دانستنی های ارتودنسی

تاثیر ارتودنسی بر لب ها

تاثیر ارتودنسی بر روی لب ها

تاثیر ارتودنسی بر لب ها به عبارتی تغییر فرم لب بعد از ارتودنسی یکی از اساسی ترین موضوعاتی هستند که افراد می پرسند. اگر چه ارتودنسی برای دست یابی به زیبایی بیشتر در دندان ها مطرح می شود اما تاثیر آن بر روی لب ها نیز حائز اهمیت است.

از آن جا که بعد از درمان ارتودنسی دندان ها در منظم ترین حالت خود قرار می گیرند فرم لب ها نیز تغییر می کند. در حالت کلی می توان گفت که اثر ارتودنسی بر لب ها یک تاثیر مثبت و استاندارد است. در انتهای درمان ارتودنسی لب ها در زیباترین و استانداردترین فرم خود قرار می گیرد.

 ارتودنسی یکی از بهترین ایده ها برای دستیابی به بهترین و زیباترین فرم دندان ها است که به طور جدی بر روی لب ها نیز تاثیر می گذارد.

تغییر لب ها بعد از ارتودنسی

ارتودنسی چگونه بر لب ها اثر می گذارد؟

متخصص ارتودنسی با انجام اقدامات ویژه می تواند به طور واضح اثر ارتودنسی بر لب ها را بررسی کند.

در بیمارانی که دندان های جلوزده ایی دارند می توان انتظار داشت که بعد از ارتودنسی برجستگی لب ها نیز کم شود. زیرا در این نوع ناهنجاری دندان ها به لب ها فشار وارد کرده و فرم لب نیز جلو زده می شود. پس از رفع این ناهنجاری در انتهای درمان ارتودنسی لب ها نیز به جای استاندارد خود بازمی گردند.

این اتفاق در ناهنجاری های عقب بودن دندان ها و فک نیز می تواند برعکس باشد. با جلوآوردن دندان ها و فک لب های بیمار نیز تغییر می کند و برجسته تر و جلوتر قرار می گیرد.

برخی از بیماران دچار ناهنجاری دندان غایب هستند و یا برخی دچار شلوغی دندان ها. با درمان هر کدام از این ناهنجاری ها اعمال فشار بر روی لب ها از سوی دندان ها نیز تغییر خواهد کرد.

با کاشت دندان لب هایی که قبل از درمان به سمت داخل دهان متمایل شده بودند به سمت بیرون متمایل خواهند شد. با کشیدن دندان های اضافی نیز لب هایی که بیش از اندازه به بیرون مایل شده اند به محل استاندارد خود بازخواهند گشت.

در حالت کلی اثر ارتودنسی بر لب ها معمولا رضایت افراد را به دنبال دارد زیرا تقارن دندان ها و نظم ایجاد شده در بین دندان ها به بهترین شکل فرم لب ها را تغییر می دهد.

چطور ارتودنسی بر روی لب ها اثر می گذارد

پیش بینی اثر ارتودنسی بر لب ها

در یک جلسه ی مشاوره ای قبل از شروع اقدامات ارتودنسی متخصص ارتودنسی می تواند به طور کلی اطلاعاتی را در رابطه با اثر ارتودنسی بر لب ها در اختیار بیمار قرار دهد.

معمولا بیشترین مشکلی که وجود دارد عقب یا جلو بودن فک ها است که می تواند فرم لب ها را تحت کنترل قرار دهد. لازم است بدانید که بعد از ارتودنسی بسیاری از مشکلات مربوط به فرم لب ها برطرف می شود و این امری مطلوب است زیرا شما با یک تیر می توانید دو نشان بزنید.

دکتر جمیلیان

درباره دکتر جمیلیان

دکتر جمیلیان، متخصص ارتودنسی دارای فلوشیپ تخصصی جراحی ارتودنسی و ناهنجاری های فک و صورت و استاد تمام وقت بخش ارتودنسی دانشکده دندانپزشکی دانشگاه آزاد اسلامی، دارای بورد تخصصی ایران و اروپا و عضو انجمن ارتودنتیست های ایران و آمریکا و اروپا هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *