ارتودنسی

ارتودنسی برای شما چه می کند؟

ارتودنسی چه کاری انجام می دهد

خدمات ارتودنسی با ایجاد دندان هایی مرتب و ردیف به داشتن لبخندی زیبا و حفظ سلامتی دهان کمک می کند. وقتی  فک و دندان شما به خوبی هماهنگ شده اند، بی شک  غذا ها بهتر جویده می شوند و طعم بهتری را احساس می کنیم. جالب است بدانید که مراقبت های ارتودنسی حتی می تواند در جلوگیری از خروپف شبانه نیز نقش داشته باشد.

متخصصان ارتودنسی به بیماران در درمان بسیاری از مشکلات و ناهنجاری هایی که دارند کمک خواهند کرد. این مشکلات می تواند شامل: دندان های شلوغ، دندان های فاصله دار یا خلوت و میسینگ، ناهنجاری های فکین و … باشند که بسیاری از عارضه های بعدی را با خود به همراه دارند.

بررسی عکس رادیوگرافی دندان بیمار توسط متخصصان ارتودنسی

هنگام مراجعه به یک متخصص ارتودنسی چه اتفاقی می افتد؟

وقتی که برای اولین بار به یک متخصص ارتودنسی مراجعه می کنید وی شما را روی یک صندلی دندانپزشکی می نشاند و به معاینه و بررسی دندان ها و موقعیت فکین شما خواهد پرداخت. ارتودنتیست ممکن است پس از بررسی دندان ها  تصاویر تخصصی کامپیوتری از دهان و دندان های شما تهیه کنند. این امر موجب می شود تا موقعیت دندان ها و فک ها به صورت دقیق تر سنجیده شده و برنامه درمانی ارتودنسی بیمار بهتر طراحی شود.

تکنسین و دستیار ارتودنتیست و یا خود متخصص ارتودنسی ممکن است یک قالب از دندان های شما تهیه کنند. هنگامی که قالب برداشته می شود، تصویر کاملی از شکل و اندازه دندان های شما وجود خواهد داشت. در نتیجه این قالب به ارتودنتیست کمک می کند تا تصمیم بگیرد که چگونه ارتودنسی دندان های شما را ردیف و منظم کند.

متخصص ارتودنسی دندان ها، دهان و فک ها را بررسی می کند. او ممکن است از شما بخواهد که دهانتان را کامل باز کنید یا دندان ها را روی یکدیگر فشار دهید. ارتودنتیست همچنین ممکن است در مورد اینکه آیا شما دچار مشکل جویدن یا بلعیدن هستید یا اینکه آیا فک های شما در هنگام غذا خوردن یا حرف زدن صدا می دهند یا خیر سوالاتی بپرسد.

پس از پایان بررسی ها، مشاهده عکس ها و پرسیدن سوالات لازم، متخصص ارتودنسی نظر خود را در مورد نحوه درمان دندان های کج بیان می کند. برخی از بیماران ممکن است حتی به درمان خاصی نیاز نداشته باشند. برخی دیگر از بیماران می توانند به یک برنامه درمانی دو ساله برای اینکه بتوانند ناهنجاری های موجود را برطرف کنند، نیاز داشته باشند.

دختری که به دندان هایش اشاره می کند ارتودنسی برای او چه کرده است

ارتودنسی چه کاری انجام می دهد؟

متخصص ارتودنسی با قرار دادن دستگاه ارتودنسی ثابت یا متحرک بر روی دندان ها به صورت دقیق و اعمال فشاری پایدار روی دندان ها در نهایت آن ها را به حالت صحیح و راست تر حرکت می دهد. چینش دندان ها و موقعیت قرارگیری فکین طی ارتودنسی به گونه ای تغییر می کند که هیچگونه اثری از ناهنجاری و مشکلات فکی و دندانی در پایان دوره درمان به چشم نخورد.

پس از پایان دوره ارتودنسی استفاده از نگهدارنده یا رتینر به بیمار می شود و موجب می شود تا از برگشت دندان ها به حالت قبلی جلوگیری شود. بعضی اوقات ارتودنتیست ها ممکن است توصیه کنند که یک یا چند دندان برای ایجاد فضای بیشتری در دهان بیمار کشیده شود. این موضوع تنها زمانی صدق می کند که هیچ راه دیگری به جز کشیدن دندان ها وجود نداشته باشد.

هدف بسیاری از افراد در ارتودنسی داشتن طرح لبخندی زیبا و جذاب است. یک لبخند هالیوودی از مهم ترین نتایجی است که خیلی از افراد را تشویق به ارتودنسی می کند. زیبایی منحصربفردی که لبخند به چهره افراد می بخشد نقش مهمی در زندگی و مراودات اجتماعی و کاریشان دارد.

در خلال درمان ارتودنسی با توجه به اینکه تمام تمرکز بر روی موقعیت فک و دندان می باشد اما اختلالات متعدد دیگری نیز برطرف می شود. بسیاری از بیماران به دلیل ناهنجاری های فکی توانایی درست صحبت کردن را ندارند که بعد از اتمام دوره درمان این مشکل به طور کامل رفع خواهد شد.

برطرف شدن مشکلات بلعی در هنگام میل کردن غذا، تنفس صحیح و رفع مشکلات تنفسی حاصله از جمله خروپف های شبانه نیز در ردیف دستاورد هایی است که ارتودنسی برای بیماران به ارمغان می آورد.

دکتر جمیلیان

درباره دکتر جمیلیان

دکتر جمیلیان، متخصص ارتودنسی دارای فلوشیپ تخصصی جراحی ارتودنسی و ناهنجاری های فک و صورت و استاد تمام (پروفسور) بخش ارتودنسی دانشکده دندانپزشکی دانشگاه آزاد اسلامی، دارای بورد تخصصی ایران و اروپا و عضو انجمن ارتودنتیست های ایران و آمریکا و اروپا هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *