عصب کشی و مشکلات لثه

آبسه دندان

آبسه دندان

در صورت عدم رسیدگی به دندان های پوسیده، امکان رسیدن عفونت به ریشه دندان و در نتیجه ایجاد آبسه دندان وجود دارد. آبسه دندان به معنای ایجاد توده ای چرکی و عفونی در اطراف ریشه دندان آسیب دیده است. از آنجایی که آبسه دندان باید حتما توسط پزشک اندودنتیست یا همان دکتر متخصص ریشه دندان، درمان شود. در صورت عدم مراجعه به دکتر و درمان می تواند به تمامی صورت، گردن و در نهایت تمامی بدن سرایت کند.

دلایل ایجاد آبسه دندان چیست؟

بر خلاف ظاهر دندان که سفت و نفوذ ناپذیر است. درون دندان به دلیل وجود رگ های عصبی بسیار نرم و   آسیب پذیر است. و اگر پوسیدگی از سطح سفت و مقاوم دندان عبور کند و به نسوج نرم دندانی راه پیدا کند. در صورت عدم رسیدگی می تواند یک آبسه دندانی عفونی در زیر و اطراف ریشه دندان به وجود بیاورد.

آبسه دندان چیست

از دلایل شایع به وجود آمدن آبسه دندانی می توان به بیماری های لثه یا همان پریودنتال، پوسیدگی های عمیق دندانی و ترک خوردگی و شکستگی های دندان اشاره نمود. هر کدام از دلایل ذکر شده می تواند موجب عفونت در ریشه و اطراف دندان شود که در نهایت باعث ایجاد آبسه می شود. نکته ای که در رابطه با آبسه دندانی باید به آن توجه نمود، این است که آبسه ممکن است در هر جای لثه تشکیل شود. اما هر آبسه فقط به دلیل عفونت یک دندان خواهد بود.

علائم وجود آبسه دندان چیست؟

بیماری آبسه دندان می تواند به دو دسته تقسیم بندی شود. آبسه پریودنتال و آبسه پری آپیکال که هر کدام بخش های مختلفی از بافت را درگیر می کنند. آبسه دندان پریودنتال معمولا با درگیر کردن استخوان های مجاور دندان آسیب دیده، تشکیل می شود.  نوع پری آپیکال نیز انتهای ریشه دندان پوسیده را درگیر می کند. آبسه هایی که در انتهای ریشه تشکیل می شوند. در انتهای دندان و روی لثه ایجاد می شوند. اما آبسه های پریودنتال می تواند از استخوان های فک عبور کند و در قسمت های بیرون دهان مانند زیر چانه بیرون زده شوند.

اما علائم آبسه های دندان چگونه است؟ و چه زمانی به پزشک مراجعه کنیم؟

 1. ورم لثه و یا اطراف دهان
 2. ایجاد تورم در غدد لنفاوی
 3. ایجاد مشکل در بلع غذا
 4. احساس درد در هنگام تنفس
 5. احساس درد دندان و لثه
 6. ایجاد بوی نا مطبوع و بوی عفونت در دهان
 7. ایجاد طعم نا مطبوع در دهان
 8. در برخی موارد تب
 9. ایجاد درد در فک
 10. قرمز شدن لثه
 11. ایجاد حجمی مانند جوش های بزرگ روی لثه که از آشکارترین علائم ایجاد آبسته دندانی می باشد.

در برخی موارد بیمار دارای هیچگونه علائم ظاهری برای تشخیص آبسه دندانی نمی باشند. و بیمار نمی تواند تشخیص دهد که علت دندان درد چه می باشد. در هنگام مراجعه به دندان پزشکی، دکتر با عکس برداری (با پرتو ایکس) می تواند وجود و یا عدم وجود آبسه را تشخیص دهد.

راه های پیشگیری از آبسه دندان چیست؟

از آنجایی که آبسه به دلیل وجود فضای باکتریایی در دهان ایجاد می شود.  در یکی از معمولا ترین روش های پیشگیری از آبسه های دندانی، رعایت بهداشت دهان و دندان است. از آنجایی که معمولا آبسه های پریودنتال به دلیل ماندن غذا در میان دندان ها  و در نتیجه آن عفونت لثه بین دندانی ایجاد می شود. با رعایت بهداشت دهان و دندان می توان از به وجود آمدن این نوع از آبسه ها جلوگیری نمود.

اما اگر این نوع از آبسه ها ایجاد شد. باید به سرعت درمان شود و با رعایت بهداشت از احتمال ایجاد مجدد آن جلوگیری نمود. همچنین آبسه های پری آپیکال معمولا به دلیل پوسیدگی های عمیق دندانی و عدم رسیدگی به آنها ایجاد می شود. بنابراین اگر دندان پوسیده به موقع درمان نشود، احتمال ایجاد آبسه پری آپیکال وجود دارد.

از روش های پیشگیری آبسه های دندانی می توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • رعایت بهداشت دهان و دندان و استفاده منظم و مرتب از مسواک، دهانشویه و نخ دندان
 • انجام چکاپ های شش ماهه دندان پزشکی و درمان به موقع دندان های پوسیده
 • درمان دندان های لق و یا ترک خورده بلافاصله پس از متوجه شدن
 • کنترل مصرف قند و شیرینی جات به منظور کنترل سلامت دندان ها
 • عدم مصرف نوشابه به دلیل اینکه مواد قندی آن در بلند مدت موجب سوراخ شدن دندان ها و ایجاد تخلخل در دندان می شود.

 درمان آبسه دندان

اگر عفونت خیلی حاد نباشد با مصرف آنتی بیوتیک می توان میزان عفونت را کم  نمود. و دندان نیاز به عصب کشی هم دارد. اگر دندان به طور کامل عفونی شده باشد، و شرایط به گونه ای باشدکه دندان قابل نگهداری نباشد دندانپزشک ناچار به کشیدن دندان عفونی می شود. همچنین در شرایط حاد باید عفونت درناژ شود.

سوالات متداول آبسه دندان

1-آیا آبسه دندان خود به خود درمان می شود؟

اگر مشکوک به بروز آبسه دندانی هستید حتما به یک متخصص دندانپزشک مراجعه کنید. زیرا آبسه دندان خود به خود درمان نمی شود. همچنین با مراجعه دیر هنگام ممکن است دندان خود را از دست بدهید. همچنین با انتشار عفونت دندان در سرتاسر سر گردن مواجه شوید.

2-آیا بروز آبسه دندان یک وضعیت اورژانس است؟

آبسه دندان یک وضعیت شدید و بالقوه تهدیدکننده زندگی است که در آن یک کیسه چرک در دندان منجر به عفونت می شود. … این شرایط اورژانسی است زیرا عفونت می تواند به فک ، بافت اطراف و سایر نواحی بدن سرایت کند.

3-تا چه مدت می توان آبسه دندان را بدون درمان جدی نگهداشت؟

آنتی بیوتیک ها به طور معمول در کنترل آبسه دندان مؤثر هستند. در طی دو روز بسیاری از علائم کاهش می یابد و آبسه به طور معمول بعد از پنج روز درمان با آنتی بیوتیک بهبود می یابد. اگر عفونت بسیار وسیع باشد  ممکن است علاوه بر آنتی بیوتیک تراپی تخلیه و درناژ آبسه دندان توسط دندانپزشک متخصص امری ضروری باشد

4-چرا نمی توان دندانی که آبسه کرده است را کشید؟

آبسه دندان محدود به همان دندان نمی شود. این تورم و الودگی  می تواند به سایر نقاط انتقال یابد. بنابراین بهترین راه برای از بین بردن عفونت دندان عصب کشی است در صورتی که دندان قابل نگهداری نیست ابتدا باید بیمار دارو دریافت کند تا میزان عفونت کنترل شود و سپس دندان کشیده شود.

دکتر جمیلیان

درباره دکتر جمیلیان

دکتر جمیلیان، متخصص ارتودنسی دارای فلوشیپ تخصصی جراحی ارتودنسی و ناهنجاری های فک و صورت و استاد تمام وقت بخش ارتودنسی دانشکده دندانپزشکی دانشگاه آزاد اسلامی، دارای بورد تخصصی ایران و اروپا و عضو انجمن ارتودنتیست های ایران و آمریکا و اروپا هستند.

100 دیدگاه برای “آبسه دندان

 1. Avatar بهار گفت:

  باسلام وخسته نباشید بنده ازرشت با شما صحبت میکنم سوالی داشتم از اینکه مزاحم اوقات شما شدم مرا ببخشید اما این موضوع مرا به شدت نگران کرده الان هم که مشکل بیماری کرونا هست ودندان پزشکان هم تعطیل کردن راستش دندان اسیاب سمت چپ بالا دندان7ابسه کرده البته سال 97نزد دندانپزشک عمومی رفتم دندانم روعصبکشی کرد بعداز یکسال متوجه شدم دندانم ابسه کرده د چار پری ابکال شده دکتر درمان ریشه گفتن 50_50اگر درست کنی امکان داره مجددابسه کنه بهترکه بکنی تااینکه رفتم پیش دندانپزشک جراح گفت درست میکنم حداقل چهارسال برات کار کنه19بهمن مرحله اول پرکرده رو خالی کرد توش پانسمان گذاشت گفت تایکهفته اموکسی ومترانیدازول بخور 17 روز بعد مرحله دوم رو شروع کرد اما گفت یه کانال باز نمیشه میترسم دندون سوراخ شه یا سوزن توش بشکنه عوضش یه کاری میکنم که حداقل تا چهار سال بتونی دندونت رو نگه داری بعدهم نمیدونم چی توی دند ونم گذاشت بعدروکش گرفت وگفت تا یه هفته سفکسیم12ساعتی بامترونیدازول 8ساعتی بخور الان دندونم هنوز ابسش رفع نشده نخ دندان میکشم از لای لثه همون دندون بوی مردار میادوغذا میجوم بهش فشار میاد ازتو هم خفیف درد میگیره بنظر شما ایا علت اون تورم لثه وبوی بد بخاطر کانالی هست که باز نکرده چون گفته نمیشه کانل رو باز کرد امکان سوراخ شدن دندان هست حالا تکلیف دندانم چی میشه با اینبار که این دندان پزشک خالی وپر کرده دیگه امکان عصب کشی مجدد هست با توجه به نازک شدن دیواره خیلی ناراحتم دستم هم تنگ بود از کسی قرض گرفتم تا دندونم رو درست کنم دکتر به من اول امیدداد بعد دندونم رو اینطور درست کرد به نظر شما کوتاهی نکرد چون ریشه دندونام سرراست بود توی رادیو گرافی تمیز تشخیص داده مشد دوتا صمت چپ بقل هم ویکی سمت راست به هرحال خیلی ناراحتم لطفا راهنماییم کنی با توجه به اینکه الان به خاطر کرونا تعطیل ایا باخوردن انتی بیوتیک اون تورم مختصر وعفونت کهباعث بوی بد شده رفع میشه یا خیر باتشکر از شما سلامتی برایتان ارزومندم

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام . باید از دندان شما رادیوگرافی تهیه شود اگر ریشه دندان درست و کامل پر شده باشد می توان دندان شما را درست کرد. و اگر نه ، باید به متخصص ریشه مراجعه کنید و عصب کشی مجدد و ریشه پر گردد. و خوردن آنتی بیوتیک با تجویز دندانپزشکتان بعد از معاینه میل کنید.

 2. Avatar Azin گفت:

  جناب دکتر جمیلیان
  درود برشما
  پیشاپیش سال نو مبارک

  اقای دکتر بنده در فک بالا سمت چپ دندان ششمم رو یک اقای دکتری دور دندان رو تراشیدن و یک چیزی ب حالت دندان مصنوعی در روی دندان تراشیده شده گذاشتن. این دندان ریشه دارد ولی خوده دندان تراشیده شده. این دندان عفونت شدید کرد و این عفونت طی سالها تشدید پیدا کرده تا جایی ک لثه من کبود شد و من زمانی ک مراجعه کردم ب بنده گفتن انتی بیوتیک مصرف کنم اما تاثیری ندیدم. الان از کانال همان دندان یه ضائده ای ب بزرگی یک فندق و بسیار سفت و دردناک در صورتم پدیدار شده و باعث ورم شدید و درد و کبودی زیر چشمم شد. این ضائده کاملا بالای دندان ششم و کنار پره بینیم پدیدار شده و تا روی بینی و تا زیر چشمم گسترش یافته همراه با درد و سوزش هستش تا جایی ک چشمانم گوش ها خط ابرو و پیشانیو سرم درد میکنه و هرچه انتی بیوتیک استفاده میکنم هیچگونه تاثیر مثبتی ندیدم و در حال حاضر بشدت رنج میبرم.
  خواهشمندم راهنمایی بفرمایید🙏☘

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام . باید از محل دندان رادیوگرافی تهیه شود. به یک متخصص با تجربه و ماهر مراجعه نمایید . با دیدن رادیوگرافی می توان اظهار نظر کرد.

   1. Avatar شیوا گفت:

    سلام آقای دکتر شوهرم چندروز پیش دندونش درد میکرد رفت دندونو کشید حالا چند روزه جای دندونش بکوب داره درد میکنه آنتی بیوتیک هم مصرف میکنه ولی انگار نه انگار باید چیکار کنه لطفا راهنمایی کنید

    1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

     با سلام. اگه دندان عقل را کشیده ، طبیعیه در صورتیکه درد ادامه یافت بایستی جهت معاینه و بررسی نزد دندانپزشک خود مراجعه نمایید.

 3. Avatar سایگ گفت:

  سلام دکتر
  باتشکر از شما

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام موفق باشید.

 4. Avatar Angel گفت:

  سلام اقا دکتر من دندونم خیلی خرابه توش خالی شده وسیاه وشکسته هراز گاهی درد میگرفت وخوب میشد اما الان دوروز درد گرفت خوب نشد علتش چیه؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام.در زمانی که شما درد نداشتید سیستم دفاعی بدن شما مانع درد شده این دندان نیاز به عصب کشی دارد در غیر اینصورت بعد از مدتی ورم و عفونت می کند .

 5. Avatar صدرا گفت:

  سلام اقا دکتر من دندونم شماره 6 خیلی درد میکنه.از قبل هم پر کردگی کوچیکی داره . هرشب هم نخ و روزی دو بار مسواک میزنم و ظاهر دندانم هم بنظر نمیاد مشکلی داشته باشه . علتش چیه؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. درد نشانه این است که عصب دندان در گیر است این دندان نیاز به عصب کشی دارد

 6. Avatar بهنام گفت:

  سلام. علایم آبسه دندان چی هست؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. ورم لثه و یا اطراف دهان ، ایجاد تورم در غدد لنفاوی ، ایجاد مشکل در بلع غذا ،احساس درد در هنگام تنفس ، احساس درد دندان و لثه ، ایجاد بوی نا مطبوع و بوی عفونت در دهان
   ایجاد درد در فک و قرمزی لثه مراجعه به این لینک آبسه دندان

   1. Avatar Elham گفت:

    سلام وقت بخیر
    ببخشید آقای دکتر درمان آبسه چی هست؟

    1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

     با سلام. اگر آبسه دندان یا عفونت خیلی زیاد نباشد با مصرف آنتی بیوتیک می توان عفونت را کم نمود. و دندان نیاز به عصب کشی هم دارد. اگر دندان به طور کامل عفونی شده باشد، و شرایط به گونه ای باشدکه دندان قابل نگهداری نباشد دندانپزشک ناچار به کشیدن دندان عفونی می شود.

 7. Avatar زهره گفت:

  سلام . آقای دکتر من تقریبا ده سال پیش دندان اخریمو عصب کشی کرده بودم پارسال یه کوچولو خراب شده بود رفتم ترمیم کردم و روکش کردم اما امسال همش ابسه میکنه و از پایین لثه ام عفونت میکنه ، به پزشکم مراجعه کردم گفت چیزی نیست با دارو حل میشه اما متاسفانه درمان موقتی و من وقتی انتی بیوتیک میخورم رفع میشه و پس از یه مدت دوباره دندونم ابسه میکنه . به پزشک دیگه ای مراجعه کردم گفت عصب کشیش خوب نبوده و ضایعه داده اما پزشک خودم عکس گرفت و گفت نه مشکلی نداره من حالا نمیدونم چکار باید کرد؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. عصب کشی کامل و درست انجام نشده است . با آنتی بیوتیک عفونت سرکوب می شود ولی درمان نمی شود . برای درمان قطعی به متخصص ریشه مراجعه شود . عصب کشی انجام گردد.

  2. Avatar معصومه گفت:

   سلام اقای دکتر من ریشه دندونم ابسه کرده رفتم دکتر و بهم چهارتا امپول پنی سلین و قرص سفکسیم داد که مصرف کنم بعد برم برای عصب کشی
   ولی بعد ۴ روز مصرف دارو ها هنوز ابسه خوب نشده دلیلش چیه؟

   1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

    با سلام. با مصرف آنتی بیوتیک عفونت فروکش میکند برای درمان آبسه دندان باید عصب کشی انجام شود.

 8. Avatar ابوالفضل گفت:

  سلام اقای دکتر خسته نباشید
  من پارسال دندون آسیا راست شماره هفت سه کاناله عصب کشی کردم
  اسفند ماه لثه همون دندان متورم شده و رفتم پیش دندانپزشک گفتش که مقدار آبسه نسبتا زیاده و ممکن است کشیده شو یا درمان شود
  تروخدا بگید چیکار کنم نمیخوام دندون من کشیده بشه

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. بهتر است از یک متخصص ریشه با تجربه وقت بگیرید و دندان نیاز به عصب کشی مجدد دارد.

 9. Avatar ترانه گفت:

  سلام
  من دندونم رو عصب کشی کردم و بعد از چند ماه یکم درد داشتم به دکترم مراجعه کردم و گفتم و ایشان قرص نوشتند و دندونم را تراشیدن که روکش کنند و قالب گرفتند بعد از تراشیدن دردم بیشتر شد و اکنون دهانم آفت زده و دور دندان تراشیده قرمز شده چکار کنم ؟ تب هم ندارم

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. ان دندان باید عصب کشی شود

   1. Avatar ملیکا گفت:

    سلام
    درون لثه ی قسمت بالای دهانم خیلی وقته باد کرده اوایل فکر میکردم برای دندان بالا هست الان هم واقعا نگرانم ،فکر میکردم عفونت عادی هست اما علائم عفونت رو نداره ، درد نداره، و قابل مشاهده نیست فقط درصوتی که با دست بکشم لمس میشه که تا نزدیک بینی هم اومده، سفت و زیاده اما از ظاهر دهان معلوم نیست اوایل درد داشت ولی خیلی وقته درد نداره و با نمک و آب هم هیچ فرقی نکرده . قرص آموکسی سیلین 500 هم خوردم ولی هیچ تاثیری نداشته
    به نظر شما موضوع خطرناکی است ؟

    1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

     سلام. باید از دندان عکس گرفته شود لطفا به یک مطب دندانپزشکی مراجعه شود

 10. Avatar مونا گفت:

  سلام
  ایا ابسه دندان با دارو درمان می شود ؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام.
   علاوه بر دارو نیاز به عصب کشی هم دارد

 11. Avatar مانا گفت:

  سلام خسته نباشيد با درد شديد انتهاي فك پايين به چند متخصص مراجعه كردم و گفتن سه تا آخري ري أندو بشه با عكس سه بعدي تو يه مركز تشخيص دادن دندون پنجم فقط پوسيدگي شديد داده و بايد اندو بشه كه انجام شد اما درد كم نشده بعد سه روز و يه طرف صورتم كاملا ورم كرده به پزشك كه مراجعه كردم آموكسي و مترونيدازول و ژلوفن تجويز كرد كه از چند روز قبل از درمان آموكسي و ژلوفن ميخوردم اما هنوز درد و تورم هست چه كار كنم با توجه به اينكه از فردا هم همه جا تعطيل ميشه و دسترسي به پزشك ندارم

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. باید از دندان عکس گرفته شود و دندانی که نیاز به عصب کشی دارد انجام شود در حال حاضر باید با مسکن درد را کنترل کنید و پس فردا که همه جا باز است به یک متخصص ریشه مراجعه نمایید

 12. Avatar ف گفت:

  سلام آقای دکتر من در قسمت زیر فک نزدیک ب گوش تورم داشتم ی دندانپزشک گفتن ک جراحی و خروج دندان عقل نیاز هست اما دندانپزشک دیگر نظرشون بر این بود ک مشکل دندان نیست و تورم غده لنفاوی الان سمت دیگه هم ورم کرده و دردناک شده نظر شما چیه

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. بهتر است به صورت حضوری با یک متخصص جراحی فک و صورت مشورت نمایید

 13. Avatar علی گفت:

  سلام. من حدود شش ماه پیش عصب کشی کردم. بعدش دندانم گاهی درد خیلی کمی داشت اما الان لثه ام آبسه کرده و یه مقدار درد دندون بیشتر شده و گوشم هم درد میکنه. سوالم اینه که میشه با آموکسی سیلین موقتا درمان کنم و دو ماه دیگه به پزشک مراجعه کنم یا این که خطرناکه و باید فورا به پزشک مراجعه کنم.

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. اگر عفونت خیلی حاد نباشد با مصرف آنتی بیوتیک می توان میزان عفونت را کم نمود. و دندان نیاز به عصب کشی هم دارد.مراجعه به این لینک آبسه دندان

 14. Avatar تهدانی گفت:

  سلام جناب دکتر .بنده ۲۰ هفته باردارم.دندون عقل خیلی درد گرفته.رفتم پیش دندون پزشک نامه ارجاعی از پزشک زنان خواست.ولی چون پنج شنبه شب هست.جایی نتونستم برم.لیدوکایین میزنم .یکم آرو میشه ولی دوباره درد میگیره.استامینفون که جواب نمیده..توروخدا جواب بدین.برای بچم ضرر نداشته باش

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. باید معاینه شوید تا بتوان طرح درمان داد . شما در 5 ماهگی بارداری هستید و بیشترین کار دندانپزشکی را می توان در این ماه انجام داد. می توانید از مراکز دندانپزشکی بیمارستانی که 5 شنبه ها باز هستند وقت بگیرید

 15. Avatar مریم گفت:

  سلام دکتر من دو روز است که دندان شماره پنجم که چند سال پیش پر کرده بودم به صورت ممتد درد می کند و وقتی به آن حتی به آرامی زبان می زنم درد میگیرد اما نسبت به گرما و سرما حساس نیست حتما باید عصب کشی کنم؟؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. مطمئنا درد دتدان شما به عصب رسیده . به دندانپزشک مراجعه کنید . رادیوگرافی تهیه و دندان عصب کشی می شود.

 16. Avatar arezo گفت:

  سلام وقتتون بخیر ببخشید من دندون ردیف پایین سمت چپ اسیابم خراب شده بود الان ابسه کرده ..بخاطر کرونا و اینا هم میترسم برم دندونپزشکی دردم داره تو رو خدا بگید چکار کنم😭

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. با رعایت پروتکل بهداشتی و به یک مطب قابل اطمینان و مجهز مراجعه کنید. مراجعه به این لینک آبسه دندان

 17. Avatar سحاب گفت:

  سلام آقای دکتر
  من ۶ سال پیش یکی از دندون هامو عصب کشی کردم که در حال حاضر به دلیل باز شدن روکش روی اون غذا لای دندونم رفته و آبسه کرده. دندان پزشک به من پیشنهاد کرده دندونم رو بکشم ولی من هنوز به دکتر متخصص مراجعه نکردم. به نظرتون قبل از مراجعه به متخصص اقدامی کنم ؟ چون دندونم دردی نداره و آبسه خیلی کوچیکه و اینکه چه قدر احتمال داره درمان روی دندونم جواب بده

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. بعد از معاینه کلینیکی می توان به سوال شما پاسخ داد. برای درمان آبسه دندان به این لینک مراجعه شود.آبسه دندان

 18. Avatar ویدا گفت:

  سلام خست نباشید من دخترم دندونش شکسته ای داشت وگفت درد دارد اونوپرکردم الان آبسه کرده ولی احساس درد ندارد یک هفته هم اموکسی سیلین ومیترونیدازول مصرف میکنه چکارکنم؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام .برای درمان آبسه به متخصص مراجعه شود. فقط با آنتی بیوتیک درمان قطعی نیست. مراجعه به این لینک آبسه دندان

 19. Avatar یاسر امیری گفت:

  با عرض سلام
  خدمت جناب دکتر جمیلیان من به کمک شما احتیاج دارم ولی بیرون کشور زندگی میکنم در اسکاندیناوی چگونه می‌توانم با شما ارتباط برقرار کنم .آیا می‌توانم از طریق واتساپ با شما ارتباط برقرار کنم.

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. شما می توانید در همینجا سوالاتان را مطرح کنید. پاسخگوی شما هستم.

 20. Avatar sara گفت:

  دندان عصب کشی شده که مدت زیادی است آبسه دارد را چه باید کرد؟
  آبسه گاهی کوچک گاهی بزرگ است و اندازه آن متغیر است.

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. به متخصص ریشه مراجعه شود باید آبسه جراحی و عفونت خارج گردد.

 21. Avatar محمد محبی گفت:

  سلام اقای دکتر وقت بخیر بنده دندان اسیاب یکی مانده به اخر عصاب کشی کردم بعد شش ماه احساس درد کردم دوباره به پزشک مراجعه کردم اموکسی کلاو تحویز کرد خوب نشد. دوباره همان قرص را تجویز کرد. بعد دو روز ابسه دردناک ایجاد شد. پزشک من کار درست نیست یا این مورد طبیعی هست

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. عفونت خیلی حاد نباشد با مصرف آنتی بیوتیک می توان میزان عفونت را کم نمود. و دندان نیاز به عصب کشی هم دارد.

 22. Avatar رفیعی گفت:

  سلام. آقای دکتر پسر بچه 4سالم دندون شماره 4بالا آبسه شدید کرد طوری که به گونه ش هم سرایت کرد.دکتر عصب کشی کرد پر کرد.تا 3هفته خوب بود ولی دوباره آبسه کرده و این در شرایطیه که مسواکشم میزنه. علت عصب کشی یا باید دندون کشید

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. اگر عفونت کم باشد با عصب کشی درمان می شود. ولی اگر عفونت زیاد باشد دندان را باید کشید.

   1. Avatar کیمیا گفت:

    سلام اقای دکتر خسته نباشید.
    پدرم دندانشو که عفونت داشته(ابسه) دیروز عصب کشی کردن و بلافاصله پر کردن.دو تا انتی بیوتیک هم مصرف میکنن.امروز خیلی درد دارن و یکمی هم ورم داره فکشون. میخواستم ببینم این درد و این حالت ورم عادی هست؟

    1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

     با سلام. اگر درد تا یک روز دیگه ادامه داشت به دندانپزشک معالج مراجعه شود . دندان عصب کشی شده نباید درد بگیرد .عصب کشی کامل و درست انجام نشده باشد.

 23. Avatar مباشر گفت:

  سلام آقای دکتر
  من شش روز پیش دندان پنج‌ بالا سمت راست روکشیدم که موقع کشیدن دکتر گفت ازداخلش عفونت بیرون میاد ،روز سوم بعداز کشیدن مثل یه کیست که باز شه از توش ورک وعفونت خارج میشد والان سه روزه همین طور عفونت خارج میشه چرک خوش کن هم دارم میخورم
  میخواستم بدون این طبیعی وچکار باید بکنم

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. دندانپزشک شما باید آنتی بیوتیک تجویز کند و برای معاینه مجدد مراجعه به دندانپزشک معالج ضروری است.

 24. Avatar hojat گفت:

  سلام اقای ایا ایمپلنت همان متخصص ریشه است
  دوتا از دندونا جلوم(پایین)لق شدنه ی دفع شروع ب درد شدید کردن دندان پزشک گفت کیست دارن باید چیکار کنم

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. برای کیست شما به متخصص ریشه مراجعه نمایید.

 25. Avatar Khorasani گفت:

  سلام
  وقتتون بخیرپسر چهار سال و نیمه من به دلیل شکستکی دندان دچار آبسه دندان شد در فک پایین یک هفته آنتی بیوتیک دادم و بردم دندانپزشک اطفال و نظر بر کشیدن دندان بود الان کنار لثه هم شکاف داره بعد از کشیدن و خونریزی خفیف بعد از دو ساعت ادامه داره این شکاف کنار دندان روی لثه به گفته دستیار دندانپزشک به دلیل آبسه دندان بوده می خوام بدونم آیا این شکاف بسته میشه نیاز به بخیه ندارد؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. برای اینکه جواب درستی به سوالات شما داده شود باید دندان کودک شما معاینه شود.اگر دندانی آبسه کرده باشد ابتدا باید آنتی بیوتیک استفاده کند و بعد دندان را بکشند.

 26. Avatar پارسا گفت:

  با عرض سلام خدمت جناب آقای دکتر، دندان آسیا بنده آبسه کرده آیا خودبخود درست میشه؟یا باید درمان بشه؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. به یک متخصص دندانپزشک مراجعه کنید. زیرا آبسه دندان خود به خود درمان نمی شود. اقدام دیر هنگام درمان باعث از دست دادن دندانتان می شود.

 27. Avatar مهتاب گفت:

  سلام.من از شیراز هستم
  6سال پیش در قسمت جلوی چانه پروتز گذاشتم و عمل زیبایی کردم و الان چند روزه که در قسمت چپ فک پایینم توده خیلی سفتی ایجاد شده(شبیه به استخوان) همراه با درد و شب گذشته هم قسمت راست فکم دچار درد شد و امروز صبح متوجه ظاهر شدن یک توده باهمون کشخصات در سمت راست فک شدم اما کوچکتر که از دیروز تا الان پدید اومده و الان ناحیه ی چانه هم وچار درد شده و علت این موضوع رو نمیدونم…ممکنه به دلیل آبسه دندان باشه؟یا عفونت پروتز؟
  ممنون میشم جواب من رو بدید دکتر🙏

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. برای اینکه جواب درستی به سوال شما داده شود باید معاینه کلینیکی انجام شود. در معاینه و دیدن رادیوگرافی موقعیت دندان ها وپرتز چانه شما بررسی می گردد.

 28. Avatar زهرا گفت:

  سلام دکتر جمیلیان خسته نباشید
  من 3 ماه پیش دندون 5 سمت راست پایینم رو عصب کشی کردم.الان آبسه کرده و خیلی درد بدی داره مثل زمانی که قبل عصب کشی درد داشت. چیکار کنم؟
  .

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. برای عصب کشی دندان به متخصص ریشه مراجعه شود. قبلا دندان شما خوب و کامل عصب کشی نشده است.

 29. Avatar Akbari گفت:

  سلام دکتر جمیلیان
  من ۶ ماه پیش دندون ۴ سمت راست پایینم رو عصب کشی کردم.الان آبسه کرده و خیلی درد بدی داره مثل زمانی که قبل عصب کشی درد داشت.والان باردارم .قطره دنتول استفاده میکنم خیلی آروم‌میکنه آیا برای جنین ضرر داره؟ آبسه خیلی کوچیکه نزدیک ریشه دندونم قرمز شده.آنتی بیوتیک میتونم توی این شرایط استفاده کنم؟
  .

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. برای درمان و عصب کشی کامل به متخصص ریشه مراجعه شود. عصب کشی قبل کامل و درست انجام نشده است.

 30. Avatar رضا گفت:

  سلام آقای دکتر، شبتون بخیر، ببخشید از سر ناچاری ین وقت شب متوسل به شما شدم. دندون عقل سمت راست پایین من از دیشب شروع کرده به آبسه، بگونه ای که امروز یه ورم اندازه تخم مرغ زیر فکم درست شد و نمیتونم آب دهنم رو قورت بدم. رفتم دکتر، متاسفانه در شهرستان ما پنجشنبه ها دندانپزشک نیست. مجبور شدم برم پیش پزشک عمومی، ایشون قرص مترونیدازول ۲۵۰ و کوآموکسی کلاو تجویز کرد با دو آمپول پنی سیلین ۸۰۰، با وجود تزریق یکی از آمپولها و خوردن قرص و کپسولها‌، ورم فک و گلوم همچنان داره زیاد میشه. فردا هم که جمعه است و تعطیله. خیلی نگرانم. اونم توی این شرایط و شیوع کرونا. ورم زیر فکم دردش داره بیشتر میشه. خواستم خواهش کنم اگه دارویی چیزی میشناسید لطفا راهنمایی کنید

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. دندان شما آبسه کرده باید به متخصص ریشه مراجعه کنید.برای آبسه دندان باید عصب کشی انجام گردد.

 31. Avatar محمدرضا گفت:

  سلام آقای دکتر، دندان آسیا بالا را عفونت کرده و لثه بالاش ورم کرده چیکار کنم؟لطفا راهنمایی کنید

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. دندانتان آبسه کرده.برای درمان دندان شما باید عصب کشی شود.

   1. Avatar علی احمدی گفت:

    با سلام یه دندان 4 بالا چپ که سال 91 پر کرگدگی با آملگام داشت دیواره داخلیش شکست عکس گرفته شد و گفتن باید عصب کشی و پر شود چهارشنبه هفته قبل عصب کشی و پانسمان شد و شنبه ظهر پرشد الان گاهی سورش دارد و وقتی روش فشار میاد درد میگیره به نظر شما مشکلش کجاس نیاز به مصرف دارو یا چیزی نداره

    1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

     با سلام . دندان عصب کشی شده نباید درد داشته باشد مگر اینکه عصب کشی دندان خوب و کامل انجام نشده باشد.

  2. Avatar علی گفت:

   با سلام آقای دکتر من دندانم ۲روز که آبسه کرده هر چی بگین روش انجام دادم اما درد کم که نمی شود هیچ شدید می شود اصلا خواب ندارم بی حالم همه جام تب داره و درد میکنه قطره دنتول آنتی بیوتیک و ژل هم استفاده کردم اما جواب گو نیست.
   چقدر طول می کشد آبسه ؟
   من ۱۷ سالمه می توانم دندان رو بکِشم؟
   ممنون میشم در کوتاه ترین زمان راه کار رو بگید

   1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

    با سلام. به متخصص ریشه مراجعه کنید. باید رادیوگرافی تهیه شود.آبسه دندان اگر کم باشد با آنتی بیوتیک و عصب کشی دندان برطرف می شود.

 32. Avatar اتنا گفت:

  سلام آقای دکتر من دندون شماره هفتمو در سمت راست حدودا” یک هفته پیش پر کردم ولی گفتن مشکوک به عصب کشی و اگر درد داشتم باید برم و عصب کشی کنم ، در حال حاضر دندونم درد نمیکنه ولی آبسه کرده هم دندون شماره هفت سمت راست هم دندون شماره هفت سمت چپ ، کپسول آموکسی سیلین هم 3.4روز خوردم تاثیری نداشت ، حالا سوالم این هست که این دندون به طور قطع عصب کشی میخواد یا ممکنه با ادامه مصرف انتی بیوتیک قوی تر مشکل بر طرف شه و این که علت ابسه دندون سمت چپم چیه اون مشکلی نداره ، آیا ابسه پخش شده ؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. به متخصص ریشه مراجعه کنید دندان آبسه شما با عصب کشی عفونت برداشته می شود و درمان می گردد.

 33. Avatar منیر گفت:

  سلام اقای دکتر دندونم آ بسه کرده آ یا فقط با مصرف آ نتی بیوتیک درمان می شود؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. خیر، برای آبسه دندان علاوه بر مصرف آنتی بیوتیک دندان نیاز به عصب کشی هم دارد.

 34. Avatar مهران گفت:

  سلام آقای دکتر
  من دندون آسیابمو پرکردم ، بعد یه مدت آبسه کرد و خوب شد ، الان باز آبسه کرده ، مشکل از پرکردنش میتونه باشه؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. برای درمان آسه دندان، اگر عفونت خیلی زیاد نباشد با مصرف آنتی بیوتیک می توان میزان عفونت را کم نمود. و دندان نیاز به عصب کشی هم دارد.

 35. Avatar امیرحسین گفت:

  با عرض سلام و احترام
  جناب آقای دکتر جمیلیان
  آیا مجاز به مسواک زدن و کشیدن نخ دندان روی پانسمان دندانی که به تازگی عصب کشی شده هستیم؟
  اردتمندم

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. خیلی آرام می توانید اطراف دندان پانسمان شده را مسواک زد. نخ دندان بین دو دندان پانسمان شده استفاده نکنید.

 36. Avatar رونقیان گفت:

  سلام وقت بخیر ، دندون شماره پنج فک بالا رو قبلا عصب کشی کزدهبودم اما دچار آبسه شده بود و دکتر بمن گفت نمیشه کاری کرد و دندونم رو کشید، یک ماهی گذشته ،الان تو همون قسمتی که دندونم رو کشیده زایده ای مثل ابسه یا مانند یک جوش بوجود میاد که داخلش مایع هست ، من اونو با دست میترکونم بعد چند روز دوباره تشکیل میشه روی لثه همون قسمت ، چکار باید بکنم؟ در حال انجام بریج برای اون قسمت هستم و میترسم با این وضع اون حالت ابسه چرکی زیر روکش بمونه ، آیا خطرناک نیست؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید رادیوگرافی تهیه شود. معاینه شود. تا بتوان اظهار نظر کرد.

 37. Avatar محسن گفت:

  سلام اقای دکتر خسته نباشید من دندان شماره پنج بالا را عصب کشی کردم گفتن باید پست و روکش بشه اما شب بسیار درد گرفت و صبح توروم وحشتناک کرده ایا طبیعی هست

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. خیر باید رادیوگرافی از دندان شما تهیه شود تا بررسی شود عصب کشی کامل است یا خیر؟

 38. Avatar سمیرا گفت:

  سلام خسته نباشید.پنج سال پیش دندان آسیابم رو عصب کشی و روکش کردم ولی الان یکماهه با نخ دندون متوجه بوی بد میشم و درد دارم.باOPGگفتن که آبسه کرده.علتش چی میتونه باشه

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. عصب کشی کامل نبوده .عفونت کرده باید عفونت برداشته شود.

 39. Avatar نگین گفت:

  سلام خسته نباشین
  من ۵ روزه دندون آسیاب سومموکشیدم و تا الان تورم و درد رو دارم و غذا هم نمیتونم بخورم آیا این طبیعیه یا نه چیکار باید بکنم؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. خیر باید از محل دندان رادیوگرافی تهیه شود ممکنه از ریشه دندان باقی مانده باشد.

 40. Avatar فاطمه ۷۷ گفت:

  سلام سوالی داشتم
  دندانی که تازه عصب کشی شده،آیا بلافاصله بعد از اون میشه روکش کرد؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام . اگر درمان عصب کشی خوب و درست انجام شده باشد می تواند روکش دندان گذاشته شود.

 41. Avatar مرجان گفت:

  سلام اقای دکتر حدود 5 سال پیش دندان ششم پائین رو عصب کشی کردم، الان آبسه کرده پیش چند جراح و متخصص ریشه رفتم میگن باید بکشی ایمپلنت کنی. الان یکم ورم داره واقعا میخام دندونمو نگه دارم ایمپلنت خوب هم نمیتونه جای دندون خودمو بگیره ایا راهی هست برای نگه داشتن این دندونم؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. اگر دندان به طور کامل عفونی شده باشد، و شرایط به گونه ای باشدکه دندان قابل نگهداری نباشد دندانپزشک مجبور است دندان عفونی را بکشد. ولی در حال حاضر من شرایط دندان شما را ندارم.

 42. Avatar هستی گفت:

  سلام آقای دکتر.. ببخشید مزاحم شدم
  سوالی خدممتون داشتم.. من 28سالمه و از عید تا حالا دندون شماره 6 پایینم هی عفونت شدید میکنه و خوب میشه..
  رفتم مرحله اول عصب کشی انجام دادم ولی بازم عفونتش زیاد شد و یکماه قرص آموکسی سیلین و مترونیدازول خوردم و بازم خوب نشده دکتر از دندونام عکس گرفت و بازم دندانمو شست و شو داد و الان باز عفونتش زیاد شده..
  بنظرتون بکشمش یا خوب میشه؟ لطفا راهنماییم کنید ممنون.

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام به یک متخصص ریشه با تجربه مراجعه نمایید.بهتر است دندان را عصب کشی و عفونت برداشته و درمان شود. دندان خود را حفظ نمایید.

 43. Avatar Zahra گفت:

  سلام اقای دکتر خسته نباشید من حدود شش ماهه پیش یه دندان عصب کشی کردم و پر بعدش دندونم آبسه کرد با دهانشویه و کپسول وآمپول خوب شد الان 7ماه گذشته رفتم جلو آیینه همون دندونم یه جوش خیلی کوچک رو لثه نمیدونم چیه زیاد مشخص نیست و اصلا هم درد نمیکنه الان میخوام روکش کنم دندونم رو آیا مشکلیه دوباره مثل قبل نشه ؟؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   یا سلام. باید رادیوگرافی تهیه شود تا مشخص شود عصب کشی کامل و درست انجام شده است. سپس می توان اقدامات بعدی را انجام داد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *