اطلاعات عمومی دندانپزشکی

بهداشت دهان و دندان در شب

بهداشت دهان و دندان در شب

قوی نگهداشتن دندان ها، سلامتی لثه ها و زیبایی لبخندتان، کاری نیست که بتوان تنها با مراقبت های طول روز به آن رسید بلکه در هنگام شب نیز باید از آن ها مراقبت کنید. بهداشت دهان در شب اهمیت زیادی دارد، زیرا هنگامی که ما خوابیم، باکتری های درون دهانمان افزایش پیدا می کنند و ما باید کاری کنیم که جلوی رشد آن ها را بگیریم. برای بهداشت دهان و دندان در شب، سه گام اصلی وجود دارد: مسواک زدن، نخ دندان کشیدن و شستشوی دهان با دهان شویه.

بهداشت دهان و دندان در شب

مسواک زدن

مسواک زدن باعث جلوگیری از ایجاد پلاک و پوسیدگی دندان ها می شود. برای اینکار از یک مسواک دارای برس نرم و خمیردندان حاوی فلوراید استفاده کنید و با یک زاویه 45 درجه با لثه مسواک بزنید. روش صحیح مسواک زدن به این صورت است که آن را به صورت عمودی و به آرامی روی سطح داخلی دندان ها بالا و پایین کنید و سپس به ترتیب بر روی دندان ها و پشت دندان ها بکشید.

اینکه بلافاصله بعد از شام مسواک بزنید یا قبل از رفتن به رختخواب و یا هر دو، بستگی به استعداد شما در بیماری های دندانی دارد!! افرادی که خطر ایجاد حفره روی دندان هایشان و یا بیماری های لثه، در آن ها پایین است، می توانند تا هنگام خوابیدن صبر کنند و بعد مسواک بزنند ولی در غیر این صورت، افراد باید بلافاصله بعد از شام مسواک بزنند. و گاهی اوقات بهتر است، موقع خواب هم دوباره این کار را بکنند.

نخ دندان کشیدن

نخ دندان به شما کمک می کند تا پلاک هایی که به وسیله مسواک به آن ها دسترسی ندارید را از بین ببرید. حداقل یک بار در روز کشیدن نخ دندان می تواند از بیماری پریودنتال لثه، پیشگیری کند. برای بهتر انجام دادن این کار ابتدا یک نخ دندان مناسب تهیه کنید و سپس 30 تا 40 سانت از آن را ببرید. بعد، دو طرف آن را به دور انگشت وسط بپیچید و به کمک انگشت شصت و سبابه، نخ را بین دندانتان به آرامی بالا و پایین کنید و همچنین به صورت منحنی C، نیز اینکار را انجام دهید.

نخ دندان کشیدن مهم است زیرا به شما این توانایی را می دهد تا پلاک های دندان را در زمانی که نرم هستند از بین ببرید. اما وقتی پلاک ها سفت و محکم شدند، فقط با امکانات ویژه و توسط یک متخصص دندان پزشکی، می شود آن ها را از بین برد.

نخ دندان کشیدن

شستشوی دهان با دهان شویه

شستشو با یک دهانشویه بهداشتی، دهانتان را خوشبو می کند، از ایجاد پلاک ها و خرابی های دندان پیشگیری می کند و جلوی متورم شدن لثه تان را نیز می گیرد. استفاده از دهانشویه به منظور تازه کردن نفس و تمیز کردن نقاطی از حفره دهان که با مسواک و نخ دندان تمیز نمی شود کاربرد دارد. استفاده از دهانشویه بعد از مسواک و نخ دندان توصیه می شود. اگر دندان های حساسی دارید از دهانشویه های مخصوص دندان های حساس استفاده کنید. قبل از مصرف دهانشویه دستورالعمل روی جعبه آن را مطالعه کنید تا اگر نیاز به رقیق شدن با آب دارد این کار را انجام دهید. بیمارانی که ارتودنسی ثابت دارند نباید از دهانشویه کلرهگزیدین استفاده کنند. زیرا کلرهگزیدین منجر به لک شدن دندان های بیماران ارتودنسی می شود.

دکتر جمیلیان

درباره دکتر جمیلیان

دکتر جمیلیان، متخصص ارتودنسی دارای فلوشیپ تخصصی جراحی ارتودنسی و ناهنجاری های فک و صورت و استاد تمام (پروفسور) بخش ارتودنسی دانشکده دندانپزشکی دانشگاه آزاد اسلامی، دارای بورد تخصصی ایران و اروپا و عضو انجمن ارتودنتیست های ایران و آمریکا و اروپا هستند.

6 دیدگاه برای “بهداشت دهان و دندان در شب

  1. Avatar نجمه گفت:

    سلام . آیا بعد از استفاده از نخ دندان و دهانشویه باید حتما مسواک هم زد؟

    1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

      با سلام. بله، استفاده از نخ دندان و مسواک بخصوص در شب ضروری است.

  2. Avatar نسترن گفت:

    سلام مرسی آقای دکتر از سایت خوبتون برای من کارایی زیادی داشت.

    1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

      با سلام. با سپاس و درود

  3. Avatar اندی گفت:

    سلام ایا می توان دندانی که عصب کشی شده را دوباره عصب کشی کرد

    1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

      سلام. دندانی که عصب کشی ناقص شده و حالا مشکل دارد را می توان دوباره عصب کشی کرد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *