دانستنی های ارتودنسی

ارتودنسی بهتر است یا لمینت دندان

ارتودنسی بهتر است یا لمینت دندان

اگر شما هم با مشکل بهم ریختگی دندان ها مواجهید و به دنبال یک لبخند زیبا هستید و برایتان زیبایی دندان ها مهم است حتما تا به حال به راه هایی برای حل این مشکل اندیشیده اید. بسیاری از بیماران قبل از مراجعه به پزشک به فکر انتخاب روش درست تر و سریع تر برای حل مشکل خود می افتند که در این راستا با سوالهایی مواجه می شوند که ممکن است ذهن شما را نیز درگیر کرده باشند، سوالاتی از قبیل:

1.از روش ارتودنسی استفاده کنیم یا لمینت؟

2.ارتودنسی بهتر است یا لمینت؟

3.تفاوت ارتدنسی با لمینت چیست؟

4.آیا لمینیت می تواند جایگزین ارتودنسی باشد؟

بهترین راه برای پیدا کردن پاسخ این سوالات مشاوره با متخصص برجسته ارتودنسی است. اما داشتن اطلاعات اولیه در مورد هریک از روش های ارتودنسی و لمینت و کاربرد های آن می تواند تا حدی به شما برای انتخاب بهتر کمک کند. در ادامه ی این مطلب سعی می کنیم با تکیه بر مطالعات انجام شده توسط متخصصان برجسته ارتودنسی به این سوالات و ابهامات پاسخ دهیم.

درمان ارتودنسی

لمینت و ارتودنسی ممکن است در بعضی موارد به علت نداشتن اطلاعات کافی باهم اشتباه گرفته شوند. متخصصین معتقدند که هرکدام از این روش ها برای مشکلات خاصی استفاده می شوند. در مواردی بیمار دچار بی نظمی شدید دندانی است قطعا پیشنهاد اول ارتودنسی است. بنابراین افرادی که دارای چنین مشکلاتی و به دنبال راه حل می گردند مناسب ترین راه کار استفاده از ارتودنسی زیر نظر متخصص برجسته ارتودنسی است. در ارتودنسی دندان ها با نیروی فیزیکی مناسبی که توسط براکت ها و تراز کننده ها وارد می شود به جای درست خود هدایت می شوند. طول دوره درمان ارتودنسی در افراد مختلف متفاوت است و معمولا بین شش ماه تا دو سال طول می کشد. پس از اتمام ای دوره بیماران دندان های خود را بدون هیچ مواد اضافه ای و به صورت طبیعی و مرتب خواهند داشت. البته برای جلوگیری از برگشت دوباره مشکلات گاهی مجبور خواهند شد از نگهدارنده یا پلاک برای مدتی استفاده کنند. با توجه به پیشرفت علم و تکنولوژی روش های متفاوتی وجود دارد که بیماران دوره ی درمان راحتی داشته باشند. روش هایی مانند ارتودنسی نامرئی، ارتودنسی ثابت و ارتودنسی دیمون که روش جدید تری است. برای بیمارانی با دندان های بهم ریخته و یا جایگیری نا مناسب فک ها ارتدنسی روش درست تر و سالم تری  است. طبق نظرات متخصصان ارتودنسی لمینت کردن برای بیمارانی که به ارتودنسی نیاز دارند فقط مشکل دندان هارا پنهان می کند.

لمینت دندان

لمینت دندان

بر اساس آخرین مطالعات انجام شده توسط متخصصان دندان پزشکی زیبایی، لمینت یک عمل زیبایی محسوب می شود که برای مشکلات مختلفی توسط متخصصان دندان پزشکی زیبایی پیشنهاد می شود. معمولا بیمارانی که دارای دندان های کوچکی هستند که از دندان های دیگر متفاوت است از لمینت استفاده می کنند. یکی دیگر از کاربرد های لمینت در مواقعی است بیماران ظاهر دندان های نیش نامتعارفی دارند. در چنین مواردی لمینت بسیار کاربردی است و توصیه می شود، هم چنین برای تغییر رنگ دندان ها و یا اصلاح شکل دندان ها نیز می توان از لمینت استفاده کرد. در این روش باید سطح مینای دندان ها  توسط متخصص تراشیده شود تا یک سطح جدید به صورت یک روکش بسیار نازک که در کلینیک های دندان پزشکی تخصصی تولید می شود به دندان ها بچسبد. این روکش ها ظاهری زیبا تر را به دندان های بیمار می بخشد. طول دوره ی درمان لمینت بین یک تا دو هفته است و پس از آن بیمار می تواند به راحتی به عادات غذایی خود مانند قبل ادامه دهد.

معایب لمینت

همانطور که گفته شد در این روش مینای دندان ها تراشیده می شود که همین امر ممکن است باعث شود دندان ها بیشتر در معرض پوسیدگی قرار گیرند. لمینیت یک روش درمان موقت است و  افرادی که لمینت می کنند ممکن است پس از مدتی دچار مشکلات مختلفی مانند پریدگی لمینیت و یا تیره شدن رنگ لمینیت ها بشوند.  در درازمدت به علت اینکه هر قدر دندان لیمینیت شده را پولیش نماییم مثل دندان طبیعی پولیش نخواهد شد به علت تجمع میکرو ارگانیسم ها در زیر لامینیت لثه دچار التهاب و خونریزی لثه می شود و استخوان الوئول تخریب می گرددکه برای حل این مشکلات حتما باید به پزشک مراجعه کنند. هزینه های هر دو روش نسبتا بالاست، اما معمولا به دلایل بعضا نامشخص هزینه های لمینت بیشتر از حد معمول خواهد شد. توجه کنید مینای دندان فقط یک بار به وجود می آید و تراشیدن مینای دندان منجر به از دست رفتن همیشگی آنها می شود.

نتیجه ارتودنسی

مقایسه نهایی لمینت و ارتودنسی

در مقایسه این دو روش باید به این نکته توجه کرد که ارتودنسی روشی درمانی است. زمانی که شما از این روش استفاده می کنید در واقع وضعیت دندان های خود را به شکل طبیعی و درست آن ها در خواهید آورد. چون این روش بر اساس طبیعت دندان ها است معمولا دارای نتیجه مطمئن تر و طولانی تر است. اما لمینت همانطور که گفته شد بیشتر یک عمل زیبایی است . و شکل و طبیعت دندان ها را تغییر می دهد. به همین دلیل ممکن است نتیجه اولیه رضایت بخش باشد اما در آینده نچندان دور دچار مشکل شوید. قبل از تصمیم گیری در مورد هرکدام از این روش ها حتما با یک پزشک متخصص مشاوره کنید.

دکتر جمیلیان

درباره دکتر جمیلیان

دکتر جمیلیان، متخصص ارتودنسی دارای فلوشیپ تخصصی جراحی ارتودنسی و ناهنجاری های فک و صورت و استاد تمام وقت بخش ارتودنسی دانشکده دندانپزشکی دانشگاه آزاد اسلامی، دارای بورد تخصصی ایران و اروپا و عضو انجمن ارتودنتیست های ایران و آمریکا و اروپا هستند.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *