ناهنجاری های مادرزادی

ارتودنسی شکاف کام و لب

ارتودنسی شکاف لب و کام

معمولا پروسه درمانی بیمارانی که به عارضه شکاف کام و لب مبتلا می باشند پس از تولد بلافاصله انجام خواهد شد چرا که این نوزادان در تغذیه خود با مشکلات خاصی مواجه می شوند. در این زمینه یک متخصص ارتودنسی در رابطه با ارتودنسی و شکاف کام و لب توضیحات لازم را به والدین می دهد و با بکارگیری دستگاه های خاص به بهبود شیوه غذا خوردن کودک کمک می کند.

تشخیص لب و کام شکافته

مراحل ارتودنسی و جراحی شکاف لب و کام

همانطور که می دانید لب و کام مبتلایان به این بیماری باید جراحی شود تا با بسته شدن شکاف ها جلوی بسیاری از مشکلات ثانویه گرفته شود. این جراحی توسط جراحان فک و صورت انجام می گیرد. علاوه بر جراحی لب و کام که معمولا تا سن قبل از یکسالگی در کودک انجام می شود توجه به درمان ارتودنسی نیز از ضروریات است. در این رابطه برای درمان هم از ارتودنسی ثابت و هم از ارتودنسی متحرک استفاده خواهد شد.

ارتودنسی متحرک از سن پنج سالگی برای کودک انجام می شود و بسته به نیاز او ممکن است تا سن دوازده سالگی نیز ادامه داشته باشد. به طور معمول ارتودنتیست ها درمان های ارتودنسی را برای گستردگی قوس دندانی فک بالا و همینطور مرتب نمودن دندان های جلویی و رفع ناهنجاری های فکی و دندانی انجام می دهند.

در ارتودنسی و شکاف کام و لب مرحله اولیه درمان باید به موقع و در زمان مناسب انجام شود تا امکان رویش دندان ها در مکان مناسب آن ایجاد شود. بدین ترتیب نیاز است تا دندان های اضافی که در نواحی اطراف شکاف ها وجود دارند حتما خارج شوند.

جالب است بدانید که در این بیماران برخی ازدندان ها غایب می باشند لذا باید با توجه به فضایی که در فک موجود است و شرایط بیمار فضا های خالی پر شده و یا از ایمپلنت استفاده شود.

درمان ارتودنسی شکاف کام

نقش ارتودنسی در درمان شکاف کام و لب

با بهره مندی از ارتودنسی متحرک می توان دندان های فک بالا و پایین را کاملا مرتب و ردیف کرد. متاسفانه در این افراد رشد فک بالا با نقص و عقب ماندگی همراه است و دستگاه های متحرک ارتودنسی سبب حرکت و هدایت فک بالا به جایگاه اصلی آن خواهد شد. ارتودنتیست با تجربه معمولا با استفاده از درمان های مدرن ارتودنسی فک را به سمت جلو حرکت می دهد که البته ممکن است مدت زمان زیادی به طول انجامد. پس از اینکه دندان های دائمی بیمار رشد کردند از ارتودنسی ثابت استفاده خواهد شد و به راحتی می توان تمامی دندان های فک بالا و پایین را هماهنگ و منظم نمود.

ارتودنسی برای شکاف کام و لب

اهمیت توجه بیماران به درمان ارتودنسی و شکاف کام و لب

اگر بیماران با متخصص ارتودنسی به خوبی همکاری کنند ممکن است در آینده به برخی از جراحی های فک نیازی نداشته باشند، اما در صورتی که بیمار جهت درمان ارتودنسی و شکاف کام و لب در زمان مناسب به ارتودنتیست مراجعه نکند و شدت ناهنجاری افزایش یافته و شدید شود امری بدیهی است که نیاز به جراحی برای هدایت فک بالا به جلو احساس می شود که البته بیمار باید تا سن هجده سالگی صبر کند تا بتواند این جراحی را انجام دهد.

در درمان ارتودنسی و شکاف کام و لب اگر بیماران و والدین همکاری لازم را داشته باشند و به انجام پروسه درمانی اهمیت دهند و سایر درمان های مورد نیاز از جمله گفتار درمانی را نیز پیگیری نمایند وضعیت آن ها خیلی سریع بهبود می یابد و بسیاری از مشکلات ثانویه و حاشیه ای این عارضه را تجربه نمی کنند.

درمان شکاف کام و لب

بد نیست بدانید که تعداد بسیاری از کودکانی که با این ناهنجاری ها متولد می شوند در آینده می توانند همانند سایر افراد جامعه چهره ای کاملا طبیعی داشته باشند و با مدیریت نحوه درمان صحیح در زمان مناسب و مورد نیاز مانند یک فرد عادی و سالم زندگی کنند.

گرچه ممکن است که این افراد به دلیل عدم رشد صحیح غضروف های بینی و استخوان فک بالایی خود نیازمند جراحی های لازم باشند اما اهمیت دادن به درمان ارتودنسی و شکاف کام و لب در موعد مقرر به آن ها کمک قابل توجهی می کند و سبب می شود تا بتوانند موقعیت فکین خود را کاملا اصلاح کنند و با هیچ مشکلی در این زمینه مواجه نشوند.

دکتر جمیلیان

درباره دکتر جمیلیان

دکتر جمیلیان، متخصص ارتودنسی دارای فلوشیپ تخصصی جراحی ارتودنسی و ناهنجاری های فک و صورت و استاد تمام (پروفسور) بخش ارتودنسی دانشکده دندانپزشکی دانشگاه آزاد اسلامی، دارای بورد تخصصی ایران و اروپا و عضو انجمن ارتودنتیست های ایران و آمریکا و اروپا هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *