عصب کشی و مشکلات لثه

آبسه دندان

آبسه دندان

در صورت عدم رسیدگی به دندان های پوسیده، امکان رسیدن عفونت به ریشه دندان و در نتیجه ایجاد آبسه دندان وجود دارد. آبسه دندان به معنای ایجاد توده ای چرکی و عفونی در اطراف ریشه دندان آسیب دیده است. از آنجایی که آبسه دندان باید حتما توسط پزشک اندودنتیست یا همان دکتر متخصص ریشه دندان، درمان شود. در صورت عدم مراجعه به دکتر و درمان می تواند به تمامی صورت، گردن و در نهایت تمامی بدن سرایت کند.

دلایل ایجاد آبسه دندان چیست؟

بر خلاف ظاهر دندان که سفت و نفوذ ناپذیر است. درون دندان به دلیل وجود رگ های عصبی بسیار نرم و   آسیب پذیر است. و اگر پوسیدگی از سطح سفت و مقاوم دندان عبور کند و به نسوج نرم دندانی راه پیدا کند. در صورت عدم رسیدگی می تواند یک آبسه دندانی عفونی در زیر و اطراف ریشه دندان به وجود بیاورد.

آبسه دندان چیست

از دلایل شایع به وجود آمدن آبسه دندانی می توان به بیماری های لثه یا همان پریودنتال، پوسیدگی های عمیق دندانی و ترک خوردگی و شکستگی های دندان اشاره نمود. هر کدام از دلایل ذکر شده می تواند موجب عفونت در ریشه و اطراف دندان شود که در نهایت باعث ایجاد آبسه می شود. نکته ای که در رابطه با آبسه دندانی باید به آن توجه نمود، این است که آبسه ممکن است در هر جای لثه تشکیل شود. اما هر آبسه فقط به دلیل عفونت یک دندان خواهد بود.

علائم وجود آبسه دندان چیست؟

بیماری آبسه دندان می تواند به دو دسته تقسیم بندی شود. آبسه پریودنتال و آبسه پری آپیکال که هر کدام بخش های مختلفی از بافت را درگیر می کنند. آبسه دندان پریودنتال معمولا با درگیر کردن استخوان های مجاور دندان آسیب دیده، تشکیل می شود.  نوع پری آپیکال نیز انتهای ریشه دندان پوسیده را درگیر می کند. آبسه هایی که در انتهای ریشه تشکیل می شوند. در انتهای دندان و روی لثه ایجاد می شوند. اما آبسه های پریودنتال می تواند از استخوان های فک عبور کند و در قسمت های بیرون دهان مانند زیر چانه بیرون زده شوند.

اما علائم آبسه های دندان چگونه است؟ و چه زمانی به پزشک مراجعه کنیم؟

 1. ورم لثه و یا اطراف دهان
 2. ایجاد تورم در غدد لنفاوی
 3. ایجاد مشکل در بلع غذا
 4. احساس درد در هنگام تنفس
 5. احساس درد دندان و لثه
 6. ایجاد بوی نا مطبوع و بوی عفونت در دهان
 7. ایجاد طعم نا مطبوع در دهان
 8. در برخی موارد تب
 9. ایجاد درد در فک
 10. قرمز شدن لثه
 11. ایجاد حجمی مانند جوش های بزرگ روی لثه که از آشکارترین علائم ایجاد آبسته دندانی می باشد.

در برخی موارد بیمار دارای هیچگونه علائم ظاهری برای تشخیص آبسه دندانی نمی باشند. و بیمار نمی تواند تشخیص دهد که علت دندان درد چه می باشد. در هنگام مراجعه به دندان پزشکی، دکتر با عکس برداری (با پرتو ایکس) می تواند وجود و یا عدم وجود آبسه را تشخیص دهد.

راه های پیشگیری از آبسه دندان چیست؟

از آنجایی که آبسه به دلیل وجود فضای باکتریایی در دهان ایجاد می شود.  در یکی از معمولا ترین روش های پیشگیری از آبسه های دندانی، رعایت بهداشت دهان و دندان است. از آنجایی که معمولا آبسه های پریودنتال به دلیل ماندن غذا در میان دندان ها  و در نتیجه آن عفونت لثه بین دندانی ایجاد می شود. با رعایت بهداشت دهان و دندان می توان از به وجود آمدن این نوع از آبسه ها جلوگیری نمود.

اما اگر این نوع از آبسه ها ایجاد شد. باید به سرعت درمان شود و با رعایت بهداشت از احتمال ایجاد مجدد آن جلوگیری نمود. همچنین آبسه های پری آپیکال معمولا به دلیل پوسیدگی های عمیق دندانی و عدم رسیدگی به آنها ایجاد می شود. بنابراین اگر دندان پوسیده به موقع درمان نشود، احتمال ایجاد آبسه پری آپیکال وجود دارد.

از روش های پیشگیری آبسه های دندانی می توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • رعایت بهداشت دهان و دندان و استفاده منظم و مرتب از مسواک، دهانشویه و نخ دندان
 • انجام چکاپ های شش ماهه دندان پزشکی و درمان به موقع دندان های پوسیده
 • درمان دندان های لق و یا ترک خورده بلافاصله پس از متوجه شدن
 • کنترل مصرف قند و شیرینی جات به منظور کنترل سلامت دندان ها
 • عدم مصرف نوشابه به دلیل اینکه مواد قندی آن در بلند مدت موجب سوراخ شدن دندان ها و ایجاد تخلخل در دندان می شود.

درمان آبسه دندان

اگر عفونت خیلی حاد نباشد با مصرف آنتی بیوتیک می توان میزان عفونت را کم  نمود. و دندان نیاز به عصب کشی هم دارد. اگر دندان به طور کامل عفونی شده باشد، و شرایط به گونه ای باشدکه دندان قابل نگهداری نباشد دندانپزشک ناچار به کشیدن دندان عفونی می شود. همچنین در شرایط حاد باید عفونت درناژ شود.

سوالات متداول آبسه دندان

1-آیا آبسه دندان خود به خود درمان می شود؟

اگر مشکوک به بروز آبسه دندانی هستید حتما به یک متخصص دندانپزشک مراجعه کنید. زیرا آبسه دندان خود به خود درمان نمی شود. همچنین با مراجعه دیر هنگام ممکن است دندان خود را از دست بدهید. همچنین با انتشار عفونت دندان در سرتاسر سر گردن مواجه شوید.

2-آیا بروز آبسه دندان یک وضعیت اورژانس است؟

آبسه دندان یک وضعیت شدید و بالقوه تهدیدکننده زندگی است که در آن یک کیسه چرک در دندان منجر به عفونت می شود. … این شرایط اورژانسی است زیرا عفونت می تواند به فک ، بافت اطراف و سایر نواحی بدن سرایت کند.

3-تا چه مدت می توان آبسه دندان را بدون درمان جدی نگهداشت؟

آنتی بیوتیک ها به طور معمول در کنترل آبسه دندان مؤثر هستند. در طی دو روز بسیاری از علائم کاهش می یابد و آبسه به طور معمول بعد از پنج روز درمان با آنتی بیوتیک بهبود می یابد. اگر عفونت بسیار وسیع باشد  ممکن است علاوه بر آنتی بیوتیک تراپی تخلیه و درناژ آبسه دندان توسط دندانپزشک متخصص امری ضروری باشد

4-چرا نمی توان دندانی که آبسه کرده است را کشید؟

آبسه دندان محدود به همان دندان نمی شود. این تورم و الودگی  می تواند به سایر نقاط انتقال یابد. بنابراین بهترین راه برای از بین بردن عفونت دندان عصب کشی است در صورتی که دندان قابل نگهداری نیست ابتدا باید بیمار دارو دریافت کند تا میزان عفونت کنترل شود و سپس دندان کشیده شود.

author-avatar
درباره دکتر جمیلیان

دکتر جمیلیان، متخصص ارتودنسی دارای فلوشیپ تخصصی جراحی ارتودنسی و ناهنجاری های فک و صورت و استاد تمام وقت بخش ارتودنسی دانشکده دندانپزشکی دانشگاه آزاد اسلامی، دارای بورد تخصصی ایران و اروپا و عضو انجمن ارتودنتیست های ایران و آمریکا و اروپا هستند.

244 دیدگاه برای “آبسه دندان

 1. سحر گفت:

  من دندونم آبسه کرده ولی دو سال پیش که رفتم دندونپزشکی و عکس گرفتم نشون نداد که پوسیده شده ولی دیروز درد گرفته و بعد آبسه کرده

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. آبسه دندان باید حتما توسط دکتر متخصص ریشه دندان، درمان شود.

 2. محسن جمالی گفت:

  سلام روزتون بخیر
  من ی پسر هشت ساله دارم ک چهار روزه دندان شیری آبسه کرده و خیلی درد داره،مترانیدازول و اموکسی سیلین مصرف میکنه اما دردش کم نمیشه با ایبوپروفن تا یک یا دو ساعت آرومه ولی بعد از اون باز درد داره گاهی هم شیاف استفاده میکنه از درد،شبا تب میکنه و گوش و سر و گردن درد هم داره دندانپزشک گفت همین دارو ها رو ادامه بده ولی میخواستم از شما بپرسم این دردها طبیعه یا نه؟
  ممنون میشم راهنمایی کنید.

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. به یک دندانپزشک برای معاینه دندان فرزندتان مراجعه نمایید.

 3. زینب گفت:

  سلام خسته نباشید
  دندون شماره 5،فک پایین، سمت چپ دهانم فاقد ریشه حقیقی هستش و زیرشم هیچ دندون جایگذینی مثل سایر دندون های شیری از ابتدا نداشته، الان آبسه کرده میخواستم بدونم، درمانی جز کشیدن یا ایمپلنت داره یا خیر

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید رادیوگرافی تهیه شود. به دندانپزشک مراجعه کنید.بهترین گزینه برای جایگزینی دندان اصلی ایمپلنت هست.

 4. فاطمه گفت:

  با سلام و تشکر از راهنمایی های جنابعالی
  آقای دکتر دندون من چندسال پیش درد گرفته بود طوری که فقط وقتی دندون بالایی به اون برخورد می کرد تیر می کشید. همون موقع به دندون پزشک مراجعه کردم و عکس هم گرفتم اما گفتند که مشکلی نداره و عصب کشی اون هم که قبلا انجام شده خیلی خوب انجام شده.
  بعد از دوسه روز درد دندون هم برطرف شد تا اینکه چند ماه پیش به طور اتفاقی دستم داخل دهانم به قسمت ریشه دندونم خورد و متوجه شدم که یه توده سفت همون قسمت وجود داره
  ممنون میشم راهنمایی بفرمایید که روش درمان این مشکل به چه صورت است؟

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. به متخصص ریشه مراجعه نمایید. باید توسط متخصص، عفونت دندان تخلیه گردد.

 5. نجلا گفت:

  سلام وقت بخیر
  دندانم آبسه کرده بود و پزشک ۲ورق آزیترومایسین تجویز کردن ک بخورم و بعد عصب کشی کنن…
  اما با خوردن آزیترو مایسین دل درد و اسهال شدید گرفتم اما با این حال ۸ عددش مصرف کردم..‌
  پزشک هم کمی روی دندانم کار کردن و پانسمانش کردن و برای یک هفته دیگه نوبت دادن که کاملش کنن…
  و گفتن دارو ها رو ادامه بدم چون عفونت خوب نشده…
  اما طب شدید میکنم با اینکه استامینوفون مصرف میکنم و به جای آزیترو مایسین هم از آموکسی سیلین و مترونیدازول استفاده میکنم…اما الان گلوم هم عفونت کرده…
  باید چیکار کنم؟؟؟

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. تجویز دارو در فضای مجازی امکان پذیر نیست. باید معاینه از دندان انجام گیرد تا تشخیص درمان مناسب داده شود.

 6. زهرا گفت:

  سلام
  آقای دکتر من دختر ۴سال وشش ماهه دارم دندون آسیاش ابسه کرده دکتر بردم رادیولوژی هم انجام دادم بدون هیچ درمانی گفتن که باید کشیده شه آیا بدون درمان آبسه مشکلی برای دخترم پیش نمیاد.
  یک دنیا ممنون بابت راهنمایی و وقتی که میزارید.

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. اگر عفونت ریشه به حدی باشد که نشود دندان را نگه داشت. دندانپزشک تصمیم می گیرد که دندان کشیده شود.

 7. میترا موسوی گفت:

  سلام وقت به خیر / ببخشید من دندان 2 چپ بالا رو عصب کشی کردم و 1 چپ بالا رو هم پرکردم اما موقعی که آب میخورم به شدت دندان 1 چپ بالا سمت ریشه درد میگیره ولی دندانپزشک گفتش که نیاز به عصب کشی نداره / و جواب صریحی به من ندادن عاجزانه ازتون تقاضا میکنم این درد رو چه جوری از بین ببرم؟

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید معاینه و رادیوگرافی از دندان انجام گیرد و بررسی گردد تا تشخیص درمان مناسب داده شود.

 8. ارمین گفت:

  سلام خسته نباشید. دندان من ابسه کرده و نوبت برای عصب کشی دارم. میخاستم بدونم ایا قبل عصبکشی لازمه حتما التهاب لثه و ابسه بخوابه یا با همون ابسه هم عصبکشی صورت میگیره؟ اینو پرسیدم چون نمیخام نوبت عصبکشیم به عقب بیفته ممنون میشم راهنمایی کنین

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. اگر عفونت زیاد نباشد با مصرف آنتی بیوتیک می توان عفونت را کاهش داد و دندان نیاز به عصب کشی هم دارد.

 9. ارام گفت:

  سلام خسته نباشید
  من دندون دوتا بعد نیشم شکسته و قبل تر هم اون رو پر کرده بودم الان نصف دندونم با اون ماده پر شده فقط مونده ولی بخاطر شرایط کرونا نمیرم دکتر متاسفانه این دندون ابسه کرده چندماهه‌..اول انتی بیوتیک خوردم یه مدت ابسه اش خوابید اما خوب نشده چون به صورت آفت و به اندازه عدس بالای لثه همون دندونم به طور مداوم باد داره که هر ازگاهی اندکی بادش بیشتر میشه..به نظرتون اگر تا چندماه به دکتر مراجعه نکنم تا اوضاع بهتر بشه مشکلی پیش نمیاد؟؟ خطرناک نیس؟ تشکر

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. استفاده از آنتی بیوتیک عفونت بطور موقت سرکوب می شود. برای درمان آبسه باید حتما به متخصص مراجعه نمایید. پس از قطع آنتی بیوتیک دوباره عفونت شروع می شود.

 10. مهسا گفت:

  سلام آقای دکتر .دلیل آبسه روی جای دندون عقلی که هنوز در نیومده چیه؟یعنی دندون عقل عفونت کرده یا کناریش؟و اینکه حتما برای درمان باید برم پیش دندانپزشک؟

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید معاینه کلینیکی انجام شود. در هنگام معاینه راهنمایی های لازم داده می شود. می توانید با شماره تلفن مطب 22011892 جهت گرفتن وقت قبلی تماس بگیرید.

 11. آرمین گفت:

  سلام خسته نباشید ببخشید من دندان فک پایین آسیابم آلان بدجور درد می‌کنه خیلی تیر می‌کشه اصلا نمیتونم به لثه دست بزنم آلان هم فکر میکنم عفونت داشته باشه اگه امروز برم بکشم آیا در حین کشیدن دندان درد زیاد داره یا نه

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. دندانپزشک پس از معاینه به شما آنتی بیوتیک میدهد سپس بعد از دوره مصرف دندان کشیده می شود.

 12. تکتم میزشکار گفت:

  سلام خسته نباشید وقتتون بخیر، دختر 10 ساله ای دارم که دندون شیری ش و 3 سال پیش عصب کشی وو پر کرد، الان اون دندون آبسه کرده، و بخاطر آلرژی به آموکسی سیلین نمیتونه آنتی بیوتیک مصرف کنه، دکترش تشخیص داد که اون . دندان را می‌شود بدون درمان عفونت و ابسه، کشید، بنظرتون کار عقلانی ای هستش؟ هنوز عکسی از دندون نگرفتن

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. اگر شما به دارو آنتی بیوتیک آموکسی سیلین حساسیت دارید باید معاینه انجام شود و آنتی بیوتیک دیگری تجویز گردد. بعد از میل کردن آنتی بیوتیک که عفونت فروکش کرد باید دندان کشیده شود.

 13. قانعی گفت:

  سلام، خداقوت. من دندونم آبسه کرده بود طوری که صورتم ورم کرده بود.. دندونم رو عصب کشی و پر کردم و حدود دوهفته هست آنتی بیوتیک ( آموکسیسیلین و مترونیدازول ۴۰ تا ) مصرف کردم.. ورم خوابیده اما خب وقتی دست میزنم، کیسه آبسه هنوز هست و از بین نرفته.. از طرفی وقتی یک‌هفته بود مصرف میکردم، یک دوز نداشتم بخورم که همون باعث شد یکم ورم کنه اما بعد خوب شد… الان موندم مصرف رو قطع کنم یا نه باتوجه به اینکه کیسه آبسه رو هنوز حس میکنم..

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. عصب کشی دندان خوب و کامل انجام نشده و عفونت برطرف نگشته. به متخصص ریشه باتجربه مراجعه نمایید.

 14. فرهاد گفت:

  سللم اقای دکتر . یکی از دندانهای اسیاب پایین من چند سال قبل بدون عصب کشی پر شده یکی دو سال هست که در دندانم احساس ناراحتی و فشار دارم و با ان طرف غذا نمیخورم اما درد نداره . به خاطر ترس از کرونا نرفتم به دندان پزشکی چند وقت پیش سرمای سختی خوردم و همزمان درد همان دندان شروع شد بعد از مریضی دندان ابسه کرد که انتی بیوتیک خوردم و ابسه خوابید یه مدت بعد دوباره ابسه کرد و درد هم به گلویم سرایت کرد که نزدیک دو هفته گلو درد داشتم و خوب شد الان مدتی هست که در لب پایین احساس مورمور میکنم دکتر ایا در اعصاب محیطی لب اسیب دایم و جدی بوجود امده ؟ و عفونت دندان میتونه اعصاب رو از بین برده باشه ؟ خیلی نگران و ناراحتم لطفا راهنمایی کنید منو . تشکر فراوان . دندانم با اینکه عصبکشی نشده ولی اصلا درد نداره و فقط هنگام سرما خوردگی درد گرفت .

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. دندان شما عفونت دارد باید به متخصص ریشه مراجعه نمایید و دندان عصب کشی گردد.

  2. پریا گفت:

   سلام خسته نباشید من دندونم آبسه شدید کرده تازه عصب کشی کردم یعنی در هنگام آبسه عصب کشی کردم اما الان غدد لنفاوی زیر چونه ام شدید ورم کرده و خیلی درد داره باید چکار کنم لطفا راهنمایی کنید🙏

   1. دکتر جمیلیان گفت:

    با سلام. باید معاینه کلینیکی از دندان شما انجام گردد. تا تشخیص درمان مناسب داده شود.

 15. رامین گفت:

  با سلام ،دکتر من همین چند روز پیش ی دندون ک چن دندان پزشک میگفتن باید کشیده شود رو پر کردم و از قبلا ی ابسه سفت کنارش بود الان ابسه بزرگ تر شده ب نظرتون چیکار باید بکنم ک از بین بره؟

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. با استفاده آنتی بیوتیک باید عفونت را فروکش کرد سپس با عصب کشی دندان آبسه را درمان نمود.

   1. زینب گفت:

    با سلام.اقای دکتر من دندون عقل فک پایینم یه ماهه ابسه داره و ۳تا پنی سیلن ۶تا امپول انتی بیوتیک و قرص های انتی بیوتیک خوردم منتهی تاثیری نداشت.ایا باید درناژ بشه؟برای درناژ به کدوم متخصص دندون پزشکی باید مراجعه کنم؟
    ممنون

    1. دکتر جمیلیان گفت:

     با سلام. به یک متخصص جراح فک و صورت مراجعه نمایید. باید دندان معاینه و رادیولژی تهیه شود سپس درمان مناسب داده می شود.

 16. آرش گفت:

  سلام عرض ميكنم خدمت دكتر جميليان عزيز.دكتر من دندونم ابسه كرده و اينكه با توجه به وضعيتش مطمئنم كه عصب كشي ميخواد ولي من هنوز به پزشك مراجعه نكردم و دارم با قرص ابسه اش را درمان ميكنم با قرص تا بعدش به پزشك مراجعه كنم .ايا مشكلي بوجود مياد؟و اينكه يك سوال ديگه هم داشتم ايا ممكنه كه ابسه و عفونت دندان به چشم هم بزنه؟

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. آبسه دندان یک وضعیت اورژانسی هست، که در آن یک کیسه چرک در دندان منجر به عفونت می شود. این شرایط اورژانسی است زیرا عفونت می تواند به فک ، بافت اطراف و سایر نواحی بدن سرایت کند. اطلاعات بیشتر مراجعه به این لینک آبسه دندان

 17. زهره گفت:

  سلام من علایمی مثل درد دندان و فک ٬وجود غده چرکین در کنار دندان ورم صورت دارم
  از همه نوع دارویی هم استفاده کردم ولی تاثیری نداشت
  من چ کار کنم ایا لازم هست ب دکتر مراجعه کنم
  ایا خطرناک هست

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. به دندانپزشک مراجعه نمایید. باید معاینه کلینیکی انجام گردد. تا تشخیص درمان مناسب داده شود.

 18. عسل گفت:

  سلام اقای دکتر من ابسه کردم باید چی کار کنم دندونم از تو لسم معلومه چیکار کنم

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید به متخصص مراجعه شود. برای درمان آبسه باید آنتی بیوتیک استفاده نمایید و سپس دندان عصب کشی شود.

   1. پارسا گفت:

    سلام جناب دکتر جمیلیان.. من دندونم عفونت داشت و خیلی درد میکرد.. ریشه دندونم آبسه به وجود اومد یعنی وقتی زیر لثه ام رو دست میزنم یخ چیز گرد هست و عصب کشی هم کردم 3 مرحله هم شستشو و پانسمان انجام دادم و هیچ نوع دردی هم ندارم .. حالا من چیکار کنم که آبسه دندونم از بین بره

    1. دکتر جمیلیان گفت:

     با سلام. به متخصص ریشه باتجربه مراجعه شود باید از محل دندان شما رادیوگرافی تهیه شود تا تشخیص درمان مناسب داده شود.

 19. رضا گفت:

  سلام جناب دکتر من دو سال قبل دندونم روکش کردم متاسفانه چند وقت قبل آبسه کرد و درد ناک شد یک مدت آموکسی سیلین مصرف کردم رفع شد متاسفانه دوباره آبسه کرده و درد نداره عکس هم گرفتم دکتر هم رفتم گفتن چیزی نیست یک مدت رعایت کنید حل میشه ولی ابسش هنوز هست به نظرتون باید دندون بکشم یا نه

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید معاینه کلینیکی انجام شود و رادیوگرافی بررسی گردد تا تشخیص درمان مناسب داده شود.

 20. مریم گفت:

  سلام ممنون از اطلاعان خوبتون
  من دندونم چند سال پیش عصب کشی کرده بودم و مشکلی نبود
  امسال پایه و روکش کردم
  حدود یک ماه بعد بین همین دندون روکش دار و دندون بغلیم ی آبسه ایجاد شده .
  رفتم دندون پزشکی دندون بعد از همون دندون پایه روکش دار رو عصب کشی کرد
  دارم آمنی بیوتیک میخورم حدودا ۲۰ تا آموکسی سیلین خوردم
  عفونتش کم شده و التهابش کمتر شده ولی هنوز لثه های اطراف اون سه تا دندون متورمه و انگار داره بین لثه و دندون فاصله ایجاد میکنه
  ممنون از راهنماییتون

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. سپاس و درود بر شما. بعد از اتمام آنتی بیوتیک ها به متخصص ریشه برای درمان عفونت مراجعه کنید.

 21. اسداله گفت:

  سلام آقای دکتر ممنون میشم جوابم رو بدین من یه دختر ۴ ساله دارم که تقریبا همه دندون هاش خراب هستن و هر از گاهی یکی از دندون های اون آبسه میکنه و ما مترو نیدازول و شربت آموکسی سیلین میدیم بهش خواستم بدونم بهترین راه حل برای این دندونهای خراب چی هستش و راهی هست که این دندونهای پوسیده ریخته یا کشیده بشن ممنون

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. باید معاینه کلینیکی از دندان های ایشان انجام شود. سپس تشخیص درمان مناسب داده میشود. بهتر است به دندانپزشک متخصص اطفال مراجعه کنید. بصورت خودسرانه و بدون تجویز دندانپزشک آنتی بیوتیک استفاده نشود.

 22. قاسم گفت:

  با سلام خدمت شما عزیز بزرگوار و عرض خسته نباشید بنده یه مدت بود که گلوم درد میکرد و الان به حدی رسیده که قسمت انتهایی فک و گوشم هنگام قورت دادن آب دهنم درد شدیدی میگیره احتمال داره از دندونم باشه یا آبسه لوزه؟؟؟

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید معاینه کلینیکی از دندان و فک شما انجام گردد تا تشخیص درمان مناسب داده شود.

 23. دنیا گفت:

  سلام خدمت شما
  من دندون جلو فک بالام خیلی درد میکنه در این حد ک نمیتونم اب یا غذا بخورم
  و حتی وقتی نفس میکشم دندانم خیلی درد میگیره
  این ینی دندونم عفونتی شده؟

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. بله، پوسیدگی و عفونت دندان وجود دارد باید رادیوگرافی تهیه گردد تا تشخیص درمان مناسب داده شود.

 24. علی اکبر گفت:

  سلام آقای دکتر وقت شما بخیر
  من دندان های جلو فک پایینی آبسه کرده و بعضی اوقات گوش سمت راست و گیج گاه سمت راستم تیر میکشه، لطف میکنید راهنمایی بفرمایید

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید معاینه کلینیکی از دندان انجام شود. در هنگام معاینه راهنمایی های لازم داده می شود.

 25. سحر تابش گفت:

  سلام . آگر آبسه دندان درمان نشود مشکل ساز می گردد؟

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. آبسه دندان خود بخود بهبود پیدا نمی کند. همچنین با مراجعه نکردن برای درمان آبسه دندان ممکن است دندان خود را از دست بدهید.

 26. آرتمیس گفت:

  با سلام
  دندان شماره ۶ بالای من اردیبهشت سال ۹۹ آبسه کرد و عصب کشی کردم، دکتر هم خیلی آنتی‌بیوتیک تجویز کرد و همه را مصرف کردم. اما بعد از یک سال همچنان قسمت بالای لثه این دندان یک تورم دارد و بعضی اوقات درد شدیدی دارد. یک لایه سفید رنگ هم روی زبانم تتشکیل میشه که الان بعد از یکسال کمتر شده، پیش یک متخصص درمان ریشه مجرب رفتم، گفتند عصب کشی کامل انجام شده و عصب کشی مجدد چاره‌ساز نیست و من را به متخصص بیماریهای دهان و دندان معرفی کردند، این متخصص هم گفتند فقط آب زیاد مصرف کن!!!
  با مصرف زیاد آب هم مشکل این دندان حل نشد!
  من نخ دندان و مسواک و دهانشویه هر روز چند بار مصرف می‌کنم ولی درد دندان و لثه دارم، باید چکار کنم که این درد و تورم لثه خوب شود؟ تو رو خدا راهنمایی کنید.
  با سپاس

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. باید معاینه کلینیکی و رادیوگرافی از محل دندان انجام شود. در هنگام معاینه راهنمایی های لازم داده می شود. بهتر است شما به متخصص لثه مراجعه نمایید.

 27. سینا گفت:

  درود بر دکتر ممنون از سایت خوب شما و اینکه سوالات ما را پاسخ می دهید. واقعا وقت با ارزشتون را در اختیار مردم می گذارید.

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. سپاس بر شما و توجهتون به سایت.

 28. آیلین صراف گفت:

  سلام آقای دکتر
  دندان من آبسه کرده خواستم بکشمش دندانپزشک گفت الان نمیشه. بهم دارو داد تا هفته آینده برم. آیا بهم درست گفته یاخیر؟

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. بهترین روش برای از بین بردن عفونت دندان عصب کشی است در صورتی که دندان نمی توان حفظ کرد ابتدا باید بیمار دارو مصرف نمایید تا میزان عفونت کنترل شود و سپس دندان کشیده شود.

 29. رضا باجلان گفت:

  با سلام خسته نباشید دندان ۵ من پیش دکتر عصب کشی کردم سه ماه پیش ولی مدام دردش بود آنتی بیوتیک هم مصرف کردم ولی خوب نشد دوباره به پزشک مراجعه کردم گفت عصب نداره باز درد گرفت این سری رفتم زیاد وقت گذاشت و با اینکه دندان بی حس بود حین عصب کشی سوزن انتهای ریشه که رسید چنان دردی احساس کردم به دکتر گفتم گفت عفونتش ترکیده حالا بعداز یک روز آبسه کرده آیا عفونتش خوب میشه؟؟ احساس میکنم تجربه نداشت دکتر

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید معاینه کلینیکی انجام شود. و رادیوگرافی دندان بررسی گردد. در هنگام معاینه راهنمایی های لازم داده می شود.

 30. هشمت گفت:

  سلام خسته نباشید دندون فک پایین سمت چپم سوراخه و همین باعث شده بعد از ۱ماه عفونت کنه،الان ورم داره قرص آموکسی سیلین خوردم و آب نمک غرغره میکنم و مسواک میزنم ورمش یکم بهتره شده بود تا اینکه بعد ۲روز دوباره ورم بیشتر شد باید چیکار کنم آقای دکتر؟

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. شما باید به متخصص ریشه مراجعه کنید. دندان شما باید عصب کشی شود. آبسه اگر حاد نباشد با آنتی بیوتیک و عصب کشی درمان می شود.

 31. دلدار گفت:

  سلام وقتتون بخير
  من ٨ سال پيش دندان شماره پنج بالا فك چپ را عصب كشي پست روكش كردم
  متاسفانه خوب انجام نشد و منجر به ايجاد آبسه داخل لثه ام شده
  و چند وقت يبار شدت ميگيره و با آموكسي سيلين و مترونيدازول خوب ميشه ولي باز بعد ٤-٥ ماه ايجاد ميشه
  پارسال پيش متخصص ريشه رفتم گفتن چون پست عميق گذاشته نميشه درس بياريم و ريشتو درمان كنيم
  دكتر خودمم گفت دندون رو بكش و برسم سراغ ايمپلنت !
  ولي تو اينترنت سرچ كردم و ديدم اينطور مواقع ميشه جراحي ريشه دندان انجام داد و ضمن تخليه آبسه ريشه هم قطع بشه و پودر استخون هم پيوند بشه
  اصلا اين كار شدنيه؟
  خواستم ببينم اين كارو تو مركز شما انجام ميدن؟
  و طول درمان چطوره؟

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. با استفاده از دارو یا آنتی بیوتیک این مشکل درمان نمی شود.حتما باید عفونت از انتهای ریشه خارج شود. که اینکار با جراحی خاصی بنام اپیکو انجام می گردد. که این جراحی توسط متخصصین ریشه یا جراح فک و صورت انجام می گیرد. این جراحی در کلینیک بنده انجام نمی گیرد. اگر مطب بنده تشریف بیاورید می توانم شما را راهنمایی کنم. اگر این عمل را انجام دهید که دندان برایتان حفظ و نگهداری شود خیلی عالی است.

 32. صالح ذکری گفت:

  سلام اقای دکتر ممنون از اطلاعات خوب شما بخصوص در برنامه دکتر سلام. سایت شما بسیار کامل و پربار است.

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. ممنون از توجه شما و پیگیر برنامه ها هستید. موفق و پایدار باشید.

 33. رویا جوادی گفت:

  سلام آقای دکتر دندان 5 من آبسه کرده فردا از دندانپزشک وقت گرفتم میشه بفرمایید چیکاری باید انجام بشه؟

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. در صورت درمان پوسیدگی دندان، عفونت به ریشه می رسد و آبسه بوجود می آید. اگر عفونت زیاد نباشد با آنتی بیوتیک ، عفونت را کم می کنند و سپس با انجام عصب کشی، دندان درمان می شود.

 34. سینا گفت:

  سلام من مدت ۳ساله که در دندانم ابسه وجوددارد پیش پزشک رفتم گفتن انتی بیوتیک مصرف کنم ولی نتیجه ای نگرفتم بنظرشما برم روکش کنم ابسه ازبین میرود ؟؟؟

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. به متخصص ریشه خوب و با تجربه مراجعه شود. تنها آنتی بیوتیک راه درمان نیست باید دندان عصب کشی گردد.

 35. یگانه گفت:

  باسلام و خسته نباشید
  من حدود 5 سال پیش ضربه ای به دندان شماره 1 فک بالا سمت چپ خورد و دندان تکه کوچکی اش شکست. به دندانپزشک مراجعه کردیم و دندان را ترمیم کردیم. الان 3 الی 4 روز بالای همان دندان ابتدا لب سپس لثه درد میکرد به دندانپزشک مراجعه کردم گفتن که آبسه هست و باید عصب کشی بشه. اما الان که هنوز دندان را عصب کشی نکرده ام دندان نه دردی داره و اینکه حتی آبسه کم کم داره از بین میره. میخواستم بدونم الان دندان من نیاز به عصب کشی داره؟

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید معاینه کلینیکی انجام گیرد و رادیوگرافی دندان تهیه شود. تا وضعیت دندان بررسی گردد.

 36. فاطمه گفت:

  سلام
  من مدتی دندان و لثه ام درد میکرد به دکتر مراجعه کردم و دکتر گفتن که آبسه است اما الان نزدیک به یک هفته است که نه دندانم درد میکنه نه لثه و حتی
  آبسه هم برطرف شده و آیا الان دندان من نیاز به عصب کشی داره؟

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. شما اگر مشکل و دردی در دندان ندارید. دیگر لزومی به عصب کشی دندان نمی باشد.

 37. مهدیار گفت:

  با سلام
  آقای دکتر من سه روز پیش دندونم رو کشیدم ولی تا امروز درد دارم جای زخم دندون کشیده شده سفید شده و دهنم بوی نا مطلوبی داره با اینکه هر روز آب نمک استفاده میکنم
  آیا اون زخمی که سفیده شده چرک هست یا طبیعی هست ؟

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. اگر درد محل دندان ادامه دارد. باید معاینه انجام گیرد.

 38. نجمه گفت:

  سلام وقت بخير
  من حدود یک ماه نیم پیش دندونم رو عصب کشی کردم ولی پرنکردم پانسمان کردم تا با مراجعه بعدی پر کنم ولی الان باردار شدم و درد شدیدی دارم پایین دندانم آبسه زده به پزشک قبلی مراجعه کردم گفتن تا آخر سه ماهگی باید صبر کنم که دوباره درمان شود

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید معاینه کلینیکی انجام گردد.هیچگاه دندان نباید یکماه و نیم در حالت پانسمان بماند . دندان عفونت می کند.

 39. حسین11 گفت:

  سلام دکتر .تشکر از صبر و حوصله شما:
  دندان شماره 5 بالایی اینجانب یکسال بعد از عصب کشی آبسه کرد . دکتر رفتم جراحی لثه و ری اندو را توصیه کرد . البته قبل از جراحی لثه عکس گرفتند که شکسته نباشد و در حین جراحی هم دکتر با شکافتن بیشتر لثه بررسی کرد و گفت نشکسته ولی بعد از جراحی و ری اندو باز هم عفونت کرده . به نظر شما باید بکشم و یا درمان را طوری دیگر ادامه دهم.

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. بهتر است این دندان دوباره تحت درمان عصب کشی قرار گیرد. می توان از روش اپیکو این دندان را نگهداشت به متخصص ریشه با تجربه مراجعه کنید.حفظ و نگهداری دندان اصلی خودتان خیلی بهتر است دندان مصنوعی (ایمپلنت) است.

 40. مریم گفت:

  سلام آقای دکتر بنده حدود یکسال پیش دندانم رو عصب کشی کردم اما الان تقریبا سه باره که به فاصله های یک ماه لثه ام آبسه میکند البته درد زیادی ندارد و خود آبسه به شب نرسیده خوب می شود. میخواستم ببینم که آیا مورد خطرناک هست و باید به دکتر مراجعه کنم یا با رعایت بیشتر بهداشت دندان میشه رفعش کرد؟

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. دندان شما عفونت دارد. عصب کشی درست و کامل انجام نشده است به متخصص ریشه با تجربه مراجعه شود.

 41. غزال گفت:

  سلام آقای دکتر خسته نباشید من دندون ششم رو چند سال پیش عصب کشی و پرکردم و چون دانشگاه قبول شدم نتونستم ک روکش بذارم چون شهر دور بودم.داخل دانشگاه اون تیکه ای ک پر کرده بودم با ی پیج از دندونم در اومد و بعد از مدتی دیواره نازک دندونمم شکست.و فقط یکم اطراف دندونم مونده.ولی ریشه دندونم کامل عصب کشی شدست.حتما باید ریشه دندونم بکشم؟نمیشه دکتر پیچ بذاره و پرش کنه و بعدش سریع روکش بدارم.حاضرم هر کاری بکنم فقط دندون نکشم😭😭

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید معاینه کلینیکی انجام شود. رادیوگرافی تهیه شود. اگر ریشه سالم بود دندان با ماده پرکردگی پر می شود. بهتر است روکش دندان گذاشته شود.

 42. Mahshid گفت:

  سلام اقای دکتر خسته نباشید.من دندانم عفونت داشت انتی بیوتیک خوردم تا حدود ۲هفته خوب بود الان ابسه کرده و خیلی سفته کنار دندونم هست هرچی قرص میخورم خوب نمیشه و اینکه الان از داروخونه ۴تا امپول داد که بزنم .باید چیکار کنم؟ممکنه دندونم دکتر بگه باید بکشی؟

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. بعد از استفاده آنتی بیوتیک با تجویز متخصص باید دندان عصب کشی و عفونت برداشته شود.

 43. رها گفت:

  سلام ببخشید من دندون عقلم رو یک سال پیش کشیدم و الان جای اون متورم شده و یه چیزی مثل یه دونه ریز روش زده و درد داره. ممنون میشم راهنمایی کنید

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. به این شکل نمیتوان پاسخ داد باید معاینه انجام گیرد.

 44. مهناز گفت:

  سلام دکتر آیا می شود دندان آبسه کرده را کشید؟

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. خیر، ابتدا باید دارو مصرف شود تا عفونت کنترل شود سپس اگر لازم باشد دندان کشیده شود.

 45. پویان گفت:

  با سلام خدمت شما.
  من یک دندون دارم که آبسه کرده به چه دندانپزشکی مراجعه کنم که در تخصص باشه؟ من باید چیکار کنم.!!؟؟با تشکر از شما

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. برای درمان آبسه دندان به متخصص ریشه مراجعه شود. اگر عفونت دندان زیاد نباشد با آنتی بیوتیک و عصب کشی درمان می شود.

 46. رامین گفت:

  با سلام و عرض ادب اقای دکتر
  بنده دندانی اسیای بزرگ سمت چپ بالا پوسیده و کنار لثه تورم داره احتنالا ابسه میباشید با لین حال دندانمزشک گفت باید کشیده بشه و عصب کشی ریسکه حال سوالم اینه با کشیدن دمدان عفونت از بدنم خارج میشه؟یا بازم در بدنم میمونه؟ضمنا گفت دو ورق مترونیدلزول و پنیسیلین وی مصرف کنن بعد بکشه
  با تشکر

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. با برداشتن عفونت از محل دندان و میل کردن آنتی بیوتیک باید عفونت از بین برود.

 47. مرتضی گفت:

  سلام آقای دکتر
  یکی از دندونای بالایی پوسیده و داخلش سیاه شده. چند روز قبل بعد مصرف غذا، بالای همون دنودون و گونه متورم شده. تا زیر چشم ادامه پیدا کرده. بنظر شما چیکار کنم؟ با تشکر

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. دندان شما عفونت دارد. باید عصب کشی انجام گردد. به متخصص ریشه مراجعه کنید.

 48. مهران گفت:

  سلام آقای دکتر.من حدود ۴ سال پیش دندان۶ ام رو عصب کشی و پر کردم بعد از یکسال یه تیکه کوچیک از قسمت پرشده بالاش به علت فشار زیاد شکست تا یکسال همونجور موند بعد دوباره بردم و اون یه تیکه رو پر کردم و حدود دو ماه پیش یه تیکه از جدار دندونم پوسیده بکد و شکت و آبسه کرد و هر روز فاشر بهش میاد چرک میکنه و تخلیه میکنم.آیاداین دندون رو باید کشید یا درست میشه؟ اگه درست میشه چطوری؟
  ممنون از شما

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. به متخصص ریشه با تجربه مراجعه کنید دندان باید مجدد عصب کشی شود. و عفونت خارج گردد.

 49. حسین گفت:

  با سلام اقای دکتر خسته نباشی.
  بنده چهار سال قبل دندون ۴ فک پایینو عصب کشی کردم بعد حدودا ۲سال قبل مجدد درد گرفت رفتم دکتر دکتر گفت چون قبلا کامل عصب کشی نکردن بیشتر از این نمیشه روش کارکرد و روکش کرد دندنو
  ولی دو سه روز باز دوباره اون دندون درد گرفته و دکتر هم مبگه باید بکشی چون دیگه نمیشه کاریش بکنه
  به نظر شما چیکار کنم

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. اگر دندان بطور کامل عفونت کرده باشد. و شرایط نگهداری نداشته باشد. دندانپزشک تشخیص می دهد که باید کشیده شود.

 50. معصومه گفت:

  با سلام.
  آیا مصرف کپسول آموکسی کلاو در درمان عفونت آبسه دندان تاثیر دارد؟

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. آنتی بیوتیک بدون عصب کشی دندان و تخلیه عفونت، درمان قطعی نمی باشد.

 51. غزاله گفت:

  سلام و روز بخیر. حدود دو ماه پیش پسر کوچکم دچار ابسه دندان شد. که دکتر چرک داخل ان را با جراحی خارج کردن و یه دوره انتی بیوتیک مصرف کرد. قسمتی از فک استخوان هم تحلیل رفته بود که ازمایش فقط ابسه عفونی رو نشون داده بود. الان دوباره همون منطقه دچار ابسه شده. که تو عکس هیچی نشون نداده. خیلی نگرانم. چکار باید کرد؟

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. به متخصص با تجربه مراجعه کنید باید معاینه انجام شود و رادیوگرافی بررسی گردد.

 52. احسان حاجی آبادی گفت:

  سلام آقای دکتر من دندون ۶ آبسه کرده رفتم عکس گرفتم دکتر گفت عفونتش زیاد شده باید بکشی آیا با عصب کشی امکان برگشتش هست

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. اگر دندان به طور کامل عفونی شده باشد، و دندان قابل نگهداری نباشد باید دندان عفونی کشیده شود.

 53. ایدا گفت:

  یه چند وقت بود دندونی که چند سال پیش عصب کشی کرده بودم درد میگرفت تا اینکه دردش زیاد شد وحشتناک شد رفتم پیش دکتر که تشخیص اشتباه داد و دندان جلوییم رو به اشتباه عصب کشی کردن ۳ روز درد وحشتناک کشیدم اخر دکتر دیگه تشخیص درست داد و گفت دندونی که سالها پیش عصب کشی شده آبسه کرده باید بکشیم دندون رو ولی پنی سلین و آنتی بیوتیک داد که یه هفته مصرف کنم بعد دندونم رو بکشم حالا من میترسم درد وحشتناک دارم از اونور میگم یه هفته نترکه آبسه عفونت نره تو خونم😭

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید دوره درمان آنتی بیوتیک کامل نمایید سپس به دندانپزشک متخصص مراجعه نمایید.

 54. مهدخت گفت:

  سلام دکتر خسته نباشید من ۱۶ سالمه و چند روزی هست که دوطرف دهانم در دو سمت متفاوت با اختلاف چند روز زیر دوتا از دندونام کمی التهاب داره و درد میکنه ، ایا ابسه حساب میشه ؟ چیکار باید انجام بدم ؟ خیلی ممنون

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. دندان شما عفونت درد باید به متخصص ریشه مراجعه نمایید تا عصب کشی انجام شود و عفونت خارج گردد.

   1. احسان حاجی آبادی گفت:

    سلام آقای دکتر من دندون ۶ آبسه کرده رفتم عکس گرفتم دکتر گفت عفونتش زیاد شده باید بکشی آیا با عصب کشی امکان برگشتش هست

    1. دکتر جمیلیان گفت:

     با سلام. اگر عفونت زیاد باشد و دندانپزشک متخصص با معاینه و دیدن رادیوگرافی تشخیص دهد که دندان قابل نگهداری نیست باید کشیده شود.

 55. مریم حبیبی گفت:

  سلام وقتتون بخیر
  من دندون بالا سمت چپ یعنی دندون قبل از دندون عقل ام و ده سال پیش عصب کشی کردم بعد از چند سال بعد درد گرفت رفتم عکس گرفتم گفت ناقص عصب کشی کرده بعد آنتی بیوتیک خوردم دردش قطع شد امسال درد گرفت که آروم نمیشد رفتم عکس گرفتم گفت ریشه عفونت کرده باید بری متخصص ریشه بکشی یا درست کنی الان پره داخلش افتاده و یک چهارم از دیواره دندونم مونده چیکار باید انجام بدم بکشم پر میشه بکنم دوباره و روکش یا نه باید کشید
  ممنون از پاسخگویی شما.

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. برای اینکه جواب درستی به سوال شما داده شود باید معاینه کلینیکی انجام شود. به متخصص ریشه با تجربه مراجعه شود.

 56. علیرضا گفت:

  سلام خسته نباشید.
  ببخشید، من دندون آسیاب سمت راست پایین داغونه و خیلی وقته خراب شده…
  ولی حدود دو هفته س که آپسه کرده. تا دیروز آپسه ش بدون درد بود و یکم التهاب داشت، یکی گفت نمک بریز توش و نمیدونم پوست انار بزار خوب میشه، گذاشتم خوب نشد که هیچ، الان اپسه شده اندازه یه مشت. دردش امونمو بریده.
  به نظر شما چیکار باید بکنم؟!

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. به یک متخصص ریشه با تجربه مراجعه نمایید.باید دندان عصب کشی شود.

 57. احمد گفت:

  سلام.من دندانم آبسه کرده دکتر گفت باید بکشم ولی درد اصلا نداره بخاطر شرایط کرونا میترسم برم دکتر. ا یا ماندن عفونت در دهان خیلی خطرناکه یا میشه صبر کرد .چون نهایتا باید دندان را بکشم

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. داشتن عفونت خطرناک است تبدیل به کیست دندان می شود. هزینه درمان هم بالاتر می رود. به یک متخصص خوب و با رعایت پروتکل های بهداشتی مراجعه نمایید.

 58. زهرا گفت:

  سلام وقت بخیر
  من دوتا از دندونای ۱و۲ آبسه داره به پزشک مراجعه کردم گفتن باید آبسشو خالی کنی نمیخوام بکشم لطفا راهنمایی کنین

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. برای درمان آبسه باید فوراً به دندانپزشک متخصص مراجعه کنید. آبسه‌ دندان به راحتی توسط یک دندانپزشک متخصص خوب قابل تشخیص هست. متخصص می تواند براحتی با بیحسی موضعی آبسه را تخلیه کند.

 59. سام گفت:

  سلام آقای دکتر من دندونم بعد کشیدن آبسه کرده دارم اتتی بیوتیک هایی رو که دکتر داد بعد کشیدن رو مصرف میکنم اما با وجود مصرف الان بعد پنج روز کشیدن آبسه زده میخوام بدونم ممکنه خطرناک‌ باشه

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. محل دندان شما عفونت کرده باید سر ساعت و به موقع آنتی بیوتیک تجویز شده میل گردد. تا دو روز پس از مصرف اگر بهتر نشد نزد دندانپزشک معالج خود مراجعه کنید.

 60. مهین گفت:

  با سلام وتشکر از نوشته های خوبتان.من چند سال پیش دندان اسیای فک بالا سمت چپ صورتم رو بدلیل درد عصب کشی و پر کردم .اما چند ساله که همان سمت صورتم استخوان گونه وبافت گونه ام داغ میشه و یه درد خفیف هم احساس میکنم .صورتم هم از تقارن خارج شده .بعضی مواقع این درد بسمت گوشم میره وگوشم درد میگیره اما روز بعد خبری از درد نیست ودرد بسمت دندونم میره .بعضی مواقع درد وجود داره اما ورم صورتم والتهاب داخلی بافت گونه و استخوان زیر چشم رو الان هر روز دارم .عکس او پی چی گرفتم گفتن عفونت توی گونه ام وجود داره هرچه دارو مصرف میکنم فایده نداره .راستش خیلی ترسیدم میشه لطفا راهنمایی کنین .متشکرم

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید با رادیوگرافی تشخیص داد. اگر تشخیص دکتر به شما گفته عفونت در گونه شما هست . باید به متخصص جراح فک و صورت مراجعه کنید.

 61. ساناز گفت:

  سلام آقای دکتر دندانم آبسه شدیدی زده بهتر است به دندانپزشک با چه تخصصی مراجعه کنم؟متشکرم

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. برای آبسه دندان بهتر است به متخصص ریشه مراجعه کنید.

 62. فتاحی گفت:

  سلام دکتر وقت بخیر
  من دندونم آبسه کرده و زده به صورتم.صورتم متورم شده به دکتر مراجعه کردم عکسopg گرفت.آموکسی سیلین و مترونیدازول داده.دو روزه دارو رو مصرف میکنم حجم تورم صورت کم تر نشده ک هیچ یکم هم بیشتر شده.شما چی صلاح میدونید؟

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. بایئد معاینه کلینیکی انجام شود تا بتوان پاسخ درست داد.

 63. رضاعلیزاده گفت:

  باسلام. حتما آبسه دندان را جدی بگیرید متاسفانه سال 93 پدر بنده که سالم وسرحال بودن وسنشون 63سال بود دندان درد خود را جدی نگرفت تااینکه به آبسه رسید وبه جهت دیر مراجعه کردن به دکتر و انتشار عفونت ناشی از آبسه درصورت و بعدا کل بدن ازدنیا رفت.حتما مشکلات دهان ودندان راجدی بگیرید

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. متاسفانه یله، در صورت توجه نکردن به دندان های پوسیده، عفونت به ریشه دندان و باعث بوجود امدن آبسه دندان هست. آبسه دندان توده ای چرکی و عفونی در اطراف ریشه دندان آسیب دیده است. از آنجایی که آبسه دندان باید حتما توسط متخصص ریشه دندان، درمان شود. در صورت عدم مراجعه به دکتر و درمان می تواند به تمامی صورت و در نهایت تمامی بدن سرایت کند.

 64. مهدی گفت:

  سلام.ببخشید من موقعی که دهانمو تند باز و بست کنم قسمت فک صورت سمت راستم میگیره و اگه بیشتر دهنمو وا کنم دردش بیشتر میشه بنظرتون چکار کنم؟

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. جهت معاینه فک و مفصل گیجگاهی به متخصص جراح قک و دندان مراجعه شود.

 65. برسام گفت:

  سلام . آقای دکتر دندانم آبسه کرده چیکار باید کرد؟

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. به متخصص مراجعه شود اگر عفونت کم باشد با آنتی بیوتیک درمان می شود. و اگر عفونت زیاد باشد باید عصب کشی انجام شود.

 66. Zahra گفت:

  سلام اقای دکتر خسته نباشید من حدود شش ماهه پیش یه دندان عصب کشی کردم و پر بعدش دندونم آبسه کرد با دهانشویه و کپسول وآمپول خوب شد الان 7ماه گذشته رفتم جلو آیینه همون دندونم یه جوش خیلی کوچک رو لثه نمیدونم چیه زیاد مشخص نیست و اصلا هم درد نمیکنه الان میخوام روکش کنم دندونم رو آیا مشکلیه دوباره مثل قبل نشه ؟؟

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   یا سلام. باید رادیوگرافی تهیه شود تا مشخص شود عصب کشی کامل و درست انجام شده است. سپس می توان اقدامات بعدی را انجام داد.

 67. هستی گفت:

  سلام آقای دکتر.. ببخشید مزاحم شدم
  سوالی خدممتون داشتم.. من 28سالمه و از عید تا حالا دندون شماره 6 پایینم هی عفونت شدید میکنه و خوب میشه..
  رفتم مرحله اول عصب کشی انجام دادم ولی بازم عفونتش زیاد شد و یکماه قرص آموکسی سیلین و مترونیدازول خوردم و بازم خوب نشده دکتر از دندونام عکس گرفت و بازم دندانمو شست و شو داد و الان باز عفونتش زیاد شده..
  بنظرتون بکشمش یا خوب میشه؟ لطفا راهنماییم کنید ممنون.

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام به یک متخصص ریشه با تجربه مراجعه نمایید.بهتر است دندان را عصب کشی و عفونت برداشته و درمان شود. دندان خود را حفظ نمایید.

 68. مرجان گفت:

  سلام اقای دکتر حدود 5 سال پیش دندان ششم پائین رو عصب کشی کردم، الان آبسه کرده پیش چند جراح و متخصص ریشه رفتم میگن باید بکشی ایمپلنت کنی. الان یکم ورم داره واقعا میخام دندونمو نگه دارم ایمپلنت خوب هم نمیتونه جای دندون خودمو بگیره ایا راهی هست برای نگه داشتن این دندونم؟

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. اگر دندان به طور کامل عفونی شده باشد، و شرایط به گونه ای باشدکه دندان قابل نگهداری نباشد دندانپزشک مجبور است دندان عفونی را بکشد. ولی در حال حاضر من شرایط دندان شما را ندارم.

 69. فاطمه ۷۷ گفت:

  سلام سوالی داشتم
  دندانی که تازه عصب کشی شده،آیا بلافاصله بعد از اون میشه روکش کرد؟

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام . اگر درمان عصب کشی خوب و درست انجام شده باشد می تواند روکش دندان گذاشته شود.

 70. نگین گفت:

  سلام خسته نباشین
  من ۵ روزه دندون آسیاب سومموکشیدم و تا الان تورم و درد رو دارم و غذا هم نمیتونم بخورم آیا این طبیعیه یا نه چیکار باید بکنم؟

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. خیر باید از محل دندان رادیوگرافی تهیه شود ممکنه از ریشه دندان باقی مانده باشد.

 71. سمیرا گفت:

  سلام خسته نباشید.پنج سال پیش دندان آسیابم رو عصب کشی و روکش کردم ولی الان یکماهه با نخ دندون متوجه بوی بد میشم و درد دارم.باOPGگفتن که آبسه کرده.علتش چی میتونه باشه

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. عصب کشی کامل نبوده .عفونت کرده باید عفونت برداشته شود.

 72. محسن گفت:

  سلام اقای دکتر خسته نباشید من دندان شماره پنج بالا را عصب کشی کردم گفتن باید پست و روکش بشه اما شب بسیار درد گرفت و صبح توروم وحشتناک کرده ایا طبیعی هست

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. خیر باید رادیوگرافی از دندان شما تهیه شود تا بررسی شود عصب کشی کامل است یا خیر؟

 73. رونقیان گفت:

  سلام وقت بخیر ، دندون شماره پنج فک بالا رو قبلا عصب کشی کزدهبودم اما دچار آبسه شده بود و دکتر بمن گفت نمیشه کاری کرد و دندونم رو کشید، یک ماهی گذشته ،الان تو همون قسمتی که دندونم رو کشیده زایده ای مثل ابسه یا مانند یک جوش بوجود میاد که داخلش مایع هست ، من اونو با دست میترکونم بعد چند روز دوباره تشکیل میشه روی لثه همون قسمت ، چکار باید بکنم؟ در حال انجام بریج برای اون قسمت هستم و میترسم با این وضع اون حالت ابسه چرکی زیر روکش بمونه ، آیا خطرناک نیست؟

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید رادیوگرافی تهیه شود. معاینه شود. تا بتوان اظهار نظر کرد.

 74. امیرحسین گفت:

  با عرض سلام و احترام
  جناب آقای دکتر جمیلیان
  آیا مجاز به مسواک زدن و کشیدن نخ دندان روی پانسمان دندانی که به تازگی عصب کشی شده هستیم؟
  اردتمندم

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. خیلی آرام می توانید اطراف دندان پانسمان شده را مسواک زد. نخ دندان بین دو دندان پانسمان شده استفاده نکنید.

 75. مهران گفت:

  سلام آقای دکتر
  من دندون آسیابمو پرکردم ، بعد یه مدت آبسه کرد و خوب شد ، الان باز آبسه کرده ، مشکل از پرکردنش میتونه باشه؟

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. برای درمان آسه دندان، اگر عفونت خیلی زیاد نباشد با مصرف آنتی بیوتیک می توان میزان عفونت را کم نمود. و دندان نیاز به عصب کشی هم دارد.

 76. منیر گفت:

  سلام اقای دکتر دندونم آ بسه کرده آ یا فقط با مصرف آ نتی بیوتیک درمان می شود؟

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. خیر، برای آبسه دندان علاوه بر مصرف آنتی بیوتیک دندان نیاز به عصب کشی هم دارد.

 77. اتنا گفت:

  سلام آقای دکتر من دندون شماره هفتمو در سمت راست حدودا” یک هفته پیش پر کردم ولی گفتن مشکوک به عصب کشی و اگر درد داشتم باید برم و عصب کشی کنم ، در حال حاضر دندونم درد نمیکنه ولی آبسه کرده هم دندون شماره هفت سمت راست هم دندون شماره هفت سمت چپ ، کپسول آموکسی سیلین هم 3.4روز خوردم تاثیری نداشت ، حالا سوالم این هست که این دندون به طور قطع عصب کشی میخواد یا ممکنه با ادامه مصرف انتی بیوتیک قوی تر مشکل بر طرف شه و این که علت ابسه دندون سمت چپم چیه اون مشکلی نداره ، آیا ابسه پخش شده ؟

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. به متخصص ریشه مراجعه کنید دندان آبسه شما با عصب کشی عفونت برداشته می شود و درمان می گردد.

  2. قاسم گفت:

   با سلام خدمت شما.
   من یک دندون عقل چرکی دارم که به خاطر چرک زد به لپم و لپم باد کرد و بعد این که متوجه شدم حدودا پونزده ساعت بعد با روش سنتی ورمش رو خوابوندم خیلی ورمش بعد چهار ساعت بعد از درمان بهتر شد ولی الان بعد از گذشت سه ساعت لپم درد میکنه.آیا به نظرتون دردش طبیعی و نشونه خوب شدنه یا دوباره احتمال ورم لپ هستش و این که باید چیکار کنم.!!؟؟با تشکر از شما

   1. دکتر جمیلیان گفت:

    با سلام. اگر عفونت خیلی زیاد نباشد با مصرف آنتی بیوتیک عفونت دندان را کم نمود. و دندان نیاز به عصب کشی هم دارد.

 78. محمدرضا گفت:

  سلام آقای دکتر، دندان آسیا بالا را عفونت کرده و لثه بالاش ورم کرده چیکار کنم؟لطفا راهنمایی کنید

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. دندانتان آبسه کرده.برای درمان دندان شما باید عصب کشی شود.

   1. علی احمدی گفت:

    با سلام یه دندان 4 بالا چپ که سال 91 پر کرگدگی با آملگام داشت دیواره داخلیش شکست عکس گرفته شد و گفتن باید عصب کشی و پر شود چهارشنبه هفته قبل عصب کشی و پانسمان شد و شنبه ظهر پرشد الان گاهی سورش دارد و وقتی روش فشار میاد درد میگیره به نظر شما مشکلش کجاس نیاز به مصرف دارو یا چیزی نداره

    1. دکتر جمیلیان گفت:

     با سلام . دندان عصب کشی شده نباید درد داشته باشد مگر اینکه عصب کشی دندان خوب و کامل انجام نشده باشد.

     1. علیرضا گفت:

      سلام دکتر
      خسته نباشین
      من حدود سه چهار سال پیش یکی از دندان هامو عصب کشی وپر کردم ی حدود سالی میشه ک ابسه کرده و یک ماه پیش شدت عفونت زیاد شد و ب لپ هم زد و ب راهنمایی یکی از دوستان یک بسته کپسول ۵٠٠ و یک بسته متروماکس میل کردم شدت ورم خابید ولی ابسه فرقی نکرد و دیگیر قرص میل نکردم تا دیروز ک دوباره شدت ورم لپم زیاد شد و العان دارم قرص مصرف میکنم
      در ضم اصلا نمیتونم با این دندون غذا بخورم
      توصیه شما چیست؟؟؟؟؟

     2. دکتر جمیلیان گفت:

      با سلام. باید معاینه کلینیکی از دندان شما انجام گیرد تا تشخیص درمان مناسب داده شود. عصب کشی دندان کامل نبوده باید عصب کشی شود به متخصص ریشه باتجربه مراجعه نمایید.

  2. علی گفت:

   با سلام آقای دکتر من دندانم ۲روز که آبسه کرده هر چی بگین روش انجام دادم اما درد کم که نمی شود هیچ شدید می شود اصلا خواب ندارم بی حالم همه جام تب داره و درد میکنه قطره دنتول آنتی بیوتیک و ژل هم استفاده کردم اما جواب گو نیست.
   چقدر طول می کشد آبسه ؟
   من ۱۷ سالمه می توانم دندان رو بکِشم؟
   ممنون میشم در کوتاه ترین زمان راه کار رو بگید

   1. دکتر جمیلیان گفت:

    با سلام. به متخصص ریشه مراجعه کنید. باید رادیوگرافی تهیه شود.آبسه دندان اگر کم باشد با آنتی بیوتیک و عصب کشی دندان برطرف می شود.

 79. رضا گفت:

  سلام آقای دکتر، شبتون بخیر، ببخشید از سر ناچاری ین وقت شب متوسل به شما شدم. دندون عقل سمت راست پایین من از دیشب شروع کرده به آبسه، بگونه ای که امروز یه ورم اندازه تخم مرغ زیر فکم درست شد و نمیتونم آب دهنم رو قورت بدم. رفتم دکتر، متاسفانه در شهرستان ما پنجشنبه ها دندانپزشک نیست. مجبور شدم برم پیش پزشک عمومی، ایشون قرص مترونیدازول ۲۵۰ و کوآموکسی کلاو تجویز کرد با دو آمپول پنی سیلین ۸۰۰، با وجود تزریق یکی از آمپولها و خوردن قرص و کپسولها‌، ورم فک و گلوم همچنان داره زیاد میشه. فردا هم که جمعه است و تعطیله. خیلی نگرانم. اونم توی این شرایط و شیوع کرونا. ورم زیر فکم دردش داره بیشتر میشه. خواستم خواهش کنم اگه دارویی چیزی میشناسید لطفا راهنمایی کنید

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. دندان شما آبسه کرده باید به متخصص ریشه مراجعه کنید.برای آبسه دندان باید عصب کشی انجام گردد.

 80. Akbari گفت:

  سلام دکتر جمیلیان
  من ۶ ماه پیش دندون ۴ سمت راست پایینم رو عصب کشی کردم.الان آبسه کرده و خیلی درد بدی داره مثل زمانی که قبل عصب کشی درد داشت.والان باردارم .قطره دنتول استفاده میکنم خیلی آروم‌میکنه آیا برای جنین ضرر داره؟ آبسه خیلی کوچیکه نزدیک ریشه دندونم قرمز شده.آنتی بیوتیک میتونم توی این شرایط استفاده کنم؟
  .

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. برای درمان و عصب کشی کامل به متخصص ریشه مراجعه شود. عصب کشی قبل کامل و درست انجام نشده است.

 81. زهرا گفت:

  سلام دکتر جمیلیان خسته نباشید
  من 3 ماه پیش دندون 5 سمت راست پایینم رو عصب کشی کردم.الان آبسه کرده و خیلی درد بدی داره مثل زمانی که قبل عصب کشی درد داشت. چیکار کنم؟
  .

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. برای عصب کشی دندان به متخصص ریشه مراجعه شود. قبلا دندان شما خوب و کامل عصب کشی نشده است.

 82. مهتاب گفت:

  سلام.من از شیراز هستم
  6سال پیش در قسمت جلوی چانه پروتز گذاشتم و عمل زیبایی کردم و الان چند روزه که در قسمت چپ فک پایینم توده خیلی سفتی ایجاد شده(شبیه به استخوان) همراه با درد و شب گذشته هم قسمت راست فکم دچار درد شد و امروز صبح متوجه ظاهر شدن یک توده باهمون کشخصات در سمت راست فک شدم اما کوچکتر که از دیروز تا الان پدید اومده و الان ناحیه ی چانه هم وچار درد شده و علت این موضوع رو نمیدونم…ممکنه به دلیل آبسه دندان باشه؟یا عفونت پروتز؟
  ممنون میشم جواب من رو بدید دکتر🙏

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. برای اینکه جواب درستی به سوال شما داده شود باید معاینه کلینیکی انجام شود. در معاینه و دیدن رادیوگرافی موقعیت دندان ها وپرتز چانه شما بررسی می گردد.

 83. پارسا گفت:

  با عرض سلام خدمت جناب آقای دکتر، دندان آسیا بنده آبسه کرده آیا خودبخود درست میشه؟یا باید درمان بشه؟

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. به یک متخصص دندانپزشک مراجعه کنید. زیرا آبسه دندان خود به خود درمان نمی شود. اقدام دیر هنگام درمان باعث از دست دادن دندانتان می شود.

 84. Khorasani گفت:

  سلام
  وقتتون بخیرپسر چهار سال و نیمه من به دلیل شکستکی دندان دچار آبسه دندان شد در فک پایین یک هفته آنتی بیوتیک دادم و بردم دندانپزشک اطفال و نظر بر کشیدن دندان بود الان کنار لثه هم شکاف داره بعد از کشیدن و خونریزی خفیف بعد از دو ساعت ادامه داره این شکاف کنار دندان روی لثه به گفته دستیار دندانپزشک به دلیل آبسه دندان بوده می خوام بدونم آیا این شکاف بسته میشه نیاز به بخیه ندارد؟

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. برای اینکه جواب درستی به سوالات شما داده شود باید دندان کودک شما معاینه شود.اگر دندانی آبسه کرده باشد ابتدا باید آنتی بیوتیک استفاده کند و بعد دندان را بکشند.

 85. hojat گفت:

  سلام اقای ایا ایمپلنت همان متخصص ریشه است
  دوتا از دندونا جلوم(پایین)لق شدنه ی دفع شروع ب درد شدید کردن دندان پزشک گفت کیست دارن باید چیکار کنم

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. برای کیست شما به متخصص ریشه مراجعه نمایید.

 86. مباشر گفت:

  سلام آقای دکتر
  من شش روز پیش دندان پنج‌ بالا سمت راست روکشیدم که موقع کشیدن دکتر گفت ازداخلش عفونت بیرون میاد ،روز سوم بعداز کشیدن مثل یه کیست که باز شه از توش ورک وعفونت خارج میشد والان سه روزه همین طور عفونت خارج میشه چرک خوش کن هم دارم میخورم
  میخواستم بدون این طبیعی وچکار باید بکنم

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. دندانپزشک شما باید آنتی بیوتیک تجویز کند و برای معاینه مجدد مراجعه به دندانپزشک معالج ضروری است.

 87. رفیعی گفت:

  سلام. آقای دکتر پسر بچه 4سالم دندون شماره 4بالا آبسه شدید کرد طوری که به گونه ش هم سرایت کرد.دکتر عصب کشی کرد پر کرد.تا 3هفته خوب بود ولی دوباره آبسه کرده و این در شرایطیه که مسواکشم میزنه. علت عصب کشی یا باید دندون کشید

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. اگر عفونت کم باشد با عصب کشی درمان می شود. ولی اگر عفونت زیاد باشد دندان را باید کشید.

   1. کیمیا گفت:

    سلام اقای دکتر خسته نباشید.
    پدرم دندانشو که عفونت داشته(ابسه) دیروز عصب کشی کردن و بلافاصله پر کردن.دو تا انتی بیوتیک هم مصرف میکنن.امروز خیلی درد دارن و یکمی هم ورم داره فکشون. میخواستم ببینم این درد و این حالت ورم عادی هست؟

    1. دکتر جمیلیان گفت:

     با سلام. اگر درد تا یک روز دیگه ادامه داشت به دندانپزشک معالج مراجعه شود . دندان عصب کشی شده نباید درد بگیرد .عصب کشی کامل و درست انجام نشده باشد.

 88. محمد محبی گفت:

  سلام اقای دکتر وقت بخیر بنده دندان اسیاب یکی مانده به اخر عصاب کشی کردم بعد شش ماه احساس درد کردم دوباره به پزشک مراجعه کردم اموکسی کلاو تحویز کرد خوب نشد. دوباره همان قرص را تجویز کرد. بعد دو روز ابسه دردناک ایجاد شد. پزشک من کار درست نیست یا این مورد طبیعی هست

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. عفونت خیلی حاد نباشد با مصرف آنتی بیوتیک می توان میزان عفونت را کم نمود. و دندان نیاز به عصب کشی هم دارد.

 89. sara گفت:

  دندان عصب کشی شده که مدت زیادی است آبسه دارد را چه باید کرد؟
  آبسه گاهی کوچک گاهی بزرگ است و اندازه آن متغیر است.

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. به متخصص ریشه مراجعه شود باید آبسه جراحی و عفونت خارج گردد.

 90. یاسر امیری گفت:

  با عرض سلام
  خدمت جناب دکتر جمیلیان من به کمک شما احتیاج دارم ولی بیرون کشور زندگی میکنم در اسکاندیناوی چگونه می‌توانم با شما ارتباط برقرار کنم .آیا می‌توانم از طریق واتساپ با شما ارتباط برقرار کنم.

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. شما می توانید در همینجا سوالاتان را مطرح کنید. پاسخگوی شما هستم.

 91. ویدا گفت:

  سلام خست نباشید من دخترم دندونش شکسته ای داشت وگفت درد دارد اونوپرکردم الان آبسه کرده ولی احساس درد ندارد یک هفته هم اموکسی سیلین ومیترونیدازول مصرف میکنه چکارکنم؟

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام .برای درمان آبسه به متخصص مراجعه شود. فقط با آنتی بیوتیک درمان قطعی نیست. مراجعه به این لینک آبسه دندان

 92. سحاب گفت:

  سلام آقای دکتر
  من ۶ سال پیش یکی از دندون هامو عصب کشی کردم که در حال حاضر به دلیل باز شدن روکش روی اون غذا لای دندونم رفته و آبسه کرده. دندان پزشک به من پیشنهاد کرده دندونم رو بکشم ولی من هنوز به دکتر متخصص مراجعه نکردم. به نظرتون قبل از مراجعه به متخصص اقدامی کنم ؟ چون دندونم دردی نداره و آبسه خیلی کوچیکه و اینکه چه قدر احتمال داره درمان روی دندونم جواب بده

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. بعد از معاینه کلینیکی می توان به سوال شما پاسخ داد. برای درمان آبسه دندان به این لینک مراجعه شود.آبسه دندان

 93. arezo گفت:

  سلام وقتتون بخیر ببخشید من دندون ردیف پایین سمت چپ اسیابم خراب شده بود الان ابسه کرده ..بخاطر کرونا و اینا هم میترسم برم دندونپزشکی دردم داره تو رو خدا بگید چکار کنم😭

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. با رعایت پروتکل بهداشتی و به یک مطب قابل اطمینان و مجهز مراجعه کنید. مراجعه به این لینک آبسه دندان

 94. مریم گفت:

  سلام دکتر من دو روز است که دندان شماره پنجم که چند سال پیش پر کرده بودم به صورت ممتد درد می کند و وقتی به آن حتی به آرامی زبان می زنم درد میگیرد اما نسبت به گرما و سرما حساس نیست حتما باید عصب کشی کنم؟؟

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. مطمئنا درد دتدان شما به عصب رسیده . به دندانپزشک مراجعه کنید . رادیوگرافی تهیه و دندان عصب کشی می شود.

 95. تهدانی گفت:

  سلام جناب دکتر .بنده ۲۰ هفته باردارم.دندون عقل خیلی درد گرفته.رفتم پیش دندون پزشک نامه ارجاعی از پزشک زنان خواست.ولی چون پنج شنبه شب هست.جایی نتونستم برم.لیدوکایین میزنم .یکم آرو میشه ولی دوباره درد میگیره.استامینفون که جواب نمیده..توروخدا جواب بدین.برای بچم ضرر نداشته باش

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. باید معاینه شوید تا بتوان طرح درمان داد . شما در 5 ماهگی بارداری هستید و بیشترین کار دندانپزشکی را می توان در این ماه انجام داد. می توانید از مراکز دندانپزشکی بیمارستانی که 5 شنبه ها باز هستند وقت بگیرید

 96. علی گفت:

  سلام. من حدود شش ماه پیش عصب کشی کردم. بعدش دندانم گاهی درد خیلی کمی داشت اما الان لثه ام آبسه کرده و یه مقدار درد دندون بیشتر شده و گوشم هم درد میکنه. سوالم اینه که میشه با آموکسی سیلین موقتا درمان کنم و دو ماه دیگه به پزشک مراجعه کنم یا این که خطرناکه و باید فورا به پزشک مراجعه کنم.

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. اگر عفونت خیلی حاد نباشد با مصرف آنتی بیوتیک می توان میزان عفونت را کم نمود. و دندان نیاز به عصب کشی هم دارد.مراجعه به این لینک آبسه دندان

 97. ف گفت:

  سلام آقای دکتر من در قسمت زیر فک نزدیک ب گوش تورم داشتم ی دندانپزشک گفتن ک جراحی و خروج دندان عقل نیاز هست اما دندانپزشک دیگر نظرشون بر این بود ک مشکل دندان نیست و تورم غده لنفاوی الان سمت دیگه هم ورم کرده و دردناک شده نظر شما چیه

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. بهتر است به صورت حضوری با یک متخصص جراحی فک و صورت مشورت نمایید

 98. مانا گفت:

  سلام خسته نباشيد با درد شديد انتهاي فك پايين به چند متخصص مراجعه كردم و گفتن سه تا آخري ري أندو بشه با عكس سه بعدي تو يه مركز تشخيص دادن دندون پنجم فقط پوسيدگي شديد داده و بايد اندو بشه كه انجام شد اما درد كم نشده بعد سه روز و يه طرف صورتم كاملا ورم كرده به پزشك كه مراجعه كردم آموكسي و مترونيدازول و ژلوفن تجويز كرد كه از چند روز قبل از درمان آموكسي و ژلوفن ميخوردم اما هنوز درد و تورم هست چه كار كنم با توجه به اينكه از فردا هم همه جا تعطيل ميشه و دسترسي به پزشك ندارم

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. باید از دندان عکس گرفته شود و دندانی که نیاز به عصب کشی دارد انجام شود در حال حاضر باید با مسکن درد را کنترل کنید و پس فردا که همه جا باز است به یک متخصص ریشه مراجعه نمایید

 99. مونا گفت:

  سلام
  ایا ابسه دندان با دارو درمان می شود ؟

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   سلام.
   علاوه بر دارو نیاز به عصب کشی هم دارد

 100. ترانه گفت:

  سلام
  من دندونم رو عصب کشی کردم و بعد از چند ماه یکم درد داشتم به دکترم مراجعه کردم و گفتم و ایشان قرص نوشتند و دندونم را تراشیدن که روکش کنند و قالب گرفتند بعد از تراشیدن دردم بیشتر شد و اکنون دهانم آفت زده و دور دندان تراشیده قرمز شده چکار کنم ؟ تب هم ندارم

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. ان دندان باید عصب کشی شود

   1. ملیکا گفت:

    سلام
    درون لثه ی قسمت بالای دهانم خیلی وقته باد کرده اوایل فکر میکردم برای دندان بالا هست الان هم واقعا نگرانم ،فکر میکردم عفونت عادی هست اما علائم عفونت رو نداره ، درد نداره، و قابل مشاهده نیست فقط درصوتی که با دست بکشم لمس میشه که تا نزدیک بینی هم اومده، سفت و زیاده اما از ظاهر دهان معلوم نیست اوایل درد داشت ولی خیلی وقته درد نداره و با نمک و آب هم هیچ فرقی نکرده . قرص آموکسی سیلین 500 هم خوردم ولی هیچ تاثیری نداشته
    به نظر شما موضوع خطرناکی است ؟

    1. دکتر جمیلیان گفت:

     سلام. باید از دندان عکس گرفته شود لطفا به یک مطب دندانپزشکی مراجعه شود

 101. ابوالفضل گفت:

  سلام اقای دکتر خسته نباشید
  من پارسال دندون آسیا راست شماره هفت سه کاناله عصب کشی کردم
  اسفند ماه لثه همون دندان متورم شده و رفتم پیش دندانپزشک گفتش که مقدار آبسه نسبتا زیاده و ممکن است کشیده شو یا درمان شود
  تروخدا بگید چیکار کنم نمیخوام دندون من کشیده بشه

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. بهتر است از یک متخصص ریشه با تجربه وقت بگیرید و دندان نیاز به عصب کشی مجدد دارد.

 102. زهره گفت:

  سلام . آقای دکتر من تقریبا ده سال پیش دندان اخریمو عصب کشی کرده بودم پارسال یه کوچولو خراب شده بود رفتم ترمیم کردم و روکش کردم اما امسال همش ابسه میکنه و از پایین لثه ام عفونت میکنه ، به پزشکم مراجعه کردم گفت چیزی نیست با دارو حل میشه اما متاسفانه درمان موقتی و من وقتی انتی بیوتیک میخورم رفع میشه و پس از یه مدت دوباره دندونم ابسه میکنه . به پزشک دیگه ای مراجعه کردم گفت عصب کشیش خوب نبوده و ضایعه داده اما پزشک خودم عکس گرفت و گفت نه مشکلی نداره من حالا نمیدونم چکار باید کرد؟

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. عصب کشی کامل و درست انجام نشده است . با آنتی بیوتیک عفونت سرکوب می شود ولی درمان نمی شود . برای درمان قطعی به متخصص ریشه مراجعه شود . عصب کشی انجام گردد.

  2. معصومه گفت:

   سلام اقای دکتر من ریشه دندونم ابسه کرده رفتم دکتر و بهم چهارتا امپول پنی سلین و قرص سفکسیم داد که مصرف کنم بعد برم برای عصب کشی
   ولی بعد ۴ روز مصرف دارو ها هنوز ابسه خوب نشده دلیلش چیه؟

   1. دکتر جمیلیان گفت:

    با سلام. با مصرف آنتی بیوتیک عفونت فروکش میکند برای درمان آبسه دندان باید عصب کشی انجام شود.

    1. زهرا گفت:

     سلام . دندان شماره 6 من آبسه شده و درد می کنه آیا با این شرایط کرونا به دندانپزشک مراجعه کنم؟

     1. دکتر جمیلیان گفت:

      با سلام. با رعایت پروتکل های بهداشتی به یک متخصص دندانپزشک قابل اطمینان و مطمئن حتما مراجعه کنید. زیرا آبسه دندان بخودی خود درمان نمی شود.

 103. بهنام گفت:

  سلام. علایم آبسه دندان چی هست؟

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. ورم لثه و یا اطراف دهان ، ایجاد تورم در غدد لنفاوی ، ایجاد مشکل در بلع غذا ،احساس درد در هنگام تنفس ، احساس درد دندان و لثه ، ایجاد بوی نا مطبوع و بوی عفونت در دهان
   ایجاد درد در فک و قرمزی لثه مراجعه به این لینک آبسه دندان

   1. Elham گفت:

    سلام وقت بخیر
    ببخشید آقای دکتر درمان آبسه چی هست؟

    1. دکتر جمیلیان گفت:

     با سلام. اگر آبسه دندان یا عفونت خیلی زیاد نباشد با مصرف آنتی بیوتیک می توان عفونت را کم نمود. و دندان نیاز به عصب کشی هم دارد. اگر دندان به طور کامل عفونی شده باشد، و شرایط به گونه ای باشدکه دندان قابل نگهداری نباشد دندانپزشک ناچار به کشیدن دندان عفونی می شود.

 104. صدرا گفت:

  سلام اقا دکتر من دندونم شماره 6 خیلی درد میکنه.از قبل هم پر کردگی کوچیکی داره . هرشب هم نخ و روزی دو بار مسواک میزنم و ظاهر دندانم هم بنظر نمیاد مشکلی داشته باشه . علتش چیه؟

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. درد نشانه این است که عصب دندان در گیر است این دندان نیاز به عصب کشی دارد

 105. Angel گفت:

  سلام اقا دکتر من دندونم خیلی خرابه توش خالی شده وسیاه وشکسته هراز گاهی درد میگرفت وخوب میشد اما الان دوروز درد گرفت خوب نشد علتش چیه؟

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   سلام.در زمانی که شما درد نداشتید سیستم دفاعی بدن شما مانع درد شده این دندان نیاز به عصب کشی دارد در غیر اینصورت بعد از مدتی ورم و عفونت می کند .

 106. سایگ گفت:

  سلام دکتر
  باتشکر از شما

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام موفق باشید.

 107. Azin گفت:

  جناب دکتر جمیلیان
  درود برشما
  پیشاپیش سال نو مبارک

  اقای دکتر بنده در فک بالا سمت چپ دندان ششمم رو یک اقای دکتری دور دندان رو تراشیدن و یک چیزی ب حالت دندان مصنوعی در روی دندان تراشیده شده گذاشتن. این دندان ریشه دارد ولی خوده دندان تراشیده شده. این دندان عفونت شدید کرد و این عفونت طی سالها تشدید پیدا کرده تا جایی ک لثه من کبود شد و من زمانی ک مراجعه کردم ب بنده گفتن انتی بیوتیک مصرف کنم اما تاثیری ندیدم. الان از کانال همان دندان یه ضائده ای ب بزرگی یک فندق و بسیار سفت و دردناک در صورتم پدیدار شده و باعث ورم شدید و درد و کبودی زیر چشمم شد. این ضائده کاملا بالای دندان ششم و کنار پره بینیم پدیدار شده و تا روی بینی و تا زیر چشمم گسترش یافته همراه با درد و سوزش هستش تا جایی ک چشمانم گوش ها خط ابرو و پیشانیو سرم درد میکنه و هرچه انتی بیوتیک استفاده میکنم هیچگونه تاثیر مثبتی ندیدم و در حال حاضر بشدت رنج میبرم.
  خواهشمندم راهنمایی بفرمایید🙏☘

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام . باید از محل دندان رادیوگرافی تهیه شود. به یک متخصص با تجربه و ماهر مراجعه نمایید . با دیدن رادیوگرافی می توان اظهار نظر کرد.

   1. شیوا گفت:

    سلام آقای دکتر شوهرم چندروز پیش دندونش درد میکرد رفت دندونو کشید حالا چند روزه جای دندونش بکوب داره درد میکنه آنتی بیوتیک هم مصرف میکنه ولی انگار نه انگار باید چیکار کنه لطفا راهنمایی کنید

    1. دکتر جمیلیان گفت:

     با سلام. اگه دندان عقل را کشیده ، طبیعیه در صورتیکه درد ادامه یافت بایستی جهت معاینه و بررسی نزد دندانپزشک خود مراجعه نمایید.

 108. بهار گفت:

  باسلام وخسته نباشید بنده ازرشت با شما صحبت میکنم سوالی داشتم از اینکه مزاحم اوقات شما شدم مرا ببخشید اما این موضوع مرا به شدت نگران کرده الان هم که مشکل بیماری کرونا هست ودندان پزشکان هم تعطیل کردن راستش دندان اسیاب سمت چپ بالا دندان7ابسه کرده البته سال 97نزد دندانپزشک عمومی رفتم دندانم روعصبکشی کرد بعداز یکسال متوجه شدم دندانم ابسه کرده د چار پری ابکال شده دکتر درمان ریشه گفتن 50_50اگر درست کنی امکان داره مجددابسه کنه بهترکه بکنی تااینکه رفتم پیش دندانپزشک جراح گفت درست میکنم حداقل چهارسال برات کار کنه19بهمن مرحله اول پرکرده رو خالی کرد توش پانسمان گذاشت گفت تایکهفته اموکسی ومترانیدازول بخور 17 روز بعد مرحله دوم رو شروع کرد اما گفت یه کانال باز نمیشه میترسم دندون سوراخ شه یا سوزن توش بشکنه عوضش یه کاری میکنم که حداقل تا چهار سال بتونی دندونت رو نگه داری بعدهم نمیدونم چی توی دند ونم گذاشت بعدروکش گرفت وگفت تا یه هفته سفکسیم12ساعتی بامترونیدازول 8ساعتی بخور الان دندونم هنوز ابسش رفع نشده نخ دندان میکشم از لای لثه همون دندون بوی مردار میادوغذا میجوم بهش فشار میاد ازتو هم خفیف درد میگیره بنظر شما ایا علت اون تورم لثه وبوی بد بخاطر کانالی هست که باز نکرده چون گفته نمیشه کانل رو باز کرد امکان سوراخ شدن دندان هست حالا تکلیف دندانم چی میشه با اینبار که این دندان پزشک خالی وپر کرده دیگه امکان عصب کشی مجدد هست با توجه به نازک شدن دیواره خیلی ناراحتم دستم هم تنگ بود از کسی قرض گرفتم تا دندونم رو درست کنم دکتر به من اول امیدداد بعد دندونم رو اینطور درست کرد به نظر شما کوتاهی نکرد چون ریشه دندونام سرراست بود توی رادیو گرافی تمیز تشخیص داده مشد دوتا صمت چپ بقل هم ویکی سمت راست به هرحال خیلی ناراحتم لطفا راهنماییم کنی با توجه به اینکه الان به خاطر کرونا تعطیل ایا باخوردن انتی بیوتیک اون تورم مختصر وعفونت کهباعث بوی بد شده رفع میشه یا خیر باتشکر از شما سلامتی برایتان ارزومندم

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام . باید از دندان شما رادیوگرافی تهیه شود اگر ریشه دندان درست و کامل پر شده باشد می توان دندان شما را درست کرد. و اگر نه ، باید به متخصص ریشه مراجعه کنید و عصب کشی مجدد و ریشه پر گردد. و خوردن آنتی بیوتیک با تجویز دندانپزشکتان بعد از معاینه میل کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *