درمان ارتودنسی

آخرین دستاورد درمان ارتودنسی

آخرین دستاورد درمان ارتودنسی

تکنولوژی دندانپزشکی امروز بسیار متفاوت از آن چیزی است که فقط چند دهه پیش استفاده می شد. دندانپزشکان و متخصصین ارتودنسی کشورهای پیشرفته همواره در استفاده از روش های به روز و مدرن درمان ارتودنسی فعال هستند. این در حالی است که دکتر جمیلیان متخصص ارتودنسی و فلوشیپ جراحی فک و صورت چندین اختراع  در زمینه ارتودنسی را در ایران و آمریکا به ثبت رسانده اند.  باعث افتخار است که دکتر جمیلیان مقالات متعددی را در مجلات معتبر علمی و پزشکی به ثبت رسانده اند و تجربه و مهارت خود را در اختیار مراجعین ایران قرار می دهند. این در حالی است که در این کلینیک ارتودنسی علاوه بر به کار گیری دانش جدید از مدرن ترین دستگاه ها نیز استفاده می شود.

تکنولوژی مورد استفاده در درمان ارتودنسی با سرعت باور نکردنی در حال پیشرفت است. اگر می خواهیم به ارائه درمان سریع، کارآمد و موثر برای بیمارانمان ادامه دهیم، باید اطمینان حاصل کنیم که با تغییرات در این زمینه همگام و همراه هستیم.

در اینجا پنج روند مهم در درمان ارتودنسی وجود دارد که ارتودنتیست ها باید به آنها توجه داشته باشند:

1-تصویربرداری 3 بعدی با اسکن CBCT

در گذشته از تصاویر رادیولوژی دو بعدی در تشخیص ناهنجاری ها استفاده می شد. اما این تصاویر محدودیت هایی داشتند که امروزه تصاویر سه بعدی این محدودیت ها را ندارند. تصاویر 3 بعدی دندان ساختار بهتر و روشن تری را از وضعیت بیمار ارائه می کند. متخصص ارتودنسی می تواند تصاویر 3 بعدی دندان را از تمامی زاویه ها مشاهده و بررسی کند. و در نتیجه بهترین طرح درمانی مناسب بیمار را انتخاب کند.

تصویربرداری سه بعدی ارتودنسی

2-دستگاه های انکوریج TADs

TADs مینی اسکروهایی هستند که در اعمال جراحی کاربرد دارند. روند جاگذاری این ابزار در دهان بیمار بسیار راحت و بدون درد است. به علاوه این نوع از مینی اسکروها بعد از پایان درمان ارتودنسی به راحتی از دهان خارج می شوند

3-براکت های خود بسته شونده، شفاف و نامرئی

مراحل درمان ارتودنسی با براکت های سنتی و لیگاتورها با فشار زیادی بر دهان و دندان اعمال می شد. علاوه بر درد و ناراحتی براکت های سنتی ظاهر غیر زیبای این براکت ها نیز از دیگر معایب آنها محسوب می شد. راه حل های ارتودنسی نوین در رفع این معایب بسیار موثر و کاربردی بوده است. ارتودنسی نوین بسیار راحت تر، کاربردی تر و به صرفه تر از ارتودنسی سنتی ظاهر شده است.

در آخرین دستاوردهای درمان ارتودنسی باندهای الاستیک جای خود را به ارتودنسی دیمون بدون بندهای پلاستیکی داده است. این در حالی است که براکت های سرامیکی و الاینرهای نامرئی جایگاه خوبی در درمان ارتودنسی به خود اختصاص داده اند و از محبوبیت خوبی برخوردار شده اند. همچنین براکت های فلزی سنتی قدیم پیشرفت کرده اند و راحت تر، صیقلی تر و دقیق تر از قبل شده اند.

4-سیستم های طراحی لبخند دلخواه

امروزه یک ارتودنتیست می تواند از نرم افزار برنامه ریزی 3 بعدی برای ایجاد یک طرح لبخند سفارشی برای هر بیمار استفاده کند. در این روش متخصص ارتودنسی می تواند از ویژگی های صورت و دندان به عنوان یک راهنما استفاده کند. این تکنولوژی همچنین به افراد این امکان را می دهد تا نتایج نهایی آنچه را که لبخند آنها بعد از درمان ارتودنسی نشان می دهد را ببینند.

تکنولوژی ارتودنسی

5-درمان ارتودنسی سریعتر با PROPEL

آخرین دستاوردهای درمان ارتودنسی به سوی راحت تر شدن و کاربردی تر شدن ابزارها و متدهای ارتودنسی حرکت می کند. همچنین این دستاوردها با هدف کوتاه تر کردن زمان درمان ارتودنسی پیشرفت های چشم گیری داشته است. هیچ کس دوست ندارد که از الاینرها و براکت ها برای ماه های طولانی استفاده کند اما PROPEL می تواند در اینجا به کمک ما بیاید. با استفاده از PROPEL این اطمینان به بیمار داده می شود که دیگر نیازی به استفاده طولانی از براکت ها و الاینرها نیست.

آشنایی با دستاوردهای جدید ارتودنسی دکتر جمیلیان

اولین اختراع دکتر جمیلیان در کشور آمریکا و در سال 2013 با موضوع Method and System for Treatment of Maxillary Deficiency Using Miniscrews به ثبت رسید. این دستگاه کوچک و در عین حال کاربردی مشکل عقب ماندن فک بالا را درمان می کند. این در حالی است که این دستگاه داخل دهانی جایگزین دستگاه بزرگی به نام Face Mask  شده است. با جایگزینی این دستگاه بیماران مبتلا به ناهنجاری فک کلاس 3 تمایل بیشتری به ادامه درمان ارتودنسی خود دارند. با استفاده از این اختراع جدید بیماران مبتلا به ناهنجاری فک کلاس 3 نتیجه بهتری را با سختی کمتری از درمان ارتودنسی خود به دست می آورند.

دکتر جمیلیان

درباره دکتر جمیلیان

دکتر جمیلیان، متخصص ارتودنسی دارای فلوشیپ تخصصی جراحی ارتودنسی و ناهنجاری های فک و صورت و استاد تمام (پروفسور) بخش ارتودنسی دانشکده دندانپزشکی دانشگاه آزاد اسلامی، دارای بورد تخصصی ایران و اروپا و عضو انجمن ارتودنتیست های ایران و آمریکا و اروپا هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *