ارتودنسی

تفاوت ارتودنسی در کودکان و بزرگسالان

دختری با ارتودنسی

ارتودنسی در کودکان و ارتودنسی در بزرگسالان تفاوت های عمده ای دارد که شناخت این تفاوت ها می تواند در تعیین زمان مناسب برای ارتودنسی موثر باشد. یکی از سوالات رایج افراد در هنگام مراجعه به متخصص ارتودنسی، زمان مناسب برای ارتودنسی می باشد.

ارتودنسی در کودکان دارای شرایط و ویژگی های منحصر به فردی می باشد که با ارتودنسی در بزرگسالان متفاوت است. برای شناخت و آگاهی از این تفاوت، بررسی ویژگی های هر کدام از آنها از اهمیت بالایی برخوردار است. در ادامه مطالب به بررسی ویژگی های ارتودنسی در کودکان و ارتودنسی در بزرگسالان خواهیم پرداخت و شباهت ها و تفاوت های این دو را بررسی خواهیم نمود.

ناهنجاری های دندانی کودکان

مشکلات دندانی مختلفی که در ارتودنسی کودکان قابل درمان است

ارتودنسی در کودکان چه ویژگی هایی دارد

به دلیل رشد دائمی و پیوسته کودکان، برخی مشکلات دندانی و فکی ممکن است در آنها ایجاد شود. این مشکلات یا منشا ژنتیکی دارند و یا در اثر عادات بد مثل مکیدن انگشت ایجاد می شوند. انجام ارتودنسی در کودکان، ضمن رفع این مشکلات دندانی و فکی، باعث حفظ عملکرد دندان ها شده و مانع از بروز مشکلات و بیماری های ثانویه مانند مشکلات گوارشی و پوسیدگی دندان در کودک می شود.

در حالت عادی، از خانواده ها درخواست می شود تا کودکان خود را در سنین 8 تا 10 سالگی برای انجام معاینات دندانی و فکی، نزد یک متخصص ارتودنسی ببرند. در این سنین به دلیل رشد کافی دندان های شیری و جایگزینی آنها با دندان های دائمی، درصورتی که کودک دارای مشکلات دندانی شدید باشد، و متخصص ارتودنسی تشخیص بدهد که این مشکلات می تواند در عملکرد طبیعی دندان های او تاثیر بگذارد و یا باعث پوسیدگی زود هنگام دندان های او شود، از روش های درمانی ارتودنسی در کودکان استفاده می کند.

همچنین در سنین کودکی، به دلیل امکان رشد استخوانی در آنها بسیاری از این مشکلات در مدت کوتاه تری قابل درمان است. بسیاری از مشکلات و بیماری های دندانی و فکی، در دوران کودکی در مراحل اولیه خود هستند و به دلیل وجود امکان رشد استخوانی و دندانی، اصلاح این ناهنجاری ها با ارتودنسی در کودکان سریع تر و راحت تر است.

متخصص ارتودنسی در حال معاینه کردن براکت دندانی دختر

متخصص ارتودنسی در حال معاینه براکت ارتودنسی

ارتودنسی در کودکان همچنین برای پیشگیری از مشکلات احتمالی از دست دادن زود هنگام دندان های شیری نیز استفاده می شود. در این حالت به دلیل افتادن زود هنگام دندان و عدم رشد دندان دائمی، یک فضای خالی در دندان ها ایجاد می شود که می تواند باعث جا به جایی و به هم ریختگی کلیه دندان ها شود. علاوه بر کاربرد ارتودنسی در کودکان برای درمان ناهنجاری های دندانی و فکی، از درمان ارتودنسی برای ترک عادت هایی مثل مکیدن انگشت، رانش زبان و تنفس دهانی نیز استفاده می شود.

نکته ای که باید در ارتودنسی در کودکان بدان توجه داشته باشید این است که در اکثر موارد تشخیص مشکل به معنی شروع درمان نیست. در بسیاری از موارد به دلیل عدم رشد همه دندان های دائمی، متخصص ارتودنسی معمولا تا 14 سالگی برای انجام ارتودنسی صبر می کند و از روش های جایگزین در این سن استفاده می نماید. اما تشخیص زود هنگام مشکل می تواند از وخیم تر شدن آن جلوگیری نماید.

ارتودنسی در بزرگسالان دارای چه مشخصاتی می باشد

ارتودنسی در بزرگسالان برای درمان برخی ناهنجاری های دندانی و فکی که در کودکی درمان نشده است می تواند کاربرد داشته باشد. لبخند زیبا، از جمله مواردی است که می تواند در اعتماد به نفس فرد و روابط او با دیگران نقش داشته باشد. از ارتودنسی در بزرگسالان برای اصلاح ساختار و نحوه چینش دندان ها در دهان استفاده می شود.

برای انجام ارتودنسی در بزرگسالان، شما باید لثه های سالمی داشته باشید. حرکت فکین در ارتودنسی بزرگسالان سخت تر از حرکت فکین در کودکان است و در برخی از ناهنجاری های شدید فکی نیاز به مداخله جراحی است که به این روش ارتودنسی و جراحی ارتوسرجی یا جراحی ارتوگناتیک می گوییم.

خانم جوان با دندان ارتودنسی شده در مطب دندانپزشک

خانمی با ارتودنسی ثابت

برخی از افراد که از ارتوسرجری ترس دارند با مراجعه به یک متخصص ارتودنسی مدرن و با تجربه تا حد زیادی می توانند به اصلاح فکین دست یابند. اما گروه بزرگسالانی که از ناهنجاری شدید فک و دندان رنج می برند نباید توقع داشته باشند که با درمان ارتودنسی بدون جراحی به نتیجه صد در صد مطلوب برسند.

یک متخصص ارتودنسی ماهر و سرشناس بعد از معاینه ارتودنسی بیمار نتایجی که از درمان ارتودنسی و درمان ارتوسرجری حاصل خواهد شد را برای بیمار ترسیم می کند؛ و پیش بینی های درستی از درمان به بیمار ارائه می کند. طبق مطالب بالا، ارتودنسی در هر سن و سالی امکان پذیر است و از آن برای درمان انواع مشکلات و ناهنجاری های دندانی و فکی و افزایش زیبایی استفاده می شود. ارتودنسی در کودکان با ارتودنسی در بزرگسالان تفاوت هایی دارد که در روند درمان و نتایج نهایی ارتودنسی تاثیر گذار می باشد.

سوالات متداول تفاوت ارتودنسی در کودکان و بزرگسالان

1- درمان عقب بردن فک بالا در چه سنی راحت تر انجام میگیرد؟

اگر بیمار قبل از سن بلوغ باشد می توان با ارتودنسی فک بالا را عقب برد ولی اگر بیمار بالغ شده باشد، هم نیاز به ارتودنسی و هم جراحی فک دارد.

2- از کجا بدانیم که کودک من مشکل ارتودنسی دارد یا خیر؟

اگر علایم زیر در کودک شما وجود دارد حتما به متخصص ارتودنسی مراجعه کنید: از دست دادن نامنظم دندانهای کودک (چه زودرس یا با تأخیر)، مشکل در خوردن و جویدن، دندانهای کج و نامرتب، شلوغ بودن دندان ها، وجود فاصله نامنظم بین دندان ها، مکیدن انگشت، جلو یا عقب بودن یکی از فک ها در مقایسه با دیگری، انحرف فک.

3- مزایای ارتودنسی در زمان کودکی چیست؟

اگر کودک دارای انحراف یا هر گونه مشکلی در فک باشد، درمان در زمان کودکی هم راحت و هم نتیجه آن مطلوب تر خواهد بود و از سوی دیگر باعث کاهش مشکلات شدید دندانی فکی در آینده می گردد و همچنین هزینه درمان کمتر خواهد بود.

4- مشکل ارتودنسی در بزرگسالان که در جوانان کمتر دیده میشود، چیست؟

در بزرگسالان ناکافی بودن استخوان بین ریشه ­ها که وظیفه تامین خون کافی را بر عهده دارند و همچنین مواردی نظیر عفونت خفیف لثه و نیز التهاب آن و از دست دادن استخوان­های حاشیه ای باعث میشود ارتودنسی در بزرگسالی به مشکلات بیشتری برخورد کند.

دکتر جمیلیان

درباره دکتر جمیلیان

دکتر جمیلیان، متخصص ارتودنسی دارای فلوشیپ تخصصی جراحی ارتودنسی و ناهنجاری های فک و صورت و استاد تمام (پروفسور) بخش ارتودنسی دانشکده دندانپزشکی دانشگاه آزاد اسلامی، دارای بورد تخصصی ایران و اروپا و عضو انجمن ارتودنتیست های ایران و آمریکا و اروپا هستند.

16 دیدگاه برای “تفاوت ارتودنسی در کودکان و بزرگسالان

 1. Avatar نازنین گفت:

  سلام دکتر من ۱۹ سالمه و یکی از دندان های شیریمو نشکیدم و باعث دندان جلوییم پشت اون دربیا حالا هردوشون خراب شدن و کندم الان حای دندونم خالی هست ولی به اندازه ای نیست که دندون بکارم ایا میشه با ارتودونسی جای باز بشه تا دندون بکارم چقدر طول میشکه دندون جلومم هستش

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید معاینه کلینیکی انجام شود. در هنگام معاینه راهنمایی های لازم داده می شود. می توانید با شماره تلفن مطب 22011892 جهت گرفتن وقت قبلی تماس بگیرید.

 2. Avatar معصومه فرزین گفت:

  سلام.ببخشید پسر من ۱۰ساله هستند و فکر میکنم یه مقدار فک پایین بیشتر از اندازه معمول عقب هست برای رفتن پیش دکتر برای ارتودنسی باید پیش دکتر ارتودنسی اطفال بروم یا برای ارتودنسی دکتر کودکان و بزرگسالان وجود ندارد .ممنون میشم پاسخ بدهید.

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. می توانید با شماره تلفن مطب 22011892 جهت گرفتن وقت قبلی تماس بگیرید. مطب پذیرای فرزند شما هست . اگر فک پایین عقب هست اگر بعد از سن بلوغ مراجعه کنید درمان، ارتودنسی بهمراه چراحی فک است. ولی در سن 10 سالگی بهترین سن درمان است . فقط با ارتودنسی درمان می شود. مطالعه بیشتر مراجعه به این لینک توجه به فیلم انتهای صفحه عقب ماندگی فک و درمان آن

 3. Avatar پامیدا گفت:

  سلام اقای دکتر من نیاز به ارتودنسی دارم و هزینه ارتودنسی خیلی سنگین هستش که یهو بخای پرداخت کنی من باید چه کار کنم؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. بیماران در مطب بنده هزینه درمان ارتودنسی را بصورت اقساطی پرداخت می کنند.

 4. Avatar مینا گفت:

  سلام آقای دکتر وقت بخیر
  من 22 سالمه،هم انحراف دندانی دارم و هم چند تا پوسیدگی دندان که باید ترمیم و عصب کشی شوند
  دندان های عقلم دراومدن و سالمن
  اما در فک پایین از آخر سومین دندان هایم در هر دو طرف پوسیده اند
  میخواستم بپرسم آیا میشه من بجای کشیدن دندان های عقل که مسواک هم نمیرسه بهشون
  اون دندان های پوسیده رو بکشم و با ارتودنسی جای دندان های کشیده شده پر بشن؟
  یعنی دندان عقل و دندان جلویی آن بیاد و جای سومین دندان کشیده شده رو بگیره!؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. بله امکان داره . ولی باید معاینه کلینیکی انجام بگیرد تا جواب قطعی داده شود.

 5. Avatar مهدی گفت:

  سللم دکتر ببخشید من مشکل عقب بودن فک پایین دارم به طوری که لب ها وقتی روی هم قرار میگیرند توازن ندارند و لب پایین عقب تر قرار میگیره حدودا ۱۸ سالم هست میخاستم ببینم نیاز به جراحی داره یا با ارتودنسی مشکل حل میشه ممنون؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام . اگر بیمار در سنین قبل از بلوغ مراجعه نماید می توان با دستگاه های ارتودنسی فک پایین را به جلو و فک بالا را به عقب هدایت نمود و ناهنجاری را درمان کرد. نکته قابل توجه این است که بیمار حتما می بایست قبل از بلوغ به متخصص ارتودنسی مراجعه نماید. در صورتیکه بیمار بعد از بلوغ و یا سنین بزرگسالی با این نوع ناهنجاری به متخصص ارتودنسی مراجعه نماید، تصحیح فکین دیگر توسط ارتودنسی بدون جراحی امکان پذیر نمی باشد و در صورتیکه ناهنجاری شدید نباشد با تغییر موقعیت دندان ها توسط ارتودنسی ثابت می توان ظاهربیمار را بهبود بخشید. اما چنانچه ناهنجاری شدید باشد برای تغییر موقعیت فک بیمار نیاز به ارتودنسی به همراه جراحی خواهد داشت.باید از دندان شما معاینه کلینیکی انجام شود. شما می توانید با شماره تلفن مطب 22011892 برای گرفتن وقت قبلی تماس بگیرید. برای مطالعه به لینک های زیر مراجعه کنید.ناهنجاری فک کلاس 2 وکوچکی فک پایین

 6. Avatar سمانه گفت:

  سلام آقای دکتر من ۳۶سالگی ارتودنسی روشروع کردم الان سه سال ونیم میگذره خسته شدم دکترم قبول نمیکنه درمان تموم بشه چکار کنم ؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام . شما تحت نظر دندانپزشک معالج خودتون هستید و باید دلیل این زمان طولانی را از دندانپزشکتان جویا باشید.

 7. Avatar Venus گفت:

  سلام اقای دکتر ایا بدون ارتودنسی میشه فک بالا رو عقب برد

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   اگر بیمار قبل از سن بلوغ باشد می توان با ارتودنسی فک بالا را عقب برد ولی اگر بیمار بالغ شده باشدنیاز به ارتودنسی و جراحی فک دارد.

 8. Avatar بیاتی گفت:

  سلام ببخشیدمن ٣۰ساله هستم دوتادندان شیری دارم یکیشون پوسیده شدوریشه اش مونده ویکیش هنوزسرجاشه ولی لقه درحال پوسیدگیه ودوتادندون نهفته نیش دارم ک هرجارفتم گفتن روب رویش نیستن بنظرتون چ کنم آقای دکترایابااورتودنسی درست میشه دندونام:'(

  1. Avatar دکتر جمیلیان گفت:

   سلام با کمک ارتودنسی می توان دندان نهفته را جابه جا کرد و در جایگاه مناسب قرار داد. در صورتی که ناهنجاری و نامنظمی دندان های شما درمان نشود دچار پوسیدگی زودرس دندان ها خواهید شد. بنابراین قبل از انجام هر کاری به یک متخصص ارتودنسی مراجعه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *