درمعرض پوسیدگی قرار گرفته باشند؛ درحالی‌ که بعد از انجام آن، از پوسیده شدن دندان ‌ها جلوگیری به عمل خواهد آمد.

همچنین بعد از انجام این فرایند درصد ابتلا به بیماری لثه به کمترین حد خود می‌رسد. بوی بد دهان رفع خواهد شد و می ‌توانید شاهد سفید تر شدن دندان‌ هایتان باشید. در نهایت سلامت کلی بدن شما نیز تأمین خواهد شد؛ پس از انجام آن غافل نشوید.

قبل و بعد از جرم گیری دندان

قبل و بعد از جرم گیری دندان

جرم گیری دندان کودکان

زمانی که پزشک جرم گیری دندان کودکان را شروع می‌کند، متوجه می‌شود آیا به‌ خوبی بهداشت دهان را رعایت می‌کند یا نه. زمانی که نخستین دندان ‌های شیری در دهان کودک تشکیل می‌ شوند، باید نسبت به جرم‌ گیری اقدام کرد. مراحلی که برای جرم‌ گیری یا بروساژ دندان کودکان باید پشت سر گذاشته شوند، همانند بزرگسالان است و تفاوت خاصی به چشم نمی ‌خورد. گاهی اوقات متخصصان برای اینکه اطمینان کافی از سلامت دهان و دندان کودک شما پیدا کنند، عکس ‌برداری را پیشنهاد می ‌دهند.

جرم گیری دندان خانگی

امروزه بسیاری از افراد به دنبال روش ‌هایی هستند تا با کمک آن‌ ها بتوانند جرم گیری دندان را در خانه انجام دهند. برای این کار نیز راهکارهای متعددی به چشم می‌ خورند که از جمله آن‌ ها می ‌توانیم به گزینه‌ های زیر اشاره داشته باشیم:

 • استفاده از بعضی میوه ها و سبزیجات در جرم گیری خانگی دندان ها مؤثر هستند. به عنوان مثال جویدن هویج و کرفس خام، تآثیر زیادی در تقویت لثه و تمیز شدن دندان ها دارد.
 • مسواک زدن کامل و مناسب دندان ها. استفاده صحیح از مسواک مناسب (نه سفت و نه نرم)، تاثیر بسزایی در از بین بردن جرم دندان ها دارد. توجه کنید که زمان کافی برای مسواک زدن دقیق تمام دندان ها اختصاص دهید و این کار را حداقل دوبار در روز تکرار کنید.
 • مصرف خمیردندان حاوی فلوراید. خمیردندان حاوی فلوراید، با جلوگیری از ایجاد حفره و جرم روی دندان موجب تقویت مینای دندان می گردد.
 •  استفاده درست و منظم از نخ دندان باعث می شود پلاک های دندان ها از بین رفته و همچنین به پیشگیری پوسیدگی دندان کمک می کند.
 • استفاده از غرغره با دهانشویه مناسب لازم است.
 •  از سیگار و مشروبات الکلی اجتناب کنید.

سوالات متداول جرم گیری دندان

1- جرم‌ گیری دندان چند وقت یکبار باید انجام گردد؟

بعضی افراد با یک بار جرم‌ گیری و رعایت بهداشت دهان و دندان امکان دارد تا مدت ‌ها نیازی به جرم‌ گیری دوباره نداشته باشند. اما بعضی از افراد بدلیل دارا بودن بزاق خاص دندان هایشان مستعد تشکیل جرم و بیماری های لثه ای می باشند. به این افراد جرم گیری در فواصل زمانی کوتاه برای هر 6 ماه یکبار توصیه می شود.

2- آیا استفاده از خمیردندان‌ ضد جرم ایرادی دارد؟

جرم دندان با مسواک و خمیردندان پاک نمی شود. خمیردندان‌ های ضد جرم فقط رنگ و لکه‌ های رسوب کرده روی دندان را تمیز می ‌کنند و استفاده دائم از آنها توصیه نمی‌ شود. این خمیردندان‌ ها، به دلیل ساییدگی دندان ها باعث ایجاد حساسیت و ایجاد خراش ‌های بسیار ظریف بر سطح دندان ‌ها شده و زمینه را برای تجمع و چسبندگی بیشتر پلاک میکروبی فراهم می‌آورند.

3- آیا جرم گیری باعث از بین رفتن مینای دندان و آسیب به دندان می شود؟

یکی دیگر از باورهای غلط این است که جرم‌ گیری باعث از بین رفتن مینای دندان‌ ها می‌شود. جرم گیری هیچ‌ گونه آسیب فیزیکی به مینای دندان ها نمی ‌رساند. فقط حساسیت به سرما و گرما ممکن است پس از جرم ‌گیری ایجاد شود و اغلب افراد به اشتباه تصور می کنند مینا دندان تراش خورده است.

4- آیا جرم گیری دندان، همراه با درد است و نیاز به بی حسی دارد؟

جرم گیری برای افرادی که لثه ی سالمی دارند چه با دستگاه التراسونیک و چه با وسایل دستی همراه با درد ناچیزی است. اما اگر فرد بیماری لثه ای داشته باشد معمولاً جرم گیری با خونریزی لثه همراه است و شخص احساس درد و ناراحتی دارد. غالباً این میزان درد طبیعی است و نیازی به بی حسی نیست.

5- آیا با جرم گیری، دندان ها سفید می شوند؟

در جرم گیری دندان، رسوبات روی سطح دندان ها برداشته می شود و اصلاً رنگ دندان تغییر نمی کند. فقط می تواند به سفید شدن دندان ها کمک کند. برای روشن و سفید شدن دندان باید همزمان از درمان بلیچینگ هم استفاده نمود.

6- آیا می توان دندان کامپوزیت، لمینیت یا دندان ایمپلنت شده را جرم گیری کرد؟

بله، جرم گیری برای دندان های روکش های کامپوزیتی، لمینیت و ایمپلنت دندانی انجام می شود. ولی این دندان ها چون نسبت به دندان های اصلی حساس تر هستند جرم گیری آنها نیاز به دقت و مهارت زیادی دارد تا آسیبی به آنها وارد نشود. بنابراین به یک دندانپزشک خوب و برجسته مراجعه نمایید. ضمناً هزینه جرم گیری این دندان ها بالاتر از دندان های واقعی شما هستند.

7- آیا جرم گیری دندان با لیزر امکان پذیر است؟

بله، بهترین روش برای جرم گیری دندان، جرم گیری با لیزر می باشد. در این روش جرم گیری سریع تر است. همچنین استفاده از این روش در روند بهبود التهاب و ورم لثه ها بسیار موثر است.

8- آیا نمک طعام یا جوش شیرین باعث سفید شدن دندان ها می شوند؟

در قدیم براین باور بودند که نمک طعام و جوش شیرین باعث سفید شدن دندان ها می گردد. ولی امروزه مشخص شده که این موضوع هیچ پایه و اساس علمی ندارد و تنها رعایت بهداشت دهان و دندان، عدم استفاده از سیگار استفاده‌ ی مرتب و منظم از مسواک و نخ دندان برای داشتن دندان‌ های سفید لازم است.

دکتر جمیلیان

درباره دکتر جمیلیان

دکتر جمیلیان، متخصص ارتودنسی دارای فلوشیپ تخصصی جراحی ارتودنسی و ناهنجاری های فک و صورت و استاد تمام (پروفسور) بخش ارتودنسی دانشکده دندانپزشکی دانشگاه آزاد اسلامی، دارای بورد تخصصی ایران و اروپا و عضو انجمن ارتودنتیست های ایران و آمریکا و اروپا هستند.

76 دیدگاه برای “جرم گیری دندان

 1. Avatar سميه گفت:

  سلام ، من شش ماه پيش جرم گيري كردم و متاسفانه تا الان دچار حساسيت دنداني شدم . روزگارم سياه شده . عكس راديوگرافي از دندان گرفتم و هيچ مشكل پوسيدگي نداشتم . البته دچار التهاب لثه هم شدم و خط جرم هر روز در دندانهايم بيشتر ميشود . با اين وضعيت حساسيت دنداني چطور ميتونم از بروز بيشتر جرمها در دندانم جلوگيري كنم ؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. باید رعایت بهداشت دهان و دندان را رعایت کنید. از مواد غذایی مفید برای سلامت دندان ها استفاده نمایید.

 2. Avatar علی گفت:

  سلام. آیا حساسیت و درد زیاد در دندان های جلویی در فک پایین حتی بعد از گذشت یک ماه از جرم گیری طبیعی است؟ با وجود اینکه مدتی هست که از خمیر دندان مخصوص دندان های حساس استفاده می کنم هم درد و هوا کشیدن دندون های جلوییم توی فک پایین اصلا قطع نمیشه.

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. بعد از جرم گیری دندان، حساسیت به گرما و سرما و مواد شیرین تا چند روز اول طبیعی است. این حساسیت خود به خود پس از چند روز برطرف خواهد شد. بنابراین بهتر است دندان های جلویی فک پایین شما توسط دندانپزشک معاینه شود.

 3. Avatar کاوه گفت:

  سلام آقای دکتر من الان یک سالی میشه ارتوسرجری کردم دندانهام خیلی جرم دارند و دو تا از دندون عقلم داغون و خرابن و چندتام پوسیدگی آیا میتونم جرم گیری کنم در حال حاضر، یا حتما باید کل دندانو سلامت کنم بعد جرم گیری کنم

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. به دندانپزشک مراجعه نمایید تا دندان ها معاینه شوند. پوسیدگی دندان بایستی درمان گردد. در صورت نیاز جرم گیری نیز انجام شود.

 4. Avatar فاطمه گفت:

  سلام‌. برای سفید شدن دندان ها فقط جرم گیری کافی است؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. برای سفید کردن دندان ها، جرم گیری بهمراه بلیچینگ مناسب است.

 5. Avatar محدثه گفت:

  سلام اقای دکتر من دو هفته پیش جرمگیری کردم بعد از جرمگیری بین دندون بالام یه خط سیاه افتاده مربوط ب جرمگیری هست ؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. خیر، پوسیدگی دندان است. اگر خط سیاه وجود دارد دندان شما پوسیدگی دارد و دندان باید پر شود.

 6. Avatar کیمیا گفت:

  آقای دکتر جرم گیری در حین ارتودنسی هم انجام میشه اگه لازم باشه؟
  و حساس شدن دندان ها به مرور زمان خوب میشه؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. بله، برای انجام جرمگیری دندان باید سیم های ارتودنسی باز شود. سپس بعد از انجام جرمگیری مجدد سیم ها نصب گردد. برای از بین بردن حساسیت دندان باید از خمیر دندان حاوی فلوراید (خمیر دندان سنسوداین ) استفاده شود. بعد از یک هفته استفاده از خمیر دندان نتیجه را متوجه خواهید شد.

 7. Avatar مینا گفت:

  سلام.
  ۱۴ سالمه بین دندان هایی جلوییم رنگشون زرد یا سفید شده درد میکنن.
  پوسیدگیه یا جرم.
  اگه پوسیدگیه رنگش کمه می توان با جرم گیری از بین برد؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. از علائم پوسیدگی دندان است. باید پوسیدگی برداشته شود. سپس دندان با ماده پرکردگی همرنگ دندان پر گردد.

 8. Avatar تبسم گفت:

  سلام اگر پشت دندان ها ریتینر بعد ارتودنسی باشه نمیشه جرم گیری کرد؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. ریتینر بعد از درمان ارتودنسی استفاده می شود. بعد از اینکه درمان ارتودنسی تمام شد. متخصص ارتودنسی برای بیمار ریتینر را تجویز می کند. که دو نوع ریتینر ثابت و متحرک داریم. بهتر است برای جرمگیری ریتینر باز شود تا پشت دندان ها نیز جرمگیری گردد.

 9. Avatar مرتضی گفت:

  سلام آقای دکتر خسته نباشید
  چند روز بعد از جرم گیری کل دندان ها میتوان برا عصب کشی و پر کردن دندان اقدام کرد؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. بعد از جرمگیری دندان ها در همان روز می توان عصب کشی دندان و درمان ریشه انجام داد.

 10. Avatar زهرا گفت:

  سلام وقتتون بخیر.
  داخل حفره های دندان های آسیاب من سیاهی هایی تجمع پیدا کرده که طبعیتا پوسیدگی هست. ولی خیلی سطحی هستن میخواستم بدونم میشه بدون اینکه دندان رو سوراخ کرد و پرش کرد این سیاهی هارو ازبین برد؟ با جرمگیری امکان پذیر نیست؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید معاینه انجام گردد. حتما باید پوسیدگی دندان برداشته شود سپس با ماده پرکردگی پر گردد.

 11. Avatar الهه گفت:

  سلام آقای دکتر. می توان جرمگیری دندان و بلیچینگ را انجام داد؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام.بله، مشکلی نیست. جرمگیری و سپس بلیچینگ دندان نزد دندانپزشک می توانید انجام دهید.

 12. Avatar سحر گفت:

  سلام. خسته نباشید. ببخشید من بیشتر دندونهام عصب کشی و پر شده به خصوص دندونهای جلو بالا . می تونم جرمگیری و بلیچینگ کنم؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. بله، دندانپزشک متخصص می تواند برای شما جرمگیری و بلیچینگ انجام دهد.

 13. Avatar سمیه گفت:

  سلام.
  چه مدت بعد از عصب کشی میتونم جرم گیری کنم؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. هر روزی که کار عصب کشی دندان انجام شود در همان روز می توان جرم گیری دندان انجام گیرد.

 14. Avatar زهرا گفت:

  سلام اقای دکتر من می خواستم برم دندان هام رو جرم گیری کنم ولی بعضی ها میگفتن چون دندان خراب دارم و عصب کشی نشده جرم گیری نمیکنند درسته ؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید ابتدا دندان های پوسیده ترمیم و درست شوند بعد برای جرم گیری دندان اقدام شود.

 15. Avatar زینب گفت:

  با سلام
  بنده حدود 8 ماه هست که ارتودنسی کردم با اینکه قبلش جرمگیری کردم و پوسیدگی ها رو برطرف کردم و همچنین زیاد مسواک.میزنم و.از دهانشویه و نخ دندان هم استفاده میکنم باز هم دندونام تغییر رنگ.داده و.جرم گرفته لطفا راهنمایی بفرمائید که چیکار کنم

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. در طول درمان ارتودنسی باید بهداشت دهان و دندان بیشتر رعایت شود و از دهانشویه حاوی کلروهگزیدین استفاده نکنید.

 16. Avatar محدثه گفت:

  سلام خسته نباشین
  اقای دکتر من دندونام بدون اینکه قلیون و سیگار و اینا استفاده کنم در حد یه شخص معتاد جرم گرفته کلا ریشه هاش سیاه شده… میخواستم بدونم چند جلسه جرم گیری برای دندونای من لازمه؟
  ممنون از پاسخگوییتون 🙏🏻

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید توسط متخصص دندان های شما معاینه گردد تا راهنمایی های لازم در خصوص چرمگیری داده شود.

 17. Avatar وحید گفت:

  سلام
  آقای دکتر من دندونمو چند روزه عصب کشی و پر کردم چند روز دیگه میتونم جرم گیری کنم؟ پر شدگی از بین نمیره؟
  ممنون از شما.

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. جرمگیری دندان مشکلی برای دندان های پر شده ندارد.

 18. Avatar فاطمه گفت:

  سلام آقای دکتر توروخدا جواب بدید..ممکنه بعد جرمگیری دندان بیوفته؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. انباشته شدن جرم روی دندان‌ها و لثه و بی‌توجهی به آن، مقداری از استخوان نگهدارنده دندان تحلیل می‌رود. در حقیقت دندان به این دلیل قبلا لق شده ولی به علت انباشتگی جرم و چسباندن دندان‌ها به هم، بیمار متوجه لقی نشده است، اما بعد از برداشتن جرم‌ها فرد متوجه آن می‌شود. البته این در مورد همه افرادی که جرمگیری می‌کنند، صدق نمی کند.

   1. Avatar فاطمه گفت:

    استاد ممنون پاسخ دادید ولی خب چیکار باید بکنم؟میترسم دندونم بیوفته

    1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

     سلام و درود، جرم گیری دندان درست انجام گیرد و دندان مشکلی نداشته باشد برای دندان اتفاقی نمیافتد.

 19. Avatar رشا گفت:

  باسلام و خسته نباشید
  خواستم بپرسم آیا امکان دارد که دندان در حین جرم گیری بشکند؟
  با تشکر

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. خیر، جرم گیری اگر توسط دندانپزشک متخصص با دقت و ظرافت انجام گیرد مشکلی بوجود نمی آید.

 20. Avatar سولماز گفت:

  آقای دکتر من بعد ارتودنسی جرم گیری انجام دادم بنظرشما مشکلی پیش نیای بلیچینگ انجام بدم

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. خیر، جرم گیری مناسب است. بلیچینگ توسط نوعی ماده شیمیایی انجام می شود که هیچ گونه آسیب فیزیکی به دندان وارد نمی کند و بهترین راه برای سفید کردن دندان ها بدون آسیب می باشد.

 21. Avatar فاطمه گفت:

  سلام.ممنون بخاطر مطالب مفیدتون.من چند دندون پوسیده دارم که ارتودنتیست گفته قبل از ارتو باید پر شن از طرفی جداره و سطح برخی از دندون هام جرم داره خواستم بدونم اول باید جرمگیری انجام بشه بعد دندونام پر شن یا برعکس؟؟ و اینکه جرم گیری توسط ارتودنتیست انجام شه یا دندونپزشک عمومی؟؟؟ و اینکه در حال حاضر هزینه جرمگیری کامل هر دو فک چقدره؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. سپاس. ابتدا شما جهت درمان ترمیم، پر کردگی و جرم گیری اقدام نمایید و بعد درمان ارتودنسی انجام شود.می توانید با شماره تلفن مطب 22011892 جهت گرفتن وقت قبلی تماس بگیرید. بعد از معاینه کلینیکی ذاهنماییهای لازم داده می شود.

 22. Avatar عفت گفت:

  سلام.ممنون بخاطر مطالب مفیدتون❤.من چند دندون پوسیده دارم که ارتودنتیست گفته قبل از درمان ارتودنسی باید پرشوند. جرم گیری هم لازمه. هزینه چقد میشه؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. ممنون از توجه شما. باید معاینه کلینیکی انجام شود. در هنگام معاینه راهنمایی های لازم داده می شود.می توانید با شماره تلفن مطب 22011892 جهت گرفتن وقت قبلی تماس بگیرید.

 23. Avatar فاطیما گفت:

  سلام،ممنون بخاطر مطالب.ببخشید هزینه جرمگیری کامل برای هر دو فک چند میشه؟؟؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باید معاینه کلینیکی انجام شود. در هنگام معاینه راهنمایی های لازم داده می شود.می توانید با شماره تلفن مطب 22011892 جهت گرفتن وقت قبلی تماس بگیرید.

 24. Avatar مریم گفت:

  سلام،خواستم از مطالب خوب شما در سایت تشکر کنم🙏🙏🙏🙏

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. درود و سپاس بر شما

 25. Avatar سینا احصائی گفت:

  سلام من ارتودنسی روی دندونام هست و میخوام جرم گیری کنم آیا میتونید انجام بدین و قیمتش چقدره

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. از متخصص ارتودنسی معالج خود بعد از باز کردن سیم ها بخواهید جرم گیری و پولیش را انجام دهند.

   1. Avatar امیر رضا نظری گفت:

    سلام آقای دکتر خسته نباشین بنده ارتودنسی کردم و بهداشت رو زیاد جدی نگرفتم ، دور براکت های دوتا دندون جلوم یکم احساس جرم جمع شده که از بین نمیره ، میخاستم ببینم بعد از اتمام درمان ارتودنسی با استفاده از جرم گیری این لکه ها میرن؟

    1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

     با سلام. اشتباه بزرگی کردید. بهداشت دهان و دندان (مسواک زدن، استفاده از نخ دندان ) در طول درمان ارتودنسی بسیار پر اهمیت است.

 26. Avatar سجاد گفت:

  سلام آقای در جرمگیری دندان فقط کناره های دندان جرمگیری می‌شوند یا روی دندان یا سطح آنها هم جرمگیری می‌شوند و یا این که یکی دوتا از دندان هارو پر کرده باشیم یا خراب خورده باشند فشار دستگاه به آنها آسیب وارد نمی‌کند؟ باتشکر فراوان

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. مشکلی پیش نمیاید. جرم رسوبی است که روی دندان ها و لثه تشکیل می شود. و باعث بوی بد دهان و بیماریهای لثه می شود.

 27. Avatar مینا گفت:

  سلام و وقت بخیر آقای دکتر..
  من دندان هایم دچار مشکل شده اند با اینکه به هیچ عنوان از قهوه و شکلات تلخ استفاده نمیکنم ولی روی دندان هایم جرم های قهوه ای افتاده 3 ماه پیش جرم گیری کردم و باز برگشته.. الان ارتودنسی کردم تقریبا یکماه ونیم پیش ایا نظر شما برای جرم گیری مجدد چیست؟ و آیا میتوان در دوره ارتودنسی جرم گیری کرد؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. در دوره درمان ارتودنسی باید بهداشت دهان و دندان رعایت شود. و در پایان درمان ارتودنسی جرم گیری کنید.

 28. Avatar مژده گفت:

  سلام وقت بخیر، آقای دکتر جرم گیری دندان خطرناک هست؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. جرم گیری دندان خطرناک نیست آن چه باید به عنوان خطر در نظر گرفته شود جرم می باشد زیرا وجود جرم بر روی دندان پوسیدگی های جدی را بر روی دندان ها ایجاد می کند

 29. Avatar سارا خجسته گفت:

  با سلام و عرض ادب
  جناب دکتر،من فوق العاده زیاد نسبت به درد حساس هستم و قدرت تحمل درد ندارم. در سایتی نوشته بود که جرم گیری درد دارد. بنظرتون من با توجه به شرایطم میتونم دردش رو تحمل کنم؟؟؟؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. جرم گیری هیچ گونه دردی ندارد.وجود جرم بر روی دندان می تواند به بوی بد دهان منجر گردد و در صورتی که اقدامی برای از بین بردن آنها صورت نگیرد پوسیدگی های دندان و بیماریهای لثه ای را به دنبال خواهد داشت. مراجعه به این لینک جرم گیری دندان

 30. Avatar نازنین گفت:

  سلام آقای دکتر ببخشید گفتید روش‌های خانگی هم برای جرم گیری دندون هست منظورتون مخلوط جوش شیرین وابلیموی طبیعی هست؟ واینکه آیا این روش صرری ندارد؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. اصلا روش های خانگی مورد قبول نیست برای جرم گیری باید به دندانپزشک مراجعه نمایید

 31. Avatar alireza گفت:

  من چند سال پیش جرم گیری کردم هم درد داشت هم از لثه هام خون اومد! خونریزی از لثه ها حین جرم گیری طبیعیه؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام.
   تا حدودی طبیعی است ولی بیش از اندازه اگر باشد باید به متخصص لثه مراجعه نماییید

   1. Avatar سبحان گفت:

    سلام خسته نباشید،آقای دکتر
    میخواستم بگم جرم گیری نیاز به عصب کشی داره؟

    1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

     با سلام. اگر دندان شما احتیاج به عصب کشی دارد باید ابتدا عصب کشی و سپس جرم گیری دندان انجام گیرد.

 32. Avatar هاشمی گفت:

  درود بر شما جناب دکتر جمیلیان وقت بخیر.بنده 3 دندان کشیدم و 6 دندان خود به خود شکستند و فقط ریشه ای ازشان مونده.چقدر برای کشیدن و ایمپلنت زمان لازم هست.سپاس فراوان.

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. بعد از کشیدن دندان اگر دندان عفونی نباشد بلافاصله می توان ایمپلنت را قرار داد و سه ماه بعد می توان تاج را بر روی ایمپلنت را قرار داد

   1. Avatar ملینا گفت:

    سلام و وقت بخیر آقای دکتر..
    من لثه هام دچار مشکل شده اند. ایا به نظر شما برای جرم گیری مشکل حل میشه؟

    1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

     با سلام. باید توسط متخصص لثه، لثه های شما معاینه شود.

    2. Avatar جلیل گفت:

     سلام و درود خدمت شما اقای دکتر.
     بنده برای ارتودنسی ثابت مراجعه کردم و دکتر دستور داد دندان ۵و۶و۷ بالا سمت راست جرم گیری شود.من دو روزه میگزره جرم گیری کردم و الان مابین دندان ۵و۶ احساس درد میکنم.آیا این طبیعیه و در اینده(پروسه ارتودنسی ثابت) برام مشکل ساز نمیشه؟

     1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

      با سلام. معمولا بعد از جرم گیری دندانها حساس می شوند. ولی در هنگام معاینه با متخصص معالج خود مشورت کنید.

     2. Avatar محمد گفت:

      آقای دکتر من حدود یک ساعت بعد از جرم گیری هنگام خوردن غذا حس کردم چیزی از دندونام افتاد بیرون
      شک دارم مواد پر کردنی دندونم باشه یا مواد جرم گیری بوده میشه راهنمایی کنید

     3. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

      باسلام. معمولا دندان ها بعد از جرم گیری تا یک مدت کوتاهی حساس می شوند. باید معاینه گردد تا تشخیص درمان داده شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *