ارتودنسی جراحی

جراحی فک یا ارتودنسی

جراحی فک و ارتودنسی

شاید این سوال برای بسیاری از بیماران که دچار هر دو ناهنجاری فک و دندان هستند پیش آید که جراحی فک ارجح است یا ارتودنسی؟ به طور معمول اکثر متخصصین ارتودنسی بر این اعتقاد می باشند که افراد بزرگسال با ناهنجاری های دندانی و فکی بهتر است که ابتدا ارتودنسی و سپس جراحی فک انجام شود. هنگامی جراحی فک را می توان به خوبی و با یک نتیجه گیری مناسب انجام داد که دندان ها در حالتی مرتب نسبت به همدیگر قرار داشته باشند.
بیمارانی که دیر مراجعه می کنند و فک بالا عقب و فک پایین جلوست و لزوم ارتودنسی هم در آن ها دیده می شود، در ابتدا دندان هایشان ارتودنسی شده و سپس جراحی فک اجرا خواهد شد. در واقع باید دندان ها را ردیف شده به جراح تحویل داد. یعنی ضروریست قبل از جراحی بیمار ارتودنسی شود. دندان ها ردیف می شود اما فکین اختلاف دارد. اختلاف فکین را جراح حل می کند. دندان های کج و نامنظم را دندانپزشک با ارتودنسی تنظیم می نماید.

جراحی فک یا ارتودنسی

طی این روند به بیمار گفته می شود که دو سال نیاز به درمان دارد. در وسط این دو سال فک ها باید جراحی شوند. طی یکسال اول دندان ها ردیف می شوند. سپس بیمار به جراح مراجعه می کند و با همان سیم ارتودنسی دندان هایش جراحی می شود. دوباره بیمار به متخصص ارتودنسی مراجعه می کند و ادامه درمان ارتودنسی حاصل می شود. در این حالت دندان ها بسیار منظم و ردیف کنار هم قرار می گیرند. فضایی بین دندان ها وجود ندارد. بعضی از بیماران از اسکار یا خط برش می ترسند. اما هیچ ترسی وجود ندارد چون جراحی هیچگونه اسکاری روی صورت فرد ایجاد نخواهد کرد.

چه زمانی باید به همراه ارتودنسی جراحی فک نیز انجام شود؟

در برخی از موارد بیمارانی که مراجعه می کنند مشکلشان فقط با ارتودنسی قابل حل نیست. لذا باید حتما به همراه آن جراحی فک نیز انجام پذیرد. بسیاری از ناهنجاری های فکی که به صورت ارثی و مادرزاد در افراد وجود دارد نیز نیازمند این است که علاوه بر مرتب کردن دندان ها با ارتودنسی از جراحی فک بهره برده شود.

برای افرادی که دچار نامرتبی دندان ها می باشند و فکین آن ها نیز کاملا هماهنگ نمی باشد از هر دو روش ارتودنسی و جراحی باید استفاده شود. در تشخیص این امر که کدام یک از آن ها ارجح است باید گفت ابتدا ارتودنسی انجام باید شروع گردد و سپس در حین این درمان فرد برای جراحی به جراح فک و صورت مراجعه خواهد کرد.
درمان ارتودنسی در بین این گروه از بیماران دو نوع است: ارتودنسی قبل از جراحی و ارتودنسی بعد از جراحی و جراحی فک در میان این دو مرحله خواهد بود. بازگرداندن دندان ها به حالت نرمال و اولیه خود ضروریست تا بتوان جراحی فک را انجام داد. ارتودنسی بعد از جراحی به این دلیل است که بتوان ترتیب و نظم نهایی را به دندان ها داد و بتوان یک وضعیت ثابت و طبیعی را برای دندان ها به وجود آورد.
زمانی که جراحی فک صورت گیرد بسیاری از اختلالاتی که در اثر یکسان نبودن قرار گیری فکین بر روی هم ایجاد شده است از بین خواهد رفت. با ارتودنسی و جراحی تلفظ بیمار بهبود می یابد و جویدن غذا به حالت نرمال بر می گردد و بسیاری از مشکلات تنفسی بیمار رفع می شود.

author-avatar
درباره دکتر جمیلیان

دکتر جمیلیان، متخصص ارتودنسی دارای فلوشیپ تخصصی جراحی ارتودنسی و ناهنجاری های فک و صورت و استاد تمام وقت بخش ارتودنسی دانشکده دندانپزشکی دانشگاه آزاد اسلامی، دارای بورد تخصصی ایران و اروپا و عضو انجمن ارتودنتیست های ایران و آمریکا و اروپا هستند.

2 دیدگاه برای “جراحی فک یا ارتودنسی

  1. کیانی گفت:

    سلام وقت بخیر ، از کجا میشود فهمید که دندان های ما بعد از ارتودنسی آماده عمل هست؟ فاصله بین دندان ها توسط ارتودنسی را قبل از عمل باید از بین برد یا می شود بعد از عمل هم از بین برد ؟یکی از دندان های من فاصله اش با دندان های کناریش زیاده که دکتر ارتودنسی گفتن بعد از عمل فاصله رو درست می کنه حرفشون درسته یا باید قبل عمل باشه ؟ ممنونم

    1. دکتر جمیلیان گفت:

      با سلام. برای دادن طرح درمان صحیح نیاز به اطلاعات بیشتری است. مثلا اطلاعاتی راجع به شیب دندان ها ، وضعیت فکین، میزان شلوغی وفاصله دندان ها، وضعیت رادیوگرافی و غیره. بنابراین به شما توصیه میشود برای طرح درمان مناسب از مطب وقت معاینه بگیرید. باید متخصص ارتودنسی با درمان ارتودنسی شرایط را برای جراحی فک آماده کند. در هنگام معاینه راهنمایی های لازم داده می شود. می توانید با شماره تلفن مطب 22011892 جهت گرفتن وقت قبلی تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *