ارتودنسی

ارتودنسی در یک جلسه

ارتودنسی در یک جلسه

همه انسان ها زیبایی را دوست دارند و مسلما اهمیت دادن به زیبایی دندان در میان تمامی افراد جامعه به چشم می خورد. در پاره ای از مواقع افرادی که دندان های عقب رفته، جلو آمده، لب پر شده و یا نا مرتب دارند به جای اینکه از شیوه های صحیح درمانی یعنی ارتودنسی بهره مند شوند، به روش هایی ناکارآمد  که اصلا ارتودنسی نیست ولی بعضی از دندانپزشکان به غلط به ان   ارتودنسی یک جلسه ای می گویند  روی می آورند.

متأسفانه این افراد غافل از اینکه این شیوه غلط درمان  در یک جلسه چه معایبی به همراه دارد و چه ضرر هایی به دندان ها وارد می کند، به راحتی سلامت دندان های خود را به خطر می اندازند. امیدواریم که این مقاله با آگاهی دادن به بیماران، آن ها را هر چه بیشتر در انتخاب شیوه صحیح درمان کمک نماید.

تفاوت درمان اصولی ارتودنسی با ارتودنسی در یک جلسه

افرادی که دچار ناهنجاری های فک و دندان می باشند، اگر بخواهند به طور اصولی و با استفاده از یک شیوه درست به درمان بپردازند، باید از درمان ارتودنسی بهره مند شوند. در واقع درمان ارتودنسی با تأثیر گذاری بر روی تاج و ریشه دندان ها آن ها را به مرور زمان و بصورت کاملا صحیح و اصولی حرکت می دهد. بدین ترتیب پس از گذشت دوره درمان دندان ها و فکین در موقعیت های طبیعی و نرمال خود قرار دارند. تمام نامرتبی ها از بین رفته و فکین در صورت عقب یا جلو بودن در جایگاه مناسبشان قرار داده خواهند شد. این نوع درمان حدود یک تا دو سال زمان خواهد برد.

متخصص ارتودنسی

اما ارتودنسی در یک جلسه…

اولا باید گفت این درمان ارتودنسی نیست ولی به غلط به نام  ارتودنسی یک جلسه ای نامیده می شود . در این روش یک دندانپزشک عمومی با اضافه کردن ماده ترمیمی، دندان عقب رفته را به ظاهر به جلو نشان می دهد و دندانی که جلو است را با تراش مینا به عقب می برد. این کار درست نیست چون اولا دندان تراش می خورد و مینای دندان از بین می رود و از سوی دیگر ماده ترمیمی که به دندان اضافه می شود یک روز می افتد و یا تغییر رنگ می دهد. در واقع این روش هرگز ارتودنسی نامیده نمی شود بلکه نوعی گول زدن خود است. خداوند مینای دندان را یک بار به انسان می دهد و تراشیدن مینای دندان آسیبی جبران ناپذیر برای دندان است. ماده ترمیمی نیز یک ماده موقت است و به طور دائم بر روی دندان ها باقی نمی ماند. پس جایگزین کردن مینای دائم دندان با ماده ترمیمی موقت روشی غیر منطقی است.

معایب ارتودنسی در یک جلسه

ارتودنسی در یک جلسه بیشترین آسیب را متوجه مینای دندان خواهد کرد. هنگام تراشیدن دندان و یا اضافه نمودن ماده ترمیمی به آن، بخش بسیار بااهمیت دندان که “مینای دندان” نامیده می شود، تحت تأثیر قرار می گیرد. افزودن مواد همرنگ دندان، بافت و مینای دندان را تخریب می کند. از طرفی به مرور زمان می توان شاهد تخریب خود ماده ترمیمی و حتی لایه لایه شدن آن بود. تراشیدن مینای دندان نیز سبب از بین رفتن و تخریب و پوسیدگی دندان می شود.

طول دوره ارتودنسی

نظر متخصصین ارتودنسی در مورد ” ارتودنسی در یک جلسه “

در حقیقت مرتب نمودن دندان ها و تنظیم موقعیت آن ها با استفاده از هر روشی که بخواهد فرد را به سرعت به یک نتیجه ظاهری برساند از نظر متخصص ارتودنسی دارای اشکال است. هیچگاه ارتودنسی در یک جلسه انجام نخواهد شد. درمان ارتودنسی یک پروسه زمان بر است. با توجه به نوع ناهنجاری که فرد در محیط دهان و دندان ها دارد طول درمان اصولی ارتودنسی برای بیمار مشخص خواهد شد.

متخصصین ارتودنسی بر این باورند که اگر افراد زمان کافی و یا تحمل لازم برای درمان اصولی ارتودنسی را ندارند بهتر است که از انجام ارتودنسی در یک جلسه نیز خودداری کنند. با ارتودنسی در یک جلسه به سلامت دندان ها آسیب جدی وارد می شود. در نتیجه زیبایی ظاهری بدست آمده هیچ سودی ندارد و علاوه بر اینکه کوتاه مدت است و عمر قابل توجهی ندارد به طور مستقیم و به زودی بر روی سلامت دندان اثرات منفی خود را نشان خواهد داد.

دکتر جمیلیان

درباره دکتر جمیلیان

دکتر جمیلیان، متخصص ارتودنسی دارای فلوشیپ تخصصی جراحی ارتودنسی و ناهنجاری های فک و صورت و استاد تمام وقت بخش ارتودنسی دانشکده دندانپزشکی دانشگاه آزاد اسلامی، دارای بورد تخصصی ایران و اروپا و عضو انجمن ارتودنتیست های ایران و آمریکا و اروپا هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *