دانستنی های ارتودنسی, دندان پزشکی ترمیمی

تفاوت ارتودنسی با لیزر و لمینت دندان چیست؟

تفاوت ارتودنسی با لیزر و لمینت دندان چیست

یکی از روش های درمانی به منظور زیبایی دندان، ارتودنسی دندان با لیزر و لمینت دندان می باشد. ارتودنسی دندان با لیزر بیشتر در جهت درمان کردن مشکلات مربوط به ساختار لثه (مثل از بین بردن بافت های اضافی و متورم)، اصلاح نمودن طرح لبخند، از بین بردن و کم کردن فاصله بین دندان ها و مرتفع کردن ناهنجاری ها و بد فرمی استخوانی فکی پس از معاینات توسط دندانپزشک متخصص ارتودنسی انجام می شود.

با توجه به این که این روش از ارتودنسی دارای درد کمتر، طول دوره درمان کمتر و همچنین عوارض ناچیز می باشد، یکی از پرطرفدارترین و محبوب ترین روش های اصلاح طرح لبخند و درمان ناهنجاری ها و مشکلات دندانی محسوب می شود. در نظر داشته باشید روش ترمیم دندان با لیمنت برای دندان های شکسته، ترک خورده یا تغییر رنگ داده و یا دندان هایی که دارای مشکلات ساختاری هستند  کاربرد دارد و برای اصلاح موقعیت قرارگیری دندان ها کابرد ندارد.

ارتودنسی با لیزر

مزایای ارتودنسی دندان با لیزر

روش ارتودنسی با لیزر نیازی به تزریق بی حسی های موضعی و بیهوشی ندارد که همین موضوع از مهمترین مزایا و ویژگی های ارتودنسی دندان با لیزر محسوب می شود. در این روش همان گونه که گفته شد متخصص ارتودنسی بدون نیاز به بیهوشی بافت های اضافی و متورم لثه در سطح دندان ها را از بین می برند. همچنین خون ریزی و درد در این روش وجود ندارد و طول دوره درمان کوتاه تر می باشد. همچنین ارتودنسی با لیزر، ریسک ابتلا به مشکلات دندان و دهان (مثل عفونت های ثانویه) را کاهش می دهد.

لمینت دندان چیست؟

لمینت دندان نیز یکی دیگر از روش‌های محبوب در زمینه زیبایی دندان و همچنین اصلاح طرح لبخند می باشد. لمینت یا همان کامپوزیت های دندانی به پوشش  ظریف نازک و حساس که جنس سرامیکی دارند گفته می شود. دندانپزشک متخصص زیبایی جهت پوشاندن و از بین بردن عیوب ظاهری دندان ها در طی دوره های مختلف پوشش لمینت را بر روی دندان بیمار  قرار می دهد. توجه داشته باشید که کاربرد اصلی لمینت های دندانی به اصلاح طرح لبخند و ارتقا استحکام دندان مربوط می باشد. با انجام لمینت جهت از بین بردن عیوب ظاهری دندان ها می توان از مزایای زیر بهره برد:

  • پوشاندن و از بین بردن تغییرات ظاهری نامطلوب (مثل تغییر رنگ و زردی دندان ها) در سطح دندان ها
  • لمینت می تواند لب پرشدگی، پریدگی ها، شکستگی ها و ترک های دندانی را بپوشاند.
  • افزودن ضخامت دندان های نازک و شکننده به منظور افزایش استحکام دندان ها

ارتودنسی با لیزر بهتر است یا با لمینت دندان

یکی از موضوعاتی که امروزه ذهن بسیاری از افراد را در زمینه ترمیم کردن دندان ها را به خود مشغول کرده است، تفاوت ارتودنسی دندان با لیزر و لمینت دندان می باشد. دندانپزشکان به منظور کاهش درد و التهاب لثه و همچنین خونریزی از ارتودنسی با لیزر استفاده می کنند. ارتودنسی با لیزر عمدتا در رابطه با برداشت بافت اضافه لثه، فرم دهی لثه و ایجاد طرح لبخندکارایی دارد.

در مقابل لمینت درمان کم هزینه تر از روش ارتودنسی دندان با لیزر می باشد. اگرچه ارتودنسی با لیزر سبب کاهش زمان به میزان قابل توجه برای اصلاح طرح لبخند و اصلاح موقعیت دندان ها می شود ولی روش لمینت از مزایای متفاوتی برخوردار می باشد. دندان پزشک متخصص ارتودنسی باید تسلط کامل به ویژگی های ارتودنسی با لیزر مثل طول موج نحوه کار دستگاه لیزر و زمان بندی و قدرت دقیق داشته باشد تا در این روش درمانی به بهترین نتیجه برسید. بیمارانی که به ناهنجاری لبخند لثه ای دچار می باشند، ابتدا می توانند مشکل لثه ها را با لیزر حل کرده و سپس با استفاده از لمینت، اقدام به پوشاندن عیوب ظاهری دندان ها نمایند. در روش لمینت هر چقدر هم پولیشینگ دقیق و با مهارت صورت پذیرد، باز هم دندان به طور کامل به دندان طبیعی شبیه نخواهد بود.

تست کردن لمینت دندان بر روی دندان های بیمار

تفاوت کاربردهای ارتودنسی با لیزر و لمینت دندان

طبق گفته متخصصین دندانپزشکی و ارتودنسی، هر یک از روش های ارتودنسی دندان با لیزر و لمینت دندان برای مشکلات خاص کاربرد های متفاوتی دارند و به منظور برطرف کردن عیب های خاصی از دندان ها به کار برده می شوند. در روش ارتودنسی با لیزر، التهاب لثه خونریزی و درد بسیار کم می باشد و به راحتی می توان طرح لبخند مناسب را ایجاد نمود.

به منظور ترمیم و بر طرف کردن مشکلات لثه و بافت های پریودنتال، پیشنهاد اول متخصصین، ارتودنسی با لیزر می باشد و لمینت دندان فقط می تواند آسیب دیدگی های دندانی را ترمیم کند و بپوشاند. در نتیجه به هم ریختگی و نامنظمی دندان ها با لمینت درمان نمی شود.

یکی دیگر از مهمترین تفاوت های ارتودنسی با لیزر و لمینت، موضوع حفظ سلامت دندان می باشد. در روش لمینت با تراش خوردن مینای دندان ها، به مرور زمان شاهد از بین رفتن مینای دندان ها خواهیم بود. بیمارانی که دندان های کوچکی دارند و از طرفی بیمارانی که قصد اصلاح شکل و تغییر رنگ دندان ها را دارند، لمینت دندان توصیه می شود.

سوالات متداول تفاوت ارتودنسی با لیزر و لمینت دندان

1-ارتودنسی دندان با لیزر چه کاربردهایی دارد؟

  • اتصالات بافت یا عضله را از بین می برد.
  • زخم دهان را درمان می کند.
  • تورم لثه را کاهش می دهد.
  • خط لثه را هماهنگ می کند.
  • اصلاح طرح لبخند.

2-معیار انتخاب ارتودنسی با لیزر و یا لمینت دندان چیست؟

متخصص ارتودنسی پس از معاینه دندان ها و بررسی وضعیت فکین بیمار تعیین می کند که شما نیاز به ارتودنسی با لیزر یا لمینت دندان دارید. برخی بیماران نیز نیاز به هر دو درمان به طور توام دارند. درمان ارتودنسی با لیزر جهت بهبود وضعیت بافت نرم و لثه ها و طرح مناسب لبخند و لمینت دندان جهت اصلاح شکستگی ها و تغییر رنگ های اساسی دندان استفاده می شود.

3-آیا می توان با لمینت دندان ارتودنسی با لیزر انجام داد؟

براساس نوع ناهنجای و مشکلات بافت نرم بیمار می توان با وجود لمینت دندان و با کمک لیزر، مشکلات بیمار را بر طرف نمود.

4-هزینه ارتودنسی با لیزر بالاتر است یا لمینت دندان؟

معمولا هزینه ارتودنسی با لیزر بالاتر از لمینت دندان می باشد. اما متخصص ارتودنسی اولویت را بر نیاز بیمار گذاشته و بهترین روش درمانی برای اصلاح طرح لبخند بیمار و درمان ناهنجاری دندان ها پیشنهاد خواهد کرد.

5-عوارض ارتودنسی با لیزر بیشتر است یا لمینت دندان؟

از آنجایی که لمینت دندان آسیب جدی به مینای دندان وارد می کند و ارتودنسی این عارضه را ندارد مسلما عوارض لمینت دندان بیشتر از ارتودنسی با لیزر است. به همین دلیل استفاده از لمینت دندان تنها برای دندان های شکسته و آسیب دیده و دندان هایی که تغییر رنگ و مشکلات ساختاری دارند پیشنهاد می شود.

دکتر جمیلیان

درباره دکتر جمیلیان

دکتر جمیلیان، متخصص ارتودنسی دارای فلوشیپ تخصصی جراحی ارتودنسی و ناهنجاری های فک و صورت و استاد تمام (پروفسور) بخش ارتودنسی دانشکده دندانپزشکی دانشگاه آزاد اسلامی، دارای بورد تخصصی ایران و اروپا و عضو انجمن ارتودنتیست های ایران و آمریکا و اروپا هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *