ارتودنسی متحرک

آیا ارتودنسی متحرک درد دارد

آیا ارتودنسی متحرک درد دارد

وجود انواع روش های ارتودنسی همانند ارتودنسی متحرک کمک می کند تا شما بتوانید بی نظمی های دندان خود را رفع کنید. حتی امروزه افرادی که به بدترین فرم بی نظمی دندان مبتلا هستند، نگرانی از بابت نامنظمی دندان های های خود نخواهند داشت چرا که ارتودنتیست ها در سال های اخیر به کمک متدهای جدید، روش مناسب را برای بیماران در نظر گرفته و تضمین می کنند که بعد از پایان دوره درمانی شما از داشتن دندان های زیبا لذت خواهید برد و اولین لبخند زیبا برای شما ماندگار خواهد شد.

مزایای ارتودنسی متحرک

ویژگی های ارتودنسی متحرک

همان گونه که از نام ارتودنسی متحرک مشخص است، شما در این روش می توانید در هر زمان که بخواهید پلاک متحرک ارتودنسی را از دهان خود خارج نمایید. ارتودنسی متحرک مزیت های عمده ای دارد که من جمله می توان به موارد زیر اشاره نمود:

  • امکان خارج کردن پلاک متحرک ارتودنسی از دهان
  • نظافت بهتر دهان و دندان و سهولت در استفاده از نخ دندان
  • راحتی در غذا خوردن
  • درمان مشکلات فکی با دستگاه ارتودنسی متحرک قابل انجام است و با ارتودنسی ثابت نمی توان مشکلات فکی را درمان کرد
  • پیشگیری از به هم ریختن دندان ها برای مثال  نگه داشتن فاصله بین دندان ها در کودکانی که در سن رشد بوده و نیاز به فضا نگه دارنده دارنند

مدیریت درد ارتودنسی متحرک

عوامل موثر بر روی میزان درد ارتودنسی متحرک

در تمام روش های درمان بی نظمی و نامرتبی دندان ها، بیمار درد را حس خواهد کرد اما میزان درد در هر روش با روش دیگر متفاوت است. در مورد ارتودنسی متحرک به گفته ارتودنتیست ها عوامل مختلفی در بروز درد تاثیر دارد. مهمترین این عوامل عبارتند از:

  • سن بیمار

اگر ارتودنسی متحرک در سنین پایین انجام شود، چون بافت فک نرم تر بوده و دندان ها راحت تر حرکت می کنند لذا بیمار درد کمتری حس می کند.

  • میزان نامرتب بودن دندان ها

در بیمارانی که به بدترین فرم بی نظمی دندان ها مبتلا هستند به دلیل اینکه فشار بیشتری به دندان ها و فکین وارد می شود، درد بیشتری را تجربه خواهند کرد.

  • آستانه تحمل درد هر بیمار

جالب است بدانید که ارتودنتیست ها گزارش کرده اند یک روش درمانی مشابه در دو بیمار متفاوت، عکس العمل های مختلفی را نسبت به درد در آن ها نشان می دهد. یک بیمار به شدت حساس بوده و کوچکترین درد برای او غیر قابل تحمل است اما بیماری دیگر، آستانه مقاومت و تحمل درد بالایی داشته و به خوبی با ارتودنتیست همکاری می کنند. تحقیقات نشان داده است که هر چه بیمار از نظر روحی حساس تر باشد، درد بیشتری را در ارتودنسی متحرک حس می کند.

  • مهارت ارتودنتیست

یکی از عوامل مهم که بر روی میزان درد ارتودنسی متحرک تاثیر می گذارد، میزان مهارت و توانایی ارتودنتیست در درمان است. قطعا هر چه متخصص شما ماهرتر و خبره تر باشد، مراقبت و ظرافت بیشتری در حین کار به خرج داده و بیمار درد کمتری را حس می کند. بدین ترتیب برای درمان ارتودنسی متحرک به بهترین متخصص ارتودنسی مراجعه کنید

دکتر جمیلیان

درباره دکتر جمیلیان

دکتر جمیلیان، متخصص ارتودنسی دارای فلوشیپ تخصصی جراحی ارتودنسی و ناهنجاری های فک و صورت و استاد تمام (پروفسور) بخش ارتودنسی دانشکده دندانپزشکی دانشگاه آزاد اسلامی، دارای بورد تخصصی ایران و اروپا و عضو انجمن ارتودنتیست های ایران و آمریکا و اروپا هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *