رادیوگرافی سفالومتری از مبانی تا تصویربرداری سه بعدی

آنالیز تمپلیت فصل16

آنالیز تمپلیت

دانلود در انتهای فصل
آنالیز بصری توسط تمپلیت سفالومتری :
بیش از 60 سال ست که تکنیک سفالومتریک رواج دارد و تبدیل به یک سمبول دیرپای تخصص ارتودنسی شده است. هرچند متاسفانه برای ارتودنتیست ها و بیماران اطلاعات به دست آمده توسط سفالومتری یک شکل نمادین پیدا کرده است.
تنها استفاده کردن از آنالیز سفالومتری باعث مفید بودن آن نمی باشد . از ثبت کردن یک سری ارقام هیچگونه منفعتی به دست نمی آید. تنها افرادبسیار مشتاق می توانند از یک پرونده پر از داده های تریس بهره ببرند. عمدهء مشکل به این دلیل است که آنالیز های معاصر سفالومتری تنها پاسخهای عددی هستند به سوالات به وجود آمده در دههء 1920و1930، و در دهه های 1940 و 1950 توسط افرادی خودشان در دههء 1960 و 1970 فوت کرده اند منتشر گردیده است. یکی از دلایل اصلی بلا استفاده بودن سفالومتری به علت عدم شناخت ماهیت داده های سفالوگرام ها می باشد.
با اینکه برخی افراد به سفالوگرام به عنوان وسیله ای برای کسب اطلاع از وضعیت راهای هوایی و نحوه رشد نگاه می کنند، اما این تکنیک توضیح دهنده فرم کنونی صورت می باشد (با توجه به اتیولوژی یا همان علت وجودی ارسطو) در صورتیکه رادیوگرافهای follow up موجود باشد، تغییرات رشد و درمان را می توان در سفالوگرام ها مشاهده کرد تصمیم استفاده از سفالومتری برای متخصص در جواب این سؤال مشخص می شود : آیا اطلاعات به دست آمده در طرح درمان ، و ارزیابی درمان کمک می کند؟ اگر جواب خیر است آنگاه هیچگونه توجیحی برای زمان وهزینه صرف شده وحتی تابیدن اشعه به بیمار وجود ندارد. اما ، اگر جواب بله باشد آنگاه باید مشخص شود که از چه نوع آنالیزی استفاده خواهد شد. و این سؤال جواب ثابتی ندارد.
به بیان ساده تر، آنالیز مورد انتخاب بستگی به فلسفهء درمان دارد. آیا اعتقاد دارید که فک پایین در حال رشد است ؟ آیا می خواهید در مورد وضعیت صورت میانی اطلاعات داشته باشید. آیا جابجا کردن دندان را قبول دارید ؟ آنگاه نیاز شما صرفاً به اندازه گیری میزان بیرون زدگی دندانی برای تأمین انکوریج حین درآوردن دندان محدود شود . در هر شرایطی، تکنیک سفالومتریک یک روش در پاسخ به سؤالات شخصی می باشد.
یکی از راه حلهای مناسب برای رفع این مشکل انتخاب چند آنالیز از آنالیزهای معاصر مثل بخشهایی از آنالیز steiner می باشد . اما آیا می توان از تنها یک روش برای تمامی بیماران استفاده کرد ؟ به عنوان مثال آیا شاخص هایی که برای آنالیز یک مال اكلو‍ژن Cl III استفاده می شود برای تشخیص ناهنجاری کلاس II هم ، به کار می رود ؟ مطمئناً از انواع مختلف آنالیز می توان در تمامی بیماران استفاده کرد اما چنین آنالیزی به حدی مشکل و وسیع است که مطمئناً هیچ وقت از آن استفاده نخواهد شد . بعلاوه در این آنالیز همیشه مشخص نیست که اندازه گیری داده شده چه مفهومی دارد و یا چگونه می توان در اندازه گیریهای دیگر از آن استفاده کرد .
به عنوان یک اصل کلی ، ما به دنبال اطلاعات در ارتباط با اندازه نسبی و موقعیت استخوانهای صورت هستیم ؛ ما تا حدودی نسبت به گوناگونی های فردی در اندازه کلی بی اهمیت هستیم ( یعنی ، آیا صورت به طور کل کوچک و یا بزرگ است ؟ ) هرچند این تنوعات تفسیر اندازه گیریهای خطی را پیچیده تر می کند : در صورتیکه صورت بزرگتر و یا کوچکتر از حد میانگین باشد، تمامی اندازه گیریها خارج از مقادیر نرم که معمولاً مقایسه با آنها انجام می شود قرار می گیرد. متاسفانه با اینکه زوایا شامل این مساله نمی شوند اما گاهی اوقات تفسیرآنها بسیار سخت تر می باشد.
(SNB) ، زاویه ایی است که عموماً برای سنجش اندازه نسبی مندیبل استفاده می شود. اصولاً تفاوت در اندازهء زاویه تنها به علت تفاوت های موقعیت قدامی خلفی نقطهء B می باشد، ولیکن می تواند به علت تفاوت در موقعیت sella و nasion نیز باشد. مطمئناً استفاده از اندازه گیریهای خطی (مانند کندیل به چانه، یا کندیل به زاویه فک پایین) ارزیابی ساده تری از اندازه فک پایین می دهد. هر چند، هر اندازه گیری زمان می برد و در هر آنالیز محدویت عملی وجود دارد. اگر آنالیز به منظور واقعی خود به کار رود تعداد شاخص ها و ارقام بسیار کمتر خواهند بود. چیزی که نیاز است نوعی آنالیز است که متخصص می تواند عناصر آن را بنابر احتیاجات بیمار تغییر دهد. این بخش به توضیح تمپلیت های توصیفی می پردازد که از چنین روشی تشکیل شده اند.

دانلود فصل شانزدهم از کتاب رادیوگرافی سفالومتری از مبانی تا تصویربرداری سه بعدی (انالیز تمپلیت) انتشارات شایان نمودار

دکتر جمیلیان

درباره دکتر جمیلیان

دکتر جمیلیان، متخصص ارتودنسی دارای فلوشیپ تخصصی جراحی ارتودنسی و ناهنجاری های فک و صورت و استاد تمام (پروفسور) بخش ارتودنسی دانشکده دندانپزشکی دانشگاه آزاد اسلامی، دارای بورد تخصصی ایران و اروپا و عضو انجمن ارتودنتیست های ایران و آمریکا و اروپا هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *