دانستنی های ارتودنسی

آنچه که قبل از ارتودنسی باید بدانید

آنچه که باید قبل از ارتودنسی بدانید

به طور معمول اولین چیزی که می تواند در یک فرد دیگران را تحت تأثیر قرار دهد، لبخند اوست. به محض اینکه دندان های دائمی شروع به رشد می کنند، شکل و رشد آن ها باید مورد بررسی قرار گیرد تا اطمینان حاصل شود که کاملا سالم هستند و در جهت مناسب رشد خواهند کرد. اگر دندان ها کج باشند، دوران کودکی زمان مناسبی برای اقدامات اصلاحی و درمان ارتودنسی است. در ادامه آنچه که قبل از ارتودنسی باید بدانید، ذکر می شود.

بسیاری از افراد هنگامی که متوجه می شوند باید تحت درمان ارتودنسی قرار گیرند، نگران می شوند و سوالات بسیاری در ذهنشان شکل خواهد گرفت. در این مقاله با توجه به مطالب قابل ذکر در مورد آنچه که قبل از ارتودنسی باید بدانید، شما می توانید پاسخ بسیاری از سوالات خود را پیدا کنید و برای درمان ارتودنسی آماده شوید.

محدودیت سنی برای درمان ارتودنسی وجود ندارد

هنگامی که بسیاری از ما در مورد ارتودنسی فکر می کنیم معمولا نوجوانی را تصور می کنیم که هنگام لبخند زدن با دندان هایی پر از سیم دیده می شود. حقیقت اینست که ارتودنسی محدودیت سنی ندارد و حتی افراد مسن و کودکان هم می توانند از مزایای ارتودنسی بهره مند شوند. گرچه بهتر است که فرد در سنین پایین برای درمان اقدام کند اما داشتن یک لبخند زیبا در هر سنی ممکن است.

داشتن دندان های ردیف مزیت بزرگیست اما هدف بزرگ سلامت دهان و دندان هاست

یکی از اصلی ترین دلایل افراد برای ارتودنسی داشتن دندان هایی ردیف و منظم است اما مهم ترین رازی که در درمان ارتودنسی نهفته است، عملکرد صحیح فکین و دندان هاست و به طور کلی حفظ سلامت دهان و دندان ها می باشد. ارتودنسی بر توانایی افراد در جویدن، صحبت کردن، تنفس صحیح و … تأثیر می گذارد و فکین و دندان ها را در موقعیت مناسب آن ها قرار می دهد.

هزینه ارتودنسی متفاوت است

هزینه ارتودنسی بستگی به عوامل مختلفی از جمله: سن، جنس، ناهنجاری فک و دندان و… دارد. گاهی ممکن است متخصص ارتودنسی از درمان های جانبی نیز در کنار درمان ارتودنسی استفاده کند. نیاز به کشیدن دندان، نیاز به جراحی، نیاز به ایمپلنت همگی می توانند در پایان دوره درمان فاکتور هزینه را تغییر دهند. در نتیجه با معاینات و بررسی هایی که پزشک در اولین جلسه انجام می دهد و با توجه به طرح درمانی که برای بیمار در نظر می گیرد می تواند هزینه درمان ارتودنسی را برای او تخمین بزند.

دوره درمان به طور متوسط دو سال طول می کشد

شاید یک دوره درمان دو ساله برای افراد طولانی به نظر برسد اما این مدت زمانیست که به طور معمول برای هر بیمار در نظر گرفته خواهد شد. البته باید به این نکته نیز توجه کرد که در برخی از درمان ها ممکن است درمان کوتاه تر باشد و یا وجود بعضی از ناهنجاری ها می تواند زمان درمان را طولانی تر کند. حتی مراقبت هایی که فرد در طول درمان انجام می دهد و انجام دستور العمل های ارتودنسی در طول درمان تأثیرگذار خواهد بود.

دانستی های ارتودنسی

حفظ بهداشت دهان و دندان در طول درمان ارتودنسی

در طول درمان ارتودنسی حفظ بهداشت دهان و دندان امری ضروریست. این بدان معناست که فرد باید مرتبا دندان های خود را مسواک بزند، پلاک ها و ذرات غذایی را خارج کند و نخ دندان را فراموش نکند. به همراه داشتن یک کیت دندانپزشکی نیز به فرد کمک می کند تا در طول روز به هرجا که می رود، لوازم مورد نیاز برای نظافت و بهداشت دندان های خود را به همراه داشته باشد.

درد ارتودنسی اجتناب ناپذیر است

افرادی که تحت درمان ارتودنسی قرار می گیرند، معمولا پس از نصب براکت  ارتودنسی به دلیل حضور یک جسم خارجی روی دندان ها ممکن است کمی اذیت شوند و یا احساس درد داشته باشند. از آنجایی که کار اصلی براکت ها و سیم هایی که روی دندان ها قرار داده می شود، حرکت دادن و جابجایی دندان ها و فکین می باشد احساس درد امری بسیار طبیعیست. در حقیقت نیرو و فشار اعمال شده بر دندان ها عامل اصلی درد است. البته این درد برای همه افراد یکسان نیست. متخصص ارتودنسی با تجویز مسکن به افرادی که درد بیشتری را حس می کنند، کمک خواهد کرد.

دکتر جمیلیان

درباره دکتر جمیلیان

دکتر جمیلیان، متخصص ارتودنسی دارای فلوشیپ تخصصی جراحی ارتودنسی و ناهنجاری های فک و صورت و استاد تمام وقت بخش ارتودنسی دانشکده دندانپزشکی دانشگاه آزاد اسلامی، دارای بورد تخصصی ایران و اروپا و عضو انجمن ارتودنتیست های ایران و آمریکا و اروپا هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *