دانستنی های ارتودنسی

تعیین اولویت ایمپلنت دندان و ارتودنسی

تعیین اولویت ایمپلنت دندان و ارتودنسی

در تنظیم و مرتب کردن دندان ها گاهی لازم است چند روش به کار برده شود تا نتیجه دلخواه حاصل گردد. برای مثال ممکن است ارتودنسی و ایمپلنت جهت درمان به کار گرفته شوند اما اولویت ایمپلنت و ارتودنسی در این مورد خیلی مهم است. کاشت ایمپلنت یکی از روش های بسیار باارزش در زیبایی دهان و دندان است. در این روش شما نگران جای خالی دندان های کشیده شده نخواهید بود چرا که می توانید یک دندان مصنوعی را به صورت ثابت در این قسمت قرار دهید.

ارتودنسی نیز روشی برای مرتب کردن دندان هاست که متاسفانه تعداد زیادی از افراد از کج بودن دندان های خود رنج برده و همین کجی دندان ها از نظر روانی بر روی آن ها تاثیر می گذارد. گاها یک متخصص ارتودنسی مجرب صلاح می داند ارتودنسی و عمل ایمپلنت باید در کنار یکدیگر انجام شوند تا نه تنها سلامت فک و دندان بلکه زیبایی دندان ها حاصل شود.

ایمپلنت دندانی فک پایین

لازمه ایمپلنت دندان و ارتودنسی

زمانی که شما برای بهبود شرایط دندان های خود به یک متخصص ارتودنسی ماهر مراجعه می کند در ابتدا جلسه مشاوره ای برای شما تعیین می کند تا با بررسی تصاویر به دست آمده و بررسی فک و دندان ها صلاحیت شما برای ارتودنسی را تعیین نماید. گاهی اوقات ارتودنتیست لازم می داند قبل، بعد و یا همزمان با ارتودنسی عمل ایمپلنت را نیز انجام دهد. به این مثال توجه کنید. براساس صلاح دید ارتودنتیست ممکن است نیاز شود برخی از دندان ها کشیده شوند تا فضای کافی برای حرکت دندان های دیگر وجود داشته باشد. اما بعد از اتمام کار  و مرتب شدن دندان ها، بخشی از فک خالی می ماند.

در این زمان اگر کاشت ایمپلنت دندان انجام نشود به دلیل وجود فضای خالی، بعد از اتمام ارتودنسی دندان ها مجددا حرکت می کنند. البته این شرایط در مواقع خاصی بروز می کند و فضای خالی انتهای قوس دندان در بزرگسالان تاثیر چندانی بر فاصله بین دندان های جلویی نخواهد گذاشت. در هر صورت توصیه یک متخصص ارتودنسی این است که کلیه روش های درمانی لازم به طور کامل انجام شود.

ترتیب اولویت ایمپلنت دندان و ارتودنسی

اکنون که متوجه اهمیت انجام ایمپلنت دندان و ارتودنسی در طول دوره درمان شده اید لازم است بدانید کدام روش نسبت به دیگری برتری داشته و انجام آن در اولویت قرار دارد. به طور کلی اولویت ایمپلنت دندان و ارتودنسی از 3 حالت پیروی می کند:

انجام ارتودنسی قبل از ایمپلنت دندان

کاشت ایمپلنت روشی است که در آن دندان مصنوعی با کمک پایه های تیتانیومی به داخل فک پیچ می شود در نتیجه این دندان قابلیت حرکت ندارد. لذا افرادی که تمایل دارند برای مرتب کردن دندان های خود از ارتودنسی کمک بگیرند در اغلب موارد و به توصیه متخصص ارتودنسی باید ارتودنسی قبل از ایمپلنت دندان انجام شود. نهایتا فضای خالی باقی مانده به کمک عمل ایمپلنت پر خواهد شد.

انجام ارتودنسی بعد از ایمپلنت دندان

اما جالب است بدانید که علی رغم مورد قبل و این که ایمپلنت قابلیت حرکت ندارد، گاهی نیاز است عمل ایمپلنت دندان قبل از ارتودنسی صورت گیرد. یکی از وظایف ارتودنتیست قبل از شروع به درمان ارتودنسی تعیین همین اولویت ایمپلنت دندان و ارتودنسی است. برای مثال ایمپلنت قرار است در قسمتی از فک انجام شود که این قسمت در زمان ارتودنسی درگیر نمی شود. و یا این که بیمار زمانی برای ارتودنسی اقدام می کند که چندین دندان خود را از دست داده و متاسفانه تعداد دندان ها برای نگه داشتن پلاک ارتودنسی خیلی کم است. در این موارد باید ایمپلنت قبل از ارتودنسی انجام شود.

انجام درمان ارتودنسی بعد از کاشت دندان با ایمپلنت

انجام ایمپلنت و ارتودنسی به صورت همزمان

یک متخصص ارتودنسی ماهر در طول دوره درمان ارتودنسی تمام تغییرات دندان و فک را بررسی می کند تا در هر مرحله اقدامات لازم انجام شود. ممکن است در حین کار و بعد از مدتی نیاز باشد عمل ایمپلنت دندان انجام شود. در چنین شرایطی ارتودنتیست باید به حدی مهارت داشته باشد که تداخل این دو روش را به خوبی مدیریت کند تا نهایتا همان نتیجه مورد نظر حاصل گردد.

از میان 3 حالت فوق غالبا مورد اول انجام می شود اما به هر حال هر کدام از موارد ذکر شده به دقت، مهارت و تسلط زیاد نیاز دارد. توصیه ما این است که با توجه به اهمیت ایمنی کار در زمان ارتودنسی حتما به متخصص ارتودنسی مجرب برای دریافت بهترین نتیجه درمان ارتودنسی مراجعه کنید.

دکتر جمیلیان

درباره دکتر جمیلیان

دکتر جمیلیان، متخصص ارتودنسی دارای فلوشیپ تخصصی جراحی ارتودنسی و ناهنجاری های فک و صورت و استاد تمام (پروفسور) بخش ارتودنسی دانشکده دندانپزشکی دانشگاه آزاد اسلامی، دارای بورد تخصصی ایران و اروپا و عضو انجمن ارتودنتیست های ایران و آمریکا و اروپا هستند.

2 دیدگاه برای “تعیین اولویت ایمپلنت دندان و ارتودنسی

 1. Avatar الهام گفت:

  سلام .من مطلب شما رو به تازگی خواندم.
  ارتودنسی کردم و به صلاح دید دکترم در حین ارتودنسی ایمپلنت هم کردم . از طرفی دو واحد کامپوزیت و بلیچینگ دو فک هم لازم دارم .
  آیا بلیچینگ و کامپوزیت بعد از ایمپلنت مشکلی ندارد؟؟یا باید کار خاصی انجام دهم .

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. ممنون از توجه شما به سایت. سفید کردن دندان ها و بلیچینگ و کامپوزیت باید حتما بعد از اتمام درمان ارتودنسی و گذاشتن ایمپلنت انجام گردد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *