عصب کشی و مشکلات لثه

جرم گیری دندان

خانمی در حال جرم گیری دندان

درباره جرم گیری دندان بهتر است بدانید که هیچ گونه دردی ندارد و رسوب هایی که بر روی دندان جمع شده اند با استفاده از این اقدام به طور کامل از بین می روند. وجود جرم بر روی دندان می تواند به بوی بد دهان منجر گردد و در صورتی که اقدامی برای از بین بردن آنها صورت نگیرد پوسیدگی های دندان و بیماری های لثه ای را به دنبال خواهد داشت.

برخی روش های خانگی وجود دارد که می تواند گزینه ی مطلوبی برای جرم گیری دندان باشد. در صورتی که جرم های یاد شده حاد باشند در این صورت ضروری است که با استفاده از دستگاه های ویژه اقدام به جرم گیری دندان کنید.

بزاق دهان و همچنین میکروب های موجود در دهان از عوامل تشکیل جرم دندان می باشند. جرم گیری دندان در روزهای آغازی با توجه به این موضوع که لایه های ضخیمی از جرم ایجاد نشده است به آسانی قابل انجام است.

ولی اگر لایه های جرم دندان ضخیم باشد در این صورت ضروری است اقدامات جدی تری را در نظر بگیرید. افرادی که به طور جدی از سیگار و الکل استفاده می کنند به زودی به وجود جرم بر روی دندان ها مبتلا می شوند حتی مصرف بیش از حد قهوه و چای و نوشیدنی های رنگی نیز جرم روی دندان ها را تشدید می کند.

جرم گیری دندان

خطر جرم گیری دندان

بهتر است بدانید جرم گیری دندان خطرناک نیست آن چه باید به عنوان خطر در نظر گرفته شود جرم می باشد زیرا وجود جرم بر روی دندان پوسیدگی های جدی را بر روی دندان ها ایجاد می کند و این امر به مرور می تواند به از بین رفتن کامل دندان منجر شود .

اگر چه برخی افراد باور دارند که جرم گیری دندان می تواند بافت دندان را از بین ببرد ولی این امر واقعیت ندارد. جرم گیری تنها راه درمان جرم دندان است و اگر در زمان مناسب اقدامی صورت نگیرد ممکن است منجر به هزینه های گزافی شود.

به طوری که اگر درمان جرم دندان در زمان مناسب صورت نگیرد با گذر زمان پوسیدگی های دندان جدی می شود و باعث بیماری های لثه می گردد و باعث می گردد بیمار نیازمند درمان های بیشتری گردد . به همین دلیل سعی کنید در اسرع وقت اقدامات مربوطه را در نظر بگیرید .

برخی افراد اعتقاد دارند که بعد از جرم گیری دندان هنگام نوشیدن نوشیدنی های سرد و گرم دندان آنها تیر می کشد این امر در همه ی افراد دیده نمی شود و همچنین ممکن است ریشه در برخی بیماری های دهانی داشته باشد. بنابراین اگر بعد از جرم گیری دندان دچار درد و یا هرگونه عارضه دیگری شدید آن را به جرم گیری دندان نسبت ندهید و برای بررسی مشکلات دندانی خود اقدامات جدی تری انجام دهید.

نحوه ی جرم گیری دندان

برای جرم گیری دندان اگر جرم یاد شده حاد نباشد دندانپزشک از یک جرم گیر ساده و دستی استفاده می کند ولی در غیر این صورت از ابزارهای تخصصی در این زمینه استفاده می شود. دستگاه جرم گیر دندان در دندانپزشکی دارای نوک فلزی خاصی است که با حرکت چرخشی و ضربه بر روی جرم منجر به از بین رفتن جرم دندان می شود.

آیا جرم گیری دندان درد دارد؟

این اقدام هیچ گونه دردی ندارد زیرا دستگاه یاد شده به صورت چرخشی و به آرامی به جرم ها ضربه وارد می کند و بیمار هیچ گونه دردی را احساس نمی کند برخی از افراد گمان می کنند که جرم گیری سبب لق شدن دندان می شود ولی این تصور کاملا اشتباه است زیرا لق شدن دندان از قبل رخ داده است و جای خالی لق شدن دندان را جرم گرفته است و اینک با خارج ساختن جرم لق شدن دندان بیشتر احساس می شود.

در حالت کلی اگر احساس می کنید جرم هایی بر روی دندان شما ایجاد شده است بلافاصله قبل از ضخیم شدن لایه های آن اقدامات مربوط به جرم گیری دندان را در پیش بگیرید.

سفید کردن دندان

فواید جرم گیری دندان

برخی افراد بر این باوراند که جرم گیری دندان منجر به آسیب دندانی می شود. این باور غلط است و جرم گیری دندان حداقل هر سال یک بار توسط متخصص ارتودنسی و یا دندانپزشکان توصیه می شود. این درمان در سال بیش از دو بار در بازه زمانی 6 ماهه بیشتر نباید انجام شود.

زیرا در محیط دندان میکروارگانیسم های مختلفی وجود دارد. این میکروارگانیسم ها همراه انواع خوراکی ها به خصوص خوراکی های حاوی قند و کربوهیدارات به سطوح دندانی می چسبند. به مرور زمان این وضعیت منجر به ایجاد لایه های زرد و قهوه ای بر سطح دندان می شود. این لایه ها به نام پلاک میکروسکوپی به راحتی از روی دندان برداشته نمی شوند. پلاک های میکروسکوپی حتی با مسواک برقی و نخ دندان هم از سطح دندان جدا نمی شوند.

اگر این لایه های مضر پاکسازی نشوند عوارض گوناگونی برای لثه ها و دندان ها ایجاد می کنند. لثه ها بر اثر جرم دندان ملتهب و قرمز می شوند. در صورت عدم پیشگیری بیمار دچار تحلیل لثه و استخوان و انحراف دندان می شود. در نهایت دندان لق می شود و از دست می رود.

با پرداخت هزینه نه چندان زیادی برای جرم گیری دندان، می توانید از این عوارض جلوگیری کنید. به علاوه هزینه های گزاف ترمیم دندان و لثه را متحمل نمی شوید.

جرم گیری دندان بعد از درمان ارتودنسی

بعد از برداشتن براکت های ارتودنسی ثابت ممکن است دندان ها کمی  تغییر رنگ داده باشند. برای رسیدن به یک نتیجه بهتر و مطلوب تر متخصص ارتودنسی توصیه می کند که بعد از برداشتن براکت ارتودنسی بیمار اقدام به جرم گیری دندان و یا سفید کردن و بلیچینگ دندان کند. زیرا علاوه بر زیباتر شدن لبخند دندان های ارتودنسی شده از بروز پوسیدگی دندان ها نیز جلوگیری می شود.

نقش جرمگیری دندان ها در سلامت لثه ها

جرم گیری دندان ها در حفظ سلامت لثه ها نقش مستقیمی ایفا می کند. دندان ها و لثه ها دائما در معرض برخورد با بزاق املاح دار دهان و خوراکی ها و نوشیدنی ها می باشند. همین امر منجر به بروز ماده چسبنده پلاک یا همان جرم دندان می گردد.

جرم گیری دندان خانمی توسط دندانپزشک

جرم دندان به نوبه خود منجر به تکثیر باکتری ها در ناحیه دندان و لثه می گردد. همین امر منجر به تحلیل رفتن لثه ها و پوسیدگی دندان ها می گردد.

بافت لثه های سالم محکم به دندان ها چسبیده است. زمانی که حجم پلاک های چسبنده به دندان افزایش می یابند به مرور لثه را از بین می برند و خود جایگزین بافت لثه می شوند. همین امر منجر به سست شدن پایه دندان ها می شود.

این روند تحلیل لثه و جایگزینی آن با جرم و پلاک های دندانی به مرور زمان بروز می کند و اکثر بیماران متوجه تخریب و تحلیل لثه های خود نمی شوند. به همین دلیل برخی از بیماران بعد از جرم گیری دندان تصور می کنند که انجام عملیات جرم گیری منجر به از بین رفتن بافت لثه آنها شده است. در واقع لثه ای که قبلا بر اثر افزایش جرم دندان عقب نشینی کرده بود بعد از جرم گیری به یک باره نمایان می شود. شما می توانید با جرم گیری به موقع دندان ها از تحلیل و عقب نشینی لثه ها جلوگیری کنید.

سوالات متداول جرم گیری دندان

1-جرم‌گیری دندان چند وقت یکبار باید انجام گردد؟

در بعضی افراد با یک مرتبه جرم‌گیری و رعایت بهداشت دهان و دندان امکان دارد تا مدت ‌ها نیازی به جرم‌گیری دوباره نداشته باشند. در ضمن بعضی از افراد بدلیل دارا بودن بزاق خاص دندان هایشان مستعد تشکیل جرم و بیماریهای لثه ای می باشند. به این افراد جرم گیری در فواصل زمانی کوتاه برای هر 6 ماه یکبار توصیه می شود.

2-آیا استفاده از خمیردندان‌ ضد جرم ایرادی دارد؟

جرم دندان با مسواک و خمیردندان پاک نمی‌گردد. خمیردندان‌های ضد جرم فقط رنگ و لکه‌های رسوب نموده بر دندان را تمیز می‌کنند و استفاده دائم از آنها توصیه نمی‌شود. این خمیردندان‌ها، به دلیل ساییدگی دندان ها باعث ایجاد حساسیت و ایجاد خراش‌های بسیار ظریف بر سطح دندان‌ها نموده و زمینه را برای تجمع و چسبندگی بیشتر پلاک میکروبی فراهم می‌آورند.

3-آیا جرم گیری باعث از بین رفتن مینای دندان و آسیب به دندان می شود؟

یکی دیگر از باورهای غلط این است که جرم‌گیری باعث از بین رفتن مینای دندان‌ها می‌شود. جرم گیری هیچ‌گونه آسیب فیزیکی به مینای دندان ها نمی‌رساند. فقط حساسیت به سرما وگرما ممکن است پس از جرم‌گیری ایجاد شود و اغلب افراد به اشتباه فک می کنند مینا دندان تراش خورده است.

4-آیا جرم گیری دندان، همراه با درد است و نیاز به بی حسی دارد ؟

جرم گیری برای افرادی که لثه ی سالمی دارند چه با دستگاه التراسونیک و چه با وسایل دستی همراه با درد ناچیزی هست. اما اگر فرد بیماری لثه ای داشته باشد معمولا جرم گیری با خونریزی لثه همراه است و شخص احساس درد و ناراحتی دارد. غالبا این میزان درد طبیعی است و نیازی به بی حسی نیست.

5-آیا با جرم گیری، دندان ها سفید می شوند؟

درجرم گیری دندان، رسوبات روی سطح دندان ها برداشته می شود و اصلا رنگ دندان تغییر نمی کند. فقط می تواند به سفید شدن دندان ها کمک کند. برای روشن و سفید شدن دندان باید همزمان از درمان بلیچینگ هم استفاده نمود.

6-آیا می توان دندان کامپوزیت، لمینیت یا دندان ایمپلنت شده را جرم گیری کرد؟

بله، جرم گیری برای دندان های روکش های کامپوزیتی، لمینیت و ایمپلنت دندانی انجام می شود. ولی این دندان ها چون نسبت به دندان های اصلی حساس تر هستند جرم گیری آنها نیاز به دقت و مهارت زیادی دارد تا آسیبی به آنها وارد نشود بنابراین به یک دندانپزشک خوب و برجسته مراجعه نمایید. ضمنا هزینه جرم گیری این دندان ها بالاتر از دندان های واقعی شما هستند.

7-آیا جرم گیری دندان با لیزر امکان پذیر است؟

بله، بهترین روش برای جرم گیری دندان، جرم گیری با لیزر می باشد. در این روش جرم گیری سریع تر و همچنین در روند بهبود التهاب و ورم لثه ها بسیار موثر است.

8- روش درمان خانگی برای جرم گیری دندان چیست؟

جرم گیری دندان با روش خانگی و استفاده از مواد طبیعی، جایگزین مراجعه به دندانپزشکی نخواهد شد. قطعا استفاده صحیح از مسواک و خمیر دندان حاوی فلوراید، استفاده از نخ دندان، جویدن و مصرف میوه و سبزیجات، غرغره با دهانشویه و محلول هیدروژن پراکسید و استفاده نکردن از سیگار و مشروبات الکلی مواری هستند که به سلامت دندان های شما کمک میکنند.

دکتر جمیلیان
درباره دکتر جمیلیان

دکتر جمیلیان، متخصص ارتودنسی دارای فلوشیپ تخصصی جراحی ارتودنسی و ناهنجاری های فک و صورت و استاد تمام وقت بخش ارتودنسی دانشکده دندانپزشکی دانشگاه آزاد اسلامی، دارای بورد تخصصی ایران و اروپا و عضو انجمن ارتودنتیست های ایران و آمریکا و اروپا هستند.

74 دیدگاه برای “جرم گیری دندان

 1. Avatar سميه گفت:

  سلام ، من شش ماه پيش جرم گيري كردم و متاسفانه تا الان دچار حساسيت دنداني شدم . روزگارم سياه شده . عكس راديوگرافي از دندان گرفتم و هيچ مشكل پوسيدگي نداشتم . البته دچار التهاب لثه هم شدم و خط جرم هر روز در دندانهايم بيشتر ميشود . با اين وضعيت حساسيت دنداني چطور ميتونم از بروز بيشتر جرمها در دندانم جلوگيري كنم ؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. باید رعایت بهداشت دهان و دندان را رعایت کنید. از مواد غذایی مفید برای سلامت دندان ها استفاده نمایید.

 2. Avatar علی گفت:

  سلام. آیا حساسیت و درد زیاد در دندان های جلویی در فک پایین حتی بعد از گذشت یک ماه از جرم گیری طبیعی است؟ با وجود اینکه مدتی هست که از خمیر دندان مخصوص دندان های حساس استفاده می کنم هم درد و هوا کشیدن دندون های جلوییم توی فک پایین اصلا قطع نمیشه.

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. بعد از جرم گیری دندان، حساسیت به گرما و سرما و مواد شیرین تا چند روز اول طبیعی است. این حساسیت خود به خود پس از چند روز برطرف خواهد شد. بنابراین بهتر است دندان های جلویی فک پایین شما توسط دندانپزشک معاینه شود.

 3. Avatar کاوه گفت:

  سلام آقای دکتر من الان یک سالی میشه ارتوسرجری کردم دندانهام خیلی جرم دارند و دو تا از دندون عقلم داغون و خرابن و چندتام پوسیدگی آیا میتونم جرم گیری کنم در حال حاضر، یا حتما باید کل دندانو سلامت کنم بعد جرم گیری کنم

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. به دندانپزشک مراجعه نمایید تا دندان ها معاینه شوند. پوسیدگی دندان بایستی درمان گردد. در صورت نیاز جرم گیری نیز انجام شود.

 4. Avatar فاطمه گفت:

  سلام‌. برای سفید شدن دندان ها فقط جرم گیری کافی است؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. برای سفید کردن دندان ها، جرم گیری بهمراه بلیچینگ مناسب است.

 5. Avatar محدثه گفت:

  سلام اقای دکتر من دو هفته پیش جرمگیری کردم بعد از جرمگیری بین دندون بالام یه خط سیاه افتاده مربوط ب جرمگیری هست ؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. خیر، پوسیدگی دندان است. اگر خط سیاه وجود دارد دندان شما پوسیدگی دارد و دندان باید پر شود.

 6. Avatar کیمیا گفت:

  آقای دکتر جرم گیری در حین ارتودنسی هم انجام میشه اگه لازم باشه؟
  و حساس شدن دندان ها به مرور زمان خوب میشه؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. بله، برای انجام جرمگیری دندان باید سیم های ارتودنسی باز شود. سپس بعد از انجام جرمگیری مجدد سیم ها نصب گردد. برای از بین بردن حساسیت دندان باید از خمیر دندان حاوی فلوراید (خمیر دندان سنسوداین ) استفاده شود. بعد از یک هفته استفاده از خمیر دندان نتیجه را متوجه خواهید شد.

 7. Avatar مینا گفت:

  سلام.
  ۱۴ سالمه بین دندان هایی جلوییم رنگشون زرد یا سفید شده درد میکنن.
  پوسیدگیه یا جرم.
  اگه پوسیدگیه رنگش کمه می توان با جرم گیری از بین برد؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. از علائم پوسیدگی دندان است. باید پوسیدگی برداشته شود. سپس دندان با ماده پرکردگی همرنگ دندان پر گردد.

 8. Avatar تبسم گفت:

  سلام اگر پشت دندان ها ریتینر بعد ارتودنسی باشه نمیشه جرم گیری کرد؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. ریتینر بعد از درمان ارتودنسی استفاده می شود. بعد از اینکه درمان ارتودنسی تمام شد. متخصص ارتودنسی برای بیمار ریتینر را تجویز می کند. که دو نوع ریتینر ثابت و متحرک داریم. بهتر است برای جرمگیری ریتینر باز شود تا پشت دندان ها نیز جرمگیری گردد.

 9. Avatar مرتضی گفت:

  سلام آقای دکتر خسته نباشید
  چند روز بعد از جرم گیری کل دندان ها میتوان برا عصب کشی و پر کردن دندان اقدام کرد؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. بعد از جرمگیری دندان ها در همان روز می توان عصب کشی دندان و درمان ریشه انجام داد.

 10. Avatar زهرا گفت:

  سلام وقتتون بخیر.
  داخل حفره های دندان های آسیاب من سیاهی هایی تجمع پیدا کرده که طبعیتا پوسیدگی هست. ولی خیلی سطحی هستن میخواستم بدونم میشه بدون اینکه دندان رو سوراخ کرد و پرش کرد این سیاهی هارو ازبین برد؟ با جرمگیری امکان پذیر نیست؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید معاینه انجام گردد. حتما باید پوسیدگی دندان برداشته شود سپس با ماده پرکردگی پر گردد.

 11. Avatar الهه گفت:

  سلام آقای دکتر. می توان جرمگیری دندان و بلیچینگ را انجام داد؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام.بله، مشکلی نیست. جرمگیری و سپس بلیچینگ دندان نزد دندانپزشک می توانید انجام دهید.

 12. Avatar سحر گفت:

  سلام. خسته نباشید. ببخشید من بیشتر دندونهام عصب کشی و پر شده به خصوص دندونهای جلو بالا . می تونم جرمگیری و بلیچینگ کنم؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. بله، دندانپزشک متخصص می تواند برای شما جرمگیری و بلیچینگ انجام دهد.

 13. Avatar سمیه گفت:

  سلام.
  چه مدت بعد از عصب کشی میتونم جرم گیری کنم؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. هر روزی که کار عصب کشی دندان انجام شود در همان روز می توان جرم گیری دندان انجام گیرد.

 14. Avatar زهرا گفت:

  سلام اقای دکتر من می خواستم برم دندان هام رو جرم گیری کنم ولی بعضی ها میگفتن چون دندان خراب دارم و عصب کشی نشده جرم گیری نمیکنند درسته ؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید ابتدا دندان های پوسیده ترمیم و درست شوند بعد برای جرم گیری دندان اقدام شود.

 15. Avatar زینب گفت:

  با سلام
  بنده حدود 8 ماه هست که ارتودنسی کردم با اینکه قبلش جرمگیری کردم و پوسیدگی ها رو برطرف کردم و همچنین زیاد مسواک.میزنم و.از دهانشویه و نخ دندان هم استفاده میکنم باز هم دندونام تغییر رنگ.داده و.جرم گرفته لطفا راهنمایی بفرمائید که چیکار کنم

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. در طول درمان ارتودنسی باید بهداشت دهان و دندان بیشتر رعایت شود و از دهانشویه حاوی کلروهگزیدین استفاده نکنید.

 16. Avatar محدثه گفت:

  سلام خسته نباشین
  اقای دکتر من دندونام بدون اینکه قلیون و سیگار و اینا استفاده کنم در حد یه شخص معتاد جرم گرفته کلا ریشه هاش سیاه شده… میخواستم بدونم چند جلسه جرم گیری برای دندونای من لازمه؟
  ممنون از پاسخگوییتون 🙏🏻

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید توسط متخصص دندان های شما معاینه گردد تا راهنمایی های لازم در خصوص چرمگیری داده شود.

 17. Avatar وحید گفت:

  سلام
  آقای دکتر من دندونمو چند روزه عصب کشی و پر کردم چند روز دیگه میتونم جرم گیری کنم؟ پر شدگی از بین نمیره؟
  ممنون از شما.

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. جرمگیری دندان مشکلی برای دندان های پر شده ندارد.

 18. Avatar فاطمه گفت:

  سلام آقای دکتر توروخدا جواب بدید..ممکنه بعد جرمگیری دندان بیوفته؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. انباشته شدن جرم روی دندان‌ها و لثه و بی‌توجهی به آن، مقداری از استخوان نگهدارنده دندان تحلیل می‌رود. در حقیقت دندان به این دلیل قبلا لق شده ولی به علت انباشتگی جرم و چسباندن دندان‌ها به هم، بیمار متوجه لقی نشده است، اما بعد از برداشتن جرم‌ها فرد متوجه آن می‌شود. البته این در مورد همه افرادی که جرمگیری می‌کنند، صدق نمی کند.

   1. Avatar فاطمه گفت:

    استاد ممنون پاسخ دادید ولی خب چیکار باید بکنم؟میترسم دندونم بیوفته

    1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

     سلام و درود، جرم گیری دندان درست انجام گیرد و دندان مشکلی نداشته باشد برای دندان اتفاقی نمیافتد.

 19. Avatar رشا گفت:

  باسلام و خسته نباشید
  خواستم بپرسم آیا امکان دارد که دندان در حین جرم گیری بشکند؟
  با تشکر

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. خیر، جرم گیری اگر توسط دندانپزشک متخصص با دقت و ظرافت انجام گیرد مشکلی بوجود نمی آید.

 20. Avatar سولماز گفت:

  آقای دکتر من بعد ارتودنسی جرم گیری انجام دادم بنظرشما مشکلی پیش نیای بلیچینگ انجام بدم

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. خیر، جرم گیری مناسب است. بلیچینگ توسط نوعی ماده شیمیایی انجام می شود که هیچ گونه آسیب فیزیکی به دندان وارد نمی کند و بهترین راه برای سفید کردن دندان ها بدون آسیب می باشد.

 21. Avatar فاطمه گفت:

  سلام.ممنون بخاطر مطالب مفیدتون.من چند دندون پوسیده دارم که ارتودنتیست گفته قبل از ارتو باید پر شن از طرفی جداره و سطح برخی از دندون هام جرم داره خواستم بدونم اول باید جرمگیری انجام بشه بعد دندونام پر شن یا برعکس؟؟ و اینکه جرم گیری توسط ارتودنتیست انجام شه یا دندونپزشک عمومی؟؟؟ و اینکه در حال حاضر هزینه جرمگیری کامل هر دو فک چقدره؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. سپاس. ابتدا شما جهت درمان ترمیم، پر کردگی و جرم گیری اقدام نمایید و بعد درمان ارتودنسی انجام شود.می توانید با شماره تلفن مطب 22011892 جهت گرفتن وقت قبلی تماس بگیرید. بعد از معاینه کلینیکی ذاهنماییهای لازم داده می شود.

 22. Avatar عفت گفت:

  سلام.ممنون بخاطر مطالب مفیدتون❤.من چند دندون پوسیده دارم که ارتودنتیست گفته قبل از درمان ارتودنسی باید پرشوند. جرم گیری هم لازمه. هزینه چقد میشه؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. ممنون از توجه شما. باید معاینه کلینیکی انجام شود. در هنگام معاینه راهنمایی های لازم داده می شود.می توانید با شماره تلفن مطب 22011892 جهت گرفتن وقت قبلی تماس بگیرید.

 23. Avatar فاطیما گفت:

  سلام،ممنون بخاطر مطالب.ببخشید هزینه جرمگیری کامل برای هر دو فک چند میشه؟؟؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باید معاینه کلینیکی انجام شود. در هنگام معاینه راهنمایی های لازم داده می شود.می توانید با شماره تلفن مطب 22011892 جهت گرفتن وقت قبلی تماس بگیرید.

 24. Avatar مریم گفت:

  سلام،خواستم از مطالب خوب شما در سایت تشکر کنم🙏🙏🙏🙏

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. درود و سپاس بر شما

 25. Avatar سینا احصائی گفت:

  سلام من ارتودنسی روی دندونام هست و میخوام جرم گیری کنم آیا میتونید انجام بدین و قیمتش چقدره

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. از متخصص ارتودنسی معالج خود بعد از باز کردن سیم ها بخواهید جرم گیری و پولیش را انجام دهند.

   1. Avatar امیر رضا نظری گفت:

    سلام آقای دکتر خسته نباشین بنده ارتودنسی کردم و بهداشت رو زیاد جدی نگرفتم ، دور براکت های دوتا دندون جلوم یکم احساس جرم جمع شده که از بین نمیره ، میخاستم ببینم بعد از اتمام درمان ارتودنسی با استفاده از جرم گیری این لکه ها میرن؟

    1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

     با سلام. اشتباه بزرگی کردید. بهداشت دهان و دندان (مسواک زدن، استفاده از نخ دندان ) در طول درمان ارتودنسی بسیار پر اهمیت است.

 26. Avatar سجاد گفت:

  سلام آقای در جرمگیری دندان فقط کناره های دندان جرمگیری می‌شوند یا روی دندان یا سطح آنها هم جرمگیری می‌شوند و یا این که یکی دوتا از دندان هارو پر کرده باشیم یا خراب خورده باشند فشار دستگاه به آنها آسیب وارد نمی‌کند؟ باتشکر فراوان

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. مشکلی پیش نمیاید. جرم رسوبی است که روی دندان ها و لثه تشکیل می شود. و باعث بوی بد دهان و بیماریهای لثه می شود.

 27. Avatar مینا گفت:

  سلام و وقت بخیر آقای دکتر..
  من دندان هایم دچار مشکل شده اند با اینکه به هیچ عنوان از قهوه و شکلات تلخ استفاده نمیکنم ولی روی دندان هایم جرم های قهوه ای افتاده 3 ماه پیش جرم گیری کردم و باز برگشته.. الان ارتودنسی کردم تقریبا یکماه ونیم پیش ایا نظر شما برای جرم گیری مجدد چیست؟ و آیا میتوان در دوره ارتودنسی جرم گیری کرد؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. در دوره درمان ارتودنسی باید بهداشت دهان و دندان رعایت شود. و در پایان درمان ارتودنسی جرم گیری کنید.

 28. Avatar مژده گفت:

  سلام وقت بخیر، آقای دکتر جرم گیری دندان خطرناک هست؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. جرم گیری دندان خطرناک نیست آن چه باید به عنوان خطر در نظر گرفته شود جرم می باشد زیرا وجود جرم بر روی دندان پوسیدگی های جدی را بر روی دندان ها ایجاد می کند

 29. Avatar سارا خجسته گفت:

  با سلام و عرض ادب
  جناب دکتر،من فوق العاده زیاد نسبت به درد حساس هستم و قدرت تحمل درد ندارم. در سایتی نوشته بود که جرم گیری درد دارد. بنظرتون من با توجه به شرایطم میتونم دردش رو تحمل کنم؟؟؟؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. جرم گیری هیچ گونه دردی ندارد.وجود جرم بر روی دندان می تواند به بوی بد دهان منجر گردد و در صورتی که اقدامی برای از بین بردن آنها صورت نگیرد پوسیدگی های دندان و بیماریهای لثه ای را به دنبال خواهد داشت. مراجعه به این لینک جرم گیری دندان

 30. Avatar نازنین گفت:

  سلام آقای دکتر ببخشید گفتید روش‌های خانگی هم برای جرم گیری دندون هست منظورتون مخلوط جوش شیرین وابلیموی طبیعی هست؟ واینکه آیا این روش صرری ندارد؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. اصلا روش های خانگی مورد قبول نیست برای جرم گیری باید به دندانپزشک مراجعه نمایید

 31. Avatar alireza گفت:

  من چند سال پیش جرم گیری کردم هم درد داشت هم از لثه هام خون اومد! خونریزی از لثه ها حین جرم گیری طبیعیه؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام.
   تا حدودی طبیعی است ولی بیش از اندازه اگر باشد باید به متخصص لثه مراجعه نماییید

   1. Avatar سبحان گفت:

    سلام خسته نباشید،آقای دکتر
    میخواستم بگم جرم گیری نیاز به عصب کشی داره؟

    1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

     با سلام. اگر دندان شما احتیاج به عصب کشی دارد باید ابتدا عصب کشی و سپس جرم گیری دندان انجام گیرد.

 32. Avatar هاشمی گفت:

  درود بر شما جناب دکتر جمیلیان وقت بخیر.بنده 3 دندان کشیدم و 6 دندان خود به خود شکستند و فقط ریشه ای ازشان مونده.چقدر برای کشیدن و ایمپلنت زمان لازم هست.سپاس فراوان.

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. بعد از کشیدن دندان اگر دندان عفونی نباشد بلافاصله می توان ایمپلنت را قرار داد و سه ماه بعد می توان تاج را بر روی ایمپلنت را قرار داد

   1. Avatar ملینا گفت:

    سلام و وقت بخیر آقای دکتر..
    من لثه هام دچار مشکل شده اند. ایا به نظر شما برای جرم گیری مشکل حل میشه؟

    1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

     با سلام. باید توسط متخصص لثه، لثه های شما معاینه شود.

    2. Avatar جلیل گفت:

     سلام و درود خدمت شما اقای دکتر.
     بنده برای ارتودنسی ثابت مراجعه کردم و دکتر دستور داد دندان ۵و۶و۷ بالا سمت راست جرم گیری شود.من دو روزه میگزره جرم گیری کردم و الان مابین دندان ۵و۶ احساس درد میکنم.آیا این طبیعیه و در اینده(پروسه ارتودنسی ثابت) برام مشکل ساز نمیشه؟

     1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

      با سلام. معمولا بعد از جرم گیری دندانها حساس می شوند. ولی در هنگام معاینه با متخصص معالج خود مشورت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.