دانستنی های ارتودنسی

بیرون زدگی دندان ها

تصویر از فکی دارای دندان های جلو زده

اثرات بیرون زدگی دندان ها با بی نظمی که به آن پروتروژن دندانی هم می گویند، می تواند بسیار شدید باشد و این بیرون زدگی دندان به راحتی می تواند بر روی سخن گفتن بیمار نیز اثرات مربوط به خود را بگذارد. اثرات منفی بیرون زدگی دندان ها بر روی پروفایل صورت قابل توجه است. همچنین می تواند سبب بروز مشکلات ظاهری و اعتماد به نفس پایین در بیمار شود. بهبود زیبایی صورت، به طور معمول مهم ترین نگرانی بیماران مبتلا به بیرون زدگی دندان است.

پروتروژن دندانی دقیقا به حالتی گفته می شود که دندان های بیمار بیرون زده هستند، روی هم قرار نمی گیرند و در حالت نرمال و عادی خود قرار ندارند. این حالت هم می تواند با منظم بودن دندان ها همراه باشد و هم می تواند تواما با حالت بی نظمی دندان ها مشاهده شود.

تصویر بیرون زدگی دندان های جلویی ردیف بالا

دلیل بیرون زدگی دندان ها چیست؟

طبق تحقیقاتی که به انجام رسیده است در اکثر موارد بیرون زدگی دندان ها و بی نظمی های موجود در آن ها به علت ناهنجاری های استخوانی و دندانی بر می گردد. در مواقعی که بیرون زدگی دندان در ردیف بالا یا پایین دندان ها مشاهده می شود ارتودنتیست یک یا چند مورد از 3 علت زیر را عامل بروز بیرون زدگی دندان عنوان می کند:

  •  استخوان یکی از فکین بیش از اندازه استاندارد جلو یا عقب می باشد
  •  استخوان فک جایگاه مناسب خود را دارد و این دندان ها هستند که جلوتر از حد معمول قرار گرفته اند.
  • گاهی اوقات بیمار در قوس دندانی خود فضای مناسب و کافی برای حضور دندان هایش را ندارد. از این بابت دندان ها به یکدیگر فشار وارد می کنند و متمایل به جلو و بیرون زده خواهند بود. این وضعیت شلوغی دندان ها نیز خوانده می شود و با ارتودنسی ثابت یا ارتودنسی متحرک قابل درمان است.
    حد معمول برای جلوتر بودن دندان های فک بالا نسبت به فک پایین در محدوده 2 تا 5 میلی متر است. زمانی که این بازه بیش از 5 میلی متر باشد بیرون زدگی دندان ها امری بدیهی و قابل تشخیص می باشد.

آیا عادت های روزانه تأثیری بر بیرون زدگی دندان ها دارند؟

بد نیست بدانید که عادت های روزانه افراد تأثیر قابل توجهی در بیرون زدگی دندان ها داشته و حتی ترک نکردن آن ها سبب تشدید این عارضه خواهد شد.
یکی از بدترین عادت هایی که بیرون زدگی دندان ها را پیچیده تر می کند، عادت به مکیدن شست است. همچنین اگر کودکان تا سنین خاصی عادت به مکیدن پستانک یا انگشت خود داشته باشند می تواند به طور مستقیم در بدتر شدن این مشکل اثر داشته باشد.

درمان بیرون زدگی دندان ها

درمان بیرون زدگی دندان ها می تواند یک چالش بزرگ برای بیماران باشد، اما نه برای یک متخصص ارتودنسی خبره زیرا یک ارتودنتیست با تجربه راه های بسیار خلاقانه ای برای درمان انواع ناهنجاری های دهان و دندان از جمله درمان بیرون زدگی دندان ها ارائه می کند. که نتایج بسیار سریعی را در اختیارشان خواهد گذاشت. البته گاهی اوقات این راه حل ها می تواند کمی زمان بر باشد. نباید فراموش کرد که نوع درمان با توجه به موقعیت دندان ها و فکین بیمار و سایر اختلالات دندانی احتمالی قابل تغییر است.

تصویر بیرون زدگی دندان های ردیف بالا و پاین

در بیماران با دندان های بیرون زده پس از بررسی وضعیت بیمار و تشخیص علت بیرون زدگی دندان ها روش درمانی مناسب توسط ارتودنتیست ارائه می شود. برای مثال اگر این بیرون زدگی بر اثر عارضه شلوغی دندان ها باشد با به کار بستن روش های درمانی دندان های شلوغ بیرون زدگی اصلاح خواهد شد. این درمان ها می تواند شامل استفاده از ارتودنسی ثابت یا ارتودنسی متحرک باشد در برخی موارد متخصص ارتودنسی با رعایت اصول کشیدن دندان ممکن است از بیمار دندان بکشد. در مواقعی که بیمار در سن رشد باشد و ارتودنتیست تشخیص را بر این می گذارد که علت بیرون زدگی دندان ها، ناهنجاری فکین است با یک دستگاه ساده داخل دهانی متحرک ناهنجاری فکین اصلاح می شود و دندان های بیرون زده به جایگاه استاندارد خود بازمی گردند. در بزرگسالان اکثرا اصلاح ناهنجاری فکین نیازمند مداخله جراحی فک است. در مواقعی که فقط مشکل از زاویه دندان ها باشد با کمک براکت های دستگاه ارتودنسی ثابت دندان ها در زاویه و جایگاه مناسب خود باز می گردند.

معمولا این اختلالات با راهکار های مختلف قابل حل است اما مشکل زمانی پیچیده می شود که فرد نتواند لب های خود را به هم برساند و در این موارد دندانپزشک مجبور به کشیدن دندان های دائمی برای رسیدن به یک نتیجه مطلوب و دلخواه باشد. در این حالت از فشاری که بر لب بیمار وارد می آید کاسته شده و در پایان درمان لب ها به سهولت روی هم قرار می گیرند.

ارتودنسی و درمان بیرون زدگی دندان ها

متخصص ارتودنسی در این زمینه می تواند با بهره مندی از ارتودنسی ثابت و متحرک کمک شایانی به بیمار نماید. ارتودنسی به حرکت فکین و عقب کشیده شدن دندان ها طی مدت زمانی مشخص کمک بزرگی می کند. در برخی از موارد ممکن است که اصلاح فکین به جراحی فک نیاز داشته باشد تا بیمار بتواند نتیجه بهتری را بدست آورد.

دکتر جمیلیان

درباره دکتر جمیلیان

دکتر جمیلیان، متخصص ارتودنسی دارای فلوشیپ تخصصی جراحی ارتودنسی و ناهنجاری های فک و صورت و استاد تمام (پروفسور) بخش ارتودنسی دانشکده دندانپزشکی دانشگاه آزاد اسلامی، دارای بورد تخصصی ایران و اروپا و عضو انجمن ارتودنتیست های ایران و آمریکا و اروپا هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *