عصب کشی و مشکلات لثه

آبسه دندان

آبسه دندان

در صورت عدم رسیدگی به دندان های پوسیده، امکان رسیدن عفونت به ریشه دندان و در نتیجه ایجاد آبسه دندان وجود دارد. آبسه دندان به معنای ایجاد توده ای چرکی و عفونی در اطراف ریشه دندان آسیب دیده است. از آنجایی که آبسه دندان باید حتما توسط پزشک اندودنتیست یا همان دکتر متخصص ریشه دندان، درمان شود. در صورت عدم مراجعه به دکتر و درمان می تواند به تمامی صورت، گردن و در نهایت تمامی بدن سرایت کند.

دلایل ایجاد آبسه دندان چیست؟

بر خلاف ظاهر دندان که سفت و نفوذ ناپذیر است. درون دندان به دلیل وجود رگ های عصبی بسیار نرم و   آسیب پذیر است. و اگر پوسیدگی از سطح سفت و مقاوم دندان عبور کند و به نسوج نرم دندانی راه پیدا کند. در صورت عدم رسیدگی می تواند یک آبسه دندانی عفونی در زیر و اطراف ریشه دندان به وجود بیاورد.

آبسه دندان چیست

از دلایل شایع به وجود آمدن آبسه دندانی می توان به بیماری های لثه یا همان پریودنتال، پوسیدگی های عمیق دندانی و ترک خوردگی و شکستگی های دندان اشاره نمود. هر کدام از دلایل ذکر شده می تواند موجب عفونت در ریشه و اطراف دندان شود که در نهایت باعث ایجاد آبسه می شود. نکته ای که در رابطه با آبسه دندانی باید به آن توجه نمود، این است که آبسه ممکن است در هر جای لثه تشکیل شود. اما هر آبسه فقط به دلیل عفونت یک دندان خواهد بود.

علائم وجود آبسه دندان چیست؟

بیماری آبسه دندان می تواند به دو دسته تقسیم بندی شود. آبسه پریودنتال و آبسه پری آپیکال که هر کدام بخش های مختلفی از بافت را درگیر می کنند. آبسه دندان پریودنتال معمولا با درگیر کردن استخوان های مجاور دندان آسیب دیده، تشکیل می شود.  نوع پری آپیکال نیز انتهای ریشه دندان پوسیده را درگیر می کند. آبسه هایی که در انتهای ریشه تشکیل می شوند. در انتهای دندان و روی لثه ایجاد می شوند. اما آبسه های پریودنتال می تواند از استخوان های فک عبور کند و در قسمت های بیرون دهان مانند زیر چانه بیرون زده شوند.

اما علائم آبسه های دندان چگونه است؟ و چه زمانی به پزشک مراجعه کنیم؟

 1. ورم لثه و یا اطراف دهان
 2. ایجاد تورم در غدد لنفاوی
 3. ایجاد مشکل در بلع غذا
 4. احساس درد در هنگام تنفس
 5. احساس درد دندان و لثه
 6. ایجاد بوی نا مطبوع و بوی عفونت در دهان
 7. ایجاد طعم نا مطبوع در دهان
 8. در برخی موارد تب
 9. ایجاد درد در فک
 10. قرمز شدن لثه
 11. ایجاد حجمی مانند جوش های بزرگ روی لثه که از آشکارترین علائم ایجاد آبسته دندانی می باشد.

در برخی موارد بیمار دارای هیچگونه علائم ظاهری برای تشخیص آبسه دندانی نمی باشند. و بیمار نمی تواند تشخیص دهد که علت دندان درد چه می باشد. در هنگام مراجعه به دندان پزشکی، دکتر با عکس برداری (با پرتو ایکس) می تواند وجود و یا عدم وجود آبسه را تشخیص دهد.

راه های پیشگیری از آبسه دندان چیست؟

از آنجایی که آبسه به دلیل وجود فضای باکتریایی در دهان ایجاد می شود.  در یکی از معمولا ترین روش های پیشگیری از آبسه های دندانی، رعایت بهداشت دهان و دندان است. از آنجایی که معمولا آبسه های پریودنتال به دلیل ماندن غذا در میان دندان ها  و در نتیجه آن عفونت لثه بین دندانی ایجاد می شود. با رعایت بهداشت دهان و دندان می توان از به وجود آمدن این نوع از آبسه ها جلوگیری نمود.

اما اگر این نوع از آبسه ها ایجاد شد. باید به سرعت درمان شود و با رعایت بهداشت از احتمال ایجاد مجدد آن جلوگیری نمود. همچنین آبسه های پری آپیکال معمولا به دلیل پوسیدگی های عمیق دندانی و عدم رسیدگی به آنها ایجاد می شود. بنابراین اگر دندان پوسیده به موقع درمان نشود، احتمال ایجاد آبسه پری آپیکال وجود دارد.

از روش های پیشگیری آبسه های دندانی می توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • رعایت بهداشت دهان و دندان و استفاده منظم و مرتب از مسواک، دهانشویه و نخ دندان
 • انجام چکاپ های شش ماهه دندان پزشکی و درمان به موقع دندان های پوسیده
 • درمان دندان های لق و یا ترک خورده بلافاصله پس از متوجه شدن
 • کنترل مصرف قند و شیرینی جات به منظور کنترل سلامت دندان ها
 • عدم مصرف نوشابه به دلیل اینکه مواد قندی آن در بلند مدت موجب سوراخ شدن دندان ها و ایجاد تخلخل در دندان می شود.

 درمان آبسه دندان

اگر عفونت خیلی حاد نباشد با مصرف آنتی بیوتیک می توان میزان عفونت را کم  نمود. و دندان نیاز به عصب کشی هم دارد. اگر دندان به طور کامل عفونی شده باشد، و شرایط به گونه ای باشد که  دندان قابل  نگهداری نباشد دندانپزشک ناچار به کشیدن دندان عفونی می شود.  همچنیندر شرایط حاد باید عفونت درناژ شود.

سوالات متداول آبسه دندان

1-آیا آبسه دندان خود به خود درمان می شود؟

اگر مشکوک به بروز آبسه دندانی هستید حتما به یک متخصص دندانپزشک مراجعه کنید. زیرا آبسه دندان خود به خود درمان نمی شود. همچنین با مراجعه دیر هنگام ممکن است دندان خود را از دست بدهید. همچنین با انتشار عفونت دندان در سرتاسر سر گردن مواجه شوید.

2-آیا بروز آبسه دندان یک وضعیت اورژانس است؟

آبسه دندان یک وضعیت شدید و بالقوه تهدیدکننده زندگی است که در آن یک کیسه چرک در دندان منجر به عفونت می شود. … این شرایط اورژانسی است زیرا عفونت می تواند به فک ، بافت اطراف و سایر نواحی بدن سرایت کند.

3-تا چه مدت می توان آبسه دندان را بدون درمان جدی نگهداشت؟

آنتی بیوتیک ها به طور معمول در کنترل آبسه دندان مؤثر هستند. در طی دو روز بسیاری از علائم کاهش می یابد و آبسه به طور معمول بعد از پنج روز درمان با آنتی بیوتیک بهبود می یابد. اگر عفونت بسیار وسیع باشد  ممکن است علاوه بر آنتی بیوتیک تراپی تخلیه و درناژ آبسه دندان توسط دندانپزشک متخصص امری ضروری باشد

4-چرا نمی توان دندانی که آبسه کرده است را کشید؟

آبسه دندان محدود به همان دندان نمی شود. این تورم و الودگی  می تواند به سایر نقاط انتقال یابد. بنابراین بهترین راه برای از بین بردن عفونت دندان عصب کشی است در صورتی که دندان قابل نگهداری نیست ابتدا باید بیمار دارو دریافت کند تا میزان عفونت کنترل شود و سپس دندان کشیده شود.

دکتر جمیلیان

درباره دکتر جمیلیان

دکتر جمیلیان، متخصص ارتودنسی دارای فلوشیپ تخصصی جراحی ارتودنسی و ناهنجاری های فک و صورت و استاد تمام وقت بخش ارتودنسی دانشکده دندانپزشکی دانشگاه آزاد اسلامی، دارای بورد تخصصی ایران و اروپا و عضو انجمن ارتودنتیست های ایران و آمریکا و اروپا هستند.

4 دیدگاه برای “آبسه دندان

 1. Avatar بهار گفت:

  باسلام وخسته نباشید بنده ازرشت با شما صحبت میکنم سوالی داشتم از اینکه مزاحم اوقات شما شدم مرا ببخشید اما این موضوع مرا به شدت نگران کرده الان هم که مشکل بیماری کرونا هست ودندان پزشکان هم تعطیل کردن راستش دندان اسیاب سمت چپ بالا دندان7ابسه کرده البته سال 97نزد دندانپزشک عمومی رفتم دندانم روعصبکشی کرد بعداز یکسال متوجه شدم دندانم ابسه کرده د چار پری ابکال شده دکتر درمان ریشه گفتن 50_50اگر درست کنی امکان داره مجددابسه کنه بهترکه بکنی تااینکه رفتم پیش دندانپزشک جراح گفت درست میکنم حداقل چهارسال برات کار کنه19بهمن مرحله اول پرکرده رو خالی کرد توش پانسمان گذاشت گفت تایکهفته اموکسی ومترانیدازول بخور 17 روز بعد مرحله دوم رو شروع کرد اما گفت یه کانال باز نمیشه میترسم دندون سوراخ شه یا سوزن توش بشکنه عوضش یه کاری میکنم که حداقل تا چهار سال بتونی دندونت رو نگه داری بعدهم نمیدونم چی توی دند ونم گذاشت بعدروکش گرفت وگفت تا یه هفته سفکسیم12ساعتی بامترونیدازول 8ساعتی بخور الان دندونم هنوز ابسش رفع نشده نخ دندان میکشم از لای لثه همون دندون بوی مردار میادوغذا میجوم بهش فشار میاد ازتو هم خفیف درد میگیره بنظر شما ایا علت اون تورم لثه وبوی بد بخاطر کانالی هست که باز نکرده چون گفته نمیشه کانل رو باز کرد امکان سوراخ شدن دندان هست حالا تکلیف دندانم چی میشه با اینبار که این دندان پزشک خالی وپر کرده دیگه امکان عصب کشی مجدد هست با توجه به نازک شدن دیواره خیلی ناراحتم دستم هم تنگ بود از کسی قرض گرفتم تا دندونم رو درست کنم دکتر به من اول امیدداد بعد دندونم رو اینطور درست کرد به نظر شما کوتاهی نکرد چون ریشه دندونام سرراست بود توی رادیو گرافی تمیز تشخیص داده مشد دوتا صمت چپ بقل هم ویکی سمت راست به هرحال خیلی ناراحتم لطفا راهنماییم کنی با توجه به اینکه الان به خاطر کرونا تعطیل ایا باخوردن انتی بیوتیک اون تورم مختصر وعفونت کهباعث بوی بد شده رفع میشه یا خیر باتشکر از شما سلامتی برایتان ارزومندم

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام . باید از دندان شما رادیوگرافی تهیه شود اگر ریشه دندان درست و کامل پر شده باشد می توان دندان شما را درست کرد. و اگر نه ، باید به متخصص ریشه مراجعه کنید و عصب کشی مجدد و ریشه پر گردد. و خوردن آنتی بیوتیک با تجویز دندانپزشکتان بعد از معاینه میل کنید.

 2. Avatar Azin گفت:

  جناب دکتر جمیلیان
  درود برشما
  پیشاپیش سال نو مبارک

  اقای دکتر بنده در فک بالا سمت چپ دندان ششمم رو یک اقای دکتری دور دندان رو تراشیدن و یک چیزی ب حالت دندان مصنوعی در روی دندان تراشیده شده گذاشتن. این دندان ریشه دارد ولی خوده دندان تراشیده شده. این دندان عفونت شدید کرد و این عفونت طی سالها تشدید پیدا کرده تا جایی ک لثه من کبود شد و من زمانی ک مراجعه کردم ب بنده گفتن انتی بیوتیک مصرف کنم اما تاثیری ندیدم. الان از کانال همان دندان یه ضائده ای ب بزرگی یک فندق و بسیار سفت و دردناک در صورتم پدیدار شده و باعث ورم شدید و درد و کبودی زیر چشمم شد. این ضائده کاملا بالای دندان ششم و کنار پره بینیم پدیدار شده و تا روی بینی و تا زیر چشمم گسترش یافته همراه با درد و سوزش هستش تا جایی ک چشمانم گوش ها خط ابرو و پیشانیو سرم درد میکنه و هرچه انتی بیوتیک استفاده میکنم هیچگونه تاثیر مثبتی ندیدم و در حال حاضر بشدت رنج میبرم.
  خواهشمندم راهنمایی بفرمایید🙏☘

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام . باید از محل دندان رادیوگرافی تهیه شود. به یک متخصص با تجربه و ماهر مراجعه نمایید . با دیدن رادیوگرافی می توان اظهار نظر کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *