زمان ارتودنسی

بهترین زمان استفاده از هدگیر

بهترین زمان استفاده از هدگیر

یکی از لوازمی که ممکن است در درمان ارتودنسی مورد استفاده قرار گیرد، هدگیر است. همانگونه که در مقالات دیگر بیان کرده ایم، مرتب کردن دندان ها در هر فرد نیازمند روش خاصی است چرا که شدت و نوع بی نظمی در افراد مختلف متفاوت است. در این میان استفاده از هدگیر ارتودنسی از جمله متدهایی است که ارتودنتیست ها در بعضی از بیماران لازم می دانند اعمال شود تا روند درمان سریع تر پیش برود.

هدگیر ارتودنسی

کاربرد و مزیت های هدگیر ارتودنسی

هدگیر یکی از ابزارهای کاربردی در ارتودنسی دندان است که کمک می کند برخی از ناهنجاری های خاص در دندان و فک درمان شود. بهترین زمان استفاده از هدگیر ارتودنسی عبارتند از:

 1. در مواردی که کمک می کند بیمار بدون کشیدن دندان و یا جراحی بتواند درمان ارتودنسی را انجام دهد. تشخیص این مسئله بر عهده ارتودنتیست خواهد بود.
 2. با توجه به این که درمان ارتودنسی بر روی فک نیز تاثیر گذاشته و ارتودنتیست ها گاها در زمان مرتب کردن دندان ها، درمان ناهنجاری های فک را نیز درمان می کنند، بنابراین هدگیر کمک می کند رشد و تعادل فک به خوبی پیش برود.
 3. هدگیر با نیرویی که به فک بالا وارد می کند بر روی رشد آن تاثیر خواهد گذاشت و مانع رشد فک بالا می شود همین کارایی آن کمک می کند تا در کودکانی که هنوز بافت استخوانی فک نرم است، ارتودنتیست بتواند رشد فک را با هدگیر به بهترین شکل جهت دهد.
 4. هدگیر ارتودنسی همچنین به حرکت بهتر درمان و تسریع روند درمان کمک خواهد کرد. در برخی موارد به دلیل فرم خاص دندان ها، شدت بی نظمی و… براکت ها به تنهایی قادر به مرتب کردن دندان ها نخواهند بود. در این زمان ارتودنتیست بعد از انجام معاینه و عکس برداری های لازم، استفاده از هدگیر را توصیه خواهد کرد.

زمان ایده آل  استفاده از هدگیر ارتودنسی

ممکن است این سوال در ذهن شما شکل گرفته باشد که بهترین زمان استفاده از هدگیر در چه سن و در چه زمان از درمان ارتودنسی است. ارتودنتیست ها معتقد هستند هدگیر در گروهی از بیماران در سن رشد، به بهترین شکل ممکن جواب می دهد. به این معنا که در کودکان استفاده از هدگیر یک گزینه انتخابی مناسب برای تسریع منظم شدن دندان ها و درمان ناهنجاری های فک است. این روش درمان کمک می کند مشکلات فک در کودک بدون نیاز به جراحی، درمان شود.

به همین دلیل است که ارتودنتیست ها توصیه می کنند درمان ناهنجاری های فک و دندان از کودکی آغاز شود زیرا بافت استخوان نرم بوده و با تجهیزاتی همانند هدگیر می توان درمان را سریع تر انجام داد.

استفاده از هدگیر ارتودنسی

عوامل موثر بر مدت زمان استفاده از هدگیر ارتودنسی

آنچه که موفقیت درمان ارتودنسی را تضمین می کند، میزان همکاری بیمار با ارتودنتیست و انجام مراقبت های لازم است. در مورد هدگیر این مسئله اهمیت بیشتری پیدا می کند. بیماران به ویژه کودکان ممانعت زیادی برای استفاده از هدگیر ارتودنسی از خود نشان می دهند. حال تصور کنید ارتودنتیست به بیمار اکیدا سفارش کند که روزانه حداقل 15 ساعت هدگیر به دهانشان وصل باشد. این کار سخت است ولی اگر بیمار به تعهد خود عمل نکند نباید انتظار داشته باشد درمان ارتودنسی به خوبی و با سرعت پیش برود.

با توجه به اینکه هدگیر بخشی از درمان را شامل می شود و در صورت نبود آن، ارتودنسی به خوبی عمل نمی کند لذا هر چه بیمار در استفاده از هدگیر ارتودنسی کوتاهی نماید، درمان به تعویق خواهد افتاد.

با توجه به این که نسل جدید کودکان دیگر تمایلی به استفاده از دستگاه های خارج دهانی ارتودنسی ندارند. دکتر جمیلیان متخصص برجسته ارتودنسی اقدام به اختراع دستگاه ارتودنسی کوچکی کردند که جایگزین مناسبی برای این دستگاه های بزرگ خارج دهانی می باشد. این دستگاه کوچک داخل دهانی به راحتی در دهان بیمار نصب می شود و سرعت جوابگویی بالایی دارد. این اختراع دستگاه ارتودنسی دکتر جمیلیان در آمریکا به ثبت و تایید رسیده است.

نکات مهم در استفاده از هدگیر

هر ارتودنتیست در زمان استفاده از هدگیر چند نکته را به بیمار متذکر می شود که در ادامه به بررسی مهمترین نکات خواهیم پرداخت:

 1. با توجه به اینکه اتصال هدگیر ارتودنسی به فک سخت خواهد بود لذا بهتر است بیمار در چند روز اول به جای اینکه 15 ساعت مداوم هدگیر را به فک وصل کند، این کار را در بازه های زمانی کوتاه انجام دهد.
 2. در صورتی که بیمار در چند روز اول استفاده از هدگیر درد شدید در ناحیه دندان و فک حس نمود و این درد رفع نشد، به دستور ارتودنتیست می تواند مسکن های تجویز شده را مصرف کند. تا کم کم به این وضعیت جدید عادت کند.
 3. روش استفاده صحیح از هدگیر را به طور کامل از ارتودنتیست آموزش ببینید که در زمان استفاده از آن، آسیب به فک و دندان وارد نشود.
دکتر جمیلیان

درباره دکتر جمیلیان

دکتر جمیلیان، متخصص ارتودنسی دارای فلوشیپ تخصصی جراحی ارتودنسی و ناهنجاری های فک و صورت و استاد تمام وقت بخش ارتودنسی دانشکده دندانپزشکی دانشگاه آزاد اسلامی، دارای بورد تخصصی ایران و اروپا و عضو انجمن ارتودنتیست های ایران و آمریکا و اروپا هستند.

2 دیدگاه برای “بهترین زمان استفاده از هدگیر

 1. Avatar فاطمه گفت:

  ببخشید بهترین زمان اسفاده از هدگیر چه موقع هست؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. بهترین زمان اسفاده از هدگیر بین 8 تا 12 سالگی است

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *