مقالات عمومی ارتودنسی

ارتودنسی کودکان چگونه انجام می شود؟

مراقبت های ارتودنسی زمانی که به ظاهر و سلامت لبخند کودک خود اهمیت دهید، امری ضروری خواهد بود. در حقیقت، ارتودنسی کودکان می تواند بیش از اینکه لبخند آن ها را بهبود بخشد، موجب داشتن دندان هایی ردیف باشد، مسواک زدن و نخ دندان کشیدن را برایشان بسیار آسان تر کند و از ایجاد بیماری های لثه و پوسیدگی دندان ها جلوگیری نماید.

ارتودنسی کودکان چیست؟

ارتودنسی کودکان نوعی از درمان دندانپزشکی است که مسائل و ناهنجاری های مرتبط با موقعیت فک و دندان ها را برطرف خواهد کرد. هدف اصلی درمان ارتودنسی اینست که دندان ها را به گونه ای تنظیم کند تا مجموعه دندان های بالا و پایین در هماهنگی کامل با هم قرار گیرند. در کودکان در صورت وجود ناهنجاری های فکین می توان با استفاده از دستگاه های ارتودنسی، ناهنجاری مربوطه را درمان کرد بدون اینکه به جراحی نیاز باشد.

کودک در حال گذاشتن ارتودنسی متحرک

لوازم ارتودنسی کودکان

انواع مختلفی از لوازم ارتودنسی برای اصلاح مسائل مربوط به فکین و دندان ها در کودکان وجود دارد. گزینه های درمان عبارتند از: دستگاه های ثابت مانند براکت ها، و دستگاه های متحرک مانند نگهدارنده ها. معمولا در ارتودنسی کودکان از براکت های رنگی و شاد استفاده می شود. ترکیب رنگ براکت ها این درمان را برای آن ها دوست داشتنی تر خواهد کرد، اما بزرگسالان به دلیل موقعیت های اجتماعی خاصی که دارند معمولا ارتودنسی نامرئی یا ارتودنسی با براکت های هم رنگ دندان را ترجیح می دهند.

براکت ها و سیم ها در حالت عادی دارای رنگ نقره ای می باشند. کش های رنگی کوچکی که در ارتودنسی ثابت برای نگهداری براکت ها روی سیم استفاده می شوند به کودکان این اجازه را می دهند تا دهان خود را رنگ آمیزی کنند! جالب است که آن ها می توانند طی مراجعات منظم خود به متخصص ارتودنسی برای ارزیابی میزان تغییرات ایجاد شده، رنگ کش ها را مجددا تغییر دهند و از این تنوع رنگ لذت ببرند.

مزایای استفاده از مداخلات ارتودنسی اولیه کودکان چیست؟

تفاوت اصلی بین ارتودنسی کودکان و بزرگسالان این است که پروتکل های درمانی کودکان به طور طبیعی پیشگیرانه تر هستند. علاوه بر اهداف متعارف ارتودنسی، متخصص ارتودنسی کودکان، عادت های بد و مشکلات اولیه که می تواند سبب ایجاد عارضه های جدی تر در آینده شود را شناسایی می کند و آن ها را در زمان مناسب درمان خواهد کرد.

تشخیص زود هنگام مشکلات ارتودنسی کودکان به انجام یک روش حداقل تهاجمی در حال حاضر کمک کرده و از انجام یک عمل جراحی دشوار جلوگیری می نماید. کودک در سنین پایین باید توسط متخصص ارتودنسی معاینه شود تا مشخص شود که آیا به درمان ارتودنسی نیاز دارد یا خیر؟

در ارتودنسی کودکان، از آنجا که دندان ها و فک های کودک در حال رشد می باشند در نتیجه به راحتی شکل خواهند گرفت. در بزرگسالان با توجه به ساختار عصبی- عضلانی پیشرفته آن ها، درد بیشتری را باید در طول درمان تحمل کنند. البته، بزرگترین مزیت روش ارتودنسی کودکان، داشتن لبخندی زیبا و سالم در بزرگسالی است.

دختر بچه ای با ارتودنسی رنگی و بستنی و لاک رنگی

مزایای دیگر ارتودنسی کودکان عبارتند از:

  • شناسایی و جلوگیری از توسعه بیشتر عادت های بد مانند مکیدن انگشت و زبان و تنفس دهانی
  • جلوگیری از ضعف های رشدی در فک و دندان کودکان و تصحیح اختلالاتی مانند (TMJ)
  • کاهش نیاز به درمان های آینده، از جمله جراحی
  • نتایج با کیفیت بالاتر با خطرات و احتمال ریسک کمتر

بهترین زمان برای ارتودنسی کودکان

اگر چه درمان های ارتودنسی ممکن است برای بیماران در هر سنی تجویز شود، اما متخصصان ارتودنسی معتقدند که درمان ارتودنسی برای کودکان در سن 8 یا 9 سالگی یعنی تا قبل از سن رشد موثرتر است زیرا دندان ها و فکین در این مرحله بیشتر قابل تغییر می باشند. و همزمان با روند رشد کودک می توان استخوان های فکین و صورت کودک را با روش های ارتودنسی و بدون جراحی حرکت داد و به موقعیت فکین را به حالت استاندارد سوق داد.

دکتر جمیلیان

درباره دکتر جمیلیان

دکتر جمیلیان، متخصص ارتودنسی دارای فلوشیپ تخصصی جراحی ارتودنسی و ناهنجاری های فک و صورت و استاد تمام (پروفسور) بخش ارتودنسی دانشکده دندانپزشکی دانشگاه آزاد اسلامی، دارای بورد تخصصی ایران و اروپا و عضو انجمن ارتودنتیست های ایران و آمریکا و اروپا هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *