اطلاعات عمومی دندانپزشکی

ارتباط وضعیت سلامت با لبخندتان

ارتباط وضعیت سلامت با لبخندتان

زمان و تلاشی را که صرف بهداشت دهان و دندان خود می کنيد می تواند نتايج ارزشمندی را به همراه داشته باشد. هر فردی دوست دارد از دندان هايی سفيد و درخشان برخوردار باشد. اما فوايد يک لبخند زيبا فراتر از جنبه های آرايشی است.
پژوهشگران ,پيوند بين سلامت ضعيف دهان و دندان و بيماری هايی که قلب، مغز و ديگر بخش های بدن را درگير می کنند، شناسايی کرده اند. از اين رو، رسيدگی به وضعيت دهان و دندان هرچه بيشتر اهميت می يابد.

استفاده از نخ دندان

برخی مطالعات به اين نکته اشاره دارند که استفاده از نخ دندان تاثير بسیاری در سلامت دهان و دندان دارد. بنابراین استفاده از نخ دندان عادتی است که ترک نکردن آن بهتر است.
بيماری لثه شرايطی است که در کوتاه مدت شکل نمی گيرد و گاهی اوقات ممکن است چند سال طول بکشد. با گذشت زمان، باکتری ها می توانند بين دندان ها پنهان شده و افزايش يابند، که افزايش توليد اسيدی که موجب پوسيدگی دندان می شود را به همراه دارد. استفاده از نخ دندان به خلاص شدن از شر اين باکتری های مزاحم کمک می کند. بهترين روش استفاده از نخ دندان بالا و پايين بردن عمودی آن بين دندان ها است.
دهان می تواند اطلاعات بسياری درباره سلامت شما ارائه کند.
زمان و تلاشی را که صرف بهداشت دهان و دندان خود می کنيد می تواند نتايج ارزشمندی را به همراه داشته باشد.

ارتباط سلامت دهان ودندان و سلامت عمومی

واژه سلامت دهان و دندان و سلامت عمومی، دو واژه جدا نبوده و سلامت دهان و دندان وابسته به سلامت عمومی می باشد. از سال 2000 تاکنون تحقیقات وسیعی در این زمینه انجام شده تا درک ما را از ارتباط این دو موضوع افزایش دهد. دندانپزشک معمولا تمایل چندانی به موارد آماری ندارد و آنچه مورد توجه قرار دارد راهنمایی است که بتواند مستقیما تصمیم گیری روی نوع درمان را تحت تاثیر قرار دهد. پرسش مطرح این است که اگر به طور مثال “بیماری پریودنتال این بیمار را درمان کنم آیا موجب کاهش احتمال ابتلای وی به بیماری سیستمیک می شوم؟

با توجه به تحقیقات انجام شده و نتایج آماری که به وفور موجود است پاسخ این پرسش بله می باشد.

یافته های مقالات

نویسنده در این مقاله به تحقیقاتی اشاره می کند که ارزش توجه بیشتر در زمینه ارتباط بیماری های دهان و افزایش ابتلا به بیماری سیستمیک به طور ثانویه در افراد را دارد.

زایمان زودرس

افزایش خطر زایمان زودرس و یا نوزادان با وزن پایین در افراد دچار بیماری های پریودنتال بالا می باشد و درمان پریودنتال موجب کاهش میزان آن می شود. به علت سن جوان زنان باردار بیماری پریودنتال واقعی کمتر شایع است تا ژنژیویت توام با بارداری، محققان نشان دادند که 68 درصد کاهش در زایمان زودرس با نوزادان با وزن پایین در درمان ژنژیویت توام با بارداری دیده شده که اهمیت بهداشت دهان را برای غالب زن های باردار نشان می دهد.

بیماری قلب

بر اساس اظهارات پژوهشگران مقادیر C-Reactive Protein CRP (ماده ای که توسط کبد ایجاد می شود) در واکنش به التهاب، شاخص بهتری از پیش بینی وقایع قلبی در مقایسه با میزان بالای کلسترول است. این عوامل خطرساز التهابی بیماری قلب در بیماری پریودنتال نیز افزایش یافته و یا درمان موفق آن کاهش می یابد.

محققان نشان دادند که بیماری پریودنتال به عنوان یک التهاب مزمن می تواند، باعث افزایش CRP و افزایش خطر حملات قلبی شود. تحقیقات محققان در سال 2004 نشان داد که درمان بیماران دچار مشکل پریودنتال با CRP افزایش یافته به صورت Scaling and root planning همراه با مصرف موضعی آنتی بیوتیک

دکتر جمیلیان

درباره دکتر جمیلیان

دکتر جمیلیان، متخصص ارتودنسی دارای فلوشیپ تخصصی جراحی ارتودنسی و ناهنجاری های فک و صورت و استاد تمام (پروفسور) بخش ارتودنسی دانشکده دندانپزشکی دانشگاه آزاد اسلامی، دارای بورد تخصصی ایران و اروپا و عضو انجمن ارتودنتیست های ایران و آمریکا و اروپا هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *