پرسش های متداول

اگر براکت ارتودنسی بشکند

اگر براکت ارتودنسی بشکند

زمانی که قرار است برای مرتب کردن دندان های خود درمان ارتودنسی را انجام دهید، مراقبت از براکت ارتودنسی را نباید فراموش کنید. براکت ها محل عبور سیم ارتودنسی بوده و در صورتی که کوچکترین انحرافی در براکت ها ایجاد شود، حرکت دندان ها طبق برنامه پیش نخواهد رفت. متاسفانه یکی از مشکلاتی که در ارتودنسی به ویژه ارتودنسی پشت دندانی یا لینگوال رخ می دهد، شکستن براکت ارتودنسی است. از زمانی که براکت ارتودنسی از روی دندان کنده می شود، در روند کار اختلال ایجاد شده و سرعت مرتب شدن دندان ها کند خواهد شد.

براکت شکسته

عوارض شکستن براکت ارتودنسی

در ابتدا لازم است بیمار بداند حتی کنده شدن یک براکت ارتودنسی چه عوارضی را با خود به همراه دارد تا مراقبت را جدی بگیرد:

  • مهمترین و بدترین عارضه شکستن براکت ارتودنسی تعویق در درمان است. شاید جالب باشد بدانید که گاها شکستن تنها یک براکت ارتودنسی منجر می شود درمان 3-2 ماه عقب بیافتد و حتی درمان قبلی بی اثر شود.
  • عارضه دیگر ناشی از شکستن براکت ارتودنسی زخم های دهانی است که بروز خواهد کرد. لب و زبان شما در زمان غذا خوردن، تکلم و… زخم شده و منجر به عفونت می شود. از طرفی به دلیل اینکه دهان همواره مرطوب است، بهبود زخم ها دیرتر صورت می گیرد.
  • نمی توان  براکت ارتودنسی  شکسته شده  را مجددا استفاده نمود در نتیجه بیمار باید هزینه براکت های جدید را پرداخت نماید.

 مراقبت بعد از شکستن براکت ارتودنسی

از زمان شروع درمان ارتودنسی بیمار باید مراقبت های لازم را برای سلامت دندان و سیستم درمانی به عمل بیاورد. هر ارتودنتیست به شدت توصیه می کند بیمار از خوردن غذاهای سخت خودداری نماید چرا که ممکن است منجر به شکستن براکت ارتودنسی گردد.

اما به هر حال در برخی موارد دیده شده است که علی رغم احتیاط های لازم از جانب بیمار، شکستن براکت ارتودنسی رخ می دهد و این اتفاق ممکن است به دلایل مختلفی رخ بدهد.

مراقبت از براکت ارتودنسی

برای مثال سست شدن چسب ارتودنسی، خوردن آجیل، ضربه خوردن قاشق به براکت ارتودنسی و… از جمله موارد شایع در شکستن براکت ارتودنسی هستند. اما با توجه به اینکه این اتفاق ممکن است برای هر بیماری رخ دهد و قابل پیش بینی نیست، لازم است بیماران بدانند در زمان شکستن براکت ارتودنسی  چه باید کرد:

  • در ابتدا لازم است با مطب یا کلینیک ارتودنسی تماس گرفته و وقت اورژانس  بگیرند . همانگونه که گفته شد با شکستن براکت ارتودنسی روند درمان به شدت متاثر شده و منظم شدن دندان ها به تعویق می افتد. لذا در اولین فرصت باید با ارتودنتیست خود تماس گرفته و مشکل را به او اطلاع دهید. در این صورت متخصص ارتودنسی از یک براکت جدید استفاده می نماید.
  • اما ممکن است در لحظه شکستن براکت ارتودنسی امکان دسترسی به متخصص وجود نداشته باشد و در این زمان شرایط برای بیمار بسیار سخت خواهد شد. فرض کنیم که یکی از براکت ها شکسته و اکنون شما می خواهید در چنین شرایطی غذا بخورید. زبان و لب شما اذیت شده و حتی ممکن است کار به عفونت دهانی برسد. به همین دلیل لازم است بیمار بداند در زمانی که براکت ارتودنسی می شکند تا زمان مراجعه به ارتودنتیست باید چه اقداماتی را انجام دهد:
  • ملاحظه کنید که براکت ارتودنسی هنوز به سیم متصل هست یا خیر. اگر از سیم جدا شده است شما باید با دقت، براکت را از سیم جدا کنید چرا که ممکن است در حین صحبت کردن و یا غذا خوردن، براکت را قورت دهید. اما اگر براکت ارتودنسی هنوز به سیم متصل است به هیچ عنوان آن را دستکاری نکنید زیرا هر گونه فشار به براکت منجر به منحرف شدن سیم و در نتیجه به هم خوردن روند درمان می شود.
  • همانطور که بیان کردیم اگر براکت ارتودنسی هنوز به سیم متصل است، نباید آن را از سیم جدا کنید لذا بیمار باید برای جلوگیری از زخم شدن لب و زبان کمی از موم که ارتودنتیست در زمان شروع درمان به وی داده است، بر روی محل شکستن براکت ارتودنسی قرار دهد تا از زخم های دهان و دندان جلوگیری شود.
دکتر جمیلیان

درباره دکتر جمیلیان

دکتر جمیلیان، متخصص ارتودنسی دارای فلوشیپ تخصصی جراحی ارتودنسی و ناهنجاری های فک و صورت و استاد تمام وقت بخش ارتودنسی دانشکده دندانپزشکی دانشگاه آزاد اسلامی، دارای بورد تخصصی ایران و اروپا و عضو انجمن ارتودنتیست های ایران و آمریکا و اروپا هستند.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *