عصب کشی و مشکلات لثه

آبسه دندان

آبسه دندان

گاهی اوقات در داخل یا اطراف ریشه دندان حفره پرچرکی تشکیل میشود که به آن آبسه میگوییم،معمولا آبسه در پی پوسیدگی دندان ایجاد میشود و کم کم عاج و مینای دندان را ضعیف و تخریب میکند،در پی آن میتواند باعث تخریب مغز دندان (پالپ) شود،این امر میتواند باعث بروز آبسه دندانی شود که بسیار دردناک است و میتواند باعث سست شدن دندان شود.
در صورت درمان نشدن آبسه ممکن است این عارضه به از دست دادن دندان یا مشکلاتی بسیار جدی تر منجر شود که در ادامه به بررسی انها خواهیم پرداخت.

tooth abscess
علل آبسه دندان چیست؟

آبسه دندان میتواند علل گوناگونی داشته باشد ، آسیب دیدگی های دندان ، بیماری های لثه ،پوسیدگی دندان و عدم رعایت بهداشت دهان و دندان از دلایل ابتلا به آبسه دندان میباشد.

برای مثال اگر پوسیدگی دندان درمان نشود، میتواند باعث عفونی شدن مغز دندان (پالپ) شود،رشد باکتری ها در اطراف دندان میتواند باعث آبسه دندان شود.

در بیماری های لثه زمانی که دندان از لثه فاصله میگیرد،در صورت عدم رعایت بهداشت دهان فاصله ایجاد شده میتواند محل مناسبی برای رشد و نمو باکتری ها باشد و در طی گذشت زمان رشد باکتری میتواند باعث ضعیف شدن دندان و در پی آن ایجاد آبسه دندان شود.

علایم آبسه دندان :

موارد زیر از علایم رایج آبسه دندان میباشد

تغییر رنگ ،قرمزی و تورم لثه

بوی بد دهان در حین تنفس و صحبت کردن

احساس درد در هنگام غذا خوردن

تب

گاهی اوقات عفونت شدید ،منجر به مرگ ریشه دندان میشود و درد متوقف میشود، با این حال این امر به معنای خوب شدن عفونت نیست . عفونت در حال گسترش است بنابراین بیمار باید به سرعت به دندانپزشک مراجعه کند

درمان آبسه دندان

دندان پزشک با توجه به نوع و شدت آبسه دندان میتواند برای بیمار آنتی بیوتیک به منظور از بین بردن باکتری های عفونت زا تجویز کند. گاهی اوقات دندان پزشک برای تخلیه عفونت یک سوراخ در دندان ایجاد میکند یا به منظور از بین بردن پالپ آلوده به عفونت در ریشه دندان ،کانالی ایجاد میکند..

آخرین راه درمان آبسه دندان کشیدن دندان است که در صورتی که درمان های فوق موثر واقع نشود ،مجبور به کشیدن دندان هستیم.

پیشگیری بهترین راه برای جلوگیری از آبسه دندان

مراقبت از لثه و دندان و حفظ بهداشت دهان و دندان بهترین راه برای پیشگیری از آبسه دندان است.

مسواک زدن منظم روزانه ، با خمیر دندان های استاندارد حاوی فلوراید، استفاده از نخ دندان ،مراجعه منظم به دندانپزشک و داشتن رژیم غذایی مناسب از بهترین روش های پیشگیری از آبسه دندان میباشد.

دکتر جمیلیان

درباره دکتر جمیلیان

دکتر جمیلیان، متخصص ارتودنسی دارای فلوشیپ تخصصی جراحی ارتودنسی و ناهنجاری های فک و صورت و استاد تمام وقت بخش ارتودنسی دانشکده دندانپزشکی دانشگاه آزاد اسلامی، دارای بورد تخصصی ایران و اروپا و عضو انجمن ارتودنتیست های ایران و آمریکا و اروپا هستند.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *