ناهنجاری های فک

انواع ناهنجاری فک چیست؟

انواع ناهنجاری فک

ناهنجاری های فکی در بسیاری از موارد منجر به بروز اختلال در جویدن و گوارش غذا می شوند. علاوه بر این مشکلاتی برای زیبایی چهره بیمار، سلامت دندان ها و حتی مشکل در تلفظ کلمات را نیز منجر می شود. انواع ناهنجاری فک به اختلالاتی گفته می ‌شوند که در یکی یا هر دو فک مواردی مثل، سایز و اندازه فک، محل فکین، نوع چرخش فک ها، قرینه بودن دو طرفه فک و فرم کلی آن در صورت و شکل فکین را تحت تاثیر قرار بدهد. ناهنجاری فک یا مال اکلوژن ها به سه کلاس تقسیم می شوند. عدم وجود ناهنجاری به مال اکلوژن یک نسبت داده می شود. اگر فک  بالا جلوتر و فک پایین عقب تر باشد به آن ناهنجاری فک کلاس دو و در صورتی که فک بالا عقب تر و فک پایین جلوتر از فک بالا باشد به آن ناهنجاری فک کلاس سه گفته می شود. همچنین انحراف فک از خط میانی صورت و بروز مشکل در مفصل فکی گیجگاهی نیز از جمله ناهنجاری های فک محسوب می شود.

دسته بندی انواع ناهنجاری فک

علل بروز انواع ناهنجاری فک

ناهنجاری فک می‌تواند اولیه و یا ثانویه باشد. اکثر مشکلات فکی ارثی است برخی از ناهنجاری های فک در جنینی و پیش از تولد ایجاد می شوند که به آن ها ناهنجاری های فک ارثی می گویند. برخی از آن ها در طی زندگی و رده های مختلف سنی پدیدار می شود که به آن ها ناهنجاری های فک اکتسابی فک گفته می شود. علل ارثی ناهنجاری فک می تواند به دلیل مشکلات ژنتیکی، آسیب های داخل رحمی و غیره باشد.

اما در بعضی موارد علت بروز انواع ناهنجاری فک می تواند بر اثر بیماری ها، وراثت، آسیب و یا اختلالات عملکردی باشد. به طور مثال بیماری روماتوئید آرتریت نوجوانان می تواند قبل از 16 سالگی با تظاهراتی از ناهنجاری های فک خود را بروز دهد.

نقش متخصص ارتودنسی در درمان ناهنجاری فک

متخصص ارتودنسی ابتدا از بیمار شرح حال مناسبی می گیرد. این که مشکل بیمار از کی شروع شده است و آیا مشکل جویدن دارد یا خیر. همچنین موارد مختلفی بررسی می شود که آیا بیمار می تواند با دندان های جلوی خود غذا را بگیرد ؟ آیا هنگام صحبت کردن به مشکل بر می خورد؟ آیا این مشکل  برای بیمار دشواری هایی ایجاد نموده و اعتماد به نفس وی را تحت تاثیر قرار داده است؟ آیا در مفصل فک خود مشکلاتی از قبیل درد در محل مفصل، صدا دادن آن هنگام حرکت مفصل و یا حرکت ها نامتناسب آن دارد؟

آنالیز سفالومتری ناهنجاری فک

متخصص ارتودنسی ظاهر کلی صورت بیمار را مورد بررسی قرار می دهد. سپس معاینه فکین، بافت نرم اطراف فک و سلامت دندانی و درست روی هم قرار گرفتن دندان ها و فکین بررسی می شود. ارتودنتیست به کلیه مواردی که در بالا اشاره شد در معاینه فک ها توجه می کند؛ یعنی بررسی سایز فک، محل، چرخش، شکل و قرینه بودن مفاصل فکین.

برای بررسی دقیق تر ناهنجاری فکی تنها شرح حال و معاینه کمک نمی کند. بلکه باید از آزمایش های تشخیصی مانند تصویر برداری ها، رادیوگرافی سفالومتری و بررسی مدل دندانی نیز استفاده شود.

ناهنجاری فک کلاس دو و یا کلاس سه که به درمان ارتودنسی و یا جراحی فک نیاز جدی دارند به شرح زیر می باشد:

 • مشکل در گاز زدن یا جویدن
 • اشکال در بلعیدن غذا
 • درد فک ها
 • پوسیدگی دندان به دلیل وجود ناهنجاری فک و دندان
 • فاصله بین دندان های بالا و پایین هنگام بسته بودن دهان
 • عدم تقارن و یک شکلی از نمای جلوی یا پهلو
 • تروما و ضربه به فک و دندان
 • مشکلات بدو تولد و نقص ناشی از آن
 • عقب بودن چانه یا عقب بودن فک
 • پیش آمدگی فک یا جلوزدگی فک
 • تنفس دهانی مزمن
 • آپنه یا توقف تنفسی در زمان خواب

قبل و بعد درمان ناهنجاری فک یک آقای جوان

درمان ارتودنسی انواع ناهنجاری فک

ممکن است بیمار مبتلا به انواع ناهنجاری فک مثل ناهنجاری فک کلاس سه باشد و علاوه بر ارتودنسی نیاز به جراحی فک نیز داشته باشد. ارتودنسی فکین با دستگاه ارتودنسی متحرک و ارتودنسی و مرتب کردن دندان ها با دستگاه ارتودنسی ثابت انجام می شود. دکتر جمیلیان متخصص ارتودنسی و فلوشیپ تخصصی جراحی های ارتوگناتیک و سندرم های فک و صورت از دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی تهران سه دستگاه متحرک ارتودنسی را در سال های 2012 و سپس 2015 و سپس 2017 میلادی اختراع نموده اند که در اداره ثبت اختراعات امریکا به ثبت رسیده است. امروزه در ایران و سایر کشورهای جهان از این 3 دستگاه ارتودنسی جهت درمان عقب ماندگی فک بالا و پایین برحسب مورد ناهنجاری استفاده می شود.

در مواردی که بیمار نیاز به جراحی فک دارد متخصص ارتودنسی قبل از جراحی فک، دستگاه ارتودنسی مناسب را برای بیمار طراحی و نصب می نماید. به طور میانگین براکت ها یک سال تا یک سال و نیم روی دندان شما قرار می گیرد تا موقعیت دندان های شما و روی هم قرار گرفتن آنها اصلاح شود. بعد از عمل جراحی و در حدود 6 ماه بعد از جراحی فک ارتودنتیست براکت های ارتودنسی مربوطه را بر می دارد. به طور کلی این درمان ارتودنسی می تواند حدود 2 سال طول بکشد.

جراحی اصلاح فک یا جراحی ارتوگناتیک توسط جراح فک و صورت برای اصلاح ناهنجارهای فکین، دندانی و اسکلتی جزئی یا شدید از جمله عدم ردیف بودن فکین و دندان ها انجام می شود.

مقایسه ناهنجاری فک پایین جلوزده با فکین استاندارد و بدون ناهنجاری

سوالات متداول ناهنجاری‌های فک

1-آیا درمان ناهنجاری فک بدون جراحی امکانپذیر است؟

انواع ناهنجاری های فک را می توان با دستگاه های ارتودنسی متحرک و بدون جراحی درمان نمود. مگر در مواقعی که بیمار سن بلوغ را گذرانده باشد و شکل دادن استخوان فکین با دستگاه ارتودنسی به تنهایی امکانپذیر نباشد. در این صورت ارتودنسی به همراه جراحی که ارتوسرجری نام دارد به بیمار پیشنهاد می شود.

2-آیا ناهنجاری های فک خطرناک است؟

ناهنجاری های فکی به خودی خود خطرناک نیستند. اما هرچه دیرتر برای درمان ناهنجاری های فکی اقدام نمایید دچار عوارض شدیدتری می شوید و لازم است در آینده وقت و هزینه بیشتری جهت رفع ناهنجاری های فک و دندان صرف کنید.

3-در چه صورت ناهنجاری های فک نیاز به جراحی دارند؟

عمل جراحی برای اصلاح دفورمیتی هایی از  فک توصیه می شود که درمان های ارتودنسی به تنهایی کمک کننده نباشند و یا این که سلامتی بیمار در خطر افتاده باشد. مواردی مانند آپنه ( قطع تنفس به مدت کمتر از 20 ثانیه ) در هنگام خواب و سایر مشکلات تنفسی، جویدن، صحبت کردن و مشکلات مفصلی فک می توانند دلیلی بر نیاز بیمار به جراحی برای اصلاح دفورمیتی و بدشکلی فک در بعد از سن بلوغ باشد.

4-نقش ارتودنسی در درمان ناهنجاری های فک چیست؟

ارتودنسی علاوه بر بهبود ظاهر، به مرتب شدن دندان هایی که به علت ناهنجاری های فکی به درستی روی هم قرار نگرفته اند کمک می کند. همچنین ارتودنسی از تروماهای دندانی که باعث ایجاد درد و خستگی عضلانی و مفصلی می شود جلوگیری می نماید.

5-هزینه درمان ناهنجاری فک چقدر است؟

هزینه درمان و اصلاح ناهنجاری فک و هزینه ارتودنسی  به عوامل مختلفی مانند نوع درمان انتخابی، شیب دندان ها، وضعیت فکین، نیمرخ بیمار، میزان شلوغی دندان ها، وضعیت رادیوگرافی بیمار، شدت ناهنجاری و غیره بستگی دارد. اگر درمان ناهنجاری فک علاوه بر ارتودنسی نیاز به جراحی نیز داشته باشد لازم است بیمار وقت و هزینه بیشتری را برای درمان صرف نماید.

6-عوارض ناهنجاری های فک چیست؟

پوسیدگی زودرس دندان ها و بروز بیماری های لثه یکی از بارزترین و مهم ترین عوارض ناهنجاری های فک می باشد. بروز شلوغی دندان ها و نامرتبی دندان ها نیز از دیگر عوارض ناهنجاری فک می باشد. مشکلات گوارشی که بر اثر عمل جویدن ناقص انجام می شود و احساس درد و کاهش اعتماد به نفس به دلیل نقص فیزیکی در ناحیه فک و صورت از دیگر عوارض ناهنجاری های فک می باشد.

دکتر جمیلیان

درباره دکتر جمیلیان

دکتر جمیلیان، متخصص ارتودنسی دارای فلوشیپ تخصصی جراحی ارتودنسی و ناهنجاری های فک و صورت و استاد تمام (پروفسور) بخش ارتودنسی دانشکده دندانپزشکی دانشگاه آزاد اسلامی، دارای بورد تخصصی ایران و اروپا و عضو انجمن ارتودنتیست های ایران و آمریکا و اروپا هستند.

45 دیدگاه برای “انواع ناهنجاری فک چیست؟

 1. Avatar علی گفت:

  سلام آقای دکتر من ۱۴ سالمه یک دندون عصب کشی شده هم دارم دندان شماره ۶ چپ پایین
  البته ربطی نداشت فقط میخاستم بگم فک پایینم کمی کجه دندان پایینی به بالایی میخوره
  و میترسم دندان هام ترک بخورند در برابر کجی فک چون هنگام غذا جویدن به هم میخورن
  و صدا میدند

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. ابتدا باید مشکل کجی دندان شما توسط ارتودننتیست بررسی شده تا مناسب‌ ترین روش برای شما انتخاب شود. برای این کار توصیه می‌شود به ‌یک متخصص ارتودنسی مراجعه کنید، چرا که نوع تشخیص، طرح درمان ارتودنسی مناسب، به‌ شما در رسیدن به‌ بهترین نتیجه درمانی کمک خواهد کرد. در صورت تمایل می توانید با شماره تلفن مطب 22011892 جهت گرفتن وقت قبلی تماس بگیرید.

 2. Avatar هومن گفت:

  سلام آقای دکتر من حدود 14 سالمه مشکل در جویدن و گاز گرفتن غذا دارم، بنظر شما چیکار کنم؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. ابتدا باید مشکل فکی و دندانی شما توسط ارتودننتیست بررسی شده تا مناسب‌ ترین روش برای شما انتخاب شود. برای این کار توصیه می‌شود به ‌یک متخصص ارتودنسی باتجربه مراجعه کنید، چرا که نوع تشخیص، طرح درمان ارتودنسی مناسب، به‌ شما در رسیدن به‌ بهترین نتیجه درمانی کمک خواهد کرد.

 3. Avatar مهدی گفت:

  سلام من فک پایینم جلو تر از بالاست نیاز به عمل داره یا با ارتودنسی خوب میشه ۱۸ سالمه

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. برای جواب قطعی باید معاینه کلینیکی انجام شود. پس از معاینه از دندان ها و فک شما راهنمایی های لازم به شما داده می شود. بنابراین به شما توصیه میشود برای طرح درمان ارتودنسی مناسب از مطب وقت معاینه بگیرید. معاینه به صورت رایگان انجام می شود. می توانید با شماره تلفن مطب 22011892 جهت گرفتن وقت قبلی تماس بگیرید.

 4. Avatar امیر گفت:

  با سلام
  20 سالمه و فک بالا و پایینم فاصله داره و دندان هام جفت نمیشه همچنین در تلفظ بعضی حروف مانند ش مشکل دارم با عمل فک این مشکل تلفظ حل میشه؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. با توجه به شرایط سنی و مشکل فکی که دارید. درمان ارتودنسی ثابت به همراه جراحی فک است. ارتودنسی توسط ارتودنتیست و در مطب انجام می شود. جراحی توسط متخصص جراح فک و صورت در بیمارستان صورت می گیرد تا ارتودنسی ثابت انجام نشود جراح نمیتواند فک را اصلاح نماید. نیاز قبل از جراحی ارتودنسی ثابت است.

  2. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. با توجه به شرایط سنی و مشکل فکی که دارید. درمان ارتودنسی ثابت به همراه جراحی فک است. ارتودنسی توسط ارتودنتیست و در مطب انجام می شود. جراحی توسط متخصص جراح فک و صورت در بیمارستان صورت می گیرد تا ارتودنسی ثابت انجام نشود جراح نمیتواند فک را اصلاح نماید. نیاز قبل از جراحی ارتودنسی ثابت است.

 5. Avatar اتنا گفت:

  سلام اقای دکتر
  من 14 سالمه و فکم صدا میده و خط های دندان هام متقارن نیست
  میخواستم بپرسم مشکل من با جراحی فک حل میشه یا ارتودنسی؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. برای دادن طرح درمان صحیح نیاز به اطلاعات بیشتری است. مثلا اطلاعاتی راجع به شیب دندان ها، وضعیت فکین، وضعیت رادیوگرافی و غیره. بنابراین به شما توصیه میشود برای طرح درمان مناسب از مطب وقت معاینه بگیرید. معاینه به صورت رایگان انجام می شود. در صورت تمایل می توانید با شماره تلفن مطب 22011892 جهت گرفتن وقت قبلی تماس بگیرید.

 6. Avatar دلارام گفت:

  با سلام .خانمی ۲۲ساله هستم .دندان های جلو فک پایینم نامرتب هست.وقصد ارتودنسی دارم .خانم دکتری که ارتودنسی انجام میدن دندون های منو دیدن و ایشون گفتن جراحی فک هم باید انجام بدم گفتن مشکلم فک ام کلاس ۲هست اسکلتال .بنظر شما با ارتودنسی مشکل رفع نمیشه و جراحی هم باید انجام داد؟
  دندون های من پوسیدگی شدید هم داره چند تاش عصب کشی و ترمیم شده .
  بنظر شما من باید چیکار کنم؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. برای اینکه جواب قطعی به سوال شما داده شود باید معاینه کلینیکی انجام شود. در هنگام معاینه نوع دستگاه (ارتودنسی ثابت و ارتودنسی متحرک)، طول درمان ارتودنسی، جراحی، هزینه ارتودنسی و یا غیره به شما گفته می شود. معاینه رایگان است. می توانید با شماره تلفن مطب 22011892 جهت گرفتن وقت قبلی تماس بگیرید. دندان عصب کشی شده نیز می تواند تحت درمان ارتودنسی قرار گیرد. اطلاعات بیشتر مراجعه به این لینک آیا می توان دندان عصب کشی شده را حرکت داد (ارتودنسی کرد)

 7. Avatar یاسمین گفت:

  سلام فک من ۴،۵ ساله قسمت راستش بعضی وقتا وقتی دهنمو باز میکنم صدا میده یه حالتی انگاری در رفته باشه بعد جا بیفته ولی هیچ مشکل دیگه ای ندارم نه کج شده نه درد داره نه تو غذا خوردن و حرف زدن مشکلی دارم 18 سالمه. باید چیکار کنم؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. نزد متخصص ارتودنسی یا جراح فک و صورت مراچعه نمایید. سپس تشخیص درمان مناسب داده می شود. اطلاعات بیشتر مراجعه به این دو لینک آنچه که از مفصل فکی گیجگاهی TMJ نمی دانید و بیماریهای مفصل فکی گیجگاهی

 8. Avatar آریا حسنی گفت:

  سلام وقتتون بخیر
  بنده 38سالمه چند سالی هست که متوجه نامتقارن بودن فک پایین و انحراف فک پایین شده ام اما به جراحی فکر نکرده بودم اگر الان بخوام اقدام کنم آیا مشکلی پیش نمیاد و عوارض نداره و از کجا باید شروع کنم.

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. به یک متخصص ارتودنسی مراجعه نمایید. تا هنگام معاینه راهنمایی های لازم به شما داده شود. شما نیاز به ارتودنسی ثابت همراه با جراحی فک دارید. در صورت تمایل می توانید با شماره تلفن مطب 22011892 جهت گرفتن وقت قبلی تماس بگیرید. معاینه رایگان است. اطلاعات بیشتر مراجعه با این لینک ها دانستنی های جراحی انحراف فک و روش های جراحی فک

 9. Avatar شاهگل گفت:

  سلام آقای دکتر من ۲۶سالمه،دندونام کاملا ردیف و مرتبه ولی به خاطر اینکه بچگی زیاد پستونک خوردم فک بالام یک مقدار جلوتره و فک پایین یک مقدار عقب،برام مشکل خاصی ایجاد نکرده اما نیمرخ صورتم رو بد کرده خواستم بپرسم امکانش هست بدون جراحی و فقط با ارتودنسی درست شه؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. با توجه به شرایط سنی شما پاسخ خیر، بطور کلی افرادی که دارای مشکل فکی باشند اگر بعد از سن بلوغ (بدلیل اسکلتی شدن فک) به متخصص ارتودنسی مراجعه نمایند ابتدا تحت درمان ارتودنسی سپس جراحی فک نزد متخصص فک و صورت باید قرار گیرد. ولی اگر در سن پایین یا قبل از سن بلوغ اقدام کنند با دستگاه های ارتودنسی بدون عمل جراحی مشکل فکی درمان خواهد شد.

 10. Avatar اسمر گفت:

  سلام آقای دکتر آیا بیماری اپن بایت جنبه ارثی هم دارد؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. بیماری اپن بایت در بیشتر موارد، ژنتیک نقش دارد. مشکلات ژنتیکی می توانند در تشکیل و رشد فک و دندان ها تاثیر بسزایی داشته باشند. حتما برای درمان در سن پایین به متخصص ارتودنسی جهت درمان مراجعه شود.

 11. Avatar اتنا گفت:

  سلام وقتتون بخیر من 14 سالمه
  و چندین ساله فکم صدا میده و مشکل نامتقارن بودن خط دندان دارم و تو عکسا و فیلما به طور واضح فکم کج دیده میشه ولی وقتی یکی منو میبینه یا حتی خودم توی اینه می بینم فکم کج نیست.. ومشکلی نمی بینم… اما خب نا متقارن بودن خط دندان دارم
  میخواستم بپرسم ب جراحی فک نیاز دارم یا ارتودنسی؟؟!

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. توصیه می شود به یک متخصص ارتودنسی مراجعه نمایید. برای دادن پاسخ قطعی باید معاینه کلینیکی انجام گیرد. در هنگام معاینه راهنمایی های لازم داده می شود. در صورت تمایل می توانید با شماره تلفن مطب 22011892 جهت گرفتن وقت قبلی تماس بگیرید. معاینه رایگان است.

 12. Avatar یوسفی گفت:

  سلام وقت بخیر اقای دکتر
  من دوتا دندون پایینم روی دوتا دندون به اصطلاح خرگوشی سوار میشن ینی فک کنم کراس بایت بهش میگن
  ایا با ارتودنسی حل میشه ؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. برای اینکه جواب قطعی به سوال شما داده شود باید معاینه کلینیکی انجام شود. با مراجعه به یک متخصص ارتودنسی راهنمایی های لازم به شما داده می شود. مثل نوع دستگاه (ارتودنسی ثابت و ارتودنسی متحرک)، طول درمان ارتودنسی، جراحی، هزینه ارتودنسی و یا غیره. در صورت تمایل می توانید با شماره تلفن مطب 22011892 جهت گرفتن وقت قبلی تماس بگیرید. معاینه رایگان است. درمان دندان خرگوشی دو دندان جلو بالا با ارتودنسی درمان می گردد.

 13. Avatar سیدعلی گفت:

  با سلام
  اقای دکتر من ناهنجاری فکی دارم فک پایینم جلوتره فعلا شرایط تهران اومدن ندارم توی مازندران ترجیحا آمل و اطرافش دکتر خوب و کار بلدی میشناسید؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. اصولا درمان ناهنجاری های فکی بستگی به نوع ناهنجاری و شرایط سنی فرد دارد. اگر قبل از سن بلوغ درمان شروع شود، مشکل فک با دستگاه های ارتودنسی برطرف خواهد شد. در صورتیکه درمان بعد از سن بلوغ انجام گیرد. ارتودنسی ثابت بهمراه جراحی فک نیاز است. متاسفانه در شهر شما همکاری را نمی شناسم.

 14. Avatar مهناز گفت:

  سلام من نه پدرم و نه مادرم مشکل فک داشتند ولی من داشتم و عمل کردم میخاستم ببینم آیا فرزندم هم به این صورت میشود و منتقل میشه بهش

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. این ژن از نسل قبل به شما رسیده. و ممکن است به فرزند شما هم منتقل گردد یا بصورت ژن نهفته باقی بماند. اگر برای ذرمان مشکلات فکی قبل از سن بلوغ یا سنین کودکی (7تا8 سالگی)به متخصص ارتودنسی مراجعه شود با دستگاه های ارتودنسی مشکل فک برطرف می گردد و نیاز به جراحی در سن بزرگسالی نیست.

   1. Avatar الهه اکبری گفت:

    باسلام
    اقای دکتر من خواستم اینجا از شما تشکر ویژه داشته باشم. مطالب وب سایت و برنامه های آموزشی خوب شما سبب گردید که متوجه ناهنجاری فک دخترم بشم. و شما ایشان را از جراحی فک نجات دادید. دندان ها و فکش را با دستگاه ارتودنسی اختراع خودتون اصلاح کردید. ممنون و متشکرم

    1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

     با سلام. بسیار خوشحالم. ممنونم از محبت شما و از اعتمادی که به مجموعه بنده نمودید کمال تشکر را دارم و بهترین ها را برایتان آرزومندم.

 15. Avatar عاطفه گفت:

  سلام دکتر من فک بالاییم جلو هست و موقعه خندیدن لثم خیلی تو دید هست 18سالمه و دکتر گفتن اول باید ارتودنسی کنم بعد جراحی بعد دوباره ارتودنسی هم تو تنفس مشکل دارم هم جویدن غذا اما به دلیل بیماری سیکل سل که دارم پزشکم اجازه ی جراحی نمیدن چون بیهوشی برام خیلی خطرناکه میخواستم بپرسم فقط با ارتودنسی میشه مشکلم حل بشه یا نه ؟ و اینکه اگه با ارتودنسی بشه مشکلم رو حل کنم چقدر باید هزینه کنم ؟دکتر درصورت امکان جواب بدین چون نمیتونم حضوری خدمت برسم

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. بطور کلی بیمارانی که دارای مشکل فکی باشند اگر بعد از سن بلوغ (بدلیل اسکلتی شدن فک ) به متخصص ارتودنسی مراجعه نمایند ابتدا تحت درمان ارتودنسی سپس جراحی فک نزد متخصص فک و صورت باید قرار گیرد. ولی اگر در سن پایین یا قبل از سن بلوغ اقدام کنند با دستگاه های ارتودنسی بدون عمل جراحی مشکل فکی درمان خواهد شد. برای پاسخ قطعی و طرح درمان صحیح برای شما نیاز به اطلاعات بیشتری است. مثلا اطلاعاتی راجع به شیب دندان ها، وضعیت فکین، نیمرخ، وضعیت رادیوگرافی و غیره. بنابراین به شما توصیه میشود برای طرح درمان مناسب از مطب وقت معاینه بگیرید. معاینه به صورت رایگان انجام می شود. می توانید با شماره تلفن مطب 22011892 جهت گرفتن وقت قبلی تماس بگیرید.

 16. Avatar عاطفه زرین گفت:

  سلام دکتر مشکل فکی و دندانی دارم باید چیکار کنم و به چه متخصص مراجعه کنم؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. به یک متخصص ارتودنسی خوب و باتجربه مراجعه نمایید. باید معاینه کلینیکی انجام شود. در هنگام معاینه نوع دستگاه، طول درمان ارتودنسی، روش درمان اعم از درمانهای ارتودنسی ثابت، ارتودنسی متحرک، جراحی، هزینه ارتودنسی و یا غیره به شما گفته می شود. معاینه رایگان است. می توانید با شماره تلفن مطب 22011892 جهت گرفتن وقت قبلی تماس بگیرید.

 17. Avatar مهسا گفت:

  باسلام. ببخشید سمت چپ فک بالای من رشد کافی نداشته و همین موضوع باعث عدم تقارن خط دندان هایم شده یعنی بیشتر دندان هایم در سمت راست هستن و این موضوع باعث کج شدن دهانم شده. تحت درمان ارتودنسی هستم اما هنوز فکم کج است ایا ممکن است با ارتودنسی برطرف شود؟؟؟به نظرتان باید جراحی فک انجام بدهم؟ ۲۳ سال دارم

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. با توجه به شرایط سنی شما ابتدا باید ارتودنسی ثابت انجام گیرد سپس جراحی فک یعنی لازمه جراحی فک درمان ارتودنسی ثابت است.

 18. Avatar فرشته پورتپه گفت:

  سلام، آیا ناهنجاری فک با ارتودنسی ثابت برطرف می شود؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. بیمارانی که دارای مشکل فکی باشند اگر بعد از سن بلوغ (بدلیل اسکلتی شدن فک ) به متخصص ارتودنسی مراجعه نمایند ابتدا تحت درمان ارتودنسی سپس جراحی فک نزد متخصص فک و صورت باید قرار گیرد. ولی اگر در سن پایین یا قبل از سن بلوغ اقدام کنند با دستگاه های ارتودنسی بدون عمل جراحی مشکل فکی درمان خواهد شد.

 19. Avatar مائده گفت:

  سلام
  من 16 سالمه و باید ارتودنسی انجام بدم
  البته فرم اصلی دندان ها مشکلی نداره به خاطر جراحی فک باید انجام بدم (ناهنجاری فک من از نوع کلاس سه هستش) فک پایین ام کمی به سمت چپ انحراف داره
  حالا میخاستم بپرسم ارتودنسی روی کیفیت درس خوندنم تاثیری نداره؟
  چون رشته ام تجربی یه و برای کنکور میخونم
  ممنون میشم پاسخگو باشید🌹

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. دندان های شما ابتدا باید ارتودنسی شود سپس در اواسط درمان ارتودنسی توسط جراح متخصص، جراحی فک انجام گردد. پیشنهاد می شود جراحی فک را بعد از کنکور انجام دهید.

  2. Avatar طاهره جعفری گفت:

   سلام و ادب جناب دکتر…
   من ۶هفته از آخرین ویزیت ارتودنسی م گذشته و امروز ک ب مطب دکترم مراجعه کردم گفتن تا یک مدتی مطب تعطیله بدلیل مشکلی ک برای دکتر پیش اومده. آیا میتونم جلسه ارتودنسی این ماه م رو پیش شما ویزیت بشم؟

   1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

    با سلام. درمان ارتودنسی باید توسط یک فرد، متخصص ارتودنسی انجام گردد. باید از متخصص ارتودنسی معالج خود بخواهید که به شما راهکار بدهد. یا ارتودنتیست معالجتون شما را، به بنده معرفی کند. یا از آن مطب انصراف درمان بدهید و ادامه درمان را نزد بنده یا متخصص دیگری ادامه دهید.

   2. Avatar محبوبه گفت:

    سلام وقت بخیر.پسرم ۱۰سالشه فک بالا رشدش کمه و از دوسال پیش تحت درمانه یک سال از فیس ماسک روی صورتش استفاده کرد که خوب شده بود و دکترش گفت دیگه نیازی به دستگاه نداره.الان با توجه به اینکه توی سن رشد هست دوباره فک پایین جلو اومده
    به نظر شما دستگاه یا نگه دارنده نباید بعد از فیس ماسک استفاده میکرد لطفا راهنماییم کنید

    1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

     با سلام. خیلی زود دستگاه فیس ماسک از فرزند شما گرفته شده است. حتما در سن رشد باید استفاده کند. اگرچه بنده به بیمارانم در این سن دستگاه کوچک داخل دهانی بجای فیس ماسک می دهم. این دستگاه کوچک در دهان قرار می گیرد و مشکلات استفاده از face mask را ندارد. اطلاعات بیشتر مراجعه به این لینک عقب بودن فک بالا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *