ارتودنسی جراحی

جراحی فک یا ارتودنسی

جراحی فک و ارتودنسی

شاید این سوال برای بسیاری از بیماران که دچار هر دو ناهنجاری فک و دندان هستند پیش آید که جراحی فک ارجح است یا ارتودنسی؟ به طور معمول اکثر متخصصین ارتودنسی بر این اعتقاد می باشند که افراد بزرگسال با ناهنجاری های دندانی و فکی بهتر است که ابتدا ارتودنسی و سپس جراحی فک انجام شود. هنگامی جراحی فک را می توان به خوبی و با یک نتیجه گیری مناسب انجام داد که دندان ها در حالتی مرتب نسبت به همدیگر قرار داشته باشند.
بیمارانی که دیر مراجعه می کنند و فک بالا عقب و فک پایین جلوست و لزوم ارتودنسی هم در آن ها دیده می شود، در ابتدا دندان هایشان ارتودنسی شده و سپس جراحی فک اجرا خواهد شد. در واقع باید دندان ها را ردیف شده به جراح تحویل داد. یعنی ضروریست قبل از جراحی بیمار ارتودنسی شود. دندان ها ردیف می شود اما فکین اختلاف دارد. اختلاف فکین را جراح حل می کند. دندان های کج و نامنظم را دندانپزشک با ارتودنسی تنظیم می نماید.

طی این روند به بیمار گفته می شود که دو سال نیاز به درمان دارد. در وسط این دو سال فک ها باید جراحی شوند. طی یکسال اول دندان ها ردیف می شوند. سپس بیمار به جراح مراجعه می کند و با همان سیم ارتودنسی دندان هایش جراحی می شود. دوباره بیمار به متخصص ارتودنسی مراجعه می کند و ادامه درمان ارتودنسی حاصل می شود. در این حالت دندان ها بسیار منظم و ردیف کنار هم قرار می گیرند. فضایی بین دندان ها وجود ندارد. بعضی از بیماران از اسکار یا خط برش می ترسند. اما هیچ ترسی وجود ندارد چون جراحی هیچگونه اسکاری روی صورت فرد ایجاد نخواهد کرد.

چه زمانی باید به همراه ارتودنسی جراحی فک نیز انجام شود؟

در برخی از موارد بیمارانی که مراجعه می کنند مشکلشان فقط با ارتودنسی قابل حل نیست. لذا باید حتما به همراه آن جراحی فک نیز انجام پذیرد. بسیاری از ناهنجاری های فکی که به صورت ارثی و مادرزاد در افراد وجود دارد نیز نیازمند این است که علاوه بر مرتب کردن دندان ها با ارتودنسی از جراحی فک بهره برده شود.

برای افرادی که دچار نامرتبی دندان ها می باشند و فکین آن ها نیز کاملا هماهنگ نمی باشد از هر دو روش ارتودنسی و جراحی باید استفاده شود. در تشخیص این امر که کدام یک از آن ها ارجح است باید گفت ابتدا ارتودنسی انجام باید شروع گردد و سپس در حین این درمان فرد برای جراحی به جراح فک و صورت مراجعه خواهد کرد.
درمان ارتودنسی در بین این گروه از بیماران دو نوع است: ارتودنسی قبل از جراحی و ارتودنسی بعد از جراحی و جراحی فک در میان این دو مرحله خواهد بود. بازگرداندن دندان ها به حالت نرمال و اولیه خود ضروریست تا بتوان جراحی فک را انجام داد. ارتودنسی بعد از جراحی به این دلیل است که بتوان ترتیب و نظم نهایی را به دندان ها داد و بتوان یک وضعیت ثابت و طبیعی را برای دندان ها به وجود آورد.
زمانی که جراحی فک صورت گیرد بسیاری از اختلالاتی که در اثر یکسان نبودن قرار گیری فکین بر روی هم ایجاد شده است از بین خواهد رفت. با ارتودنسی و جراحی تلفظ بیمار بهبود می یابد و جویدن غذا به حالت نرمال بر می گردد و بسیاری از مشکلات تنفسی بیمار رفع می شود.

دکتر جمیلیان

درباره دکتر جمیلیان

دکتر جمیلیان، متخصص ارتودنسی دارای فلوشیپ تخصصی جراحی ارتودنسی و ناهنجاری های فک و صورت و استاد تمام (پروفسور) بخش ارتودنسی دانشکده دندانپزشکی دانشگاه آزاد اسلامی، دارای بورد تخصصی ایران و اروپا و عضو انجمن ارتودنتیست های ایران و آمریکا و اروپا هستند.

12 دیدگاه برای “جراحی فک یا ارتودنسی

 1. Avatar یعقوب عین الهی گفت:

  سلام آقای دکتر خسته نباشید
  پسر من دندون هاش بی نظم هست
  و فک پایین جلو میاد موقع حرف زدن خندیدن
  ممنون میشم راهنمایی کنید .

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. ابتدا باید مشکل فک فرزند شما توسط ارتودننتیست بررسی شده تا مناسب‌ ترین روش برای شما انتخاب شود. برای این کار توصیه می‌شود به ‌یک متخصص ارتودنسی باتجربه مراجعه کنید، چراکه نوع تشخیص، طرح درمان ارتودنسی مناسب، به‌ شما در رسیدن به‌ بهترین نتیجه درمانی کمک خواهد کرد. برای مرتب و ردیف شدن دندان ها ارتودنسی ثابت نیاز است. در هنگام معاینه طول درمان ارتودنسی، روش درمان اعم از درمانهای ارتودنسی ثابت، ارتودنسی متحرک، هزینه ارتودنسی و یا غیره به شما گفته می شود. در صورت تمایل می توانید با شماره تلفن مطب 22011892 جهت گرفتن وقت قبلی تماس بگیرید.

 2. Avatar فریال گفت:

  سلام خسته نباشید من ۲۲ سالمه فک پایینم عقبه ی خورده و دندونای بالام انگار جلو زدس حتما باید جراحی بشن اورتدنسی ب تنهایی جواب گو نیست ؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. ابتدا باید مشکل فک شما توسط ارتودننتیست بررسی شده تا مناسب‌ ترین روش برای شما انتخاب شود. برای این کار توصیه می‌شود به ‌یک متخصص ارتودنسی مراجعه کنید، چراکه نوع تشخیص، طرح درمان ارتودنسی مناسب، به‌ شما در رسیدن به‌ بهترین نتیجه درمانی کمک خواهد کرد. اطلاعات بیشتر مراجعه به این لینک عقب بودن فک پایین

 3. Avatar محدثه گل محمدی گفت:

  سلام آقای دکتر وقت بخیر.من ۲۲ ساله هستم من دندان های فک بالام کمی جلو هست و بین دو دندان جلوی فک بالام کمی فاصله هست و سقف دهانم کمی جمع هست مشکل من با ارتودنسی و یا این ارتودنسی هایی که وسیع کننده کام هست حل میشه؟ یا باید جراحی کنم ؟ ممنون میشم اگه راهنمایی کنید

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. برای دادن طرح درمان صحیح نیاز به اطلاعات بیشتری است. مثلا اطلاعاتی راجع به شیب دندان ها ، وضعیت فکین، نیمرخ بیمار، وضعیت رادیوگرافی و غیره. بنابراین به شما توصیه میشود برای طرح درمان مناسب از مطب وقت معاینه بگیرید. معاینه به صورت رایگان انجام می شود.

 4. Avatar زهرا گفت:

  سلام وقت بخیر من ۱۹ سالمه و انحراف فک دارم از ۱۷ سالگی به دنبال درمانم اما بهم گفتن باید صبر کنم تا رشد استخوان متوقف بشه میخواستم بدونم درسته؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. شما می توانید در این سن درمان ارتودنسی بهمراه جراحی فک را شروع کنید. مشکلات فکی تا قبل از بلوغ با دستگاه های ارتودنسی قابل درمان است. ولی بعد از سن بلوغ بدلیل اسکلتی شدن و شکل گرفتن فک باید جراحی انجام شود. شما بهتر است برای معاینه کلینیکی به مطب تشریف بیاورید در هنگام معاینه راهنمایی های لازم به شما داده می شود. نوع دستگاه، طول درمان ارتودنسی، روش درمان اعم از درمانهای ارتودنسی ثابت، ارتودنسی متحرک، جراحی، هزینه ارتودنسی و یا غیره به شما گفته می شود. در صورت تمایل می توانید با شماره تلفن مطب 22011892 جهت گرفتن وقت قبلی تماس بگیرید

 5. Avatar کیانی گفت:

  سلام وقت بخیر ، از کجا میشود فهمید که دندان های ما بعد از ارتودنسی آماده عمل هست؟ فاصله بین دندان ها توسط ارتودنسی را قبل از عمل باید از بین برد یا می شود بعد از عمل هم از بین برد ؟یکی از دندان های من فاصله اش با دندان های کناریش زیاده که دکتر ارتودنسی گفتن بعد از عمل فاصله رو درست می کنه حرفشون درسته یا باید قبل عمل باشه ؟ ممنونم

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. برای دادن طرح درمان صحیح نیاز به اطلاعات بیشتری است. مثلا اطلاعاتی راجع به شیب دندان ها ، وضعیت فکین، میزان شلوغی وفاصله دندان ها، وضعیت رادیوگرافی و غیره. بنابراین به شما توصیه میشود برای طرح درمان مناسب از مطب وقت معاینه بگیرید. باید متخصص ارتودنسی با درمان ارتودنسی شرایط را برای جراحی فک آماده کند. در هنگام معاینه راهنمایی های لازم داده می شود. می توانید با شماره تلفن مطب 22011892 جهت گرفتن وقت قبلی تماس بگیرید.

  2. Avatar فکور گفت:

   باسلام خدمت دکتر جمیلیان.پسرم تازه 14 ساله شده فک پاینش عقب رفتگی دارد به دکتر ارتودنسی مراجعه کردیم با معاینه اولیه گفتند نیاز به عمل فک.میخواستم بدانم آیا باتوجه به سن پسرم نمیشود فقط با ارتودنسی فک پایینش را جلو بیاوریم آیا راهی جز عمل جراحی وجود دارد تشکر

   1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

    با سلام. اصولا بیمارانی که در سن پایین به متخصص ارتودنسی مراجعه می کنند مشکلات فکی با دستگاه های ارتودنسی بدون عمل جراحی درمان می شود. یک متخصص ارتودنسی سعی بر این دارد تا با دستگاه های ارتودنسی بدون عمل جراحی درمان انجام گیرد. راهکارهایی برای حرکت فک پایین به سمت جلو وجود دارد. برای اینکه قطعی به سوال شما داده شود باید معاینه کلینیکی انجام شود. در هنگام معاینه نوع دستگاه (ارتودنسی ثابت و ارتودنسی متحرک)، طول درمان ارتودنسی، جراحی، هزینه ارتودنسی و یا غیره به شما گفته می شود. معاینه رایگان است. در صورت تمایل می توانید با شماره تلفن مطب 22011892 جهت گرفتن وقت قبلی تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *