ارتودنسی

اثر ارتودنسی روی فکین

اثر ارتودنسی بر فکین

آیا می دانستید که ارتودنسی با اعمال فشار روی دندان ها و فکین موقعیت آن ها را به طور کلی تغییر می دهد؟ در واقع قرار دادن فشار روی دندان ها باعث می شود که فکین برای انطباق یافتن بیشتر، اجازه حرکت کردن پیدا کنند. مقدار این حرکت به میزان فشار ایجاد شده بستگی دارد. اثر ارتودنسی روی فکین با ایجاد تعادل در وضعیت قرارگیری آن ها نمود پیدا می کند.

هنگامی که دندان های فوقانی و پایینی به راحتی روی هم قرار نمی گیرند، موقعیت فکین دچار مشکل می شود. در بسیاری از مواقع فک بالا و یا فک پایین، عقب تر یا جلوتر از حالت نرمال خود قرار دارند که منجر به بروز ناهنجاری های فکی می شود. دندانپزشکان و ارتودنتیست ها طیف وسیعی از گزینه های درمانی را ارائه می دهند، اما معمولا روند درمان می تواند یک سال یا بیشتر طول بکشد تا اثر ارتودنسی روی فکین به طور کامل آشکار شود.

تصاویر قبل و بعد درمان ارتودنسی فک پسر بچه

مال اکلوژن

دندانپزشکان و ارتودنتیست ها به وضعیت قرارگیری غیر نرمال فک ها و دندان ها “مال اکلوژن” می گویند. مال اکلوژن به سه کلاس دسته بندی می شود. در کلاس یک  فکین در  حالت طبیعی قرار دارند. که ممکن است  دندان ها به طور منظم و یا گاهی با مشکلاتی  مثل چرخش دندانها، کراس بایت ، اپن بایت، کراودینگ و یا شلوغی دندانها ، فاصله بین دندانها  همراه باشند. در کلاس دو افراد با بزرگی فک و جلوزدگی فک و دندان های بالا مواجه هستند و یا فک پایین عقب تر و کوچک تر  از فک بالا می باشد و در کلاس سه بیماران از کوچکی و عقب قرار داشتن فک بالا و یا بزرگی فک بالا  رنج می برند.

اثر ارتودنسی روی فکین از طریق درمان با ارتودنسی ثابت و ارتودنسی متحرک که با توجه به نوع و شدت مال اکلوژن در بیماران انجام می شود، پدیدار می شود. در بعضی از کیس ها بسته به سن بیمار و نوع ناهنجاری به جراحی فک نیاز است تا درمان به صورت کامل انجام پذیرد.

اثر ارتودنسی روی فکین در مال اکلوژن کلاس دو

زمانی که موقعیت فکین و دندان ها در مال اکلوژن کلاس دو طبقه بندی شود، فک بالا بیش از حد به سمت جلو آمده است. بدین ترتیب اعمال فشار در ارتودنسی به گونه ای خواهد بود که دندان ها و فک بالا به سمت عقب حرکت داده شوند در مال اکلوژن کلاس 2 فک پایین عقب تر از فک بالا است که با درمانهای فانکشنال فک پایین به جلو اورده می شود. به طور کلی در سنین رشد اثر ارتودنسی روی فکین در مال اکلوژن کلاس دو نتیجه بخش خواهد بود.

تصاویر قبل و بعد درمان ارتودنسی برای فک یک دختر

اثر ارتودنسی روی فکین در مال اکلوژن کلاس سه

در مال اکلوژن کلاس سه، ارتودنسی موجب می شود تا دندان ها و فک پایین به سمت عقب منتقل شوند و در جایگاه نرمال خود قرار گیرند. و با دستگا های خارج دهانی و در مواردی با دستگاه داخل دهانی که در اداره ثبت اختراعات امریکا توسط دکتر جمیلیان متخصص ارتودنسی به ثبت رسیده است می توان فک بالا را به جلو اورد . دراین نوع ناهنجاری ممکن است بیمار نیاز به جراحی فک داشته باشد.

مشکلات ناشی از عدم هماهنگی فکین

اثرات عدم هماهنگی فکین به طور واضح می تواند زندگی بیمار را تحت تاثیر خود سازد. هنگامی که این شرایط شدید است، می تواند در خوردن، تنفس، خوابیدن و صحبت کردن بیمار تداخل ایجاد کند و حتی وقتی فک در حال حرکت است، باعث ناراحتی و درد شود. کودکان با فک های ناهموار نسبت به هم سن و سالان خود بیشتر اذیت می شوند و همین امر ممکن است موجب بی اشتهایی و عدم تمایل کودک به خوردن و جویدن غذا شود. اثر ارتودنسی روی فکین به گونه ایست که تمامی این اختلالات را برطرف می کند.

خانمی که در مرحله پایانی درمان ارتودنسی فک می باشد

اثر ارتودنسی روی فکین در پایان درمان چگونه خواهد بود؟

در واقع دستگاه های ارتودنسی با یک طرح درمان ایده ال  می تواند دندان های نامنظم و انحراف فک را اصلاح نماید. براکت ها و سیم های ارتودنسی در فواصل منظم بر روی دندان ها قرار می گیرند. ارتودنتیست پیشنهاد می کند از یک تا دو سال براکت ها بر روی دندان ها باقی بمانند. فشار وارده بر دندان ها به تدریج فک ها را هم حرکت می دهد و اثر ارتودنسی روی فکین آشکار می شود.

ناهماهنگی فکین یک وضعیت ناهنجار جدی است، اما می تواند به طور دائمی درمان شود. ارتودنسی و اصلاح فکین با اجرای دقیق تمام مراحل به گونه ای خواهد بود که در پایان درمان فرد دندان هایی مرتب داشته و موقعیت فکین نیز در بهترین حالت ممکن قرار خواهند گرفت.

دکتر جمیلیان

درباره دکتر جمیلیان

دکتر جمیلیان، متخصص ارتودنسی دارای فلوشیپ تخصصی جراحی ارتودنسی و ناهنجاری های فک و صورت و استاد تمام (پروفسور) بخش ارتودنسی دانشکده دندانپزشکی دانشگاه آزاد اسلامی، دارای بورد تخصصی ایران و اروپا و عضو انجمن ارتودنتیست های ایران و آمریکا و اروپا هستند.

16 دیدگاه برای “اثر ارتودنسی روی فکین

 1. Avatar مجید گفت:

  سلام خسته نباشید
  من ۱۸ سالمه
  دندونام مشکل داره و فک پایینمم جلو آمدگی داره میخواستم بدونم با ارتودنسی مشکل فک پایین برطرف میشه یا حتما نیاز به جراحی داره ممنون میشم راهنمایی کنید

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. اگر مشکل فکی باشد تا قبل از بلوغ با دستگاه های ارتودنسی قابل درمان است. ولی بعد از سن بلوغ بدلیل اسکلتی شدن و شکل گرفتن فک باید جراحی انجام شود. شما بهتر است برای معاینه کلینیکی به مطب تشریف بیاورید در هنگام معاینه راهنمایی های لازم به شما داده می شود.

 2. Avatar ملودی لک گفت:

  سلام من ۱۴ سالمه حدود ۸ ماهه که ارتودنسی دارم
  فک بالام خیلی کوچیک بود و حالت گمبدی داشت و جلو بود
  اول دو ماه پلاک گسترش دهنده فک گذاشتم بعد ارتودنسی کردم و هنوزم پلاکم رو دارم
  هبچ دندون اضافه نهفته پوسیده یا پرکرده ای نداشتم ولی یه مدتیه که دکترم دندون های ۴ بالامو کشیده چون میگفتن که فکم خیلی کوچیکه و جای حرکت نداره
  الان جای خالی دندونم سمت راست داره کم کم کوچیک تر میشه و پر میشه ولی سمت چپ نه
  خواستم بپرسم این طبیعیه یا نه و پر میشه جای جفتشون؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید دندان شما معاینه شود. باید شرایط دندان ها و فک قبل از درمان ارتودنسی و اکنون را داشته باشم که اظهار نظر کنم.

 3. Avatar تینا گفت:

  سلام‌‌وقتتون‌بخیر ببخشید‌من‌ارتودنسی انجام‌دادم‌و به مدت دوماه باز کننده کام‌در فک بالام‌وجود داشت الان‌ظاهرا‌ فکم‌کج شده میخواستم بدونم‌این‌مشکل قابل حله یا نه؟؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. شما باید با متخصص ارتودنسی معالج که در روند درمان ارتودنسی شما هستند راهنمایی های لازم را بخواهید. احتمالا درمان برای شما ارتودنسی ثابت و جراحی فک نیاز بوده است.

 4. Avatar صفورا گفت:

  سلام روزتون بخیر‌ .‌بنده زیر یکی از مطالبتون سوال گذاشتم نمیدونم جوابش رو دادید یا نع، ممنون میشم جواب این سوالم‌رو‌ ب ایمیلم بفرستید چون نمیتونم دائم سایت رو چک‌کنم.
  من مشکل اپن بایت دارم و دندان هام شلوغه ،فکر میکنم نوعش کلاس ۲ هست چون فک پایینم عقبه‌و کمی بلند.‌فک بالام هم دندونم ی خورده جلو هست ن خود فک…
  دکتر گفتع برا بستع شدن دندان هام باید دندان ۴و ۵ بلبل رو بکشم‌و‌همچنین سقف دهنم‌سیم بذارم ک فکم‌باز بشع. سوالم اینع ک چرا از بالا جفت دندان ها متقارن کشیده نمیشه یعنی مثلا هردو دندان ۴،این مشکلی تو مرتب شدن دندانم پیش نمیاره؟ چون دانشکده هم کارم رو انجام میده یعنی رزیدنت ی خورده نگرانم… و اینکه بعد از گذاشتن سیم ها با اعمال فشار روی دندان جلو ب سمت داخل ، دندان هام سریع تر جا ب جا میشن؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. برای اینکه جواب درستی به سوال شما داده شود باید معاینه کلینیکی انجام شود. در هنگام معاینه نوع دستگاه، طول درمان، روش درمان اعم از درمانهای ثابت، متحرک، جراحی، هزینه ارتودنسی و یا غیره به شما گفته می شود. معاینه رایگان است. می توانید از مطب وقت بگیرید. تلفن 22011892

   1. Avatar صفورا گفت:

    ببخشید من تهران نیستم‌که خدمتتون برسم برا همین هم سوالم رو اینترنتی میپرسم.‌فقط شما بگید با اعمال فشار روی دندان(با انگشت) این ها زودتر جا ب جا میشن یا نه؟ و اینکه‌ برای ارتودنسی دندان متقارن کشیده میشه؟
    ۲۷سالمه از همدان‌.‌نوع ارتودنسیم ثابت هست.ممنون

    1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

     با سلام. باید فشار وارد کنید . بهتر است در درمان ارتودنسی دندانی کشیده نشود و اگر هم مجبور بودیم بکشیم الویت با دندانهای پوسیده یا پر کرده است و قرینه باشند.

 5. Avatar سید گفت:

  سلام دکتر من ۱۸سالمه من مشکل عقب بودن فک پایین دارم سوالم اینه که میشه بدون جراحی درستش کرد یا نه

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. برای اینکه جواب درستی به سوال شما داده شود باید معاینه کلینیکی انجام شود. می توانید با شماره تلفن مطب 22011892 جهت گرفتن وقت قبلی تماس بگیرید. حضورا بعد از معاینه راهنمایی خواهید شد.

 6. Avatar هدیه گفت:

  سلام دکتر
  من بیست سالم هست
  دندان های تقریبا ردیفی دارم
  مشکلم رو خدمتتون توضیح میدم
  شما بفرمایید که آیا میشه فقط و فقط با ارتودنسی مشکلم حل شه و جراحی فک انجام نگیره ؟
  ببینید استاد من ؛ دندان های فک بالام دقیقا مماس دندان های فک پایین قرار گرفتند . البته فقط مشکلم چهار دندان پیشین فک بالام هست .که مماس چهار دندان پیشین فک پایین قرار گرفته .یعنی دندان ۳ راست بالا و ۳ چپ بالا تقریبا افتاده روی فک پایین و تقریبا مشکلی نداره .صرفا مشکلم سر مماس بودن ۱و ۲ راست و چپ بالا با دندان ۱و۲ راست و چپ پایین هست .دکتر میخواستم بدونم که آیا فقط و فقط با ارتودنسی میشه فک بالا رو حدود نیم میلی متر جلو و فک پایین رو حدود نیم میلی متر عقب کشید تا حالت نرمال پیدا کند . یعنی به شکل عادی خودش برسه و فک بالا روی فک پایین مستقر بشه ؟ و اینکه جراحی فک انجام ندم میشه فقط و فقط با ارتودنسی …؟چون مشکلم فقط سر یک میلیمتره … به نظر من البته .

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. برای اینکه جواب دقیقی به مشکل شما داده شود باید معاینه شوید معاینه رایگان است برای گرفتن وقت قبلی با شماره تلفن مطب 22011892 تماس بگیرید.

 7. Avatar فاطمه گفت:

  با سلام
  جناب دکتر من مشکل نا متقارنی فک دارم ک همین باعث نا متقارنی صورتم هم شده,
  الان مشکلی که هست اینجاست که برای رفع مشکل میدلاین توسط پزشکم کش از نیش بالا به دندان پایین ب صورت اریب قرار داده شده و خط وسط دندانهای بالا با لب و بینی هماهنگ شده اما خط دندانعای پایین ب هیچ وجه جابجا نمیشود و نامتقارنی همچنان وجود دارد,به دکترم گفتم باید جراحی بشه اما ایشون معتقدن که نیازی نیست,و موضوع دیگه این هست که چون دندانهای فک بالا سر جای خودشون قرار گرفتن و فک پایین همان حالت قبل رو داره,از یک طرف دندانهای بالا روی دندانهای پایین رو گرفته به حدی ک فقط لثه دیده میشه نه دندان,ب نظر شما برای جابجایی فک پایین برای امدن سر جای خودش باید چه کاری انجام داد؟ممنون میشم جواب بدید چون واقعا برام دغدغه س
  سپاسگزارم

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام . شما باید پاسخ سوال را از متخصص معالجتون بخواهید. ایشان ارتودنسی را انجام دادن و از شرایط دندانها و شیب فکین و رادیوگرافی و … دندانهای شما مطلع هستند. و تحت معالجشون هستید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *