ارتودنسی

ارتودنسی سریع

خانمی تحت درمان ارتودنسی سریع

یک درمان ارتودنسی با دستگاه های ارتودنسی مرسوم به طور معمول 18 تا 24 ماه به طول می انجامد. اما در روش ارتودنسی سریع یا درمان ارتودنسی زود بازده این زمان به 6 تا 12 ماه کاهش می یابد. طی 10 سال گذشته تخقیقات فراوانی در این زمینه انجام شده است و دستگاه ها و روش های مختلفی برای کاهش زمان طول درمان ارتودنسی ارائه شده است. انتخاب روش درمان ارتودنسی سریع با توجه به نوع و شدت ناهنجاری فک و دندان بیمار متفاوت خواهد بود. یک ارتودنتیست با تجربه، ماهر و مطلع از علم روز می تواند شما را در این زمینه یاری کند.

ارتودنسی سریع با روش الکترومگنتیک

در یک مطالعه که توسط پروفسور جمیلیان در سال 2011 انجام شده است تاثیر روش ارتودنسی سریع با الکترومگنتیک بر روی 10 بیمار آزمایش شد. افزایش سرعت حرکت دندان در ارتودنسی باید به کوتاه شدن دوره درمان کمک کند. این مطالعه نیز برای تعیین اینکه آیا میدان الکترومغناطیسی پالسی (PEMF) بر حرکت دندان ارتودنسی شده تأثیر می‌گذارد یا خیر، توسط ایشان طراحی شد.

بستن فاصله بین دندان ها با ارتودنسی سریع

بستن فاصله بین دندان ها

در این مطالعه 10 بیمار که قرار بود دندان نیش آنها به عقب برده شود تحت تاثیر نیرویPEMF قرار گرفتند. پس از کشیدن دندان پرمولر اول فک بالا، هر دو دندان نیش توسط نیروی ارتودنسی به عقب برده شدند منتها بیماران علاوه بر ارتودنسی ثابت دارای دستگاه متحرک ارتودنسی بودند و در دستگاه متحرک ارتودنسی درکنار یک دندان نیش بیمار یک مدار و یک باتری بسیار کوچک قرار داده شد. این مدار الکترونیکی جریان مغناطیسی PEMF در حدود یک هرتز تولید می کرد. یک دندان نیش تحت جریان مغناطیسی قرار داشت و دندان نیش مقابل بیمار تحت جریان مغناطیسی قرار نداشت. در دستگاه متحرک یک فویل آلومینیومی قرار داده شد تا  جریان مغناطیسی  PEMF فقط به یک دندان نیش وارد شود. نتایج نشان داد که دندان نیش بیماری که تحت نیروی الکترومگنتیک قرار داشت، سریعتر از دندان مقابل همان بیمار که تحت تاثیر PEMF  نبودند به حرکت دندانی دست یافتند. این تحقیق نشان داد با قرار گرفتن دندان های فک بالا تحت تاثیر نیروی الکترومگنتیک حرکت دندان ها 1.57 ± 0.83 mm بیشتر از حالت عادی می باشد. این یافته ها تاکید می نماید که استفاده از نیروی الکترومگنتیک PEMF در انجام ارتودنسی سریع نقش دارد.

ارتودنسی سریع دندان در 6 ماه چگونه امکانپذیر است؟

اگر بیماری دچار ناهنجاری فکی نباشد و فقط دچار ناهنجاری ساده دندانی باشد با استفاده از روش های نوین ارتودنسی و دستگاه های باکیفیت ارتودنسی می توان دندان ها را طی 12 ماه حرکت داد. این روش برای بیمارانی که دچار عارضه های ساده مثل فاصله خفیف بین دندان ها و یا شلوغی و کجی خفیف دندان ها می باشند کاربرد دارد. معمولا برای گرفتن سریعترین نتیجه از درمان ارتودنسی از انواع ارتودنسی ثابت استفاده می شود. یک متخصص ارتودنسی ماهر و باتجربه می تواند شما را در انتخاب سریعترین و بی عارضه ترین روش راهنمایی و یاری نماید.

علاوه بر موارد ذکر شده، نقش سلامت لثه و دندان های بیمار و مراقبت و همکاری بیمار در دستیابی به یک نتیجه عالی از ارتودنسی سریع را نمی توان نادیده گرفت.

قبل و بعد از بستن دیاستم با ارتودنسی سریع

قبل و بعد از بستن دیاستم

تفاوت ارتودنسی سریع و ارتودنسی فوری در یک روز

گاها با مطالبی تحت عنوان “ارتودنسی فوری در یک روز” و یا “ارتودنسی تک جلسه ای” مواجه می شویم. در اصل درمانی که دندانپزشک بر روی دندان ها طی یک جلسه انجام می دهد ارتودنسی محسوب نمی شود و یک روش ترمیمی دندان محسوب می شود. در ارتودنسی فوری یا تک جلسه ای ابزار و روشهایی که به کار بسته می شود شامل ونیر، کامپوزیت، ایمپلنت دندانی یا لمینیت دندان می باشد.

اما روش های ترمیم دندان معمولا با تراش دادن مینای دندان ها و تنها با تغییر ظاهر دندان ها انجام می شود.  این در حالی است که در درمان ارتودنسی واقعی، یک متخصص ارتودنسی، از ابزارها و دستگاه های ارتودنسی مثل سیم و براکت ارتودنسی استفاده می کند. به این ترتیب درمان ارتودنسی با حرکت دادن دندان ها و حتی فکین با دستگاه های ارتودنسی انجام می شود. در روش ارتودنسی، زیبایی دندان ها به طور بنیادی و اصولی طراحی و اجرا می شود و وضعیت ناهنجاری فکین و دندان ها به طور کامل  درمان می شود. حرکت دندان ها با دستگاه ارتودنسی ثابت و حرکت فکین با دستگاه ارتودنسی متحرک انجام می شود.

ملاحظات ارتودنسی سریع

اصول ارتودنسی سریع بر اساس افزایش سرعت حرکت دندان ها و فکین می باشد. اما باید این نکته را در نظر داشته باشید که برای حفظ سلامت لثه و دندان ها، متخصص ارتودنسی مجاز نیست که در ماه بیشتر از 1 الی 2 میلی متر دندان ها را حرکت دهد. حرکت دادن غیراصولی دندان ها و با سرعت بیش از حد مجاز منجر به آسیب رسیدن به بافت لثه، استخوان و ریشه دندان و در نهایت از دست رفتن دندان ها می شود.

مقدار حرکت دندان ها طی درمان ارتودنسی سریع بستگی به سن بیمار، نوع ناهنجاری فک و دندان، میزان سلامت دندان ها، شلوغی دندانها، وضعیت رادیوگرافی، شیب فکین، میزان توجه و مراقبت بیمار و غیره دارد. ارتودنتیست بر اساس این موارد مقدار نیروی مورد نیاز برای حرکت دندان و فکین را محاسبه و اعمال می نماید.

خانمی برای ارتودنسی سریع در مطب ارتودنسی

ارتودنسی ثابت

سوالات متداول ارتودنسی سریع

1- آیا ارتودنسی سریع عود و بازگشت دارد؟

یک درمان ارتودنسی سریع که تحت نظر یک متخصص ارتودنسی ماهر به طور اصولی انجام شده است عود و بازگشت ندارد. زیرا دندان ها دقیقا در جایی قرار می گیرند که لازم است از لحاظ آناتومیک و فیزیولوژیک در آن نقطه قرار گرفته باشند. بعد از درمان ارتودنسی سریع یک دوره مراقبت از دندان ها به شما آموزش داده می شود تا به تثبیت نهایی وضعیت دندان های زیبای خود دست یابید.

2- سریعترین روش درمان ارتودنسی چیست؟

سریعترین روش درمان ارتودنسی با دستگاه ارتودنسی ثابت انجام می شود. زیرا یک نیروی دائمی و بدون وقفه به دندان ها وارد می شود. روش و مقدار وارد کردن این نیرو برای دستیابی سریع به دندان هایی منظم، تحت نظر یک متخصص ارتودنسی باتجربه و ماهر تعیین می شود.

3- کوتاهترین زمان ممکن برای ارتودنسی سریع چقدر است؟

سریعترین زمانی که می توان برای ارتودنسی در نظر گرفت 6 ماه است. این مدت زمان بستگی به عواملی مثل میزان ناهنجاری، نوع ناهنجاری، دستگاه مورد استفاده، مهارت ارتودنتیست و میزان سلامت فک، دندان و لثه های بیمار و غیره دارد.

4- آیا می توان ارتودنسی سریع را در همان جلسه اول ویزیت شروع کرد؟

بله اگر به یک کلینیک یا مطب ارتودنسی مجهز مراجعه کنید متخصص ارتودنسی می تواند محاسبات اولیه را در همان جلسه اول انجام دهد و درمان ارتودنسی شما را سریع شروع کند.

دکتر جمیلیان

درباره دکتر جمیلیان

دکتر جمیلیان، متخصص ارتودنسی دارای فلوشیپ تخصصی جراحی ارتودنسی و ناهنجاری های فک و صورت و استاد تمام (پروفسور) بخش ارتودنسی دانشکده دندانپزشکی دانشگاه آزاد اسلامی، دارای بورد تخصصی ایران و اروپا و عضو انجمن ارتودنتیست های ایران و آمریکا و اروپا هستند.

20 دیدگاه برای “ارتودنسی سریع

 1. Avatar فاطمه گفت:

  با سلام. من 51 ساله هستم و فک پائینم جلو است آیا با این سن هم امکان ارتودنسی سریع وجود دارد؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. اگر مشکل فکی وجود دارد سن مناسب ارتودنسی قبل از بلوغ است ولی اگر بیمار مشکل دندانی دارد با داشتن لثه سالم در هر زمانی می توان درمان ارتودنسی را انجام داد.

 2. Avatar آتنا گفت:

  سلام آقای دکتر دندون های من اپن بایت هستن رفته بودم واسه معاینه دکتر بهم گفت میخواستم بدونم ارتودنسی اگه بخوام انجام بدم چه مدت طول می‌کشه و ۲۹ سالم هست

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. مدت زمان درمان ارتودنسی یکسال و نیم الی دو سال است. اطلاعات بیشتر مراجعه به این لینک طول درمان ارتودنسی

  2. Avatar ارونا گفت:

   سلام اقای دکتر
   من از سال ۹۷ارتودنسی کردم
   و نزدیک یک سال و نیمه که من سیم ثابت پشت دندان رو گذاشتم و فک پایین رو هم طی دو سه جلسه دیگه قراره بزنم
   برای فک بالا هنوز نیازه که بزارم؟

   1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

    باسلام. شما باید با ارتودنتیست معالج خود که در جریان طرح درمان شما هستند مشورت نمایید. اگر طرح درمان نزد متخصص ارتودنسی و بدرستی انجام گرفته باشد این مدت زمان طولانی درمان ارتودنسی نیاز نیست.

 3. Avatar سارا گفت:

  سلام آقای دکتر..آیا میشه از این روش به جای پیچ ارتودنسی استفاده کرد؟ من یکسال هست که پیچ میذارم ولی متاسفانه هر بار که مراجعه کردم به دکتر گفتن که پیچ لقه و در اوردن. نزدیک ٣ سال هستش که ارتودنسی کردم و هیچ پیشرفتی نداشته درمان من.

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. با توجه به مواردی که فرمودید، دندانپزشکی که کار ارتودنسی را برایتان انجام داده است یا متخصص ارتودنسی نبوده و یا طرح درمانی که برای دندان های شما برنامه ریزی کرده درست نبوده است. ارتودنسی سریع بستگی به عواملی مثل میزان و نوع ناهنجاری، مهارت و تجربه متخصص ارتودنسی، سلامت لثه و غیره دارد. سریعترین زمانی که می توان برای ارتودنسی سریع در نظر گرفت 6 ماه است. توصیه می شود به یک متخصص ارتودنسی با تجربه مراجعه نمایید. در صورت تمایل می توانید با شماره تلفن مطب 22011892 جهت گرفتن وقت قبلی تماس بگیرید. معاینه رایگان است. در هنگام معاینه راهنمایی های لازم به شما داده می شود.

 4. Avatar مریم گفت:

  سلام. من زمانی که ۲۱ سالم بود ارتودنسی متحرک انجام دادم.دندانهای من کاملا صاف نشد. متاسفانه بعد از یکسال و نیم هم دیگه نگذاشتم. الان ۴۱ ساله هستم می خواستم بدونم الان می تونم ارتودنسی کنم؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. بله، برای شما امکان درمان ارتودنسی وجود دارد. باید معاینه کلینیکی انجام شود. در هنگام معاینه راهنمایی های لازم داده می شود. در صورت تمایل می توانید با شماره تلفن مطب 22011892 جهت گرفتن وقت قبلی تماس بگیرید. معاینه رایگان است.

 5. Avatar ملیکا گفت:

  سلام خسته نباشید من ۱۶سال دارم و میخوام اقدام کنم برای ارتودنسی اما پیش دکتری که رفتم گفتن که باید ۴تا دندون بکشم به دلیل اینکه فکم کوچیکه و جا نداره بعد از تموم شدن مراحل ارتودنسی میخواستم بدونم راه دیگه ای نداره که فک من جا باز کنه برای ارتودنسی که دندون هامو نکشم،؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. اظهار نظر در مورد طرح درمان یا وضعیت دندان های شما توسط ارتودنتیست دیگر نیاز به معاینه کلینیکی دارد.

 6. Avatar شاهرخ گفت:

  سلام جناب آقای دکتر آیا ارتودنسی در مدت 5 ماه هم میشه انجام بگیره؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. کوتاهترین مدت 6 ماه خواهد بود. بستگی به نوع ناهنجاری، سلامت لثه و دندان ها و تبحر متخصص ارتودنسی و غیره دارد.

 7. Avatar مریم گفت:

  سلام. آقای دکتر دندان 4 من را دکتر تراشید و روش را با کامپوزیت پر کرد و بهم گفت این ارتودنسی سریع است. اوایل خیلی خوب شده بود الان بعد از یکسال رنگش عوض شده و راضی نیستم. آیا این واقعا همان ارتودنسی هست؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. خیر، این درمان، درمان ارتودنسی نیست. با اینکار مینا دندان تراشیده می شود سپس با کامپوزیت روی دندان را پر می کنند. ولی در درمان ارتودنسی از لحاظ فیزیکی هیچگونه آسیبی به دندان فرد وارد نمی شود.

 8. Avatar عسل گفت:

  با سلام من تمام دندونام عالین بجز دندون جلوییم که یکم کجه بنظرتون به ارتودنسی نیاز داره یا چیز دیگه؟
  چونکه فقط همین دندونم اینجوری هستش

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. بله، با درمان ارتودنسی اصلاح می شود. بهتر است معاینه کلینیکی انجام گیرد. معاینه رایگان است. در هنگام معاینه نوع دستگاه، طول درمان ارتودنسی، روش درمان اعم از درمانهای ارتودنسی ثابت، ارتودنسی متحرک، هزینه ارتودنسی و یا غیره به شما گفته می شود. در صورت تمایل می توانید با شماره تلفن مطب 22011892 جهت گرفتن وقت قبلی تماس بگیرید.

   1. Avatar حسن رحمانی گفت:

    باسلام و وقت بخیر خدمت دکتر جمیلیان
    دخترم 17سالشه و مدت 8ماه است که ارتودنسی ثابت دو فک رو انجام داده که متخصص ایشون گفته باید قالب گیری آخر رو انجام بدیم و ارتودنسی رو تمام کنیم در حالی که دخترم میگه دندانهای جلو فک کمی جلو هستند که متخصص به دخترم گفته اگر کش بگذارم و مدت بیشتری ارتودنسی ادامه داشته باشه دندانها درست میشه ولی به مرور زمان با توجه به اینکه موقع صحبت کردن زبان شما با دندان های جلو برخورد میکنه مجددا به حالت اول برمی گردند آیا این گفته ایشون درسته؟ممنون میشم راهنمایی کنید.

    1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

     باسلام. طرح درمان ارتونسی باید جوری برنامه ریزی شود که وقتی سیم های ارتودنسی باز می شود دندان ها به حالت اول برنگردد. احتمالا باید دندان چهار بیمار کشیده می شد و دندان ها با ارتدنسی به عقب هدایت می شدند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *