دانستنی های ارتودنسی

تاثیر ارتودنسی بر بینی

خانمی خوشحال با دندان های ارتودنسی شده و عینک

امروزه از جمله عمل های زیبایی بسیار شایع در ایران عمل بینی می باشد. این عمل زیبایی برای حل مشکلات مختلفی استفاده می شوند و هدف نهایی آن، ایجاد تناسب و زیبایی بین اجزای صورت و بینی می باشد که در نهایت باعث بهبود ظاهر فرد می شود.

یکی از مهم ترین سوالاتی که برای افراد مختلف بوجود می آید، زمان مناسب برای عمل بینی و انجام ارتودنسی می باشد. گاها افراد می پرسند که در صورت وجود مشکل، عمل بینی بر ارتودنسی اولویت دارد و یا برعکس و یا اینکه آیا می توان این دو عمل را به صورت همزمان انجام داد یا خیر. برای پاسخ به این سوالات توجه شما را به ادامه مطالب جلب می کنم.

تاثیر عمل بینی بر ارتودنسی

برخی افراد بر این اعتقادند که ارتودنسی فقط باعث زیبا شدن و مرتب شدن دندان ها میشود، باید گفت این باور اشتباه است. ارتودنسی تخصصی است که برای حفظ و تامین فانکشن و سلامت حفره دهان به کار میرود نقش اصلی ارتودنسی حفظ سلامت قسمت اولیه لوله گوارش که همان دهان است می باشد با حفظ سلامت دهان سلامت لوله گوارش هم تامین می شود در صورتی که سلامت حفره دهان به مخاطره بیفتد سلامت کل لوله گوارش هم به مخاطره می افتد. وقتی سلامت حفره دهان تامین شود زیبایی هم ایجاد می شود. با حرکت دادن فکین و محل قرار گرفتن دندان ها در جای مناسب، زیبایی قسمت تحتانی صورت  تامین می گردد و بدین ترتیب خط لبخند، فرم لب، فاصله بینی تا چانه اصلاح می گردد.

آیا درمان ارتودنسی نسبت به عمل بینی اولویت دارد یا برعکس

عمل جراحی بینی به دو منظور انجام می شود. در حالت اول وجود یک مشکل پزشکی از جمله شکستگی یا انحراف در بینی، باعث می شود تا فرد مجبور شود اقدام به انجام عمل بینی کند. در حالت دوم فرد هیچ مشکل پزشکی ندارد و تنها از ظاهر بینی خود ناراضی می باشد و به منظور ایجاد تناسب و زیباتر کردن، عمل زیبایی بینی را انجام می دهد.

به طور کلی اول باید ارتودنسی انجام شود تا فک در ناحیه صحیح قرار گیرد و سپس بینی جراحی شود تا اینکه بینی بر روی فک صحیح قرار گیرد به عبارت دیگر بینی باید بر روی ساختار درست قرار گیرد بنابراین ارتودنسی بر جراحی بینی تقدم دارد.

تاثیر ارتودنسی بر عمل بینی

از ارتودنسی برای اصلاح ساختار فک ها و تصحیح نحوه چینش دندان ها در دهان استفاده می شود. یکی از عواملی که می تواند باعث ایجاد ناهنجاری دندانی و فکی در فرد شود، اختلال در بینی و تنفس دهانی می باشد. در این شرایط فرد به دلایل مختلف از جمله انحراف بینی مجبور می شود از دهان خود تنفس کند که باعث تنگی  فک بالا و به هم ریختگی دندانی می شود.

ارتودنسی علاوه بر اهداف درمانی که دارد و باعث بهبود سلامتی دندان ها و دهان می شود، به منظور افزایش زیبایی و ایجاد تناسب بین اجزای صورت نیز انجام می شود. اصلاح و جا به جایی دندان ها و فک در دهان باعث تغییر ظاهر قسمت تحتانی صورت نیز می شود. از جمله ملزومات عمل زیبایی بینی، تناسب بینی با اجزایی مثل لب و دهان می باشد. پس این دو عمل می توانند روابط پیچیده ای با یکدیگر داشته باشند.

از آنجایی که عمل بینی اکثرا در سنین بزرگسالی انجام می شود، تغییرات فکی و دندانی محدودی در این سن انجام می شود. از طرفی اکثر درمان های ارتودنسی برای حصول بهترین نتایج، در سنین کودکی توصیه می شوند. پس در ابتدا انجام ارتودنسی و شکل گیری نهایی اندازه فک و فرم لب ها، می تواند برای ایجاد بهترین و متناسب ترین نتایج حاصل از عمل بینی ضروری باشد.

جراحی بینی و ارتودنسی
عمل جراحی بینی همزمان با ارتودنسی امکانپذیر است؟

یکی از سوالات متداول و رایج از سوی بسیاری از بیمارانی که قصد درمان ارتودنسی و جراحی زیبایی بینی را دارند، این است که ایا درمان ارتودنسی را زودتر انجام بدهند یا عمل جراحی زیبایی بینی؟

بیماران باید در نظر داشته باشند از آنجا که ارتودنسی با حرکت دادن دندان ها میتواند فرم لبها و موقعیت آن را تحت تاثیر قرار دهد، بهتر است که ابتدا درمان ارتودنسی پایان گیرد، تا پس از تثبیت موقعیت لب ها و فک، بیمار به جراحی زیبایی بینی بپردازد. در جراحی بینی یکی از موارد مهم که جراح برای فرم نهایی بینی شما در نظر میگیرد، رابطه آن با لب می باشد، (در نظر داشته باشید که فرم لب ها بعد از درمان ارتودنسی تغییر پیدا خواهد کرد) همچنین احتمال میرود که در حین درمان ارتودنسی فشار هایی توسط ارتودنتیست به بینی وارد شود، بنابراین توصیه میگردد، عمل جراحی زیبایی بینی پس از ارتودنسی صورت گیرد. در پایان توصیه میشود قبل از انجام عمل بینی (راینوپلاستی) حتما با پزشک ارتودنتیست خود مشورت کنید.

دکتر جمیلیان

درباره دکتر جمیلیان

دکتر جمیلیان، متخصص ارتودنسی دارای فلوشیپ تخصصی جراحی ارتودنسی و ناهنجاری های فک و صورت و استاد تمام (پروفسور) بخش ارتودنسی دانشکده دندانپزشکی دانشگاه آزاد اسلامی، دارای بورد تخصصی ایران و اروپا و عضو انجمن ارتودنتیست های ایران و آمریکا و اروپا هستند.

64 دیدگاه برای “تاثیر ارتودنسی بر بینی

 1. Avatar مازی گفت:

  سلام آقای دکتر من حدود یک ساله بینیمو عمل کردم و میخوام اروتودونسی کنم، دندونام مرتب هستن ولی حس میکنم یکم جلو هستن و البته اینکه فکم کجه،، آیا مشکلی برای فرم بینیم پیش نمیاد؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. ابتدا باید مشکل فک شما توسط ارتودننتیست بررسی شده تا مناسب‌ ترین روش برای شما انتخاب شود. برای این کار توصیه می‌شود به ‌یک متخصص ارتودنسی باتجربه مراجعه کنید، چراکه نوع تشخیص، طرح درمان ارتودنسی مناسب، به‌ شما در رسیدن به‌ بهترین نتیجه درمانی کمک خواهد کرد. در صورت تمایل می توانید با شماره تلفن مطب 22011892 جهت گرفتن وقت قبلی تماس بگیرید.

 2. Avatar رادمهر گفت:

  سلام آقای دکتر من تصمیم دارم در سال آینده دندان هام را ارتودنسی کنم و بینی ام را عمل کنم لطفا بفرمایید کدام را اول انجام دهم؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام . توصیه می شود ابتدا باید درمان ارتودنسی انجام شود تا فک در ناحیه صحیح قرار گیرد و سپس بینی جراحی شود.

 3. Avatar راضیه گفت:

  سلام اقای دکتر من ۶ماه هست فک بالامو ارتودتسی گذاشتم و الان یه ماه فک پاپین موردی داره الان میخوام برم بینمو عمل کنم لطفا جواب بدید

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. شما می توانید در حین درمان ارتودنسی ثابت بینی خود را جراحی نمایید ولی بهتر است این موضوع را از قبل با ارتودنتیست معالج خود در میان بگذارید.

 4. Avatar نازنین زهرا اسماعیلی گفت:

  سلام من دندون هام ارتدنسی کردم۱۵سالمه الان دوماه فک بالام جلوست یک دندون نیش هم بالا دارم بعدش میتونم دماغم عمل کنم همین ارتدنسی تاثیر در بینی دارع

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. اگر طرح درمان درست و مناسب توسط ارتودنتیست با تجربه انجام بگیرد. دندان های شما مرتب می شود. با درمان ارتودنسی صورت، لب ها و لبخند شما نیز خوش فرم تر و زیباتر می شوند.

 5. Avatar نگین گفت:

  سلام آقای دکتر وقتتون بخیر.من ۲۶سالمه ولی اثری از دندان های عقلم نیست و از طرفی دندونام از دو سال پیش شروع به انحراف کردند و قبلش وضعیت دندونام خوب بود

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید رادیوگرافی از دندان های شما تهیه شود. ممکن است جوانه دندان عقل مشاهده شود. گاهی می تواند بعلت کوچکی فک، دندان عقل در فک به صورت نهفته وجود داشته باشد ولی بصورت طبیعی ظاهر نشود. اگر دندان های شما در حال انحراف و کج شدن باشد با افزایش رشد این اتفاق بیشتر می شود بایستی جهت معاینه به یک متخصص ارتودنسی مراجعه نمایید.

 6. Avatar کریمی گفت:

  سلام من یک سال نیم ارتودنسی کردم اگر بخوام بینیمو عمل کنم مشکلی پیش نمیاد؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. خیر، مشکلی نیست. با متخصص ارتودنسی معالج که در جریان درمان ارتودنسی شما هستند مشورت کنید.

 7. Avatar ملکیان گفت:

  سلام وقت شما بخیر باشه
  من تقریبا 7ماهه ارتودنسی کردم و یک ماهه بینیمو جراحی کردم
  تو این یه ماه برای ارتودنسی به پزشک مراجعه نکردم
  چند ماه دیگه باید صبر کنم؟
  با وجود ارتودنسی بینیمو عمل کردم برام مشکلی پیش نمیاد؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. هر ماه یکبار برای ویزیت به متخصص ارتودنسی معالج خود مراجعه نمایید.

 8. Avatar سروناز گفت:

  سلام من یک سال هست که بینی ام رو جراحی کردم و دیروز فهمیدم باید ارتودنسی کنم،تاثیری روی بینی ام داره؟هم فک پایین هم بالا

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام، خانم درویش گرامی بهتر بود قبل از جراحی بینی با یک متخصص ارتودنسی مشورت می کردید. بنابراین الان در انتخاب ارتودنتیست خود دقت کنید. زیرا در درمان صحیح ارتودنسی، مهارت، تجربه و دانش ارتودنتیست بسیار مهم است.

 9. Avatar یوسفی گفت:

  سلام اقای دکتر من دوتا دندون فک بالام جلو هست ولی مشخص نیست یعنی لبم اونو پوشش میده،میخاستم بدونم بعد از عمل بینی دندونم در حالت عادی مشخص میشه؟چون با عمل بینی لب بالا میره.ممنون میشم جوابمو بدین

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. به شما توصیه می شود قبل از جراحی بینی به یک متخصص ارتودنسی ماهر و خوب مراجعه نمایید تا راهنمایی های لازم به شما داده شود.

 10. Avatar غزال گفت:

  من ۱۷ سالمه میخوام ارتودنسی بزارم بعد دندون عقلم در بیاد فرم دندون هام دوباره بهم نمیریزه؟؟؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. خیر، به یک متخصص ارتودنسی مراجعه نمایید. باید معاینه کلینیکی انجام شود. در هنگام معاینه راهنمایی های لازم داده می شود. در صورت تمایل می توانید با شماره تلفن مطب 22011892 جهت گرفتن وقت قبلی تماس بگیرید.

 11. Avatar پارمیدا گفت:

  اگر فقط فک پایین مشکل داشته باشه باز هم تاثیر میزاره رو بینی؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. فک پایین تاثیری روی بینی ندارد.

 12. Avatar پارمیدا گفت:

  چند ماه بعد از ارتودنسی میشه عمل کرد ۴ یا ۵ ماه میشه؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. 5 ماه بعد از درمان ارتودنسی بیمار می تواند عمل بینی انجام دهد.

 13. Avatar مهناز گفت:

  سلام. من اواخر درمان ارتودنسی هستم و قرار است در این ماه ارتودنسی دندان های من را باز کنید. آیا می توانم بینی ام را عمل کنم؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام.بله، مشکلی نیست.

 14. Avatar امیر گفت:

  سلام خسته نباشید،اول جراحی لثه انجام بشه بهتره یا ارتودنسی چون خنده ی لثه ای دارم

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید معاینه کلینیکی انجام شود. در هنگام راهنمایی های لازم به شما گفته می شود. این لینک را در سایت مطالعه نمایید. لبخند لثه ای چیست می توانید با شماره تلفن مطب 22011892 جهت گرفتن وقت قبلی تماس بگیرید.

 15. Avatar محمدی گفت:

  سلام وقتتون بخیر ببخشید من یک سال و نیمه که دندونامو ارتودنسی کردم ولی هنوز براکت هارو باز نکردم,ایا الان میتونم برای عمل بینیم اقدام کنم یا خیر??

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. شما باید در پایان دوره درمان ارتودنسی باشید. مشکلی نیست می توانید عمل بینی را انجام دهید. با متخصص ارتودنسی معالج مشورت کنید. من در جریان وضعیت دندان های شما نیستم. در حالت نرمال نباید مشکلی باشد.

 16. Avatar زهرا گفت:

  سلام آقای دکتر من قصد درمان ارتودنسی و عمل بینی را دارم میتوانم توسط شما که میخام درمان ارتودنسی انجام دهم ابتدا ویزیت شوم؟ تا راهنمایی های لازم داده شود.

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. مطب پذیرای شماست.بعد از معاینه از دندان ها و فک شما راهنمایی های لازم داده می شود. و از اینکه به مجموعه بنده اعتماد نموده اید کمال تشکر را دارم و بهترین ها را برایتانآرزومندم.

 17. Avatar سپیده گفت:

  برای مادلینگ کردن یا زاویه سازی فک باید اول ارتودنسی انجام سود بعد عمل یا موردی ندارد کدوم اول انجام شود ؟؟؟!!

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. برای زاویه فک، جراحی فک لازم است انجام گیرد. تغییر زاویه فک نیاز به جراحی فک دارد.ابتدا باید درمان ارتودنسی انجام گیرد در اواسط درمان ارتودنسی جراحی و زاویه فک براساس شرایط بیمار انجام می گیرد، سپس درمان ارتودنسی باید ادامه داشته باشد. در طول یکسال و نیم سال درمان، ابتدا درمان ارتودنسی سپس جراحی و سپس درمان ارتودنسی باید باشد.

 18. Avatar مهرناز گفت:

  یلام وقت بخیر
  من دو ماهه ارتودنسی فک بالا گذاشتم میتونم همزمان عمل بینی انجام بدم ،

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. بله، می توانید ولی با متخصص ارتودنسی معالج خود مشورت کنید.

 19. Avatar نیل گفت:

  سلام.من یه دندون دارم که باید ایمپلنت بشه میخوام اورتودنسی ام انجام بدم.کدومش اولویت داره؟ کاشت اون یه دونه دندون یا اورتودنسی

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. برای عمل بینی یا انجام ایمپلنت ابتدا درمان اورتودنسی باید انجام گردد سپس عمل بینی یا گذاشتن ایمپلنت.

 20. Avatar نرگس گفت:

  سلام آقای دکتر من الآن ارتودنسیم تازه شروع کردم بینی من شکسته و انحراف دارم ونزدیک یک یادو ماه ارتودنسی شروع کردم نمیشه به همراه ارتو بینی خودمم عمل کنم یا اینکه اگ میشه بزارم چند وقت بگذره تاعمل کنم؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید درمان ارتودنسی انجام شود تا فک در ناحیه صحیح قرار گیرد و سپس بینی جراحی شود. تا اینکه بینی روی فک و ساختار درست قرار گیرد.

   1. Avatar سودا گفت:

    سلام اقای دکتر من پولیپ دارم میخوام عمل کنم اگه اول اوردوتونسی انجام بدم بعد از دوماه عمل بینیم رو میشه کاش بشه اخه الان که وقت دارم میخوام انجام بدم

    1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

     با سلام. بله، میشه انجام داد. اول درمان ارتودنسی انجام دهید سپس عمل بینی. ولی بهتر است معاینه از دندان و فک شما انجام گیرد تا جواب قطعی داده شود.

 21. Avatar نگین گفت:

  سلام من تقریبا یک ساله که بینیمو عمل کردم و چند ماه دیگه میخوام دندونامو ارتودنسی کنم آیا روی دماغم تاثیر میزاره؟ چون قبل از عمل من نمیدونستم ارتودنسی واجب تره و الانم دیگه عمل کردم با خوندن این متن یکم نگران شدم میشه راهنماییم کنید

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. به یک متخصص ارتودنسی باتجربه و خوب مراجعه کنید.در انتخاب متخصص ارتودنسی خود دقت فراوان کرد زیرا ارتودنتیست تاثیرات بسزایی در انجام زیبایی دندانهای شما دارد .

   1. Avatar سارا گفت:

    دکتر من ۱سال و ۲ماهِ ک ارتودنسی کردم و جا ب جایی دندونام تموم شده ولی هنوز ۱۰ماه تا پایانِ ارتودنسیام مونده و بخاطر انحرافی ک دارم مشکل جدیه تنفسی دارم و مجبورم عمل بینی انجام بدم
    بنظرتون باعث خرابی و تغییرِ دندونام میشه؟
    اگه جواب بدین ممنونتون میشم

    1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

     با سلام. بهتر است در معاینه بعدی با متخصص ارتودنسی معالج خود مشورت کنید. بدین صورت بدون معاینه امکان پاسخگویی نیست.

 22. Avatar ملیکا گفت:

  سلام من یک ساله ارتودنسی کردم و هنوز تموم نشده
  آیا میشه عمل جراحی بینی انجام دهم؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. با متخصص ارتودنسی معالج خود هماهنگی فرمایید.

 23. Avatar زهرامرادی گفت:

  سلام و وقت بخیر خدمت شما
  سوالی خدمتتون داشتم من از ارتودنسیم حدود یک سال و نیم گذشته وفقط چند مهر ١۴٠٠ پایانش هست میخواستم بپرسم میتونم همزمان با ارتودنسی عمل دماغ رو انجام بدم؟؟ ممنون میشم.🙏🏾

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. اگر از مراجعین مطب من هستید در هنگام معاینه سوال خود را که در حین ارنودنسی عمل بینی را می توانید انجام دهید را بپرسید پاسخ را به شما خواهم داد.

   1. Avatar زهرا گفت:

    سلام خسته نباشبد اقای دکتر من الان یک ماه ارتودنسی کردم
    میخام دوماه دیگه بینی مو عمل کنم (زیبایی)مشکلی واسه من نداره

    1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

     با سلام. 5 ماه بعد از درمان ارتودنسی می توانید جراحی بینی را انجام دهید.

 24. Avatar مهرداد گفت:

  سلام🌹من دوسال پیش ارتدونسی دندون هام رو شروع کردم والان میشه گفت نود درصدش انجام شده فقط یکی دو ماه دیگه فک کنم مونده…آیا من با این وضعیت میتونم عمل بینی انجام بدم(با وجود قرار داشتن ارتودنسی در دهانم) یا خیر

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. متخصص ارتودنسی که زیر نظرشون هستید باید تشخیص بدن. چون بنده اطلاعات کافی از شرایط دندانهای شما ندارم.

 25. Avatar ملیکا حسنی گفت:

  سلام و عرض ادب
  من تصمیم دارم ارتودنسی کنم بینی ام را هم عمل کنم . لطفا بفرمایین کدوم بر دیگری ارجحتر است؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. بهتر است ابتدا دنداهایتان ارتودنسی شود و سپس بعد عمل بینی انجام گیرد.

  2. Avatar آرش گفت:

   سلام آقای الویت با عمل بینی هست یا ارتودنسی؟

   1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

    با سلام. ابتدا درمان ارتودنسی انجام شود و دندانهاو فک اصلاح شود و سپس بینی عمل گردد.

 26. Avatar سمانه گفت:

  من بینیمو جراحی زیبایی کردم چقدر از عمل بینی بگذره میتونم ارتودنسی کنم؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. اول باید ارتودنسی انجام شود تا فک در ناحیه صحیح قرار گیرد و سپس بینی جراحی شود تا اینکه بینی بر روی فک صحیح قرار گیرد به عبارت دیگر بینی باید بر روی ساختار درست قرار گیرد بنابراین ارتودنسی بر جراحی بینی تقدم دارد. مراجعه به این لینک تاثیر ارتودنسی بر بینی

 27. Avatar مسیح گفت:

  سلام اقای دکتر من قصد انجام عمل بینی و ارتودنسی را دارم . کدام را اول انجام بدهم یا همزمان انجام بدم؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. از آنجا که ارتودنسی با حرکت دادن دندان ها میتواند فرم لبها و موقعیت آن را تحت تاثیر قرار دهد ، بهتر است که ابتدا درمان ارتودنسی و سپس جراحی بینی انجام شود. مطالعه بیشتر مراجعه به این لینک تاثیر ارتودنسی بر بینی

 28. Avatar ندا گفت:

  سلام من عمل بینی نه سال پیش انجام دادم و الان دارم ارتدنسی میکنم ایا تغییری در ظاهر بینی ایجاد میشه؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. ارتودنسی علاوه بر اهداف درمانی که دارد و باعث بهبود سلامتی دندان ها و دهان می شود، به منظور افزایش زیبایی و ایجاد تناسب بین اجزای صورت نیز انجام می شود. اصلاح و جا به جایی دندان ها و فک در دهان باعث تغییر ظاهر قسمت تحتانی صورت نیز می شود. از جمله ملزومات عمل زیبایی بینی، تناسب بینی با اجزایی مثل لب و دهان می باشد. پس این دو عمل می توانند روابط پیچیده ای با یکدیگر داشته باشند.

   از آنجایی که عمل بینی اکثرا در سنین بزرگسالی انجام می شود، تغییرات فکی و دندانی محدودی در این سن انجام می شود. از طرفی اکثر درمان های ارتودنسی برای حصول بهترین نتایج، در سنین کودکی توصیه می شوند. پس در ابتدا انجام ارتودنسی و شکل گیری نهایی اندازه فک و فرم لب ها، می تواند برای ایجاد بهترین و متناسب ترین نتایج حاصل از عمل بینی ضروری باشد. ادامه مطلب به لینک زیر مراجعه شود.تاثیر ارتودنسی بر بینی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *