ارتودنسی

بستن دیاستم با ارتودنسی و تاثیر آن بر لبخند

بستن دیاستم با ارتودنسی و تاثیر آن بر لبخند

دندان های پیشین بیشترین تاثیر را بر ظاهر لبخند افراد دارند و از همین رو زیبایی آن ها از اهمیت ویژه ای برخوردار است. در برخی از افراد، فاصله زیادی بین دندان های جلویی به دلایل مختلف ایجاد می شود و در زیبایی ظاهر و لبخند این افراد تاثیر منفی می گذارد. ارتودنسی یکی از روش های بستن فاصله بین دندان های پیشین است که در ادامه مقاله به آن می پردازیم.

تصویر فاصله بین دو دندان فک بالا

دیاستم چیست و چه عوارضی ایجاد می کند؟

دیاستم در اصطلاح پزشکی به فاصله میان دو دندان جلویی فک بالا گفته می شود. این فاصله ممکن است بین هر دو دندانی اتفاق بیفتد، با این حال دیاستم بین دو دندان جلویی فک بالا ایجاد می شود. عوامل متعددی ممکن است باعث ایجاد دیاستم بشود، اما اصلی ترین دلایل ایجاد دیاستم کوچک بودن دندان ها نسبت به فک، افتادن دندان ها، عدم انطباق استخوان های فک و وراثت می باشند. دیاستم که اغلب در کودکان ایجاد می شود و در صورت عدم درمان تا بزرگسالی ادامه پیدا می کند، ممکن است باعث ایجاد برخی عوارض برای فرد مبتلا شود. برخی از این عوارض شامل موارد زیر می باشد:

 • ایجاد اختلال در گفتار
 • پوسیدگی دندان ها
 • عفونت لثه
 • از بین بردن زیبایی طرح لبخند
 • کاهش اعتماد به نفس فرد در خندیدن

درمان دیاستم با ارتودنسی

ارتودنسی روشی است که با استفاده از آن می توان دیاستم را درمان کرد. در ارتودنسی با استفاده از انواع بریس ها می توان فاصله های بین دندان ها را از بین برد. بریس ها فارغ از نوعی که دارند، همگی اساس کار مشترکی دارند، این بریس ها با وارد کرد فشار به دندان ها، آن ها به سمت هم جمع کرده و به تدریج باعث بسته شدن دیاستم می شوند.

تصویر قبل و بعد درمان ارتودنسی دیاستم دندان

بستن دیاستم با ارتودنسی چقدر زمان می برد؟

طول درمان دیاستم با ارتودنسی به عوامل مختلفی بستگی دارد. از مهم ترین عوامل موثر در طول درمان دیاستم با ارتودنسی می توان به میزان فاصله دندان ها و نوع بریس مورد استفاده در ارتودنسی اشاره کرد. طول درمان را متخصص ارتودنسی ماهر می تواند به صورت حدودی برای هر بیمار با توجه به شرایط پیش بینی کند.

چه زمانی باید برای درمان دیاستم به متخصص ارتودنسی مراجعه کرد؟

دیاستم در کودکانی که در آن ها دندان های دائمی به تازگی شروع به رشد کرده است ممکن است دیده شود. البته لازم به ذکر است درمان با ارتودنسی برای کودکان همواره ضروری نیست و نظر متخصص ارتودنسی همواره ارجحیت دارد، چراکه ممکن است با گذشت زمان و تکمیل دندان های دائمی، فاصله دندان ها به صورت طبیعی از بین رفته و دیاستم رفع شود. با این حال توصیه می شود اولین ویزیت برای حل مشکلات ارتودنسی در 7 سالگی انجام شود در صورت وجود هر نوع ناهنجاری براساس مشکل می توان درمان را در این سن شروع کرد و صورت نیاز درمان ارتودنسی انجام شود. افراد بزرگسال با مشاهده هر گونه فاصله غیر طبیعی در دندان های خود بهتر است به متخصص ارتودنسی مراجعه کرده و در صورت لزوم درمان دیاستم را آغاز کنند. برای درمان دیاستم باید تا 12 سالگی صبر نمود چون در 12 سالگی تمام دندانهای دایم می رویند و فاصله دیاستم خودبخود بسته می شود اگر فاصله دیاستم در 12 سالگی بسته نشود در ان موقع نیاز به ارتودنسی خواهد بود تا با ارتودنسی ثابت دیاستم بسته شود.

تاثیر بستن دیاستم با ارتودنسی بر طرح لبخند

ارتودنسی باعث می شود فاصله بیش از حد دندان ها از بین رفته و دندان ها در جای مناسبی قرار بگیرند، در نتیجه دندان های بیمار مرتب و یکدست می شوند. با استفاده از ارتودنسی نه تنها دیاستم بسته می شود، بلکه هر گونه کجی و نامرتب بودن دندان ها نیز از بین می رود و بیمار پس از پایان طول درمان با ارتودنسی طرح لبخند زیبایی خواهد داشت. همین امر سبب افزایش زیبایی ظاهری فرد شده و در اعتماد به نفس وی تاثیر بسزایی خواهد داشت.

سوالات متداول بستن دیاستم با ارتودنسی و تاثیر آن بر لبخند

1-در چه صورت بستن دیاستم با جراحی همراه است؟

اگر فرنوم باعث ایجاد فاصله دار بودن دندان ها باشد، بدلیل اینکه فاصله دندان بعد از برداشتن براکت های ارتودنسی باز نگردد باید بعد از درمان ارتودنسی فرنوم توسط جراحی برداشته شود به عبارت دیگر اول باید ارتودنسی انجام شود و فضا بسته گردد سپس درمان جراحی فرنوم انجام گیرد.

2-چگونه می توان از دیاستم پیشگیری کرد؟

در بسیاری از موارد دیاستم بدون درمان قابل پیشگیری نیست. با این حال توجه به سلامت دندان های خود و فرزندان خود به صورت منظم و مراجعه مرتب به دندانپزشک می تواند تاثیر چشمگیری در پیشگیری و تشخیص به موقع دیاستم داشته باشد.

3-هزینه بستن دیاستم با ارتودنسی چقدر است؟

قیمت ارتودنسی با هر هدفی که باشد به عواملی چون نوع و کیفیت مواد و بریس های به کار برده شده خواهد داشت. علاوه بر آن اگر بیمار نیاز به درمان های ارتودنسی در سایر قسمت های فک نیز داشته باشد هزینه کل درمان ارتودنسی براساس مشکل متفاوت است.

4-آیا بستن دیاستم با ارتودنسی درد دارد؟

ارتودنسی باعث فشار آوردن به فک و دندان ها با هدف جمع کردن و در جای مناسب قرار دادن آن هاست، در نتیجه ی این فشار ممکن است بیمار خصوصا در روز های اولیه پس از درمان احساس درد در فک و دندان ها داشته باشد.

5-بهترین زمان برای انجام درمان دیاستم با ارتودنسی چه زمانی است؟

درمان دیاستم با ید بعد از 12 سالگی انجام شود چون با رویش سایر دندانهای دایمی و فشار آنها به ناحیه دیاستم ممکن است دیاستم خودبخود بسته شود ولی بعد از 12 ساکگی دیگر دیاستم خودبخود درمان نمی شود.

6-آیا استفاده از کامپوزیت جهت بستن دیاستم مناسب است؟

خیر، استفاده از کامپوزیت برای بستن دیاستم باعث می شود که عرض دو دندان جلو زیاد نشان داده شود و برای افراد ناخوشایند است. همچنین کامپوزیت مستعد تغییر رنگ و لکه پذیری است. از سوی دیگر برای گذاشتن کامپوزیت باید دندان را تراش داد که تراش مینا باعث آسیب به دندان می شود.

دکتر جمیلیان

درباره دکتر جمیلیان

دکتر جمیلیان، متخصص ارتودنسی دارای فلوشیپ تخصصی جراحی ارتودنسی و ناهنجاری های فک و صورت و استاد تمام (پروفسور) بخش ارتودنسی دانشکده دندانپزشکی دانشگاه آزاد اسلامی، دارای بورد تخصصی ایران و اروپا و عضو انجمن ارتودنتیست های ایران و آمریکا و اروپا هستند.

4 دیدگاه برای “بستن دیاستم با ارتودنسی و تاثیر آن بر لبخند

 1. Avatar محمد حسین اکبری گفت:

  سلام. آقای دکتر جمیلیان، پسر من 16 سالشه بین دندان هاش فاصله داره. باید چیکار انجام بدم؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. با درمان ارتودنسی اصلاح می شود. باید معاینه کلینیکی انجام شود. در هنگام معاینه راهنمایی های لازم داده می شود. می توانید با شماره تلفن مطب 22011892 جهت گرفتن وقت قبلی تماس بگیرید.

 2. Avatar شیدا شمس گفت:

  سلام آقای دکتر من حدود 40 سالمه فقط دو تا دندان جلوییم باز است حدود 4 میلیمتر بخاطر داشتن لبخند زیبا میخام ببندمش بنظر شما از چه راهی برای درمان استفاده کنم البته مابقی دندانهام مرتب و ردیف هستن؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. بهترین گزینه برای درمان بستن دیاستم یا فاصله دو دندان جلو شما که آسیب فیزیکی به دندان های شما وارد نشود با درمان ارتودنسی است. می توانید با شماره تلفن مطب 22011892 جهت گرفتن وقت قبلی تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *