ارتودنسی

ارتودنسی سریع

ارتودنسی سریع

یک درمان ارتودنسی با دستگاه های ارتودنسی مرسوم به طور معمول 18 تا 24 ماه به طول می انجامد. اما در روش ارتودنسی سریع یا درمان ارتودنسی زود بازده این زمان به 6 تا 12 ماه کاهش می یابد. طی 10 سال گذشته تخقیقات فراوانی در این زمینه انجام شده است و دستگاه ها و روش های مختلفی برای کاهش زمان طول درمان ارتودنسی ارائه شده است. انتخاب روش درمان ارتودنسی سریع با توجه به نوع و شدت ناهنجاری فک و دندان بیمار متفاوت خواهد بود. یک ارتودنتیست با تجربه، ماهر و مطلع از علم روز می تواند شما را در این زمینه یاری کند.

ارتودنسی سریع با روش الکترومگنتیک

در یک مطالعه که توسط پروفسور جمیلیان در سال 2011 انجام شده است تاثیر روش ارتودنسی سریع با الکترومگنتیک بر روی 10 بیمار آزمایش شد. افزایش سرعت حرکت دندان در ارتودنسی باید به کوتاه شدن دوره درمان کمک کند. این مطالعه نیز برای تعیین اینکه آیا میدان الکترومغناطیسی پالسی (PEMF) بر حرکت دندان ارتودنسی شده تأثیر می‌گذارد یا خیر، توسط ایشان طراحی شد.

ارتودنسی سریع فاصله بین دندان ها

در این مطالعه 10 بیمار که قرار بود دندان نیش آنها به عقب برده شود تحت تاثیر نیرویPEMF قرار گرفتند. پس از کشیدن دندان پرمولر اول فک بالا، هر دو دندان نیش توسط نیروی ارتودنسی به عقب برده شدند منتها بیماران علاوه بر ارتودنسی ثابت دارای دستگاه متحرک ارتودنسی بودند و در دستگاه متحرک ارتودنسی درکنار یک دندان نیش بیمار یک مدار و یک باتری بسیار کوچک قرار داده شد. این مدار الکترونیکی جریان مغناطیسی PEMF در حدود یک هرتز تولید می کرد. یک دندان نیش تحت جریان مغناطیسی قرار داشت و دندان نیش مقابل بیمار تحت جریان مغناطیسی قرار نداشت. در دستگاه متحرک یک فویل آلومینیومی قرار داده شد تا  جریان مغناطیسی  PEMF فقط به یک دندان نیش وارد شود. نتایج نشان داد که دندان نیش بیماری که تحت نیروی الکترومگنتیک قرار داشت، سریعتر از دندان مقابل همان بیمار که تحت تاثیر PEMF  نبودند به حرکت دندانی دست یافتند. این تحقیق نشان داد با قرار گرفتن دندان های فک بالا تحت تاثیر نیروی الکترومگنتیک حرکت دندان ها 1.57 ± 0.83 mm بیشتر از حالت عادی می باشد. این یافته ها تاکید می نماید که استفاده از نیروی الکترومگنتیک PEMF در انجام ارتودنسی سریع نقش دارد.

ارتودنسی سریع دندان در 6 ماه چگونه امکانپذیر است؟

اگر بیماری دچار ناهنجاری فکی نباشد و فقط دچار ناهنجاری ساده دندانی باشد با استفاده از روش های نوین ارتودنسی و دستگاه های باکیفیت ارتودنسی می توان دندان ها را طی 12 ماه حرکت داد. این روش برای بیمارانی که دچار عارضه های ساده مثل فاصله خفیف بین دندان ها و یا شلوغی و کجی خفیف دندان ها می باشند کاربرد دارد. معمولا برای گرفتن سریعترین نتیجه از درمان ارتودنسی از انواع ارتودنسی ثابت استفاده می شود. یک متخصص ارتودنسی ماهر و باتجربه می تواند شما را در انتخاب سریعترین و بی عارضه ترین روش راهنمایی و یاری نماید.

علاوه بر موارد ذکر شده، نقش سلامت لثه و دندان های بیمار و مراقبت و همکاری بیمار در دستیابی به یک نتیجه عالی از ارتودنسی سریع را نمی توان نادیده گرفت.

قبل و بعد ارتودنسی سریع

تفاوت ارتودنسی سریع و ارتودنسی فوری در یک روز

گاها با مطالبی تحت عنوان “ارتودنسی فوری در یک روز” و یا “ارتودنسی تک جلسه ای” مواجه می شویم. در اصل درمانی که دندانپزشک بر روی دندان ها طی یک جلسه انجام می دهد ارتودنسی محسوب نمی شود و یک روش ترمیمی دندان محسوب می شود. در ارتودنسی فوری یا تک جلسه ای ابزار و روشهایی که به کار بسته می شود شامل ونیر، کامپوزیت، ایمپلنت دندانی یا لمینیت دندان می باشد.

اما روش های ترمیم دندان معمولا با تراش دادن مینای دندان ها و تنها با تغییر ظاهر دندان ها انجام می شود.  این در حالی است که در درمان ارتودنسی واقعی، یک متخصص ارتودنسی، از ابزارها و دستگاه های ارتودنسی مثل سیم و براکت ارتودنسی استفاده می کند. به این ترتیب درمان ارتودنسی با حرکت دادن دندان ها و حتی فکین با دستگاه های ارتودنسی انجام می شود. در روش ارتودنسی، زیبایی دندان ها به طور بنیادی و اصولی طراحی و اجرا می شود و وضعیت ناهنجاری فکین و دندان ها به طور کامل  درمان می شود. حرکت دندان ها با دستگاه ارتودنسی ثابت و حرکت فکین با دستگاه ارتودنسی متحرک انجام می شود.

ملاحضات ارتودنسی سریع

اصول ارتودنسی سریع بر اساس افزایش سرعت حرکت دندان ها و فکین می باشد. اما باید این نکته را در نظر داشته باشید که برای حفظ سلامت لثه و دندان ها، متخصص ارتودنسی مجاز نیست که در ماه بیشتر از 1 الی 2 میلی متر دندان ها را حرکت دهد. حرکت دادن غیراصولی دندان ها و با سرعت بیش از حد مجاز منجر به آسیب رسیدن به بافت لثه، استخوان و ریشه دندان و در نهایت از دست رفتن دندان ها می شود.

مقدار حرکت دندان ها طی درمان ارتودنسی سریع بستگی به سن بیمار، نوع ناهنجاری فک و دندان، میزان سلامت دندان ها، شلوغی دندانها، وضعیت رادیوگرافی، شیب فکین، میزان توجه و مراقبت بیمار و غیره دارد. ارتودنتیست بر اساس این موارد مقدار نیروی مورد نیاز برای حرکت دندان و فکین را محاسبه و اعمال می نماید.

ارتودنسی سریع در 6 ماه با ارتودنسی ثابت

سوالات متداول ارتودنسی سریع

1-آیا ارتودنسی سریع عود و بازگشت دارد؟

یک درمان ارتودنسی سریع که تحت نظر یک متخصص ارتودنسی ماهر به طور اصولی انجام شده است عود و بازگشت ندارد. زیرا دندان ها دقیقا در جایی قرار می گیرند که لازم است از لحاظ آناتومیک و فیزیولوژیک در آن نقطه قرار گرفته باشند. بعد از درمان ارتودنسی سریع یک دوره مراقبت از دندان ها به شما آموزش داده می شود تا به تثبیت نهایی وضعیت دندان های زیبای خود دست یابید.

2-سریعترین روش درمان ارتودنسی چیست؟

سریعترین روش درمان ارتودنسی با دستگاه ارتودنسی ثابت انجام می شود. زیرا یک نیروی دائمی و بدون وقفه به دندان ها وارد می شود. روش و مقدار وارد کردن این نیرو برای دستیابی سریع به دندان هایی منظم، تحت نظر یک متخصص ارتودنسی باتجربه و ماهر تعیین می شود.

3-کوتاهترین زمان ممکن برای ارتودنسی سریع چقدر است؟

سریعترین زمانی که می توان برای ارتودنسی در نظر گرفت 6 ماه است. این مدت زمان بستگی به عواملی مثل میزان ناهنجاری، نوع ناهنجاری، دستگاه مورد استفاده، مهارت ارتودنتیست و میزان سلامت فک، دندان و لثه های بیمار و غیره دارد.

4-آیا می توان ارتودنسی سریع را در همان جلسه اول ویزیت شروع کرد؟

بله اگر به یک کلینیک یا مطب ارتودنسی مجهز مراجعه کنید متخصص ارتودنسی می تواند محاسبات اولیه را در همان جلسه اول انجام دهد و درمان ارتودنسی شما را سریع شروع کند.

دکتر جمیلیان
درباره دکتر جمیلیان

دکتر جمیلیان، متخصص ارتودنسی دارای فلوشیپ تخصصی جراحی ارتودنسی و ناهنجاری های فک و صورت و استاد تمام وقت بخش ارتودنسی دانشکده دندانپزشکی دانشگاه آزاد اسلامی، دارای بورد تخصصی ایران و اروپا و عضو انجمن ارتودنتیست های ایران و آمریکا و اروپا هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *