ارتودنسی

تفاوت ارتودنسی در کودکان و بزرگسالان

تفاوت ارتودنسی در کودکان و بزرگسالان

ارتودنسی در کودکان و ارتودنسی در بزرگسالان تفاوت های عمده ای دارد که شناخت این تفاوت ها می تواند در تعیین زمان مناسب برای ارتودنسی موثر باشد. یکی از سوالات رایج افراد در هنگام مراجعه به متخصص ارتودنسی، زمان مناسب برای ارتودنسی می باشد.

ارتودنسی در کودکان دارای شرایط و ویژگی های منحصر به فردی می باشد که با ارتودنسی در بزرگسالان متفاوت است. برای شناخت و آگاهی از این تفاوت، بررسی ویژگی های هر کدام از آنها از اهمیت بالایی برخوردار است.

در ادامه مطالب به بررسی ویژگی های ارتودنسی در کودکان و ارتودنسی در بزرگسالان خواهیم پرداخت و شباهت ها و تفاوت های این دو را بررسی خواهیم نمود.

ناهنجاری های دندانی کودکان

مشکلات دندانی مختلفی که در ارتودنسی کودکان قابل درمان است

ارتودنسی در کودکان چه ویژگی هایی دارد

به دلیل رشد دائمی و پیوسته کودکان، برخی مشکلات دندانی و فکی ممکن است در آنها ایجاد شود. این مشکلات یا منشا ژنتیکی دارند و یا در اثر عادات بد مثل مکیدن انگشت ایجاد می شوند. انجام ارتودنسی در کودکان، ضمن رفع این مشکلات دندانی و فکی، باعث حفظ عملکرد دندان ها شده و مانع از بروز مشکلات و بیماری های ثانویه مانند مشکلات گوارشی  و پوسیدگی دندان در کودک می شود.

در حالت عادی، از خانواده ها درخواست می شود تا کودکان خود را در سنین 8 تا 10 سالگی برای انجام معاینات دندانی و فکی، نزد یک متخصص ارتودنسی ببرند. در این سنین به دلیل رشد کافی دندان های شیری و جایگزینی آنها با دندان های دائمی، درصورتی که کودک دارای مشکلات دندانی شدید باشد، و متخصص ارتودنسی تشخیص بدهد که این مشکلات می تواند در عملکرد طبیعی دندان های او تاثیر بگذارد و یا باعث پوسیدگی زود هنگام دندان های او شود، از روش های درمانی ارتودنسی در کودکان استفاده می کند.

همچنین در سنین کودکی، به دلیل امکان رشد استخوانی در آنها بسیاری از این مشکلات در مدت کوتاه تری قابل درمان است. بسیاری از مشکلات و  بیماری های دندانی و فکی، در دوران کودکی در مراحل اولیه خود هستند و به دلیل وجود امکان رشد استخوانی و دندانی، اصلاح این ناهنجاری ها با اردتودنسی در کودکان سریع تر و راحت تر است.

ارتودنسی در کودکان همچنین برای پیشگیری از مشکلات احتمالی از دست دادن زود هنگام دندان های شیری نیز استفاده می شود. در این حالت به دلیل افتادن زود هنگام دندان و عدم رشد دندان دائمی، یک فضای خالی در دندان ها ایجاد می شود که می تواند باعث جا به جایی و به هم ریختگی کلیه دندان ها شود.

علاوه بر کاربرد ارتودنسی در کودکان برای درمان ناهنجاری های دندانی و فکی، از درمان ارتودنسی برای ترک عادت هایی مثل مکیدن انگشت، رانش زبان و تنفس دهانی  نیز استفاده می شود.

نکته ای که باید در ارتودنسی در کودکان بدان توجه داشته باشید این است که در اکثر موارد تشخیص مشکل به معنی شروع درمان نیست. در بسیاری از موارد به دلیل عدم رشد همه دندان های دائمی، متخصص ارتودنسی معمولا تا 14 سالگی برای انجام ارتودنسی صبر می کند و از روش های جایگزین در این سن استفاده می نماید. اما تشخیص زود هنگام مشکل می تواند از وخیم تر شدن آن جلوگیری نماید.

ارتودنسی در بزرگسالان دارای چه مشخصاتی می باشد

ارتودنسی در بزرگسالان برای درمان برخی ناهنجاری های دندانی و فکی که در کودکی درمان نشده است می تواند کاربرد داشته باشد. لبخند زیبا، از جمله مواردی است که می تواند در اعتماد به نفس فرد و روابط او با دیگران نقش داشته باشد. از ارتودنسی در بزرگسالان برای اصلاح ساختار و نحوه چینش دندان ها در دهان استفاده می شود.

برای انجام ارتودنسی در بزرگسالان، شما باید لثه های سالمی داشته باشید. حرکت فکین در ارتودنسی بزرگسالان سخت تر از حرکت فکین در کودکان است و در برخی از ناهنجاری های شدید فکی نیاز به مداخله جراحی است که به این روش ارتودنسی و جراحی ارتوسرجی یا جراحی ارتوگناتیک می گوییم.

برخی از افراد که از ارتوسرجری ترس دارند با مراجعه به یک متخصص ارتودنسی مدرن و با تجربه تا حد زیادی می توانند به اصلاح فکین دست یابند. اما گروه بزرگسالانی که از ناهنجاری شدید فک و دندان رنج می برند نباید توقع داشته باشند که با درمان ارتودنسی بدون جراحی به نتیجه صد در صد مطلوب برسند.

یک متخصص ارتودنسی ماهر و سرشناس بعد از معاینه ارتودنسی بیمار نتایجی که از درمان ارتودنسی و درمان ارتوسرجری حاصل خواهد شد را برای بیمار ترسیم می کند؛ و پیش بینی های درستی از درمان به بیمار ارائه می کند.

طبق مطالب بالا، ارتودنسی در هر سن و سالی امکان پذیر است و از آن برای درمان انواع مشکلات و ناهنجاری های دندانی و فکی و افزایش زیبایی استفاده می شود. ارتودنسی در کودکان با ارتودنسی در بزرگسالان تفاوت هایی دارد که در روند درمان و نتایج نهایی ارتودنسی تاثیر گذار می باشد.

دکتر جمیلیان

درباره دکتر جمیلیان

دکتر جمیلیان، متخصص ارتودنسی دارای فلوشیپ تخصصی جراحی ارتودنسی و ناهنجاری های فک و صورت و استاد تمام وقت بخش ارتودنسی دانشکده دندانپزشکی دانشگاه آزاد اسلامی، دارای بورد تخصصی ایران و اروپا و عضو انجمن ارتودنتیست های ایران و آمریکا و اروپا هستند.

4 دیدگاه برای “تفاوت ارتودنسی در کودکان و بزرگسالان

 1. Avatar بیاتی گفت:

  سلام ببخشیدمن ٣۰ساله هستم دوتادندان شیری دارم یکیشون پوسیده شدوریشه اش مونده ویکیش هنوزسرجاشه ولی لقه درحال پوسیدگیه ودوتادندون نهفته نیش دارم ک هرجارفتم گفتن روب رویش نیستن بنظرتون چ کنم آقای دکترایابااورتودنسی درست میشه دندونام:'(

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام با کمک ارتودنسی می توان دندان نهفته را جابه جا کرد و در جایگاه مناسب قرار داد. در صورتی که ناهنجاری و نامنظمی دندان های شما درمان نشود دچار پوسیدگی زودرس دندان ها خواهید شد. بنابراین قبل از انجام هر کاری به یک متخصص ارتودنسی مراجعه کنید.

 2. Avatar Venus گفت:

  سلام اقای دکتر ایا بدون ارتودنسی میشه فک بالا رو عقب برد

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   اگر بیمار قبل از سن بلوغ باشد می توان با ارتودنسی فک بالا را عقب برد ولی اگر بیمار بالغ شده باشدنیاز به ارتودنسی و جراحی فک دارد.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *