اطلاعات عمومی دندانپزشکی

اثر سیگار بر روی دهان و دندان

اثر سیگار بر روی دهان و دندان

همه ما می دانیم که سیگار برای بدن و سلامتی انسان بسیار مضر می باشد و زمینه ساز بسیاری از بیماری های خطرناک مانند انواع سرطان ها است. یکی از قسمت هایی از بدن که با کشیدن سیگار تهدید می شود قسمت دهان و دندان ها می باشد. سیگار یکی از فاکتورهای بسیار تاثیر گذار در بیماری های لثه است و می تواند باعث به وجود آمدن سرطان لثه و از بین بردن زیبایی و سلامت دندان ها شود. همچنین کشیدن سیگار درصد درمان موفقیت آمیز بیماری های لثه را پایین می آورد.

مردی که سیگار می کشد

درمان ایمپلنت در افراد سیگاری نسبت به سایر بیماران ممکن است با مشکل مواجه شود. افراد سیگاری که دارای بیماری قند می باشند بیشتر از سایرین در معرض میکروب های بیماری زای داخل دهان و تخریب بافت دندانی می باشند. سیگار لکه هایی را بر روی دندان ها به جای می گذارد و موجب بیماری های لثه و افتادن دندان ها می گردد. سیگار باعث تغییر رنگ دندان و زرد شدن دندان ها می شود. سیگار به آنزیم های بزاقی آسیب رسانده و باعث کاهش ترشح آن ها می گردد. افراد سیگاری باید حتما در هنگام مراجعه به دندان پزشک و بعد از آن از کشیدن سیگار خودداری کنند.

مراقبت از دندان در افراد سیگاری

افرادی که سیگار می کشند بیش از دیگران باید نسبت به سلامت و بهداشت دندان های خود حساس باشند. لازم است که افراد سیگاری موارد زیر را در هنگام مراجعه به دندانپزشکی در نظر داشته باشند:

 • بعد از هرگونه جراحی در دهان از کشیدن سیگار خودداری کنند.
 • بعد از ایمپلنت از کشیدن سیگار خودداری کنند.
 • بعد از کشیدن دندان حداقل تا 48 ساعت از کشیدن سیگار خودداری کنند.
 • بعد از انجام ارتودنسی سرامیکی باید از کشیدن سیگار خودداری کنند زیرا سبب لکه دار شدن و تغییر رنگ براکت ها می شود.

همچنین رعایت موارد زیر می تواند به بهبود سطح سلامت و بهداشت دهان و دندان بیماران سیگاری کمک کند:

 • بیمارانی که به شدت سیگار می کشند و به اصلاح heavy smoker می باشند لازم است هر 2 ماه جرم گیری دندان انجام دهند.
 • استفاده از خمیردندان و دهانشوبه مخصوص افراد سیگاری و حاوی فلوراید.
 • مراجعه منظم به دندانپزشکی و چکاپ منظم دندان ها و لثه ها.
 • استفاده مرتب از نخ دندان برای افراد سیگاری ضروری است.

سیگار چگونه به لثه و دندان آسیب می زند

نیکوتین موجود در سیگار و مواد سمی دیگری که در تنباکوی سیگار وجود دارند منجر به بروز اختلال در گردش خون در لثه ها و دندان ها می شوند. بدین ترتیب بافت دندان ها و لثه ها مواد مغذی لازم و اکسیژن کافی دریافت نمی کنند. خیلی زود این فقر مواد روغنی و اکسیژن منجر به پوسیده شدن دندان ها و آسیب به لثه ها می گردد.

همچنین دود سیگار منجر به تشدید تخلخل های روی دندان می شود. به همین دلیل دندان ها خیلی سریع زرد می شوند و به سرعت لکه های قهوه ای موذی بر روی دندان های افراد سیگاری تشکیل می شود. اکثرا این جرم های دندانی با سفیدکننده های دندان خانگی و خمیردندان های سفید کننده دندان از بین نمی روند و بیمار نیاز جدی به مراجعه به دندانپزشک دارد.

دکتر جمیلیان

درباره دکتر جمیلیان

دکتر جمیلیان، متخصص ارتودنسی دارای فلوشیپ تخصصی جراحی ارتودنسی و ناهنجاری های فک و صورت و استاد تمام (پروفسور) بخش ارتودنسی دانشکده دندانپزشکی دانشگاه آزاد اسلامی، دارای بورد تخصصی ایران و اروپا و عضو انجمن ارتودنتیست های ایران و آمریکا و اروپا هستند.

2 دیدگاه برای “اثر سیگار بر روی دهان و دندان

 1. Avatar عادل گفت:

  بعد از قلیان مسواک بزنیم خوب هست اقای دکتر

  1. Avatar دکتر جمیلیان گفت:

   سلام بله خیلی هم عالیست. از جرم گرفتن دندان جلوگیری می کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *