اطلاعات عمومی دندانپزشکی

اقدامات لازم درهنگام بیرون افتادن دندان

اقدامات لازم درهنگام بیرون افتادن دندان

در تصادفات و حادثه ها بسیار اتفاق می افتد که در اثر ضربه دندان از محل رویش خود کنده شده و به بیرون پرتاب می شود، به عنوان مثال ممکن است فرزند شما در زمین بازی پارک یا در خانه در اثر یک حادثه و ضربه ناشی از آن دندانش به بیرون پرتاب شود لذا داشتن آگاهی لازم در زمینه اینکه چگونه با بیمار رفتار کنیم و چه اقداماتی می توانیم جهت وارد شدن آسیب کمتر به بیمار انجام دهیم از اهمیت ویژه ای برخوردار است. عکس العمل ما در زمان حادثه می تواند نقش به سزایی در روند بهبود بیماری داشته باشد و مدت زمان درمان را کوتاه تر نماید.

 مواردی که باید در حین پرتاب شدن دندان به خارج از دهان توجه نماییم:

  • ضمن حفظ خونسردی خود و آرامش دادن به کسی که دندانش در آمده است دنبال دندان گشته و آن را پیدا کنید.
  • برای برداشتن دندان آن را از ناحیه تاج بگیرید و به ریشه دندان دست نزنید.
  • با فشار ملایم آب ولرم دندان را بشویید، درهنگام شستشوی دندان روی ریشه نباید دست یا پارچه کشید زیرا الیاف نگهدارنده آسیب می‌بینند.
  • در صورت امکان دندان را در حفره خود قرار دهید (در صورتی که محل دندان آسیب زیادی ندیده باشد)
  • در صورتی که قادر به قرار دادن دندان در محل خود نمی‌باشید، آن را در یک لیوان شیر یا آب جوشیده سرد قرار دهید. در صورت در دسترس نبودن، از آب معمولی یا دستمال تمیز مرطوب استفاده کنید. توجه داشته باشید هیچ وقت دندان را در محیط خشک نگهداری نکنید.
  • اگر بیمار خیلی کم سن و سال نیست و هوشیار است می توان دندان در آمده را داخل دهان خودش نگه دارد. بزاق دهان بیمار نگهدارنده ی خوبی در نگهداری دندان تا رسیدن به دندان پزشکی مجهز داشته باشد.
دکتر جمیلیان

درباره دکتر جمیلیان

دکتر جمیلیان، متخصص ارتودنسی دارای فلوشیپ تخصصی جراحی ارتودنسی و ناهنجاری های فک و صورت و استاد تمام (پروفسور) بخش ارتودنسی دانشکده دندانپزشکی دانشگاه آزاد اسلامی، دارای بورد تخصصی ایران و اروپا و عضو انجمن ارتودنتیست های ایران و آمریکا و اروپا هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *