ناهنجاری های غیر ساده دندان

اپن بایت

قبل و بعد درمان ناهنجاری اپن بایت توسط دکتر جمیلیان

قبل از تعریف اپن بایت لازم است بدانید که مال اکلوژن چیست؟ هم راستایی دندان­ها و نحوه صحیح قرارگیری آن­ها در کنار یکدیگر را اکلوژن می­گویند. در طبیعی ترین حالت دندان­های بالایی حدود 2 تا 3 میلی متر دندان­های تحتانی را پوشش می­دهند. مال اکلوژن به حالتی اطلاق می­شود که دندان­ها از شکل طبیعی قرارگیری خود، منحرف شوند. ناهنجاری­هایی نظیر دیپ بایت، کراس بایت و اپن بایت از این دسته اختلالات می­باشند.

ناهنجاری اپن بایت چیست؟

در حالت طبیعی و ایده آل به هنگام بسته شدن بایت­ها یا همان فک­ها، دندان­ها به طرز صحیح و مرتبی بر روی یکدیگر قرار گرفته و دندان­های جلویی فک بالا مقدار کمی از دندان­های جلویی فک پایین را می­پوشانند. اپن بایت به وضعیتی اطلاق می­گردد که هنگام بسته بودن فک ها، در اثر به هم نرسیدن دندان های جلویی فک بالا و فک پائین، دهان باز می­ماند. نتیجه ناهنجاری اپن بایت فاصله بین دندان ها و عدم بسته شدن فک می­باشد. این ناهنجاری علاوه بر تاثیر مخربی که بر زیبایی فرد دارد، سبب ایجاد اختلال در صحبت کردن او شده و گاها تکلم وی را نیز با مشکلاتی مواجه می­کند. این اختلال بعضی اوقات باعث می­شود که شخص نوک زبانی حرف بزند.

اپن بایت چیست

وجود فاصله بین دندان های قدامی

وجود فاصله بین دندانهای قدامی فک بالا و پایین نه تنها باعث ظاهری ناخوشایند در بیمار می شود، بلکه باعث مشکل در غذا خوردن، تخمه شکستن و مشکلات تکلمی در بیمار می شود به طوری که بیماران نمی توانند بعضی از حروف مثل س، ش، ژ و غیره را به خوبی تلفظ نمایند. سایش دندانهای خلفی، مشکلات لثه ای، بروز مشکلات در مفصل گیجگاهی فکی (TMJ problem)  و ظاهری ناخوشایند از عوارض دیگر این ناهنجاری است. درمان زود هنگام (قبل از بلوغ) برای رفع اپن بایت بسیار با اهمیت است به طوری که می توان با دستگاههای متحرک و ثابت ارتودنسی قبل از بلوغ به راحتی اپن بایت بیمار را درمان کرد. در ابتدا با دستگاههای متحرک که دارای Tongue guard در پشت دندانهای قدامی می باشند می توان این ناهنجاری را درمان نمود.

اپن بایت

در صورتیکه بیمار همکاری لازم در استفاده از دستگاه متحرک را نداشته باشد می توان با دستگاه ثابت ارتودنسی که دارای Tongue guard در پشت دندانهای قدامی می باشد اپن بایت (Open bite) را درمان نمود. درمان ذکر شده برای بیماران در حال رشد مناسب می باشد. در صورتی که بیمار بعد از اتمام رشد مراجعه نماید، نیاز به درمان ارتودنسی به همراه جراحی Orthognathic surgery دارد. در این صـورت بیمار باید تحت درمان ارتودنسی ثابت قبل از جراحی Presurgical orthodontics قرار گیرد و بعد از جراحی بیمار باید تحت درمان ارتودنسی پس از جراحی Postsurgical ortodontics قرار گیرد.

اپن بایت و بلند بودن صورت

اهمیت ابعاد عمودی صورت اولین بار توسط Downs تشخیص داده شد و در نهایت Nanda و Sassouni بیشتر به آن پرداختند و مفاهیم دیپ بایت و اپن بایت را در رابطه با این موضوع ارائه کردند.
با توجه به تحقیقات ارائه شده توسط این دانشمندان می توان به این نتیجه رسید که اقدامات درمانی لازم در جهت تصحیح ارتفاع صورت می تواند به هرچه بهتر شدن نتیجه درمان اپن بایت کمک کند.
همچنین بعدها مشخص شد که نسبت ارتفاع صورت به عمق صورت نیز باید در درمان های ارتودنسی مد نظر قرار گرفته شود. حتی انواع صورت می تواند بر روی رویش دندان های دائمی تاثیر مستقیم بگذارد. در تمامی این ناهنجاری ها یک رشد عمودی افزایش یافته صورت قابل مشاهده است.

عوامل ایجاد ناهنجاری اپن بایت

در کلی ترین حالت، سه عامل مهم در پدید آمدن ناهنجاری اپن بایت تاثیر دارند. گاهی اوقات مشکلات ساختاری استخوان فک و وجود فاصله بین دندان های بالا و پائین باعث ایجاد ناهنجاری اپن بایت می­شود. از دیگر عوامل ایجاد ناهنجاری اپن بایت، عادات دهانی مانند مکیدن انگشت  است که فرد در پیش می­گیرد. فشار دادن زبان به دندان های جلویی در حین حرف زدن و یا بلعیدن، از جمله عادات دیگر  است.

گفتنی است که بروز مشکل فشار زبان در کودکان، امری طبیعی است که با گذشت زمان، حل می­شود. در مواردی دیگر عاداتی نظیر مکیدن انگشت شست و یا جویدن جسم خارجی نظیر ته مداد، زمینه ایجاد ناهنجاری اپن بایت در فرد را ایجاد و تشدید می­کند. رویش نامتناسب دندان ها نیز از جمله دلایل بروز ین مشکل می­باشد.

وسایلی نظیر پستانک یا شیشه شیر، در صورتی که به صورت نامناسب و اشتباه مورد استفاده قرار بگیرند، موجب بروز مال اکلوژن اپن بایت در کودک می گردد.

درمان ناهنجاری اپن بایت توسط دکتر جمیلیان

درمان ناهنجاری اپن بایت توسط دکتر جمیلیان

انواع اپن بایت

اپن بایت از نظر منشا بروز به دو دسته اسکلتی و دندانی تقسیم می­گردد.

 • اپن بایت استخوانی: به استخوان فک مربوط می­شود.
 • اپن بایت دندانی: استخوان فک مشکلی نداشته و دندان ها دارای ایراد می­باشند.

ناهنجاری اپن بایت به طور کلی در سه دسته طبقه بندی می­گردد:

1-اپن بایت دندان های قدامی

در این نوع ناهنجاری، در هنگام بسته شدن فک، شرایط مناسب به منظور همپوشانی بین دندان های جلوی دهان بر روی فک بالا و فک پائین ایجاد نمی شود. اگر چه در اکثر موارد تعیین علت دقیق پدید آمدن این مشکل کاری دشوار است، اما از جمله دلایل ایجاد این دسته، می­توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • دراز بودن صورت در اثر رشد زیاد استخوان
 • استفاده نادرست از شیشه شیر و پستانک در کودکی و یا مکیدن انگشت شست
 • بیرون راندن زبان در اثر عادات غلط دهانی

2-اپن بایت دندان های خلفی

در این دسته از ناهنجاری اپن بایت، در هنگام بسته شدن دهان، تماسی بین دندان های عقب بر روی فک بالا و فک پائین ایجاد نمی­گردد. این دسته از ناهنجاری ها، در مقایسه با دسته قبلی شیوع کمتری دارند و همین امر موجب نا معلومی علت دقیق ایجاد آن ها می­گردد. برخی عواملی که زمینه ساز ایجاد این دسته از ناهنجاری ها هستند را در ادامه به اختصار بیان می­کنیم:

 • وجود مشکل رشدی استخوانی در قسمت خلفی  فکین
 • وجود مشکلات دندانی در قسمت  خلفی  فکین

عوارض ناشی از اپن بایت

عمده ترین مشکلی که اپن بایت موجب بروز آن می­شود، تاثیر مخربی است که بر زیبایی فرد می­گذارد. این مشکل همچنین با تاثیر منفی بر زیبایی لبخند فرد، اعتماد به نفس او را به طور چشمگیری می­کاهد. ظاهر نامناسب این ناهنجاری بسیاری از مبتلایان به آن را بر آن داشته است که در درمان مشکل خود تعجیل کنند.  اپن بایت همچنین موجب ظهور مشکلات گفتاری نظیر اختلال در تلفظ برخی حروف، در بیمار می­گردد. بیماران مبتلا به این ناهنجاری حتی در جویدن و بلع غذا نیز مشکل داشته و بروز پوسیدگی و سائیدگی در دندان های آن ها، در مقایسه با سایر افراد بیشتر دیده می­شود.

درمان اپن بایت

 • درمان این ناهنجاری تا قبل از اتمام رشد دندان ها و فکین ، کاری راحت بوده و با ترک عاداتی نظیر مکیدن انگشت شست و یا مکیدن زبان ویا مکیدن لب امکان پذیر است.باید دانست با دستگا های ارتودنسی می توان عادات مخرب را برطرف نمود.
 • در مواردی که ناهنجاری پیشرفت کرده و امکان بر طرف کردن آن از طریق ترک عادات نامناسب ممکن نباشد، ارتودنسی بهترین گزینه ممکن برای رفع مشکل است.
 • گاهی اوقات فرد از مشکل اپن بایت استخوانی رنج می­برد، در این حالت جراحی فک و یا ارتوسرجری به وی پیشنهاد می­گردد. در این صورت قبل و پس از انجام جراحی فک، ارتودنسی  لازم است.

دکتر جمیلیان

درباره دکتر جمیلیان

دکتر جمیلیان، متخصص ارتودنسی دارای فلوشیپ تخصصی جراحی ارتودنسی و ناهنجاری های فک و صورت و استاد تمام (پروفسور) بخش ارتودنسی دانشکده دندانپزشکی دانشگاه آزاد اسلامی، دارای بورد تخصصی ایران و اروپا و عضو انجمن ارتودنتیست های ایران و آمریکا و اروپا هستند.

146 دیدگاه برای “اپن بایت

 1. Avatar علیرضا بهادری گفت:

  سلام خسته نباشید
  من ۱۶ سال دارم و اپن بایت قدامی دارم به نظر شما ممکنه با ارتودنسی حل بشه یا خیر؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. بستگی به مقدار اپن بایت و شرایط دندانی، فکی و رادیوگرافی شما دارد. باید دندان ها و فک شما معاینه شوید تا در مورد درمان غیر جراحی به طور قاطع نظر داد.

 2. Avatar هانیه گفت:

  سلام ببخشید من ۲۹سالمه مشکل اپن بایت دارم چندین دکتر مراجعه کردم اما هرکدوم ی نظر میدن یکی میگه با ارتودونسی درست میشه یکی میگه با حراحی یکیم میگه هردو..الان تصمیم گرفتم بخاطر خرابی وشکستن دندونان دندونای قدامی رو ایمپلنت کنم آیا میشه این ی سانت فاصله رو با ایمپلنت درست کرد؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. بستن فاصله اپن بایت با ایمپلنت اصلا صلاح نیست. دندان بلند و ظاهر بد فرمی را به شما می دهد. بعد از چند سال فلز زیر ایمپلنت دیده می شود. اینکار غیر علمی و اشتباه است. بهترین راه درمان ارتودنسی ثابت است. شاید جراحی لازم داشته باشد یا خیر. که باید معاینه انجام گردد. در صورت تمایل می توانید با شماره تلفن مطب 22011892 جهت گرفتن وقت قبلی تماس بگیرید. معاینه رایگان است.

 3. Avatar شوق سیاحی گفت:

  با سلام .من ساکن ترکیه ۳۰ ساله هستم اپن بایت دارم و درمان ارتودنسی قرار گرفتم ولی برای پیش آمدگی زبان چه باید کرد از دکترم پرسیدم گفت تانگ گراد برای کودکان استفاده میشود بنظر شما چه راه حلی هست برای درمان زبانم .بنظر شما بعداز درمان ارتودنسی بعد مدتی اپن بایت دوباره ایجاد میشود؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. تانگ گراد در سنین پایین (تا سن 14 سالگی) خیلی موثر است و جلوی زبان را می گیرد. ولی در سن بالای 14 سال، باید با راهکارهای درمان ارتودنسی جلوی اپن بایت را گرفت. اگر میزان اپن بایت کم باشد با درمان ارتودنسی ثابت و خارج کردن دندان می توان مشکل را برطرف کرد. ولی اگر شدت ناهنجاری زیاد باشد علاوه بر ارتودنسی ثابت نیاز به جراحی فک برای جلوگیری برگشت اپن بایت لازم است. شما با متخصص ارتودنسی معالج خود مشورت کنید. زیرا بنده از فاکتورهایی که در تصمیم گیری درمان موثر است مانند شیب فکین، میزان اپن بایت، شرایط سن، وراثت و غیره بی اطلاع هستم.

 4. Avatar رامین شهرامی گفت:

  سلام. جناب آقای دکتر جمیلیان عزیز، خواستم اینجا از شما تشکر کنم. من اپن بایت داشتم و شما دندان های من را درمان کردید. بسیار ممنون و سپاسگزارم. انشااله همیشه دستانتان پر توان باشد.

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. خوشحالم که از درمان دندان هایتان راضی هستید. امیدوارم سلامت و تندرست باشید.

   1. Avatar حسین گفت:

    سلام دکتر
    من در ۱۸ سالگی در سال ۹۲ تو تبریز جراحی اپن بایت انجام دادم،الان بعد از گذشت ۸ سال مقدار قابل توجهی از فاصله دندان های فک بالا و پایین برگشته،آیا راه ساده ای برای ترمیم مجدد وجود دارد؟یا باید عمل جراحی شوم؟
    و اینکه در محل فک بالا در کام(محل پیچ ها)ورم و درد ایجاد شده است،آیا این پیچ ها را باید خارج کنم؟

    1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

     با سلام. باید دوباره جراحی فک شوید. و می بایست محل پیچ ها که ورم کرده است مجددا برداشته شوند. در این مورد باید به متخصص ارتودنسی قبلی و متخصص جراح فک و صورت قبلی خود مراجعه نمایید تا علت برگشت درمان را به شما توضیح دهند و دوباره تحت درمان قرار گیرید.

 5. Avatar مژگان دولت آبادی گفت:

  سلام وقت بخیر، یه سوال داشتم، من مشکل اپن بایت دارم دندان های جلو به هم نمیرسه میتونم از کامپوزیت متحرک دندان استفاده کنم؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. برای برطرف شدن مشکل باید ارتودنسی ثابت انجام گردد. می توانید با شماره تلفن مطب 22011892 جهت گرفتن وقت قبلی تماس بگیرید.

 6. Avatar زهرا گفت:

  سلام ۲۲ سالمه اپن بایت نسبتا شدید دارم متخصص ارتودنسی گفتن که هم ارتودنسی و هم جراحی فک لازم دارم اما جراح فک و صورت بهم گفتن که اگه جراحی انجام ندم عوارض خاصی پیش نمیاد …..
  من هم از جراحی انصراف دادم خاستم نظر شما رو هم بدونم اگه جراحی انجام ندم و فقط ارتودنسی انجام بدم در آینده مشکل و یا عوارض خاصی پیش میاد یا نه ؟؟؟ ممنون ازتون .

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. بیمارانی که دارای مشکل فکی باشند اگر بعد از سن بلوغ (بدلیل اسکلتی شدن فک ) به متخصص ارتودنسی مراجعه نمایند ابتدا تحت درمان ارتودنسی سپس جراحی فک نزد متخصص فک و صورت باید قرار گیرد. ولی اگر در سن پایین یا قبل از سن بلوغ اقدام کنند با دستگاه های ارتودنسی بدون عمل جراحی مشکل فکی درمان خواهد شد. درمان برای شما ارتودنسی ثابت بهمراه جراحی فک لازم است. بهتر است معاینه کلینیکی انجام شود. در هنگام معاینه نوع دستگاه (ارتودنسی ثابت و ارتودنسی متحرک)، طول درمان ارتودنسی، روش درمان اعم از درمانهای ارتودنسی ثابت، ارتودنسی متحرک، جراحی، هزینه ارتودنسی و یا غیره به شما گفته می شود. می توانید با شماره تلفن مطب 22011892 جهت گرفتن وقت قبلی تماس بگیرید.

 7. Avatar پروین گفت:

  سلام.من۲۲سالمه.اپن بایت دارم.دکتر گفتن باید ارتودنسی وبعد یک سال ونیم جراحی شم.گفتن اگه جراحی نشی منم ارتودنسی نمیکنم.از طرفی منم میترسم.من ساکن شهرستانم.میشه ی ایمیلی بدید تا من تصاویر رادیوگرافیومو ارسال کنم‌.میشه راهنماییم کنید.ممنون

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید معاینه کلینیکی انجام شود. در هنگام معاینه راهنمایی های لازم داده می شود. رادیوگرافی حضوری بررسی می گردد. می توانید با شماره تلفن مطب 22011892 جهت گرفتن وقت قبلی تماس بگیرید.

 8. Avatar احسان گفت:

  سلام دکتر من ۲۰سالمه مشکل اپن بیت دارم دندانهای فک بالا مقداری جلوتر از فک پایینه بنظر شما طول درمانش چقد طول میکشه و چگونه مراحلی داره؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید معاینه کلینیکی انجام شود. در هنگام معاینه نوع دستگاه (ارتودنسی ثابت و ارتودنسی متحرک)، طول درمان ارتودنسی، روش درمان اعم از درمانهای ارتودنسی ثابت، ارتودنسی متحرک، جراحی، هزینه ارتودنسی و یا غیره به شما گفته می شود. می توانید با شماره تلفن مطب 22011892 جهت گرفتن وقت قبلی تماس بگیرید.

 9. Avatar صدرا گفت:

  سلام خسته نباشید
  من با ۲۰ سال سن میتونم عمل کنم؟ و هزینه برای درمان open bite چقدر خواهد بود؟ و مدت طول درمان؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. برای اینکه جواب درستی به سوال شما داده شود باید معاینه کلینیکی انجام شود. در هنگام معاینه نوع دستگاه (ارتودنسی ثابت و ارتودنسی متحرک)، طول درمان ارتودنسی، روش درمان اعم از درمانهای ارتودنسی ثابت، ارتودنسی متحرک، جراحی، هزینه ارتودنسی و یا غیره به شما گفته می شود. می توانید با شماره تلفن مطب 22011892 جهت گرفتن وقت قبلی تماس بگیرید.

 10. Avatar کیمیا گفت:

  سلام ببخشید من میخواستم بدونم که اگه اپن بایت داشته باشیم میشه دندان هارو کامپوزیت کرد یا اول باید فک‌ جراحی شه؟!

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید معاینه کلینیکی انجام شود. در هنگام معاینه راهنمایی های لازم داده می شود. می توانید با شماره تلفن مطب 22011892 جهت گرفتن وقت قبلی تماس بگیرید.

 11. Avatar امیر گفت:

  سلام من مدته 8 تا 9 ساله دندونی آسیاب هر دو فک رو ندارم خواستم دندون مصنوعی هم بزارم گفتن نمیشه و بهم گفتن بایتت بسته و باید ایمپلند کنی و خیلی راهنمایم نکردن با توجه به هزینه های بالای ایمپلنت میشه شما راهنمایی کنید چه باید بکنم دندون های جلوم زود به زود میشکنه 37 سالم هستش

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید معاینه کلینیکی انجام شود. در هنگام معاینه راهنمایی های لازم داده می شود. می توانید با شماره تلفن مطب 22011892 جهت گرفتن وقت قبلی تماس بگیرید.

 12. Avatar فاطمه گفت:

  سلام ببخشیددرسن ۱۶_۱۷سالگی ایا درمان اپن بایت تنها با ارتودنسی امکان پذیر است یا جراحی هم باید صورت بگیرد؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. برای درمان اپن بایت، ارتودنسی ثابت بهمراه جراحی ولی بهتر است معاینه کلینیکی انجام شود. در هنگام معاینه راهنمایی های لازم داده می شود. می توانید با شماره تلفن مطب 22011892 جهت گرفتن وقت قبلی تماس بگیرید.

 13. Avatar فاطمه گفت:

  سلام اقای دکتر من هم مشکل اپن بایت دارم و دکتر بهم گفته باید جراحی کنم ولی من از جراحی میترسم ایای با ارتدنسی اپن بایت رفع میشه!؟و بعد از اون ایا دندان دوباره به حالا قبل برمیگرده؟چون دکترم گفته درمان اپن بایت با ارتو برگشت داره و مثل فنر میمونه

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید معاینه کلینیکی انجام شود. در هنگام معاینه راهنمایی های لازم داده می شود. می توانید با شماره تلفن مطب 22011892 جهت گرفتن وقت قبلی تماس بگیرید. اگر این درمان توسط متخصص ارتودنسی با تجربه و با مهارت خاص انجام بگیرد هیچ مشکلی پیش نخواهد آمد.

 14. Avatar گلشن اژدری گفت:

  سلام آقای دکتر من ۲۴ سالمه مشکل اپن بایت دارم دوساله تحت نظرم ولی تغییر آنچنانی نمی‌فهمم یعنی با ارتودنسی درست نمیشه؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. شما تحت درمان متخصص معالج ارتودنسی خودتان هستید و بنده هیچگونه اطلاعاتی راجب موقعیت دندانها و فک شما ندارم و نمیتوانم اظهار نظر کنم. طرح درمان درست نبوده . چرا بعد از دو سال هیچگونه تغییری نکرده . شما با متخصص ارتودنسی معالج مشورت کنید. باید معاینه کلینیکی انجام شود. در هنگام معاینه راهنمایی های لازم داده می شود.

 15. Avatar گلشن اژدری گفت:

  سلام دکتر من ۲۴ سالمه مشکل اپن بایت دارم دوساله تحت نظرم ولی هیچ تغییری نمی‌بینم

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. شما تحت درمان متخصص معالج ارتودنسی خودتان هستید و بنده هیچگونه اطلاعاتی راجب موقعیت دندانها و فک شما ندارم و نمیتوانم اظهار نظر کنم. به یک متخصص ارتودنسی با تجربه مراجعه می کردید. حتما طرح درمان درست نبوده.

 16. Avatar فاطی گفت:

  سلام. من ۱۶ سالمه و از حدود ۱۰ سالگی بعد از درومدن دندوان های اصلیم بین دندون های فک بالا و پایینم حدود دو میلی فاصله هست. ب ارتودنسی نیاز داره یا جراحی فک؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. برای اینکه جواب درستی به سوال شما داده شود باید معاینه کلینیکی انجام شود. در هنگام معاینه نوع دستگاه، طول درمان، روش درمان اعم از درمانهای ثابت، متحرک، جراحی، هزینه ارتودنسی و یا غیره به شما گفته می شود. می توانید با شماره تلفن مطب 22011892 جهت گرفتن وقت قبلی تماس بگیرید.

   1. Avatar صفورا گفت:

    سلام‌ وقتتون بخیر.
    سوالات دوستان رو خواندم ممنون از این که وقت میذارید و اینقدر با دقت جواب میدید😊
    بنده ۲۷ سالمه و اپن بایت قدامی دارم. توی تلفظ حروف مشکلی ندارم و دندان هام هم زیاد شلوغ نیست.
    سوالا م اینه ک چرا برای فک بالا هردو دندان ۴رو انتخاب نکردن که قرینه هم بشه و این مشکلی تو درمان ارتودنسیم ایجاد نمیکنه؟.
    واین که موقع ارتودنسی با فشار دادن دندان های جلو به سمت داخل دهان امکان زودتر جابه جاشدن دندان هام هست؟
    پیشاپیش ممنون از پاسخگوییتون 🌹

    1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

     با سلام. باید معاینه کلینیکی انجام شود. در هنگام معاینه حضورا راهنمایی خواهید شد.می توانید با شماره تلفن مطب 22011892 جهت گرفتن وقت قبلی تماس بگیرید.

 17. Avatar روژان صفایی گفت:

  سلام آقای دکتر من ۱۴ سالمه ودندونام اپن بایته دکتر گفته دوسال دیگه ارتودنسی و جراحی فک باید انجام بدم آیا الان میشه بدون جراحی فک و فقط با ارتودنسی دندونام درست شن و تا دوسال دیگه صبر نکنم

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. برای اینکه جواب درستی به سوال شما داده شود باید معاینه کلینیکی انجام شود. می توانید با شماره تلفن مطب 22011892 جهت گرفتن وقت قبلی تماس بگیرید.

 18. Avatar نرگس مطوری گفت:

  با سلام. اقای دکتر من دختر ۱۳ ساله ای هستم که متوجه شدم مشکل اپن بایت دارم . ممکنه دندون های من نیاز به عمل جراحی داشته باشن؟
  ممنون از وقتی که برای ما میزارین.

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. برای اینکه جواب درستی به سوال شما داده شود باید معاینه کلینیکی انجام شود. در هنگام معاینه نوع دستگاه، طول درمان، روش درمان اعم از درمانهای ثابت، متحرک، جراحی، هزینه ارتودنسی و یا غیره به شما گفته می شود. معاینه رایگان است. می توانید از مطب وقت بگیرید. تلفن 22011892

  2. Avatar فاطمه عزیزی گفت:

   سلام. دکتر بهم گفته ناهنجاری اپن بایت دارم . حتما باید جراحی انجام بشه؟

   1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

    باسلام. برای اینکه جواب درستی به سوال شما داده شود باید معاینه کلینیکی انجام شود. در هنگام معاینه نوع دستگاه، طول درمان، روش درمان اعم از درمانهای ثابت، متحرک، جراحی، هزینه ارتودنسی و یا غیره به شما گفته می شود. می توانید از مطب وقت بگیرید. تلفن 22011892

 19. Avatar Elay گفت:

  سلام آقای دکتر
  من دختر 22 ساله م و مشکل اپن بایت دارم دندان های جلویی روی هم قرار نمیگیرن و کیپ نمیشن و همچنین تو تلفظ س خیلی کم ولی خو مشکل دارم میخواستم ببینم این مشکل فقط با ارتودنسی فک بالا حل میشه یا جفت فک ها باید ارتودنسی بشه؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. بله، برای اینکه جواب درستی به سوال شما داده شود، باید معاینه کلینیکی انجام شود. می توانید با شماره تلفن مطب 22011892 جهت گرفتن وقت قبلی تماس بگیرید.

 20. Avatar ایدا گفت:

  سلام آقای دکتر سوالم این است که درمان اپن بایت شدید در 20 سالگی چیست

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. درمان اپن بایت شدید در این سن ارتودنسی ثابت به همراه جراحی فک است

 21. Avatar امیر گفت:

  سلام آقای دکتر سوالم این است که هزینه های تقریبی ارتودنسی و جراحی اپ بایت چقدر است

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام.
   هزینه درمان های ارتودنسی به نوع ناهنجاری ، نحوه درمان ، مدت درمان , سن بیمار ، شدت ناهنجاری ، نوع دستگاه به کار برده شده اعم از ارتودنسی متحرک و یا ارتودنسی ثابت، دستگاه خارج دهانی , دستگاه داخل دهانی , ارتودنسی دیمون، ارتودنسی با براکت های هم رنگ دندان، ارتودنسی نامرئی یا invisalign، ارتودنسی لینگوال , درمانهای ارتودنسی به همراه جراحی (ارتو سرجری), استفاده از مینی اسکروMiniscrew , استفاده از مینی پلیت Miniplate و غیره بستگی دارد.
   لطفا از مطب وقت بگیرید در روز اول معاینه که رایگان است هزینه به شما گفته می شود

  2. Avatar حمید گفت:

   سلام آقای دکتر 22 سال دارم ومشکل اپ بایت دارم تا الان به دو متخصص مراجعه کردم و گفتن باید جراحی فک انجام بدهم ولی اپن بایت خفیف هست نیاز به جراحی دارم

   1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

    باسلام. برای اینکه جواب درستی به سوال شما داده شود باید معاینه کلینیکی انجام شود. در هنگام معاینه نوع دستگاه (ارتودنسی ثابت و ارتودنسی متحرک)، طول درمان ارتودنسی، روش درمان اعم از درمانهای ارتودنسی ثابت، ارتودنسی متحرک، جراحی، هزینه ارتودنسی و یا غیره به شما گفته می شود. معاینه رایگان است. می توانید با شماره تلفن مطب 22011892 جهت گرفتن وقت قبلی تماس بگیرید.

 22. Avatar ارتودنسی گفت:

  با درود… درمان اپن بایت در 8 سالگی با چه دستگاهی است

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. درمان اپن بایت در این سن با دستگاه متحرک قابل انجام است

 23. Avatar مسعود محمدی گفت:

  با درود… آقای دکتر دندانها و فک من از نوجوانی دارای ناهنجاری شدید بوده و علاوه بر نامنظم بودن دچار اپن بایت شدید و عدم روی هم قرار گرفتن دندانها هم از راست و چپ و هم از بالا به پایین می باشم من الان 35 سال سن دارم و بدلیل مشکلات مالی و عدم تمایل خودم به پزشک مراجعه ننموده ام. ( و یکبار هم که نزدیک به ده سال پیش به بیمارستان شریعتی تهران مراجعه کردم مرا اول به ارتودنس حواله دادند که در شهر ما ارتودنس ماهر وجود نداشت و من ادامه کار را رها کردم) آقای دکتر آیا امکان تصحیح فک و دندانهای من در این سن و با این ناهنجاری شدید وجود دارد یا نه؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. بله
   سلام. برای اینکه جواب درستی به سوالات شما داده شود باید معاینه شوید. در هنگام معاینه نوع دستگاه ، طول درمان ، روش درمان اعم از درمانهای ثابت ، متحرک ویا جراحی ، هزینه ارتودنسی و یا غیره به شما گفته می شود. معاینه رایگان است می توانید از مطب وقت بگیرید. تلفن 22011892

 24. Avatar نوشین گفت:

  سلام آقای دکتر
  برای درمان کودکی 7 ساله با سابقه عادت دهانی که دارای کراس بایت خلفی و اپن بایت قدامی هست چع راهی پیشنهاد میکنین؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. حتما ایشان نیاز به درمان متحرک ارتودنسی دارند

 25. Avatar بهزاد گفت:

  سلام جناب دکتر وقتتون بخیر.
  بنده مشکل اپن بایت دارم و ۲۹ سالمه.
  آیا میشه از طریقی عکس براتون بفرستم تا راهنماییم کنید.
  چون بنده ساکن سمنانم.

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. شما می توانید با شماره تلفن مطب 22011892 برای گرفتن وقت قبلی تماس بگیرید . علاوه بر دیدن رادیوگرافی باید معاینه کلینیکی انجام گیرد . و حضورا راهنمایی خواهید شد.

 26. Avatar علی گفت:

  سلام اقای دکتر من۱۵سالمه و فک بالام کمی انحراف داره و دندان هایم درست روی هم قرار نمیگیرند. عمل لازم است؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام باید حضورا برای معاینه کلینیکی به مطب مراجعه کنید تا جواب قطعی به شما داده شود.

 27. Avatar رضا گفت:

  سلام اقای دکتر من ۱۶ سالمه و فک بالایم کمی کج هست و دندان هایم درست روی هم قرار نمیگیرند.عمل لازم است؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام .زیر سن 12 سالگی با ارتودنسی ثابت مشکل حل می شود ولی بالای 12 سالگی ارتودنسی ثابت به همراه جراحی فک لازم است. بهر حال شما باید حضورا برای معاینه کلینیکی به مطب مراجعه کنید . تا جواب قطعی داده شود.

 28. Avatar فرشاد گفت:

  سلام آقای دکتر
  بنده ۳۰ سالمه
  از دوره بلوغ به بعد فک پایینم از ناحیه مفصلی صدا میداد و بعضی وقت ها قفل شدگی و عدم حرکت بازو بسته شدن داشت و فقط یک سمته فک پایینم این مشکلو داره و انحراف داره فک پایینم
  و مشکل اپن بایت هم دارم
  و دقیقا این مشکلو برادرم هم داره.
  راه حله مشکلم جراحیه؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام . با توجه به سن شما برای درمان انحراف فک شما نیاز به ارتودنسی ثابت به همراه جراحی فک دارید.

 29. Avatar حاج قاسم گفت:

  سلام خسته نباشید درمان اپن بایت در سن 20 سالگی چیست

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. برای درمان اپن بایت در 20 سالگی شما نیاز به ارتودنسی ثابت و جراحی فک دارید

   1. Avatar زهرا گفت:

    سلام خسته نباشید ۲۱ سالمه متخصص ارتودنسی بهم گفتن که باید هم ارتودنسی انجام بدم هم جراحی فک ….ولی من و خانواده م راضی به جراحی نیستیم از طرفی هم متخصص جراحی فک و صورت بهم گفتن که مشکل خیلی خاصی پیش نمی آید اگر جراحی انجام ندم …..من از جراحی انصراف دادم ولی میخاستم از شما هم بپرسم که اپن بایت نسبتا شدید ایا بدون جراحی ممکنه در آینده عوارض دیگه ای به وجود بیاره ؟؟؟؟

    1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

     باسلام. برای گرفتن نتیجه مطلوب باید طبق نظر متخصص ارتودنسی عمل شود. برای اینکه جواب درستی به سوال شما داده شود باید معاینه کلینیکی انجام شود. در هنگام معاینه نوع دستگاه (ارتودنسی ثابت و ارتودنسی متحرک)، طول درمان ارتودنسی، روش درمان اعم از درمانهای ارتودنسی ثابت، ارتودنسی متحرک، جراحی، هزینه ارتودنسی و یا غیره به شما گفته می شود. می توانید با شماره تلفن مطب 22011892 جهت گرفتن وقت قبلی تماس بگیرید.

 30. Avatar محمد رضا رضایی گفت:

  سلام جناب دکتر
  بنده ۲۹ساله هستم که مشکل جلو بودن فک پایین و عقب بودن فک بالا رو داشتم،دو سال پیش درمان ارتودنسی رو شروع کردم و سپس در بیمارستان عمل ارتوسرجری دو فک انجام دادم،در حال حاضر سه ماه از عمل من میگذره ولی متوجه این شدم که مشکل اپن بایت دارم،تا قبل این اصلا نمیدونستم اپن بایت چی هست،تمام این سه ماه مدام روی دندونام کش داشتم ولی متاسفانه به محض اینکه کش هارو در میارم و پس از چند دقیقه بین دندونام بازمیشه،نظر شما در این باره چیه ؟ ایا مشکل از عمل جراحی است یا اینکه با ارتودنسی پس از جراحی مشکل رفع میشه؟

  1. Avatar Abdolreza Jamilian Orthodontist گفت:

   برخی از ناهنجاری های دندان بعد از جراحی فک تحت درمان ارتودنسی قرار می گیرند و این امکان وجود ندارد که قبل از جراحی فک درمان شوند. من باید شما را معاینه کنم تا نظر قطعی بدهم.

   1. Avatar امین گفت:

    سلام آقای دکتر خسته نباشی امین هستم 31 ساله من مشکل اپن بایت دارم دندونام هم خیلی خرابن میخوام مصنوعی بزارم بعد از این میتونم عمل جراحی کنم و مشکلم حل شه یا خیر . ممنون

    1. Avatar دکتر جمیلیان گفت:

     در صورتی که ریشه دندان های شما سالم باشد می توانید دندان ها ترمیم کنید و برای مشکل اپن بایت هم می توانید از درمان ارتودنسی استفاده کنید. در هر صورت یک متخصص ارتودنسی باید شما را معاینه کنند و طرح درمانی مناسب شما را پیشنهاد بدهند.

 31. Avatar مهدی گفت:

  سلام.وقت بخیر…اقای دکتر من ۲۹سالمه .و دندان هام ردیفه ولی دندان های فک پایین خیلی عقب تر از فک بالا هست در حالت عادی. ولی دهانم که بسته باشه از نظر زیبایی مشکل حادی نداره.و وقتی دندان هام رو رو هم جفت کنم درقسمت چپ و راست فاصله زیادی میفته.نمیدونم اینم اپن بایت حساب میشه با نه؟با ارتو دنسی حل شدنیه یا…..ممنون

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام به این ناهنجاری اپن بایت خلفی می گویند با ارتودنسی قابل درمان است می توانید از یک متخصص ارتودنسی وقت معاینه بگیرید.

 32. Avatar امیرحسین گفت:

  سلام اقای دکتر من 19 سالمه و مشکل اپن بایت دارم .فاصله بین فک پایین و بالام حدود 4 سانت هستش.فک پایینم جلو هست و فوتبالیست حرفه ای هستم و به خواطر ضربه های که به صورتم میخوره نمیتونم جراحی کنم ایا مشکل را میتوتن با ارتودنسی و لمینت تا حد زیاد حل کرد

  1. Avatar Abdolreza Jamilian Orthodontist گفت:

   سلام بیماران من به طور معمول با ارتودنسی و بدون جراحی درمان می شوند. با مطب تماس بگیرید و وقت ویزیت ارتودنسی بگیرید بعد از معاینه راهکارها و روش درمان ارتودنسی مناسبی به شما پیشنهاد خواهد شد. به علاوه اگر استفاده از لمینیت نادرست و نا به جا انجام شود نه تنها ناهنجاری را رفع نمی کند بلکه بیمار دچار ناهنجاری ها و مشکلات جدیدی خواهد شد. روش صحیح این است که دندان ها را در سرجای خود مرتب کنیم و در صورت نیاز از لیمنت برای دندان های آسیب دیده و یا شکسته استفاده کنیم.

 33. Avatar فاطمه گفت:

  با سلام. من 28 سالمه و مشکل اپن بایت دارم . از سال 88 تا سال 91 ارتودنسی ثابت داشتم ولی اپن بایت کامل بسته نشد. و در کودکی هم ارتودنسی متحرک. حال حاضر ،در تکلم مشکلی ندارم و دهان و لب هام به راحتی روی هم قرار میگیرند. فقط حین صحبت کردن به دلیل فاصله دندان های فک بالا از فک پایین که باعث شدن دندان به خوبی قابل مشاهده نباشن که خوشایند و زیبا نیست،تصمیم به اصلاح دندان ها از طریق طرح لبخند رو دارم. چون مشکل من فقط ظاهر هست. امکان کامپوزیت برای دندان اپن بایت هست دکتر؟

  1. Avatar Abdolreza Jamilian Orthodontist گفت:

   اگر علت واقعی بروز اپن بایت درمان شود دیگر درمان شما بازگشت نخواهد داشت. به علاوه شما باید معاینه شوید تا بتوان نظر داد که کامپوزیت برای شما مناسب است یا خیر. با مطب تماس بگیرید و یک وقت معاینه رایگان ارتودنسی بگیرید تا به طور کامل راهنمایی شوید. طی سالهای اخیر دستگاه های ارتودنسی پیشرفت قابل توجهی داشته و برای بهره بردن از درمان های مدرن به یک متخصص ارتودنسی مدرن و با تجربه مراجعه کنید

 34. Avatar سیدعبدالحسین موسوی گفت:

  سلام آقای دکتر
  من 28 سالمه چند وقتی میشه از التهابی شدن دندان عقل سمت پایین رنج میبرم
  چندین مرتبه میشه ک التهابی میشه و دیگ دندانهام رو درد میگیره و هیچی نمیتونم بخورم بنظر شما چکار کنم ؟ هر بار دوا میگیرم خیلی وقت میبره تا خوب شه ولی تحملش سخته شما راهنماییم کنید لطفا
  ممنون شما.

  1. Avatar Abdolreza Jamilian Orthodontist گفت:

   سلام احتمالا این دندان عقل شما پوسیده شده به یک متخصص ارتودنسی مراجعه کنید در صورتی که فک شما فضای کافی برای نگهداشتن دندان عقل را نداشته باشد این دندان جراحی می شود. در غیر این صورت برای درمان پوسیدگی دندان شما اقدام خواهد شد. گاها فضای کافی برای رشد دندان عقل وجود ندارد و دندان ها روی هم می افتند همین امر موجب می شود دندان ها به خوبی تمیز نشوند و در نهایت دچار پوسیدگی دندان شوید

 35. Avatar Miss yaldduk گفت:

  سلام ببخشید دندان های فک بالای من خیلی جلو هستن و دندان های فک پایین ام عقب هستن و اصلا دندونام همخوانی ندارند بعد من میخوام دندونامو ارتودنسی کنم من الان بعد بلوغ اقدام کردم
  الان ارتودنسی من ثابت میشه یا نامرئی ؟؟ بعد هر فک جدا جدا ارتودنسی میشه ؟

  1. Avatar Abdolreza Jamilian Orthodontist گفت:

   سلام انتخاب نوع ارتودنسی به عوامل گوناگونی بستگی دارد که بعد از معاینه می توان در مورد آن نظر داد. تمام مراحل درمان ارتودنسی همزمان و یا در فواصل نزدیک به هم انجام می شود

 36. Avatar مهسا گفت:

  ايا در صورت مراجعه نكردن براي درمان مشكل اوپن بايت، در سن بيشتر دندان ها با مشكل موجه شده و دندان هاي فك بالا ميريزد؟ اگر براي اين مشكل هيچ وقت مراجعه نشود جز مشكل زيبايي چه مشكل هاي ديگري پيش مي ايد؟
  ممنون

  1. Avatar Abdolreza Jamilian Orthodontist گفت:

   سلام مشکل زیبایی و از دست دادن اعتماد به نفس تنها بخش کوچکی از عوارض اپن بایت است بیماران مبتلا به اپن بایت گوارش کاملی ندارند سایش دندانهای خلفی، مشکلات لثه ای، بروز مشکلات در مفصل گیجگاهی فکی (TMJ problem) از دیگر عوارض این ناهنجاری است همچنین بیمار در ادای کلماتی مانند س و ش دچار مشکل خواهد شد

 37. Avatar علی اکبر گفت:

  سلام آقای دکتر بنده جوان ۱۸ساله هستم که اپن بایت دارم ودندادن های عقب وجلو از هم فاصله دارد ودراستان سیستان بلوچستان زندگی میکنم واسه نیری انتظامی هم ثبت نام کردم گیر دادن گفتند باید درست بشه از اونجایی ک هزینه جراحی بالاهست وبنده میل به جراحی ندارم ..خواستم ببینم میشه جوری عکس واستون بفرستم بدون جراحی درمان میشه ..لطفا از هیچگونه یاری دریغ نکنید

  1. Avatar Abdolreza Jamilian Orthodontist گفت:

   سلام لطفا با مطب تماس بگیرید تا شما را راهنمایی کنند. با توجه به سابقه و تجربه ای که دارم شدیدترین ناهنجاری ها را با ارتودنسی و بدون عود و بازگشت درمان نموده ام. سعی بر این است که درمان ارتودنسی شما بدون جراحی انجام شود

 38. Avatar الهام گفت:

  سلام جناب آقای دکترمن دچار اپن بایت هستم و 4 دندان جلوی فک بالا شیب به سوی بیرون دارن ولی خود فکم جلو نیست آیا با توجه به اینکه 29 سالم هست درمان با ارتودنسی انجام می‌شود و نیاز به کشیدن دندان شماره 4 هست؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. درمان شما با توجه به اینکه دندان های جلوی فک بالا شیب به سوی بیرون دارند با ارتودنسی قابل انجام است ولی برای اینکه به شما گفته شود ایا نیاز به کشیدن دندان دارید یا ندارید باید معاینه شوید معاینه رایگان است تلفن 22011892

 39. Avatar نرگس گفت:

  باعرض سلام واحترام خدمت آقای دکتر جمیلیان.میخواستم بدونم برای درمان اپن بایت درحالیکه مشکل از فک پایین میباشد درچه مواردی حتما باید عمل جراحی وارتودنسی شود ودر چه مواردی فقط با ارتودنسی درمان میشود؟باتشکر فراوان

  1. Avatar Abdolreza Jamilian Orthodontist گفت:

   سلام آنچه که شما به طور ظاهری در مورد ناهنجاری اپن بایت خود تشخیص می دهید نمی تواند ملاک کار قرار بگیرید. با مطب تماس بگیرید و یک وقت ویزیت رایگان ارتودنسی بگیرید. بعد از بررسی دقیق و تشخیص علت ناهجاری بهترین روش درمان ارتودنسی و یا در صورت نیاز ارتوسرجری به شما پیشنهاد خواهد شد. برای این که در حد امکان مشکل شما با ارتودنسی و بدون جراحی حل شود به بهترین متخصص ارتودنسی مراجعه کنید که فلوشیپ جراحی نیز داشته باشد

   1. Avatar علی اکبر گفت:

    سلام آیا درمان اپن بایت با ارتودنسی و بدون جراحی امکان پذیر است

    1. Avatar Abdolreza Jamilian Orthodontist گفت:

     سلام بستگی به تجربه و مهارت متخصص ارتودنسی معالج دارد در اکثر مواقع درمان اپن بایت بدون جراحی امکان پذیر است برای این منظور به بهترین متخصص ارتودنسی مراجعه کنید

 40. Avatar علیرضا گفت:

  سلام جناب دکتر از اینکه وقت میزارید سپاسگذارم.
  من دختری 9 ساله دارم سال گذشته تو مدرسه حین بازی افتاده زمین دندونهای شیری قدامی دوتاش لق شد و بعد از عکس برداری OPG متوجه شدیم دو دندان اضافی هم دارد که اقدام به جراحی و کشیدن دو دندان اضافی نمودیم . حال بعد از گذشت 18 ماه دندانهای بالا به دلیل کم بودن جا ، در نیومده. البته دندونهای دخترم اپن بایت نیز هست
  به ارتودنتیست مراجعه کردیم گفتند باید جراحی و ارتودنسی بشه تا جا برای رشد دودندان باز بشه .
  به نظر شما طول درمان چقدره و احتمال داره که دو دندان بعد از ارتودنسی هم رشد نکنه ؟ ممنونم

  1. Avatar Abdolreza Jamilian Orthodontist گفت:

   ارتودنسی دندان نهفته یکی از معمول ترین روش های درمان ارتودنسی است که می توانید نمونه کارهای من در گالری تصاویر ببینید. بدون معاینه بیمار نمی توان در مورد طول درمان ایشان نظر داد. با مطب تماس بگیرید و یک وقت برای ویزیت رایگان ارتودنسی رزرو کنید یا از صفحه اول همین سایت اقدام فرمایید

 41. Avatar بیدرنگ گفت:

  سلام اقای دکتر من 29 سالمه و مشکل اپن بایت دارم سه روزه جراحی گذاشتن پلیت L در دو طرف فک بالا رو انجام دادم بعد سه روز درد و.تورم من خیلی زیاد شده من نمیتونم دهانمو باز کنم تا مسواک بزنم و احساس میکنم غذا در محل بخیه ها جمع شده دهانمو شستشو میدم با دهانشویه اما بخاطر تورم زیاد نمیتونم خوب بشورم و انتی،بیوتیک هم مرتب استفاده میکنم این درد و تورم طبیعی هست و این که امکانش هست بخاطر عفونت باشه؟ و ایا این روش برای اپن بایت تاثیر داره؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. شما باید در این خصوص با متخصص جراح فک که پلیت ها را برای شما قرار داده است مشورت نمایید.

 42. Avatar مینا گفت:

  سلام اقای دکتر من 35 ساله هستم درمان اپن بایت چی است

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. درمان اپن بایت در این سن ارتودنسی به همراه جراحی است

 43. Avatar فاهم گفت:

  و آیا دکتر هست که من بتونه همکاری بکنه و مشکل فکم رو عمل کنم و بصورت اقساط البته بدون پیش پرداخت اولیه که نصفش باشه

  1. Avatar Abdolreza Jamilian Orthodontist گفت:

   من متخصص ارتودنسی و فلوشیپ جراحی هستم تمام تلاش بر این است که درمان شما با ارتودنسی انجام شود و در صورت نیاز جراحی نیز انجام خواهد شد

 44. Avatar فاهم گفت:

  سلام آقای دکتر من از خوزستان خرمشهر هستم من نزدیک به چندین سال است از ناهنجاری فکم رنج میبرم راستش استطاعت تامین هزینه هم و عمل جراحی فکم زیاد هستش و من ندارم به چندین دکتر متعدد مراجعه کردم ولی متاسفاته با هزینه های بالایی برخوردار کردم سوالم از شما دکتر محترم چطور میتونم با دکتر آشنا بشم بتونه مشکل فکم راحل کند و بتونم با پرداخت اقساط کار جراحی فکم را شروع کنم ممنون میشم راهنمایی کنید بخدا خیلی معذب هستم 🙏🙏🙏🙏🙏🙏

  1. Avatar Abdolreza Jamilian Orthodontist گفت:

   سلام برای معاینه رایگان ارتودنسی مراجعه کنید اگر بیمه دارید به همراه خود بیاورید بعد از معاینه هزینه ارتودنسی شما اعلام خواهد شد.

 45. Avatar محمد گفت:

  سلام اقای دکتر بنده 17 سال سن دارم و دندانها به اندازه یک سانت اپن بایت هست به متخصص اورتودنسی مراجعه کردم و گفتند باید ارتودنسی بشه و بعد جراحی . بنده قصد جراحی فکرو ندارم و از دکتر پرسیدم نمیشه فقد با ارتودنسی مقداری بهتر بشه ؟ گفتند خیر دندانهای شما مرتب هستش و اپن بایت با ارتودنسی خوب نمیشه ک فقد با جراحی. سوالم اینجاست ک ایا غیر جراحی درمان نمیتونم بکنم؟ ارتودنسی تاثیری نداره تو بهتر شدن اپن بایتیم؟
  و سوالم اینه ک ایا بدتر نمیشه? سنم 17 هستش
  و دکتر گفتند اگر ارتودنسی کنیم دوباره بر میگرده بنظرتون اورتودنسی ثابت نامرعی خوب نمیکنه اپن پایتیرو؟

  1. Avatar دکتر جمیلیان متخصص ارتودنسی گفت:

   سلام توصیه می کنم به گالری تصاویر قبل و بعد ارتودنسی و نمونه کارهای من مراجعه کنید در قسمت مربوط به اپن بایت مواردی را مشاهده می کنید که اپن بایت با ارتودنسی و بدون جراحی درمان شده است

 46. Avatar سعید گفت:

  سلام اقای دکتر ببخشین وقتتون رو میگرم من پسر ۱۸ ساله هستم دندان هایم یعنی تو فک بالا و فایین بهم نمیرسن دندن های فک بالا منظم نیستن یک دندن نیش تو بچگی تو تصادف از دست دادم ویک دندان هم تو بچی کشیدم اقای دکتر لب هایم به هم میرسن کاملآ مساوی هستش فقط دندان هایم به هم نمیرسن آیا مشکل از چیه تا حالا به هیچ دکتری نرفتم ممنون میشم جوابمو بدین ؟؟؟

  1. Avatar دکتر جمیلیان متخصص ارتودنسی گفت:

   سلام شما دچار اپن بایت و شلوغی و نامرتبی دندان ها هستید. به علاوه وضعیت فکین نیز باید در معاینه حضوری بررسی شود. ویزیت اولیه رایگان است توصیه می کنم یک وقت معاینه ارتودنسی بگیرید

 47. Avatar نگین گفت:

  با عرض سلام
  بنده 26 ساله هستم و مشکل open bite دارم . فک بالا رو حدود 1 ماه است که 10 تای جلویی را ارتو کردم پیش دانپزشک کودکان که البته شناخته شده بودن و برای فک پایین گفتن 1 ماه دیگر باید انجام شود . پیش دکتر دیگری مراجعه کرده بودم و ایشان از کار دکتر قبلی ایراد گرفتن ولی دلیلی نیاوردن! به متخصص دیگری مراجعه کردم و گفتن دکترت رو عوض نکن چون باید براکتها برداشته و دوباره گذاشته بشن.و در آخر بایدپشت دندانهای بالا و پایین تا آخر عمر سیم محافظ گذاشت.
  ممنون میشم راهنمایی بفرمایید چون در صورت تعویض هم باید مقداری از هزینه پزشک اول و هزینه کامل و بیشتر متخصص دوم را پرداخت کنم
  وقتی دو نفر ایراد میگیرن بهتره پزشک عوض بشه؟
  عوارض ناشی از دوباره چسباندن براکت چیست؟
  با تشکر

  1. Avatar دکتر جمیلیان متخصص ارتودنسی گفت:

   سلام شما باید برای درمان اپن بایت دندان حتما به متخصص ارتودنسی مراجعه کنید. به شما پیشنهاد می کنم مطلب بهترین متخصص ارتودنسی را بخوانید تا در انتخاب یک متخصص ارتودنسی خوب اطلاعات کاملی داشته باشید. سپس می توانید تصمیم بگیرید که درمان ارتودنسی خود را به چه دکتری بسپارید. پس از یک انتخاب آگاهانه به پزشک خود اعتماد کنید و اجازه دهید درمان را طی مدتی که به شما اعلام کرده اند به پایان برسانند و از نظرخواهی پزشکان و متخصصین دیگر اجتناب کنید.

 48. Avatar هورا گفت:

  با عرض سلام آقای دکتر من 24سالمه و مشکل اپن بایت دارم. در11سالگی چون دندانهای نامنظمی داشتم به دندانپزشکی مراجعه کردم وبا انجام ارتودنسی متحرک طی حدود 2سال دندانهام منظم شدند، در همان زمان دندان پزشکم اطلاع دادند که دندانهای جلوییم ازهم فاصله دارند که حتما باید به یک متخصص مراجعه کنم پیش چندین متخصص که رفتم گفتند فقط باید عمل جراحی انجام بشه نه کار دیگه و حتی یک دندان پزشک پیشنهاده کشیدن دندانهای آسیاب بالاوپایین رو دادند که خانواده قبول نکردند و هزینه ی بالای جراحی منجر شد تا الان با این مشکل سرکنم. مشکل من اینجاست الان از کامنتهای شما متوجه شدم که اپن بایت با جراحی فک بالا رفع میشه من دندان های پایینیم جلوتر قراردارند که خفیفه اما باکمی دقت قابله مشاهده است بخاطر جلو بودن لب پایینم بهش پی بردم، بااین حال فک پایینم عقب تره! حالا من نمیدونم جراحی فک بالا باید صورت بگیره یا فک پایین،با مشاهده ی این تصویرو توضیحاتم امیدوارم اطلاعات مورد نیاز از خودم رو دراختیارتون قرار داده باشم که بتونید بهترین پیشنهاد رو به من بدید با سپاس ازشما

  1. Avatar دکتر جمیلیان متخصص ارتودنسی گفت:

   سلام بهتر بود برای این دسته از مشکلات و ناهنجاری های فک و دندان از ابتدا به یک متخصص ارتودنسی مراجعه می کردید. تشخیص یک متخصص ارتودنسی با یک دندانپزشک ممکن است تفاوت زیادی داشته باشد و حتی روش درمانی که برای شما انتخاب می شود تخصصی تر و حرفه ای تر است و شما نتیجه بهتر و سریعتری از درمان ارتودنسی خود می گیرید. در حال حاضر نیز پیشنهاد می کنم که به یکی از بهترین متخصص ارتودنسی که فلوشیپ جراحی نیز هست مراجعه کنید. با توجه به پیشرفت سریع درمان های ارتودنسی و دستگاه های مدرنی که اخیرا برای درمان استفاده می شود ممکن است شما را از جراحی فک و صورت بی نیاز کند. می توانید به صفحه ثبت اختراعات من هم سری بزنید و با تعدادی از این روش های جدید ارتودنسی آشنا شوید

 49. Avatar بیتا گفت:

  سلام دکتر ببخشیدمن 18سالمه دندان های ردیف بالا کاملا ردیفی ومرتب هستندمشکل من فاصله 6دندان ردیف بالا هست ودندان هایم مربع شکل هستندراهنمایی شمابرای من بنظرشمابااردتودنسی روش خوبیه ?وهزینش چقدره باتشکر

  1. Avatar دکتر جمیلیان متخصص ارتودنسی گفت:

   سلام برای بستن فاصله بین دندان ها ارتودنسی بهترین روش درمانی محسوب می شود. درباره مربع بودن دندان ها ممکن است لثه های شما بیش از اندازه روی دندان قرار گرفته باشد به همین دلیل دندان ها به شکل مربع به نظر می رسد که در این صورت جراحی لثه به شما پیشنهاد خواهد شد. در هر صورت تا معاینه نشوید درباره شکل مربع دندان ها نمی توان نظر قطعی داد

 50. Avatar Hossein گفت:

  سلام دکتر من کلاس ۳ اپن بایت هستم ، میشه فقط با ارتودنسی درستش کرد

  1. Avatar دکتر جمیلیان متخصص ارتودنسی گفت:

   سلام در برخی موارد این امکان وجود دارد که با ارتودنسی و بدون جراحی درمان کلاس 3 و اپن بایت را انجام داد، اما بدون معاینه نمی توان نظر قطعی داد. معاینه اولیه رایگان است

 51. Avatar سبحان گفت:

  با سلام
  بنده 23سالمه.از بچگی در ادا کردن بعضی حروف مشکل داشتم و عقیده داشتم مشکل زبانیه و غیرقابل حل
  به تازگی یکی از دوستان که دانشجوی پزشکی است بهم گفت ممکنه بخاطر دندانهایم باشه و من تازه متوجه وخامت فاصله بین دندان های جلویی بالا و پایینم شدم، فاصله ای حدود یک سانت
  با جستجو متوجه شدم این عارضه ب نام اپن بایت است

  سوالم اینه که قطعا مشکل تکلمم به این خاطره؟
  برای درمان آن چه راهکاری وجود دارد؟
  دوره درمان چ مقدار است؟
  حدود هزینه ای ک داره چقدره؟

  ممنون میشم پاسخ بدهید

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. برای اینکه جواب درستی به سوالات شما داده شود باید معاینه شوید. در هنگام معاینه نوع دستگاه ، طول درمان ، روش درمان اعم از درمانهای ثابت ، متحرک ویا جراحی ، هزینه ارتودنسی و یا غیره به شما گفته می شود. معاینه رایگان است می توانید از مطب وقت بگیرید. تلفن 22011892

 52. Avatar محمدرضا گفت:

  سلام اقای دکتر، خسته نباشید، من 19 سال دارم.من اپن بایت دارم و حس میکنم دندون های فک پایینم جلو هستن، از طرفی توی اینه هم که نگاه میکنم فک پایینم نسبت به بالا عقبه.به نظر میرسه که فک پایینم کوچیک باشه.دندونپزشک هم که برای پرکردن دندون رفتم گفت احتمالا فکت رشد نکرده کامل، من بابد چکار کنم؟ اصلا درمان میشه؟؟ ممنون میشم اگ راهنماییم کنید.

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. بله قابل درمان است و شما نیاز به ارتودنسی ثابت دارید . می توانید از مطب وقت بگیرید

 53. Avatar معصومه شريعت پناه گفت:

  سلام آقاي دكتر خسته نباشيد من مشكل اپن بایت دارم الان 10 ماهه ارتودنسي انجام دادم قراره جراحي فك انجام بدم سوالي كه از شما دارم اينه مدت زمان درمان ارتودنسی بيمار بعداز عمل فك چقدر مي باشد.ممنونم از زنجان

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. بعد از جراحی فک شما حداقل 6 ماه نیاز به درمان ارتودنسی دارید

 54. Avatar علی گفت:

  سلام
  ۲۳ساله هستم یک سال است ارتودنسی میکنم فک پایینم جلوست و اپن بایت دارم باجراحی فک پایین مشکل اپن بایت هم حل میشود؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. باید دانست که برای درمان اپن بایت حتما باید فک بالا جراحی شود در غیر اینصورت درمان موفقیت امیز نیست . من در تعجب هستم که چرا متخصص ارتودنسی معالج شما این نکته مهم را تا به حال به شما نگفته است چون من در هنگام تدریس اپن بایت در دانشگاه همیشه به دانشجویان تاکید می کنم درمان اپن بایت جراحی فک بالا است

 55. Avatar عطیه گفت:

  با سلام وعرض خسته نباشید خدمت شما.آقای دکتر پسر 10 سال سن دارد ومشکل اپن بایت قدامی دارد یعنی دندانهای جلو روی هم قرار نمی گیرد.الان برای درمان وقت داره یا دیر شده؟ اگر الان اقدام بشه چقدر تقریبا درمان طول می کشه؟ متشکرم

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. درمان کمی دیر شده است ولی باز هم می توان با درمان ارتودنسی مشکل بیمار را حل کرد تا به جراحی فک نیاز نداشته باشد بهتر است از یک متخصص ارتودنسی وقت معاینه بگیرید .درمان ایشان تقریبا 2 سال طول می کشد.

 56. Avatar آتوسا ثابت گفت:

  سلام جناب آقاي دكتر،

  من دختر ٢٤ ساله هستم، از سن بلوغ متوجه شدم دندان هاي من با بقيه افراد فرق داره و به هم نميرسن بعد ها متوجه شدم مشكل open bite دارم. وقتي كه به دكتر خودم مراجعه كردم گفتن جراحي اي كه صورت ميگيره خيلي سخت و وحشتناك هستش من هم خيلي ترسيدم و به دكتر مراجعه نكردم. الان دچار مشكل شدم اعتماد به نفسم رو از دست دادم از بچگي چون “س” رو بد تلفظ ميكردم مورد تمسخر قرار ميگرفتم. ديگه خسته شدم. اين عمل واقعا خيلي وحشتناكه؟ اپن بايتم شديد و از نوع قدامي هستش.
  ممنون ميشم اگه پاسخ بديد.

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. شما باید معاینه شوید اگر امکانش باشد ممکن است با ارتودنسی مشکل حل شودلطفا از یک متخصص ارتودنسی وقت بگیرید

 57. Avatar مصطفی گفت:

  سلام علیکم بنده ۲۶سالمه ساکن خوزستان شهرستان شادگان هستم اقا دکتر امیدوارم حالتون خوب باشه بنده همین امروز این اپن بایت را دونستم که دندان هایم همین مشکل را دارن دوتا فکم روی همدیگر خوب قرار نمیگیرن وبین دندانهایم از جلو فاصله میماند سوالم این هست اگر میشه ی دکتر متخصص ارتودنسی را بهم معرفی کنید

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. می توانید به دانشکده دندانپزشکی اهواز بخش ارتودنسی مراجعه نمایید.

 58. Avatar مریم گفت:

  سلام.
  ۱۸سال دارم و مشکل اپن بایت دارم.و در تلفظ س و ز مشکل دارم.
  درمان اپن بایت همیشه با جراحی فک همراه هست؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. درمان اپن بایت همیشه با جراحی همراه نیست باید شما را معاینه کنم تا جواب صحیحی به شما بدهم معاینه رایگان است

 59. Avatar رزا گفت:

  سلام خسته نباشید من 26سال دارم و فکم اپن بایت هست چه کنم

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. درمان اپن بایت در این سن به کمک ارتودنسی به همراه جراحی فک قابل انجام است

 60. Avatar مهتاب گفت:

  سلام،من 29 سالمه،اپن بایت دارم ،،متخصص ارتودنسی گفتند نیاز به عمل جراحی فک و ارتودنسیدارم،ولی حقیقتا خانوادم مخالفن،،میترسن و میترسم ک چهره م بهم بریزه،نمیدونم جکار کنم،،چون همسرم خیلی دوست دارندعمل جراحی فک را انجام بدهم و خودمم تا خدودی مایلم،،حاضرم هر هزینه بابت ارتودنسی کنم ولی نمیدونم چقدر موثره؟و چهر ه ام چطور میشه؟لطفا راهنمایی کنید

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام اطلاعاتی را که شما در مورد مشکل دندانی فکی مرقوم فرموده اید ناقص و کم است . من با این اطلاعات نمی توانم به شما بگوییم فقظ با ارتودنسی و بدون جراحی درمان می شوید .برای دادن طرح درمان صحیح نیاز به اطلاعات بیشتری است . مثلا اطلاعاتی راجع به شیب دندانها ، وضعیت فکین ، نیمرخ بیمار ، میزان شلوغی دندانها ، وضعیت رادیوگرافی بیمار و میزان اپن بایت شما. بنابراین به شما توصیه میشود برای طرح درمان مناسب از مطب وقت معاینه بگیرید. معاینه رایگان است. اگر شرایط فک شما اجازه بدهد من تمام تلاشم را می کنم که درمان با ارتودنسی تمام شود و به جراحی فک نرسد

 61. Avatar اشکان گفت:

  سلام اقای دکتر
  من تا دو ماهه دیگه چندتا دندان خلفیمو می کشم و 27 سالمه
  با توجه به مقاله شما که فرمودید مشکل اپن بایت زیاد بعد بلوغ با جراحی ارتودنسی درمان میشه آیا کشیدن دندان و فقط ارتودنسی برای درمان اپن بایت کم من که فقط دندان های جلومو درگیر کرده کافیه یا دکتر من به اشتباه به من گفته فقط ارتودنسی مشکلت رو حل میکنه.
  با تشکر از وقتی که میگذارید.

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. اپت بایت ب زیاد عد از بلوغ با جراحی به همراه ارتودنسی درمان می شود. ولی در بعضی موارد که اپن بایت کم باشد می توان با دراودن دندانهای خلفی open bite را درمان کرد

 62. Avatar شقایق گفت:

  سلام اقای دکتر
  من دختر 22 ساله ای هستم که یک ماهه ارتودنسی انجام دادم و مشکل خفیف اپن بایت دارم، دکترم به من گفته با کشیدن چهارتا دندان کاملا درمان میشی و دندونات رو هم قرار میگیره.
  به نظر شما با کشیدن چهار تا دندان واقعا شدنیه؟
  ممنون

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. من با کشیدن 4 دندان خلفی اپن بایت های بسیاری را بسته ام .شما باید این تضمین را از متخصص ارتودنسی خودتان بگیرید و اگر به دکتر خودتان اعتماد ندارید دکترتان را عوض نمایید.

 63. Avatar مرمر گفت:

  سلام دکتر جمیلیان خسته نباشید
  اگر دندان روکش شده ، پر کرده ، عصب کشی شده و یا دندان کشیده شده داشته باشیم ایا باز میشود ارتودنسی کرد ؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام . بله ا گر دندانی روکش شده ، پر شده ، عصب کشی شده و یا دندان کشیده شده می توان برای بیمار ارتودنسی انجام داد.

 64. Avatar مسعود گفت:

  سلام . جناب دکترجمیلیان بنده فردی 36 ساله هستم دارای مشکل اپن بیت می باشم . به نظر شما مدت زمانی که باید ارتودنسی در دهانم بماند تا اماده عمل جراحیفک شوم به چه مدت زمانی نیازدارد؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. طول مدت درمان ارتودنسی 1 سال و نیم می باشد و جراحی فک بعد از گذشت یک سال از ارتوئنسی انجام می شود به عبارت دیگر جراحی فک در وسط درمان ارتودنسی انجام می شود پس از جراحی شما نیاز به 6 ماه ارتودنسی دارید.

  2. Avatar امیر سلیمی گفت:

   سلام خسته نباشید آیا اپن بایت جز عمل زیبایی محسوب میشود؟

   1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

    باسلام. اپن بایت جهت برطرف کردن ناهنجاری فکی است و جنبه زیبایی ندارد. اطلاعات بیشتر مراجعه به این لینک ارتودنسی درمان یا زیبایی

 65. Avatar سار امینی گفت:

  من دختر 9 ساله ای دارم که دارای فاصله بین دندانهای دو فک می باشد به دکتر متخصص ارتودنسی در شهر خودمان مراجعه کردم و دکتر گفت باید جراحی فک بشود . ایا می توان با ارتودنسی وبدون جراحی دخترم را درمان نمایید. من خیلی نگرانم.

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. وجود فاصله بین دندانهای دو فک نشاتگر open bite اپن بایت است این عارضه به راحتی در سن 9 سالگی با ارتودنسی و بدون نیاز به جراحی درمان می شود. اگر بیمار در این سن مراحعه ننماید ودرمان به تاخیر بیفتد . مشکل بیمار اسکلتی می شود و بیمار هم نیاز به ارتودنسی و هم به جراحی خواهد داشت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *