اخبار, اطلاعات عمومی دندانپزشکی

استفاده مجدد از ماسک N95 در دندانپزشکی

استفاده مجدد از ماسک ان 95 در دندانپزشکی

در اینجا روش های استفاده کوتاه مدت و بلند مدت از ماسک های N95 را بررسی خواهیم کرد. این راهکارها برای کادر درمان و سیاست گذاران برنامه های محافظت تنفسی کاربردی است. بدین ترتیب می توان تا حد زیادی از شیوع و ابتلای به بیماری های همه گیر مثل آنفولانزا و کرونا جلوگیری کرد. در زمان مواجهه با بیماری های ویروسی همه گیر مثل کرونا ذخایر ماسک های N95 رو به کاهش می گذارد. به همین دلیل پیروی از دستورالعمل و اصول استفاده مجدد از ماسک های N95 می تواند تا حد زیادی در کاهش مصرف این نوع ماسک ها موثر باشد. همچنین با پیروی از این دستورالعمل می توان خطر ابتلای کادر درمان، دندانپزشکان و افراد در تماس با آنها راه کاهش داد.

در این دستورالعمل پیشنهاد می شود که تا حد امکان تعداد افراد نیازمند به ماسک را کاهش دهیم. همچنین توصیه می شود که در مواقع غیر ضروری از انواع دیگر ماسک ها استفاده کنید. لازم است به تمام افراد مصرف کننده ماسک N95 و دندانپزشکان آموزش مصرف مجدد این نوع ماسک ارائه شود. افرادی که در تماس نزدیک با مبتلایان بیماری های عفونی می باشند و ریسک ابتلا به عفونت آنها بالاست در ردیف اول مصرف کنندگان ماسک N95 قرار می گیرند.

ماسک ان 95

استفاده طولانی مدت از ماسک N95 در دندانپزشکی

منظور از استفاده طولانی مدت از ماسک N95 در محیط مطب، دندانپزشکی و کلینیک دندانپزشکی این است که تمام طول مدت روز کاری بدون اینکه ماسک برداشته شود از آن استفاده شود. جالب است بدانید که استفاده طولانی مدت بیشتر از استفاده مجدد در بازه های زمانی کوتاه مدت پیشنهاد می شود.

طی استفاده طولانی مدت این نکته مهم است که شکل و عملکرد ماسک حفظ شود. در نتیجه اگر به هر دلیلی ماست آلوده شود دیگر برای استفاده طولانی مدت مناسب نیست. استفاده از شیلدهای محافظتی علاوه بر محافظت از چشم و صورت می تواند از ماسک نیز در برابر آلودگی ها محافظت کند. همچنین برای جا به جا کردن ماسک بر روی صورت باید دست ها را ضد عفونی کنید و سپس به ماسک دست بزنید. بدین ترتیب تا حد زیادی از آلوده شدن ماسک جلوگیری می شود.

در چه مواقعی نمی توان مجدد از ماسک N95 استفاده کرد

همانطور که در بالا نیز اشاره شد هرگونه تغییر در ماسک که منجر به کاهش عملکرد ماسک می شود استفاده مجدد آن را غیر ممکن می کند. برخی از این موارد شامل:

 • آلوده شدن ماسک بعد از انجام مراحل تولید آئروسل
 • آلوده شدن ماسک به ترشحات دهانی و خونی بیمار
 • بعد از تماس با یک بیمار عفونی باید ماسک را تعویض کنید.
 • اگر نفس کشیدن در ماسک سخت شده است آن را دور بیاندازید. مگر این که شرکت تولید کننده ماسک دستورالعمل جایگزینی را برای استفاده مجدد آن ارائه کرده باشد.

تکنیک های محافظت از ماسک N95 در دندانپزشکی

برخی از ماسک ها فاقد دستور العمل FDA برای استفاده مجدد از ماسک های N95 می باشند. بنابراین مهم است که دندانپزشکان و کادر درمان نکات زیر را برای محافظت و استفاده مجدد از رسپیراتور را بدانند:

 • دستورالعملی که شرکت سازنده برای استفاده مجدد از رسپیراتور ارائه کرده است را مطالعه کنید. مثل دستوراتی برای چک کردن عدم نشتی
 • در صورتی که اطلاعاتی درباره حداکثر استفاده از رسپیراتور موجود نبود می توانید حداکثر استفاده 5 بار را ملاک قرار دهید.
 • رسپیراتوری که خراب است و برای نفس کشیدن مناسب نیست را دور بیاندازید.
 • پس از هر بار استفاده از رسپیراتورها آنها را به طور منظم در بسته بندی قرار دهید تا تغییر شکل ندهند.
 • دندانپزشکان و کادر درمان رسپیراتورهای خود را علامت گذاری کنند تا به طور اشتباه از رسپیراتورهای یکدیگر استفاده نکنند.
 • همچنین بعد از هر بار استفاده بر روی ماسک علامت بگذارید تا تعداد دفعات استفاده از آن مشخص شود.
 • ماسک ها را کنار هم قرار ندهید تا با یکدیگر تماس نداشته باشند و آلوده نشوند. هر ماسک باید در یک محفظه جداگانه نگهداری شود.

دکتر جمیلیان

درباره دکتر جمیلیان

دکتر جمیلیان، متخصص ارتودنسی دارای فلوشیپ تخصصی جراحی ارتودنسی و ناهنجاری های فک و صورت و استاد تمام (پروفسور) بخش ارتودنسی دانشکده دندانپزشکی دانشگاه آزاد اسلامی، دارای بورد تخصصی ایران و اروپا و عضو انجمن ارتودنتیست های ایران و آمریکا و اروپا هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *