درمان ارتودنسی

اثر ارتودنسی در بالا بردن اعتماد به نفس

خانمی با لبخند و دندان های ارتودنسی شده با اعتماد به نفس بالا

یکی از راه های بالا بردن اعتماد به نفس برای بیمارانی که دچار ناهنجاری فک و دندان می باشند انجام ارتودنسی و منظم کردن دندان ها می باشد. برخورداری از چهره زیبا و دندان های سالم و مرتب، تنها عامل موثر بر اعتماد به نفس افراد نبوده ولی می تواند در تقویت آن نقش بسزایی داشته باشد. برخی افراد به دلایل گوناگونی ممکن است دارای دندان های زیبا و مرتبی نباشند و همین موضوع منجر به کاهش اعتماد به نفس آنها در برقراری ارتباطات اجتماعی و عاطفی می گردد. بنابراین یافتن راه حلی برای غلبه به این موضوع می تواند در تقویت دوباره اعتماد به نفس آنها نقش موثری داشته باشد.

ارتودنسی که روش اثبات شده ای برای رفع مشکل به هم ریختگی و نامنظمی دندانها به شمار می رود، گزینه ای بسیار مناسب برای این شرایط بوده و با انجام آن، افرادی که از شلوغی و نامرتبی دندان ها و در نتیجه کاهش اعتماد به نفس رنج می برند، پس از مدتی به شرایط عادی باز خواهند گشت.

بی نظمی دندان ها و اثر آن در اعتماد به نفس افراد

برخی مواقع دندان و فک در زاویه نادرستی رشد می‌کند و باعث می‌شود که نظم دندان ‌ها به هم بریزد. نامنظمی دندان و فک باعث می‌ شود که فشار بیشتری به دندان‌ ها در هنگام جویدن وارد شود که عامل پوسیدگی دندان و بیماری ‌های مختلف دهان و دندان می ‌شود. بی نظمی دندان ها علاوه بر افزایش احتمال پوسیدگی دندان ها، به دلیل از بین بردن ظاهر زیبای دندان ها می تواند باعث کاهش اعتماد به نفس افراد شود. شما تصور کنید که بیماری خجالتی و با اعتماد به نفس پایین مبتلا به شلوغی دندان ها یا عارضه جلوزدگی دندان ها باشد. در نتیجه هنگام خندیدن و صحبت کردن، این شلوغی و بی نظمی دندان ها منجر به کاهش زیبایی چهره بیمار و کاهش نفوذ کلام او می شود. بنابراین بیمار خجالتی و با اعتماد به نفس کم، انگیزه کمتری برای صحبت کردن و برقراری ارتباط با افراد خواهد داشت.

نمای نزدیک از صورت خانم با دندان های نامنظم

زیبایی دندان ها و افزایش اعتماد به نفس با ارتودنسی

دندان‌های منظم، پوست سالم، موهای مرتب همگی یک چهره زیبا را تشکیل می دهند. افزایش زیبایی دندان، بخش مهمی از اثرات ارتودنسی می ‌باشد. تصور کنید افراد با دیدن لبخند شما چه حسی از دندان های شما دریافت می کنند؟ بیشتر افراد با تماشای دندان ‌های سالم و منظم احساس بهتری از سمت شما دریافت کرده و از اهمیت شما به بهداشت و زیبایی مطلع می ‌شوند. زیبایی و مرتب بودن دندان های شما باعث می شود تا در سخنرانی ها با اعتماد به نفس بالا صحبت کنید و احساس رضایت و جذابیت هرچه بیشتر از خودتان داشته باشید. همچنین منظم بودن و زیبایی دندان ها سبب می شود تا روابط اجتماعی بهتر و قوی تری داشته باشید و به راحتی با افراد یا جوامع دیگر ارتباط برقرار کنید.

معمولا فرم لب‌ ها و دندان ها پس از ارتودنسی تغییر می کند. این تغییرات باعث زیبایی بیشتر در چهره بیمار می‌ شود زیرا بینی در موقعیت استاندارد قرار می گیرد و اثرات ارتودنسی در هنگام لبخند به خوبی دیده می‌ شود. همانطور که در بخش بالا خواندید، ارتودنسی کمک زیادی به ارتقای زیبایی چهره افراد می ‌کند و زیبایی چهره هم باعث افزایش اعتماد به نفس می‌ شود. اعتماد به نفس نوعی خودباوری درونی است و هر چقدر که بیمار توانایی، زیبایی و سلیقه بهتری داشته باشد، اعتماد به نفس او بیشتر می‌ شود. تاثیر ارتودنسی بر روی زیبایی دندان‌ ها باعث خودباوری بیشتر بیمار می‌شود که به افزایش اعتماد به نفس کمک می کند.

خانمی در حال خندیدن که با اعتماد به نفس بالا به دندان های مرتبش که براکت ارتودنسی دارد اشاره می کند

نحوه حفظ اعتماد به نفس در طول درمان ارتودنسی

دردهای اولیه پس از ارتودنسی باعث می ‌شود که بیماران دچار تردید در اثرات ارتودنسی شوند. این شک و تردید، اعتماد به نفس بیماران را کمتر می‌کند و باعث می ‌شود که افراد حس بدی نسبت به ارتودنسی داشته باشند اما در چنین مواقعی مشورت با متخصص ارتودنسی اولین قدم برای غلبه بر این احساسات بوده ولی همچنان روش هایی برای حفظ اعتماد به نفس در مراحل اولیه ارتودنسی وجود دارد که در این بخش به برخی از آن ها اشاره می کنیم:

 1. شاید شما هم در روزهای اول احساس کنید که وجود سیم و براکت در دهان باعث زشتی چهره شما می ‌شود، که چنین تصوری اشتباه است. دیده شدن براکت ‌ها در هنگام صحبت و لبخند زدن هیچگونه ایرادی ندارد و باید همانند دندان‌ ها نسبت به تمیزی براکت‌ ها هم اطمینان حاصل کنید.
 2. همیشه به یاد داشته باشید که ارتودنسی در نهایت به شما دندان ‌های منظم و سالمی ارائه می‌دهد. وجود براکت ‌ها در دهان مقطعی است اما دندان‌ های منظم شما می ‌توانند تا انتهای عمرتان دوام داشته باشند.
 3. بسیاری از اثرات ارتودنسی در اعتماد به نفس بعد از ماه ‌های اول دیده می ‌شود زیرا دندان‌ هایتان نیاز به زمان مشخصی برای مرتب و اصلاح دارند. تفکر به چنین حقیقتی باعث می ‌شود که اعتماد به نفس شما در مراحل اولیه ارتودنسی حفظ شود.
 4. سعی کنید به طور مداوم مزایا و اثرات ارتودنسی را مطالعه کنید تا از تمام مزیت ‌های ارتودنسی بر روی دندان‌ ها مطلع شوید.

انجام درمان ارتودنسی تاثیر زیادی بر روی اعتماد به نفس و زیبایی دندان های شما خواهد داشت. براساس نظرسنجی انجام شده در کشور ایرلند میان دندانپزشکان عمومی و متخصصین ارتودنسی، همگی بر این اعتقاد بودند که سلامت دندان ها و جنبه های روانی و اجتماعی از دستاوردهای درمان ارتودنسی می باشد.

سوالات متداول در مورد تاثیر ارتودنسی بر بالا بردن اعتماد به نفس

1- آیا دندان های منظم بر روی افزایش اعتماد به نفس اثر می گذارند؟

بله، دندان های سالم و منظم از مهم ترین عوامل موثر بر افزایش اعتماد به نفس افراد بشمار می رود.

2- چقدر طول می کشد که اثرات مثبت ارتودنسی بر روی اعتماد به نفس مشاهده شود؟

با انجام درمان ارتودنسی بر روی دندان ها به طور معمول بین 6 تا 24 ماه طول خواهد کشید تا فرد اثرات مثبت ارتودنسی را بر روی دندان ها و در نتیجه افزایش اعتماد به نفس خود مشاهده کند.

3- چگونه دندان ها بر روی اعتماد به نفس اثر می گذارند؟

داشتن دندان های سالم و مرتب باعث تقویت توانایی فرد در لبخند زدن، صحبت کردن و در نتیجه افزایش برقراری ارتباط او با محیط اطراف می شود. پس می توان نتیجه گرفت برخورداری از دندان های منظم باعث تقویت اعتماد به نفس می گردد.

دکتر جمیلیان

درباره دکتر جمیلیان

دکتر جمیلیان، متخصص ارتودنسی دارای فلوشیپ تخصصی جراحی ارتودنسی و ناهنجاری های فک و صورت و استاد تمام (پروفسور) بخش ارتودنسی دانشکده دندانپزشکی دانشگاه آزاد اسلامی، دارای بورد تخصصی ایران و اروپا و عضو انجمن ارتودنتیست های ایران و آمریکا و اروپا هستند.

6 دیدگاه برای “اثر ارتودنسی در بالا بردن اعتماد به نفس

 1. Avatar شهین گفت:

  آیا میتونم با ارتودنسی آلات موسیقی بنوازم؟
  بنده علاقه به نوختن ساز فلوت دارم و چون دندان های نامرتبی داشتم میخواستم که شروع به درمان ارتودنسی کنم ولی میترسم که نتونم همچنان به نواختن این ساز بپردازم

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. معمولا با تمرین و تنظیم بریس ها، بریس ها در نواختن سازهای بادی تداخلی ایجاد نمی کنند.

 2. Avatar مهتاب همتی گفت:

  سلام آقای دکتر خواهر من همین مشکل را داره دندان های نامرتب و یک فرد منزوی مقاله بسیار عالی و کاربردی بود.ممنونم میتونیم برای معاینه دندان هاش به مطب شما مراجعه کنیم؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. بله، مطب پذیرای شماست. می توانید با شماره تلفن 22011892 جهت گرفتن وقت قبلی با مطب تماس بگیرید. معاینه به صورت رایگان انجام می گردد.

   1. Avatar عرفان گفت:

    سلام آقای دکتر دندون درد شدید دارم یک طرف صورتم فک بالا پایین اما دندان عقل بالا خرابه مشکل از اون رفتم دندان پزشکی بکشم نبودن مسکن خریدم تا شنبه درد دارم شهرستانیم

    1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

     باسلام. در صورتی که دندان عقل قابل نگهداری نباشد می توان کشید. فعلا می توانید مسکن میل نمایید. اطلاعات بیشتر مراجعه به این لینک ها زمان مناسب کشیدن دندان عقل و کشیدن دندان عقل و درد و کشیدن یا نکشیدن دندان عقل

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *