عصب کشی و مشکلات لثه

جرم گیری دندان

جرم گیری دندان

درباره جرم گیری دندان بهتر است بدانید که هیچ گونه دردی ندارد و رسوب  هایی که بر روی دندان جمع شده اند با استفاده از این اقدام به طور کامل از بین می روند. وجود جرم بر روی دندان می تواند به بوی بد دهان منجر گردد و در صورتی که اقدامی برای از بین بردن آنها صورت نگیرد  پوسیدگی های دندان  و بیماریهای لثه ای  را به دنبال خواهد داشت.

برخی روش های خانگی وجود دارد که می تواند گزینه ی مطلوبی برای جرم گیری دندان باشد. در صورتی که جرم های یاد شده حاد باشند در این صورت ضروری است که با استفاده از دستگاه های ویژه اقدام به جرم گیری دندان کنید.

بزاق دهان و همچنین میکروب های موجود در دهان از عوامل تشکیل جرم دندان می باشند. جرم گیری دندان در روزهای آغازی با توجه به این موضوع که لایه های ضخیمی از جرم ایجاد نشده است به آسانی قابل انجام است.

ولی اگر لایه های جرم دندان ضخیم باشد در این صورت ضروری است اقدامات جدی تری را در نظر بگیرید. افرادی که به طور جدی از سیگار و الکل استفاده می کنند به زودی به وجود جرم بر روی دندان ها مبتلا می شوند حتی مصرف بیش از حد قهوه و چای و نوشیدنی های رنگی نیز جرم روی دندان ها را تشدید می کند.

جرم گیری دندان

خطر جرم گیری دندان

بهتر است بدانید جرم گیری دندان خطرناک نیست آن چه باید به عنوان خطر در نظر گرفته شود جرم می باشد زیرا وجود جرم بر روی دندان پوسیدگی های جدی را بر روی دندان ها ایجاد می کند و این امر به مرور می تواند به از بین رفتن کامل دندان منجر شود .

اگر چه برخی افراد باور دارند که جرم گیری دندان می تواند بافت دندان را از بین ببرد ولی این امر واقعیت ندارد. جرم گیری تنها راه درمان جرم دندان است و اگر در زمان مناسب اقدامی صورت نگیرد ممکن است منجر به هزینه های گزافی شود.

به طوری که اگر درمان جرم دندان در زمان مناسب صورت نگیرد با گذر زمان پوسیدگی های دندان جدی می شود و باعث بیماریهای لثه می گردد و باعث می گردد بیمار  نیازمند درمان های بیشتری گردد . به همین دلیل سعی کنید در اسرع وقت اقدامات مربوطه را در نظر بگیرید .

برخی افراد اعتقاد دارند که بعد از جرم گیری دندان هنگام نوشیدن نوشیدنی های سرد و گرم دندان آنها تیر می کشد این امر در همه ی افراد دیده نمی شود و همچنین  ممکن است ریشه در برخی بیماری های دهانی داشته باشد. بنابراین اگر بعد از جرم گیری دندان دچار درد و یا هرگونه عارضه دیگری شدید آن را به جرم گیری دندان نسبت ندهید و برای بررسی مشکلات دندانی خود اقدامات جدی تری انجام دهید.

نحوه ی جرم گیری دندان

برای جرم گیری دندان اگر جرم یاد شده حاد نباشد دندانپزشک از یک جرم گیر ساده و دستی استفاده می کند ولی در غیر این صورت از ابزارهای تخصصی در این زمینه استفاده می شود. دستگاه جرم گیر دندان در دندانپزشکی دارای نوک فلزی خاصی است که با حرکت چرخشی و ضربه بر روی جرم منجر به از بین رفتن جرم دندان می شود.

آیا جرم گیری دندان درد دارد؟

این اقدام هیچ گونه دردی ندارد زیرا دستگاه یاد شده به صورت چرخشی و به آرامی به جرم ها ضربه وارد می کند و بیمار هیچ گونه دردی را احساس نمی کند برخی از افراد گمان می کنند که جرم گیری سبب لق شدن دندان می شود ولی این تصور کاملا اشتباه است زیرا لق شدن دندان از قبل رخ داده است و جای خالی لق شدن دندان را جرم گرفته است و اینک با خارج ساختن جرم لق شدن دندان بیشتر احساس می شود.

در حالت کلی اگر احساس می کنید جرم هایی بر روی دندان شما ایجاد شده است بلافاصله قبل از ضخیم شدن لایه های آن اقدامات مربوط به جرم گیری دندان را در پیش بگیرید.

سفید کردن دندان

فواید جرم گیری دندان

برخی افراد بر این باوراند که جرم گیری دندان منجر به آسیب دندانی می شود. این باور غلط است و جرم گیری دندان حداقل هر سال یک بار توسط متخصص ارتودنسی و یا دندانپزشکان توصیه می شود. این درمان در سال بیش از دو بار در بازه زمانی 6 ماهه بیشتر نباید انجام شود.

زیرا در محیط دندان میکروارگانیسم های مختلفی وجود دارد. این میکروارگانیسم ها همراه انواع خوراکی ها به خصوص خوراکی های حاوی قند و کربوهیدارات به سطوح دندانی می چسبند. به مرور زمان این وضعیت منجر به ایجاد لایه های زرد و قهوه ای بر سطح دندان می شود. این لایه ها به نام پلاک میکروسکوپی به راحتی از روی دندان برداشته نمی شوند. پلاک های میکروسکوپی حتی با مسواک برقی و نخ دندان هم از سطح دندان جدا نمی شوند.

اگر این لایه های مضر پاکسازی نشوند عوارض گوناگونی برای  لثه ها و دندان ها ایجاد می کنند. لثه ها بر اثر جرم دندان ملتهب و قرمز می شوند. در صورت عدم پیشگیری بیمار دچار تحلیل لثه و استخوان و انحراف دندان می شود. در نهایت دندان لق می شود و از دست می رود.

با پرداخت هزینه نه چندان زیادی برای جرم گیری دندان، می توانید از این عوارض جلوگیری کنید. به علاوه هزینه های گزاف ترمیم دندان و لثه را متحمل نمی شوید.

جرم گیری دندان بعد از درمان ارتودنسی

بعد از برداشتن براکت های ارتودنسی ثابت ممکن است دندان ها کمی  تغییر رنگ داده باشند. برای رسیدن به یک نتیجه بهتر و مطلوب تر متخصص ارتودنسی توصیه می کند که بعد از برداشتن براکت ارتودنسی بیمار اقدام به جرم گیری دندان و یا سفید کردن و بلیچینگ دندان کند. زیرا علاوه بر زیباتر شدن لبخند دندان های ارتودنسی شده از بروز پوسیدگی دندان ها نیز جلوگیری می شود.

سوالات متداول جرم گیری دندان

1-جرم‌گیری دندان چند وقت یکبار باید انجام گردد ؟

در بعضی افراد با یک مرتبه جرم‌گیری و رعایت بهداشت دهان و دندان امکان دارد تا مدت ‌ها نیازی به جرم‌گیری دوباره نداشته باشند. در ضمن بعضی از افراد بدلیل دارا بودن بزاق خاص دندان هایشان مستعد تشکیل جرم  و بیماریهای لثه ای می باشند. به این افراد جرم گیری در فواصل زمانی کوتاه برای هر 6 ماه یکبار توصیه می شود.

2-آیا استفاده از خمیردندان‌ ضد جرم ایرادی دارد ؟

جرم دندان با مسواک و خمیردندان پاک نمی‌گردد. خمیردندان‌های ضد جرم فقط رنگ و لکه‌های رسوب نموده بر دندان را تمیز می‌کنند و استفاده دائم از آنها توصیه نمی‌شود. این خمیردندان‌ها، به دلیل ساییدگی دندان ها باعث ایجاد حساسیت و ایجاد خراش‌های بسیار ظریف بر سطح دندان‌ها نموده و زمینه را برای تجمع و چسبندگی بیشتر پلاک میکروبی فراهم می‌آورند.

3-آیا جرم گیری باعث از بین رفتن مینای دندان و آسیب به دندان می شود ؟

یکی دیگر از باورهای غلط این است که جرم‌گیری باعث از بین رفتن مینای دندان‌ها می‌شود. جرم گیری هیچ‌گونه آسیب فیزیکی به مینای دندان ها نمی‌رساند. فقط حساسیت به سرما وگرما ممکن است پس از جرم‌گیری ایجاد شود و اغلب افراد به اشتباه فک می کنند مینا دندان تراش خورده است.

4-آیا جرم گیری دندان، همراه با درد است و نیاز به بی حسی دارد ؟

جرم گیری برای افرادی که لثه ی سالمی دارند چه با دستگاه التراسونیک و چه با وسایل دستی همراه با درد ناچیزی هست. اما اگر فرد بیماری لثه ای داشته باشد معمولا جرم گیری با خونریزی لثه همراه است و شخص احساس درد و ناراحتی دارد. غالبا این میزان درد طبیعی است و نیازی به بی حسی نیست.

5-آیا با جرم گیری، دندان ها سفید می شوند ؟

درجرم گیری دندان، رسوبات روی سطح دندان ها برداشته می شود و اصلا رنگ دندان تغییر نمی کند. فقط می تواند به سفید شدن دندان ها کمک کند. برای روشن و سفید شدن دندان باید همزمان از درمان بلیچینگ هم استفاده نمود.

6-آیا می توان دندان کامپوزیت، لمینیت یا دندان ایمپلنت شده را جرم گیری کرد؟

بله، جرم گیری برای دندان های روکش های کامپوزیتی، لمینیت و ایمپلنت دندانی انجام می شود. ولی این دندان ها چون نسبت به دندان های اصلی حساس تر هستند جرم گیری آنها نیاز به دقت و مهارت زیادی دارد تا آسیبی به آنها وارد نشود بنابراین به یک دندانپزشک خوب و برجسته مراجعه نمایید. ضمنا هزینه جرم گیری این دندان ها بالاتر از دندان های واقعی شما هستند.

7-آیا جرم گیری دندان با لیزر امکان پذیر است؟

بله، بهترین روش برای جرم گیری دندان، جرم گیری با لیزر می باشد. در این روش جرم گیری سریع تر و همچنین در روند بهبود التهاب و ورم لثه ها بسیار موثر است.

8- روش درمان خانگی برای جرم گیری دندان چیست؟

جرم گیری دندان با روش خانگی و استفاده از مواد طبیعی، جایگزین مراجعه به دندانپزشکی نخواهد شد. قطعا استفاده صحیح از مسواک و خمیر دندان حاوی فلوراید، استفاده از نخ دندان، جویدن و مصرف میوه و سبزیجات، غرغره با دهانشویه و محلول هیدروژن پراکسید و استفاده نکردن از سیگار و مشروبات الکلی مواری هستند که به سلامت دندان های شما کمک میکنند.

 

author-avatar
درباره دکتر جمیلیان

دکتر جمیلیان، متخصص ارتودنسی دارای فلوشیپ تخصصی جراحی ارتودنسی و ناهنجاری های فک و صورت و استاد تمام وقت بخش ارتودنسی دانشکده دندانپزشکی دانشگاه آزاد اسلامی، دارای بورد تخصصی ایران و اروپا و عضو انجمن ارتودنتیست های ایران و آمریکا و اروپا هستند.

48 دیدگاه برای “جرم گیری دندان

 1. زهرا گفت:

  سلام اقای دکتر من می خواستم برم دندان هام رو جرم گیری کنم ولی بعضی ها میگفتن چون دندان خراب دارم و عصب کشی نشده جرم گیری نمیکنند درسته ؟

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید ابتدا دندان های پوسیده ترمیم و درست شوند بعد برای جرم گیری دندان اقدام شود.

 2. زینب گفت:

  با سلام
  بنده حدود 8 ماه هست که ارتودنسی کردم با اینکه قبلش جرمگیری کردم و پوسیدگی ها رو برطرف کردم و همچنین زیاد مسواک.میزنم و.از دهانشویه و نخ دندان هم استفاده میکنم باز هم دندونام تغییر رنگ.داده و.جرم گرفته لطفا راهنمایی بفرمائید که چیکار کنم

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. در طول درمان ارتودنسی باید بهداشت دهان و دندان بیشتر رعایت شود و از دهانشویه حاوی کلروهگزیدین استفاده نکنید.

 3. محدثه گفت:

  سلام خسته نباشین
  اقای دکتر من دندونام بدون اینکه قلیون و سیگار و اینا استفاده کنم در حد یه شخص معتاد جرم گرفته کلا ریشه هاش سیاه شده… میخواستم بدونم چند جلسه جرم گیری برای دندونای من لازمه؟
  ممنون از پاسخگوییتون 🙏🏻

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید توسط متخصص دندان های شما معاینه گردد تا راهنمایی های لازم در خصوص چرمگیری داده شود.

 4. وحید گفت:

  سلام
  آقای دکتر من دندونمو چند روزه عصب کشی و پر کردم چند روز دیگه میتونم جرم گیری کنم؟ پر شدگی از بین نمیره؟
  ممنون از شما.

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. جرمگیری دندان مشکلی برای دندان های پر شده ندارد.

 5. فاطمه گفت:

  سلام آقای دکتر توروخدا جواب بدید..ممکنه بعد جرمگیری دندان بیوفته؟

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. انباشته شدن جرم روی دندان‌ها و لثه و بی‌توجهی به آن، مقداری از استخوان نگهدارنده دندان تحلیل می‌رود. در حقیقت دندان به این دلیل قبلا لق شده ولی به علت انباشتگی جرم و چسباندن دندان‌ها به هم، بیمار متوجه لقی نشده است، اما بعد از برداشتن جرم‌ها فرد متوجه آن می‌شود. البته این در مورد همه افرادی که جرمگیری می‌کنند، صدق نمی کند.

   1. فاطمه گفت:

    استاد ممنون پاسخ دادید ولی خب چیکار باید بکنم؟میترسم دندونم بیوفته

    1. دکتر جمیلیان گفت:

     سلام و درود، جرم گیری دندان درست انجام گیرد و دندان مشکلی نداشته باشد برای دندان اتفاقی نمیافتد.

 6. رشا گفت:

  باسلام و خسته نباشید
  خواستم بپرسم آیا امکان دارد که دندان در حین جرم گیری بشکند؟
  با تشکر

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. خیر، جرم گیری اگر توسط دندانپزشک متخصص با دقت و ظرافت انجام گیرد مشکلی بوجود نمی آید.

 7. سولماز گفت:

  آقای دکتر من بعد ارتودنسی جرم گیری انجام دادم بنظرشما مشکلی پیش نیای بلیچینگ انجام بدم

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. خیر، جرم گیری مناسب است. بلیچینگ توسط نوعی ماده شیمیایی انجام می شود که هیچ گونه آسیب فیزیکی به دندان وارد نمی کند و بهترین راه برای سفید کردن دندان ها بدون آسیب می باشد.

 8. فاطمه گفت:

  سلام.ممنون بخاطر مطالب مفیدتون.من چند دندون پوسیده دارم که ارتودنتیست گفته قبل از ارتو باید پر شن از طرفی جداره و سطح برخی از دندون هام جرم داره خواستم بدونم اول باید جرمگیری انجام بشه بعد دندونام پر شن یا برعکس؟؟ و اینکه جرم گیری توسط ارتودنتیست انجام شه یا دندونپزشک عمومی؟؟؟ و اینکه در حال حاضر هزینه جرمگیری کامل هر دو فک چقدره؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. سپاس. ابتدا شما جهت درمان ترمیم، پر کردگی و جرم گیری اقدام نمایید و بعد درمان ارتودنسی انجام شود.می توانید با شماره تلفن مطب 22011892 جهت گرفتن وقت قبلی تماس بگیرید. بعد از معاینه کلینیکی ذاهنماییهای لازم داده می شود.

 9. عفت گفت:

  سلام.ممنون بخاطر مطالب مفیدتون❤.من چند دندون پوسیده دارم که ارتودنتیست گفته قبل از درمان ارتودنسی باید پرشوند. جرم گیری هم لازمه. هزینه چقد میشه؟

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. ممنون از توجه شما. باید معاینه کلینیکی انجام شود. در هنگام معاینه راهنمایی های لازم داده می شود.می توانید با شماره تلفن مطب 22011892 جهت گرفتن وقت قبلی تماس بگیرید.

 10. فاطیما گفت:

  سلام،ممنون بخاطر مطالب.ببخشید هزینه جرمگیری کامل برای هر دو فک چند میشه؟؟؟

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   باید معاینه کلینیکی انجام شود. در هنگام معاینه راهنمایی های لازم داده می شود.می توانید با شماره تلفن مطب 22011892 جهت گرفتن وقت قبلی تماس بگیرید.

 11. مریم گفت:

  سلام،خواستم از مطالب خوب شما در سایت تشکر کنم🙏🙏🙏🙏

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. درود و سپاس بر شما

 12. سینا احصائی گفت:

  سلام من ارتودنسی روی دندونام هست و میخوام جرم گیری کنم آیا میتونید انجام بدین و قیمتش چقدره

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. از متخصص ارتودنسی معالج خود بعد از باز کردن سیم ها بخواهید جرم گیری و پولیش را انجام دهند.

   1. امیر رضا نظری گفت:

    سلام آقای دکتر خسته نباشین بنده ارتودنسی کردم و بهداشت رو زیاد جدی نگرفتم ، دور براکت های دوتا دندون جلوم یکم احساس جرم جمع شده که از بین نمیره ، میخاستم ببینم بعد از اتمام درمان ارتودنسی با استفاده از جرم گیری این لکه ها میرن؟

    1. دکتر جمیلیان گفت:

     با سلام. اشتباه بزرگی کردید. بهداشت دهان و دندان (مسواک زدن، استفاده از نخ دندان ) در طول درمان ارتودنسی بسیار پر اهمیت است.

 13. سجاد گفت:

  سلام آقای در جرمگیری دندان فقط کناره های دندان جرمگیری می‌شوند یا روی دندان یا سطح آنها هم جرمگیری می‌شوند و یا این که یکی دوتا از دندان هارو پر کرده باشیم یا خراب خورده باشند فشار دستگاه به آنها آسیب وارد نمی‌کند؟ باتشکر فراوان

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. مشکلی پیش نمیاید. جرم رسوبی است که روی دندان ها و لثه تشکیل می شود. و باعث بوی بد دهان و بیماریهای لثه می شود.

 14. مینا گفت:

  سلام و وقت بخیر آقای دکتر..
  من دندان هایم دچار مشکل شده اند با اینکه به هیچ عنوان از قهوه و شکلات تلخ استفاده نمیکنم ولی روی دندان هایم جرم های قهوه ای افتاده 3 ماه پیش جرم گیری کردم و باز برگشته.. الان ارتودنسی کردم تقریبا یکماه ونیم پیش ایا نظر شما برای جرم گیری مجدد چیست؟ و آیا میتوان در دوره ارتودنسی جرم گیری کرد؟

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. در دوره درمان ارتودنسی باید بهداشت دهان و دندان رعایت شود. و در پایان درمان ارتودنسی جرم گیری کنید.

 15. مژده گفت:

  سلام وقت بخیر، آقای دکتر جرم گیری دندان خطرناک هست؟

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. جرم گیری دندان خطرناک نیست آن چه باید به عنوان خطر در نظر گرفته شود جرم می باشد زیرا وجود جرم بر روی دندان پوسیدگی های جدی را بر روی دندان ها ایجاد می کند

 16. سارا خجسته گفت:

  با سلام و عرض ادب
  جناب دکتر،من فوق العاده زیاد نسبت به درد حساس هستم و قدرت تحمل درد ندارم. در سایتی نوشته بود که جرم گیری درد دارد. بنظرتون من با توجه به شرایطم میتونم دردش رو تحمل کنم؟؟؟؟

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. جرم گیری هیچ گونه دردی ندارد.وجود جرم بر روی دندان می تواند به بوی بد دهان منجر گردد و در صورتی که اقدامی برای از بین بردن آنها صورت نگیرد پوسیدگی های دندان و بیماریهای لثه ای را به دنبال خواهد داشت. مراجعه به این لینک جرم گیری دندان

 17. نازنین گفت:

  سلام آقای دکتر ببخشید گفتید روش‌های خانگی هم برای جرم گیری دندون هست منظورتون مخلوط جوش شیرین وابلیموی طبیعی هست؟ واینکه آیا این روش صرری ندارد؟

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. اصلا روش های خانگی مورد قبول نیست برای جرم گیری باید به دندانپزشک مراجعه نمایید

 18. alireza گفت:

  من چند سال پیش جرم گیری کردم هم درد داشت هم از لثه هام خون اومد! خونریزی از لثه ها حین جرم گیری طبیعیه؟

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   سلام.
   تا حدودی طبیعی است ولی بیش از اندازه اگر باشد باید به متخصص لثه مراجعه نماییید

   1. سبحان گفت:

    سلام خسته نباشید،آقای دکتر
    میخواستم بگم جرم گیری نیاز به عصب کشی داره؟

    1. دکتر جمیلیان گفت:

     با سلام. اگر دندان شما احتیاج به عصب کشی دارد باید ابتدا عصب کشی و سپس جرم گیری دندان انجام گیرد.

 19. هاشمی گفت:

  درود بر شما جناب دکتر جمیلیان وقت بخیر.بنده 3 دندان کشیدم و 6 دندان خود به خود شکستند و فقط ریشه ای ازشان مونده.چقدر برای کشیدن و ایمپلنت زمان لازم هست.سپاس فراوان.

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. بعد از کشیدن دندان اگر دندان عفونی نباشد بلافاصله می توان ایمپلنت را قرار داد و سه ماه بعد می توان تاج را بر روی ایمپلنت را قرار داد

   1. ملینا گفت:

    سلام و وقت بخیر آقای دکتر..
    من لثه هام دچار مشکل شده اند. ایا به نظر شما برای جرم گیری مشکل حل میشه؟

    1. دکتر جمیلیان گفت:

     با سلام. باید توسط متخصص لثه، لثه های شما معاینه شود.

    2. جلیل گفت:

     سلام و درود خدمت شما اقای دکتر.
     بنده برای ارتودنسی ثابت مراجعه کردم و دکتر دستور داد دندان ۵و۶و۷ بالا سمت راست جرم گیری شود.من دو روزه میگزره جرم گیری کردم و الان مابین دندان ۵و۶ احساس درد میکنم.آیا این طبیعیه و در اینده(پروسه ارتودنسی ثابت) برام مشکل ساز نمیشه؟

     1. دکتر جمیلیان گفت:

      با سلام. معمولا بعد از جرم گیری دندانها حساس می شوند. ولی در هنگام معاینه با متخصص معالج خود مشورت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *