کتاب

آماده سازی قالب های مطالعه در ارتودنسی

آماده سازی قالب های مطالعه در ارتودنسی

به مرحله آماده سازی و اصلاح قالب های ارتودنسی تریم کست های ارتودنسی گفته می شود. این آماده سازی و تریم از قالب (کست) فک بالا شروع می شود. سپس فک پایین را بر اساس قالب فک بالا تریم و آماده سازی می کنیم.

آماده سازی ارتفاع قالب

اولین مرحله در آماده سازی قالب ارتودنسی تنظیم ارتفاع کست است. ارتفاع کست از پلن اکلوزال تا کف 35 میلی متر است. برای مشخص کردن این ارتفاع قالب را از سطح اکلوزال بر روی یک سطح صاف بگذارید. سپس با یک خط کش از سطح پایه تا ارتفاع 3.5 سانتی متری را علامت بزنید. این روش علامتگذاری را برای دور تا دور قالب ادامه دهید. سپس نقاط مشخص شده را با یک خط به هم وصل کنید. حال می توانید قالب را روی تریمر قرار دهید و آن را تا خطی که رسم کرده اید تریم و اصلاح کنید.

نکته مهم این مرحله این است که قبل از برگرداندن قالب روی میز ابتدا باید اضافه هایی که در انتها و کناره ها وجود دارد حذف شود تا دقیقا پلن اکلوزال روی سطح صاف قرار گیرد.

اصلاح قالب ارتودنسی

آماده سازی پشت قالب ارتودنسی

دومین مرحله از تریم کست آماده سازی پشت قالب است. برای انجام این کار باید میدلاین یا خط میانی اسکاتال بیمار را رسم کنید. برای رسم این خط مستقیم نیازی به دونقطه دارید. یک نقطه در قدام و دیگری در خلف.

اگر انسیزیوپاپیلا را در قدام به سه قسمت تقسیم کنید یک سمت انتهایی انسیزیوپاپیلا نقطه قدامی برای رسم میدلاین اسکلتال می شود. در صورتی که مواد ژلاتینی ثبت شده باشد بین دو مواد ژلاتینی نقطه خلفی برای رسم میدلاین می شود و اگر هم نیفتاده باشد از نقطه قیام (یعنی یک سوم انتهایی انسیزیوپاپیلا ) روی رافه میانی کام به سمت خلف تا انتها حرکت کنید. بدین صورت میدلاین اسکلتال به دست می آید.

کست ارتودنسی

توجه کنید ممکن است اسکلتال میدلاین با خط میانی دندان ها هماهنگ نباشد و یا باشد. بعد از رسم میدلاین اسکلتال میدلاین آخرین دندان در قوس فکی در نظر گرفته می شود. اگر دندانی نیمه نهفته باشد می توانید همان دندان را به عنوان آخرین دندان در نظر بگیرید. اگر در یک سمت دندان عقل باشد و در سمت دیگر دندان عقل نباشد، سمتی را درنظر بگیرید که دندان عقل وجود دارد. اگر دندان عقل کلا وجود ندارد، از بین دو دندان 7 در انتها، موردی را در نظر بگیرید که دیستالتر یا دورتر است.

حالا از آخرین دندانی که مشخص کرده اید 1 سانتی متر عقب تر را علامت بزنید. از همان نقطه و با گونیا خط عمودی به میدلاین اسکلتال رسم کنید و به سمت مقابل امتداد دهید. سپس پشت قالب را تریم و اصلاح کنید تا به این خط برسید.

ابعاد قالب ارتودنسی

اصلاح دو ضلع جانبی قالب ارتودنسی

سومین مرحله از آماده سازی قالب یا کست ارتودنسی است. بیرون زده ترین نقطه از میدلاین اسکلتال را در نظر بگیرید. سپس از برجسته ترین قسمت ریج الوئولار همان سمت، 7 میلی متر بیرون تر را علامت بزنید.

سپس از قسمت پشت قالب یک زاویه 70 درجه نسبت به سمت بیرون زده تر رسم کرده و کست را طوری تریم کنید که با زاویه ی 65 درجه و در همان راستا به فاصله 7 میلی متری که علامت زده بودید برسد.

میدلاین اسکلتال را به پشت قالب منتقل کنید تا سمت مقابل قرینه شود. دو نقطه انتخاب شده را به هم وصل کنید. بدین ترتیب یک مثلث متساوی الاضلاع با زاویه 65 درجه خواهید داشت.

تریم کست ارتودنسی

تریم دو ضلع قدامی کست ارتودنسی

مرحله چهارم تهیه قالب ارتودنسی است. از بین دو دندان کانین، دندانی که موقعیت مناسب تری دارد را انتخاب کنید. از نقطه ای که انتخاب کرده اید یک خط به میدلاین اسکلتال عمود کنید. از راس این خط عمود یک زاویه 30 تا 35 درجه رسم کنید. حالا از برجسته ترین ناحیه قدامی شروع به تریم کردن کست کنید تا فاصله 7 الی 8 میلی متری. سمت مقابل را نیز به همین روش تریم کنید.

سایز قالب ارتودنسی فک پایین

آخرین مرحله آماده سازی قالب ارتودنسی

تریم پاشته های کست آخرین مرحله تریم کست ارتودنسی است. طول پاشنه ها 14 تا 15 میلی متر است. در این مرحله است که متوجه می شوید مراحل قبلی را درست انجام داده اید یا خیر. زیرا اگر مراحل قبلی را به درستی انجام نداده باشید پاشنه های قالب قرینه نمی شوند. به دو روش می توان پاشنه قالب ارتودنسی را تریم و اصلاح کرد.

 • خطی موازی به فاصله 1 سانتی متری از پشت کست رسم کنید. در محل تلاقی با ضلع جانبی عمودی به پشت کست بکشید و از آن نقطه 1 سانتی متر به طرف خط وسط حرکت کنید. حالا یک مثلث دارید. که طبق رابطه فیثاغورث وتری به اندازه 1.4 سانتی متر دارد. این وتر را رسم کنید. حال که تریم فک بالا را تمام کرده اید می توانید به کمک آن کست پایین را تریم کنید. این مرحله با کمک مومی که در جلسه اول از بیمار گرفته شده است انجام می شود. موم گرفته شده برای انتقال رکورد رابطه اکلوژن بیمار به کست بیمار مورد استفاده قرار می گیرد.
 • در روش دوم می توانید از ذوزنقه ای که قبلا در پشت کست ایجاد شده است کمک بگیرید. ابتدا قطرهای ذوزنقه را رسم کنید. خط کش را روی یکی از قطرها بگذارید و خط کش را به اندازه 1.4 سانتی متر جا به جا کنید. طوری که طول ضلع به 1.4 سانتی متر رسید، قطر ذوزنقه عمود منصف این خط باشد. حال می توانید کست فک پایین را پس از اتمام تریم کست بالا آماده کنید.

سایز قالب ارتودنسی فک بالا

خلاصه مراحل آماده سازی قالب ارتودنسی

 • اصلاح ارتفاع قالب فک بالا با ارتفاع 3.5 سانتی متر
 • اصلاح پشت فک بالا با رسم خط میانی اسکلتال
 • اصلاح اضلاع جانبی قالب فک بالا با زاویه 70 درجه و فاصله 7 میلی متر
 • تریم اضلاع قدامی قالب فک بالا با زاویه 25-30 درجه و فاصله 7 میلی متر
 • تریم پاشنه های قالب فک بالا
 • تریم ارتفاع قالب فک پایین
 • اصلاح خلف کست فک پایین و پاشنه ها از روی کست فک بالا
 • اصلاح اضلاع جانبی
 • اصلاح ناحیه قدامی
 • حباب گیری
 • سمباده زدن
 • صابون زدن
دکتر جمیلیان

درباره دکتر جمیلیان

دکتر جمیلیان، متخصص ارتودنسی دارای فلوشیپ تخصصی جراحی ارتودنسی و ناهنجاری های فک و صورت و استاد تمام (پروفسور) بخش ارتودنسی دانشکده دندانپزشکی دانشگاه آزاد اسلامی، دارای بورد تخصصی ایران و اروپا و عضو انجمن ارتودنتیست های ایران و آمریکا و اروپا هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *