دانستنی های ارتودنسی

ارتودنسی بهتر است یا لمینت دندان

ارتودنسی بهتر است یا لمینت دندان

ارتودنسی و لمینت دندان از مهم ‌ترین روش‌ های درمانی جهت درمان ناهنجاری های دندان‌ ها به ‌شمار می‌آیند. انتخاب بین ارتودنسی یا لمینت دندان ازجمله اصلی‌ ترین عوامل سردرگمی بیماران محسوب می‌شود. علت این امر، عدم آشنایی بیماران با نحوه استفاده و کارایی هر یک از این موارد است. زمانی که بیمار با این دو روش درمانی آشنایی کاملی داشته باشد احتمال انتخاب روش نادرست و همچنین پرداخت هزینه‌ های غیرضروری کاهش می‌يابد.

بهترین راه برای پیدا کردن پاسخ این سوالات مشاوره با متخصص باتجربه ارتودنسی است. اما داشتن اطلاعات اولیه در مورد هریک از روش های ارتودنسی و لمینت و کاربرد های آن می تواند تا حدی به شما برای انتخاب بهتر کمک کند. در ادامه ی این مطلب سعی می کنیم با تکیه بر مطالعات انجام شده توسط متخصصان ارتودنسی به این سوالات و ابهامات پاسخ دهیم.

انواع رنگ بندی لمینت دندانی

مقایسه عملکردی ارتودنسی و لمینت دندان

ارتودنسی و لمینت دندان روشهایی برای اصلاح ناهنجاری های دندانی هستند. ولی ممکن است در بعضی موارد به دلیل عدم شناخت کافی باهم اشتباه گرفته شوند. متخصصین معتقدند که هرکدام از این روش ها برای مشکلات خاصی استفاده می شوند. با توجه به تخصصی بودن این روشها برای مقایسه دقیق تر و انتخاب روش مناسب بهتر است ابتدا با طرز کار کلی آنها آشنا شویم.

در ارتودنسی دندان ها توسط براکت ها با استفاده از فشارهای ملایم روی دندان موجب می‌شوند تا دندان‌ ها به‌ مرور زمان در راستای صحیح خود قرار بگیرند. طول دوره درمان ارتودنسی در افراد مختلف متفاوت است و معمولا بین یکسال و نیم تا دو سال طول می کشد. پس از اتمام این دوره بیماران دندان های خود را بدون هیچ مواد اضافه ای و به صورت طبیعی و مرتب خواهند داشت. البته برای جلوگیری از برگشت دوباره گاهی استفاده از ریتینر یا پلاک بعد از درمان ارتودنسی برای مدتی ضروری است. با توجه به پیشرفت علم و تکنولوژی روش های متفاوت ارتودنسی به همراه مواد و ابزار مناسب در هر روش وجود دارد که بیماران دوره ی درمان راحتی داشته باشند. روش هایی مانند ارتودنسی نامرئی، ارتودنسی ثابت و ارتودنسی دیمون که روش جدید تری است و امکان درمان هر نوع نامرتبی یا بهم ریختگی دندانها را فراهم می سازند. برای بیمارانی با دندان های بهم ریخته و یا جایگیری نامناسب دندان در فک ها، ارتودنسی روشی اساسی و درمانی دائمی است.

بر اساس آخرین مطالعات انجام شده توسط متخصصان دندانپزشکی زیبایی، لمینت یک عمل زیبایی محسوب می شود که برای مشکلات مختلفی توسط متخصصان دندانپزشکی زیبایی پیشنهاد می شود. این روش معمولا برای بیمارانی استفاده می شود که دارای دندان هایی هستند که از نظر اندازه، شکل یا رنگ با دندان های دیگر متفاوت هستند. در این روش باید سطح مینای دندان ها  توسط متخصص تراشیده شود تا بر روی آن یک سطح جدید به صورت یک روکش بسیار نازک که در کلینیک های دندانپزشکی تخصصی تولید می شود به دندان ها بچسبد. این روکش ها ظاهری زیبا تر را به دندان های بیمار می بخشد. طول دوره ی درمان لمینت بین یک تا دو هفته است و پس از آن بیمار می تواند به راحتی به عادات غذایی خود مانند قبل ادامه دهد.

قابلیت های درمانی ارتودنسی و لمینت دندان

اکثر افرادی که تحت ارتودنسی  قرار می گیرند معمولا بچه ها هستند. اما بزرگسالان نیز می توانند از ارتودنسی استفاده کنند. در کودکان درمان ارتودنسی به راحتی می تواند به رشد مناسب فک کمک کند. در نتیجه دندان های دائمی بسیار منظم در کنار یکدیگر قرار می گیرند. رشد به جا و مناسب دندان های دائمی تأثیر فوق العاده ای در جلوگیری از بروز بسیاری از مشکلات دندانی دارد.

ارتودنسی می تواند به هماهنگ شدن اجزای صورت فرد کمک کند و به رفع هرگونه عدم تقارن موجود در ناحیه فک و بافت های نرم تأثیرپذیر آن بپردازد. در واقع عملیاتی که با انجام ارتودنسی بر روی تغییر موقعیت نامناسب فکین اجرا می شود سبب خواهد شد که به مرور زمان فک ها در جایگاه اصلی و طبیعی خود قرار بگیرند. به دنبال این اصلاح هر گونه عدم هماهنگی در ناحیه چانه، لب ها و حتی بینی می تواند از بین برود. در نتیجه تعادل و زیبایی اجزای صورت حفظ می شود.

لمینت بیشتر جنبه‌ ی زیبایی دارد تا درمانی. گاهی به علت برهم ریختگی‌ های اندک و یا دلایلی دیگری که وجود دارد عمل ارتودنسی صورت نمی‌گیرد و تنها با اضافه کردن یک لایه‌ ی جدید بر روی دندان‌ ها یعنی همان لمینت، لبخند خود را زیبا و جذاب می‌کنند.

مزایای لمینت دندان

لمینت را می‌ توان گزینه مناسبی برای افرادی دانست که قصد دارند با استفاده از این روش ساده در کوتاه‌ ترین زمان ممکن مشکلات ظاهری دندان‌ های خود را برطرف کنند. لمینت یک گزینه‌ ی بسیار راحت برای ترمیم است. لمینت به دو نوع لمینت ثابت و لمینت متحرک وجود دارد. این روش دارای مزایایی است که ازجمله آن‌ ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • کوتاه بودن زمان موردنیاز برای تصحیح شکل ظاهری دندان‌ها
 •  تغییر رنگ دندان ‌هایی که به ‌شدت زرد یا پوسیده شده‌اند.
 • این امکان وجود دارد که فرم بیرونی دندان ‌ها بدون مشکل خاصی تغییر داده شود.

معایب لمینت دندان

همانطور که گفته شد درلمینت دندان، مینای دندان ها تراشیده می شود که همین امر ممکن است باعث شود دندان ها بیشتر در معرض پوسیدگی قرار گیرند. لمینت یک روش درمان موقت است و افرادی که لمینت می کنند ممکن است پس از مدتی دچار مشکلات مختلفی مانند پریدگی لمینت و یا تیره شدن رنگ لمینت ها بشوند. در درازمدت به علت اینکه هر قدر دندان لمینت شده را پولیش نماییم مثل دندان طبیعی پولیش نخواهد شد به علت تجمع میکروارگانیسم ها در زیرلمینت، لثه دچار التهاب و خونریزی لثه می شود و استخوان الوئول تخریب می گردد که برای حل این مشکلات حتما باید به دندانپزشک مراجعه شود. باید توجه داشت که مینای دندان فقط یک بار به وجود می آید و تراشیدن مینای دندان منجر به از دست رفتن همیشگی آنها می شود.

هر یک از راهکارهای دندانپزشکی جهت تنظیم دندان‌ های نامرتب دارای معایب خاصی است. مهم‌ ترین معایب استفاده از لمینت عبارت‌اند از:

 • نیاز به برداشتن بخش سالم دندان در برخی از موارد (جهت قرارگیری لمینت به شکل صحیح)
 • افزایش میزان ضخامت دندان به ‌دلیل قرار گرفتن لمینت روی لایه بیرونی
 • افزایش نیاز به تعویض لمینت در صورت تحلیل لثه بیمار
 • اگرچه مقاومت لمینت نسبتاً بالا است؛ اما این امکان وجود دارد که در اثر فشار زیاد بشکند.

دختری که دندان هایش را بعد از درمان ارتودنسی نشان می دهد

هزینه ارتودنسی و لمینت

یکی از عوامل مهم در انتخاب روش درمان هزینه آن است ولی برای انتخاب صحیح لازم است هزینه را در کنار عوامل کیفی در نظر گرفت. به عنوان مثال ارتودنسی یک روش درمان دائمی است که یک بار در طول عمر انجام می گیرد اما در روش های دیگر درمانی نظیر لمینت، این احتمال وجود دارد که پس از طی مدتی دندان‌ ها به حالت و فرم قبلی خود برگردند. در نتیجه ارزان ترین روش الزاما با صرفه‌ ترین روش نیست. به هر صورت نظر دندانپزشک متخصص برای انتخاب روش درمان، شرط اول و آخر خواهد بود.

تعیین دقیق هزینه‌ ارتودنسی با انجام مشاوره‌ ی اولیه و تهیه برنامه‌ ی درمانی ارتودنسی دندان، امکان‌ پذیر خواهد بود. هزینه‌ ارتودنسی تحت تاثیر عوامل مختلف از جمله سن بیمار، میزان پیچیدگی ناهنجاری، طول مدت درمان، نوع ارتودنسی، نوع براکت های مورد استفاده و تجهیزات جانبی مورد نیاز قرار دارد.

از طرفی هزینه لمینت نیز به عوامل متعددی بستگی دارد که تعیین میزان دقیق آن پس از مشاوره‌ ی اولیه و تهیه برنامه‌ ی درمانی ممکن خواهد بود. نوع لمینت، میزان آسیب دیدگی دندان، طول مدت درمان، میزان و دقت تراش مورد نیاز، نوع ماده قالب‌ گیری، مقدار شفافیت و ترکیب رنگ در یک لمینت از جمله عوامل موثر بر هزینه لمینت هستند.

مقایسه نهایی ارتودنسی و لمینت دندان

در مقایسه این دو روش باید به این نکته توجه کرد که ارتودنسی روشی درمانی است. زمانی که شما از این روش استفاده می کنید در واقع وضعیت دندان های خود را به شکل طبیعی و درست آن ها در خواهید آورد. چون این روش بر اساس طبیعت دندان ها است معمولا دارای نتیجه مطمئن تر و اثر آن طولانی تر است و حتی به رشد مناسب فک و دندان ها کمک می کند. رشد به جا و مناسب دندان های دائمی تأثیر فوق العاده ای در جلوگیری از بروز بسیاری از مشکلات دندانی دارد و مهم ترین تفاوت لمینت با ارتودنسی است.

لمینت همانطور که گفته شد بیشتر یک عمل زیبایی است و اثر درمانی و درازمدت ارتودنسی را ندارد. به همین دلیل ممکن است نتیجه اولیه رضایت بخش باشد اما در آینده نه چندان دور مشکل مجددا بروز نماید. با کمک ارتودنسی بی نظمی دندان ها بطور اساسی و در بلند مدت حل می شود ولی در لمینت دندان تنها مشکلات ظاهری در کوتاه مدت رفع شده و برای مدتی زیبایی ظاهری به دست خواهد آمد. باید توجه داشت که قبل از تصمیم گیری در مورد استفاده از این روش ها حتما با یک متخصص ارتودنسی مشاوره کنید.

دکتر جمیلیان

درباره دکتر جمیلیان

دکتر جمیلیان، متخصص ارتودنسی دارای فلوشیپ تخصصی جراحی ارتودنسی و ناهنجاری های فک و صورت و استاد تمام (پروفسور) بخش ارتودنسی دانشکده دندانپزشکی دانشگاه آزاد اسلامی، دارای بورد تخصصی ایران و اروپا و عضو انجمن ارتودنتیست های ایران و آمریکا و اروپا هستند.

4 دیدگاه برای “ارتودنسی بهتر است یا لمینت دندان

 1. Avatar سارا گفت:

  سلام.وقت بخیر
  من سال ۹۱تا ۹۴ فک بالا و پایینم اردتودنسی داشتم ولی خب نتیجه ایده الی ک مد نظرم بود رو نگرفتم چون دکترش کارشو خوب بلد نبوده.
  میخوام بدونم اگر بخوام دوباره ارتودنسی کنم امکانش هست یا برای دندون ضرر داره؟ و یا میشه با لمینت نقص هایی ک باقی مونده رو جبران کرد؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. الویت با درمان ارتودنسی است. برای اینکه جواب قطعی به سوال شما داده شود باید معاینه کلینیکی انجام شود. در هنگام معاینه نوع دستگاه (ارتودنسی ثابت و ارتودنسی متحرک)، طول درمان ارتودنسی، هزینه ارتودنسی و یا غیره به شما گفته می شود. معاینه رایگان است. می توانید با شماره تلفن مطب 22011892 جهت گرفتن وقت قبلی تماس بگیرید.

 2. Avatar فاطمه کاوسی گفت:

  سلام آقای دکتر، من یک سال پیش ارتودنسی دندونهام تمام شد،
  دکتر بهم پلاک داد که استفاده کنم، ولی روزها اذیت میشدم،صحبت کردن یکم سخت بود، برام فقط شبها موقع خواب میزاشتم روی دندونم،
  الان احساس میکنم دوتا دندونهای جلوم یکم جابه جا شدن،شما چه پیشنهادی میکنید برام؟
  اگه بخوام فیکس ثابت کنم ،همون سیم که پشت دندونها میزارن چقدر باید هزینه کنم،؟ با تشکر

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. اگر دندان های جلو شما مختصری جابه جا شده است باید قالب گرفته شود و پلاک جدید به شما داده شود. پلاک قبلی تطابقش را از دست داده است. ریتینر ثابت برای شما مناسب نیست چون دندان ها تغییر کرده اند باید ابتدا دندان ها اصلاح شوند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *