دانستنی های ارتودنسی

تاثیر فشار خون بر درمان ارتودنسی

خانمی با دندان های ارتودنسی و دستگاه فشارخون

روند درمان ارتودنسی خصوصا در سنین بالا همواره تحت تاثیر شرایط مختلف بیمار، تحت درمان قرار می گیرد. برخی از این عوامل می توانند باعث تسریع حرکت فک و دندان های تحت درمان یا کاهش سرعت این حرکات شوند. فشار خون یکی از عوامل مهمی است که می تواند بر روند درمان ارتودنسی تاثیر داشته باشد، از همین رو این مقاله را به بررسی تاثیر فشار خون بر درمان ارتودنسی اختصاص داده ایم.

فشار خون چیست؟

فشار خون به فشاری گفته می شود که توسط خون به دیواره رگ ها وارد می شود و یکی از مهم ترین علائم حیاتی انسان شناخته می شود. اندازه فشار خون به صورت فشار سیتولی بر فشار دیاستولی بیان می شود. فشار خون طبیعی انسان در حالت استراحت حدودا 100-140 بر 60-90 میلی متر جیوه است. اگر این میزان بالاتر از 140 روی 90 باشد آنگاه فرد به بیماری فشار خون بالا می باشد که در اصطلاح عام به عنوان بیماری فشار خون شناخته می شود.

اندازه گیری و ثبت فشار خون بیمار

اندازه گیری و ثبت فشار خون

تاثیر فشار خون بر روند درمان ارتودنسی

فشار خون به صورت مستقیم می تواند بر روند درمان ارتودنسی تاثیر بگذارد. مهم ترین تاثیر این بیماری زمانی آشکار می شود که بیمار از داروهای کنترل فشار خون استفاده می کند. این داروها اغلب باعث کاهش ترشح بزاق دهان و خشکی محیط درون دهان می شوند. با کاهش بزاق و خشکی دهان، از اسیدی بودن محیط دهان کاسته شده و احتمال پوسیدگی دندان ها افزایش می یابد.

در درمان ارتودنسی، فرد تحت درمان اغلب دچار استرس و تنش ها عصبی زیادی می شود که این موضوع در بیماران مبتلا به فشار خون بالا می تواند باعث بروز تنگی عروق یا سکته قلبی شود. علاوه بر این موارد فشار خون بالا می تواند باعث بزرگ شدن لثه شده و از همین رو باید بهداشت دهان و دندان خود را در طول درمان بیش از پیش رعایت کنند. برخی دیگر از تاثیراتی که فشار خون بر درمان ارتودنسی دارد می توان موارد زیر را نام برد:

 • در حین درمان ارتودنسی ممکن است یک یا چند دندان بیمار کشیده شود. در بیماری که مبتلا به فشار خون است، کشیدن دندان ممکن است مشکلاتی ایجاد کند. از همین رو بیمار باید قبل از درآوردن دندان با پزشک متخصص قلب و عروق در این زمینه مشورت کند. هم چنین درتزریق بی حسی در این بیماران کارپول مصرفی باید فاقد آدرنالین باشد. کارپول مصرفی در بیماران مبتلا به فشار خون باید کارپول سیتانست باشد.
 • خطر ابتلا به عفونت های دهان و دندان افزایش می یابد.
 • در صورتی که بیمار پیش از انجام ارتودنسی نیاز به اجرای برخی درمان های دندانپزشکی مانند عصب کشی داشته باشد، در صورت داشتن فشار خون بهتر است با متخصص قلب و عروق در این زمینه مشورت شود.
 • البته به طور کلی در منابع پزشکی تاثیر قطعی فشار خون در روند درمان ارتودنسی مشخص نشده است، چراکه ارتودنسی اغلب در کودکان، نوجوانان و جوانان انجام می شود.

خانمی با مو های فر و دندان های ارتودنسی

کنترل تاثیر فشار خون و روند درمان ارتودنسی

با کنترل فشار خون می توان از تاثیرات ناخواسته فشار خون بر روند درمان ارتودنسی کاست. از برخی از نکاتی که با رعایت آن ها می توان تاثیر فشار خون بر درمان ارتودنسی را کنترل کرد می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • فشار خون خود را به صورت مرتب چک کنید.
 • تحت مراقبت یک پزشک متخصصص قلب و عروق قرار بگیرید.
 • وزن خود را کنترل کنید.
 • مراقبت های دهان و دندان خود را به صورت مرتب و طبق دستور متخصص ارتودنسی خود انجام دهید.
 • مصرف نمک خود را به حداقل برسانید.
 • داروهای تجویز شده توسط متخصص ارتودنسی خود را مرتب مصرف کنید.
 • به صورت مرتب با متخصص ارتودنسی خود در تماس باشید و در صورت نیاز به او مراجعه کنید.
 • در صورت متورم و ملتهب شدن لثه های خود، از دست زدن به آن ها خودداری کرده و سریعا با متخصص ارتودنسی خود مشورت کنید.
 • استرس خود را کنترل کنید.

سوالات متداول تاثیر فشار خون بر درمان ارتودنسی

1-آیا فشار خون بالا مانع درمان ارتودنسی می شود؟

در موارد کنترل شده خیر، بیمار می تواند با استفاده از نکات مراقبتی و تحت مراقبت پزشک و متخصص ارتودنسی درمان ارتودنسی را انجام دهید. البته در مواردی که فشار خون بیمار حاد و کنترل نشده باشد، اغلب دندانپزشکان و متخصصین ارتودنسی از انجام ارتودنسی خودداری می کنند.

2-در صورت ابتلا به فشار خون بالا، چگونه برای انجام ارتودنسی اقدام کنیم؟

ابتدایی ترین و مهمترین قدم این است که بیمار تاریخچه پزشکی و نوع داروهای مصرفی خود را به اطلاع متخصص ارتودنسی برساند تا بهترین تصمیم برای درمان شما گرفته شود.

3-آیا ارتودنسی می تواند در افراد سالم فشار خون را افزایش دهد؟

درمان ارتودنسی از نظر روانی ممکن است باعث ایجاد استرس و تنش در فرد شود و فشار خون را به طور مقطعی ا فزایش دهد که با کاهش استرس به حالت طبیعی بر می گردد.

دکتر جمیلیان

درباره دکتر جمیلیان

دکتر جمیلیان، متخصص ارتودنسی دارای فلوشیپ تخصصی جراحی ارتودنسی و ناهنجاری های فک و صورت و استاد تمام (پروفسور) بخش ارتودنسی دانشکده دندانپزشکی دانشگاه آزاد اسلامی، دارای بورد تخصصی ایران و اروپا و عضو انجمن ارتودنتیست های ایران و آمریکا و اروپا هستند.

8 دیدگاه برای “تاثیر فشار خون بر درمان ارتودنسی

 1. Avatar زینب گفت:

  سلام خسته نباشید کسی که میخواد دندوناشو ارتودنسی کنه ولی ریشه دندوناش کوتاهه چیکار باید بکنه
  راهی برای درمانش هست؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. اگر ریشه دندان کوتاه باشد می توان ارتودنسی انجام داد. ولی اگر ریشه دندان ها تحلیل رفته باشد و بخاطر تحلیل ریشه دندان ها کوتاه شده باشد. نمی توان درمان ارتودنسی انجام داد. دندان های فرد باید دیده شود و طرح درمان مناسب را به او خواهیم داد. با روش های دیگری غیر از ارتودنسی می توان برایش کار کرد.

 2. Avatar قادر گلابی گفت:

  سلام اقای دکتر من ۴ ماهی هست که ارتودنسی فک بالا انجام دادم فشارم کمی بالا و پایین بوده از قبل از درمان ارتودنسی. آیا مشکلی در درمان ارتودنسی بوجود می آورد؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. شما قبل از درمان باید متخصص ارتودنسی خود را مطلع سازید. اگر شما زیر نظر پزشک تحت درمان فشار خون باشید در روند درمان ارتودنسی تاثیری ندارد.

 3. Avatar Nooragha stanikzai گفت:

  سلام اسم من نورآغاستانکزی است من یک داکتر طب دندان در افغانستان میباشم میشه بهم کمک بکنین داکتر صاحب کتابهای طب دندان را را برای ارسال کنید به زبان فارسی تشکر

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. در سایت بنده در قسمت کتاب های دندانپزشکی شما می توانید بسیاری از کتاب های ارتودنسی را که خودم تالیف کرده ام را به صورت رایگان دانلود کنید. این کتاب ها در رابطه با تخصص بنده ارتودنسی است. که با مطالعه این کتاب ها می توانید کار درمان ارتودنسی را انجام دهید. در مورد رشته های دیگر چون تخصص من نیست می توانید سفارش دهید تا برایتان ارسال گردد. موفق باشید.

 4. شهپر حسینی شهپر حسینی گفت:

  سلام آقای دکتر جمیلیان عزیز
  من حدود 41 سالم هست. دندان های مرتب و خوبی دارم. فقط بین دو تا دندان جلو فاصله هست. دوست دارم شما با درمان ارتودنسی این مشکل را برام حل کنید. فشار خونم هم تحت کنترل هست. بفرمایید لطفا چیکار باید انجام بدم؟ متشکرم

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. اگر فشار خون شما تحت کنترل است و مشکل لثه ندارید با درمان ارتودنسی فاصله دندان از بین می رود. برای معاینه کلینیکی و راهنماییهای لازم می توانید با شماره تلفن مطب 22011892 جهت گرفتن وقت قبلی تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *